LUIDRUCHTIGE BIJVAL VAN publiek in het „Softenon'-proces Rumoer in de Bondsdag rond „Spiegel"-zaak Twijfel in Tweede Kamer over mogelijkheid belastingverlaging Papoea weigerde vlag van autobus te halen PRESIDENT LIET NA DONDEREND APPLAUS ZAAL ONTRUIMEN Tot Indonesiërs: Ga maar lopen Overstromingen in Barcelona en Sahadell Waardering voor beleid minister Zijlstra DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG UITSPRAAK VERWACHT In het Luikse proces tegen de 33-jarige Suzanne Vanderputte, die ervan wordt verdacht haar door thalidomide misvormde baby een week na de geboorte van het leven te hebben beroofd, heeft zich gis termiddag weer een incident voorgedaan. De president van het Luikse Assisenhof, waar ook drie van medeplichtigheid beschuldigde familie leden van mevrouw Vanderputte en haar eveneens van medeplichtig heid beschuldigde huisarts terechtstaan, liet de publieke tribune ont ruimen. Het gebeurde halverwege de middagzitting tijdens het kruisverhoor van dr. Herpin, de arts, die de akte van overlijden van de baby heeft getekend. Hij had onder het certificaat geschreven, dat de dood door geweldpleging was ingetreden. In de rechtszaal in Luik is dinsdag gro te opschudding ontstaan, toen de verde diger van dr. Jean Casters, mr. Mottard (linies) bekendmaakte, dat de schoon zuster van dr. Casters het leven heeft geschonken aan een door Softenon mis vormde baby. Op de achtergrond de be- klaagdenbank. handelsreiziger in wiens kamer Mo nique de la Marck, de zuster van de ver dachte, dokter Weerts had opgebeld, be vestigde gehoord te hebben, dat de arts, die als gynecoloog is verbonden aan de kraamkliniek waar mevrouw Vanderput te van haar dochtertje beviel, verklaar- Van de zijde Van de verdediging werd de vraag gesteld wat de arts zou hebben gedaan in het geval de politie zich niet voor het tekenen van de akte van overlijden met de zaak bemoeid had. „Wanneer ik de zekerheid zou heb ben gehad, enige te zijn die van de zaak op de hoogte was, zou ik zon der aarzelen vermeld hebben, dat het kind een natuurlijke dood was gestorven", zo luidde het antwoord van dr. Herpin. Dit antwoord werd door de honderden aanwezigen op de publieke tribune met éen donderend applaus begroet. Kreten als „U hebt gelyk" en „dat is maiiuen- taal" klonken door de zaal, die gevuld was met 500 belangstellenden. Ontruimd Het geroep en het applaus overstemden het driftige gehamer van de president volkomen. Toen de rust was weerge keerd gaf de president opdracht de pu blieke tribune te ontruimen, Hij stond de pers echter toe het proces verder te blijven volgen. De president van het hof vroeg dr. Herpin of hij het lichaam van de baby persoonlijk had onderzocht na dat de vader van het kind hem had gevraagd de akte van overlijden op te maken. „Nee, ik had niet de moed de misvormde baby te ontkleden", zo zei hy met hese stem. Nauwelijks een lialf uur daarna werd de zitting verdaagd. Nadat gistermorgen enige getuigen it decharge waren gehoord, die niets dan goeds wisten te vertellen over de ver dachten en nadat de psychiater, prof. d'Ivry, 7.yn rapport over de v\jf terccht- staanden had uitgebracht, besteedde men de hele middag-zitting verder aan de verhoren van getuigen, «lie de karak ters van de verdachten moesten belich ten. Opnieuw passeerden een aantal tragi sche en aangrypende bijzonderheden over het gezinsleven van de familie Vanderputte de revue. Komedie spelen Drie vriendinnen van mevrouw Vander putte, die haar in het ziekenhuis hadden