PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ,DER SPIEGEL" IN BEZIT VAN VELE STAATSGEHEIMEN Aantal communisten in India gearresteerd Consul Nieuw-Zeeland opende pensiontehuis Tegen andere kranten geen actie voorbereid Feest in Zwolle rond miljoenste woning OVERSTROMINGEN IN 7.-EUROPA DOOR LANGDURIGE REGENVAL Inspectietochtop Noord-Beveland Een vrouw Nieuw archief 205e jaargang - no. 265 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ._.i de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 pci uw., uwn:u uc» jjuou j o,cu y. Wolstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen; red. tel. 2116, adm. teL oo,, O»- Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4 -. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min./1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. r post 8,25 p. kw. Losse 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Vrijdag 9 november 1962 „Torentransport" verliep gesmeerd Pagina 2 2911 Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel 2094. i PROCUREUR-GENERAAL VERKLAART: De federale procureur-generaal die belast is met het onderzoek in de geruchtmakende „Spiegel''-affaire, dr. A. Huhn, heeft gis teren voor het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe verklaard, dat in de kantoren van „Der Spiegel" honderden documenten zijn aangetroffen die aantonen dat het tijdschrift in het bezit is van vele staatsgeheimen. Het hof behandelde een verzoek van „Der Spiegel' om de redacteuren weer toestemming te geven tot gebruikmaking van de kantoren in Hamburg De president van het hof, dr. Gerhardt Müller, deelde mee, dat ook zal worden nagegaan of bij de actie tegen „Der Spiegel" inbreuk is gemaakt op de fundamentele rechten. Tot gistermorgen waren 83 redactie bureaus vrijgegeven, terwijl er nog 34 worden doorzocht. Dit zal volgens dr. Huhn zeker nog een week in beslag ne men. „Wy kunnen nu best in het open baar zeggen dat er de ernstigste gron den zjju voor verdenking van verraad en omkoping", aldus dr. Huhn. Er be staat reden om te geloven dat de gear resteerde journalisten voortdurend heb ben getracht achter staatsgeheimen te komen, zo voegde hij eraan toe. Een hoge functionaris van het mi nisterie van justitie, dr. Romer, zei dat men het vermoeden heeft dat zich vele malen aansporing tot ver raad heeft voorgedaan. In de afge lopen dagen was gebleken dat het tijdschrift beschikte over geheime stukken die nog niet. gepubliceerd waren, zo zei Römer. De raadsman van „Der Spiegel", baron PROF. ZIJLSTRA BEREID IN KABINET TERUG TE KEREN (Van onze parlementaire redacteur) De minister van financiën, prof. Zijlstra heeft gisteren in de Twee de Kamer tijdens de algemene po litieke beschouwingen over de be groting voor 1963 wel niet met zo veel woorden maar toch heel dui delijk te verstaan gegeven, dat hij bereid is na de verkiezingen van 1963 als minister terug te keren, wanneer de politieke verhoudingen daartoe aanleiding geven en een beroep op grond van het algemeen belang op hem gedaan wordt. Tijdens het debat had de staatkundig- gereformeerde ïr. Van Dis te kennen ge geven, dat het hem niet zou verwonde ren, als minister Zijlstra in een volgend kabinet zou terugkeren. In zijn beant woording gaf prof. Zijlstra te verstaan, dat de Vraag van zijn eventuele terug keer in het Kabinet ln hel financiële de bat niet relevant was. Hij erkende dal hij geen Tweede-Kamerzetel ambieerde. Als een beroep op iemand wordt gedaan voor het ministerschap, dan gelden heel| andere gewichten dan voor het Kamer lidmaatschap, aldus de bewindsman. Dan zal zo iemand dus moeten afwegen wat hem te doen staat. Op de hierbij aansluitende vraag van de heer Peschar van de P.v.d.A., of de we tenschap voor de minister niet de hoog ste prioriteit heeft, antwoordde prof. Zijlstra dat het algemeen belang de hoogste prioriteit heeft. Algemeen be schouwde men dit in de Kamer als een bereidverklaring om eventueel weer een ministersportefeuille te aanvaarden. WWVtAAAAnAAfWVUVWXnA/UUWV/VWUVWWWVt/l Als eersten betraden de heer en mevrouw