RUSSISCHE BOMMENWERPERS OP CUBA BLIJVEN INGEPAKT Vader en 5 kinderen in vlammen omgekomen st" I g|L ia v j «Ma Deel van het jaar rond 20 procent van Zeeuwse vervoerscapaciteit onbenut „Eerst oplossing, dan pas verzekeringen BIJ Ml JNRAMP OP SPITSBERGEN 21 DODEN GEHEIME DOCUMENTEN GEVONDEN BIJ DIRECTEUR DER SPIEGEL" Drie prinsen op Griekse bodem Kanonnen en muizen Uitkering ineens voor ambtenaren Vsnd aag. 205e jaargang no. 263 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 Cb.g.g. red 7853. adv 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzenred. tel. 2116, adm. tel. 2911. Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. O Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,-. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min.1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 7 nov. 1962 Goeie kruiwagen is toch maar alles Pagina 11 NA AMERIKAANSE WAARSCHUWING 11 In Washington is gisteravond medegedeeld, dat de Sowjet-Unie nu ook is gestopt met het uitpakken van de middelzware bom menwerpers van het type lljoesjin-28 op Cuba. De Russen zouden hiertoe zijn gekomen na een nieuwe dringende waarschuwing uit Washington. Amerika heeft de Russen laten weten, dat ook de bommenwerpers van Cuba moeten verdwijnen. Eerder hadden functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken verklaard, dat er sterke aanwijzingen waren, dat de door president Kennedy als aanvalswapens' gebrandmerkte bommen werpers nog steeds werden uitgepakt en in elkaar gezet. Men verklaarde dit te weten door uit luchtfoto's verkregen inlichtingen. Volgens de verklaringen is geen enkel van de 30 tot dusver naar Cuba gebrachte bommenwerpers, weer uit elkaar genomen en ingepakt. Van de kant van de Cubaanse bal lingen in Amerika is gisteren ver klaard, dat er op Cuba genoeg raketten in grotten zijn verborgen om het halve Amerikaanse conti nent te verwoesten. Theodore Sorcnsen, één van president Kennedy's speciale raadgevers heeft gis teren verzekerd, dat de Verenigde Sta ten zich op geen enkele wyze verplicht hebben om geen invasie in Cuba te on dernemen. „De V.S. zullen geen enkele verzekering geven zolang er nog geen bevredigende oplossing is gevonden voor het ontmantelen der raketbases op Cuba en de wegvoering van wapens voor offensieve doeleinden, die zich nog op het eiland bevinden", aldus Sorensen. Kennedy's raadgever verklaarde dit nadat senator Goldwater en het lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, Wilson, in een verklaring de eis liaddèn gesteld dat president Kennedy „zijn toezegging, dat de V.S. Cuba niet zullen binnenvallen", zal terugnemen. De twee republikeinen verklaarden, dat „Kennedy's belofte betekent, dat Fidel Castro en het door hem geleide Cu baanse communisme vaste voet in Mid den- en Zuid-Amerika hebben gekregen. De president heeft de sleutel voor de wijze, waarop het Cubaanse communis me onschadelijk zou kunnen worden ge maakt weggegooid". Beide partijen In een rede ter gelegenheid van het feit, dat 45 jaar geleden de oktober revolutie begon, heeft de Russische vice-premier Kosygin verklaard, dat beide partijen in de kwestie-Cuba hebben toegegeven. Kosygin zei, dat de Cubanen het recht hebben te leven zoals zij willen en dat de Sowjet-Unie hen had geholpen om zich te verdedigen. „Toen de Sowjet- Unie de kwestie van de oprichting van machtige verdedigingsmiddelen op Cuba bestudeerde, liet zij zich uitsluitend lei den door de dreiging van de V.S. om Cuba binnen te vallen", aldus de vice- premier. Hij waarschuwde, dat vreedzame co- existentie onmogelijk zou worden, als de soevereine rechten van andere landen met gewapend optreden worden be dreigd. In Longyear op Spitsbergen is gis teren officieel meegedeeld dat maandagavond bij een mijnont- ploffing in Kings Bay bij Nieuw Aalesund 21 Noorse mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Tot nu toe zyn nog maar tien lichamen geborgen, maar de leider van de red dingsploegen