Maatregelen tegen hondsdolheid zullen lang van kracht blijven RATTEN EN MUIZEN NIET TE CONTROLEREN CAFÉHOUDER SLOEG MET KEU: TWEE MAANDEN GEVANGENIS JACK REYNOLD OVERLEDEN Landbouwschap over richtprijs melk teleurgesteld Zelfstrijkend overhemd? Onderzoek naar kostenstijgingen bakkerijen MINISTER VERWACHT MINDER GESPANNEN HOOGCONJUNCTUUR OP WEG MET EEN INHAALVERBOD OPTREKKENDE BUS GEPASSEERD KORFBAL VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Rijdend of varend INENTING PIJNLIJKE AFFAIRE (Van een onzer verslaggevers) Het lijkt geen halve maatregel van de hondsdolheidsbestrijders om ook tegen alle zwerfkatten in ons land een offensief te ge lasten, zoals dat thans is ge beurd bij koninklijk besluit. Maar feitelijk heeft dit bevel weinig of niets te betekenen, want ze zijn al nagenoeg -uitge roeid. Sinds de nieuwe dieren- wet van verleden jaar kunnen die schepsels namelijk artikel vier vrij vertaald zonder meer worden doodgeschoten als de wildstand gevaar loopt. Heel wat jachtopzieners kregen hier toe bevoegdheid. Hoofdinspec teur Klaas Visser van de dieren bescherming weet hoe gretig zij daar gebruik van maken. ,,Mij was al geruime tijd bekend, dat sommige schutters „kruiwagens vol katten" aldus liquideren". Door deze trieste toedracht bleven er nog maar heel weinig loslopende poezen over op het platteland. In de grote steden komen ze wel veelvul dig voor vaak volkomen verwil derd. Die dolen dan 's nachts over uitgestorven markten en langs ver laten pakhuizen. Bij de Amsterdam- se politie zegt inspecteur M. J. Kok van de hondenbrigade: „gewoon vangen nee, dat lukt geen mens. We kunnen uiteraard niet gaan schieten. En dus moeten er vallen komen, die dan op hun verzamel plaatsen worden uitgezet. Ik ben een grootscheepse actie hiertoe aan het ontwerpen". Deze manoeuvre blijkt overigens niet zonder gevaar. De hoofdstedelij ke dierenarts Th. Kreuger heeft al gewaarschuwd: minder katten bete kent meer ratten en muizen. Dokter F. Wibaut is daar dieper op inge gaan: „als de ziekte zich verspreidt onder deze knaagdieren zijn we met recht nog niet gelukkig dan zal rabies hier inheems worden, zoals in tal van minder ontwikkelde gebie den. Wat dit zou betekenen voor ons dichtbevolkte land hoef ik niet na der uit te werken". Wie dan toch even doordenkt over de mogelijke consequenties komt al gauw tei-echt b(j historisch vergelijkingsmateriaal, want .ratten en muizen hebben va ker epidemieën veroorzaakt die van de pest bijvoorbeeld. Het kan dan ook geen toeval zjjn, dat de be strijding juist nu extra door de over heid wordt gestimuleerd. Intussen heeft de besmetting zich ondanks alles uitgebreid van Am sterdam naar Amstelveen. Is dat het begin van een verdere „op mars"? Geen enkele deskundige durft deze vraag te beantwoorden zolang niet vast staat hoe en waar het virus werd geïmporteerd. Vol gens de veterinair inspecteur voor Noord-Holland dr. H. H- Scholten uit Haarlem kwam de ziekte „rij dend dan wel varend" naar de hoofd stad. „Misschien via een scheeps hond, maar mogelijk ook per cara van: ontelbare vakantiegangers ne men hun huisdieren mee in kam peerwagens ver weg kan zo een „overdracht" tot stand zijn gekomen. Maar hoe dan ook: de hondsdolheid is niet met een lopend dier binnen gekomen. In dat geval zou er een spoor moeten'zijn getrokken, want zo'n beest bijt links en rechts om zich heen. Gelukkig ontbreekt wat dit betreft ieder teken". Ondertussen wordt gekibbeld over pro en contra van het eventueel ver plicht vaccineren van alle huisdieren. Deze beschikking wordt door de re gering „overwogen". Een beslissing hierover valt op korte termijn niet te verwachten. Overigens weet nie mand hoeveel honden en katten ons volk houdt. Zelfs het Centraal Bu reau voor de Statistiek kan dat ge tal niet produceren. Voorzichtige schattingen hieromtrent bewegen zich in de buurt van totaal twee mil joen. Zou daarvoor eigenlijk vaccin genoeg zijn? Dit geharrewar zal de „gebetenen" in het bedreigde gebied maar matig interesseren. Zij voelen er de