bezocht, waren het er gedrieën over eens. dat ieder bezoek weer, een van de pijnlijkste ogenblikken in hun leven 1 geweest, want om haar niets te laten merken van hetgeen wy reeds wisten, zo zei een van hen, „moesten wij elke keer wanneer wij haar zagen, gewoon komedie spelen". De echtgenoot van een van Suzanne'» vriendinnen vertelde de jury: „ik kon nauweiyks myn gevoelens ver bergen, toen mjjn vrouw en ik haar in de kraamkliniek bezochten. Wy gaven haar een babyjasje cadeau. Suzanne was opgetogen over dit ge schenk en zij hield het aan de mouw tjes voor haar om het goed te kun nen zien. Op dat ogenblik wisten myn vrouw en ik al, dat het kind geen ar men had en dat uit die mouwtjes nooit kinderhandjes zouden steken". Vroeger in de middag had een functiona ris van het bedrijf waar het echtpaar Vanderputte werkzaam was verklaard, dat beiden „bijzonder hard werkende mensen zyn, die hun taak met de uiter ste nauwgezetheid vervulden". Verklaringen herhaald Dinsdag had dr. Weerts ontkend ooit iets van dien aard gezegd te hebben, welke ontkenning een incident ver oorzaakte toen de verdediging vier van de vyf verdachten verklaringen liet herhalen, die dr. Weerts zou heb ben afgelegd. De arts zou hebben gezegd, dat de verdachten maar moesten doen wat hy niet kon doen, met andere woorden: het doden van de ernstig misvormde baby. Gisteravond werd uit betrouwbare bron van het Assisenhof vernomen, dat de uit-1 spraak zaterdag is te verwachten. Eer der in deze week was gezegd, dat de uitspraak vrydag of volgende week maandag zou volgen. Incident op vliegveld Sentani De Gaulle deed beroep op kiezers President de Gaulle heeft gisteravond in een rede voor radio en televisie een beroep op de Franse kiezers gedaan, by de komende parlementsverkiezingen hun stem te geven aan hen die zyn politiek steunen en met name zich bij het refe rendum van 28 oktober voor een directe verkiezing van toekomstige staatshoof den door het hele kiezerscorps hebben uitgesproken. De president verklaarde dat het abso luut noodzakelijk is, dat de steun die hem bij de volksstemming ten deel was gevallen, toeneemt en dat deze in het parlement tot uitdrukking komt. De Gaulle was van oordeel, dat de kie zers op 28 oktober de oude partijen die zich tegen hem hebben verenigd, en hun ..rampzalige politiek", hebben veroor deeld. Hy deed een beroep op zijn ge hoor om op 18 en 25 november die kan didaten naar de nationale vergadering te zenden die streven naar een „poli tieke vernieuwing". De straten van het toch al door water overlast getroffen Barcelona zijn gister morgen opnieuw ondergelopen. Ook van uit de textielstad Sabadell werden over stromingen gemeld. Het verkeer in beide steden ondervond van het water veel last. Van persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. Volgens de gemeentelyke autoriteiten van Barcelona en Sabadell waren a' voorzorgsmaatregelen getroffen. Laag gelegen gebieden waren ontruimd als ge volg van de overstromingen die eerder in de week plaatshadden. Daarby werd voor 1,3 miljoen dollar schade .aange richt en moesten naar schatting duizend mensen worden geëvacueerd. De regenval in Barcelona heeft het werk stopgezet aan de opbouw van huizen en gebouwen die bij de stormramp van sep tember vernield en beschadigd werden. Gistermorgen vroeg zijn in Sabadell veertig panden ingestort door water, tweehonderd mensen zijn dakloos. Slachtoffers van de overstromingen zijn ondergebracht in scholen en instituten ladell. „Loei-protesten" van