heeft meegedeeld dat alle mijnwerkers die op het ogenblik van de ontploffing op de plaats van het onge luk waren, z\jn omgekomen. De ontploffing in de mfjn deed zich maandagavond om kwart over elf voor. Tien kompels die in een wachtkamer in de rotsmassa zaten te wachten op af daling per lift, werden gedood. De elf die al naar beneden gegaan waren kwamen eveneens om. De 21 mijnwerkers maken een-vierde van het totale aantal mijnwerkers in Kings Bay uit. In totaal wonen er zo'n 260 mensen. Sowjet-theoreticus M. Soeslow, heeft gisteren op het achtste congres van de Boelgaarse communistische par tij gezegd, dat de Cubaanse crisis nog niet is opgelost, hoewel het gevaar voor een kernoorlog verminderd was. Vol gens Soeslow zouden er stappen gedaan moeten worden om de overeenkomst tus sen de betrokken landen uit te voeren en te verhinderen, dat de crisis weer acuut wordt. Een voormalige voorzitter van de internationale commissie van het Rode Kruis, Paul Riigger, is gister morgen per vliegtuig uit Genève naar New York vertrokken om met Thant en Russische en Amerikaanse vertegenwoordigers de rol van het Rode Kruis in de Cubaanse kwestie te bespreken. Van de uitslag van deze bespreking zal het afhangen of het Rode Kruis de taak van het inspecteren van schepen naar Cuba op zich zal nemen. Rügger reist te zamen met de secretaris van het Rode Kruisbestuur, Boorsinger. Controle De Ierse minister voor het transportwe zen heeft bekendgemaakt, dat Cubaanse en Tsjechoslowaakse vliegtuigen, die de vlieghaven Shannon aandoen, op wapens en munitie zullen worden onderzocht. Tweemaal per week wordt via Shannon een luchtdienst tussen Havana en Praag onderhouden. In de afgelopen tijd hebben tal van passagiers van de hierbij gebruikte vliegtuigen tegenover journalisten ver klaard Russisch of Oosteuropees raket- deskundige te zijn. OPENBARE AANKLAGER LOESDAU: Redacteuren van onderzoek op de hoogte Op een gistermorgen in Karlsruhe gehouden persconferentie heeft de openbare aanklager Joachim Loesdau bekendgemaakt dat in een brandkast van de directeur van het blad „Der Spiegel" een fotocopie van een document met ,",zeer geheime verdedigingsge- gevens" is gevonden. Op dit document was uitdrukkelijk ver meld «lat, deze gegevens geheim ge houden moesten worden. Voorts wa ren er foto's van geheime militaire objecten in de brandkast aangetrof fen. Een gedeelte van deze geheimt gegevens zyn in „Der Spiegel" ge publiceerd, zo zei liy. De openbare aanklager zei voorts dat uit het onderzoek is gebleken dat Augt- stein en enige redacteuren van het blad minstens een week voordat de justitie ingreep er van op de hoogte waren, dat er een onderzoek werd ingesteld. Dit hadden zy vernomen van kolonel Wicht. Materiaal verdwenen Uit een in beslag genomen memoran dum is duidelyk gebleken dat de be schuldigden van te voren hebben af gesproken wat by een ondervraging zou moeten worden geantwoord. Bo vendien is liet materiaal waarop het bewuste artikel was gebaseerd, ver dwenen. Er is ook een brief gevonden, onderte kend door een der gearresteerde re dacteuren, die op 18 januari 1962 is verzonden aan de hoofdredacteur van het blad. In deze brief staat dat „alle pogingen om van de militaire auto riteiten in Bonn inlichtingen te ver krijgen over de organisatie en op drachten van (hier volgt een ge detailleerde opgave van zekere een heden van het Westduitse leger) zijn tot nu toe vruchteloos geweest en afgewimpeld met de opmerking: wy U dit zouden zeggen zou dat aanslag op de veiligheid van de staat betekenen". Uit deze brief blijkt ech ter, dat desondanks iemand opdracht heeft gekregen in de oefenkampen van deze legereenheden te trachten de verlangde gegevens te verkrijgen. De juridische commissie van de Bonds dag heeft gisteren de door de socia listen verlangde bespreking van het optreden van de justitie tegen het blad naar latere datum uitgesteld. Een voorstel van christen-democra tische zyde om liet onderwerp