„PROCES-SOFTENON" VOOR HOF VAN ASSISEN IN LUIK Indiase troepen in Ladach trokken terug Premier van Bulgarije in ongenade gevallen Duizend Nieuw-Guinea-gangers met de „Seven Seas" terug in Rotterdam Rumoer in rechtszaal tijdens de verhoren Onderzoek naar klachten over kinderpension Bakkers-C. A.O. „met addertje onder het pjas" Militairen terug in het vaderland Terugreis verliep uitstekend DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 GROTE BELANGSTELLING VOOR PROCES Onder grote belangstelling is gistermorgen voor het Hof van Assisen te Luik het proces begonnen tegen de 25-jarige Belgische mevrouw Suzanne Vandeputte-Coipel. Zij wordt ervan beschuldigd haar baby, die misvormd was geboren, om het leven te hebben gebracht. De rechtszaak heeft de naam gekregen van het „proces-Softenon", om dat de moeder tijdens de zwangerschap thalidomide, dat in België onder de handelsnaam „Softenon" werd verkocht, had ingenomen en aangenomen wordt, dat de misvormingen van de baby daarmee in verband staan. Al geruime tijcl voordat de deuren van de zaal, waar het proces plaatsvindt, werden geopend, hadden zich al honderden belangstel lenden voor het gebouw verzameld. Onder hen waren vele vrouwen. De zaak heeft niet alleen in België, maar ook daarbuiten grote aan dacht getrokken. Bekentenissen Na een schorsing begon bet eerste ver hoor van de hoofdbeklaagde, mevrouw Suzanne Vandeputte. Bij de beantwoor ding van de haar door de in rode toga geklede voorzitter van het hof gestelde vragen verloor zij haar zelfbeheersing en schreiend herhaalde zij haar beken tenissen. Overweldigd door een huilbui kon zij aanvankelijk geen antwoord geven op de vraag van de president van het hof, welke haar reacties waren toen zij haar kindje voor het eerst zag. In de Belgische kranten is een ware po lemiek ontstaan over de vraag, of de beklaagde schuldig moet worden ver klaard of niet. liet antwoord op deze vraag zal worden gegeven door een uit 12 Luikenaren gevormde jury. Naast mevrouw Vandeputte staan te recht haar echtgenoot, Jean Vandeput te, haar moeder, mevrouw Fernando Yerna, haar zuster, Monique Coipel en de huisarts van het gezin, dr. J. Cas ters. De samenstelling van de jury was de eerste fase in het proces. Daarvoor had echter de voorzitter van het hof, mr. Trousse, tot drie keer toe de naar schat ting 700 aanwezigen tot de orde moe ten roepen. De advocaat van Fernande Yerna en van Monique Coipêl, mr. Jeunehomme, kreeg gelegenheid namens de vijf be klaagden op de akte van beschuldiging t.e antwoorden. Hij betoogde, dat de daarin voorgestelde feiten niet zonder voorbehoud konden worden aanvaard. „Het is onjuist dokter Casters te verwijten het kind ter dood te heb ben veroordeeld zonder het te heb ben gezien. Allen, te beginnen met de grootmoeder, hebben bij het zien van het kind dadelijk begrepen, dat hun geweten hen beval het een leven vol lijden te besparen". ZIET GE, dit is nu een typisch geval waarover ilc het on langs had, toen ik opmerkte dat de pers voorrang en dikke koppen geeft aan allerlei narigheid om do echt-prettige, de moedgevende berichten achterover of in een klein hoekje te drukken Want in de New York Times stond een advertentie, die goed nieuws be vatte en waarvan slechts één Ne derlands dagblad in een klein be richtje op een binnenpagina mel ding maakte, terwijl het met dik ke, vette letter op de vóórpagina had behoren te staan van alle dag bladen. Die advertentie immers vermeldt de verschijning en voor-alle-gega- digden verkrijgbaarstelling van de eerste elektrische rugkrabber ter wereld. liet apparaat lijkt op de conventionele rugkrabber, die thans (nog) door U en mij wordt gebruikt: een handje aan een steel. liet verschil is dat nü het handje in beweging wordt ge bracht door een kleine elektrische motor. Ik veronderstel dat dit voor U, zoals voor mij het geval is, ver heugend nieuws is, dat de ernstige zaak van de heer Roell cn het feit dat de heer Castro (onbegrijpelij kerwijs) de Amerikaanse marine basis van zijn eiland verwijderd wil zien, in ruime en opgeruimde mate uit. onze bedrukte gedach- tenwereld wégdringt, zodat- wij vanavond met meer plezier en pret in het leven, aan de beeld buis gaan kleven dan gisteravond