Toren zweelde boven Grevelingen IQJ U N I LU G. S. Brabant willen nog niet in de Stichting Deltamuseum deelnemen Cultureel centrum met lyceum in Terneuzen Consul Nieuw-Zeeland opende pensiontehuis de BILT GULF FLAME K „Behouden landing" kabelbaan-steunpunt ALMANAK DRIE ANDERE PARTNERS WEL, MAAR: Leraar benoemd H AARDOLIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 TWEE drijvende bokken met de imponerende namen „Heracles I" en „Simson" hebben donder dagmorgen de middelste, 120 ton zware toren voor de kabel baan over het laatste sluitgat in de Grevelingendam zonder haperen en met een verbluffen de precisie op zijn voetstuk hal verwege de stroomgeul gezet. Even na negenen kwam er be weging in de windassen van de beide „gewiehtsheffers". Langs de provisorische kade van de werkhaven aan de zuïdkop van de dam-in-aanleg voor Bruinisse pakten de grijze bokken de meer dan veertig meter hoge toren in de toptakels. In het vale licht van de kille novem- berochtend werd het vierkante stalen gevaarte centimeter voor centimeter omhoog getild. Enkele ogenblikken later zweefde de gemeniede kabel drager boven het grauwe water van de Grevelingen. Na een transport van een kilometer zakte de in Frankrijk geconstrueerde „pyloon" netjes op zijn vier steunpunten bovenop de in carré geplaatste eenheidscaisrions, die te zamen de „sokkel" vormen. Het is daar in de laatste 1200 meter open water, die Schouwen-Duiveland 5 op het ogenblik nog van Goeree-Over- 5 flakkee scheidt, donderdagmorgen s aUemaal vrij geruisloos verlopen. Geen opgewonden fluitconcerten en geen duizendkoppig publiek. Alleen een handvol motorboten en vletten met waterstaatfunctionarissen, direc- tie en personeel van de montagefa- briek Kloos te Kinderdijk en kleine groepjes nieuwsgierigen aan de beide landhoofden rondom het sluitgat vul den ditmaal de „tribune". Toch kon deze dag de reeks spectaculaire ge beurtenissen bij de opbouw van de Grevelingendam opnieuw met een op vallend moment worden aangevuld. Vordering Immers: het plaatsen van de kabel baantoren voor het ondersteunen van de 1800 meter lange overspanning boven de onder-water-drempel in het sluitgat is te beschouwen als een be langrijke vordering in voorberei dingen voor de volgend jaar zomer te voltooien afdamming van de Gre velingen. Zodra ook de ongeveer der tig meter hoge torens te vergelij ken met een buitensporig formaat elektriciteitsmasten voor hoogspan ningskabels uit aparte segmenten tot één geheel zijn vastgeklonken, kan men beginnen met het inhangen van de polsdikke kabels. Enkele maanden later zal dan de eerste gondel zijn „proefrit" langs de kabels heen en weer maken om vol gend jaar mei-juni volgens een dienstregeling met een hoog tempo de stenen dam in de stroomgeul via duizenden ladingen stortmateriaal uit de bakken onder de zwevende vrachtwagens boven de hoogwater stand te brengen. De gehele operatie van het „toren- transport" over het zo bijzonder kal me Grevelingenwater verliep donder dagmorgen gesmeerd. Toen de beide bokken „Heracles I" (250 ton) van Kraayeveld en „Simson" (585 ton) van Taks bergingsbedrijf hun forse kabels spanden om de hoog oprijzende toren van zijn bouwplaats tussen kranen, vrachtauto's en mon tagewagens te lichten, zetten de man nen van Kloos hun plastic helmen op. Wat later gordden zij zich in hun klimvesten om het laatste opzetstuk aan het topje van de toren te kun nen bevestigen. Midden in het 1200 meter brede sluitgat dat nog rest in de Greve lingendam, is donderdagmorgen de J)0 meter hoge toren voor de kabelbaan op zijn plaats gezet. (Foto P.Z.C.) son-plateau. Daar had zich inmiddels een „commissie van ontvangst" ge ïnstalleerd: mannen met grote