Katholiek bibliotheekwezen in Zeeland slaat nieuwe wegen in Lectuurdepots hij strandkerken BILJARTTITEL 4e KLAS VOOR D. DIELEMAN NOORD-ZEELAND AGENDA 1 GEBR. TEBBENS DAGMEISJE Vragen over oeververbinding Westerschelde Lippenstift 75 ct. MARKTBERICHTEN FEESTELIJKE PRIJSUITREIKING ZOMERAVONDVOETBAL ZIERIKZEE 's-HEERENHOEK TREEDT TOE TOT STREEKONTWIKKELINGS-COMITÉ DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT b BUNDELING VAN PAROCHIEBIBLIOTHEKEN Het rooms-katholieke biblio theekwezen in Zeeland, dat de laatste jaren een noodlijdend be staan heeft geleden, onderneemt momenteel op diverse fronten pogingen tot een betere opbouw van het werk'te komen. De ge dachten, die al gedeeltelijk ge stalte hebben gekregen, gaan uit naar een bundeling van de bijna veertig schraal bedeelde paro chiebibliotheken in Zeeland in enkele goed geoutilleerde, op een gezonde basis opgezette leesza len, die de status van openbare uitleenbibliotheek (o.u.b.) zullen krijgen. De eerste stap daartoe is gedaan door het aantrekken van beroeps mensen door de Katholieke Cen trale Vereniging voor Lectuur voorziening in Zeeland. „De ver eniging heeft vele jaren geslui merd", vertelde ons de directeur, de heer A. v. d. Sneppen, die de scepter zwaait in de rooms-katho- lieke bibliotheek in Terneuzen. „Maar nu zitten we midden in een reorganisatie." De parochiebibliotheken in Zeeland bestaan al vele tientallen jaren en zij hebben in het verleden bepaald in een behoefte voorzien, vooral in de plat telandsgemeenten. „Vele bibliotheken kunnen het tempo echter niet meer bijhouden. Het boekenbezit is niet aangepast aan de tijdsomstandighe den is de mening van de jonge, energieke directeur van de Katholie ken Centrale Vereniging, die eind 1960 met de leiding is belast van de pas opgerichte bibliotheek in Terneu zen. „Ons doel is", aldus de heer Van der Sneppen, „de bestaande parochie bibliotheken groepsgewijze uit te bouwen tot o.u.b.'s. Terneuzen, dat de Kanaalzone bedient, is gerealiseerd, Hulst, voor de gehele omgeving, is in oprichting en zal vrijwel zeker vol gend jaar starten en in voorbereiding is Vlissingen, bestemd voor geheel Walcheren. Terneuzen is op dit ogen blik de enige rooms-katholieke biblio theek in Zeeland, die in aanmerking komt voor rijkssubsidie. Het is duidelijk, dat naast de biblio theken in Terneuzen, Hulst en Mid delburg de parochiebibliotheken en andere uïtleenposten blijven bestaan. Het grote belang van de nieuwe openbare uitleenbibliotheken is, dat het lezerspubliek veel meer mogelijk heden worden geboden. Stranêlectuur De centrale vereniging heeft ove rigens meer pijlen op haar boog. Twee projecten „vakantielectuur voorziening" heeft men momen teel onderhanden. Het eerste pro ject omvat het in bestaande uït leenposten treffen van speciale voorzieningen om de strandgasten van lectuur te kunnen voorzien. Dit jaar is daarmee een geslaagde proef genomen in Breskens. Vol gend jaar zullen Zierikzee en Vlis singen volgen. Voorts is men voornemens bij de r.-k. strandkerken in Zeeland een lectuur- depot te stichten. Het staat vrijwel vast, dat deze vorm van lectuurvoor ziening in 1963 tot stand zal komen in Haamstede en in Cadzand. „Over twee a drie jaar zullen we alles „rond" hebben", merkte de heer Van der Sneppen op. Wat dit laatste be treft werkt de centrale vereniging nauw samen met de Katholieke stich ting Strandkerken Zeeland. Volgens de heer Van der Sneppen gaat het er met name om op een ba sis te werken, die voldoet aan de rijksnormen. „Dan weet je meteen, dat je goed zit", is zijn commentaar. Hij is verder van mening, dat rooms- katholiek Zeeland zich los moet ma ken van de „gezapige mentaliteit van de twintiger jaren", zoals men die nog in zoveel parochiebibliotheken aantreft. „Vroeger werden vrijwel altijd sterk-realistische verhalen uit de parochiebibliotheken geweerd, omdat ze een verkeerde invloed zou den hebben op de jeugd. Daar komt gelukkig verandering in. Onze bi bliotheek in Terneuzen is daar een goed voorbeeld van", aldus directeur Van der Sneppen. Zoals de zaken er thans voorstaan ziet het er inderdaad naar uit, dat het rooms-katholieke bibliotheekwe zen in Zeeland een sterkere positie gaat innemen. De eerste pogin welke daartoe zijn ondernomen, 1 ben tot nu toe voor honderd procent succes opgeleverd! len, waarmee h'lj zijn puntentotaal spreker maar meteen een globale ver- öp 12 bracht. Zijn enige en belangrijke deling - De Axelse biljarter D. Dieleman van AJB.C. is 4e klaskampioen geworden van het district Walclieren-Zuïd-Beve- land van de K.N.B-B. De eindstrijd voor deze titel werd gehouden in restaurant Do Eendracht te Middelubrg onder lei ding van de biljartvereniging A.B.C. Acht deelnemers hadden zich voor dit toernooi geplaatst uit een totaal van 54 spelers. Tijdens de laatste toernooidag won Dieleman zijn beide resterende ifiïr concurrent voor het kampioenschap