DE NACHT (slot) De Führer slaapt VAN PHILIPS Lezers schrijven PHILIPS RADIO DE GROTE KLEINE „Landingen in Frankrijk" „Nog niets te zien" Schepen! WOENSDAG 7 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Om 4.45 v.m. kwam de X 23, de kleine onderzeeboot van luitenant George Honour, aan de oppervlakte van een be wogen zee, op een mijl afstand van de Normandische kust. Twintig mijlen verder kwam haar zusterschip, de X 20, boven water. Deze twee duikboten, die een lengte hadden van 17.5 m., hadden nu hun positie ingenomen en markeerden te samen de grenzen van de Brits-Canadese invasiege- bieden de drie stranden, Sword, Juno en Gold. Nu moest elke bemanning een mast oprichten met een grote seinlamp, alle andere seinapparatuur, inclusief de radio, in gereedheid brengen, en wachten tot zij de eerste Britse schepen met signa len de weg konden wijzen naar het strand. Op de X 23 stiet Honour het luik open en klom met styve benen het smalle dek op. De golven sloegen er over en hy moest zich stevig aan de leier vasthouden om niet overboord gespoeld te worden. Zyn vermoeide bemanning volgde hem. De mannen klampten zich aan de leier vast, terwijl het water hun om de benen spoelde, en ademden begerig de koele nachtlucht in. Zij bevonden zich reeds sinds de dageraad van •1 juni op deze plek ter hoogte van het Sword- strand en per dag waren zij meer dan 21 uur onder water geweest. In totaal hadden zij, nadat zij Portmouth op 2 juni hadden verlaten, 64 uur onder water doorgebracht. Zelfs nu was hun be proeving nog lang niet ten einde. Bij de Britse invasiestranden varieerde het Uur-H van 7 tot 7.30 v.m. Dus nog twee uur lang moesten deze twee kleine duikboten hier blijven liggen, tot de eerste landingsvaartuigen zouden arriveren. Tot dat tijdstip zouden de X 23 en X 20 aan de opper vlakte zichtbaar zjjn als kleine maar niet- bewegende doelen voor de Duitse kustbatterijen. En al heel spoedig zou het licht worden Overal wachtten nu de mannen op de dageraad, maar niemand met zoveel bang verlangen als de Duitsers. Want inmiddels begonnen nieuwe en onheilspellende berichten zich bij de rapporten te voegen, die in stromen binnenkwamen op de hoofdkwartieren van Rommel en Von Rundstcdt. Langs de gehele invasiekust hadden de marine- posten via hun apparaten het geluid van scheeps motoren opgevangen en niet, zoals eerder, van enkele schepen, maar van een ongelooflijk grote vloot. Gedurende meer dan een uur hadden deze rappor ten zich steeds sneller opgehoopt. Tenslotte had de volhardende generaal-majoor Pemsel van het Zevende Leger generaal-majoor Speidel, Rommels chef-staf, opgebeld en hem botweg meegedeeld: Vele schepen concentreren zich bij de mondingen van de Vire en de Orne. Daarom ben ik tot de conclusie gekomen dat er een vijandelijke landing en een grootscheepse aanval op Normandië op handen is". Veldmaarschalk Gerd von Rundstedt was op het hoofdkwartier van OB West te Parijs reeds tot dezelfde conclusie gekomen. Maar hij dacht nog steeds, dat de dreigende aanval op Normandië „een afleidingsmanoeuvre" was en niet de eigen lijke invasie. Toch had Von Rundstedt snel maat regelen genomen. Hij had reeds opdracht gegeven aan de twee machtige tankdivisies de 12de S.S.