het geval was. Dat het conventionele rugkrabben, dat een niet alleen noodzakelijke doch ook deerlijk vermoeiende da gelijkse bezigheid is. ons nu door 'deze epoche-makende uitvinding zeer vergemakkelijkt wordt, is een nieuwstijding die elke rug krabber verheugen moet en ook zijl. Maar waarom, zo vraag ik mij met verontwaardigde verbijste ring af, brengt het overgrote me rendeel onzer dagbladen ons dit bericht dan niet in volle glorie, in ons huisT Waarom dan alléén maar weer alle griezelige verwikkelingen der wereldpolitiek, die dreigen het kleine beetje plezier-in-'t-leven dat ons nog rest, onder hun zwaart" te verstikken1 Waarom wél regenwolken, storm vlagen, depressies en hoge ruggen der wereldpolitiek en niét deze ge makkelijke krabbelaar voor onze vleselijke ruggen Ziet ge, dit, is nu een duidelijke illustratie van wat ik onlangs te berde bracht. Eindelijk rugkrabben op het ritme van de nieuwe tijd waarin wij le ven. Een stap voorwaarts. Een nieuwe verworvenheid. Een innig geluksgevoel stroomt van mijn rug naar mijn hart ELI A 8 Na enkele ogenblikken kalmeerde zij en in enkele korte zinnen vertelde de hoofdbeklaagde in het proces van de afschuw, die zij had gevoeld bij de eer ste confrontatie met haar 4-dagen oude dochtertje. De arts, die haar sprak over een mogelijkheid van een chirurgische ingreep, had zy niet geloofd. Beklaagde antwoordde bevestigend op een vraag van de voorzitter, of zij alle mogelijke oplossingen had overwogen voordat het kind van het leven werd beroofd. Nauwelijks aangeroerd „Ik dacht, dat ik stierf". Dit was het antwoord van de moeder van de be klaagde, mevrouw Fernande Yerna, op De beklaagdenbank met v.l.n.r.: de huisarts van de familie, dr. J. Casters, de zuster van mevrouw Vandeputte, Monique Coipel, me vrouw Yerna, haar moeder, de heer Vandeputte en mevrouw Van- deputte-Coupel. de vraag van de voorzitter van het hof over hetgeen zij gevoelde, toen zij voor het eerst het kindje van haar dochter zag. Zachtjes huilend bekende zij de fei ten, waaraan de voorzitter haar her innerde. Wel legde zij er de nadruk op, dat de arts in het ziekenhuis de mogelijkheid van een heelkundig in grijpen nauwelijks had aangeroerd. In de rechtszaal ontstond enige op schudding tijdens de ondervraging van de zuster van mevrouw Vandeputte, Monique Coipel. Zij verklaarde dat de arts in het ziekenhuis, dr. Weerts, op haar verzoek een einde aan het leven van het kind te maken had geantwoord: „doe het zelf". Hij had haar voorts ge zegd te geloven, dat het kind niet zou blyven leven, voegde zy hier aan toe. De huisarts van het gezin Vandeputte, dokter Casters, werd in de middagzit ting van liet hof als vijfde en laatste beklaagde door de voorzitter verhoord, Initiatief De arts antwoordde op de hem gestelde vragen, dat ook zonder uitgebreid on derzoek de beschrijving van het kind door de andere beklaagden liem had doen inzien, dat een chirurgisch ingrij pen niet kon baten. Hij trachtte de grootmoeder echter af te brengen van haar plannen om het kind te doden. Hij had te verstaan gegeven, dat slechts de moeder het initiatief tot een derge lijke daad kon nemen. Hierna kwam de rechter van instructie, de heer Maurent, aan het woord. Hy zei afwijkende verklaringen van zowel.me vrouw Vandeputte als van haar móeder te moeten constateren, die hji toeschreef aan de wens van beiden de huisarts zo veel mogelyk te sparen. Hij bestreed de invloed, die het gebruik van „Softenon" door de moeder theore tisch kon hebben gehad op de gebeur tenissen door een gevoel van scnuldbe- sef of opstandigheid bij de ouders. Hij achtte het in feite bewezen, dat „Softe non" geen noemenswaardige invloed kan hebben gehad op het gedrag van de beklaagden, daar zy zich dit eerst later herinnerden. Zaak „meegesleurde douanebeambte" voor de rechter Naar het A.N.P. verneemt zal de recht bank in Arnhem op 27 november de zaak behandelen tegen de twee jongemannen uit Maasdriel, die in april j.I. bij de douanepost Wyler een douanebeambte met hun auto meesleurden en 100 meter verder zwaar gewond lieten liggen. De verdachten zijn de 19-jarige G. C. V. en de 24-jarige H. C. K„ beiden uit Maasdriel. Ze werden pas vier dagen na hun gangstergedrag gearresteerd. De