was toen nog A, Koster van Luctor Heinkenszand, die met nog een te spe len partij 10 punten verzameld had. Won Koster die laatste partij tegen A. van Rijswijk van V.E.G Souburg, dan zou hij de eerste plaats opeisen, omdat hij een beter gemiddelde nad dan Die leman. Het werd een zenuwslopende partij, waarin Van Rijswijk zijn sportieve plicht deed en Koster versloeg. De re sultaten in dit kampioenschap waren niet al te best. hoewel geen van de deelnemers moest degraderen. Maar ook niemand promoveerde. Kampioen Dieleman zal het district vertegenwoor digen tijdens het gewestelijk kampioen schap, waarvoor de plaats echter nog niet bekend is. Na afloop van het toernooi reikte dis trictsvoorzitter F. G. Melse de medaille van de K NH.B. namens deze bond aan de kampioen uit. De heer K. J. Net van A.B.C. overhandigde de deelnemers ver volgens een herinnering. De uitslag luidt: D. Dieleman 12 492 A. Koster 10 504 J. Rentmeester 8 454 B. Vermeulen 8 461 A. van Rijswijk 6 474 C. de Priester 6 445 J. de Jonge 4 431 A. Remijnse 2 426 Rentmeester is lid van O.B.K, 's-Heo- renboek, Vermeulen van D.O.S. Ove zande, De Priester en Remijnse van A.B.I.M. Oudelande en De Jonge van O.K.K. Kwadendamme. DR. PAUL JÜLIEN OVER GEHEIME GENOOTSCHAPPEN IN WESTEN VAN AFRIKA Een klein tipje van de sluier over de „geheime genootschappen in West-Afri- ka" heeft de bekende anthropoloog dr. Paul F. J. A. Julien woensdagavond in Zierikzee opgelicht, toen hij daar voor de Z.V.U. het verhaal deed van zijn er varingen. Kortgeleden keerde hy terug van zijn 23ste Afrika-expeditie en op nieuw kon deze onvermoeibare vorser naar vergelijkende godsdienstgeschie denis en het geheime genootschapswe zen in dit continent een schat van ma teriaal aan zijn ontdekkingen toevoe- en. Inkele flitsen van het mystiek gerichte sociale leven van de inboorlingen, de sterk tot de verbeelding van de wester ling sprekende, soms lugubere riten van de talloze stammen in landen als Liberia'en Sièrra Leone, die strikt on toegankelijk zijn voor buitenstaanders, heeft dr. Paul Julien voor talrijke toe hoorders belicht. Hij maakte daarbij rebruik van zelf opgenomen lichtbeel- len en films, maar juist de bijzonder heden die achter deze beelden op het witte doek schuilen en waarvan de spreker grondige studie maakt, vorm den de suggestieve kracht van deze voordracht. Dr. Paul Julien begon met tc stellen, dat de neger een traditionalist in opti ma forma is. Do veronderstelling, dat de huidige ontwikkeling in het Afrika van de laatste halve eeuw afrekent met hot oude werelddeel, verwees de spre ker naar het rijk der fabelen. „De ne ger, ook de moderne, is met duizend janden aan het verleden gebonden. Hij kan dat niet loslaten. Een van de grote karakteristieken is het geheime ge nootschapswezen". En daarmee be landde de inleider bij zijn onderwerp, waarbq hij onmlddelijk aantekende, dat de term niet helemaal juist is. Er is namelijk onder deze invloedrijke orga nisaties op sociaal en politiek gebied een enorme variatie. Er zijn genoot schappen, waarvan praktisch iedereen tegen betaling lid kan worden, maar men vindt er ook organisaties die zo gesloten zijn, dat de leden elkaar nau welijks kennen. Daarom maakte de 287 21 272 15 249 13 266 12 267 281 287 267 Van onze adverteerders CITROEN-EQUIPE BRACHT BEZOEK AAN VLISSINGEN „Niet de showroom, maar de weg is het milieu, waar men de auto leert kennen". Dit schrijven de mensen van Citroëns inlichtingen dienst in een Van de vele fraaie folders, die er over de Citroën- modellen verspreid worden. Deze week voegde men do daad bij het woord. Een hele CItroën-cquipe ver scheen er op de provinciale wegen in Zeeland. In steden en dorpen in Zeeuw8ch-VIaanderen en op de Bevelan- den zag men reeds de equipe verschij nen. woensdag bracht de groep autos een bezoek aan Vlissingen. Op de Nieu- wendjjk werden aan geïnteresseerden bij zondere gegevens verstrekt over de 2Cv, de Citroën Idea) en het iongste produkt van deze autofabrlek, de Ami 6. Een aantal belanghebbende automobilisten liet zich deskundig inlichten door mensen van garage J. van Fraasen Zoon, de provinciale Citroen-hoofdagent uit Goes, van garage Schoolmeester uit Middel burg en door instructeurs van de Ci- troënfabrleken. Men werd daarbij in dc gelegenheid gesteld een proefrltje te ma ken, lijdens welke tochtjes de Instruc teurs demonstreerden met welke gemak ken dc Cltroënmodellen zijn uitgerust en welke mogelijkheden men met deze wa gens kan benutten. groepen met een mys- tisch~ ideaal; b. religieus opvoedende genootschappen en c. totemistische groe peringen, waarin de afstamming ver bonden blijft aan een voorwerp, dier of plant. Met enkele pakkende voorbeel den liet dr. Paul Julien zijn publiek el ke soort in zijn rite bekijken; de vaak onbegrijpelijke voorwaarden en gevol gen, de gruwelijke gebruiken en Impo nerende zwijgplicht omtrent dit