geheel af te voeren leed schipbreuk op de tegenkanting van de S.P.D. Op deze fotocombinatie ziet men links de staatssecretaris van het Westduitse ministerie van justitie, Walter Strauss, die maandag is ontslagen in verband met de actie tegen het weekblad ,J)er Spiegel". Rechts Volkmar Hopf, staatsse cretaris van het ministerie van de fensie, die in verband met dezelfde geruchtmakende zaak is ge schorst. PARTICULIER SECRETARIS PRINS BERNHARD By koninklyk besluit is met ingang van 1 januari 196S benoemd tot particulier secretaris van Z.K.H. de prins der Ne derlanden mr. A. E. van Braam Houck- geest te Hilversum. Tevens is met ingang van bovengenoem de datum aan de kapitein ter zee b.d. C. W. Th. Baron van Boetzelaer eervol ontheffing verleend van zijn functie van waarnemend particulier secretaris van Z.K.H. prins Bernhard. De heer Van Braam Houckgeest, gebo ren op 11 december 1913, doorliep het gymnasium en volgde aan de universi teit te Leiden de studie in de rechten. Na beëindiging der studie was hij eerst werkzaam bij een verzekeringsmaat schappij en vervulde hij van 1943 tot 1945 een functie bij het rijksbureau voor de voedselvoorziening. Gedurende de ja ren 1945 tot 1947 was hij werkzaam bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Van 1947 tot 1956 was hij geplaatst als ambtenaar, eerst by het ministerie van economische zaken en daarna in het buitenland onder het mi nisterie van buitenlandse zaken. In 1956 trad hij in dienst bij de N V. Hollandse Koopmansbank, waarvan hij sedert 1957 directeur is. Prinses Beatrix bezocht tehuis voor vondelingen Prinses Beatrix is gisteren in een broeiende hitte van Bombay naar het rond 50 km verder gelegen Andheri gereden, waar zij het te huis voor vondelingen „Sint Ca- tharina" bezocht. Hier verzorgen Britse en Indiase nonnen van de congregatie van „De dochters van het Kruis" ruim 500 vonde lingen uit Bombay tot zij in staat zijn de kost voor zichzelf te ver dienen. Een deel van het tehuis de klassen van de lagere school is gebouwd met gelden, bijeenge bracht door de Nederlandse ac trice Nel Oosthout. Zij heeft voor dit doel een serie voorstellingen gegeven, die rond 30.000 gulden hebben opgebracht. Op de schelle tonen van een oude grammofoon dansten meisjes van een jaar of veertien indiase dansen ter ere van de prinses, die diverse klein tjes bij de hand nam en eenmaal zelfs een melsjë in haar armen nam. Elders in het grote tehuis zongen kinderen in hun moeder taal voor de prinses. Toen de prinses het klaslokaal verliet werd zij omstuwd door dartelen de kleintjes, die haar toejuichten. Bij brand in Boxtel wKÊÊm/m 1 IMéé De Noorse kroonprins Harald (midden) .haven van Athene. Prins Harald zal gefotografeerd met Don Juan Carlosi veertien dagen blijven als gast van de (links) en 'de Griekse kroonprins Con-\Grie1cse koninklijke familie, stantijnna zijn aankomst op de lucht- Drie kinderen en moeder gered Een vader en vijf van zijn acht kinderen zijn gisterochtend bij een felle brand te Boxtel om het leven gekomen. De moeder en drie ande re kinderen uit het gezin konden worden gered. Zij zijn met brand wonden in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. Een bum-man, de heer Van Ecli, die bij de reddingswerk zaamheden assisteerde, werd zo zwaar gewond, dat hij thans in een ziekenhuis te Tilburg ligt. Arbeiders die naar hun werk gingen, ontdekten om half zes, dat er brand in de woning van de familie Beekman aan de Parallelweg was. Zij traden on middellijk handelend op en waarschuw den ook de buren. Op dat ogenblik sloe gen de vlammen al door de ramen naar luiten. Hoewel verwoede pogingen werden gedaan om de kinderen te redden, bleken twee jongens en drie meisjes al te zijn omgekomen. Het oudste daarvan is negen jaar, het jongste vier. De moeder en drie andere kin deren, waarvan de jongste een half jaar oud is, werden levend uit vuurzee naar buiten gebracht. De achterzijde van het uitgebrande huis- \an de