dage lijks prik niet minder om. Dit vacci neren is helaas bijzonder pijnlijk, want de entstof moet worden inge spoten rondom de navel: geen enke le andere lichaamsstreek schijnt da gelijks de voorgeschreven portie van dit serum te kunnen „hebben". Dagelijks 251) Bij de Amsterdamse G.G. en G.D. worden aldus dagelijks gemiddeld zo'n tweelionderdvijftig personen be handeld: mannen, vrouwen, veel kinderen. Zij werden allemaal aan gevallen door honden waarvan de identiteit nog niet is achterhaald en ondergaan dus gelaten de momeht- martelingen. Er is voor hen geen andere keus, want het enig alterna tief hierbij blijft: een dobbelspel met de dood. En toch zijn er verschei dene „slachtoffers" geweest, die dat aandurfden: ze weigerden zich te laten injecteren. Deze anoniem ge bleven gokkers hebben overigens al lemaal nog het leven..... Blijft de vraag hoe lang dit alles gaat duren voor mens en dier. On ze experts hebben gelukkig weinig of geen ervaring met honds dolheid. Zij conformeren zich dus aan het oordeel van collega's in het buitenland, die wel met deze pro blemen te maken hebben. Hun antwoord werd natuurlijk af hankelijk gesteld van de omvang van de besmetting. Maar al blijft die beperkt tot de stand van zaken op dit moment, dan nog zal men maan den de genomen maatregelen moe ten handhaven. De gedachten gaan uit naar „minstens een half jaar" na het laatste sterfgeval. (Van een onzer verslag gevers) Hondsdolheid wordt veroor zaakt door virus dat is de verzamelnaam voor organis men, die nog kleiner zijn dan bacteriën: een soort over gangsvorm tussen dode en le vende stof. Alleen met een elektronen microscoop kan men virus zichtbaar maken: het zijn reuzemoleculen (opgebouwd uit miljoenen atomen) die zich vermenigvuldigen. Er be staan vele soorten van en ze kunnen allerlei ziekten ver oorzaken, zoals pokken, griep bof, polio. Het virus van hondsdolheid leeft parasitair en verwekt bij zijn gastheer een soort hersenvliesontsteking. Dit vi rus wordt bij mensen bestre den met serum, dat men wint uit konijnen de produktie is toevertrouwd aan het rijksinstituut voor de volks gezondheid te Bilthoven. (Advertentie) KAi i PEREN OP DE AMSTERDAMSE DAM? Al zou het mogen dan was dat tóch niets voor U. Dat zou X complete onzin zijn. Voor t 34.- X koopt U een alles-inclusief X arrangement van twee dagen in Amsterdam, een (nóg) Beter arrangement voor f51.- en een Best voor f 64.-. Ze heten dan ook Goed, Beter en Best en bevatten alles wat Uw hart begeert: Uw treinreis, hotel, maaltijden, onbeperkt vervoer Ker tram en bus en nog een eleboel hele gezellige attrac ties plus een „Cultureel Passe partout" dat recht geeft op onbeperkt bezoek aan de grote Amsterdamse musea. Wees eens lief voor Uw vrouw, mijnheer: zij winkelt nergens zo gezellig en slaagt nergens zo goed als in Amsterdam, Neorlands grootste winkel centrum. En voor U (en voor haar) is er t/m 25 november de fantastische Weense IJs- revue in het R.A.I.-gebouw. Voor U en voor haar en voor de kinderen: op 17 november het glorieuze spektakel van de intocht van de enige echte Sinterklaas] Haai nu nog de prachtige kleurenfolder op Uw N.S.-station, waar U eveneens yr het door U gewenste arrange- y ment kunt bestellen. Komt U? V.V.V.-Amsterdam verwacht U. GEEI' MIJ MAAR DE TWEEDAAGSE VAN mm AMSTERDAM Q AMSTERDAM Politierechter Middelburg Klanten wilden niet betalen De caféhouder J. v. d P. uit Vlis- singen werd donderdagmiddag door de politierechter mr. B. S. Sieperda voor mishandeling ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden. Verdachte had een Belgische be zoeker zodanig niet een biljartkeu geslagen, dat het slachtoffer enige tijd bewusteloos bleef liggen. Tegen sluitingstijd ontstond in en voor zijn café een wilde ruzie. Een groepje van zeven Belgen verklaarde al be taald te hebben, toen men de rekening presenteerde. De caféhouder v. d. P. liet het daarbij, maar vorderde wel de asbak die één van hen" in zijn zak ge stopt had. Een woordenwisseling en een tamelijk verwarde vechtpartij