alles. Vanavond houdt dr. Julien zijn lezing in de „Prins van Oranje" te Goes voor de Z.V.U. THOLEN MILITAIR UIT NIEUW-GU1NEA Dezer dagen is de dienstplichtig soldaat J. Qulst in Tholen teruggekeerd van een verblijf in Nieuw-Guinea. Hij ontving by zijn thuiskomst tal van gelukwensen e geschenken. G.V. „OLYMPIA" KOOS EEN NIEUWE VOORZITTER De G.V. „Olympia" heeft dezer dagen te Tholen in de bovenzaal van de heer A. Engelvaart een nieuwe voorzitter geko zen. Het is de heer J. Tichem. Verder koos en herkoos men: mevrouw P. SchotSchot en de heren W. Cornelissen, M. Tichcm en M. Schot; mevrouw Piessens en de heer W. van de Linde. BeslGtcn werd de contributie te verhogen met 50 cent per maand. Voorts deelde men mede, dat op 17 nov. a.s. vaardigheidsproeven zullen worden afgelegd in het gymnastieklokaal. Op vrijdag 30 november volgt een kleuter uitvoering en op donderdag 27 december wordt een avond voor de ouderen geor ganiseerd. ZIERIKZEE Peil van en bezoek aan nutsavonden in dalende lijn Het departement Zierikzee van de Maatschappij tot Nut van hot Alge meen kampt met een daling van het aantal leden, met een verminderd be zoek aan de nutsavonden en met een VllssliiRpn Scheldekwartler: Concert Ver eniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg, 20 uur. Bcrgon op Zoom Roxy: Porgy and Bess, 20 uur, a.l. Luxor: De professor wil er uit. 20 uur, a.l. Middelburg Electro: Hot moeras der liefde, 19,30 uur, 18 jaar. Bogardzaal: verga dering clir. plattelandsvrouwen, 14 uur. daling van het peil van deze avonden. Dat bleek op de jaarvergadering die het departement dinsdagavond hield in restaurant Mondragon in Zierikzee. Slechts vyf van de 497 leden woonden de vergadering by, die daardoor meer het karakter kreeg van een bestuurs vergadering. De voorzitter, dr. J. C. Röhner, weet het geringe bezoek aan de nutsavonden aan concurrentie van radio en t.v. Secretaris H. C. Heringa stelde voor de leden van het departement in te schakelen bij de programmakeuze voor de bijeenkomsten, maar dit voorstel vond geen weerklank by de overige bestuursleden- Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat het seizoen 1961-'62 werd afgesloten met een nadelig slot van 88,40. Een subsidieverzoek van het departement aan het gemeentebe stuur van Zierikzee zal volgens een schrijven van b. en w. ter sprake ko men bij de behandeling in de raad van de gemeentebegroting voor 1963. In de vacature T. Broere werd de heer C. O. J. Hendrikse als lid in de kas- commissie benoemd. STAVENISSE OPBRENGST COLLECTE De collecte, die in Stavenisse werd ge houden ten bate van de N.O.VXB. bracht f 119,45 op. Verkoop kinderzegels De leerlingen van de 5e en de 6e klas van de openbare lagere school in Stave nisse hebben voor f 376,aan kinder postzegels en kinderkaarten verkocht. Spaaroverzicht Boerenleenbank Bij de plaatselijke boerenleenbank be droeg het saldo per 30 september 1962 f 3.824.090,10. De storting in de maand oktober 1962 bedroeg f 133.081,02. Te rugbetaald werd een bedrag van f 91.730,86. Er werd meer ingelegd dan terugbetaald voor een bedrag van f 41.350.16. Het saldo per 31 december 1962 bedroeg f 3.865.440,26. In de afge- lopen maand werden 26 nieuwe rekenin gen geopend. ZUID-BEVELAND KAPELLE De heer Chr. Rij'n in de gemeenteraad De gemeentebelangen en in het bijzon der die van Schore zullen in de Kapelse gemeenteraad voor de Vrije lijst Scho re voortaan behartigd worden door de heer Chr. RHn. De heer Ryn, die bij de laatste verkiezingen als tweede op de vrije ljjst van Schore uitkwam, zal de ontstane vacature wegens het overlij den van de heer C. Goud innemen. De Kapelse gemeenteraad zal voortaan weer in voltallige zitting kunnen ver gaderen, omdat de heer Rijn zijn benoe ming als raadslid aanvaard. In de vrijdagmiddag aanstaande te houden raadsvergadering zal zijn geloofsbrief onderzocht worden. Raad komt bijeen De gemeenteraad van Kapelle zal vrij dag 9 november des middags om twee uur in openbare vergadering bijeenko men. De zeventien punten tellende agenda vermeldt onder meer de vast stelling van een krediet in rekening- courant voor 1963 bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten; de aan bieding van de gemeentebegroting 1963 en die van het woningbedrijf en de be groting 1963 van de burgerlijke instel ling voor maatschappelijke zorg. De raad krijgt voorts te behandelen een verzoek van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie om een eenmalige bijdra ge, alsmede een verzoek om premie voor woningverbetering. Aan de orde zal ook komen de verkiezing van twee bestuursleden voor de burgerlijke instel ling voor maatschappelijke zorg we gens periodieke aftreding van de heren J. A. Brouwer en L. van Wel Tenslotte is er een voorstel tot verhuur van twee woningwetwoningen en één gemeente woning. WISSENKERKE Opbrengst N.O.V.I.B.-collecte Do opbrengst van de N.O.V.I.B.