Parallelweg in Boxtel. Men noemt het in Boxtel een geluk, dat er zo weinig wind heeft gestaan, anders zouden ongetwijfeld ook andere wonin gen in de dichtbebouwde straat verloren zijn gegaan. Het huis, waarin het gezin Beekmans woonde, was een oudere ar beiderswoning. Zowel boven als beneden in het huis waren slaapplaatsen. Oorzaak: smeuling Bij het onderzoek, dat door de recher che van de gemeentepolitie en techni sche ambtenaren van de districtsre cherche te 's-Hertogenbosch wordt uit gevoerd, is gebleken, dat in een leun stoel naast de kachel in het achterka mertje de avond tevoren smeuling is ontstaan. In de vroege ochtend is de stoel in brand gevlogen. Ook is vastgesteld kunnen worden, dat de vader, die beneden sliep, on raad moet hebben gemerkt. Hij is toen kennelijk naar boven gegaan om zijn kinderen te redden. Vijf sliepen op zolder. Het vuur moet hem de weg terug hebben afgesne den. Op de zolder werden door de brandweer de verkoolde lichamen van de heer Beekmans en een van zijn kinderen aangetroffen. De vier an dere kinderen zijn met het instor tende vloertje naar beneden geval len. De moeder bleef met haar twee oudste kinderen en een baby gespaard. Het jongste kind sliep beneden bij de ou ders, de twee anderen lagen in een op kamertje. Zij werden door voorbijgan gers, die al grote vlammen uit de ra men zagen komen, gered. Hun toestand is bevredigend. Een zonderlinge zaak, het conflict tussen de burgemeester van We- meldinge en de twee wethouders van deze gemeente. Op de buitenstaander maakt deze kwestie eerlijk gezegd de indruk van een gevecht, waarbij met ka nonnen op muizen wordt geschoten. Het gaat er in deze aangelegenheid om. dat de wethouders op grond van een door hen (buiten de burgemeester om) gemaakte afspraak de vergaderingen van b. en w. 's avonds willen houden, waartegen de burgemeester zich ech ter verzet. Derhalve heeft hij het be wuste besluit ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. De opmerkingen naar aanleiding van deze zaak over en weer in de jongste raadsvergadering gemaakt, suggereren dat men in We- meldinge heeft te maken met een ambi tieuze wethouder en een niet al te soe pele burgemeester. De sfeer in het col lege van b. en w. moet wel grondig be dorven wezen, want anders zou het zeker mogelijk zijn geweest vergaderin gen van b. en w. te houden totdat een (al dan niet voorlopige) beslissing van de Kroon zou zijn afgekomen. In plaats daarvan blijven de partijen star op hun standpunt staan en de ge meente is daarvan de dupe. Een poging, in de jongste raadsverga dering ondernomen door de heer P. J. J. Dekker, om partijen bij elkaar te brengen mislukte, zodat het er nu naar uitziet dat de zaak tot het bittere eind zal worden „uitge vochten". En wat dan? Gesteld dat de burgemeester gelijk krijgt Zullen de wet houders dan blijmoe dig 's middags met hem aan tafel gaan zitten? Of in het omgekeerde geval: zal de burgemeester opgewekt naar de avondvergaderingen tijgen? Wij gelo ven, dat in een gemeente als Wemel- dinge de zaken niet zo op de spits moe ten worden gedreven en dat hier on danks alle felle verwijten over en weer een compromis moet en kén worden ge vonden. Want zoals meestal in dergelijke kwesties: aan beide kanten zit een stuk gelijk en het is onmogelijk om hier een wit-zwart-oordeel uit te spreken. Een uitspraak van de Kroon zal men dan ook allerminst kunnen zien als een oor deel, waarbij een der partijen als de rechtvaardige wordt bejubeld en de an der als een zondaar de woestijn wordt ingestuurd, maar slechts als een uit spraak waarbij formeel wordt vastge steld, wie hier gerechtigd is de verga deringen van b. en w. uit te schrijven. Daardoor echter worden de feitelijke achtergronden van dit Wemeldingse conflict wie kent ze trouwens? zeker niet aan de orde gesteld, maar is integendeel de kans groot, dat allerlei blijft smeulen. Alles bijeen lijkt het ons dringend ge boden, dat op korte termijn een oplossing wordt