volgde, waarbij in het café met asbakken en buiten het café met vuilnisemmers ge gooid werd. Toen de caféhouder de Bel gen eindelijk naar buiten had gediri geerd en de deur wilde sluiten, kwamen ze opnieuw. Verdachte pakte toen een biljartkou om zich te verdedigen en deelde daarmee, vóór het café. enkele klappen uit. De officier van justitie, mr. Rosingh, vorderde 2 maanden gevange nisstraf; de politierechter vonniste con form. Diefstal De werkloze arbeider C. A. N. uit Vlis- singen, die een bromfiets stal, was niet zó dronken, dat hji niet meer wist wat h(j deed, meende de officier van justi tie. Toen de politie hem, kort na de diefstal aanhield, omdat hy slingerde cn van de bromfiets afviel, verklaarde hy dat liy de bromfiets geleend had. De verdachte bleef volhouden dat hij zich niets van het voorval kon her inneren. „U heeft nog enkele meters met de bromfiets aan de hand gelo pen en bovendien kon u nog heel goed een dergelijke verklaring voor de diefstal verzinnen, zó dronken bent u dan toch echt niet geweest" was ook de politierechter van oordeel. Op de eis van de officier 2 maanden ge vangenisstraf liet mr. Sieperda een uitspraak van 1 maand gevange nisstraf horen. „Die stoelen slaan in de weg, ik neem ze maar mee" dacht de bij het kermis- bedrijf werkzame J. S. uit Dordrecht, toen h(| op de Markt in Middelburg over een terrasstoel struikelde. Hij sleepte twee stoelen naar zijn woonwagen. „Ik had die avond nogal veel gedronken", verklaarde verdachte zijn vreemde ge drag. Hij kreeg een geldboete van f 40 de cis luidde f 60. Toen H. J. v. L. uit IJzendijke zag dat een 15-jarïge jongen zijn koeien en kalveren tegen het prikkeldraad joeg, kon hij zich niet beheersen en gaf de jongen een klap in het gezicht. ..Hoe wel uw kwaadheid te begrijpen is, had u zich moeten beheersen", meende de officier, die f 20 eiste. De politierechter vonniste conform. De molenaar J. v. d. V. uit Serooskerke kreeg een boete van f 20 omdat hij met zijn auto op de Duinweg in Oostkapelle tegen een noekpaaltje van een particu lier was gereden. De bedrijfsleider A. v. d. H. uit Hoede- kenskerke sloeg een boerenarbeider, die nogal cru geweigerd had de vorige avond overwerk te doen. „Als u aanmerkingen heeft op uw personeel, kunt u ze beter ontslaan; uw handen moet u thuishou den", vermaande de politierechter. •ij verstek werd verdachte V. uit Zie- Ikzee veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf. omdat hij een spiegelruit had ingeslagen. Dronken was hij 's nachts om twee uur by de wachtmees ter aangekomen om onderdak. Dit was hem geweigerd. „Dan zul je wel zien wat er gebeurt", sprak de man kwaad. De wachtmeester zag hetpas later. De politierechter vonniste conform de eis. Jack Reynolds, een legendarische figuur in het Nederlandse voetbal, is in de nacht van woensdag op donderdag in zijn wo ning te Amsterdam overleden. Hij werd 82 jaar oud. Reynolds, die zelf voetbalde in Manchester United, kwam in 1915 naar Nederland, waar hy als trainer in dienst trad van Alax, na tevoren de Zwitserse club Sankt Gallen te hebben fetralnd. Hij bleef ruim veertig jaar in ienst van de Amsterdamse club, trouw de oen Nederlandse vrouw en verneder landste zozeer, dat hij ons land nooit meer verlaten heeft. Voor zover bekend was hij de enige clubtrainer, die ooit door een vereniging werd gepensioneerd. Onder zijn leiding behaalde Aiax acht maal het kampioenschap van Nederland. Na de tweede wereldoorlog heeft hij nog een tHd lang geholpen bij het weer op gang brengen van net verenigingsleven van Ajax aoor onder meer de jeugdtrai- nlng op zich te nemen. Driftig Dreigement Standen in Engelse voetbalcompetitie In verband met het feit, dat op de sport- toto van zaterdag 10 en zondag 11 no vember a.s- Engelse wedstrijden voor komen, geven, wij hier de standen van de le en 2e divisie, bijgewerkt tot en met 3 november j. 1. le Divisie. Tottenham Hotsp. 