-collecte bedroeg te Wissenkerke f 763,35, te Geersdijk f 273,50 en te Kamperland f 722,25. De totale opbrengst bedroeg: f 1759,10. VERHUUR gelegenheidskleding. S Zowel voor dames als heren. Billijke tarieven. BERGEN OP ZOOM, Steenbergsestraat 28, 5 telefoon 01640 - 4480. FIRMA 5 Stoffen - dames- en herenkleding naar maat. Oe Provinciale Zeeuwse Courant de grootste krant in Zeeland Gevraagd net, betrouwbaar ln gezin met kleine kinde ren. Aanmelden na 7 u. n.m. Halsterseweg 309, Bergen op Zoom. De vaste commissie voor verkeer en v._ terstaat uit de Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag aan de minister vragen gesteld over de vaste oeverver binding van de Westerschelde. Mag verondersteld worden, dat de nog steeds toenemende verkeersstroom over de Scheldeveren en de daaruit voort vloeiende kostbare voorzieningen welke nu en in de naaste toekomst aan de veerverbindingen zullen moeten worden getroffen, de minister reeds aanleiding gegeven hebben dit vraagstuk nader te doen bezien? Hierbij ware in liet bijzonder ook aandacht te schenken aan de gevol gen van de bouw van de Oosterschelde- irug, die reeds in 1965 een korte verbin ding tussen westelijk Nederland en Mid den-Zeeland tot stand zal brengen, waardoor de verkeersdruk op de Schel deveren nog aanzienlijk zal toenemen. Speelt dit een rol in het overleg in de technische Scheidecommissie? Is ook de noodzakelijke integratie van Zeeuwsch- Vlaanderén in overig Nederland niet een argument om een vaste oeverbinding over de Westerschelde te overwegen? Acht de minister het niet noodzakelijk de veerdiensten over de Westerschelde in snel tempo aan de eisen van het steeds toenemende verkeer aan te pas sen? Zo ja, waarom wordt dan in deze begroting met geen woord gesproken over de verbetering van de veerhavens te Perkpólder en te Kruiningen? Weet de minister, dat de wachttijden op het veer Perkpolder-Kruiningen aanzienlijk toenemen en dat in augustus 1962 ge middeld 45 achtergebleven vervoerseen heden te Kruiningen geteld werden? Er kent de minister, dat binnen enkele ja ren het toegenomen vervoer met geen mogelijkheid meer met de huidige ac commodatie zal kunnen worden opge vangen en dat verder uitstel ontoelaat baar is, mede met het oog op de ontwik keling van de industrie in de kanaalzone, die van de remmende werking van dit veer nadelige gevolgen zal ondervinden? Hoe denkt de minister zich het tijdstip van aanvang van deze werken en hoe lang zal het duren voordat ze zullen zijn voltooid? WEMELDINGE Raad benoemde kleuterleidster De gemeenteraad van Wemeldinge heeft in de dezer dagen gehouden ver gadering als kleuterleidster voor de Peuterschool in deze gemeente be noemd mej. C. C. J. Goeree te Noord- wijkerhout met ingang van 1 januari 1963. Met ingang van dezelfde datum werd eervol ontslag verleend aan mej. H. A- Rouw te Yerseke als kleuterleid ster aan deze school. Een voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invor dering van rioolbelasting werd opge schort tot een volgende vergadering. Terug uit Nieuw-Guinea De heer J. C. Adriaansen uit Wemeldin ge werd door een vlaggende buurt ont vangen by' zijn terugkeer uit Nieuw- Guinea. De heer Adriaansen is 16 maan den als militair in Nieuw-Guinea ge weest. CAUSERIE DS. ZOODSMA OP GEMEENTEAVOND Dezer dagen heeft de Ned. herv. ge meente in het Ned. herv. jeugdgebouw te Wemeldinge een gemeenteavond ge houden. In deze vergadering, die onder leiding stond van de plaatselijke predi kant ds. Zoodsma werd een stemming gehouden voor de verkiezing van de ker- keraadsleden. De uitslag van de stem ming was, dat de gemeente zelf de per sonen kandidaat zal stellen en tot stem ming zal overgaan. Verder deed de pre dikant en president-kerkvoogd medede lingen aan de gemeente over enige huis houdelijke zaken. Tevens deelde de pre sident-kerkvoogd mede, dat de vrijwilli ge bijdrage f 8000,heeft opgebracht. Na de pauze hield ds. Zoodsma een cau serie over het onderwerp „De Oecume- Tentoonstelling druk bezocht Ongeveer 1200 mensen hebben de ten toonstelling, van de afdeling Wemeldin ge van de bond van Plattelandsvrouwen bezocht. De tentoonstèlling werd gehou den in het gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat. GOES „COME BACK AFRICA" VOOR HERV. JEUGDRAAD De Hervormde Jeugdraad te Goes ver toont zaterdagavond in de kantine van de vakschool voor meisjes de film „Come back Africa". In deze film worden op boeiende wijze de problemen van de apartheid in Zuid-Afrika aan de orde ge steld. K.V.P. koos kandidaten voor Tweede-Kamerverkiezingen De afdeling Goes van de K.V.P. hield woensdagavond in het „Schuttershof" een ledenvergadering onder voorzitter schap van de heer J. J. Ransijn. Secre taris P. J. E. Willerasen noemde ondanks de „Goese kwestie" het resultaat van de raadsverkiezingen „zeer eervol". In het afgelopen jaar werd te Goes, als eerste afdeling in Zeeland, gestart met