Beide benen op de grond in het land van de ruimtevaart Commerciële atoomcentrales in Engeland bedrijfsklaar MOSKWA NEWA(l) GOUDEN OORLOG' TUSSEN PEKING EN TAIPEH De warmte Gletsjers in de Sowjet-Unie worden zwartgeschilderd DONDERDAG 8 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 gouden koepels van de kathedralen in het Krem lin schitteren in de avondzon. Vreemd geel lijkt nu de muur van het eeuwenoude Moskou- se fort, waarhoven bloedrode sterren de contouren van de slanke torens bekronen, als gold het een symbool. Hier is het dus, waarop zich dagelijks de gedachten van miljoenen mensen concentreren. Men sen, die vrezen en mensen die hopen. Hier is de plek, waar wereldpolitiek wordt gemaakt, waar een wereldrijk zijn dier baarste zoon heeft bijgezet in een vlammend rood marme ren mausoleum, hier is de ver doemde plaats, waar tsaren en later dictators hun bloedige besluiten namen. Waar Stalin zijn tegenstanders van zich af schudde, waar later Kroesj- tsjew hem terzijde schoof om op zijn beurt een onwezenlijke macht op te bouwen. Russische huismoeders spoeden zich aan de overkant van hef Rode Plein naar de winkels om zich in de rijen te scharen, waar men wacht op een meloen of een pond druiven: aan deze kant heerst rust nu. De hon derden meters lange slang van be devaartgangers die zich iedere dag vormt voor het mausoleum, is ver dwenen. Lenin heeft rust, de deuren zijn ge sloten; stram staan twee jonge sol daten erbij op wacht. Geen soldaten en geen politie bij de poort, die het binnenterrein van het Kremlin ont sluit. Rechtsaf is verboden, als je door de poort bent: daar liggen de regeringsgebouwen, de zetel van de Opperste Sowjet. Rechtdoor: de ka thedralen, waar eens de tsaren wer den gekroond en begraven, waar Ruslands nieuwste en mooiste bouw werk het congresgebouw tegen eeuwenoude vestingmuren is ge plakt. Gewoon gezin Iemand en dat waren wij vroeg contact te leggen met een Mos- kouse collega, die ons zou kunnen inlichten over diverse vraagstukken en die ons zou kunnen laten zien, hoe een gewoon Moskous gezin leeft. Hoe de huizen zijn en hoe een huismoeder haar dagindeling maakt; waar ze winkelt en wat vader 's avonds doet... We kregen het contact, want liet verzoek werd niet afgewezen. Maar de collega kwam naar een ontnioe- tingsbijeenkomst, met een hele reeks officiële partyfiguren, die redevoe ringen hielden over de vredeswil van het Russische volk. Het hele reisge zelschap werd mede uitgenodigd en de uiterst linkse kant daarvan stelde de vragen welWe vroegen ons het gevraagde gezin te wijzen Men zweeg. We vroegen nu eens geen diploma tiek gedraai, maar een rechtstreeks antwoord en toen zei de hooggeleerde professor in de economie, die de bij eenkomst leidde, dat hij niet kon be slissen over het doen en laten van zo'n gezin. Na enig beraad werd het rechtstreekse antwoord omgedraaid. Het kon. Later in de week zouden we een fabriek mogen bezichtigen en daar met arbeiders contact opne men. De fabriek kwam. Weer voor de hele ploeg; weer met een partij- speech over de vredeswil der Sow- jetmens, maar zonder dat doodge wone gezin. Dat we toen dus maar zonder bemiddeling hebben gezocht... en gevonden. Maar daarover later. Alles mag. In het collectieve vlak. En wie zich daarnaar schikt zal geen strobreed in de weg worden gelegd. Maar wee hij, die als individu in Moskouse problemen duikt. De taxi chauffeur keek ons vreemd aan, toen we hem vroegen ons naar een Mos kouse markt te brengen. „Welke?" Geeft niet, zeiden we. „Rijden maar". En omdat hy van die beslistheid niet terug had, gaf hij een dot gas en sloeg de Gorkistraat in, om een paar honderd meter verderop enkele col lega's luid toeterend te dwingen over leg met hem te plegen. Het had re sultaat, want we belandden zowaar bij een markt. Compleet met stalle tjes en kraampjes, met veel, heel veel bloemen, met paddestoelen en veel, heel veel aardappelen. Van de vriendelijke