16 11 2 3 24 58- Everton 15 10 3 2 23 32-16 Bumley 16 9 5 2 23 34-24 Leicester 16 8 4 4 20 31-22 Wolverh. Wand. 16 8 4 4 20 37-27 Nottingh. Forest 15 7 4 4 18 29-25 Aston Villa 16 8 2 6 18 29-26 Sheffield Wedn. 16 6 6 4 18 30-28 W. Bromwich Alb. 16 7 3 6 17 28-25 Sheffield United 16 6 4 6 16 25-27 Blackburn Rovers 16 5 4 7 14 28-34 Blackpool 16 4 6 6 14 17-24 Birmingham 16 5 4 7 14 22-31 Bolton Wanderers 16 6 2 8 14 24-28 Manchester City 16 4 6 6 14 22-37 West Ham United 16 4 5 7 13 27-28 Arsenal 16 4 5 6 13 30-34 Manch. United 16 5 2 9 12 27-35 Fulham 16 4 4 8 12 16- Liverpool 15 4 3 8 11 19-23 Ipswich Town 16 2 6 8 10 25-13 Leyton Orient 16 4 2 10 10 18- 2e Divisie Chelsea Hundersf. Town Sunderland Bury Stoke City Plymouth Newcastle United Norwich Cardiff City Portsmouth Rotherham Unitei Leeds United Swansea Town Scunthorpe Middlesbrough Southampton Walsall ^erby County Grimshv Town Luton Town 16 10 2 4 22 33-15 15 7 7 1 21 28-15 16 9 3 4 21 37-20 16 9 3 4 21 24-14 16 6 8 2 20 28-15 16 7 5 4 19 33-20 17 7 4 6 18 38-25 16 7 4 5 18 26-24 17 8 2 7 18 39-34 16 6 6 4 18 23-22 16 8 2 6 18 26-28 16 6 5 5 17 23-19 17 7 3 7 17 24-29 .17 6 4 7 16 17-23 16 7 1 8 15 29-41 16 5 3 8 13 26-31 16 5 3 8 13 19-36 16 4 4 8 12 19-30 16 5 2 9 12 23-39 16 2 5 9 9 15-28 16 3 2 11 8 15 2 4 9 8 17-27 RIN A LODDERS MISS WERELD Miss Holland, de 20-jarige Catharina Lodders, is gister avond in Londen Miss Wereld 1962 geworden. Tweede werd miss Finland, de 17-jarige Kaarina Leskinen, en derde miss Frankrijk, de 20-jarige Monique Lemaire. Er waren 33 deelneemsters. De prijs voor mejuffrouw Lodders be staat uit 25.000 gulden, een trofee en een filmproef bij Columbia Pic tures. Tot de jury behoorden onder andere de Amerikaanse komiek Bob Hope, de Britse acteur Ri chard Todd, mevrouw Ronald Armstrong-Jones (stiefmoeder van lord Snowdon), de Britse poli ticus lord Boothby, en de Britse Grade Fields. INDONESIËRS STELLEN VOORWAARDEN VOOR HERSTEL BETREKKINGEN (Van onze Haagse redactie) De Indonesische regering zou, naar wij vernemen, een plan hebben op gesteld om voor liet herstel van de diplomatieke betrekkingen met Ne derland de eis te 'stellen, dat de wederzijdse vorderingen zouden worden verrekend. Tegenover de vordering, die Nederland heeft wegens de nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen, zou Indo nesië met een vordering willen komen, die verband houdt met de gedwongen vesteringen voor de strijd om Nïe Guinea. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag zei, dat van dit plan niets bekend is. In| Haagse politieke kringen vernamen wij echter, dat binnenskamers wel over het Indonesische plan gesproken is, maar dat dit voor Nederland beslist niet ac ceptabel is. Deze kringen vonden het plan om investeringen voor Nieuw-Gui- nea als een vordering te beschouwen geheel passen in de Indonesische tactiek, e overeenkomst inzake Nieuw-Guinea is niet gesloten om herstel van de diplo matieke betrekkingen te bereiken en ook niet om vergoeding voor de genatio naliseerde bedrijven te verkrijgen. Overigens zou de Indonesische^regering met herstel van de diplomatieke betrek kingen en met het indienen van haar vordering inzake de investeringen voor Nieuw-Guinea willen wachten tot 1963 als er een nieuw kabinet in Nederland aan het bewind is gekomen. In Djakarta hoopt men, dat dan ook een nieuwe minister van buitenlandse zaken zal optreden, omdat minister Luns als een beletsel wordt gezien voor de plan nen van Djakarta. Koninklijke Shell hoger nettoresultaat De N.V. Koninklyke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij en The „Shell" Transport and Tradiiig Company Limi ted delen mede dat het nettoresultaat van de maatschappijen der Koninklijke/ Shell groep (waarin hun belangen zich verhouden als 60:40) over het derde kwartaal vaw 1962 pond -sterling 50.113.000 heeft bedragen, tegenover pond sterling 43.852.000 over de over eenkomstige periode in 1961. Over de eerste negen maanden van 1962 bedroeg het nettoresultaat pond sterling 146.569.000, tegenover pond sterling 130.562.000 in de eerste negen maanden van 196i. In het derde kwartaal werden interim dividenden over 1962 ten bedrage van pond sterling 35.000.000 aan de moeder maatschappijen uitgekeerd. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft zijn ernstige teleurstelling uitgesproken over de beslissing van de regering over het melkprijsbeleid. Zoals bekend lieeft de regering voor het melkprijsjaar 4 november 1962 2 november 1963 een richtprijs vastgesteld van 27 gulden per 100 kg melk met 3,7 procent vet voor alle geleverde melk. Het Landbouwschap had aan de rege ring een richtprijs voorgesteld van 28 gulden per 100 kg melk. Het Landbouwschap is van mening dat de verhoging Van f 1 ten opzichte van do gemiddelde opbrengstprys van ea f 26 per 100 kg in het vorige melkprijsjaar een onvoldoende bijdrage betekent tot een verbetering van de huidige onbevre digende inkomenspositie in de veehoude rijsector. Gezien de netto-prijsstijging van de kos tenfactoren, welke ten opzichte van het melkprijsjaar november 1961november 1962 heeft plaatsgevonden, kan slechts een gering deel van de f 1 hogeie prijs tot een netto-inkomensvermeerdering leiden, aldus het Landbouwschap. Het Landbouwschap is wel tevreden over de nieuwe beleidsopzet. Het meent, dat de verantwoordelijkheden zuiverder wor den geregeld en dat allerlei commerciële beslissingen in een reëlere sfeer zullen kunnen worden genomen. (Advertentie) let dan op dat dit vervaardigd is van Dit betekent voor u, ^de ideale zeifstrijkende 100katoenen poplin. f mevrouw: géén was- en droogproblemen meer en niet meer strijken. Voor u, mijnheer:1 een overhemd dat altijd zeer correct zit en toch 7 dagen lang een „weekend-gevoel" geeft, zó prettig comfortabel is het. Er komt nog geen prijsmaatregel voor brood. Dit is gisteravond meegedeeld door het ministerie van economische zaken naar aanleiding van een gister middag gehouden bespreking tussen de minister en de staatssecretaris van economische zaken en de Nederland se Bakkerij Stichting. Deze bespreking was een voortzetting van die welke op 23 oktober j.l. plaatsvond en waarbij de minister zich akkoord had verklaard met een prijsverhoging van 1 cent op grond van de gestegen bloempryzen. De N.B.S. meende echter, dat een prijs verhoging van 2 cent gerechtvaar digd was. In de bespreking van gisteren heeft de N.B.S. nadere gegevens overgelegd betreffende een stijging van externe kosten in de afgelopen jaren. De mi nister en de N.B.S. zijn overeengeko men, dat een accountantsonderzoek zal worden ingesteld haar deze kos tenstijgingen en dat de definitieve vaststelling van de broodprijs zal worden gebaseerd op het resultaat van dit accountantsonderzoek, dat op zeer korte termijn zal worden afge sloten. Hangende dit onderzoek wil de minister voor dit moment afzien van het tref fen van een prijsmaatregel. Eventueel nieuwe prijsstop voor melk (Van onze parlementaire redacteur) De minister van landbouw en visserij mr. Marijnen heeft in de Tweede-Kamer vergadering van gisteren op mondelinge vragen van de heer Egas van de P.v.d.A, over de prijsverhoging van de consump- tienielk onder meer geantwoord, dat de „pryzenbeschikking melkprodukten '62", die een prysstop inhield voor de con- sumptiemelkprodukten, ingetrokken is in het vertrouwey dat het bedrijfsleven de prijzen van deze produkten met niet meer dan één cent per liter zal verho gen. Mocht het bedrijfsleven de prijs met meer dan één cent verhogen, dan zullen de ministers van economische zaken en van landbouw en visserij direct een nieu we pryzenbeschikking uitvaardigen. De bewindsman deelde verder mee, dat een zekere synchronisatie van de verho ging van de verrekenprijs met de verho ging van de straatprijs van consumptie- melk. noodzakelijk- was -om te voorko men, dat men opnieuw in het stelsel van consumentensubsidie op melk 'zal "ver vallen. Op een nadere vraag van de heer Egas, of de minister wil bevorderen dat de prijsverhogingen leiden tot verbetering van de kwaliteit van de melk, antwoord de minister Marijnen, dat de kwaliteits verbetering aan het bedrijfsleven wordt overgelaten. De regering zal