een jongerengroep. Na een goed begin liep het werk hiervan iets terug. Een actie leverde 72 nieuwe leden, waardoor het aantal steeg tot ruim 300. De heer J. Bookelaar werd als propagandaleider vervangen door de heer J. van Stee. De voorzitter bedankte de heer Booke laar voor zyn werkzaamheden. Hij bood een boekebon aan. Het raadslid J. H. Roose verklaarde.dat de heer Bookelaar steeds met toewijding zijn werkzaam heden als raadslid had verricht. Penningmeester G. de Kok deelde mee, dat de boeken met een batig saldo kon den worden afgesloten. Hierna hield mr. H. Velu uit 's-Hertogenbosch een betoog over „Nederland en de internationale po litiek". Spreker gaf een beeld van de internatio nalisatie, de groei en het belang van de Europese politiek. Hierin stelde hy, dat dit werk dient te steunen op christelijke beginselen teneinde hierdoor de onder ontwikkelde gebieden te helpen zichzelf te ontplooien. De heer Verdu was van mening, dat vóór minister Luns aan het bewind kwam nauwelijks buitenlandse politiek werd bedreven terwijl dit nu één van de hoogtepunten is in het K.V.P.- partijprogram. Het bepalen van een nieuwe Europeses koers, het ontstaan van een nieuw cultuurpatroon zag spre ker mede bepaald door de dekolonisatie, de snelle doorbraak van het communisme en de onttroning van Europa. Bij de kandiadaatsteling voor de Tweede- Kamerverkiezingen in 1963 dc voorzitter mededeling van een ingeko men schrijven van de r.-k. middenstands vereniging, waarin deze zegt de kandi datuur van het zittende Zeeuwse kamer lid, de heer J. M. A. C. van Dongen te Aardenburg ten volle te steunen. Als plaatsvervanger voor deze zagen de middenstanders gaarne het Goese raads lid, de heer J. H. Roose, daar deze als specifiek middenstandskandidaat ook op het gebied van verkeer en vervoer ter zake kundig wordt geacht. Bij de ge houden schriftelijke verkiezing verwierf de heer Van Dongen 28 stemmen en de heer Roose 30 stemmen, zodat deze beide ïen als kandidaat aan de kring zullen worden doorgegeven. Naar het zich laat aanzien zal de heer Van Dongen vrijwel zeker in de Kamer terugkeren temeer daar Zeeland voor de komende kamer verkiezingen recht heeft op een vrijge stelde zetel. Propagandaleider, J. van Stee vroeg vervolgens medewerking aan de ledenwerfactie. OVEZANDE Raad Ovezande verleende subsidie voor Kruiswerk De gemeenteraad van Ovezande heeft tijdens de openbare raadsvergadering besloten een subsidie van 2,per ver zorgingsdag toe te kennen aan de kraamcentra van het Wit-Gele Kruis en van het Groene Kruis. Deze subsidiever lening is ingegaan per 1 januari 1962. De Johannastichting kreeg een subsidie van 10,voor 1963 en de katholieké reclasseringsvereniging afdeling Zee land ontving 25,subsidie over 1962. De raad ging verder akkoord met een overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten tot een be drag van f 150.000 voor 1963. Een verzoek van de heer A. C. de Jonge om de berm van de Hoofdstraat als op slagplaats voor landbouwwerktuigen te mogen gebruiken werd afgewezen. De raad wenste de grond niet te verkopen. De raad keurde verder de rekening over 1961 van het burgerlijk armbestuur goed, alsmede de begroting voor 1963, welke laatste op de gewone dienst een totaal aan inkomsten en uitgaven van 32.378,12 heeft met een suDsidie van de gemeente van 17.500. De kapitaal- dienst wordt in Inkomsten en uitgaven geraamd op 2232. (315 kleuren) vanaf ftJIDDI alle merken Parfumerie OHMU elke prij.Ua™ biedt alle drie advies door een schoonheidsspecialiste Segeersstraat 4 - Middelburg DOOR WETHOUDER H. KOEVOETS Wisseleer voor kampioen P.Z.E.M. Het seizoen '62 van de zomeravondvoet bal zit er ook voor het rayon Zierikzee al weer enige maanden op. Alleen moest het nog worden afgerond met de gebrui kelijke feestelijke prijsuitreiking. Dat it deze week gebeura. By afwezigheid van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, beeft wethouder H. Koevoets in dr Graanbeurs van het „Huis van Nassau' de kampioensploeg van de P.Z.E.M. ge huldigd met de wisselbeker, de trofee en een vriendelijke toespraak. Daarbij legde hy' nog eens de nadruk op het sportieve nut van de zomeravond voetbal, die een band smeedt tussen de ploegen onderling en alleen al door zijn bestaan een pleidooi is voor handhaving en voortzetting. Aan het begin van de feestavond riep dc heer Koevoets de aanvoerders van de zeven andere ploe gen stuk voor stuk naar voren om bij net overhandigen van de prijzen telkens een markant trekje van de ploeg aan t stippen. Zierikzee Veteranen, de kampi oenen van vorig jaar, werden nu naar de tweede plaats verwezen, waar zy de wisselprijs van de Prov. Zeeuwse Courant in ontvangst mochten nemen. En dan was er behoudens de aandenkens .voor iedere ploeg ditmaal voor het eerst de prijs voor sportiviteit: een thermome ter met embleem. Voor 1962 kwam deze toe aan de ploeg van de herverkaveling Met