blikken, die ons in de hoofdstraten en in de buurt van het mausoleum hadden begeleid was nu niet veel meer te merken. De vriendelijke nieuwsgierigheid had plaats gemaakt voor een kille vijan dige afkerigheid. En vooral toen we de camera's gereed maakten om en kele altijd picturale markttafreeltjes op de gevoelige plaat vast te leggen, bleken we verkeerd geschoten. Wie we in het vizier namen keerden zich zonder mankeren om. Om een antwoord te vinden op een reeks van vragen, die een ad vertentie van het Russische reis bureau Intourist opriep schreef een onzer redacteuren in voor een gezelschapsreis naar Moskou en Leningrad. In een reeks arti- kelen vertelt „onze man in Mos kou" van zijn ervaringen op deze reis. We beginnen vandaag op deze pagina met de publikatïe van de serie; „Slenterend langs de Moskwa en de Newa". wvwuvwvvi/uwvuwuwwvwuvvuvwwvuvnA Na de derde foto verscheen een net gekleed man ten tonele, die ons met veel gebaren uitlegde, dat we er be ter aan deden, onze camera maar in de tas te doen, aangezien de lucht betrokken was en het weer niet ge schikt voor het maken van echt mooie foto's. We deelden hem mee, voldoende zelfvertrouwen te hebben en schoten nog een prentje. Het was meteen het laatste, want op hetzelfde ogenblik voelden we een hand op de schouder en zagen we de roodge rande pet van een jonge politieman naast het toestel. Leedvermaak Leedvermaak straalde uit van de gezichten van de marktmanne- tjes en -vrouwtjes, die zoeven zo boos naar ons hadden gekeken. Leed vermaak vooral, toen de politieman ons streng beval hem te volgen naar het bureau onder het marktgebouw. Protesterend deden we dat, onderwijl nadrukkelijk betogend, dat ons de verzekering was gegeven, dat foto graferen in de Sowjet-Unie voor vreemdelingen was toegestaan. Onze vasthoudendheid heeft hem en zijn chef wellicht geïmponeerd, want het bezoek aan het bureau werd er een van korte duur. We kregen een reprimande. de dringende raad voortaan alleen maar mooie grote gebouwen te fotograferen het Bolsjoi theater en zo"omdat men dan toch veel mooiere foto's kreeg en konden de markt verlaten. Nage keken door al die mannetjes vrouwtjes, die zo eendrachtig waren geweest. Zo collectief de inbreuk op het collectief hadden gestraft. Zo simpel de oplossing hadden weten te vinden: waarschuw de politie Tjjdens de ontmoeting met de party- heren waarover we het hierboven ook al hadden, brachten we de kwes tie van de fotovrijheid ter sprake. Kameraad econoom wist de oplos sing. Hij vertelde ons opnieuw dat het Russische volk vrede wenst, dat er „bij ons geen geheimen zijn op straat" en dat men alles mag foto graferen. Alleen men bedenke, aldus deze kameraad, er zyn in een mensenleven heilige momenten waar over niemand anders dan de betrok kene zelf kan beschikken. Geen kranten Wie sprak daar over een IJzeren Gordyn? Waren dat niet zij, die een beter begrip tussen de vol keren van twee werelden in de weg stonden? Deed dat niet de propa- ganda van oorlogsophïtsers Hier spraken dan toch immers de feiten. Jade potsierlijke grote rode ster ren op de Kremlintorens, die bij avond hun gloed uitstralen als willen ze de kruisen op alle andere torens van de wereld doen verbleken. Ja de krantenstalletjes, waar alle Rus sische kranten te koop zijn. maar waar de westerse wereld niet be staat. De Engelse communistische Daily Worker, de Franse Humanité, de Oostduitse Neue Welt, daar moeten de vreemde talen beheersende Rus sen het mee doen. De intelligentia heeft te aanvaarden: geen buitenlandse lectuur; geen ge luiden uit het westen, hoe dan ook. We wisten het allemaal, voordat we voet op Russische bodem zetten. Maar nooit hebben we duidelijker ge voeld wat dit betekent, dan hier ge durende deze weken achter het gor dijn. Nooit is dieper tot ons doorge drongen, dat alle schone schyn en alle mooie woorden bedriegen alleen al om deze ene reden. Hier is het, aan deze kant, dat het gordyn