-Divisie en de Panzer-Lehr-divisie, die beide als reservetroepen bij Parijs lagen om zich snel naar de kust te begeven. Strikt genomen stonden deze beide divisies onder het commando van Hit lers hoofdkwartier, OKW, en mochten zij niet in gezet worden, tenzij de Führer daartoe zijn spe ciale toestemming gaf. Maar Von Rundstedt wil de dit wel riskeren: hij kon niet geloven dat Hit- Ier zou protesteren en de order ongedaan zou ma ken. Nu Von Rundstedt ervan overtuigd was, dat alle verschijnselen wezen op het feit, dat de Geallieer den Normandië hadden uitgekozen voor een „af leidingsmanoeuvre", verzocht hij OKW officieel om reservetroepen. „OB West", legde hij in een telexbericht uit, „is er zich volkomen van bewust dat deze aanval, mocht hij werkelijk een op grote schaal uitgevoerde vijandelijke operatie zijn, al leen maar kan worden afgeslagen, als er onmid dellijk maatregelen worden getroffen. Dit houdt in, dat wij alle beschikbare strategische reserves moeten inschakelen, te weten de 12de S.S.-divisic en de Panzer-Lehr-divisie. Als zij zich snel startklaar maken en zo gauw mogelijk ver trekken, kunnen zij Sn de loop van de dag deel nemen aan de veldslag bij de kust. Onder deze omstandigheden verzoekt OB West het OKW dringend om deze reserves beschikbaar te stel len..." Het was een bericht dat hij alleen maar voor de vorm verzond, om in zijn archieven het bewijs te hebben dat hij om toestemming had ge vraagd. Op Hitiers hoofdkwartier te Berchtesgaden in het onwezenlijk zoele klimaat van Zuid-Beie ren, werd het bericht doorgegeven naar de werk kamer van Generaloberst Alfred Jodl, het Hoofd Operatiën. Jodl sliep nog en zijn stafofficieren meenden, dat de situatie nog niet duidelijk genoeg was, om hem nu reeds te mogen wekken. Dit be richt kon dus wel wachten. Vijf km verder lagen de Führer en zijn maitresse Eva Braun eveneens nog te slapen; zij bevonden zich in het „Adelaarsnest", Hitiers toevluchtsoord in de bergen. Zoals gewoonlijk was Hitier om 4 uur v.m. naar bed gegaan; voordien had zijn lijf arts, dr. Morell, hem een slaapmiddel gegeven, want zonder slaapmiddelen kon de Führer niet in slaap komen. Om een uur of vijf werd admiraal Karl Jesko von Puttkamer, Hitiers vlootadjudant, gewekt door een telefoontje van Jodls hoofdkwartier. De man, die Von Puttkamer opbelde de admiraal kan zich niet meer herinneren wie dat was zei dat er „landingen in Frankrijk" hadden plaatsgehad. Men kon weinig concreets mededelen en zei dan ook, dat „de eerste berichten buitengewoon vaag waren". Wat dacht Puttkamer er van moest de Führer hiervan in kennis gesteld worden? De beide mannen overwogen het vóór en tegen hier van en besloten om Hitier niet te wekken. In Frankrijk zaten de generaals van OB West en Legergroep B het verloop der gebeurtenissen af te wachten. Zjj hadden hun strijdkrachten gealar meerd en de tankreserves opgeroepen nu was het aan de Geallieerden om de volgende zet te doen. Niemand kon schatten hoe omvangrijk de komende aanval zou zijn. Niemand wist of kon ook maar zelfs raden hoeveel schepen de Geal lieerde vloot telde. En hoewel alle verschijnselen op Normandië we zen, was niemand er zeker van waar de hoofdaan val zou plaatsvinden. De Duitse generaals had den al het mogelijke gedaan. Voor het overige hing nu alles af van de gewone Wehrmachtsolda- ten, die de kuststrook bezet hielden. Die waren opeens belangrijk geworden. Uit de kustverster- kingen keken de soldaten van het Reich uit over zee en vroegen zich af of het slechts om een alarmoefening ging of dat dit tenslotte de werke lijke invasie zou zijn. Majoor Werner Pluskat zat in de bunker, die op het Omahastrand uitzag; sinds 1 uur v.m. had hij niets meer van zijn superieuren