entourage Aan het begin van do prijsuitreiking met entourage richtte de voorzitter van de commissie hedrijfs- en zomer- avondvoetbal, de heer O. I. Jumelet, zich met een vriendelijke begroeting tot de ruim 300 aanwezigen, onder wie de wet houders van Zierikzee, directieleden van deelnemende bedrijven en diensten en scheidsrechters. Onder meer stelde de voorzitter in zijn speech de gunstige positie van Zierik zee in het licht van de schijnwerpers, voor wat betreft de beschikking over terreinen. Zijn erkentelijkheid ging daar bij allereerst uit naar liet gemeentebe stuur. Toen alle voetballers weer van het po dium in de zaal waren teruggekeerd, na ettelijke applausjes van het publiek, werd ruim baan gemaakt voor het .Stichts Cabaret Variété", te Utrecht, een vrolijk groepje artiesten. Met een vlot en vaardig programma van muziek, sketchjes, parodieën en clowneske num mers werden enkele uurtjes gevuld op een door alle bezoekers goed ontvangen manier. Het feest van de prijsuitreiking werd fc sloten met een bal, verzorgd door h trio Sebregts. •etitie 1962 J. Zierikzee Veteranen, 3. Kon. „Zeelandia", 4. Rijks waterstaat, 5. Constructiewerkplaats Steutel, 6. Herverkaveling, 7. P.T.T. en 8. Drukkerij L. en O. De klassering van dé compel is als volgt: 1. P.Z.E.M., 2. —146. Groenten. Bloemkool A 1 42—57. A 2 44, B 1 22—37, B 2 19—20. afw. 13—29. Kropsla 2 4—7, C 1 4. Knolselderij 1 5—10. 2 1.50— 4, 3 2. Wortelen 20—25. Kroten 4—11. Radijs 12. Tomaten A 48, C 25—26. Uien 3—4. Prei A 1 21—28. Spruiten A 1 37—45, A 2 32—38, B 1 17—27, B 2 16—17. Witlof A 2 71—82. B 2 73—75. Spinazie 2 32—38. Andijvie 1 12 —19. Peen B 1 7—3. Veldsla 1 60. 2 50—59. Boerekool 1 7—11. Rode kool l 11—18. Gr. sav. kool 1 9—19, 2 4.50—15. Knolselderij 16. Dubb. pr. bonen 2 127—138, 2 B 69, 3 45. VEILING BERGEN OP ZOOM. 7 november. Andijvie 7—25. Sla 3.50—22.50. Spinazie 21—38. Rode kool 8—18. Witte kool 5—13. Kroten 10. Prei 24—37. Sav. kool 8— 26. Waspeen 9—29. Bospeen 14—23. Spruiten 20—122. Witlof 55—97. Bloemkool 11—66. To maten 2576. 'Boerekool 1925. Coxs Orange Pippin 27—83. Golden Delicious 22—102. Goudrenet 30—61. Jonathan 20—54. Glorie van Holland 2057. Doyenne du Co- mice 56—105. Legipont 40—52. St. Remv 13 26. Br. Clairgeau 3946. VISMIJN COLLJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 3567 kg, 159 253. Schar 82 kg. Bot 138 kg. Wijting 700 kg. Tong 37 kg. Schol 8 kg. Wulken 3 kg. Paling 2 kg. Kabeljauw 11 kg. Sprotpuf 9200 kg. Ongesorteerde vis 103 kg. WAARDE JUBILEUMFEEST VAN ORANJEVERENIGING Het bestuur van ae jubilerende Oranje vereniging te Waarde heeft de leden dezer dagen bij gelegenheid van het zilveren jubileum in zaal „Koeman" een gezellige avond aangeboden. In zijn openingswoord wierp voorzitter 'C. J. Klap een terugblik op de gebeurtenis sen in de afgelopen 25 jaar. Waarnemend burgemeester A. Lokker sprak namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen uit en prees het goede werk van de vereniging. Namens de zustervereniging uit Rilland-Bath sprak de heer Boot en namens de ver eniging uit Krabbendijke de heer Mar- kusse. Woordvoerder van de muziek vereniging „Vooruit" was de heer H. M. Dek. Namens de leerlingen en het personeel sprak het hoofd der school, de heer C. van Leeuwen. De voorzitter dankte alle sprekers voor nun waarderende woorden en hun ge schenken. Later op de avond trad de mandolinevereniging „Excelsior" u" Kruiningen op. •ÏHEER-ARENDSKERKE Poppenspel voor de jeugd De jeugd van 's Heer-Arendskerke zag dezer dagen het poppenspel „De wed strijd van Chieltje". De voorstelling was in een auto met aanhangwagen, die voor het gemeentelijk verenigingsgebouw stond. De jeugd toonde veel belangstel ling voor deze opvoering. BORSSELE Coöp. Boerenleenbank in maand oktober Bij de spaarbank van de «Coöp. boeren leenbank „Borssele" werd in de meiand oktober ingelegd 162.640,97 en te rugbetaald 109.496,21. Het saldo be droeg aan het eind der maand 2.060.995,08. Toneel en muziek De muziekvereniging „O.K.K." zal met medewerking van de plaatselijke toneel vereniging „De Zeesterren" zaterdag 10 november een avond verzorgen in het verenigingsgebouw. Op het programma staat behalve muziek het toneelstuk „De Spooktrein". HANSWEERT „Draagt Elkanders Lasten" vierde 40-jarig bestaan Dezer dagen vierde de hervormde vrou- wenveerniging „Draagt elkanders las ten" te Hansweert het 40-jarig bestaan in de pastorie van de Ned. hervormde vrouwenvereniging „Draagt elkanders lasten" te Hansweert, het veertigjarig bestaan in de pastorie van de Ned. herv. kerk. Mevrouw Bronsgeest, presi dente van de vereniging, opende deze feestelijke bijeenkomst met een wel komstwoord tot de aanwezigen, onder wie ook genodigden uit Schore en Krui ningen. Daarna verzorgden de leden enkele toneelstukjes en zangnummer tjes. Er werd verder een verloting ge houden, waarvan de opbrengst 75 be droeg. De