oppositie Het Wereldgebeuren Adenauer deed felle aanval op Augstein Terwijl hij met zijn vuisten op ta fel sloeg, heeft een hevig verbolgen kanselier Adenauer gisteren in de Westduitse Bondsdag ontkend, dat de Duitse politie terreur-methoden zou hebben gebruikt in de actie tegen „Der Spiegel". „Het tijd schrift heeft systematisch verraad gepleegd om er geld uit te slaan. De Spiegelaffaire heeft geleid tot een poel van verraad. Het is mijn plicht als kanselier het wettig ge zag te bedanken omdat het zo krachtig tegen „Der Spiegel" is opgetreden". In deze termen liet Adenauer zich over de Spiegelzaak uit. Hij voegde er de waarschuwing aan toe, dat de Duitse pers de persvrijheid niet moest misbrui ken door staatsgeheimen te publiceren. Adenauer sprak na een vragenuurtje waarin vooral de socialisten hevige aan vallen op de regering hadden gedaan naar aanleiding van de Spiegelaffaire. Tijdens zijn rede werd Adenauer, die wit van kwaadheid was, herhaaldelyk onder broken door „boe"-geroep, gefluit en geschreeuw van „schande". Maar Ade nauer liet zich niet weerhouden. „Ik moet het aan alle partijen en aan de hele bevolking duidelijk maken dat er verraad is gepleegd, althans zeer waarschijnlijk is gepleegd. De uitgever Augstein is een man met journalistieke macht. En hoe meer journalistieke macht iemand bezit, hoe meer hij moet weten tot hoever hy kan gaan". Ade nauer zei dit terwijl een geloei van pro test uit de banken van de oppositie op- 'eeg. Eer besmeurd Na Adenauer kwam de minister van binnenlandse zaken, Hermann Hö- cherl weer aan het woord. Hij zei dat het tijdschrift jarenlang de eer van onschuldige mensen had be smeurd. Ook verklaarde hy dat de oppositie in Engeland of Amerika nooit zo'n scène in het parlement had kunnen maken. Leden van de oppo sitie schreeuwden terug, dat een po litieactie als tegen „Der Spiegel" in <iie landen onmogelijk zou zijn. In het zogenaamde vragenuurtje, dat aan de rede van Adenauer voorafging had Höeherl een verklaring trachten te geven van de methoden, die de politie tegen het blad had gebruikt. Maar hij g£U geen uitleg van de omstandigheden, waaronder de redacteur Conrad Ahlers Spanje was aangehouden. De Rusische vice-premier Anastas Mikoyan en de Cubaanse premier Fidel Castro na een bijeenkomst met de ministerraad in Havana. functionarissen, onder wie het hoofd van politie, de heer Robertson, en de resident van Hollandia, de heer Mo Myit, zich naar het vliegveld om de zaak op te los- Radio-Vaticana over „Softenon"-proces In een klaarblijkelijk commentaar op het „Softenon"-proces in Luik hoeft radio- Vaticana gezegd dat „de liefde van een moeder die doodt, verdacht is" „Het is onmogeiyk de subjectieve dwaas heid te begrijpen van een moedor die doodt. Het is onmogeiyk haar daad te rechtvaardigen. I-Iet is absurd om die- daad te rangschikken in dc categorie van de liefde.... Objectief, moreel, wekt zo'n daad het vermoeden van egoïsme. Het is een daad van opstand tegen de natuurwet, tegen de wet van God God die liefde is", aldus de Vaticaanse radio. Dr. Weerts geëerd en bedreigd De 37-jarige Luikse arts Edouurd Weerts, die weigerde mede te werken aan het doden van de „Softcnon-baby" Carine Vandeputte, is sinds het. proc-es te Luik maandag is begonnen het slacht offer van vele anonieme telefoontjes. Onbekenden voegen hem de grofste scheldwoorden loc in nachteiyke tele fonades en verwyten hem de justitie te hebben ingelicht om te trachten het do den van de misvormde baby van het ge zin Vandeputte