gevonden, zodat voor de burgemeester als voor de wethouders een basis voor verdere samenwerking ontstaat. Wij vragen ons in dit verband af of in dit geval de commissaris der koningin niet als bemiddelaar kan optre den. En liefst zo spoedig mogelijk. Deze zaak is immers al ver buiten proporties getrokken, zover zelfs, dat de bestuur baarheid van de gemeente in het geding komt. En dat is toch te gek om los te lopen. fiantlll n Tijdens bietencampagne tekort, maar MEER INDUSTRIE OOK VOOR HET VERVOER BELANGRIJK De bijna negenduizend ton, die de Zeeuwse beroepsvervoerders op de weg kunnen brengen is thans volledig in gebruik. Men kan zelfs van een tekort aan capaciteit spreken, want nu de bietencampagne in volle omvang aan de gang is, kunnen de vervoerders het bijna niet aan. Uit gezonderd de oogstperiode in het voorjaar is een dergelijke situatie echter zeldzaam in Zeeland. Een deel van het jaar blijft namelijk rond 15 tot 20 procent van de capaciteit onbenut, bij gebrek aan vervoer en in mindere mate overigens door reparatiewerkzaamheden. duur van deze campagne, waarmee de vervoerders hun reservematerieel, dat ze soms uitsluitend voor bietenvervoer ereed hebben staan, laten uitrukken, 'e reserve is dan bijna niet toereikend. Daarbij komt nog, dat door een con tractverandering met de suikerfabrieken het bietenvervoer per schip voor een deel is overgenomen door het vervoer per as. Dit geldt eveneens voor het stuk goed, waardoor het watervervoer (wilde vaart) zich meer en meer is gaan toe leggen op het vervoer van zand. grint, kolen en granen en dergelijke. Maar zo dra de campagne achter de rug is, wor den de tijdelijke vergunningen weer in getrokken. industrie: dat is het wat Zeeland nodig heeft om zijn leefbaarheid te vergroten en ook de beroepsvervoerders zuilen wél va ren bij een grotere industriële be drijvigheid. Week in week uit hoort men de industriële slagzin op byna alle Zeeuwse levensfronten verkondi gen, waarbij de rijksverkeersinspectie zich in de voorste gelederen schaart. Want de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in het district Zeeland, de heer D. de Vries en zijn ambtenaren pijnigen zich elke dag weer de hoof den over de vraag hoe zy het vcr- voersapparaat gezond moeten laten functioneren. Wat meer industrie voor het vervoer be tekent, kan men onder andere nagaan in Oss, dat van een kleine plaats gegroeid is tot een stad van 75.000 inwoners. Drente bijvoorbeeld telde vroeger niet mee op het beroepsvervoerdersfront. Nu zich onder meer belangrijke industrieën in Emmen gevestigd hebben is de ver voerscapaciteit gestegen van 6400 ton in 1960 via 7500 ton In 1961 naar 8400 ton op 1 februari 1962. De Gelderse capaci teit steeg in diezelfde periode van 23.000 ton vla 26.000 ton naar 29.000 ton. Nog geen 1200 De Zeeuwse capaciteit van het, beroeps- goederenvervoer is van 1960 tot 1962 met, nog geen 1200 ton gestegen. Op 1 februari 1960 bedroeg zo rond 7600 ton, op 1 februari 1961 b(jna 8300 ton en op dezelfde datum van het huidige jaar dus rond 8800 ton, waarmee Zeeland in de ry van provincies op de tiende plaats staat. Tegen de periode, dat de bietencampag ne nadert, verleent de rijksverkeersin spectie lijdelijke vergunningen voor wen. Volgens de rijkshoofdinspecteur een foutieve gedachtengang. Men moet volgens de heer De Vries de vervoerder niet beschouwen als de man. die met „de pet in de hand" komt vragen of hij „alstublieft iets mag vervoeren"... Men moet de vervoerders beschouwen als een onmisbare schakel: hij heeft dezelfde rechten als een slager of een kruidenier. Wordt de situatie voor de vervoerders in de toekomst rooskleuriger? Het is niet zo gemakkelijk prognoses te geven, maar zo zal er bijvoorbeeld voor de ka naalzone in Zeeuwseh-Vlaanderen straks meer capaciteit nodig zijn. Als het ver voer tenminste niet per zeeschip ge beurt... Op de rand Dat moet de rijksverkeersinspectie wel doen, omdat zij als ordenende in stantie moet