Graven Poolse soldaten iven in Axel Restauratie voltooid aan Zierikzees hofje Nieuw sportterrein voor Westkapelle in de maak AGENDA WALCHEREN Prijzen 14,50 tot 32,- MARKTBERICHTEN Officieel bezoek bij bewoners DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wegens sterke band met Polen Gemeentebestuur was reeds geruime tijd op de hoogte IDE GRAVEN van de in Axel rustende Poolse soldaten, die in september 1944 sneuvelden bij de bevrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen, zullen er blyven. Hoewel het gemeentebestuur van Axel reeds geruime tyd van dit besluit op de hoogte was, heeft de directeur van de Oorlogsgravenstichting in Nederland dit vorige week nog eens nadrukkelijk gesteld in een expressebrief „Redenen om dit te bevestigen zijn de enigszins alarmerende berichten over deze kwes tie, aldus de directeur van de Oorlogs graven-stichting. „Daarom zijn de publi- katies, dat in Axel bezwaren bestonden tegen opgraving, vervoer en herbegra ving van de gesneuvelde Poolse mili tairen in feite niet juist", zo zei ons Axels burgemeester, de heer M. K. van Dijke. De Oorlogsgravenstichting had het idee van overbrenging namelijk reeds losgelaten na een bespreking over deze aangelegenheid op 2 au gustus jongstleden. Zoals bekend lag het in de bedoeling de stoffelij ke overschotten van alle in Neder land gesneuvelde Poolse militairen over te brengen naar een ereveld in Breda. Twintig van deze graven be vinden zich in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarvan 16 te Axel. Verder staat In Axel zelf een Pools monument, er is een Polenstraat en een Szydlowsky-plein, genoemd naar de be velhebber van de Poolse troepen. Sterfte band Aangezien juist dé&r na de oorlog bijzonder sterke band met Polen in het algemeen is gegroeid, rezen verschil lende bezwaren tegen dit voornemen. Deze bezwaren van het gemeentebe stuur en de Axelse bevolking werden uitvoerig uiteengezet tijdens een bezoek van vertegenwoordigers van de Oor logsgravenstichting. De graven van de Poolse gevallenen op de begraaf plaats te Axel worden namelijk uitstekend onderhouden. Elk graf is van een stenen kruis voorzien. Op zich daartoe lenende dagen legt de bevolking bloemen bij de graven van hen, die Axel hielpen bevrijden. Verder is op dit deel van de begraafplaats een eenvoudig monument opgericht. De herdenking van do doden en van bevrijding van Axel concentreert zich geheel rondom de herdenking van de gevallen Polen. De binding met Polen, ontstaan in de septemberdagen van 1944, gaat nog veel verder. Axel heeft een bloeiende vereniging „Axel-Polen" die regelmatig contact heeft met Pool se oudstrijders uit binnen- en buiten land. Bij elke herdenking komen Polen naar Axel. C.H.-Kamerkring Middelburg vergadert De kamerkringvereniglng M'fourg va de Christelijk Historische Unie zal zs tordag 17 november des middags oi twee uur in hotel „De Korenbeurs te Goes haar algemene vergadering hou den. Do agenda bevat onder meer het benoemen van een lid van het kamer- kringbestuur en het aanwijzen van een lid resp. plaatsvervangend lid van het hoofdbestuur. De statenkring Goes heeft voor lid van het kamerkringbestuur in de vacature van de heer C. Philipse uit 's-Heer- Arendskerke een voordracht ingediend voor verkiezing van de heer J. D. Jan sen, burgemeester van 's-Gravenpolder. Het kamerkringbestuur kan zich met deze voordracht verenigen. Ter voorziening in de vacatures C. Phi lipse en J. van Melle als resp. lid en plaatsvervangend lid van het hoofdbe stuur, stelt het kamerkringbestuur voor de heer A. J. Kaland uit Middelburg als lid aan te wijzen en dc heer W. San- derse uit Vlissingen als plaatsvervan gend lid. Tijdens deze vergadering zal de heer H. Kikkert, lid van de Tweede Kamer een lezing houden over het onderwerp „Het kabinet-De Quay en de verkiezingen 1963". Meer subsidie voor stichting Zeeland Nu de personeelskosten van dc stich ting Zeeland aanzienlijk gestegen zyn voor 1962 werd 128.800 geraamd en voor 1903 meer dan 155.000 stellen Ged. Staten van Zeeland voor om de subsidie voor de stichting te ver hogen van 69.500 tot 82.000, alsme de de helft van «le kosten tot een maxi mum van 7500 voor de functionaris voor sport- en jeugdzaken, wanneer de ze zjjn taak begint. Behalve de provin- cio moeten volgens G. S. ook het rijk en de gemeenten in de verhoogde perso neelskosten bijdragen. Vandaag expositie technisch tekenmateriaal in hotel „Britannia", Vlissingen. Vrije toegang. Geopend: 11-18 en 19-22 uur. VANDAAG Middelburg Electro: Het moeras der lief de, 19.30 uur. 18 laar. Wöhler: Feestavond gemecntopersonecl. 20 uur. Vlissingen Alhambra: My Geisha. 20 14 Jaar. Luxor: Strijders der duisternis, 20 uur. 14 Jaar. Britannia: najaarsexposi tie „Tcchnica •62", 14-18 en 19-22 uur Doopsgezinde kerk Vrijdomsweg: plano recital George van Renesse. 