mon tagesleutels, waterstaatsingenieurs en technici, die het verloop van het getij, de spanning van de toren op het platform en alle mogelijke andere criteria voor het plaatsen controleer den. De sleepboten trokken zich be scheiden terug, toen de beide bokken zich aan ankers en kabels rondom hadden vastgelegd. Op die manier konden de „hoge transportonderne mers" zich deze laatste meters zelf behoedzaam verhalen en de poten van de toren precies boven de steun punten manoeuvreren. Midden op het betonnen platform stond miontagechef J. J. Bosman van Kloos Kinderdijk. Met brede gebaren, zoals de verkeersassistent op een vliegveld de toestellen binnen loodst, gaf hij de schippers aan boord van de bokken aanwijzingen. Opnieuw kwamen de windassen in een trage cirkelgang. Maar nu de tegenoverge stelde richting uit. Het was even kwart over elf toen de kabelbaan toren een „behouden landing" maak te op zijn voetstuk. Waterstaatsman nen en aannemers feliciteerden elk aar tr '.-commissie De felle slepers „Buizerd" en „To nijn" zetten zich schrap om de bok ken met hun last uit de werkhaven aan de zuidkop van de dam naar het open water te manoeuvreren. Behoedzaam maakten zij met hun op zienbarend „gevolg" een omtrekken de beweging langs de kleine zand platen en nog geen kwartier later arriveerde het logge transport op enkele tientallen meters van het cais- Advertentie) Zeeuwse Belangeloos In de maalstroom van het nieuws, dat dagelijks in de kranten wordt afgedrukt, gaan vele details ver loren. Een mens kan nu eenmaal niet alles lezen. Hoeft ook niet. Wij zijn er toch. Goed, we lezen wel niet alles, maar toch wel bijna alles. Oók het raadsverslag van Aagtekerke en hoe velen onder U zouden dat mét ons gelezen hebben f Weinigen. Jammer, icant dan is U ook ont gaan, dat er in Aagtekerke een man is, die al jarenlang geheel be langeloos de toren heeft beklom men. Hij deed dat telkens, wan neer er iets aan de torenverlich ting gerepareerd moest worden. Hij beklom dan onversaagd alle treden. Om hoog boven het Aag- tekerkse gewoel een nieuw lampje in te draaien. Of om een ernstiger storing op te heffen. Jarenlang. Belangeloos. Tenslotte vonden b. en w. dat een onbevredigende toestand. De raad was het daar roerend mee eens en voortaan krijgt de man honderd gulden per jaar. Storing of geen storing, hebben wij begrepen, en het is een mooie, gave oplossing. Tenslotte laat je anno 1962, in hei tijdperk van c.a.o.'s, vijfdaagse werkweken en kindertoeslagen, geen man meer belangeloos torens beklimmen om storingen op te heffen. Da's uit de tijd. D'as ge weest. Zelfs in Aagtekerke. f9.75 4 kl. balpen SWAN VULPEN IMPORT - ROTTERDAM Een naar Nederlandse j eisen vervaardigd kwaliteitsproduct Uitsluitend bij de bonafide vakhandel! Halfgutomaiische wascombinatie NL 54 S f.995.- I IMPORTEURS TECHNISCHE UNIE EN N.V. LINCO Stoffelijk overschot van vermiste vrouw gevonden Het stoffelyk overschot van dc sinds veertien dagen vermiste weduwe M. H. E.-B. is woensdagmiddag om half zes in Vlissingen gevonden. Vijf jongens de leefthd van 12 tot 14 jaar ontdek ten het lichaam in een sloot bü de Ka- poentjesweg in de buurt van de Noor derbegraafplaats. Zij waarschuwden de politie. De weduwe is waarschijnlijk in het donker in het slootje gelopen. Het stoffelyk overschot is overgebracht naar de aula van de Noorderbegraafplaats. De bejaarde vrouw uit Vlissingen moet naar de politie meent zeker een week leden zijn gestorven- Mevrouw E. was 75 jaar. Vrijspraak in zaak „koopmanspraat j e in Westkapelle" Het Haagse gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen de 24-jarige verkoper H. H. S. en de 25-jarige grossier T. H. G. L., beiden te Roer mond. Het