VERKIEZINGSZEGE VERSTERKT POSITIE VAN KENNEDY Krishna Menon kreeg op eigen verzoek ontslag Flinke nederlaag voor Nixon in Californië „Gunstige tijd voor verbod kernproeven" Een „school-schouwburg" in de praktijk Soiojet-Unie akkoord met inspectie door het R<*de Kruis Edward Kennedy I Rockefeller weer in de Senaat gouverneur LANCERING VAN RAKET OP HET RODE PLEIN m Wegje^troep Goedkoop 205e jaargang - no. 264 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F B. den Boer en W. de Panter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. O Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per oost 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Wolstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostbure: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911 Zierlkzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.-. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min.1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 8 nov. 1962 NELSON ROCKEFELLER ....opnieuio gouverneur.... Volgens een bekendmaking van het persbureau Tass heeft de Sowjet- Unie ingestemd met een visuele controle in open zee door vertegen woordigers van het internationale Rode Kruis op de dekladingen van de schepen die raketten en ander materieel uit Cuba afvoeren. Volgens Tass hebben Cuba en Rusland voorts geen bezwaar tegen volledige controle door het Rode Kruis op de la dingen van schepen die onderweg zijn naar het Caraïbische eiland. Ook dit in open zee. Het Rode Kruis zou moeten werken onder auspiciën van de Verenig de Naties. Tass deelde mede dat de Russische lan- ceerbanen zijn ontmanteld en de raket ten zijn ingepakt. De afvoer is begonnen. Het staatspersbureau beweerde echter dat de Verenigde Staten „eisen die op ultimatums lijken" stelde voor toezicht in open zee en op Cubaans grondgebied. Raketten tellen De Amerikaanse regering treft voorbereidingen om schepen die Russische raketten uit Cuba weg voeren te onderzoeken en de 'raket ten te tellen, aldus een mededeling van het Amerikaanse ministerie van defensie. De Democratische partij van president Kennedy heeft bij de dinsdag in de Verenigde Staten gehouden verkiezingen een flinke overwinning behaald. De partij behield zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden de meerderheid. In de Senaat hebben de Democraten zelfs meer zetels veroverd dan zij voor de verkiezingen bezetten. Van de 39 te verdelen zetels behaal den de Democraten er 25 en de Republikeinen 14. Daardoor bestaat de nieuwe Senaat uit 68 Democraten (64 m de oude samenstelling) en 32 Republikeinen (36). In het Huis van Af gevaardigden waren gisteravond volgens de laatste gegevens ge kozen 249 Democraten (263) tegen 176 Republikeinen (174). Over tien zetels was nog niet beslist. Van de 35 gouverneursze tels veroverden de Democraten er 19 en de Republikeinen 13. Over 3 zetels was nog geen beslissing binnen. De oud-vice-president van de Ver enigde Staten, Richard Nixon heeft bij de verkiezingen van dins dag een grote nederlaag geleden. Nixon (Republikein) was kandi daat voor de gouverneurszetel van Californië. Gisteravond gaf hij echter zelf toe de verkiezingsstrijd te hebben verloren. Op dat ogen blik stond zijn democratische te genstander Edmund Brown, die al sinds 1959 gouverneur van Cali fornië is, een kwart miljoen stem men op hem voor. Er moesten toen nog een derde van het aantal stemmen worden geteld. Nixon bood zijn gelukwensen aan Brown aan. Edward,Kennedy, een jongere broer van de president heeft bij de verkiezingen een zetel veroverd in de Senaat. In de staat Massachusetts veroverde hij met ruime voorsprong op zijn republikeinse tegenstander George Cabot Lodge, de Senaatszetel, die vroeger door John F. Kennedy zelf werd ingenomen. Premier Kroesjtsjew: Probleem Berlijn thans meer acuut Premier Kroesjtsjew heeft giste ren aangekondigd, dat de Russi