20 uur. Goes Grand: Wie geeft de bruid weg, 2( uur, 18 laar. Bergen op Zoom Roxy: Porgy and Bess, 20 uur. a.l. Luxor: Dc misdadiger, 20 18 Jnnr. Tcrncuzcn Luxor: De duivel slaapt nooit, 20 uur. is Jaar. Sas van Gent Olympiatheater: Rode lip pen. 20 uur. 18 Jaar. Zlcrlkzce Concertzaal: Billy the lcldd, 20 uur. 14 Jaar. Mondrngon: Jaarvergade ring Nutsclepnrtoment. 20 uur. Huls van Nassau: Ledenvergadering coöperatieve annkoopvereniging van de C.B.T.B.- nfdcling „Schouwon-Duiveland", 19.30 uur. Huis van Nassau (Graanbours): Feestavond met. prijsuitreiking zomer- avondvoctbal, 20 uur. Begrip De Oorlogsgravenstichting toonde vol ledig begrip voor al deze argumenten en liet daardoor het idee van overbren ging van de in Axel begraven Poolse militairen volledig los. Wel zou deze stichting gaarne zien, dat vier in Sint- Jansteen, Koewacht en Zuiddorpe be- rraven Poolse soldaten naar Axel wer- len overgebracht. „Uiteraard zal het gemeentebestuur van Axel geen enkele aandrang in die richting uitoefenen", aldus burgemees ter Van Dijke. „Maar mochten de be trokken gemeentebesturen op een even tueel verzoek daartoe van de Oorlogs- - venstichting ingaan, dan is Axel edig bereid ook de verzorging van deze graven voor zijn rekening te ne men". ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL WIL f5000 MEER Ged. Staten van Zeeland stellen de Sta ten voor om met ingang van 1963 het subsidie voor de Zeeuwse Muziekschool te verhogen van 30.000 tot 35.000. Het bestuur van de muziekschool moti veert zijn verzoek om subsidieverho ging met er op te wijzen, dat sinds de cursus 1958/1959 de tekorten steeds groter geworden zijn, terwijl het pro vinciaal subsidie gelijk gebleven is. Daardoor worden de bijdragen, die de gemeenten moeten betalen, onevenre dig groter. Voor enkele gemeenten ging de kostenstijging de financiële draag kracht zelfs te boven, waardoor uittre ding uit de gemeenschappelijke rege ling het gevolg was, of beperking van het aantal leerlingen uit die gemeente. Het verzoek van de muziekschool om reeds voor 1962 het subsidie met 5000 te verhogen willen Ged. Staten aanhouden, omdat eerst het tekort of ficieel moet vaststaan. G. S. venvach ten, dat zij voor dit jaar met een bijdra ge van 1500 kunnen volstaan. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer W. M. van Woerden uit Middelburg voor het kandidaats examen psychologïe- De heer A. P. Buijs te Kapelle behaalde niet, zoals wij eerder meldden het diplo ma wiskunde m.o. A, maar de middel bare akte K V. OPTIEK xlekenfondslever. BANDAGE St.-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN Tel. 2398 MIDDELBURG JUBILEUMFEESTAVOND GEMEENTE PERSONEEL AAGTEKERKE Raad woensdag bijeen In het kader van de festiviteiten voor het 50-jarig bestaan van het gemeente lijk elektriciteitsbedrijf in Middelburg hield de personeelsvereniging der meente maandagavond in het C theater een bijzonder geslaagde feest avond. Het hoogtepunt van deze avond was de opvoering van de thriller „Val strik voor heer alleen" door het „Ylis- singsch Schouwspel". Een spannend stuk, dat zó goed werd gebracht, dat het de kijkers zelfs in de pauze niet los liet. De avond werd geopend door burge meester mr. J. Drrjber, die waarderende woorden sprak over de goede samenwer king in de bedrijven. Een korte kleuren film gaf een goed beeld van de enorme verbeteringen in de gas-, licht- en wa tervoorzieningen. Enkele „spelers" in deze film zaten in de zaal, hetgeen nogal eens gelach uitlokte. Na afloop van het toneelstuk kreej iedereen gelegenheid na te praten b;„ de muziek van het clavioline-ensemble de heer J. den Hollander. Vandaag (dinsdag) wordt eenzelfde avond gehouden voor liet resterende deel van het personeel. De gemeenteraad van Aagtekerke krijgt woensdagavond 7 november morgen om 7 uur de begroting voor 't dienst jaar 1963 aangeboden. Verder zal de raad zich beraden over de aanleg van een riolering en de bouw van een zui veringsinstallatie ten behoeve van de Westhoek, over een aanvraag van het bestuur van de school der gereformeerde gemeente om vergoeding voor het vak onderwijs over 1963, een subsidieverzoek van het bestuur der Diaconieschool en over een verlening van de rekening-cou rantovereenkomst voor 1963 met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten. De agenda vermeldt voorts onder meer de benoeming van een lid van het col lege van beheer Waterschap Wegschap Walcheren, een verzoek om ontslag van de heer J. Geuze als onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand, de be noeming van de heer J. Melse als zo danig en de huurverhoging van ambtswoning, woningwetwoningen en woning Burg. Bosselaarstraat 11. Chauffeur reed zonder rijbewijs De vrachtautobestuurder A. L. uit Me- liskerke veroorzaakte zaterdag om streeks half drie een botsing bij de Sta- tionsbrug in Middelburg mei een bestel auto van J. de G. uit Goes. Do bestuur der van de vrachtauto verleende geen voorrang' aan de van rechts komende bestelauto; bij de botsing werd de be stelauto zwaar beschadigd. De vracht wagenchauffeur reed zonder rijbewijs. O.