gehoord. Hij had het koud, was moe en geprikkeld. Hy voelde zich hier volkomen geïsoleerd. Hy kon maar niet begrijpen waarom hy geen berichten had ontvangen van het regiments- of het divisie- hoofdkwartier. Dat de telefoon verder de gehele nacht had gezwegen, was weliswaar een goed teken hieruit concludeerde hy dat er niets ern stigs aan de hand was. Maar wat hadden al die parachutisten en die enorme formaties vliegtui gen dan wel te betekenen gehad? Achter hem in de bunker lag zijn hond, Harras, te slapen. Vlakbij hem zaten kapitein Ludz Wilke- ning en luitenant Fritz Theen zachtjes te praten. Pluskat voegde zich bij hen. „Nog niets te zien", zei hij. „Ik geloof dat ik het nu maar opgeef". Toch liep hij terug naar het kijkgat en zag het eerste flauwe licht van de dageraad aan de he mel. Hij besloot om nu nog eenmaal een blik door de verrekijker te werpen. Vermoeid richtte hij de kijker naar links. Langzaam zocht hij de horizon af. Toen bereikte hij het midden van de baai. De verrekijker bewoog niet meer. Pluskat verstyfde, en tuurde heel scherp... Achter de flarden mist, die nu yler werden en optrokken, wemelde de horizon opeens als by toverslag van schepen schepen van alle moge- lyke typen en vormen schepen die kalm heen en weer voeren, alsof zij daar al urenlang hadden gekoerst. Het leken er wel duizenden... Een spookachtige armada, die uit het niets was ko men opdoemen. Pluskat kon zijn ogen niet geloven, hij stond daar maar, stomverbaasd en sprakeloos. Nooit tevoren in zijn leven was hij zo ontroerd geweest. Op dat ogenblik viel de wereld van de goede soldaat Pluskat aan stukken. Hij weet zich te herinneren, dat hij die eerste paar seconden heel kalm was en heel zeker wist, „dat dit het einde van Duitsland betekende". Hij wendde zich tot Wilkening en Theen en zei, met een vreemde onverschilligheid, alleen maar dit: „Dat is de invasie. Kijk zelf maar". Toen greep hij de telefoon en belde majoor Block van het hoofdkwartier van de 352ste Divisie op. „Block", zei Pluskat, „dit is de invasie. Ik geloof dat er wel 10.000 schepen aankomen". Nog terwijl hij dat zei, wist hij dat men hem niet geloven zou. „Doe toch niet zo dwaas, Pluskat!" snauwde Block. „Zoveel schepen hebben de Amerikanen en de Britten niet eens. Geen enkel land heeft zo veel schepen!" Blocks ongelovigheid deed Pluskat uit zijn verdoving ontwaken. „Als je me niet ge looft", schreeuwde hij opeens, „kom dan hier en kijk zelf. Het is een fantastisch gezicht! Iets on gelofelijks!" Het bleef even stil en toen vroeg Block: „Waar varen al die schepen naar toe?" Pluskat, met de hoorn in zijn hand, keek door het kijkgat van de bunker en antwoordde: „Recht op me af". (Wordt vervolgd) Copyricht Uitg. Van Holkema en Warendorf Amsterdam. Duitse pantsergrenadiers werden al in de nacht van de 5de op de 6de juni door OB-West gealar meerd. Zij stonden met hun Panthertanlcs gereed om aan de slag om de stranden deel te nemen. OKW weigerde echter om in het kritieke uur de 12de SS-tankdivisie en de Panzer-Lehr voor actie vrij te geven. De toestemming kwam pas, toen hun ingrijpen geen zin meer had. Advertentie) ROBIJN; een verfijnde combinatie van ananas parfait met amandel, f. 1.20 p. 100 gr. BONBONS Russische steun voor Egypte De Sowjet-Unie zal in 1963 11.000 ton aan machines en ander materiaal aan Egypte leveren voor de voltooiing van de stuwdam van Assoean, die inen bezig is te bouwen. Dit is medegedeeld door het persbureau van het Midden-Oosten. De