beletten, dat er een te grote capaciteit op de weg komt met als gevolg een te grote concurrentie. Bij het hanteren van de richtlijnen en het maken van de berekeningen heeft de inspectie het altijd moeilijker dan in de industriestreken. „We bewegen ons hier altijd op de rand", aldus de heer De Vries. „Zou je daai-bij altijd weigeren om de capaciteit uit te brei den, dan bestaat de kans, dat je de vervoerders het laatste restje initia tief ontneemt", voegt hij er aan toe. Het gaat er dus hierbij om te zamen met de ondernemers de best. mogelij ke oplossing „uit te dokteren". Bjj dit alles hebben de vervoerders nog met een naar probleem te kampen: he laas zjjn er nog bepaalde verladers die het vervoer als een sluitpost beschou- Invasie Momenteel zullen vervoerders van buiten Zeeland of uit het buitenland niet zo verschrikkelijk snel de provin ciegrens overschrijden. Maar wan neer over enkele jaren de Ooster- scheldebrug gereed is moet men reke ning houden met een invasie uit het „westen". Wat zullen die onderne mers doen? Wellicht hanteren ze de tarieven goed. mischien ook verkeerd, Met het gevolg een concurrentie, waar de Zeeuwse vervoerders niet tegenop kunnen, als ze niet „bijblij ven". Ze zullen zich-dus moeten wa penen: zo mogelijk concentratie (de vroegere vele kleine eenheden zijn al t een belangrijk deel verdwenen), -~i en een behoorlijk tarief. Een ander belangrijk emplooi voor de ondernemers is het mosselen- en oester- vervoer. Met grote interesse wachten de verkeersinspectie en de vervoerders dan ook de oesterproef af. Mislukt die name lijk, dan bly'ven de ondernemers met vele wagens „zitten", waarvoor geen emplooi meer is. De ambtenaren zullen zo mogelijk nog deze maand, doch in ieder ge val nog dit jaar, een uitkering ont vangen van 26,4 procent van een maandsalaris. Het ligt in de bedoe ling voor de berekening van deze uitkering uit te gaan van het sala ris over november 1962. Deze uitkering is te danken aan een herberekening van de„trend". Bij het salarisoverleg over de periode, ingaande 1 januari 1962 is indertyd in de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken door de minister van binnenlandse zaken on der meer medegedeeld, dat de regering bereid was een algemene verhoging aan het overheidspersoneel te verlenen op basis van een berekening van de zgn. „Trend". Deze trendverhoging bedroeg voor 1962 4 procent. Aan de hand van een nabere- kening zou later worden nagegaan in hoeverre dit percentage bij de ontwik keling zou zijn achtergebleven. Berekeningen van hetC.B.S. hebben in tussen aangetoond, dat het gemiddelde loonstijgingspercentage over 1962 6.5 procent heeft bedragen, zodat de achter stand 2,5 procent bedraagt. De gemid delde ingangsdatum van de door het C. B.S. voor de berekening van de trend gehanteerde contracten lag echter niet op 1 januari, doch medio januari. Hier mede rekening houdende dient over 1962 aan de ambtenaren nog een uitkering te geschieden van 2,2 procent. Deze zal derhalve 12 x 2,2 procent 26.4 procent van een maandsalaris be dragen. Teneinde de nadelige verschillen op te vangen, die met name voor de lagere sa larissen zijn ontstaan doordat deze ver hoging in 1962 niet in de lonen is opge nomen en dus bijvoorbeeld niet over de vakantie-toelage en de verdiensteb;- loning is berekend is besloten aan de uitkering voor volwassenen een mini mum te verbinden van f 135. Saoedi-Arabië breekt met Egypte Saoedi-Arabië heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met Egypte te verbreken. De betrekkingen zijn ver slechterd sinds de staatsgreep in Je men. Nasser steunt het revolutionaire regime in Jemen en koning Saoed de monarchisten. Als reden voor de maatregel geeft de regering van Saoedi-Arabië „herhaalde gewapende agressie" door Egypte op. is het 100 jaar geleden, dat de Belgische dichter, prozaschrijver sn kunstcriticus Gregiore Le Roy te Gent werd geboren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1