- EN W.-SOUBURG Tweejarig meisje op ventweg aangereden Zondagmiddag om vijf uur is op de ventweg langs de Nieuwe Vlissingse- weg te Souburg het tweejarige meisje Joke van de Amele uit Koudekerke door een bromfiets aangereden. Dokter G. A. van Bockel, die eerste hulp ver leende, liet het meisje naar het zieken huis brengen voor nader onderzoek. Di rect na het ongeluk was het meisje, dat geen zichtbare verwondingen had opgelopen, korte tijd bewusteloos weest. Het ongeluk gebeurde, toen kind, dat in een geparkeerde auto het portier opende en plotseling de ventweg opliep. Op dat moment nader de de door J. D. uit Sïnt-Laurens be stuurde bromfiets, die een aanrijding niet meer kon voorkomen. KOUDEKERKE Motorrijder reed tegen lichtmast Vrijdagavond laat, omstreeks kwart voor elf, is de achttienjarige A. S. in zijn woonplaats Koudekerke, in de Vlissing- se straat, met zijn motor tegen een lichtmast gereden. S. moest met een onderbeenbreuk worden opgenomen in het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen. Het ongeluk gebeurde, toen de motor op een vochtig wegdek begon te slippen. De motorfiets werd licht beschadigd. Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: A. Bakker-Tak d., A. I. Petiet- Varkevisser d., S. A. Kieboom-de Smidt z., L. Gillissen-Passenier d„ T. L. Wisse-de Regt d. H. Reith-Woldring z„ M. W. Huis in 't Veld- de Buck z.. I-I. G. Scheers-van Ojjen z., S. Matthijsse-Minderhoud z., J. K. de Smit-de Visser d. Ondertrouwd: W. Willems 23 j. en H. J. Broodman 19 j., M. C. van der Weel 25 j. en J. J. Marijs 18 j„ A. Nieuwenhuizen 19 j. A. P. Zeegers 18 j. Getrouwd: W. j. de. Hoop 26..en E. M. Goedbloed 25 j-, W. Davi'dse 23 j. en Th. W. Cointca 19 ,j_ ,P. A.. Grim 25 j. en.J".. de Graaf 22 j„ M. Schout 23 J. en P. J. Baars 22 J, H. C. Frederiks 22 J. en S. E. V. Brasz 21 J. Overleden: A. Gunst 80 j. wedn. v. J. Hui- bregt. J. Marinissen 56 j. e.v. J. Dekker, W. M. van den Berge 94 j. wed. v, W. J. Bou- Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 3-11 Jolnnda Nantes, Alpha van Great Yarmouth. Eyo-S van Duinkerken, Beatrice van Gent. Bro van Gent, op 4-11 SouUiwick van Londen, Altera- ni van Hull, Urkersingel van Rïeme, Stavos van Rouaan. Tore Knudsen van Londen. Vlissingen vertrokken op 3-11 Jenny Porr naar Casablanca. Jolanda naar New Castle, Beatrice naar Trondheim, Bro naar Sevilla. Eyo-S naar Terneuzen, op 4-11 Brezza naar Rede, Urkersingel naar Bordeaux, SouUi wick naar U.S.A. Gulf Ports, Alteram naar U.S.A., Stavos naar Gent. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 3-11 Leuvehaven van Rotterdam, Geert van zee voor Gent. Wodan van Southampton. Jo hannes van zoo voor Gent, Jagersfontein var Hamburg, Zanzibar van Londen. Tlieron vat Le Havre. Roebiah van Londen, Valiant var Hull, Leiderkerk van Hamburg, Harm var Amsterdam, op 4-11 Lauriergracht van Am sterdam. Eddy Stone van Stettin. Forel Londen. Steenbergen van Le Havre. Garoet van Cadiz, Lindesingel van Par. Neerlandia van Ballina, Appingedam van Leixoes, Idanel van Goole. Libelle van zee voor Gent, Togo- kust van Hamburg, Grootekcrk van Ham burg, Breda van Hamburg. Ulysses van Ham burg. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 3-11 Menjc naar Stockholm. Spoorsingel naar Lon den, Silula naar Bremen. Viking naar Liver pool. Cito naar Rotterdam, Birmingham naai Leith van Gent, Süvretta naar Kopenhagen, Barcarola naar zee. Peter Swenden naar zee. Hoc Vinces naar Londen van Gent, Rozen- burgh naar Stockholm, Da Costa naar Lon den van Gent, Nike naar Londen, Janny naar Felixtowe, op 4-11 Myra naar Sligo, Prins Willem van Oranje naar Rotterdam. Matilda naar Rotterdam, Theron naar Bre men. Falco naar Noordzee van Gent, Munte naar Stockholm, Leuvehaven naar Stock holm, Seabreeze naar Londen, Witmarsum naar Le Havre. John-V naar Cork. Grotedijk naar Port Everglades. Andfjk nnnr Rotter dam, Sommclsdijk naar New York. ZUID-BEVELAND Vergadering handelsreizigers „De Nederlandse Handelsreizïgersver- eniging" afdeling Goes hield vrijdag in hotel „Terminus" een drukbezochte ver- g. De voorzitter, de heer J. A. Buyse, heette in het bijzonder welkom het lid van het hoofdbestuur de heer Bakker en de oud-voorzitter de heer Van Roon. In vogelvlucht gaf hij een overzicht van de afgelopen vijftien jaar. Hij herdacht daarbij collega Jopse, die 13 juni j.l. overleed. Mededeling werd gedaan dat ook dit jaar weer de gelegenheid wordt gebo den aan vertegenwoordigers of adspï- rant-vertegenwoordigers van organisa ties om deel te nemen aan de cursus vakopleiding handelsvertegenwoordiger. De verschillende agendapunten werden vlot afgehandeld, zodat men mét de dames al