Hale in Kortgene het nieuwe pensiontehuis, dat gisteren officieel werd geopend. Op de foto v.l.n.r. dè gemeentesecretaris van Kortgene, mevrouw Hale, de con sul voor Nieuw-Zeeland, de heer Hale en de plaatselijk Groene- Kruisvoorzitterde lieer Bom. (Foto P.Z.C von Stackelberg, zei dat het onderzoek de journalistieke werkzaamheden voor het blad vrijwel tot stilstand hadden gebracht. De inbeslagneming van de Kantoren betekende volgens hem een wezenlijke inbreuk op de persvrijheid. Attaché In de Bondsdag is gisteren het debat over de „Spiegel"-zaak voortgezet. Mi nister van defensie Stranss verklaarde, dat de Westduitse militaire attaché in Madrid op aanwijzing van het ministe rie van defensie in Bonn de Spaanse politie op de hoogte heeft gesteld van het arrestatiebevel tegen ,Spiegel"-re- dacteur Conrad Aiders. Een afgevaardigde van de Vrije De mocraten vroeg daarop de minister of het waar was, dat een voormali ge S.S.-officier op verzoek van het openbaar ministerie een rapport had opgesteld waarin hij zijn mening gaf over het artikel in „Der Spiegel". Eisen Strauss weigerde aanvankelijk hierop te antwoorden en ging onder groot ru moer van de Bondsdag zitten. Even la ter echter zei hij, dat iedereen die in het Westduitse leger wil dienen, moet voldoen aan de eisen van een democra tische staat, en dat vooraf door een speciale commissie wordt nagegaan of dit inderdaad het geval is. „Als een of ficier eenmaal is benoemd, ga ik niet meer in zijn verleden duiken", aldus Strauss. De rol van de Westduitse recherche in de arrestatie van Ahlers, die nog altijd in nevelen is gehold, leidde opnieuw tot een heftige woordenwisseling tussen de sociaal-democratische afgevaardigde Ritzel en minister Höcherl. Ritzel vroeg de minister, of het op de ministeries zo wanordelijk toeging dat hij zelfs binnen enkele dagen niet kon vaststellen, weike functionaris de Spaanse autoriteit had ingelicht. Hö cherl gaf de verzekering dat hij de kwestie-Ahlers uiterst nauwkeurig zou onderzoeken. De minister deelde in antwoord op een vraag der sociaal-democraten nog me de, dat de Westduitse procureur-gene raal tot dusver nog geen actie tegen andere kranten en tijdschriften heeft voorbereid. „Nog veel te doen voor volkshuisvesting" Koningin sloeg défilé gade De miljoenste naoorlogse woning is gereedgekomen. De woning staat in Zwolle op de Hogekampse- weg in het nieuwe stadsdeel Dieze- oost en wordt bewoond door de familie Hendriks. Daarom was het gisteren feest in Zwolle en recipi eerde de minister van bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, in het Zwolse stadhuis. Hoogtepunt, van de feestelijkheden was echter de komst van koningin Juliana. De burgemeester van Zwolle, drs. J. A. F. Roeien, benutte gistermorgen de om standigheid dat zijn stad ais feestto- neel fungeerde om de minister een liart onder de riein te steken. Hij pleitte on der meer voor meer continuiteit in de woningbouw, omdnt volgens hem de er varing leert, dat tempo en prijs van de woningbouw verstoord worden door het feit, dat er te weinig continuïteit in de plannenmakerij is. Om twee uur gistermiddag arriveerde de koningin in Zwolle. Na de begroeting begaf het gezelschap zich naar de schouwburgzaal, waar minister Van Aartsen nader inging op de ontwikke ling van de woningbouw, waarbij hij met name de vooroorlogse prognoses aan een beschouwing onderwierp. Deze prognoses, zo zei minister Van Aartsen, zijn inmiddels door de werke lijkheid achterhaald. Nog veel te doen Mag er reden tot een zekere dank baarheid voor het bereikte resul taat zijn, in kwantiteit en kwaliteit, toch is er volgens de minister geen reden tot feestvreugde. Er is nogneel veel te doen op het gebied van de volkshuisvesting. „Wonen en laten wonen" was vervol- gens het onderwerp dat Anton van 'uinkerken had gekozen voor een rede. die hij op deze feestdag van de bouw nijverheid hield. Hij stelde hierin onder meer, dat wonen meer is dan een bittere levensnoodzakelijkheid voor de mens, die beschutting tegen kou en donker behoeft. Anton van Duinkerken