Sowjet- Unie zal ook Arabische technici en arbeiders scholen in verband met de bouw van de dam. Het grootste deel zal opgeleid worden in speciale cen tra in Egypte. zy, die met de mo dernste machines moeten omgaan, zullen hun opleiding echter in Rus land krijgen. Verder zal Rusland nog meer technici naar Egypte sturen. Men verwacht dat er voor het einde van het jaar 200 Russische deskundigen in Egypte zullen zijn. 9 Vier 21-Jarige Ooslduitsers uit Thüringen zijn er in geslaagd bij daglicht ondanks de prikkeldraadversperringen en de mijnenvel den over de zonegrens naar de Westduitse staat Hessen uit te wijken. Zij verklaarden dat het leven in Oost-Duitsland hun onver draaglijk was geworden. Goede kansen voor Nederlands aardgas in West-Duitsland De Ruhrgas-Gesellschafl te Essen een gemeenschappelijke onderneming van de mijnbouw in het Ruhrgcbied geeft het Nederlandse aardgas in West-Dults- Iand betere afzetkansen dan het gas uit de Sahara, zo heeft Herbert Schelberger, directielid van de maatschappij, te Essen verklaard. Na de ontsluiting van de Nederlandse reserves zal een deel van het in Noord- Nederland gewonnen gas naar West- Duitsland gaan. Uit het jaarverslag van de maatschappij over 1961 blijkt, dat het plan een derde aardgasreservoir in het gebied van Ne- der-Saksen te bouwen in afwachting van het Nederlandse aardgas voorlopig is uitgesteld. 0 De Sowjet-Unie telt nu 221.500.000 Inwo ners, van wie er 163 miljoen zijn geboren na de „grote socialistische revolutie", zo heeft het blad van de Sowjet-regering, Izwestje, gemeld. ARBITRAGE-INSTITUUT KOPER-BOUWER De Nederlandse Bond van Bouwonder nemers heeft op de in Arnhem gehouden vergadering besloten een onafhankelijk arbitrage-instituut op te richten, dat uitspraak zal doen by geschillen tussen koper en bouwondernemer. Bepaald is, dat de koper een technische omschrijving van de woning krijgt, die zodanig gesteld is, dat zij voor een leek begrijpelijk is. De koper heeft er dan ook recht op, dat zijn huis volgens deze omschrijving wordt gebouwd. Een aan tal richtlijnen werd hiertoe opgesteld. Ruimte-aap Enos overleden De ruiiiitcanp „Enos", de eerste chim pansee die in een Amerikaanse ruimte cabine vorig jaar november twee banen rond de aarde draaide, is zondag aan dysenterie overleden, aldus heeft de Amerikaanse luchtmacht bekendge maakt. Zjjn dood heeft niets uit te staan met zyn ruimtcvlucht, aldus hebben die renartsen verklaard- NED. HERV. SYNODE EN KERNWAPENS Enige weken geleden heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk zich geroepen ge voeld een uitspraak te doen over het ge bruik van kernwapens. De korte inhoud van dit geschrift komt hier op neer dat ze zich (noodgedwon gen) neerlegt by de zogenaamde con ventionele wapens maar het gebruik van kernwapens zonder meer afwijst. Een uitspraak die in geen geval met al gemene stemmen is genomen en waar door bovendien allerlei verwarring blijkt te ontstaan. Zo kan het gebeuren dat men op zondag 28 oktober een predikant in de morgen dienst een standpunt hoort ontwikkelen dat met deze verklaring volstrekt in strijd is, terwijl één week later van de zelfde kansel een predikant het Synodale standpunt met vuur verdedigt. Als eenvoudige kerkganger vraagt men zich toch wel af waar men nu eigenlijk aan toe is. Dit alles nog los van de vraag hoe onze jonge mensen hebben te handelen wan neer ze geroepen worden om zich in het gebruik dezer wapenen te bekwamen. Hier en daar heeft