aan z'n roeden hangt. Collectief De taal, die de Rus verstaat en spreekt is die van de collectivi teit. We ervoeren het voor de eerste maal in de trein op weg naar Mos kou; we zouden er daarna ieder moment van de dag mee geconfron teerd worden. Hier denkt men niet; hier wordt gedacht. In Nederlandse treinen staat op zekere plaats een bordje, waarop de reiziger wordt verzocht tijdens het oponthoud van de treinen op de perrons van die ge legenheid geen geexruik te maken. In Russische treinen hangt hetzelfde bordjealleen doet telkens als er een station nadert een conductrice de deur op slot. Om die te openen als het haar uitkomt. Zonder acht te slaan op de mogelijkheid, dat een enkele passagier zelf wel zo wijs zou zijnenzovoort. Men doet hier collectief. Collectief steekt men de straat over en bekijkt men schilderijen, collectief bezoekt men de ondergrondse en wandelt in de parken. En collectief volgt men de raad op van de gids als er tijdens zo'n excursie een toilet in de buurt komt. Als iemand zich ergens wil afzonderen komen de problemen. Geen problemen van onwil, alleen die van onmacht. Dan staat zelfs de almachtige Intou rist, de enigo Russische organisatie die zïcli met het vreemdelingenver keer bemoeit, machteloos. Intourist regelt alles, stippelt alles uit, zorgt voor alles en doet dat met- de perfec tie van een mechanisch brein. Opgewekt en met de vriendelijkste glimlach, zodat iedere gast op en top 'tevreden is over een dergelijke ser vice en gastvrijheid. Totdat diezelfde gast de halsband schudt en zegtdaar ga je dan, een dwarsstraat in. Dan stokt het systeem. Zelfs Intourist. Zelfs de gastvrQheid. De militaire samenwerking tussen de geallieerden uit de tweede wereld oorlog is ondan/cs alle spanning op één plaats bestendig: in Spandauwaar nog steeds drie Duitse oorlogsmisdadigers gevangen gehouden toorden. Het zijn Speer, Rudolf Hess en Baldur von Schirach, die iedere maand een andere groep bewakers krijgen. Op 1 november j.l. was het weer de beurt van de Russen om de ivacht van de Fransen af te lossen: op de bovenste foto zien we hoe de Russische commandant de Britse directeur van de gevangenis begroet; op de onderste, foto marcheert een Russische afdeling soldaten de hoofdpoort van de oude gevangenis in. Wat gebeurde er met de U-2? Grote beloningen voor overlopers van beide zjjden Het aanhoudend zwijgen van de Chinese communisten over de vraag, hoe op 9 september gene raal Tsjang Kai-Sjeks Amerikaan se verkenningsvliegtuig van het type U-2 neergehaald werd, is zeer raadselachtig. Waarom deze onver wachte bescheidenheid van de pro pagandisten? Er is misschien slechts één antwoord: Over de „gouden oorlog" tussen Nationa- Reeds exporl naar Ifalië en Japan I uranium absorbeert vrijgekomen neutro nen in zeer snel tempo. Om toch vol doende neutronen in beweging te houden, zou de grondstof in aanzienlijke mate verrijkt moeten worden met uranium- 235. Dat is een kostbare affaire. Een voudiger is hel de neutronen door mid del van een moderator in bedwang te houden. Grafiet kan hiervoor uitstekend dienst doen. De Engelse reactors gaan uit van na tuurlijk uranium en het heeft vier jaar gekost om grafiet van de juiste soort samen te stellen. Het wordt thans met uiuterste nauwkeurigheid gefabriceerd. Plan voor een centrale van I miljard kw Het zal niet lang meer duren of de eerste twee atoomcentrales ter we reld, die voor honderd procent commercieel werken en waarvan de produlttie enigermate te verge lijken is mot die van conventionele krachtcentrales, komen in Enge land in bedrijf, 't Zijn de installa ties te Berkeley en Brad wel!, res pectievelijk in het westen en in het zuidoosten van het land. Ze heb ben beide twee reactors, maar aan vankelijk zal er bij elk slechts één in werking zijn. De andere twee komen een paar maanden later. Op volle capaciteit zullen de twee centrales een produktie hebben van 575.000 kilowatt. De Britten