spoedig kon genieten van de grappen van een bekend conferencier. Ledenwerfactie Nederlands Bijbel Genootschap Op interkerkelijke basis zal er deze maand in de gemeente Kapelle begon nen worden met een ledenwerfactie voor het Nederlandse Bijbel Genootschap. Een team van vrijwilligers van de ge reformeerde, christelijk gereformeerde, 'eref. gemeente en hervormde gem. zul len hun schouders onder dit werk zet ten. Het streven is om honderdvijftig nieuwe leden in te kunnen schrijven. Men hoopt hiermede dan bij te kunnen dragen in het 'verlangen van het Bijbel Genootschap om in het jubileumjaar in 1964 zal het Bijbel Genootschap 150 aar bestaan 50.000 nieuwe leden er >ij te hebben. Goud en Goud 5 Woensdag 7 november is het 55 jaar ge leden dat het echtpaar J. Verbeke-Dan- sen uit de Moselstraat te Yerseke in het huwelijksbootje stapte. Op dezelfde dag zal het in de Oesterstraat feest zijn bij het echtpaar A. de Munck-Verschuure. dat dan zijn 50-jarig huwelijksfeest zal vieren. Rij ksp ostspaar bank In de maand oktober is bij de rijks postspaarbank te Krabbendijke inge legd 19.424,52 en terugbetaald 24.057,14. Bond van Plattelandsvrouwen vierde het 10-jarig bestaan In de vergaderzaal van hotel „De Koop handel" te Krabbendijke vierde de plaatselijke afdeling van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen het 10-jarig bestaan. De bijeenkomst stond onder leiding van mevr. Blok-Dekker. Van de vele genodigden voerden het woord burgemeester L. Cnossen, de heer I. J. Smallegange, namens de Z.L. M., mevrouw Kik-Trimpe, namens het provinciale bestuur, en afgevaardigden van de afdelingen uit Rilland, Yerseke en Kruiningen die ook bloemen aan boden en mejuffrouw Van Gorsel namens het L.J.G. Daarna zaten de leden aan een diner. Het bestuur werd een fraai geborduurd ltleed voor de bestuurstafel aangebo den, vervaardigd door leden van de handwerkclub. „vingervrije" pasvorm in verschillende soepele sterke leersoorten. HERENMODEHUIS WINKELGALERIJ - MIDDELBURG RITTHEM Bevallen: J. D. N. Vasseur-van Drongelen z., L. de Visser-Kasse d. Ondertrouwd: A. IJzerman 25 J, en J. H. Va- rel 25 j. Overleden: P. de Pagter 69 j. DOMBURG Bevallen: A. S. van Vliet-Smit z., T. Koppe- van der Meule d. Ondertrouwd: A. Roose 21 j. en P. M. van der Hage 21 j. Getrouwd: C. Maas 36 j. en H. U. Kinder- n 20 j. Overleden: J. van Eijzeren 59 J. tved. v. J. de Pagter, L. Provoost 80 j. e.v. J. Jongepier, Bevallen: Visser d. Ondertrouwd: K. Pouwelse 25 j. en P. Wes- terbeke 23 j.. K. Lïevense 22 j. en N. Hui- bregtse 17 j. Getrouwd: A. van Keulen 22 j. en L, Sander- 21 j., A. van Rooijen 24 j. en T. Verhage 22 j. ARNEMUEDEN Bevallen: G. M. van Belzen-van Belzen d.t G. ts-van Belzen d.,. E. G. Schroevers-Meer- ïnan d. Getrouwd: R. Schroevers 18 j. en P. de Meul- meester 18 j-, J. P. Steketee 22 j. en G. de Nooijer 18 3. Overleden: S. Scheele 1 J., L. v. d. Ketterij 67 j. e.v. P. Meulmeester. ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEU7ENSE BOYS II HAD GELIJKMAKER BIJ ZAAMSLAG VERDIEND Zelden hebben de Zaamslagse suppor ters zo verlicht adem gehaald als bij het laatste fluitsignaal van scheidsrech ter Hemelsoet, na afloop van de wed strijd tegen Terneuzensë Boys n, waar in de thuisclub een magere 32 zege behaalde op de Boysreserves die zeker niet de minderen waren. Integendeel Vooral in de tweede helft werd de thuis club verschillende perioden geheel op eigen helft teruggedrongen, en alleen dank zij aanvoerder-spil Van Arenthals (opnieuw de beste man van het veld) die zowel defensief als offensief een bril jante partij speelde, bleef de schade tot één doelpunt beperkt. Het begin was voor de groenwitten hoopvol, amper twee minuten na het begin moest de Boysdoeiman De F'eij- ter al vissen, toen Babijn uit de eerste de beste Zaamslagaanval met een laag schot doel trof (10). Hoewel het veld door de regen glad was geworden, ontspon zich een snel er aantrekkelijk partij voetbal, waarbij bei de doelen beurtelings in gevaar kwa men. De gastheren hadden in de 22e minuut bepaald niet over geluk te kla- •en toen Van Arenthals bij een der ïoysaanvallen een hoge bal verkeerd timede, die daarna via kruising van paal en lat buiten bereik van doelman Dieleman in corner buiten ging, maar na 32 minuten bleef de gehele Zaam- slagdefensie staan, en Verschclling Icon gemakkelijk scoren (11). Een ogen schijnlijk ongevaarlijke Zaamslagaan val bracht de bal voor de voeten van Babijn die andermaal raak schoot (2 1), en nog voor de rust bracht Roose de stand op 31. Direct na de thee verkleinde Verschel ling de achterstand tot 32, maar on danks sterker veldspel bleef de (ver diende) gelijkmaker uit. NOORD-ZEELAND BURGH- DE SCHUTTERS 3-3 ONDER PROTEST VAN DE SCHUTTERS Reeds na 3 minuten verkeek doelman Kloet zich op een ver schot van Jos de Jong, waardoor de bezoekers goedkoop een voorsprong