hof achtte het ten laste ge legde oplichting niet bewezen en kwam tot vrijspraak- De procureur-generaal had bevestiging geëist van het vonnis van de recht bank te Middelburg, die de twee Roer- monders had veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De twee kooplieden hadden te Westka pelle het verhaaltje opgehangen, dat zij van een modeshow in Vlissingen kwamen en nog enkele couponnetje^ „terlenka" over hadden. De stoffe moesten „de deur uit" en zij waren be reid om met een lage prijs genoegen te nemen. De coupons bleken echter geen „terlenka" maar gewoon katoen te zijn. Tegen het vonnis van de recht bank te Middelburg gingen de kooplie den in hoger beroep, omdat zij van mening waren dat zij slechts een „koopmanspraatje" hadden gevoerd. VISSEN OP MOSSELZAAD De hele Zeeuwse mosselkwekersvloot vertoeft op 't ogenblik in het noorden waar op 6 en 7 november de mossel kwekers in de gelegenheid worden ge steld om mosselzaad te vissen. De visse- rijpolitie heeft verschillende plaatsen aangegeven, waar men zijn geluk kan beproeven. Zeeuws college wil toch snel met het werk beginnen Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant kunnen nog niet besluiten reeds in het huidige stadium de Brabantse Staten voor te stellen de stichting Deltamuseum mee op te «richten en deel te nemen in het werkkapitaal voor het „volle pond" 25.000 zoals dat ook door de provincies Zeeland en Zuid-Hol land en door de gemeente Middel burg bijeengebracht zal moeten worden. Dit delen Ged. Staten van Zeeland mee in een voorstel aan de Staten van Zeeland. Intussen heb ben de Zuid-Hollandse Gedeputeer den wél voorgesteld om deel te nemen in de stichting en 25.000 bij te dragen in het werkkapitaal van 1 ton, dat nodig werd geoor deeld om de aanloopperiode voor de oprichting van het Deltamu seum (met de drie dependances in Zierikzee, Willemstad en Helle- voetsluis) te overbruggen. Die aanloopperiode werd gesteld op drie jaar, waarover dus de 25000 verdeeld moet worden. Zoals be kend besloot de gemeenteraad van Middelburg op voorstel van b. en reeds zijn 25.000 bij te dragen en thans doen Gedeputeerden van Zeeland een voorstel van gelijke strekking. Ged. Staten van Zeeland delen in hun voorstel mee, dat begin 1960 de verte genwoordigers van de vier deelnemende colleges een bespreking gehouden heb ben over de mogelijke oprichting van een Deltamuseum. Alle Gedeputeerden en de Middelburgse vertegenwoordigin gen gingen toen akkoord met een op zet, waarbij het centrale museum in Middelburg gevestigd zou worden. NIET EVENREDIG Namens de Brabantse Gedeputeerden werd er wel op gewezen, dat in verband met de eventuele financiële consequenties in de toekomst en de eventuele deelneming in het bestuur dat het belang van Noord-Brabant bij de totstandkoming van een Delta museum niet evenredig moet worden geacht aan dat van Zeeland en Zuid- Holland, een opvatting, die later werd Kort geleden nu hebben dc Brabantse Gedeputeerden hun Zeeuwse ambtgeno ten meegedeeld, dat zij vooralsnog niet verder kunnen gaan dan hun Staten in overweging te geven een bedrag van f 10.000 te voteren voor het project. G.S. van Brabant willen de aanloopperiode van 3 jaar zien als een voorbereidings fase, die zal kunnen leiden tot de uit eindelijke totstandkoming van de stich ting, maar niet als een aanloopperiode van de in het leven te roepen stichting, waarin de aan de feitelyke museumex ploitatie voorafgaande werkzaamheden zouden moeten worden verricht. Hoewel Ged. Staten van Zeeland ver klaren begrip te hebben voor het Bra bantse standpunt, hadden zij toch ge hoopt, dat het college van Brabant in elk geval met betrekking tot de finan ciering van de