men in de Nederland se pers kunnen lezen dat men de uit spraak van de Synode moedig en juist noemt. Anderzijds heeft een onzer re- feringspersonen gemeend in het open aar tegenover deze uitspraak der sy node stelling te moeten nemen. Als eenvoudig kerkganger vraag ik me af wat nu tenslotte onze houding moet zijn in deze zo belangrijke kwestie Mij persoonlijk lijkt het standpunt van de Synode bijzonder inconsequent. Ik kan me voorstellen dat iemand tegen be wapening is. Een standpunt, dat echter dan slechts waarde heeft wanneer de be trokkene dan ook in z'n persoonlijk be staan bereid is algehele weerloosheid te aanvaarden. Een consequentie die inderdaad grote morele moed vereist. Dat men echter wel de conventionele wapens aanvaardt en daarentegen kern wapens afwijst acht ik uitermate incon sequent. Wanneer men zich de verschrikkingen in herinnering brengt die 'met deze zo genaamde conventionele wapens over de mensheid zijn gebracht kan ik me zo'r standpunt beslist niet begrijpen. Zeker, de kernwapens gaan in vernieti gingskracht daar vele malen bovenuit maar ik zie hierin toch slechts een gra dueel en geen principieel verschil. Een en ander doet me denken aan de acties die destijds in Engelse katoendistricten ontstonden toen de eerste machinale weefgetouwen in gebruik werden geno men. De arbeiders zagen zich in hun be staan bedreigd en gingen er hier en daar toe over deze machines te vernie len. Goedwillende lieden opperden in die tfld de gedachte alle machines af te schaf fen. Toen men zich ging realiseren wat dit inhield, ontdekte men dat reeds de eenvoudige nijptang een machine moest heten, namelijk een machine om gemak kelijk spykers uit een plank te trekken. Het bleek hun spoedig onmogelijk om een grens te trekken tussen wél en niet toelaatbare machines. Men moest nood gedwongen dit idee loslaten. De weefge touwen zijn er gekomen en gelukkig Deze vergelijking gaat mank goals elke vergelijking: Maar één diitg staat vast. Men kan wél vooruit, maar nimmer te rug. Dit geldt evenzeer vöor atoomkracht. Een afwijzing van atoomwapens is een utopie. Misschien moet men betreuren dat deze mogelijkheden ontdekt zijn. Maarze zijn er nu eenmaal. En hiertegen helpt geen halfslachtige uitspraak van de Ned. Herv. Synode. Als Christen beiyden we dat alle dingen, ook ontdekkingen op het gebied van de we tenschap, in Gods bestuur zijn besloten. Middelen tot welzijn van de mens, maar ook tot totale vernietiging. Ontzaglijke verantwoordelijkheid. Dat is zeker. Maar het „afwijzen" van deze wapens is m.i. struisvogelpolitiek. En volkomen inconsequent. Goes, 5 november 1962. Kerkganger. Broodprijzen Naar aanleiding van de verklaring van de heer J. de Jonge in uw blad van 27 oktober aangaande de broodprijzen, zou ik gaarne iets willen opmerken. De heer De Jonge zegt: deze cent (2) mag niet op de bakker en zijn gezin drukken". Het is natuurlijk eenvoudi ger de gestegen kosten af te wentelen op de verbruiker. Dan zegt de heer De Jonge: „de bakkers hebben ook recht op een menswaardig bestaan". Ieder een heeft ten slotte recht daarop. Al leen zou ik de heer De Jonge willen vragen, wat verstaat hij onder een menswaardig bestaan in het algemeen en dan wel voor de bakkers in het bij zonder. Het is best mogelijk dat men die 2 cent „broodnodig" heeft, maar als men begrip bij de verbruiker voor prijs stijgingen verlangt, zal men ook de hand eens in eigen boezem moeten ste ken. Denk bijvoorbeeld eens aan die schandalige