te voorkomen. Tegenover de bedreigingen staat het be sluit van een ziekenhuis in de Belgische plaats Stavelot, die dr. Sweerts tot ore- directeur heeft benoemd. Het ziekenhuis zal zijn naam dragen „op grond van zyn verdiensten en om het hoogstaande en humane karakter van zyn houding in de Softenon-zaak", aldus een mededeling van het ziekenhuisbestuur. yy Een zestigtal Indonesiërs, dat dins dag op het vliegveld van Hollandia, Sentani, aankwam, hebben daar enige uren moeten wachten op ver voer naar Hollandia omdat zij wei gerden de rit te maken in de voor hen gereedstaande autobus waar op een Papoeavlaggetje wapperde. De Papoeachauffeur van de bus weigerde na een verzoek van de In donesiërs het vlaggetje van zijn bus te verwijderen, waarna hoge V.N.-autoriteiten er aan te pas moesten komen om de Indonesiërs tenslotte met een andere bus naar de stad te brengen. De Indonesiërs, onder wie de waarne mend vertegenwoordiger van de Indo nesische regering in Hollandia, de heer Max Maramis, waren in de middaguren met een Hercules van de Indonesische luchtmacht naar Hollandia gebracht. Bij het platform stond voor hen een bus van de vroegere Gouvernements- auobusdienst gereed, waarop zoals by de meeste G. A. D.-bussen het geval is een klein papoea-vlaggetje stond. Op aandringen van enige Indonesiërs die al langer in Hollandia verbiyven, weiger den zij in de bus plaats te nemen zolang dit vlaggetje zichtbaar was. „Dat kunnen wij niet accepteren' werd de chauffeur te verstaan g ven. „want de bus is van de over heid". De jonge papoea-chauffeur zei daarop slechts dat de Indonesiërs de 40 km lange bergweg naar Hol landia dan maar moesten gaan lo pen" Ongeveer gelijk met hen arriveerde een derde bus waarin de Indonesiërs ten slotte zonder moeilijkheden naar Hol landia werden vervoerd. De Indonesiërs zullen in dienst van de Untea treden. Tien Indonesiërs zullen tewerkgesteld worden bij de politie, tien bij openbare werken, tien bij de luchtverkeersleiding, tien bij de gezondheidsdienst en tien bij sociale zaken en justitie, De overigen worden verdeeld over verschillende an dere departementen. Het totaal aantal Indonesiërs dat bij het V.N.-bestuur is opgenomen. bedraagt thans ruim 300. Van de 2500 Nederland se ambtenaren die vroeger in Nieuw- Guinea werkten, zijn er thans minder 200 over. Solidair Telefoontjes met Hollandia hadden tot resultaat dat cr spoedig een andere bus van de G.A.D kwam, maar ook de chauffeur daarvan weigerde de Indone siërs mee te nemen omdat hij zich soli dair verklaarde met zijn collega- Uit eindelijk spoedden enige hoge V.N.- Dit is mr. A. E. van Braam Houckgeest die met ingang van 1 januari 196S be noemd is tot. particulier secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard. Derde bus Algemene financiële beschouwingen (Van onze parlementaire redacteur) De minister en de staatssecretaris van financiën, de heren Zijlstra en v. d. Berge, zijn er gisteren in de Tweede Kamer bij de algemene fi nanciële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1963 goed af gekomen. De heren Lucas (k.v.p.) en v. d. Mei (c.li.) spraken onom wonden hun waardering voor het gevoerde financiële beleid uit. debat. De heer Lucas gaf te ken nen, dat hy graag nog in het lopende parlementaire jaar een belastingverla ging zou zien. Hij had er echter niet veel vertrouwen in, aangezien minister Zyl- stra anders over de urgentie van een vermindering van de belastingdruk denkt dan hij, al erkent de bewindsman dat de belastingen