aanloopperiode op gelijke voet als de andere partners hadden kun nen meewerken. TOCH BEGINNEN Ondanks het afwijkende Brabantse standpunt moet volgens de Zeeuwse Gedeputeerden echter zo spoedig mo gelijk met het werk voor het Delta museumproject begonnen worden. Zij willen nu zodra alle deelnemers besloten hebben de nodige gelden te voteren een commissie aanwijzen, die de benoeming moet voorbereiden van een functionaris die de be schikking moet hebben over een kleine staf die in de aanloopperio de het voorbereidende werk moet ver richten. Deze staf zal volgens G.S. zo snel mogelijk niet zijn werk moe ten beginnen, ook al is de stichting nog niet opgericht. Wanneer met het aantrekken van deze functionaris moet worden gewacht tot dat de stichting formeel kan gaan functioneren, zal er onherroepelijk kost bare tijd verloren gaan, aldus betogen Gedeputeerden. Zolang de stichting nog niet werkt kan de functionaris volgens het college in dienst gesteld worden van de provincie Zeeland. Om die reden verzoeken zij de Staten thans in elk geval te besluiten deel te nemen in het aanloo|)kapitaal voor het Zeeuwse deel NIET UITGESTELD Zo spoedig mogelijk willen zij voorts in verband met het Brabantse standpunt een bespreking houden met de deel nemers ter nadere bepaling van de we derzijdse standpunten. „Want de oprich ting van de stichting mag niet langer uitgesteld worden dan nodig is", ver klaren Gedeputeerden. „Het gemeente bestuur van Middelburg heeft terecht op spoed aangedrongen; daarbij kan de Kloveniersdoelen niet ten eeuwigen dage ongebruikt blijven. Om dit gebouw voor verval te behoeden moet met spoed een kostbare restauratie worden uitgevoerd. Maar daardoor moet Middelburg weten waar het aan toe is". Verder delen Ged. Staten nog mee. dat zij betreffende de materiële en financiële medewerking van het rijk binnenkort zullen opnemen met de ministers van verkeer en waterstaat en van o., k. en w. Over de rechtsvorm delen zij onder meer mee, dat voor het stichtingsbe stuur de voorzitter moet worden geko zen uit de door G.S. van Zeeland be noemde leden en de secretaris-penning meester uit de door b. en w. van Mid delburg benoemde leden. Raad akkoord met 1 stem tegen Mogelijk eind 1963 aanvang bouw Met alleen de stem van de heer F. Dieleman (s.g.p.) tegen heeft de raad van Terneuzen donderdag avond besloten in principe over te gaan tot stichting van een cultu reel centrum, dat met het toekom stige rijkslyceum één geheel zal vormen. Aan de rijksgebouwen dienst te Den Haag zal opdracht worden gegeven een ontwerp voor de nieuwe schouwburg te maken. Het college van b. en w. kreeg van de raad de gevraagde opdracht te zijner tijd met nadere voorstellen inzake de toekomstige beheers vorm te komen. Verscheidene raadsleden voelden zich geroepen algemene beschouwingen te houden over dit belangrijke voorstel. De heer R. Hol (p.v.d.a.) zei, dat zyn fractie het voorstel onverdeeld gunstig had ontvangen. De combinatie rijk-ge meente noemde hij een zeer aanvaard bare basis en de oplossing, waarnaar jarenlang is gezocht. „Dit culturele cen trum zal het woonklimaat in deze sterk groeiende haven- en industriestad sterk verbeteren", aldus de heer Hol. kosten zo gunstig mogelijk te ma ken, zou hij graag zien, dat het ge bouw ook een filmaccommodatic krijgt. De heren J. A. de Feijter (c.h.u.) en M. van Langevelde (a.