luimen (0I). Reeds 2 minuten later schoot De Graaf door een wirwar van henen de gelijkmaker langs doelman Mariënburg (11). Toen doelman Kloet na 10 minuten de gladde bal niet klemvast kon krijgen, was K. Ernest er als de kippen bij om dit af te straffen (12), maar 3 mi nuten voor de rust bracht Van der Weele de balans opnieuw in evenwicht (22). Het duurde tot de 27ste minuut in de tweede helft voor Jos de Jong de bezoekers opnieuw een voorsprong kon geven (23). Toen 7 minuten voor het einde doel man Mariënburg bjj een Burgh- aanval werd gewond en bleef lig gen, liet de scheidsrechter doorspe len en toen daarna De Graaf de bal te pakken kreeg, had hy geen moei te deze in het doel te plaatsen. Na afloop tekende de Schutters hierte gen protest aan. Toen kort daarop aan de andere kant doelman Kloet volko men reglementair werd gehinderd, was dit aanleiding voor een der Burgh-ver- dedigers om zich binnen het strafschop gebied te misdragen. Na een onderbre- ing van 5 minuten hervatte de zwak leidende scheidsrechter met een scheids- rechtersbal buiten het beruchte gebied. Ook tegen het niet toekennen van een strafschop protesteerden de bezoekers. Ernest benutte die na afloop en het woord is nu aan de. protestcommissie. handschoenen VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgamalen, aanvoer 4799 kg. 140—254, handelsgarnalen, aanvoer 1016 kg, 122—161. Schar 110 kg. Bot 295 kg. Wijting 777 kg. Tong 54 kg. Rog 12 kg. Kabeljouw 44 kg. Ongesorteerde vis 16 kg. VEILING TERNEUZEN. Sla 3.50—8. Bloemkool A 51, A 2 38—44, B 28—34, B 2 14—33, C 2 11—12. afw. 15—17. Knolselderij 1014. Peen 2 13. Meerlanders 1 11, Bintjes 2 9.20, Andijvie 14—17. Rode kool A 2 16—19. Sav. kool 7—17. Witte kool 17. Breekpeen 1316. Waspeen 2 19. Prei 2 1822. Spruiten gesch. 59—66, ongesch. 41 —55. Knolselderij p. kg 24. Spinazie 14—24. Tomaten A 2 25—32, B2 25—26, C 2 25—26. Uien 13—20. Witlof B 97. B 2 75—88. afw. 35—36. Goudrenet 2 80 45. 75 43, 70 41, 65 38. 2 D 29, 3 grof 37—39, 3 fijn 25—32, kroet 21. Golden Delicious 3 grof 4147, fijn 30, kroet 18—22. Jonathan 2 80 54, 75 51—52, 70 41—19, 65 33—35, 60 31—32. 2 D 29, 3 grof 30—36. fijn 18—24. kroet 12—17. Zoete appelen 3 grof 26. 3 fijn 14. Peren: St. Remy 2 65 26, 2 D 21, 3 grof 23, 3 fijn 16. VEILING BERGEN OP ZOOM. 5 november. Andijvie 1230. Sla 3.5019,50. Spinazie 52. Bloemkool 1174. Bospeen 12 20. Waspeen 10—39. Rode kool 6—16. Witte kool 4—13. Sav. kool 15—24. Prei 25—36. To maten 25—81. Spruiten 25—172. Kroten 5—14. Witlof 70—115. Coxs Oranges 36—63. Glorie van Holland 24—51. Br. Alex Lucas 20—27. Overdracht aan „Stad en Lande" Een keurig witgeschilderd luikje boven de deur van het St. Anthonishofje in Zierikzee werd maandagmiddag opengestoten om de vlag uit te ste ken. vereniging „Stad en Lande' Schouwen-Duiveland stond op een teruggetrokken pleintje aan de Man huisstraat met een bescheiden gezel schap voor een klein, mogelyk wat onopvallend monument, dat met veel zorg, met bescheiden middelen, maar met een actieve interesse voor histo rische waarden een grondige restau ratie onderging. De schemering had het hofje met zijn bewonderaars een klein óantal ge nodigden: er was maar weinig ruim te al bijna onthuld, toen de voor zitter van „Stad en Lande", dr. J. J. Westendorp Boerma de sleutel over handigde aan de heer H. Warburg, de nieuwe bewoner van het tot een geriefelijk huis omgetoverde hofje. Even tevoren had architect L. H. A. de Jonge het object aan de bestuur van de vereniging overgedragen. Zeseneenhalf jaar zijn we bezig ge weest om dit ogenblik te bereiken' zo vertelde hij. „Er moesten heel wat moeilijkheden worden overwonnen; maar dank zij de voortvarendheid van het „Stad en Lande-bestuur is het dan nu toch zover". Als „sur prise" bij de overdracht van dit ge restaureerde stadsmonument zegde de heer De Jonge een vlaggestolc op liet gazon voor het hofje toe. Voor mevrouw Westendorp Boerma, die de restauratie steeds met persoonlijke bemoeienissen heeft gestimuleerd, was er een boeket.. „Het is voor „Stad en Lande" een grote onderneming geweest". De lieer Westendorp Boerma gaf het onmiddellijk toe. „Soms hadden we het idee, dat we ons eigenlijk aan het vertillen waren", voegde lijj er nog aan toe. r in deze re: het bewijs, dat „Stad en alleen kritiek heeft op wat er in Zie rikzee wordt gedaan. „We hebben er iets positiefs mee willen berei ken Zierikzee langs normale straten wer den gebouwd. Het belangrijkste voor beeld: de inmiddels afgebroken „godskamertjes". Nadat de heer Westendorp Boerma het wel en wee van het St.