noemen de ingebruikstelling van deze centrales een historisch gebeu ren en zij zijn er enorm trots op. Ze zoggen, dat het reactortype nu zo wel bekend is aan hun wetenschapsmensen en technici, dat deze in staat zijn der gelijke stations overal neer te zetten, waar maar nodig wordt geacht. Het hart van 'n atoomcentrale is de reactor. Deze produceert warmte, juist zoals oij olie en kolen. Met de vrijgeko men warmte wordt stoom gevormd en de stoom laat de generatoren draaien. Zo ziet momenteel de atoomcentrale in Latina eruit, die gebouwd wordt met gebruikmaking van dezelfde technische ervaringen, welke dienst deden bij de constructie van de nieuwe centrales in Engeland. Trouwens: het is ook de Brit se Nuclear Potoer Group, die hier bouwt. Principieel is 't een eenvoudige zaak. Praktisch echter komt er nogal wat kijken, voor de reactor er eenmaal staat en veilig werkt. Er zijn verschillende wegen om een kernreactor warmte te laten produce ren. Wanneer uranium gesplitst wordt, doordat de atoomkernen onder een bom bardement van neutronen uiteenvallen, gaan de ontstane deeltjes zich met grote snelheid door de grondstof bewegen en veroorzaken door hun bewegingsenergie hitte. Er zrjr, twee soorten uranium, U-238 en U-235. De brandstof bestaat hoofdzakelijk (voor 99,3 pet) uit U-238. het overige deel is 't belangrijkste; dat is namelijk de splijtstof Telkens wanneer een uraniumatoom-235 uiteenvalt, komen twee deeltjes vry, die neutronen worden genoemd. Sommige hiervan nemen zelf deel aan het bom bardement en veroorzaken nieuwe kern splijtingen. Om dit doelmatig te bewerk stelligen moeten de vrijgekomen neutro nen worden vertraagd Hiervoor is een z.g. moderator nodig. In de natuur gewonnen uranium is be trekkelijk goedkoop; het wordt in grote hoeveelheden gewonnen in Kongo, Tsje- cho-Slowakije en Canada. Natuurlijk listisch China en het vasteland spreekt men aan beide zijden niet Uiteindelijk is het bij dit soort reactors allemaal begonnen om de warmte, die vrijkomt. Wanneer deze warmte een maal door de begonnen en zich in stand houdende reactie aanwezig is, moet zij worden afgevoerd. Dit transport kan geschieden door middel van gas of van water. De meeste reactors in de wereld maken gebruik van water, dat twee functies tegelijk vervult; het koelen van het reactorvat en het wegdragen van de geproduceerde hitte, al dan niet ten behoeve energie-opwekking. Water heeft de onplezierige eigenschap bij hoge tem peraturen het metaal van de leidingbui zen sterk aan te tasten, zodat deze ei genlijk van roestvrij staal zouden moe ten worden geconstrueerd, een nogal dure zaak. Daarom wordt in de Engelse reactors te Berkeley en Bradwell als koelstof kooldioxide onder hoge druk gebruikt, een gas derhalve. Het heeft tijdens de proeven getoond, geen roest te veroorzaken. Aangezien het echter onder hoge druk staat, moet het circuit, waarin het circuleert met de uiterste zorg gelast en gesloten worden. Een reactor, die uitgaat van natuurlijk uranium met grafiet-moderator, werkt op de meest economische wijze wanneer hij van groot formaat is. De beide nieu we reactors in Engeland zijn dan ook van allesbehalve bescheiden allure. Een volgende centrale, te bouwen in Sizewell, zal een produktie hebben van 600.000 kilowatt. En plannen zijn in de maak Voor militaire overlopers heeft men zo wel in Peking als ook in Taïpeli uitzon derlijk hoge beloningen in het vooruit zicht gesteld. Zy worden in solide goud uitbetaald, wanneer personeel van ma rine of luchtmacht van de tegenpartij met schepen of vliegtuigen deserteert. Zo vloog in maart van dit jaar een pi loot van communistisch China zijn straaljager van het type „Mig 15" naar Formosa en incasseerde hiervoor vol gens het nationaal Chinese „tarief" dui zend onzen goud, dat wil zeggen onge veer 125.000 gulden. De communisten gaven via hun radio stations een „inkooptarïef" vrij, dat de leen werk, bescherming van hun eigen