sche serie kernproeven die thans aan de gang is tegen 20 november zal eindigen. Het is thans voor oost en west een gunstige tijd om het eens te worden over een verbod van atoomproeven, zei hij. „De standpunten zijn zeer dicht bij elk aar." Maar tijdens een marathon van heil dronken en praten met westelijke corres pondenten bij een galareceptie ter ge legenheid van de, verjaardag van de ok- tober-revolutie, wees de premier het Idee thans een topconferentie over die proe ven of over welke andere kwestie ook te houden, van de hand. .Daartoe bestaat op het ogenblik geen noodzaak" aldus de premier. Nu eens schertsend, dan weer ernstig, verklaarde Kroesjtsjew met nadruk dat de wereld „zeer. zeer dicht" bij een ther- monucleair conflict over Cuba was ge weest. Hij gaf toe dat Rusland 40 raket ten op Cuba had gezet voor de verdedi ging van dat land. Moeilijkheden „Maar wat liebhen 40 raketten te be tekenen?" vroeg hjj. „Wc hebben onze raketten er nu uitgehaald en waarschijnlijk zijn ze al op de terug weg". Kroesjtsjew liet doorscheme ren dat liet besluit de Russische ra ketten uit Cuba te verwijderen, moei lijkheden met Castro had opgeleverd. Toen aan de premier werd gevraagd of de spanning om Berlijn was afgenomen, een onderwerp dat voor het ecrct sedert jaren was genegeerd in de redevoeringen op het Rode Plein, koe!: K'ocsjtsjcw ernstig: „het prohleem-Berlijn wordt thans meer acuut. Eerlijn is Cuba niet. Berlijn kan ook moeilijkheden veroor zaken en daarom moet dit probleem worden opgelost. Wij willen Berlijn niet. Wij hebben het niet nodig. Wjjj vragen om vrede en een vredesverdrag. Dat heb ben wij nodig". Na een rede, van maarschalk Malinowski op het Kodc Plein, waarin hij „de bera den actie van imperialistische kringen de V.S. tegen Cuba" bekritiseerde werd de traditionele parade van de strijdkrachten gehouden. Parade In dc parade werd voor de eerste maal een ongeveer 18 meter lange marine-raket in het openbaar ge toond. Westelijke waarnemers menen dat deze raket voor de kustverdedi ging bestemd is, door vaste brand stof voortgestuwd en met een reik wijdte van ongeveer 320 km. Voorts waren er zes andere soorten raketten te zien, waaronder een van 9 meter lengte, die vermoedelijk ook in Cuba zijn opgesteld geweest. In de parade reden tank? die volgens Tass „de vijand op ieder tijdstip van dag of nacht kunnen ontdekken en vernie tigen". Ook namen westelijke waarne mers een verbeterde anti-tankraket waar. Na de militaire parade volgde een optocht van burgers. In Amsterdam nota over hondsdolheid Op verzoek van het raadslid J. S. Boet je (p.v.d.a.) heeft de Amsterdamse wet houder voor de volksgezondheid, dr. P. J. Koets, de raad op korte termijn een nota over de hondsdolheid toegezegd. Hoewel het beleid op dit punt de volle dige instemming heeft van de P.v.d.A.- fractie, achtte de heer Bootje het toch van betekenis indien naast hetgeen de pers reeds aan voorlichting en medewer king heeft gegeven, b. en w. in een nota laten weten wat reeds is verricht en wat er nog zou kunnen gebeuren. Wet houder Koets zei gaarne aan dit ver zoek te willen voldoen. Hij merkte op dat de instanties die met de hondsdol heid te maken hebben gehad zeer voort varend hebben gewerkt, vooral de G.G. en G.D. Rockefeller Bij de gouverneursverkiezingen kon gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York zich handhaven. Roc kefeller, een vermoedelijke republikeinse kandidaat voor de presidentsverkiezin gen in 1964, versloeg zijn tamelijk on bekende tegenstander Morgenthau, hoe wel met een kleinere meerderheid dan hij wel gewenst zou hebben. Hoewel de Democraten de duide lijke winnaars van deze tussentijd se verkiezingen zijn, kunnen ook de Republikeinen wijzen op enkele winstpunten, namelijk de herver kiezing van Nelson Rockefeller in New York, de verkiezingvan Wil liam. W. Scranton tot gouverneur van