meent, dat wonen een toegepaste levenskunst is. Aan het slot van deze beide toespra ken werd de première gebracht van de film „Eén miljoen", vervaardigd door Multifilm in samenwerking met het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, onder regie van Char les Brejjer. Défilé Het echtpaar Hendriks uit de Hoge- kampseweg in Zwolle zal de achtste no vember, tevens de wereldstedebouwdag, niet gauw vergeten. Als bewoners van de miljoenste naoorlogse woning heb ben ze over belangstelling niet te klagen gehad. De grootste eer die hun te beurt viel, was het bezoek dat H.M. de Ko ningin aan hun woning bracht. Tevoren had de vorstin een gedenksteen ont huld, een koperen plastiek, dat werd ont worpen door Henk Krijger. Vanaf het balkon van de miljoenste woning sloeg de vorstin vervolgens een défilé gade van een zestigtal wagens met modern bouwmateriaal. Een bonte stoet, waarin het bouwbedrijf voorby trok met bedrjjfsniachines en bouwmate rialen. Donderdagmiddag i boorponton, welke grote boorponton, welke gebruikt zal worden bij de bouw van de IJ-tun nel door de spoorbrug over het oosterdok in Amsterdam gevaren. Het was een kar wei-op-de-minuut aangezien er een druk treinver keer over de brug bestaat. De ponton heeft vier poten van een meter of dertig, welke op de bestemder plaatse in de grond worden gedraaid. Als de ponton dan stevig staat, wordt er een boortoren op gebouwd, welke de palen, waarop de tunnel rust, in de IJ-bodem zal boren. Samenstelling Congres in V. s. In het nieuwe Huis van Afgevaardigden in de V.S. zullen 259 Democraten zit ting hebben en 176 Republikeinen. Voor het oude Huis waren deze cijfers resp. 261 en 174, zodat de Democraten twee zetels aan de Republikeinen hebben ver loren. Li de nieuwe Senaat zitten 68 Democra ten (voorheen 64) en 32 Republikeinen (36). Hier wonnen de Democraten dus 4 zetels. Delegatie mag het land niet uit Neutrale politiek wordt niet gewijzigd De Indiase politie heeft gistei'en ruim 40 communisten gearres teerd. De regering heeft voorts in verband met de noodtoestand een delegatie van de Indiase commu nistische partij geen verlof gege ven om naar het buitenland te gaan. Verschillende leden van de partij waren uitgenodigd om par- RIVIEREN BUITEN HUN OEVERS Toestand kritiek in Catalonië Als gevolg van onophoudelijke re genval, het is er sinds 4 novem ber bijna niet droog geweest, is in de Spaanse provincie Catalo nië een kritieke toestand ont staan. De rivieren Ripoll, Besos en Llobregat zijn door de grote toevloed van water buiten hun oevers getreden. In Tarrassa stonden woensdag de straten blank. Vele laaggelegen woningen moesten worden ontruimd. Er zijn in deze stad ruim drieduizend mensen dakloos, mede nog als gevolg van de overstromingen van september. In Sabadell werden vijfhonderd mensen geëvacueerd. Het treinverkeer en de elektriciteitsvoorzieningen werden door de wateroverlast ernstig gehin derd. In Ripollet werden de telefoonverbin dingen verbroken en de wegen naar Sabadell zijn door het water afge sloten. In de provincie Gerone stroomde het water van de rivieren Riols, Muga en Callignas over de dijken. Ook in Zuid-Frankrijk zijn door de aan houdende regen overstromingen ont staan, vooral in de oostelijke Pyre neeën, in het gebied van Marseille en in de Alpen. Op sommige plaatsen is de materiële schade groot. In de streek van Chamonix is een honderd tal huizen door de storm van de da ken beroofd en zijn enkele duizenden bomen geveld, waardoor wegen en spoorlijnen zijn geblokkeerd. In ^Zwitserland heeft een föhn met uit schieters tot 150 km per uur aan zienlijke schade aangericht. In Wen- gen en Mürren in het Berner Ober land, zijn van talrijke huizen de da ken afgewaaid. Italië heeft eveneens te kampen met wateroverlast door overvloedige re gen. In de buurt van de Franse grens traden rivieren buiten him oevers en moesten vele mensen zich op de da ken van huizen in veiligheid stellen, Het weg- en treinverkeer werd ge stremd en er werd zeer veel schade aangericht. ALS SLUITSTUK VAN HET RAMPHERSTEL Met grote