dommen en een „hartelijk welkom" be loofd, maar ook aanzienlijke sommen gelds: voor een destroyer 20.000 liang goud (ruim 3,4 miljoen gulden), voor een begeleidend schip van een destroyer ruim 2,4 miljoen gulden, voor een onder zeebootjager 1,6 miljoen, en voor trans portschepen, afhankelijk van de grootte, bedragen van 140.000 tot 250.00 gulden. De communisten lieten slechts in het midden, of bij een schip het geld in ge- lqke delen over de bemanning wordt verdeeld, dan wel of alle goud in handen van de kapitein komt. U-2 aan de top De nationalistische vliegers komen er tegenover de zeelieden slechter af. Aan de top van het grote „aanbod" stond de U-2 met ten naaste bij 1,3 miljoen in goud. Andere prijzen zijn: 1 miljoen voor de „Voodoo RF 101" en de „Starfighter F 104", 840.000 gulden voor een „Super Sabre F 100", de helft voor een „RF 84". Het laagste tarief is dat voor een oplei dingsvliegtuig met zuïgermotor. Tege lijkertijd kregen de bemanningen van vliegtuigen en schepen via de radio ge detailleerde aanwijzingen voor het ter kennis brengen van hun plannen aan de communisten. Signaalraketten of signaal vlaggen, knipperlichtsignalen, „wuiven" met de vleugel en dergelijke manoeu vres moeten een vriendelijke ontvangst op het vasteland verzekeren. Misschien zal men nooit ervaren, of de U-2 slachtoffer werd van een super-af- weerraket dan wel van de verlokking van het goud. Waarnemers in Hongkong geloven eerder aan de tweede mogelijk heid. voor een mammoet-centrale, die één mil jard kilowatt zou moeten produceren. Deze installatie zou na verkregen goed keuring van de minister voor energie terecht komen in Hinkley Point, zuid west Engeland. De bouw zou in 1965 moeten beginnen. De gedachten, die ten grondslag heb ben gelegen bij de constructie van de twee nieuwe Engelse reactors, worden ook toegepast bij de bouw van kerncen trales buiten Engeland, bijvoorbeeld in Tokaï Mura, Japan en Latina, Italië. Het zijn principes in een geheel nieuw tech nisch terrein, maar de tyd is snel ge noeg gegaan om ze nu al een hoge graad van bruikbaarheid mee te kunnen ge- Kan men langs kunstmatige weg het smelten van gletsjers versnellen en versterken, daarmee de rivieren van meer water voorzien en op deze wijze meer water ter beschikking krijgen voor bevloeiing? Met deze vraag houden zich sedert enige tijd Sowjet-onderzoekers bezig. Het totale op pervlak van de gletsjers in de Sowjet-Unie bedraagt ongeveer 77.000 kwadraat kilometer, de hoeveelheid ijs wordt geschat op 15.000 kubieke kilometer. In de gletsjers van de hoge delen van midden Azië en de Kaukasus zijn enorme waterhoeveelheden „geconserveerd", die op onge veer 2100 tot 2400 kubieke kilometer worden geschat. Voor de bevloeiing van de gehele aarde wordt jaarlijks ongeveer 1000 kubieke kilometer water verbruikt. De zon laat ijs en sneeuw der berggletsjers wegdooien. Dat dooien nu kan men versterken door de warmteabsox-ptie der gletsjers te verhogen. De eenvoudigste methode: de ijsvlakten worden met 'donkergekleurde, poeierachtige stoffen, zoals kolengruis, bestoven. Uit proever, blijkt, dat men hiervoor het beste steenkolenstof kan gebruiken. Voor een oppervlak van een vierkante kilometer heeft men tot vyf ton stof nodig. Door de kunstmatige kleuring van het gletsjeroppervlak kan men een dubbele tot drievoudige dooi bewerkstelligen. Binnen het Kremlin staat het symbool van Rustanils vredeswil, zoals dit enorme kanon genoemd werd. Drie kleine (Sowjetj kleutertjes. Ze zuicn mei de trap naast het mausoleum van Lenin, het heiligste der heiligen. Slenterend langs de en de Impressies van een reis naar Rusland De kathedralen van liet Kremlin. Een toeristisch eerste orde en een heerlijk rustig oord voor een wandchnge.jc binnen dt muren van de acht eeuwen oude Moskouse vesting. hel park van het Kremlin voert een Soxojet-officier de duifjes. Vredesduifjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13