-r) spraken van het beste plan, dat maar mogelijk is. Laatstgenoemd raadslid pleitte wel voor het samenstellen van goede spelregels, zodat school en schouwburg niet in eikaars vaarwater raken. De heer F. Dieleman (s.g.p.) zei principiële bezwa ren tegen het plan te hebben. Boven dien kost het plan volgens hem te veel geld. „De combinatie was nodig om de gehele opzet financieel veilig te stellen", aldus burgemeester mr. H. Rijpstra. Een filmaccommodatie noemde hij niet nodig, omdat er in Terneuzen een volledige filmoutillage bestaat. Ook burgemeester Rijpstra meende, dat er goede spel regels nodig zullen zijn om de twee ge bouwen gescheiden te houden. Die regels zal ook de minister van onderwijs wel opleggen, dacht hij. Burgemeester Rijpstra sprak de hoop uit, dat eind 1963-begin 1964 aan het nieuwe lyceum kan worden begonnen en dat dan tegelijkertijd de schouwburg van de grond zal komen. Voor het be spreken van de financiële aspecten ging de raad daarna geruime tyd in besloten zitting. Kritisch gluid Ook de K.V.P.-fractie zei, by monde de heer W. J. Weterings zeer verheugd te zijn over de oplossing. Toch meende de heer Weterings eén kritisch geluid te moeten laten horen. De plaats en de omstandigheden vond hij niet erg ge lukkig gekozen. „Als die combinatie doorgaat, dan moet de schouwburg toch wel los komen van de school", zo meende hij. „Met andere woorden, dat het cultureel centrum meer het aanzien van een concertgebouw krijgt, dan van een aula". Om de exploitatie- Advertentie) OLIFANT CADEAU! Moet U ze zien glunderen, als U thuis uw gasten op zo'n echte Olifant-borrel (oude of jonge) trakteert, onder het motto: Wees gezellig en pak 'n OLI FANTJE. Proost Aan de afdeling rijks h.bs. van het openbaar lyceum en de daaraan ver bonden rijks m.s.v.m. te Goes is als leraar in vaste dienst benoemd de heer P. J. de Jong. thans tijdelijk leraar aan die school. Vrachtauto te Goes in brand Een vrachtauto van de N.V. Van der Have te Kapelle, bestuurd door J. de K. uit Kattendijke geraakte donderdagmor gen om tien voor twaalf in brand op de Van der Spieghelstraat te Goes. De brand ontstond doordat het linker voorwiel aanliep, waardoor de remvoe- ring vlam vatte. Een passerende wegen wacht wist het vuur te blussen. De auto moest met een takelwagen worden weggesleept. (Slot van pag. 1 veel leed heeft verzacht in (oud) Zee land. Dank bracht hij aan allen, die op enigerlei wijze bij de totstandko ming van het pensiontehuis betrok ken zijn geweest. De heer Hale verklaarde in zijn speech, dat hij bijzonder verheugd was als con sul van Nieuw-Zeeland naar oud-Zeeland te kunnen komen. „Wij hebben welis waar geen watersnoodrampen, maar wij hebben weer andere natuurrampen. Daarom begrepen wij uw moeilijkheden zo goed", aldus de consul, die van oor deel was, dat het geschenkgeld uil Nieuw-Zeeland goed was besteed. De commissaris der koningin herinnerde eraan, dat de inwoners van Nieuw-Zee land als een van de eersten het getrof fen Zeeland in 1953 te hulp kwamen. Als Pastoor Matthijssen verliet Zierikzee Pastoor P. C. F. Matthyssen te Zierik zee heeft donderdagavond afscheid ge nomen van de eilandelyke parochie, daar hij vandaag vrydag zal wor den geïnstalleerd als pastoor-deken in Gilze-Rijen. Tijdens een drukbezochte receptie in het r.-k. parochiecentrum werd hein van verschillende zyden dank gebracht voor de wyze, waarop hy sinds 12 mei van het vorig jaar de geestelijke verzorging van de ruim 1200 zielen op Schouwen-Duiveland heeft be- blijk van waardering bood hij de heer Hale twee fotoboeken aan, met foto's van de gebouwen, welke met behulp van Nieuw-Zeeland in Zeeland tot stand zijn ekomen. Het bestuur van de stichting .jood hij symbolisch een piano aan. „Die kan heel goed betaald worden uit de rente van de 2% ton", aldus dc com missaris. Woorden van dank en felicitaties werden voorts gesproken door burgemeester A. Schuit van Kortgene, architect 't Hooft, één van de bewoners van het tehuis, de 84-jarige heer G. M. Maris en de direc trice, mej. C. Tazelaar. De beide laat ste sprekers betrokken in hun geluk wensen met name mevrouw P. Bom-Van Ocveren, een van de initiatiefneemsters tot de bouw van dit pensiontehuis. Als blijk van waardering overhandigde de een tijd, waarin pastoor Matthijs- zich verdienstelijk heeft gemaakt bij de voltooiing van enkele belangrijke projecten voor de r.