in Nederland hoog zyn. Welke zekerheid? Prof. Zijlstra hoopt dat in de naaste toekomst een belastingverlaging moge lijk zal zijn. Welke zekerheid heeft ech ter de belastingbetaler, dat het beleid van minister Zylstra volgend jaar na de verkiezingen zal worden voortgezet? vroeg dr. Lucas. Als we in een recessie terecht komen, dalen de belastingont vangsten sterk, terwijl de uitgaven door onder andere de werkloosheidsbestryding stygen. De heer Lucas vreesde dat dan van een belastingverlaging niet veel te recht zal komen. Daarom hoopte hij, dat prof. Zijlstra in de periode van recessie minister zal zijn om zyn theorieën waar te maken. De katholieke afgevaardigde meende, dat het argument van de minister, dat belastingverlaging tot hogere be stedingen leidt en dus de overbeste- ding naderbij brengt, niet opgaat. Want door de belastingverlaging ach terwege te laten profiteert de over heid van een hogere opbrengst, die eveneens besteed wordt. Het maakt volgens de heer Lucas niet veel ver schil of particulieren of de staat de beste dingen doen toenemen. Ook de heer v. «1. Mei (c.h.) was er be nieuwd naar, hoe het beleid zal worden voortgezet. Minister Zijlstra heeft wel beweerd, dat er in de komende jaren ruimte voor een belastingverlaging zal zijn. muur op welk tijdstip is die verla ging te verwachten De heer v. d. Mei was van oordeel dat de belasting aanzienlyk zal moeten wor den verlaagd, om een reëele verminde ring van druk te brengen. Welke moge lijkheden zijn daartoe aanwezig? vroeg hij. De regering zegt, dat de stijging van de rijksuitgaven relatief zal moe ten achterblijven bij de structurele groei van liet nationale inkomen. De heer v. d. Mei was er niet geheel gerust op, dat dit in voldoende mate zal gebeuren. Over een aanstaande belastingverlaging was hy daardoor niet optimistisch ge stemd. Druk nog zwaar De antirevolutionaire heer Van Eys- den herinnerde eraan, dat reeds enke le belastingverlagingen tot stand ge komen zyn. Hy noemde als voorbeel den 't ongehuwdentarief. de werken de vrouw en de loon- en inkomsten belasting. Toch is de Üruk nog zwaar. Twee factoren hebben belastingverla ging tegengewerkt, ten eerste de con stante styging van de overheidsuitga ven, onder meer in verband met de vele collectieve behoeften van de volkshuis houding en ten tweede de conjunctuur, die op zichzelf gunstig was, maar wat de fiscale politiek betreft niet meezat. Met uiterste zorgvuldigheid zal de mi nister moeten blijven nagaan, in hoe verre hij de bestedingsvryheïci van de burger door belastingheffing mag beper ken. Tot dusver heeft de bewindsman het juiste evenwicht gevonden, meende de heer Van Eysden, die daarvoor waar dering had. De heer Lankhorst van de P.S.P. be treurde dat de verwachting, dat het ka binet voor een flinke vermindering van de belastingdruk zou zorgen, niet in ver vulling is gegaan. Onjuist noemde hij het om de belastingen teveel als een zelfstandige, zaak te zien. Zy behoren aan de noodzakelijke uitgaven te wor den aangepast. De regering doet teveel het omgekeerde. Efficiency Interpol Höeherl ontkende, dat Ahlers was aan gehouden op verzoek van de Duitse poli tie. Dit was in tegenspraak met een verklaring van de Spaanse regering, die heeft verklaard dat Ahlers werd aan gehouden op verzoek van de Duitse po litie via Interpol. Höeherl zei, dat hel niet juist was, dat na de actie censuur op „Der Spiegel" toegepast was. De liberale coalitie-genoten van Ade nauer waren zeer verbolgen over de aanval van de