Pennsylvania en de verkiezing van George W. Romnev tot gouverneur van Michigan, dat altijd een democra tisch bolwerk is geweest. Bovendien hebben de Republikeinen in de zuidelijke staten, waar de Democra ten altijd vaste voet hebben gehad, veel stemmen gewonnen. Voor de eerste maal sinds Oklahoma 55 jaar geleden een staat werd, is daar een republikeinse gouverneur gekozen. Elf republikeinse Congresmannen werden gekozen in elf staten van het zogenaamde „solide zui den", een netto-winst van vier. In totaal 6 staten (Hawaii, Iowa, Massachusetts, New Hampshire, New Mexico en Vermont) hebben de democratische kandidaten de gou- verueurszetel op de Republikeinen veroverd, terwijl de Democraten in 6 andere staten (Colorado, Michigan, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania en Wyoming) de democratische gouver neurs een nederlaag bezorgden. Opmerkelijk was voorts, dat in Arkan sas de democratische gouverneur Fau- bus, bekend door de crisis in Little Rock in verband met de rassenschei ding, voor de vijfde keer werd herkozen. Voorts zal voor het eerst in de geschie denis een Amerikaan van Japanse af komst een zetel in de Senaat bezetten, namelijk de democraat Inouye, die op Hawaii werd gekozen. De fractie-voor zitter van de Republikeinen in de Senaat, Everett Dirksen werd voor de staat Il linois herkozen. Een grote verrassing was de overwinning van de democrati sche kandidaat voor het gouverneur schap in Vermont. Philips Hoff. Hoff is hiermee de eerste democratische gouver neur in deze staat sinds 108 jaar. Het Witte Huis verklaarde gisteravond dat uit een analyse van de gewonnen en VOOR 30 CENT KAN JE TOCH JE SLAAP NIET MISSEN" De politie van het bureau Charlois in Rotterdam kreeg gistermorgen in alle vroegte een telefoontje van een nerveuze fillaalhoudr, die met gedempte stem zijn ongerustheid uitsprak over het feit, dat hjj een slapende man achter zijn toonbank had aangetroffen. „Of dc politie hem maar wakker wilde maken". Twee rechercheurs speel den „wekker" en namen de dromer mee naar het bureau, waar hij met slaperige stem bekende te hebben ingebroken. De buit was maar magertjes geweest. „Voor 30 cent kan je toch je slaap niet missen", dacht de man en hij had zich na het nuttigen van een glaasjes bier achter de toon ban k ter ruste gelegd. Op het burau gaf hij toe verder nog schuldig te zijn geweest aan een twee tal inbraken, één bij een banketbakker op Katendrecht en één in het Zwaanhals. In beide gevallen had hij tachtig- gulden buit gemaakt. Bij de banketbakker stal hij in de nacht van 27 op 28 oktober uit de portefeuille behalve het geld ook nog een rijbewijs. Dat vond hij, achteraf, wel wat sneu voor de bakker en daarom stopte hij het rijbewijs maar in een brievenbus, met de aantekening: „Wil voortaan beter op je spullen letten. Bedankt voor het geld. Had het hard nodig". '-V De parade op het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van de //5e verjaardag van de Russische okto berrevolutie: tijdens het défilé van de sportmensen werd er op het plein een raket gelanceerd. ELEANORE ROOSEVELT OVERLEDEN Eleanore Roosevelt, de weduwe van de vroegere president der Ver enigde Staten, is woensdagavond over'eden. Zij was 78 jaar. verloren zetels in het Huis bleek, dat de president zou kunnen rekenen op meer steun voor zijn „New Frontier" wetsvoorstellen. De republikeinse partij vecht deze interpretatie der uitslagen Bemoedigd" President Kennedy verklaarde „bemoe digd" te zijn door de resultaten en zei, dat het land grote verantwoordelijkhe den onder het oog moest zien. Hij was er zeker van, zo voegde hjj eraan tóe, dat het nieuwe congres „zich op een vooruit strevende en krachtige wijze" van zijn laak zou kwijten. Weer brief van Chinezen De Indiase minister voor defensieproduktie, Krishna Menon, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. .Premier Nehroe heeft