-Anthonishofje in de loop der eeuwen had opgehaald vorige week maakten wij er al melding van bracht hij nog dank aan allen, die zich voor deze kost bare restauratie verdienstelijk heb ben gemaakt: stadsarchivaris P. van Beveren, de geestelijke vader van het pand, architect De Jonge, hoofdaan nemer S. de Vlieger en zijn mede werkers „Monumentenzorg" om het subsidie, de gemeente wegens de bij drage voor woningverbetering en de „Scheldebank" N.V. voor de lening. Toen de deur van het hofje was open gezwaaid, trad het gezelschap bin nen om te bezichtigen wat met veel minitieuze arbeid van een vervallen krot was veranderd in een aantrek kelijk huis, een gedistingeerde inrich ting en een fraai geconserveerd mo numentaal uiterlijk Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester overhandigde de bewoners nog een attentie, waarbij hij namens het ge meentebestuur er zijn blijdschap over uitsprak, dat „Stad en Lande" de restauratie van het hofje heeft aan gepakt. Geen hofjesstad In het kort haalde de voorzitter even de historie van het St.-Anthonishof je op. Voor een definitie citeerde hij de historicus Van der Schatten, die het hofje beschrijft als „een vierkant plein, geschikt voor bleekveld, waar omheen kamertjes voor vrouwen en bejaarden zijn gegroepeerd". „Zierikzee was geen stad met vele hofjes", aldus de heer Westendorp Boerma. „Er waren slechts twee van deze weggedoken groepjes huizen". Dat wil overigens niet zeggen, dat het bejaardenprobleem werd ver waarloosd. Ieder misverstand daar over ruimde de voorzitter uit de weg door de genodigden attent te maken op de rijen bejaardenwoningen, die in MEDEDELING IN RONDVRAAG RAAD DAAROM WORDT HUIDIGE VELD NIET VERBETERD B. en w. van Westkapelle zyn momenteel intensief bezig plannen voor te bereiden voor dc aanleg van een niemv sportter rein. Dit is de reden, waarom het college geen kosten wil verbinden aan een even tuele verbetering van het huidige veld. Dit deelde burgemeester T. H. de Mees- ttr in de rondvraag van de maandag avond gehouden raadsvergadering mee in antwoord op een informatie van de heer J. dc Pagter (p.v.d-a.), die daarby wees op dc slechte toestand van het ter rein. De heer De Meester deelde mee, dat het terrein de morgen, voorafgaande aan de raadsvergadering, door de K.N.V.B. voor 1963 was afgekeurd Voor dat jaar had de burgemeester echter al weer ont heffing gekregen, nadat hij de K.N.V.B.- secretaris de situatie had uiteengezet. De heer De Meestér merkte op, dat b. en w. zich zeer wel bewust zijn van de slechte staat van het veld. „Of dit hele maal in de schoenen van de gemeente geschoven kan worden, meent het colle ge te moeten betwijfelen. Ook van de zijde van de Noormannen is er weinig aan gedaan", aldus de voorzitter. De heer De Meester voegde er aan toe, dat de totstandkoming van het nieuwe veld nog wol enkele jaren zal vergen. „Als de gemeente eigen grond had was het niet zo moeilijk, maar thans moeten wij de grond verwerven". Wethouder J. Minrierliotnl (g.b.) merkte nog op, dat er ongetwijfeld een moge lijkheid kan worden gevonden om het veld in do tussentijd wat op tc knappen. Dat zou eventueel kunnen gebeuren door Noormannen die voor de exploitatie moet zorgen en de gemeente samen. Burgemeester De Meester voegde er tot slot nog aan toe: „Het is er een erezaak voor b. en w. om er iets goeds van te maken". De meerderheid van de raad besloot om geen bijdrage te verlenen aan de Nederlands-Belgische vereniging, na- lijk een bedrag van ƒ25, zoal; meerderheid van b. en w. hadden voorgesteld. Die meerderheid het college wethouder Minderhoud zag er het nut niet van in. Bij de stemming bleek, dat de heren Min derhoud. A. J. Meeuse (g-b.), P. K van Kooijen (cJi.) en J. de Visser (s.g.p.) er tegen waren; de P.v.d-A.- fractie. wethouder W. Gabrielse, en de heren J. Brasser en De Pagter wa ren er voor. Kraamzorg De subsidie voor de kraamzorgcentra, waarom de commissie voor de hygiëne van het kind verzocht had. werd ge bracht op 500 per jaar. De commissie had 1000 gevraagd, maar dit was vol- gens b. en w. een te grote financiële last. >e heer Van Rooijen meende, dat voor dit doel ongetwijfeld 1000 uitgetrokken kan worden. Om die reden ging hij niet met het voorstel mee. De verplichte winkelsluiting voor bakkers werd op hun verzoek vastge steld op donderdagmiddag, het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten vastgesteld op ƒ65.000 en voorts ging de raad ak koord met een begrotingswijziging vooi 1962, hetgeen een belangrijke verster king van de post „onvoorzien" beteken de. Veel kapitaalswerken in Wissenkerfe De gemeenteraad van Wissenkerke heeft maandagmiddag de gemeentebegroting voor het jaar 1963 behandeld. begroting voor de gewone t in. ontvangst en uitgaaf een be drag van 1.116.309,10 met een post onvoorziene uitgaven van 11.197,18. De kapitaaldienst heeft in ontvangst een bedrag van 2.612.216,34; en in uitgaaf 3.073.470,41. Een nadelig slot derhalve van 461.254,07. De raad kende aan de Stichting Zeeuws Studie Fonds een subsidieverhoging van 5 tot 10 cent per inwoner toe. De Ne derlandse Astma Stichting krijgt een subsidie van 2 cent per inwoner