prijsopdrijving van de aardappelen dit voorjaar. De vleesprij- zen zijn de laatste tijd (en nog) aan zienlijk gedaald, maar in de winkel merkt men daar niets van. En de mees te verbruikers hebben ook geen „dikbe- legde boterham". Vlissingen. Huisvrouw. HONDEN AAN DE LIJN Er is een verordening afgekondigd om de honden aan de lijn te houden maar geldt dit alleen voor de binnenstad of ook daarbuiten? Ik ben namelijk tot de conclusie gekomen dat er in de villapar ken nog menig hondje los loopt en dan ten tweede er zyn ook nog mensen die hun hondje netjes aan de lijn houden maar zijn ze in het Nollebos te Vlissin gen in het openluchttheater dan mogen die lieve hondjes wel zonder geleide- bandje lopen. Maar daar werken ook mensen! Ik wil daarmede zeggen als eens zo'n hondje in zijn kopje ziek mocht worden en een van die mensen bijt, wie is daar dan aansprakelijk voor? Het hondje of de persoon in kwestie? Ik zou zo zeggen laten de mensen die een hond bezitten de hon den aan de lijn houden ook in het bos of daarbuiten. Vlissingen Een abonné MOETEN DRIE GOESE MUZIEKVERENIGINGEN VERDWIJNEN Naar aanleiding van hot artikel van vrijdag 2 november iJ., waarin geschre ven werd over het feit, dat de muziek verenigingen van Goes naar een goede repetitieruimte zoeken, mag ik wel op merken, dat dit wel te begrijpen is voor mij als lid van „Excelsior" Vorig jaar zaten we in de oude l.t.s,, waar je zat te bibberen van de kou. Daar zijn we nu uit en we zitten nu in een verwarmd lokaal, maar dit is veel te klein om er goed te oefenen. Moeten de muziek korpsen in Goes verdwijnen en dat ter wijl „Excelsior" zulke grote plannen heeft voor uitbreiding van het aantal instrumenten. Is er geen mogelijkheid, nu de Goese pijpers al bezig zijn en al een deel bij elkaar hebben voor een nieuw clubgebouw, dat de gemeente hierbij helpt en als de gemeente dit niet doet, de bevolking van Goes Wij vertrouwen op allebei de partijen en wij hopen dat aan deze schandelijke toestand vlug een einde mag komen. Bij voorbaat bedankt, gemeentebestuur en bevolking van Goes. Lid van tamboers- en pijperskorps „Excelsior" te Goes. Volgens het voorlichtingsblad van het Franse leger is eind oktober in de Sahara de eerste door enige Europese landen vervaar digde luchtdoelraket van het type Hawk met succes afgeschoten. De demonstratie werd bij gewoond door een aantal hoofdofficieren van de NAVO. De Hawk wordt onder Ameri kaanse licensie door Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Nederland en België vervaardigd. Bij de demonstratie in de omgeving van Colomb Bechar werd een vliegend doel door een Hawlc vernietigd. B 2X12 A - f 158.-. FM-band, lange- en middengolf. Speciale zeer gevoelige luid spreker. Grammofoonaansluiting. Inge bouwde antennes. Hogetonenschakelaar. met de techniek van de grote Philips radio's. Op klein formaat gebouwd voor kamers waar dat beter past. Elke „grote kleine" radio in vrolijke kleuren, B 1X 02 A - f 138.-. Zeer gevoelige ont vangst van FM- en middengolfzenders. Ingebouwde antennes. M.wioir/enraafe. schakelaar. Breedte 30 cm. B 0 X19 U - f 88.-. Gevoelige, selectieve ontvangst van de middengolfzenders. Krachtige weergave. Ingebouwde plaat: antenne. Breedte 26 cm. Kleuren: groen, oranje en zwart. B 3 X 00 U - f 138.-. Drie golfgebieden. Grammofoonaansluiting. Handgreep aan de achterzijde. Muziek/spraakschakelaar.. Breedte 35 cm. Kleuren: zwart, beige en rood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9