bier niet stimuleren, maar wel met belangstelling gadéslaan wat gebeuren zai. Geen reclame voor aardappelen via radio Veronica Tussen 8 september en 6 oktober van dit jaar is in de drie grote ste den 1.82 kg aardappelen per in woner per week gekocht, dat is rond vier procent minder dan in de overeenkomstige periode van 1958. Het produlctschap voor aard appelen dat dit uitgerekend heeft, wil er geen voorbarige conclusies uit trekken. Het zal zijn begin september begonnen onderzoek naar het koopgedrag van de con sument een half jaar voortzetten en hoopt daarna te kunnen zeggen, of de nu verkregen eerste indruk van de consumptiedaling juist is geweest of niet. Tussen begin september en begin okto ber bestond slechts twee en een half procent van de omzet in de drie grote steden uit voorverpakte aardappelen, dat is veel minder dan was verwacht. De in- 1960 opgerichte stichting aard appel-kwaliteitsmerk zal van het pro- duktschap een subsidie van 25.000 ontvangen voor het maken van recla me voor de onder dit controlemerk verpakte aardappelen. De stichting had een deel van die reclame willen maken via Radio Veronica, maar het bestuur van het produktschap, dat de subsidie toestond, heeft bepaald dat het geld daar niet voor gebruikt mag worden. Het produktschap als publiekrechtelijk lichaam dient aan reclame via Vero nica niet mee te werken, was de me ning van het bestuur. Belastingverlaging op conjunctureel juist tijdstip Van onze parlementaire redacteur Tjjdens de algemene financiële beschou wingen over de rijksbegroting voor 1963 heeft de minister van financiën prof. Zijlstra als zyn mening te kennen gege ven, dat een periode van minder gespan nen hoogconjunctuur verwacht moet worden dan we nu een aantal jaren ge had hebben. Op een aantal punten zal dat de noodzakelijkheid meebrengen, dat we onze visie herzien, voegde hij eraan toe. In elk geval is waakzaamheid ge boden. De minister kon uiteraard niet aantonen, dat dit gebeuren zou, zei li\j. De mindere spanning in de hoogcon junctuur zag hij als wat in de economi sche theorie wel genoemd wordt hot. gevolg van de lange golfbeweging. Na de oorlog komen we eindelijk in wat rus tiger vaarwater. De socialistische heer Peschar vond het nog al wat, als een minister van finan ciën zegt. dat hij een minder gespannen hoogconjunctuur verwacht. Hij vroeg of het niet goed zou zijn als het centraal planbureau of een ander bevoegd orgaan grondig aandacht aan deze kwestie be steedt. GEEN OVERBESTEDING. De minister rekende het het kabinet- De Quay als een verdienste aan, dat het er ditmaal in geslaagd is wijzer geworden door de overbesteding in 1956 en geholpen door de Staten-Generaal een conjuncturele overspanning, die tot maatregelen ter beperking van de be stedingen had moeten leiden, te voorko men. Hij meende, dat naarmate men de overheidsuitgaven in een tijd van hoog conjunctuur in de hand kan houden, men er in zal slagen dat ook in een tijd van laagconjunctuur te doen. Voor be lastingverlaging zal het conjunctureel juiste tijdstip i eten worden gekozen. In elk geval wu de regering bijdragen tot verlichting van de te hoge fiscale druk, maar de belasting kan alleen ver laagd worden als de conjunctuur dat toelaat. Vandaar, dat de minister er nog niet toe is kunnen overgaan. Ook in het verleden heeft hij wel eens be lastingverlaging uitgesteld. Dat zijn geen gemakkelijke beslissingen. Kantongerecht Middelburg Tijdens inhalen bij kruising op linker weggedeelte Voor de Middelburgse kantonrechter mr. J. Moolenburgh, stond woensdag mevrouw H. van M.