en de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk kreeg een subsidie verhoging van 5 tot 8 cent per inwoner. De nieuwe kapitaalswerken omvatten onder meer een wegverharding in de Banjaard, vanaf het viaduct tot café „Duinlust", demping van de sloot bij het bungalow-terrein en het aanbrengen van riolering ter plaatse en het aanbrengen van twee duinovergangen. Dit laatste zal de gemeente, dank zij bijdragen van het rijk en het polderbestuur, 12.000 kosten. De kosten zijn geraamd op 85.000 en de laagste inschrijving was 70.700. Verdere werken zijn de verbredin; de Nieuwstraat in Kamperland l kleedlokaal op het sportterrein te Wis senkerke 12.000), verlichting, riole ring en aankoop van wegen en verhar ding daarvan in Stroodorp en in Wis senkerke 40.000), riolering en zuive ringsinstallatie voor de kom van Geers- dijk 108.000). De raad ging akkoord met een voorstel om de straatbelasting te verhogen. Voor onbebouwde eigendommen zal deze ver hoging drie tot rijf procent bedragen en voor bebouwde zes tot tien. Deze verho ging verhoogt de inkomsten van de ge meente met 7000. AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTERDAM (Weekbericht van de makelaars Cantzlaar Schalkwijk N.V,, Rotterdam). De afgelopen week gaf wederom een uiterst stille markt te zien waarin slechts 33 contracten tot stand kwamen, tegen 85 contracten in de vooraf gaande week. In Bintje 35 mm opw. april levering gingen om 25 contracten tot prijzen van I 16.20 tot 16 per 100 kg. terwijl in Bintje „A" 35-45 mm. november levering ge werden 8 contracten tot prijzen tussen f 22.60 en 21.80 per 100 kg. De omzet ge durende de maand oktober beliep 747 con tracten. tegen 654 contracten in de maand september en 905 contraeten in oktober 1961. Het aantal openstaande contracten bedraagt thans 703. w.v. 694 Bintje 35 april. 10 Bintje „A" november en 4 Bintje „A" december. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe. 17 pet vocht, naar kwaliteit, tot 31.90. Deze week franco Rotterdam. Zomergerst. volgens monster, tot 27.25 af. Haver, volgens monster, tot 25.25 af. Rogge, volgens monster, tol 24.25 af. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erw ten, op monster. 40.0046.50, Schokkers, op monster, 41.00—55.00. Bruine bonen, boeren- schoon, op monster, tot 95.00. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Totale aanvoer 2005. Vette koeien 1437. Var kens 568. Prijzen (resp. le. 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 255-280 220-250 200-220 Varkens (levend gew.) 185 380 175 Vette koeien aanvoer ruim, handel kalm, af loop traag, prijzen gedrukt, enkele prima's boven notering. Varkens (levend gew.) aan voer als vorige week. handel vlug. prijzen hoger prima vleesvarkens boven notering slachtzeugen 135-140 per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje 11.25—12.75. Klei-aardap pelen 35 mm opwaarts: Bintje 10.75—12.25. Voer-aardappelen 3.00—4.50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. VLASMARKT ROTTERDAM 5 november. Waterroot vlas: lage soorten van 1.45 tot 1.60, middensoorten van 1.65 tot 1.80, best vlas van 1,85 tot 2.05. Dauwroot vlas: van 1,30 tot 1,80. Breekvlas: van 0,85 tot 1.40 afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0,60 tot 1,05. De produktle van waterrootvlas was in de afgelopen week groter dan vorige week. daar nagenoeg alle vlassers weer aan het zwinge len zijn. Het vlaslint dat aan de markt kwam bestond voornamelijk uit lagere- en midden soorten welke vrijwel alle werden verkocht. Best vlas is minder gevraagd, het aanbod is klein. De prijzen bleven op het peil van vorige week gehandhaafd. De vraag naar dauwrootvlas blijft voldoende om het aanbod iedere week op te nemen, de noteringen bleven onveranderd. Breekvlas wordt weinig geproduceerd, het geringe aan bod wordt regelmatig verkocht. Door de ver hoogde vlasproduktie is het aanbod van ge zwingelde lokken wat ruimer geworden, de vraag blijft voldoende om het aanbod op te nemen. De prijzen bleven onverandred. VEILING KAPELLE 5 nov. Jonathan I 75 51, 70 51, 65 49, 60 39, H 75 31—33, 70 35—37. 65 32—35. 60 28—32. Hd 22—24, grof 22—25, fijn 20. Goudrenet I 85 52—53, 80 54—55, 75 52—53, 70 47—59, 65 44. II 85 48, 80 50. 75 49. 70 46. 65 43, lid 36—38. grof 42, fijn 35—37, geel: I 85 58, 80 61. 75 61. Coxs Orange Pippin I 75 78, 70 7677, 65 71, 10 61, 55 45, II 75 66, 70 61, 65 56. 60 51, do de van Holland I 70 43. 65 41. Hd 34, grof 30 Laxton Superbe I 80 40. 75 43, 70 44. 65 39. 33, lid 24, grof 32. Golden Delicious I 80 -77, 75 69—85, 70 62—82, 65 55—70. 60 58. 11 80 61, 75 59—62, lid 18, grof 34—42. fijn 17 -21. Lombarts Calville II 80 43, 75 47, 70 45. 65 40, 60 39, grof 31, fijn 19—20. Sterappel I 65 66, 60 60, 55 35. Zoete Ermgaard lid 24, kroet 10. Kroetappelen gepl. 18.40, val 16,80, Zwijndreohtse Wijnpeer I 55 31, 50 23, Hd 14, grof 15, fijn 10. Comtesse de Paris I 70 31. 