dit aanvaard. Nehroe had een week geleden al de portefeuille van defensie van Me non overgenomen, in verband met de steeds groter wordende kritiek op deze laatste als gevolg van de nederlagen der Indiase troepen in de eerste dagen van de strijd tegen China. Menon werd hierop be noemd tot minister van defensieproduktie. COMMUNISTEN IN INDIA OPGEPAKT In het gebied van Bombay en Thana zjjn gisteren leden van de Indiase com munistische partij gearresteerd op grond van de bepalingen in verband met de noodtoestand. Zoals bekend heeft het bestuur van deze partij kortgeleden een resolutie aangenomen, waarin de Chi nese „agressie" in het noordoostelijke grensgebied wordt veroordeeld. Pro-Chinees In Nieuw-Delhi werd Ranadive. één van de leiders van de pro-Chinese groepering in de Indiase communistische partij, arresteerd. De 57-jarige Ranadive was van 1948 tot 1959 algemeen secretaris van de Indiase communistische partij. Die periode was er een van communistisch verzet tegen de regering van India. Er zouden nu in totaal 17 vooraan staande communisten zijn gearres teerd in Nieuw-Delhi, Nagpoer en Bombay. Intussen hebben de leden van de com munistische fractie van het parle ment laten weten dat zij ieder een maand salaris zullen afstaan voor het nationaal verdedigingsfonds van In dia. Beroep De Chinese eerste minister, Tsjoe En- Lai, heeft gisteren opnieuw een beroep gedaan op premier Nehroe om onder handelingen over het Chinees-Indiase grensconflict te beginnen, aldus meldde het nieuwsbureau „Nieuw-Chïna". Volgens Tsjoe heeft India China „verne derende voorwaarden" gesteld, die ge woonlijk een verslagen tegenstander worden opgedrongen. Hij dringt er op aan, dat geen der partijen zich de hou ding van een overwinnaar moet aanma tigen, ongeacht het verloop van de bot singen. De Chinese premier weidt uit over punten, die hij in een vorige brief aan Nehroe heeft gesteld en waarin te rugtrekking wordt voorgesteld van bei de partijen, zodat een gedemilitariseerde zone ontstaat. Wapenstilstand Als India zou instemmen met China's voorstellen, aldus Tsjoe En-Lai, zou den de functionarissen van beide par tijen kunnen onderhandelen over aan gelegenheden die te maken hebben ftant lijH Het is weer het vertrouwde beeld: zo wel in Middelburg als in Goes ko men auto's binnenrijden met versplin terde voorruiten. Op bepaalde gedeelten van de rijksweg tussen beide plaatsen ligt losse steenslag met als gevolg dat rondvliegende stenen een slacnting aanrichten onder de autoruiten. Dat woord „slachting" is volstrekt niet overdreven: men moet er de garage houders maar eens over horen. Er wa ren in de afgelopen twaalf maanden momenten, waarop bepaalde autotypen niet van een nieuwe voorruit konden worden voorzien omdat, tengevolge van de aanhoudende vraag, de voorraden waren uitgeput. Al met al een ergerlij ke situatie. Men stelle zich eens voor: bij het pas seren van een bepaalde trap op een provinciale boot haalt een niet ge ring percentage van de passagiers zich een winkelhaak in de kleren, dit ten gevolge van een of ander misplaatst uitsteeksel. Wat zou in een dergelijk geval gebeuren? Er zouden uiteraard onmiddellijk maatregelen worden geno men om een einde aan deze wantoe stand te maken. Op rijksweg 58 echter wordt een dergelijke situatie zonder meer getolereerd: vliegen de stenen des aanstoots in het rond en sneuvelt de ene autoruit na de andere. Moet deze toestand nu zo blijven? Wat denken de A.N.W.B. en de K.N.A.C. er eigenlijk van? Deze instellingen zijn gewoonlijk nog al haastig met hun protesten. Moet een dergelijke verhoging van de wegen belasting want daar komt het voor velen op neer zo maar zonder pro test worden geaccepteerd Zijn er geen andere methoden van wegenaanleg? En hoe zal het in de toekomst gaan? Er is namelijk op diverse stukken klinker bestrating van de rijksweg een slijtlaag met losse steenslag