-L. uit Wissenkerke terecht. Mevrouw Van 31. zou op 30 maart te Kloetinge op een weg waar een inhaalverbod was ingesteld, een rijdende bus zijn gepasseerd. Bovendien was zij bij het inhalen bij een kruis punt op het linker weggedeelte geko- Tegenover de kantonrechter verklaar de mevrouw Van M. dat zij op flinke afstand achter de bus reed. „Op een gegeven moment stopte deze, kennelijk om passagiers uit te laden. Ik ben toen gaan passeren en dat mocht ik, omdat de bus stilstond. Terwijl ik aan deze manoeuvre bezig was, trok de bus weer op. Ik heb toen wat meer gas gegeven en ben gepasseerd", zei mevrouw Van M. De kantonrechter was echter van mening, dat zij, toen de bus weer begon te rijden, had moeten remmen en ach ter de bus had moeten gaan rijden. Het rijden op het linker weggedeelte zag hij in nauw verband met het pas seren van de bus. Mr. Moolenburgh nam in aanmerking, dat mevrouw Van M. enigszins was overvallen door het plotseling optrekken van de bus en ver oordeelde haar tot 2 boetes van 7,50 subs. 2 maal 2 dagen. De officier van justitie, mr. K. P. Doedens, had 2 boe tes van 12,50 geëist. De v DOELEN HOTEL Amsterdam (Centrum) Tel. 020-220722, telex 14399 twee-persoonskamer met bad inclusief ontbijt 35, een-persoonskamer met bad inclusief ontbijt 22,50 BEZOEK OOK HET FRANSE EN INTERNATIONALE RES TAURANT „SAVARIN" en onze snackbar. In de eerste klas van de Zeeuwse korf- balbond trekt het Souburgse Animo 2, gesterkt door de recente zege op Swift 4, naar Goes, doch we denken niet, dat de gestreepten tegen leider Togo I het zelfde stoute stukje uit kunnen halen. We voorspellen dan ook een Goese zege, waardoor de leiderspositie nog versterkt wordt. Zuidwesters I trekt naar Tjoba 2 en zal het daar tegen de Tjobanezen lang niet gemakkelijk krygen. Uiteinde lijk zal de zege echter wel by de bezoe kers terechtkomen. Zeelandia I, dat vorige week tegen Elto 1 het eerste winstpuntje behaalde, ont vangt nu Luctor I en heeft wellicht kans er weer een puntje bij te krijgen. In ie der geval zal de uitslag niet ver van een gelijkspel afliggen. In 2 A de belangrijke wedstrijd: Ondo I Swift 3. Dit wordt een duel tussen bij na gelijke tegenstanders, doch gezien het terreinvoordeel van de Ondoploeg tip pen we hen voor een kleine zege. Bij een eventueel gelijk spel zou Top het meest gebaat zijn, daar de Arnemuidenaren thuis wel zullen afrekenen met K.V.L. Er blijft dus volop spanning aan de top van de ranglijst. In 2 B behaalde de Poel de eerste pun ten tegen Vios, doch we achten hen juist te licht om Tjoba 3 te kunnen kloppen. Volharding I draait momenteel zeer goed en Vios zal zeker geen spaak in het wiel kunnen steken. Togo 2 zal ver der oprukken door thuis Olympia aan haar zegekar te binden. In 3 A is de grote wedstrijd Swift 4Atlas. De laat- sten zijn er aardig ingekomen, terwijl de Swiftianen één der weinige ploegen zijn zonder verliespunten. Het kan dus aar dig spannen in de hoofdstad, doch we houden het op een kleine zege voor de Ritthemse ploeg. Animo 3 blijft ook in de kopgroep, daar de Souburgers zich thuis niet zullen laten verschalken door B.K.C. Stormvogels ontvangt Vedo 2 en zal de punten wel in Westkapelle hou den. In 3 B zal Blauw Wit 2 met ruim ver schil van V.Z.O.D. weten te winnen, ter wijl Elto 2 en Volharding 2 de punten wel eens broederlijk kunnen delen. In 3C zal Vopo haar zegetocht wel voortzetten. Ze zullen in dff uitwedstrijd tegen Blauw Wit 3 weer twee kostbare punten bemachtigen. Bij de wedstrijden Tjoba 4Dos '55 en Togo 4Animo 4 zullen de ploegen elkaar heus niet veel ontlopen. Misschien dat Animo 4 voor een verrassing gaat zorgen, doch we houden het bij beide voorlopig op een puntenverdeling. Prognose: Zaterdag 10 november: 1. Togo 1Animo 2 (1); Tjoba 2Zuid westers 1 (2); Zeelandia 1Luctor 1 (3). 2 A: Ondo 1—Swift 3 (1); Top—K.V.L. (1). 2 B: De PoelTjoba 3 (2); Togo 2 Olympia (1); Vios—Volharding (2). 3 A: Swift 4Atlas (2); Stormvogels Vedo 2 (1); Animo 3—B.K.C. (1). 3 B: Blauw Wit 2—V.Z.O.D. (1); Elto 2 Volharding 2- (3). 