commissie voor restauratie van de Ned. hervormde kerk te Hans weert, deelde in de feestvreugde. De commissie mocht namelijk een bedrag van 400, dat de dames hadden bijeen gebracht, in ontvangst nemen. Als eerste gemeente Raadsleden drongen aan op grotere verkeersveiligheid In de raad 's-Heerenhoek is woensdag avond geruime tyd van gedachten ge wisseld over een voorstel van b. en ve. inzake toetreding tof. een streekontwik- kelingsplan, dat ontworpen zal worden voor de Zak van Zuid-Bevelftnd. Dit plan hoofdzaak ontstaan door de ont wikkeling van het Sloeplan en is tevens gericht op de industriële uitbreidingen in Goes. Enige tijd geleden is voor ver dere uitwerking van dit plan een comité gevormd. Het doel van het comité is om in streekverband regelingen te treffen voor onder meer sport, recreatie, woongelegenheid enzovoorts. Het co mité is de mening toegedaan, dat ke gemeente in de Zak van Zuid-_. veland hiervoor belangstelling zal to nen. De raad besloot tot dit comité toe te treden. 's-Heerenhoek is hierdoor de ee:... gemeente in het gebied, die deze stap neeft genomen. Tijdens de rondvraag kwam een aan rijding met dodelijke afloop van enkele weken geleden ter sprake. Verschillende raadsleden waren van mening, dat er maatregelen genomen moeten worden het gebied van verkeersveiligheid. :en dacht hierbij aan een oversteek plaats bij de Deken Holtkamplaan. Te vens werd het denkbeeld geopperd na te gaan of aanschaffing van apparatuur, waarmee snelheden van passerende auto's wordt geregistreerd, zin heeft. Men was algemeen van oordeel, dat vooral over de Molendijk waar het ongeluk gebeurde met auto's te snel wordt gereden. ERGERLIJK Daarna kwam het venten in de ge meente ter sprake. Men zal dit nn aan banden gaan leggen. Veel klachten ko men er de laatste tijd binnen over de ergerlijke wyze, waarop kooplui by het publiek aandrongen een bepaald artikel te kopen. Burgemeester R, O. M. Wael- put zegde toe, dat een en ander zal wor den bekeken. De raad ging een kredietlening aan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten ten bedrage van 40.000. Het laatste perceel bouwgrond, gelegen aan de Deken Thomaslaan, wordt verkocht aan C. Boonman uit 's-Heerenhoek. De raad machtigde b. en w. voorts tot het uitgeven van-binnen de bebouwde kom gelegen tuingronden. Het keurloon voor vee en vlees werd verhoogd. Verder werd de nieuwe regeling voor huurcompen- satie ten gevolge van de op 1 septem ber verhoogde huren goedgekeurd. Het subsidie aan het comité „reis bejaar den" werd verhoogd van 50 op 100. Aan de r.-k. reclassering zal een sub sidie worden verleend van 25 per ge val. Afgewezen werd een subsidie-aan vraag van het revalidatiecentrum „Jo hannastichting", VEILING ROTTERDAM. 6 november. Aardappelen 10—13. Andijvie 1 27—33. Bloemkool IA 6 stuks per bak 50—75, 7 per bak 4456. Bloemkool 2A 6 per bale 3854. 7 per bak 33—36. Dubb. bonen 1 90 150. Rode kool 917. Gele kool 10. Groene kool 9—17. Sla 1 14—18, 2A 4—8. Spinazie 2 32—48. Spruiten IA 51—76, 2A 43—64, 1B 57. 1D 57—59. Prei 30—40. Selderij 3—10. Peter selie 810. Waspeen IA 19—21. Grote peen 9—14. Uien 16—27. Sjalotten 50—60. Knolsel derij 22—29. Witlof IA 86—108. 2A 83—98. 1B 86101, 2B 67—90. Aanvoer 27.500 kg. Boe renkool 13—25, Frankenthalers 180. Black Alicante 122—rt8. Tomaten Al 7.50 p. bak, Bt 6.20, Cl 5.40. Cox Orange Pippin IA 71—86, IB 63—74, IC 45—58. 2A 69—83, 2B 55—66. 2C 45—46. Goudrenet IA 52—58, 1B 48—52. IC 46—49, 2A 47—49, 2B 45—47, 2C 41—44. Jonathan 2A 40—51. 2B 40—50, 2C 33—45. Glorie van Holland IA 47—54. 1B 45—52, IC 39—45. Beurré Clairgeau IA 47—53, IB 4345, IC 36—41. Légipont IA 71—74. IB 67—70. James Grieve IA 67—70. 1B 69—73, IC 61—65. Aanvoer fruit 110.000 kg. VEILING TERNEUZEN. Sla 5—10.90. Bloemkool A 53—61, A 2 23— 52. B 2 15—31, C 2 11—12, afw. 11—37. Knol selderij 4—14. Selderij 6—3. Peen 10—27. Kroten 12. Meerlanders. bonken 15, 1 11.90— 13. Bintjes 1 12.70. Andijvie 10—18. Kassnij- bonen 174. Rode kool 16—24. Sav. kool 7—18. Witte kool 14. Boerekool 12. Breekpeen 11 —13. Waspeen 10—25. Prei 16—26. Knolsel derij 19. Spruiten gesch. 5466, ongescli. 33 —50. Spinazie 2 10—15. Tomaten A 2 30— 33. C 2 25—27. Uien 18—23. Witlof A 2 62, B 7082. B 2 5073. afw. 2452. Appelen: Cox's Orange 1 75 88, 70 84, 65 59—74, 60 60-63, 55 46. 2 D 18, 3 grof 55—59. 3 fijn 2228, kroet 36. Golden Delicious 1 80 75— 75 75—86, 70 82—84, 65 66—72, 60 55—57. 2 80 63—64, 75 55—72, 70 64—73, 65 57. 60 33—44 3 grof 49—53. 3 fijn 29. kroet 35. Jo nathan 1 85 46, 80 51, 65 55. 70 54. 65 51. 41, 2 85 41. 80 43, 75 42. 70 42, 65 35—38, 2 D 19, 3 grof 31. 3 fijn 18. Goudrenet 1 85 54, 75 52. 65 42, 3 grof 32—42 ftjn 33. Zoete appelen 3 grof 36. Peren' Zwijndr. Wijnpeer 1 55 32, 50 22, 2 D 16, 3 grof 25— 3 fijn 9. Comtesse 1 65 32, 60 26, 55 20, - D 12, 3 grof 6—27, 3 fijn 6. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM. Eiemoterlngen van de coöp. Wouwse melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande donder dag 8 nov. 1962. Prijsklasse 0 18 ct.. id. 1 17 ct.. ld. 2 16 ct.. id. 3 15 ct., id. IV 14 ct. id. 5 13 ct. VEILING KAPELLE. 7 november. Jonathan 1 75 55. 70 54. 6S 51, 60 41. 2 75 48. 70 39. 65 37—38. 60 32.30—35.50, 2 d 24.70—26.10. grof 26—30. fijn 20.70—20.80. Goudrenet 1 85 52—54, 80 55.20—55.40, 75 54.20 —54.80. 70 43.30—48.80. 65 46, 2 84 45. 80 50, 75 48, 70 45, 65 43, 2 d 40. grof 42—43, fijn 33—35, id. geel 1 85 62. 80 67. Coxs Or. Pippin 1 75 79. 70 84. 65 76, 60 64, 55 49, 65 67, 2 60 59, 55 46. 2 d 32, grof 50—60. fijn 29, id. geel 1 70 83, 65 76. Zoete Rode Ribbe- Iing 1 75 61, 70 63, 65 58. 60 52, 2 d 40. Glorie van Holland 1 80 4647, 75 48, 70 46, 65 44. Laxton Superbe 1 80 42. 75 47, 70 50. 65 44, 60 37. 2 70 41. 65 40. 60 36, d 26. grof 37. Golden Delicious 1 85 69—79. 80 68—85, 75 68—84, 70 66—72, 65 63—64. 60 43. 2 80 65. 75 57—67. 70 53—62, 65 48—56, 60 34—59, 2 d 29—31. grof 3862, fijn 21—39. Sterappel 1 65 73. 60 60, 2 60 53. 55 36—42. fijn 20—26. Lombard Calville 2 SO 41, 75 40, 70 40, 2 65 37. Zoete Ermgaard fijn 1619, kroet 9. Rode Goudrenet 1 85 53—69, 80 61—68. 75 58 —64. 70 48—57, 65 45. 2d 38, grof 44, fijn 32—34. Campagnezoet 1 65 50, 55 43, 2 d 20. Verpakt fruit in exportfust: Golden Deli cious 1 75 96, 70 89. 65 80. 60 66—69, Zwijndr. Wijnpeer 1 55 23, 50 24. 2 d 15. fijn 9.50. Nou veau Poiteau 2 65 20, 55 20, 2 d 9. grof 17, fijn 9. Comtesse de Paris 1 70 31. 65 30. 60 25, 55 20. 2 65 26. 60 22, 55 18, 2d 14, grof 19, fijn 9.50—12. St. Retny 1 75 30. 65 29.20— 29.70. 2 65 25, 2 d 22,30—23, grof 23. fijn 18. Gieser Wildeman 1 60 54, 2 60 53—56. 2 55 43-46. 2 50 3842. 2 d 21—24, grof 28—37. fijn 1320. kroet 12. Doyenne du Cornice 2 80 101. 2 75 107—108. 70 109—113, 65 97—100, 2 d 73. grof 7986, fijn 64. Jodenpeer 1 55 22. 50 19, 2 d 9, grof 16. Br. Alex Lucas 2 75 34. 2 70 43, 2 65 40, 2 d 23, grof 21, fijn 15. Conference grof 44, fijn 32—33. Kweepeer 94, geplukte kroetappels 19.30, val kroetappels 18.40. Blauwe druiven extra 145—146, 1 135—136, 2 116129. Bramen per kg 40, id per doos 2 27—28. Noten per stuk 2.50. Aardappelen kriel 2. Groenten: Kropsla 3.50—8. Bloemkool 11 60, Sav. kool 11—13. Rode kool 17. Andijvie 8—22. Uien 8.50. Prei 25—28. Knolselderij 8— 17. Kroten 4—10. Koolrapen 8.50. Kassnijbo- nen 151. Witlof 91. Spruitkool 61. Tomaten A 1 77, A 2 62—63. B l 82, C 1 50, C 2 31—33. VEILING MIDDELBURG. november. Tomaten A 1 327, A 2 298, B 2 256, C 1 235, C 2 151. Appelen: Coxs: 60-70 64—65, 55-60 44-45, 2 D 30—45, 3 fijn rof 50. Golden Delicious 2 D 29, 3 fijn 33. 3 grof 66. Glorie van Holland 80-85 56, 75-80 53. 70-75 50—53, 65-70 47—49, 2 D Goudrenet 3 fijn 43—17, 3 grof 49—52. Jonathan 70-80 51, 60-70 25—52, 3 fijn 12. 2 D 29—32. Peren: Conference 3 fijn 34, St.- Remy 75-85 25, 65-75 27. 2 D 24, 3 fijn 19—20. Druiven: Frankenthaler 2 134. BI. Alicante 150, 2 135—150. Groenten. Bloemkool 4 p. kist 11—39, 6 p. kist 20—38, 8 p. kist 11—23, 10 p. kist 11—12. Groene komkommers 60-75 17, 40-50 18, 35-40 10—11. Andijvie 1 17. 2 10. Sav. koel 1 24. 2 19. Prei 1 29. 2 29. Boerekool 11. Bosrapen 1314. Kassnijbonen 158162. Kromsnijbonen 100. Sla 3.50—7. Witlof 48—81. Spinazie 13— 49. Uien 520. Wijnpeen 910. Bospeen 10 27. Waspeen 18—29. Breekpeen 10—12. Sprui ten ongesch. 43—70, gesch. 33—81. Veldsla •129. Knolselderij 3—12. Rode kool 14—20. Boskroten 14. Witte kool 7—8. Dubb. bo nen 99—125. Herfstrapen 9—10. Kasprinsesse bonen 180. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL ZUID-BEVELAND In de maand oktober 1962 passeerden er door Het Kanaal door Zuid-Beveland ln totaal 7232 schepen, welke een totaal in houd hadden van 3.797.794 ton. Hiervan waren er 4905 schepen van 2.564.597 ton geladen en 2418 schepen van 1.233.197 ton waren ledig. De geladen schepen bestonden uit 4641 motorschepen van 2.243.317 ton. 248 sleepschepen van 316.129 ton en 16 coasters van 5151 ton. De ledige schepen bestondne uit: 1757 motorschepen van 1.013.504 ton; 178 sleepschepen van 200.712 ton en 24 ledi ge coasters van 8795 ton. Verder pas seerden er nog 559 motor- en stoom- sleepboten, welke een gezamenlijke ton nage hadden van 10.186 ton. Tot de rijnvaart behoorden 824 geladen motorschepen van 511.717 ton en 113 ge laden sleepschepen van 156.970 ton en 88 ledige motorschepen van 71.804 ton en 1 ledig sleepschip van 661 ton allen naar België. Tevens 633 geladen motorschepen van .273 ton en 27 geladen sleepschepen van 37.911 ton; 36 ledige sleepschepen van 21.116 ton allen naar België. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in: 4428 Nederlandse; 2057 Belgi sche; 301 Duitse; 249 Franse: 269 Zwit- In de maand oktober passeerden er 104 schepen meer dan in de maand septem ber van dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 23