aangelegd. Als die laag er is afgereden, begint dan de el lende opnieuw? Wij hebben eens in een broodjeswin kel in Den Haag een studentiko ze aanduiding van een bepaald broodje gezien: „Broodje troep" heette het ge recht. Dat lijkt ons een inspirerende naam voor rijksweg 58 met zijn rond vliegende stenen: „Wegje troep", zou den we die weg thans willen noemen. Maar hier is het de naam van een scha delijk gerecht, zeer schadelijk. De Arnhemse hervormde predikant ds. G. C. Foeken, die destijds fel reageerde tegen het aanbrengen van achtentwintig Walt Disney- en Maar ten Toonder-figuren op de toren van de Grote Kerk in Arnhem, is nu ook „ver eeuwigd" in een der beelden, die deel uitmaken van de laatst aangebrachte groep, namelijk Sneeuwwitje en de ze ven dwergen: een der dwergen lijkt sprekend op ds. Foeken. Het zal wel een grapje zijn: ha ha ha! Maar dan toch wel een goedkoop grapje. De be trokken predikant heeft destijds op grond van een overtuiging zijn bezwa ren naar voren gebracht, bezwaren die blijkbaar niet door architect of beeld houwer worden gedeeld. Akkoord. Maar dan moeten zij repliceren op dezelfde manier als aanvankelijk hun opponent heeft gedaan, via een publikatie bij voorbeeld- Nu hebben zij zich echter van een methodiek bediend, waarop geen verweer mogelijk is. Het is kin derachtig. Of is boosaardig wellicht een beter woord? Een Uruguees passagiersvliegtuig Is op Montevideo's luchthaven Carrasco bij de irt door een ontploffing vernield. Hierbij de bemanning van zes personen omgeko- sn. Er waren geen passagiers aan boord. ^Interpol de internationale politie-organi- satie zal proberen de medewerking te krij gen van de autofabrikanten bij de ontwikke ling van de middelen ter voorkoming van diefstal van auto's. met de gedemilitariseerde zone en een wapenstilstand. De twee premiers zouden dan bespre kingen kunnen voeren om te trachten „een vriendschappelijke oplossing" van de grenskwestie te bereiken, aldus Tsjoe En-Lai in een brief aan Nehroe, die 4 november als datum heeft. EMMEN GING TERNEUZEN VOOR Vanavond voorstel in de raad (Van een onzer redacteuren) DE GEMEENTE RAAD van Temeu zen zal in een van avond te houden ver gadering te beslissen krijgen over de bouw van een nieuw open baar lyceum annex cultureel centrum. Het laatste zou plaats moeten bieden aan 500 bezoekers en in het lyceumgedeelte zijn ruimten gepro jecteerd, die geza menlijk kunnen wor den gebruikt, zoals foyer en garderobe. .School en schouw burg" gecombineerd als het ware. Zou dat de praktijk vol doen „Uitstekend", verklaart dr. D. A. Wunikes, rector van het openbaar lyceum in het Drentse Enunen, de gemeente die de afgelopen jaren in een verbijsterend hoog tempo indus trialiseerde en waar men beter dan misschien waar ook de modeterm „in frastructuur" lieeft leren interprete ren. Enunen bezit sinds 1954 een indruk wekkende schouwburgzaal, gekop peld aan het lyceum. Oók, evenals in het Torneuzense project, met over en weer gebruik van ruimten als garde robe en foyer. De situatie is in Emmen als het ware in de praktijk gegroeid. Na de bevrij ding volgde de bouw van een semi permanent lyceum, dat in januari 1946, compleet met aula, gereed was. Die aula bood toen plaats aan 450 bezoekers en werd direct ingescha keld voor culturele activiteiten. De plaatselijk „feestzaal" (tevens voor bruiloften en partijen) voldeed niet meer en zeker niet meer in 1954, toen Emmen „centrum" een 25.000 inwo ners telde en Emmen met omgeving rond 65.000. Dat behoefde toen ook niet meer. In 1954 kon de nieuwe aula, de hui dige, 700 zitplaatsen tellende schouw burgzaal, in gebruik worden geno- De schouwburgzaal, tevens aula van het openbaar lyceum te Emmen. men. Minister Cals kwam er voor uit Den Haag. Op het ogenblik is de „school-schouw burg" rond honderd avonden per sei- (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1