belangstelling heeft de consul van Nieuw-Zeeland, de heer J. G. Hale, donderdag een „inspec tietocht" gemaakt langs een aantal gebouwen op Noord-Beveland, die mede dank zij geschenkgelden uit zijn land tot stand zijn gekomen. Het hoogtepunt van het bezoek van de heer Ilale aan Zeeland was de opening van het nieuwe pen siontehuis te Kortgene, dat als sluitstuk van het rampherstel op Noord-Beveland kan worden be schouwd. Van de 8 V£ ton, die de bouw en inrichting van dit fraai gelegen bejaardentehuis vergde, was niet minder dan ton af komstig uit Nieuw-Zeeland. Kortgene 40.000, verenigingsge bouw Kats 20.000, Groene-Kruisge- bouw Colijnsplaat 20.000, bejaar dentehuis „Vredestein" Wissenkerke 70.000, Groene-Kruisgebouw Kam perland 10.000 en pensiontehuis Kortgene 250.000. Bulten Noord- Beveland kondenmet financiële hulp uit Nieuw-Zeeland worden gebouwd de wykgebouwen voorhet Groene Kruis in Krabbendijke en Zierikzee, waarvoor resp. beschikbaar was uit de Nieuw-Zeeland-„pot" een bedrag van 10.000 en 15.000. Nieuw-Zeeland met zijn echtgenote uit te nodigen de opening te verrichten van het nieuwe pensiontehuis in Kortgene. Alle sprekers roemden daarbij de edel moedigheid van de inwoners van Nieuw- Zeeland, die met gulle hand hebben ge schonken voor het getroffen (oud) 'Zee land. De consul verrichtte de officiële opening door het onthullen van een ge denksteen, die in het voorportaal van de hal is aangebracht. Nieuw-Zeeland was een van de eerste landen, die de helpende hand bood, toen zuid-west-Nederland door de fe- bruariramp van 1953 werd getroffen. In korte tijd werd een bedrag van 1.000.000,ingezameld, waarvan de helft voor Zeeland werd bestemd. Mede dank zij dit geld konden ver schillende gebouwen in Zeeland tot stand komenverenigingsgebouw Wissenkerke 12.000, verenigingsge bouw Kamperland 18.000, wijkge- bouw Groene Kruis Wissenkerke 35.000, wijkgebouw Groene Kruis BEDDEN: 55 Het pensiontehuis, dat reeds tot de laat ste plaats is bezet er is al een wacht lijst met vier namen Is een ontwerp van architect P. J. 't Hooft van het ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hooft N.V. Middelburg-Goes. Aannemer was de heer R. Slotema uit Wissenkerke. Het gebouw heeft een capaciteit van 55 hedden voor bejaarden en 10 voor het personeel, De plannen werden meer dan 12% jaar geleden gelanceerd. De genodigden, die de „inspectietocht" van de heer Hale meemaakten, kwamen 's morgens in het verenigingsgebouw te Kats bijeen. Onder hen waren de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote, 0_ deputeerde A. J. Kaland en b. en w. van de beide Noordbevelandse gemeenten Kortgene en Wissenkerke. De morgenuren werden benut om de Groene-Kruisgebouwen te Colijns plaat en Kamperland te bezichtigen, alsmede het bejaardentehuis „Vrede stein" in Wissenkerke, waar de Nieuwzeelandse gasten zich verrukt toonden over de Zeeuwse kleder dracht van enkele bewoonsters. In het Wissenkerkse bejaardentehuis sprak burgemeester P. Wisse de con sul toe, waarbjj hij hem de dank van de bevolking overbracht voor spontane hulp uit Nieuw-Zeeland. De lunch werd gebruikt in „De Stads- wijnkelder" te Kortgene, waarna het ge zelschap tegen vier uur naar het te ope nen pensiontehuis ging. OPENING Een haag van toeschouwers stond hier de gasten op te wachten, terwijl het muziekgezelschap „E.M.M." uit Kort gene eveneens acte de présence gaf. De vierjarige tweeling Annemarie en Mari anne Meesen bood mevrouw Hale bloe men aan, waarna het muziekgezelschap de beide volksliederen speelde. Vervol gens onthulde de consul de met de vlag van Nieuw-Zeeland bedekte gedenksteen in de hal. Namens het bestuur van de stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden „Pensiontehuis Noord-Be-1 vcland" sprak voorzitter P. J. Bom een welkomstwoord, waarin hij dank bracht aan het volk van Nieuw-Zee land, dat met zijn gift van 1.000.000 (Zie slot pag. 2 kol. 4) tïjeongressen in Bulgarije, Honga rije en Tsjecho-Slowakije bij te Gisteren is ook het Indiase parlement in spoedzitting bijeengekomen. Voor het begin