-k. bevolkingsgroep. Kapelaan C. Embregts haalde dit in een toespraak namens de parochie nog even naar voren. Hij bedankte de pas toor by zyn vertrek naar Noord-Bra bant voor het afwerken van het intla- tief, dat heeft geleid tot de bouw van een moderne kapel te Haamstede. Bo vendien maakte de kapelaan gewag van de erkentelijkheid in de parochie voor het kortgeleden opgerichte parochie fonds, waardoor kon worden bereikt, dat de uitgaven van de kerk meer ge lijke tred kunnen houden met dc in komsten. In zijn toespraak gaf de ka pelaan pastoor Matthijssen dan ook do beste wensen mee naar zijn nieuwe pa rochie en dekenaat. Ook dc burgerlyke gemeente Zierikzee deed de vertrekken de pastoor hartelijk uitgeleide. Dat ge beurde b(j monde van burgemeester mr. F. Th. Dijckmccster. In een korte toe spraak memoreerde deze de prettige samenwerking en de aangename ver standhouding, die er steeds over en weer heerste en die verschillende malen bij speciale gelegenheden duidelijk tot uiting kwam. Pastoor Matthijssen zelf beantwoordde de beide sprekers met een dankbaar gestemde speech, en een hartelijk vaarwel aan zyn Schouwsc parochianen. Vandaag vrijdag zal zijn opvol ger, kapelaan H. van Deursen uit Et- ten. tydens een plechtige dienst in de Heilige Willibrorduskerk te Zierikzee tot pastoor van de parochie worden ge ïnstalleerd. KUNST Instrumentale te Vlissingen De Middelburgse Instrumentale is sinds zij werkt onder leiding van Jan Out gestadig bezig met de uitbreiding van haar repertoire: het concert, dat deze vereniging gisteravond gaf voor het personeel van de Koninkiyke Maat schappij „De Schelde", was er een dui delijk bewijs voor. Nieuw werk al thans voor de Instrumentale was de 1 vierde symfonie van Dvorak, terwijl de avond werd begonnen met twee werken, reeds eerder door het orkest uitgevoerd, namelijk Handels Watermusic en het J dubbelconcert van Bach. Deze pro grammakeuze wijst op een voorzichtig beleid van Jan Out, een beleid van „hou- wen en bewaren" om het eens plechtig te zeggen. Het leidt overigens tot goede resultaten, zo kwam gisteren ondubbel- zinnig vast te staan. Zowel Handels suite als het concert van Bach heeft op ons een betere indruk gemaakt dan de vorige maal in Middelburg. Concerteren is in menig opzicht een avontuur: on danks alle grimmige voorbereiding mis- lukt soms de onderneming en dan ont breekt dat zo noodzakelijke contact tus sen uitvoerenden en luisteraars. Maar gisteravond was dit contact er vanaf het eerste moment en heeft een talrijk publiek „van Handel tot Dvorak" ge spannen en actief geluisterd. Uit een oogpunt van verslaggeving zou het wellicht beter zijn eerst de Dvorak-symfonie te bespreken het is immers voor de Instrumentale een nieuw werk maar wij willen dat nalaten omdat de vertolking van de Watermusic 1 en Bachs dubbelconcert ons zo heeft getroffen. Waarop wU tot dusver tever- geefs tydens de concerten van de In- strumentale hebben gewacht, namelijk een meer verfijnde speeltrant by de strij kers, een meer aan de kamermuziek verwante toon, diende zich nu aan: Han dels en Bachs muziek werd inderdaad lichter, doorzichtiger gespeeld dan de naai. Wij hebben ons afgevraagd, of wellicht hier de factor-zaal een be- langryke, misschien overwegende rol speelde: het Scheldekwartier immers is aanzienlijk groter dan de Middelburgse concertzaal, zodat