3 C: Blauw WitVopo (2); Tjoba 4 Dos 55 (3); Togo 4Animo 4 (3). Adspiranten: A: Zuidwesters AOndo A (3); Animo BSwift B (1). B: Dos 55 AAnimo C (1); Swift Snel —Top (2). C: Zuidwesters BDos 55 B (1); Ondo B—Swift Kwiek (1). D: De PoelVopo (2). E: Blauw Wit B—W.K.V. (1); Blauw Wit C—Luctor (2): Elto B—Tjoba B (2) Pupillen A: Dos 55Animo (3). Pupillen B: Olympia BBlauw Wit A (2); Blauw Wit B—Tjoba (2). hij op 9 juli te Krabbendijke zijn wagen had geparkeerd op een weg waar een wachtverbod was inge steld. H. B, en de vertegenwoordiger R. W. V. te Rotterdam, die als getuige op trad, verklaarden dat de wagen er nau welijks een minuut had gestaan en dat het de bedoeling was geweest enkele koffers uit te laden. De verbalisant, de opperwachtmeester M. P., verklaarde echter, dat de wagen zeker vijf minu ten had stilgestaan zonder dat er „iets" gebeurde. De officier had een boete van 10 geëist. De vertegenwoordiger J. M. J. te Goes had op 7 augustus zijn auto te Borsse- le geparkeerd in een bocht en bijna op het hoogste punt van een helling. De officier eiste 2 boetes van 7,50, de kantonrechter maakte er 2 maal 5 van. De dijkwerker H. van de K. te Kruinln- gen kreeg een boete van 35 subs. 7 dagen. ^Hrj was op 14 juni met zijn brommer op de rijksweg te Kruiningen tegen een auto gereden. De officier had 40 geëist. Botsing De landbouwer A. van 'fc W te Arne- muiden reed op 20 joni te 's-Heer- Arendskerke niet zijn auto achter een bus. Hij was plotsejing van achter dit voertuig gekomen om te passeren en had daardoor een botsing veroorzaakt met een tegemoetkomende personen auto, die van de dyk was geraakt. De officier van justitie eiste 2 boetes van 60 subs. 12 dagen en de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 4 maanden. De kantonrechter vonniste conform. De districtsinspecteur van een verze keringsmaatschappij J. G. W. te Bergen op Zoom, was op 25 mei te Middelburg op de Koudekerkseweg met zijn auto gedraaid en had daarbij een botsing veroorzaakt met een motorrijder. Dit koste hem een boete van 30 subs. 6 dagen. De officier had 40 subs. 8 da gen geëist. De handelsagent C. de B. te Middelburg kreeg een boete van 20 subs. 4 dagen omdat hij op 11 oktober met zijn auto te hard had gereden in de bebouwde kom van Kloetinge. Eveneens te hard gereden maar dan met zijn brommer had de schilder I. W, te St.-Laurens binnen de bebouwde kom-van Middelburg. Dit leverde hem een boete op van 20 subs. 4 dagen. De officier had 25 subs. 5 dagen geëist. De opperman H. te Wissenkerke had op 26 mei in het Veerse Meer te Kort- gene gevist, terwijl hij niet in het be zit was van een visvergunning. H. ver klaarde, dat niet de Staat der Neder landen het eigendom van het water had, maar de landbouwer J. van de V. van wie hij toestemming had gekregen om te vissen. Uit enkele kaarten bleek echter, dat H. het by het verkeerde eind had. De officier eiste een boete van 5 subs. 1 dag en teruggave van het in beslag genomen vistuig. De kanton rechter vonniste conform. D.P. SPIERENBURG WORDT AMBASSADEUR BIJ E.E.G. EN EURATOM (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van de heer D. P. Spierenburg tot am bassadeur, hoofd van de gecombi neerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Europe se Economische Gemeenschap en bij Euratom. De heer Spierenburg, thans nog lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en staal, ruilt van plaats met dr. J. Linthorst Homan, thans ambassadeur van Nederland bij de Europese Gemeenschap en Eura tom, die woensdag tot lid van de Hoge Autoriteit werd benoemd. KERKNIEUWS Gesprek hervormd moderamen met legerpredikanten over Vraagstuk der kernwapenen' Het moderamen van de generale synode der Nederlands Hervormde Kerk zal maandag 12 november een gesprek heb ben met de hoofdlegerpredikant en de hervormde predikanten die deelnemen aan de geestelijke verzorging van de krijgsmacht. Het gesprek zal gaan over het door de synode in het licht gegeven geschrift „Het vraagstuk van de kern wapenen". Aanleiding van dit gesprek is de brief die het naar de hoofdlegerpredikant stuurde, nadat staatssecretaris Cal- meyer op het geschrift van de synode had - PALACE HOTEL Noordwijk aan Zee Tel. 01719-2345 HET GEHELE JAAR GEOPEND. Volledig pension, kamer met bad 25,p. pers. per dag. Weekeind soiree dansante en Thé Dansante. Gelegenheid voor congressen tot 400 personen. Paarden voor paardrijden ter be schikking; golf en tennis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7