kanselier op het tijd schrift. De liberale afgevaardigde, Wolfgang Döring, protesteerde tegen de manier waarop Adenauer zonder meer verklaarde dat de uitgever van „Der Spiegel", Augstein, verraad had gepleegd. „U heeft een veroordeling uitgesproken zelfs voordat de heer Augstein in een rechtszaal is geweest. Ik ben niet van plan die uitlating te accepteren", aldus Döring, een vriend van Augstein. Mr. Cals verdedigde beurzenbeleid (Van een onzer medewerkers.) Van de vierduizend gegadigden voor een beurs of een renteloos voorschot om naar een universiteit te gaan, zijn dit jaar 152 afgewezen. Minister Cals hanteerde deze cijfers gisteravond in het V.P.R.O.-televisieprogramma „On der vunr" toen vragensteller Ferry Hoogendijk gesteld had dat de stygende behoefte aan intellect het nodig maakt dat meer studiegelden worden verstrekt. „Iedereen die geschikt is om te studeren kan op zijn minst een renteloos voor schot krijgen", aldus de minister. Student Van Tyn wilde dat elke gega digde een beurs zou kunnen krijgen, maar minister Cals achtte dit niet uit voerbaar. In hetniet gerepeteerde, levendige vraag- en antwoordspel, dat in deze tele visierubriek tot dusverre niet zo adrem van weerskanten is gespeeld, kwam ook de afschaffing van de subsidie op dc studentenmaaltyden aan de orde. Mr. Cals liet doorschemeren dat het niet zijn beslissing is geweest. Het is kabi- netspolitiek dat subsidies in de con sumptieve sfeer geleidelijk aan worden afgeschaft, dus ook die op het studenten eten. (k.v.p.) onder andere voor meer effi ciency in het overheidsapparaat. De lieer Lankhorst (p.s.p.) merkte op, dat het niet aan het kabinet-de Quay ge lukt is in de achter ons liggende jaren enige wyziging in de inkomensverdeling te brengen ten gunste van de minst draagkraclitigen en de heer Van Dis (s.g.p.) kritiseerde de enorme stijging van de staatsuitgaven. Zij moeten ingry- pend worden verlaagd, vond hij. Mei zal moeten beginnen bij de uitgaven voor kunst, sport, film, dans en televi sie. Ook zou Nederland zieh niet moeten inlaten met de Iiulp aan de minder-ont- wikkelde gebieden, daar het geld toch meestal op de verkeerde plaats terecht komt. Vandaag zet de Kamer de beraadsla gingen voort. Ferry Hoogendyk: „Niet alle studenten zullen dat doen. Het is een voorrecht van studenten onverstandig te zijn". Minister Cals: „Maar de gevolgen van hun onverstand moeten toch niet ten- laste komen van de belastingbetaler". Minister Luns naar de V.S. vertrokken Met een lijntoestel van de B.E.A. is de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gistermiddag van Schiphol naar Londen vertrokken. Daar zal hij zijn neis naar New York voort zetten aan boord van de „Queen Mary" „Ik vaar dan tijdens het weekeinde ove de oceaan en kan me dus het plezier New York gedurende 11 of 12 dagen als leider van de Nederlandse delegatie de algemene vergadering der Verenigde Naties zal bywonen. Haastig nog zijn laatste correspondentie signerend, waaronder brieven aan de premier van Trinidad over de handels betrekkingen met Nederland en Suri name, deelde de minister in de ont vangstkamer van Schiphol aan persver tegenwoordigers mede. dat hij van New York naar Trinidad zal gaan op uitno diging van premier dr. Eric Williams, die nadat zijn land onafhankelykheid had verkregen in september j.l. als eer ste land Nederland uitkoos voor een of ficieel bezoek. Van Trinidad reist minister Luns naar de Nederlandse Antillen voor het jaar lijkse contact met de regering van de beide