65 31, 60 26, 55 19, II 65 27, 60 23, 55 17. Hd 13. grof 16, fijn 9',4. Saint Remy I 75 27. 65 27, II 75 26. 65 25. Hd 22, grof 18, fijn 16. Gie- ser Wildeman I 60 54, 55 48, 50 40—41. H 50 35. lid 16—20, grof 29. fijn 16. Conference H 70 55, 65 58, 60 58, Hd 28, grof 44. Beurre Clalr- geau I 65 39, 60 31. Pondspeer I 75 21. II 65 22. Nouveau Poiteau U 65 19. Soldat Laboreur 30 45. Doyenne du Comice grof 69. BI. drui- a I 139. II 92—100. Aardappelen kriel Ui- Groenten: Kropsla 4, Bloemkool 1131, Prei 23—28, Sav kool 13, Rode kool 16, Witte kool 5',i7, Andyvie 14—24. Uien 10. Toma ten AB 32—75, C-CC 25—36. VEILING GOES. 5 november. Druiven: Black Alicante 1 143 —154. Bloemkool A 1 33—49. A 2 28—19, B 1 28—38. B 2 18—34. afw. 15—25. Kropsla 2 8. C 1 4. Knolselderij 1 10—13, 2 47. Wortelen 12 22. Radijs 2 14. Tomaten A 3941, B 45. C 26. Uien 3—3. Peen 1 14, 2 13. Witlof A 2 84—92. Spruiten A 1 50—51, A 2 33. B 1 24— 29. B 2 15—17. Prei A 1 24—28, A 2 25—26. Andijvie 1 1120, 2 15. Groene sav. kool 1 13 —17. 2 13—15. Rode kool 1 16. 2 6—9. Gele sav. kool 1 10—11, 2 8. Wine kool 1 7—8. Boe- rekool 2 13. KERKNIEUWS Gezamenlijke uitspraak kerken over internationale hulpverlening noodzakelijk Op een in Driebergen op initiatief van „Kerk en wereld" gehouden beraad is men tot de conclusie gekomen, dat de kerken zich gezamenlijk moeten uit spreken over de plicht van tedere Ne derlander 1 procent van zijn inkomen af te staan voor internationale hulp verlening. Voorts werd de vorming van een per manente werkgroep besproken, die zeer breed moet zijn samengesteld en die regering en volk moet doordringen van de noodzaak aan de hulpverlening hoge prioriteit toe te kennen in het kader van de nationale bestedingen Men deed een dringend beroep op de volksverte genwoordiging te besluiten voor 1963 1 procent van het nationale inkomen uit de publieke middelen voor hulpver lening te bestemmen. Een groep studenten en afgestudeerden van de Amsterdamse Vrije Universiteit deed het voorstel bij de viering van het 150-jarig bestaan van het Koninkrijk der Nederlanden een nationaal geschenk aan te bieden aan de Verenigde Naties voor een „concreet" hulpverleningspro ject. Kerkelijke mutaties De hervormde gemeente te Wageningen heeft een toezegging van beroep doen uitgaan naar ds. F. N. M. Nijssen te Goes voor de vacature dr. P. L. Schram ten behoeve van het werk onder de stu denten van de landbouwhogeschool te Wageningen. Haass gerechtshof landbouwwerktuig is lading Geruime tyd geleden is in Zeenwsch- Vlaanderen een aantal gebruikers van landbouwtrekkers geverbaliseerd, die aan deze trekker een meerscharige ploeg aan de driepuntsbevestiging over de openbare weg vervoerden. Volgens verbalisanten moest de ploeg worden gezien als achteroverbouw van de trekker en was deze als zodanig te lang, namelijk langer dan 2/3 van de wielbasis van de trekker, wat de wette lijk voorgeschreven lengte van de ach teroverbouw van een motorrijtuig is. Het Landbouwschap heeft zich echter altijd op het standpunt gesteld dat in principe alle aan een trekker bevestigde werktuigen moeten worden gezien als lading, te weten bevestigd op het „laad- vlak" van de trekker: de driepuntsbe vestiging. Bij de behandeling van deze zaak voor de kantonrechter te Terneuzen werd een boete opgelegd. Daarna ging men in hoger beroep, waarbij de rechtbank te Middelburg het vonnis bevestigde. In cassatie voor de Hoge Raad werd dit vonnis vernietigd en de zaak terugge wezen naar het gerechtshof te Den Haag. Dit gerechtshof heeft deze zaak opnieuw beoordeeld. In zijn arrest van 3 oktober 1962 oor deelt het hof niet bewezen, dat de ploeg als achteroverbouw van het motorvoer tuig deeluitmaakt van dat motorrijtuig. Het hof is namelijk van oordeel dat de ploeg wordt vervoerd als lading van de trekker omdat hij niet tot de gewone uitrusting van de trekker behoort. Het hof overwoog hierbij nog, dat ook bij een landbouwtrekker een laadvlak voorkomt, te weten het vlak gevormd door de drie punten van de herinrichting. Als dus een ploeg of een ander land bouwwerktuig door middel van deze ipuntsbevestiging met een trekker •dt vervoerd is het lading. Deze conclusie van het gerechtshof is belangryk voor de landbouw in haar geheel. Omdat voor lading ruimere voorschrif ten gelden in het wegenverkeersregle ment dan voor achteroverbouw, is het voor de landbouwers dus mogelyk om al le 'landbouwwerktuigen aan de drie puntsbevestiging van de trekker over de openbare weg te vervoeren. Aldus zijn extra investeringen voor dit vervoer niet nodig. Wél moet in alle gevallen deze uitstekende lading zijn voorzien van een rode vlag van 40 bij 40 cm, die aan één zijde moet worden opgehangen, terwijl de scherpe uitstekende delen moeten worden afgeschermd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5