van de zitting hadden zich een 15.000 mensen verzameld rond het par lementsgebouw in Nieuw-Delhï. Men hoorde kreten als: „gooi de Chinese s vallers eruit". Nehroe werd toegejuicht toen hij in het parlement verklaarde dat India de uit daging van de Chinezen „in al haar con sequenties" aanvaardt. Hij diende daarna twee resoluties in. In de ene werd de uit roeping van de noodtoestand bekrach tigd, in de andere werd China veroor deeld. Troepen terug „Wij hebben secretaris-genèraal Thant van de V.N., laten weten dat wij onze troepen bij de volkerenorga nisatie in Kongo graag zo spo mogelijk willen terugtrekken", zc Nehroe in het parlement. Het gaat hier om rond vijf- tot zesduizend man. Volgens Nehroe was de Indiase regering, ondanks haar woede over de Chinese in vasie, blijven pleiten voor China's toe treding tot de V.N., omdat juist deze agressie vergemakkelijkt en ontwape ning onmogelijk was geworden door de afwezigheid van Peking in de volkeren organisatie. Nehroe zei voorts, dat al het gepraat over „het niet gereed zijn voor de strijd" berustte op gebrek aan kennis van de feiten. India's vijfjarenplan zou in dui gen zijn gevallen en zijn economie zou „een verpletterende slag" hebben gekre gen als het land wapens in het buiten land had gekocht voor het uitbreken van het grensconflict. Het gebeurt niet zo vaak dat iemand op achtenzeventig jarige leeftijd wordt „weggerukt uit een arbeidzaam leven". Meestal staakt de mens zijn ar beid heel wat eerder en geniet hij van zijn oude dag in rust en waardigheid. Rust bestond er echter niet voor me vrouw Eleanor Roosevelt, die zich op vijftigjarige leeftijd met welhaast onge breidelde activiteit in het Amerikaanse politieke en openbare leven had gestort en die daarna uit groeide tot mis schien wei c vloedrijkste vrouw van onze twintigste eeuw. Onze eeuw kent vele belangrijke vrouwen op aller lei terreinen des levens. Onder haar zijn vrouwen, die stellig meer begaafd waren dan mevrouw Roosevelt, maar werd het symbool van een principe, onze eeuw heel sterk beheerst, na melijk het principe van de gelijkbe rechtigdheid. Mensen, hoe verschillend ze ook zijn, moeten een „hoeveelheid" gelijke rech ten en gelijke kansen hebben om zich in vrijheid een bestaan te kunnen op bouwen. Voor miljoenen mensen op de ze wereld is dat beginsel geen werke lijkheid en het is voornamelijk voor de ze mensen, dat Eleanor Roosevelt al tijd weer heeft gepleit. Zij behoorde in de Verenigde Staten tot een aanzienlijke en rijke fami lie, maar haar belangstelling ging niet uit naar wat men het leven in de „so ciety" noemt. Zij bekommerde zich meer om de armen, de achtergeblevenen en de achteruitgestelden. Op haar rei zen over de wereld kon zij vaststellen, dat de „rechten van de mens" voor ve len geen werkelijkheid waren. Enkele jaren geleden vertoefde zij in West- Duitsland, en, toen haar bleek, dat in de leidende Westduitse kringen nog een te kleine waardering voor de „democra tische vrijheid" bestond, sprak zij daar openlijk over. Bij een zodanige open hartigheid kan kritiek aan iemand niet bespaard blijven. Kritiek is dan ook vaak op mevrouw Roosevelt uitge oefend, zowel in haar eigen land als daarbuiten. Zij was een vrouw met een uitgesproken persoonlijkheid en ook dat geeft meestal botsingen. Eleanor Roosevelt richtte zich sterk op het heden en op de toekomst en de beoefening van geschiedenis speelde slechts een beperkte rol in haar leven. Zij vond zichzelf ook niet belangrijk ge noeg om de geschiedenis in te gaan. Toch is zij vermoedelijk de eerste Ame rikaanse presidentsvrouw, die wel deze geschiedenis in zal gaan, omdat ze heel wat meer was dan enkel de echtgenote van een president. Nu hier het woord geschiedenis is ge vallen, mag nog wel even het algemeen bekende feit gememoreerd worden, dat het geslacht Roosevelt afstamt van een Roosevelt, die in de zeventiende eeuw het eiland Tholen verliet om zich in de Nieuwe Wereld een bestaan op te bou wen dat vrijer en beter was dan in het algemeen voor zeventiende eeuwse Ne derlanders was weggelegd. We