overzeese rijksdelen. Aansluitend daaraan volgt op Sint Maarten de con ferentie van Nederlandse ambassadeurs in Midden- en Zuid-Amerika, die ver moedelijk van 26 tst 31 november zal duren, waarna de minister naar Neder land zal terugkeren. Hij kan op Schip hol omstreeks 3 of 4 december worden terug verwacht. Zeventien doden door cholera in Kokonau De V.N. -hebben officieel bekendgemaakt dat de eholera-epïdemie in het gebied rond Kokonau op Niemv-Guinea thans zeventien mensenlevens heeft gekost. In het ziekenhuis van Kokonau liggen 46 Papoea's die door de cholera zyn aan getast. Naar van de medische dienst werd ver nomen is de ziekte naar alle waarschyn- lijkheid naar deze plaats gebracht door enige jonge Papoea's die uit Agats wa ren gekomen om de school te bezoeken. Nog steeds worden vele dorpen in en rond de besmette gebieden gevaccineerd door groepen artsen en verpleegsters die dag en nacht rondreizen om aan de cho lera een halt toe te roepen. Twee sche pen van de Pakistaanse marine varen voortdurend langs de kust van Nieuw- Guinea om te voorkomen dat mensen via zee in of uit de besmette gebieden trekken. In Holandia is men gisteren ook begon nen met een grootscheepse inentings actie. 9 Het aantal elanden in Zweden, die grote schade in de bossen aanrichten, bedraagt thans volgens deskundigen bijna 130.000. Laatste kans gemist Nelson A. Rockefeller heeft zijn gym nastische oefeningen niet voor niets gedaan. Niet voor niets heeft hy zich zo ingespannen tijdens de verkie zingscampagne. Breed lachend nam hij gisteren de gelukwensen in ontvangst van zijn mede-Republikeinen. .Rocky" was herkozen. De staat New York be hield zyn republikeinse gouverneur. Het was gisteren in de Verenigde Sta ten, waar de stemmen werden geteld, een dag van lachende en van zure ge zichten. Terwijl Rockefeller in New York vroiyk was gestemd, keek zijn tijgenoot Richard Nixon aan de an- i kant van Amerika, in Californië, bijzonder sip. Toen nog maar nauwe iyks eenderde van het aantal uitge brachte stemmen voor de verkiezing van een gouverneur in deze staat was gesteld, maakte Nixons democratische tegenstander, de huidige gouverneur Pat Brown reeds triomfantelyk zijn. overwinning bekend. En naarmate meer uitslagen doorkwamen, keek Nixon sipper en werden de Democra ten enthousiaster. Toen tweederde deel van de stemmen binnen was lag Pat Brown 200.000 stemmen voor op de Republikeinse kandidaat. Voor Nixon leken toen de laatste kansen verkeken. Gevraagd om commentaar op de voorlopige uitslag, weigerde hij die te geven. Hij zou pas zijn mond open doen, wanneer de ne derlaag definitief zou zijn, verklaarde hy. Dat het een nederlaag zou worden, begreep hij toen blijkbaar ook al. Even goed als Brown zeker van de overwin ning was. Voor Nixon zit een tragische kant aan deze verkiezingsuitslag in Ca lifornië. Deze nederlaag in de strijd om het gouverneurschap betekent zoveel als het eind van zyn politieke carrière. Twee jaar geleden maakte hij nog een redelijke kans om president van de Verenigde Staten te worden. Vlak voor de presidentsverkiezingen in 1960 durf den zelfs weinigen te voorspellen wie het winnen zou: Kennedy of Nixon. Het werd Kennedy. Maar met een betrekke lijk klein stemmenverschil- Nixon had de strijd met ere verloren. Nu echter ziet hij zich om heel wat minder verslagen in zijn eigen staat. Naar alle waarschijnlijkheid heeft Nixon zijn laatste campagne gevoerd. Gouverneur Pat Brown, die Nixon ver sloeg, noemde zijn zege in de eerste plaats