het klankvolume een grotere spreidingsmogelijkheid heeft. Dat nu is'uiteraard van invloed op het klankbeeld zoals dat zich aan de luister- I aar voordoet. De factor-zaal heeft gis teren inderdaad meegewerkt; maar te- geiykertijd traden andere (bij Mid delburg vergeleken: nadeliger) omstan digheden op. die tevens een kritischer luisteren mogeiyk maakten. De toon klinkt n.l. in het Scheldekwartier aan- zienlijk droger en onvolkomenheden la- ten zich niet camoufleren door akoe- stiek. Alles tegen elkaar afwegend wil len wij vaststellen, dat het orkest vooruit 1 gaat en zo langzamerhand tot opvallen de vertolkingen in staat is. In het dubbelconcert van Bach waren ook nu Bouw Lemkes en Jeanne Vos de solisten. Zij deden zich eveneens van hun beste kant kennen en zorgden voor een gespannen hier en daar nerveus gespEmnen-vertolking, waarbij met name de prachtige toonvorming van Lemkes opvallend was. Het orkest secondeerde beide solisten uitmuntend, waarbij onze enige bedenking de te markant gespeel de bas betrof. Weliswaar een belangrijk element in de muziek van Bach, maar ook hier trekt een te zwaar fundament de verhoudingen scheef: het euvel was ditmaal opvallend omdat de andere stry- kerspartijen een lichte musiceertrant wisten te bereiken. Tenslotte de vierde van Dvorak. Er moet aan dit stuk wel heel hard zHn gewerkt, waarbij ditmaal het „gelijk optrekken" van strykers en blazers tij dens de repetities duideiyk resultaten heeft afgeworpen. Vroeger werd er aan de blazerslessenaars meegespeeld zonder meer en mocht men hopen, dat een zo goed mogelijke eenheid kon worden be reikt. Die eenheid was er nu: Outs me- directrice mevn De consul van Nieuw-Zeeland in Nederland, de heer J. G. Hale heeft donderdag met belangstel ling verschillende gebouwen op Noord-Beveland bezichtigd, die mede dank zij financiële steun uit Nieuw-Zeeland konden worden ge bouwd. In gezelschap van burge meester Wisse, zuster Koster en de voorzitter van het Groene Kruis, dokter J. L. J. Bruynzeel, bewonderde de heer Hale en zijn vrouw de weegschaal in het mo derne Groene-Kruisgcbouw te Kamperland. (Foto P.Z.C.) a/V GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM Mm dwong respect af, tenslotte gaat het om een orkest van het is niet denigrerend bedoeld, integendeel! niet-vakmensen. Maar ondanks ons respect (ook voor het I koper) willen we niet verhelen, dat (ons althans) deze Dvorak-symfonie het minst van het gehele programma heeft I Tebocid. De vertolking was ongeiyk van .walitcit: er waren ogenblikken, waar in een prachtige klank werd bereikt, het rebeurdc echter ook dat dc lyriek van leze symfonie was gevangen in een al tc metrische uitvoering. Maar wellicht, dat op een volgend concert deze bezwaren zullen zyn ondervangen. Namens „De Schelde" sprak de heer S. O. Erdelmann een woord van wel kom. Na afloop dankte hy dirigent en orkest, alsmede de Scheldedirectie. die dit concert had mogelijk gemaakt. Aan Jan Out werd een geschenk aangeboden. Vanavond voert de Instrumentale het zelfde programma uit in Oostburg. de K. GELICHT MOTORSCHIP WORDT GEREPAREERD Het 395 ton grote motorschip Johannes R. van schipper C. M. Reijngoudt uit St.-Philipsland dat na te zijn gezonken door een drijvende bok van de fa. v. d. Akker uit Vlissingen, op de slikken te Viane was gezet, is naar de scheeps werf C. Buitendijk te Hendrik Ido Am bacht gesleept om daar gerepareerd te worden. (Advertentie) VERWACHT. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderiyke bewolking maar weinig of geen regen. In de ochtend hier cn daar mist .Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuideiyico richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2