mogen wel aannemen, dat ook deze verre voor vader alleen maar vroeg om gelijke rechten en een gelijke kans! Weliswaar had het land nu „onvoor waardelijke steun" gekregen, maar dat zou niet. van invloed zijn op de- neutrale politiek van de regering. De leiders van enkele fracties in het parlement drongen er evenwel bij Nehroe op aan de neutralistische koers op te geven. Men prees de V.S., Engeland en Frankrijk voor de ver leende steun. Afgeslagen Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van defensie deelde gisteren mee, dat Indiase troepen bij Walong, ii het noordoostelijke grensgebied, twe Chinese aanvallen hebben afgeslagen eu de Chinezen uit een stelling aan de flank van de Indiase strijdkrachten hebben verdreven. Een Indiase natrouille was tot achter de Chinese stellingen doorge drongen en had de Chinezen dinsdag nacht overvallen. Een beeld van het strijdtoneel in Noord-Oost-India: door het woeste landschap in de omstreken van de bedreigde stad Walong trekt een patrouille Indiase soldaten. Na een periode van „zwijgen" is weer een nummer verschenen van het Archief van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de eerbiedwaardige bundel van deze notabele instelling. Er is echter (en gelukkig) nogal wat ver anderd: het heeft een nieuw formaat, een nieuw jasje, een andere indeling ge kregen. Alleen de ondertitel is onver anderd: „Vroegere en latere mededelin gen voornamelijk in betrekking tot Zee land". Het zal wel aan ons liggen, maar we hebben nooit goed begrepen wat vroeger en wat later is in dit archief. De sterke dwang der traditie in het Genootschap zal wel hebben verhinderd, dat deze wat dwaze ondertitel verdween en daarom moeten de stukken in dit nieuwe deel dus „vroegere en latere me dedelingen" worden genoemd. Een ge heel nieuw element in de bundel is een Zeeuws dagboek en een rubriek perso nalia, die samen een globaal inzicht geven in het rustige leven van dit ge west. Het is een aantrekkelijke nieuwig heid, maar toch willen we enige kritiek niet achterwege laten. Bepaalde vermel dingen geven namelijk door een stre ven naar beknoptheid een verkeerde indruk. Zo wordt op 1 september 1961 meegedeeld: „De gemeenteraad van Vlissingen uit bezwaren tegen het voor nemen van minister mr. E. H. Toxopeus om Souburg bij Vlissingen te voegen". Kom, kom, Genootschap, gij weet wel beter: de minister wil Souburg zelf standig laten en dét noemt men in Vlis singen een ramp. Trouwens, waarom hier alleen Vlissingen genoteerd? Aller lei raden hebben over de herindeling op Walcheren gesprokpn. Zo zijn er nog enkele vlekjes: de pening van de weg over de Veerse dam .s geschied door ir. A. G. Maris, de scheidende directeur-ge neraal van rijkswaterstaat, maar het Genootschap heeft deze naam niet ver meld. En dat was toch wel nodig ge weest! Maar laten we niet zuur zitten zeuren: het nieuwe „archief" ziet er heel wat plezieriger uit dan voorheen. Ho pelijk kan de verschijning nu weer re gelmatig geschieden. Vroeger en later, om met het Genootschap te spreken. Van der Putten op 15 november aan het werk Het ministerie van defensie heeft heer Van der Putten in een brief mee gedeeld dat hij op 15 november weer aan de slag dient te gaan. In de brief die thans naar de heer Van der Putten on derweg is staat dat hij zich op 15 no vember weer dient te melden bjj de commandant van de 570 Technische Dienst herstel- en depotcompagnie te Nieuw Millingen, waar hij in de rang van technisch-hoofdambtenaar werk zaam was op het moment dat hij door de minister werd ontslagen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft in antwoord op vra gen meegedeeld, dat de minister nog geen commentaar heeft op de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, noch op de brief die de heer Van der Putten aan de minister heeft gezonden en waarin hij om eerherstel vraagt. De woordvoerder zei nog niet te kunnen zeggen of de minister het voornemen heeft op het verlangen van de heer Van der Putten tot rehabilitatie in te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1