een overwinning voor president Kennedy. „Ik denk dat Californië heeft besloten een meer positief programma t.e steunen en niet alleen Californië, maar het hele land", verklaarde hy, te vens zinspelend op het zetelverlies, dat de Republikeinen bij de verkiezing van Congresleden hadden geleden. Eerder, toen nog maar een gering aan tal uitslagen bekend was, had zyn hoofdkwartier reeds te kennen gegeven, dat de tekenen tegen Nixon waren. Brown had daarbij gezegd, dat Nixon een „heftig tegenstander" was geweest en hij had hem gelukgewenst met de wedloop. Brown vertrouwde er toen reeds op, dat hy zou worden herkozen. mee gezeten. Wat aanvankelyk een bliksemcarrière leek heeft hem toch niet tot de zo fel begeerde top, het pre sidentschap, gevoerd. Nixon, die in januari aanstaande vijftig jaar wordt, is eigenlyk door een toeval in de politiek terecht gekomen. Dat toeval zat hem in de krant, die hij op een ochtend in 1946 las. In een adver tentie in die krant werd een republi keins kandidaat voor het Congres ge vraagd. Nixon had succes en wist het in zes jaar tyd via lidmaatschappen van de Senaat en het Huis van Afgevaar digden zelfs tot vice-president der Ver enigde Staten te brengen. Er is geen twyfel aan dat hi] een. goede vice-president was. Hij was de eerste vice-president, die aan zijn ambt de hoogste inhoud wist te geven. Onder president Eisenhower was Nixon wer kelijk de tweede man der Verenigde Staten en werd hij overal en door ieder een als zodanig beschouwd. Nixon, die minstens over evenveel re denaarstalent beschikt als Kennedy, ontweek nimmer moeilijke situaties en op zijn reis naar Rusland bijvoorbeeld, gaf hy Kroesjtsjew meesterlijk party door zeer ad rem te antwoorden op diens befaamde politieke grappen. jndanks zijn kundigheid en zijn snel le en succesvolle reacties op aan vallen van tegenstanders (zoals bij voorbeeld in de zaal Alger Hiss, die onder Nixon wegens spionage werd ver oordeeld) is Nixon nimmer populair ge worden. Nixon mist het talent om de mensen voor zich in te nemen. Wanneer hij spreekt, zegt hy dingen die zin hebben- Voor een grapje heeft hij gewoonlijk geen tijd en een ongedwongen babbeltje met de kiezers over koetjes en kalfjes ligt hem niet. Zyn vrouw, Patricia Thelma Nixon, probeerde het zoveel mogelijk voor hem op te nemen tijdens de campagnes, die Nixon voerde. Zij had vóór zij in 1940 met Nixon trouwde wel eens figuran tenrolletjes in films gespeeld. De hoofd rol kwam toen Nixon vice-president werd en zij de tweede vrouw van Wash ington. Mevrouw Nixon heeft veel ge voel voor humor, waarmee zij het te kort van haar man aanvult. Maar hoe Pat dit keer ook weer haar best heeft gedaan, het heeft niet geholpen. Advocaat Nixon zal zich er mee moeten troosten, dat hij eens vice-president van de Verenigde Staten was. Op het pre sidentschap hoeft hij na deze nederlaag niet meer tc rekenen. De Republikeinen, na deze verkiezingen die wel een kans hebben om door Kun partij in 1964 tegen .Kennedy in het veld te worden gebracht zijn Nelson Rockefeller, herkozen gouverneur van New York, George Romney, nieuw ge kozen gouverneur van "Michigan en William Scranton, de nieuwe gouver neur van Pennsylvania. O RICHARD NIXON einde van politieke carrière Het Amerikaanse vakverbond van haven arbeiders, I.L.A., heeft bekendgemaakt, dat zijn leden instemmen met een voorstel voor een volledige boycot van alle schepen die goederen van en naar de Sowjet-Unie ver voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3