twee knapen keerden op 15 april terug van een bezoek aan Duitsland. Ze vervoerden onder meer munitie voor een buks. Bij de grenspost Wyler ver richtte de 40-jarige douanier Spin uit Beek de normale grenscontrole. Toen hij vroeg, of de jongemannen nog iets had den aan te geven, reed de auto opeens in volle vaart weg. De douane werd mee gesleurd en ongeveer 100 meter verder van de auto gedrukt. Hij werd zwaar ge wond in een Nijmeegs ziekenhuis opge nomen. Toen op 22 juni het onbeschaamde op treden van de beide knapen werd gere construeerd in opdracht van de rechter commissaris, mr. J. G. Beversluis, lag de douanier nog in het ziekenhuis. Waar schijnlijk zal hij ook tijdens het rechts geding nog niet in staat zijn te getuigen. Belangrijke post opgegeven Drie gehuchten zouden op Chinezen heroverd zijn Een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie heeft gis teren meegedeeld, dat Indiasè troe pen zich enkele dagen geleden om strategische redenen uit hun stel lingen bij Daulat Beg Oldi in Noord-Ladach hebben terugge trokken op beter te verdedigen posten. Daulet Beg Oldi is een belangrijke post nan de westelijke sector van de grens met communistisch China. Er bevindt zich daar een vliegveld. De plaats ligt in de buurt van de Kara- korum-pas, drie kilometer ten westen van een gebied dat al in 1960 door de Chinezen werd opgeëist. De Chinezen hebben al eerder officieel erkend dat Daulat Beg Oldi op Indiaas grondgebied ligt. Een Indiaas woordvoerder zei, dat hij er niet zeker van is dat de plaats door de Chinezen is bezet. Als dat gebeurd is, zo zei hjj, dan zullen de Chinezen de Ka- rakorum-pas, die naar Kasjmirr loopt, beter kunnen beheersen. De woordvoer der zei voorts, dat het vliegyeld Choe- soel in Ladach nog steeds in Indiase handen is. Grens overschreden Volgens Indiase functionarissen heb ben de Chinezen nu het gehele ge bied in Lddach, dat zij reeds in 1960 opeisten, bezet en de door hen vast gestelde grens zelfs op één of meer plaatsen overschreden. Volgens berichten in de Indiase pers is van betrouwbare zijde in Tezpöer in As sam vernomen, dat de Indiase troepen drie gehuchten naby Tawang, in het1 noordoostelijke grensgebied op de Chine zen hebben heroverd. De sterkte van de Chinese troepen was niet bekend. Deze troepen zouden zich schuldig hebben ge maakt aan „vele wreedheden". Beperkte censuur De officiële Indiase voorlichtingsdienst 's ci ioc overgegaan adviezen aan de pers te verstrekken aangaande de be richtgeving over de grensoorlog tegen communistisch-China. Zo kregen de kranten byvoorbeeld het advies niet te veel aandacht te besteden aan de leve ring van Amerikaanse wapenen. De kranten hebben er zich over het alge meen aan gehouden. De oorlogscorrespondenten in de noord oostelijke grensprovincie is verzocht hun berichten eerst te laten keuren door het hoofdkwartier in Tezpoer. Het hoofd van de Indiase voorlichtingsdienst, M. L. Bardwaj, verldaarde echter met nadruk, dat er „op het ogenblik" nog niet van perscensuur gesproken kan worden. W andschildering van Karei Appel „overgeschilderd" Een onbekende met een duide lijke afkeer van het werk van de schilder Karei Appel heeft een grote wandschildering van deze kunstenaar in het gebouw voor werktuigkunde van de technische hogeschool te Delft, overgeschil derd". Toen het personeel na het week einde het gebouw betrad ontdekte het tot haar verbazing een groot stilleven van 25 rode en gele ap pels op de plaats van de wand schildering. Een nader onderzoek toonde aan, dat de appels met wa terverf over de wandschildering waren gekwast. Het bleek niet moeilijk het ongewenste stilleven met behulp van wat water te ver wijderen. De politie heeft de dader nog niet kunnen aanhouden. Dat hij via een openstaand raam is binnengeklommen en dat hij geen bewonderaar van Karei Appel is, zijn de enige aanknopingspunten. Zuivering in de partij Joegow van functie ontheven De eerste secretaris van de Bul gaarse communistische partij, To- dor Zjiwkow, heeft gisteren op het achtste congres van zijn partij meegedeeld dat Anton Joegow is ontheven van zijn functie van pre mier en verwijderd uit het centra le comité van de partij. Joegow wordt beschuldigd van „scheur- makende activiteit". Voorts wordt hem verweten, dat. hij de regering en de par tij veel moeilijkheden heeft bezorgd, dat hij geen lering heeft getrokken uit waar schuwingen die hem eerder gegeven zyn, „en tevens dat hij in zijn activiteit tegen Vele doden bij treinongeluk in Zuid-Slavië Volgens de laatste berichten zijn bij een treinongeluk, dat gisteren heeft plaatsgevonden bij Tabanovci in het noorden van de Zuidslavische provin cie Macedonië, vierentwintig mensen gedood en achttien gewond, van wie acht ernstig. De eerste hulpploegen waren een half uur na de botsing ter plaatse uit de in de buurt liggende steden Koemanovo en Skoplje. Naar ziekenhuizen in deze plaatsen werden de gewonden overge bracht. de eenheid van de partij heeft samenge werkt met Valko Tsjervenkow, de voor malige leider van de partij die nu volle dig uit de partij wordt gestoten". Ook enkele andere personen zijn uit re- rerings- of partijfuncties ontslagen, .jjiwkow deelde voorts mee, dat op een plenaire bijeenkomst van het centrale partijcomité was besloten om een com missie in te stellen die inbreuken op de wet binnen de partij zal nagaan en voor stellen aan de hand zal doen om aan dergelijke praktijken een einde te ma ken. Verwijderd Uit het centrale comité zijn, behalve Joegow, ook Georgi Tsankow, Roesi Chris tozow, Georgi Koembïliew, Ivan Rajkow en Apostol Kolchew verwij derd. Georgi Koembïliew is ambassadeur van Bulgarije in Peking. Zjiwkow zei op het congres, dat Anton Joegow, in 1956 pre mier geworden, uit het centrale comité was gestoten en als premier ontheven „wegens flagrante schendingen van het socialistische recht en wegens tegen de partij gerichte activiteit." Persoonsverheerlijking Tsjervenkow was uit het centrale comi té en zelfs uit de gehele partij verwij derd „wegens het binnen de partij en in het land scheppen van een sfeer die vreemd is aan het Marxisme-Leninisme, wegens flagrante schending van het so- cialistische*"recht en met het oog op de ernstige schade die hierdoor aan de par tij en het land is toegebracht". Voorts wordt Tsjervenkow beschuldigd van een anti-partij houding. Eerder had Zjiwkow gezegd, dat Tsjervenkow zich tevens schuldig had gemaakt aan het aanmoedigen van persoonsverheerlij king. Twee beelden van de aankomst van de „Seven Seas" in Rotterdam met aan boord een groot aantal militairen uit Nieuw-Guinea. Boven: Een overzicht van de kade tijdens de ontscheping. Onder: De militairen werden op stormachtige wijze door de afha lers begroet: sommigen van hen zelfs van drie kanten tegelijk! (Van onze Haagse redactie) De politie van Zandvoort onder zoekt klachten dat er misstanden zouden zijn in het kinderpension „Sonnevanck". Het is een particu liere instelling, waarin ouders hun kinderen onderbrengen wanneer ze zelf met vakantie gaan en waarin ook veel kinderen worden geplaatst van gescheiden of ongehuwde moe ders. De kinderen gaan in Zand voort op school. De klachten hebben betrekking op het beleid van de directrice, mevr. A. S. M., en haar vriend, de vroegere Amster damse caféhouder F. H. Het heet dat de kinderen hardhandig worden behan deld en dat de directie ook overigens geen blijk geeft van verstandig ouder schap. De Zandvoortse politie heeft tot dusverre nog geen procés-verbaal opge maakt. Het onderzoek is nog gaande. BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN PROVINCIAAL PLAN NATUURSCHOON Meer dan 200 bezwaarschriften zijn op de provinciale griffie in Den Boscli bin nengekomen tegen het ontwerp natuur schoon en recreatiegebieden in Noord- Brabant, dat op 27 juli j.I. werd gepu bliceerd. Het Is het eerste provinciale streekplan in ons land. Een zeer groot deel van de 141 Noord brabantse gemeenten heeft van een ol meer bezwaren doen blijken. Doel van het streekplan is de. natuurschoonge- bieden te beschermen. Overeenkomstig de wet zullen de Pro vinciale Staten uiterlijk op 27 april 1963 het provinciale streekplan moeten vaststellen. Na het van kracht worden van het streekplan zullen de gemeente besturen hun eigen gemeentelijke uit breidingsplannen in overeenstemming moeten brengen met het provinciale streekplan. Werkgevers en werknemers in het bak- kerijbedrijf hebben gistermiddag volledi ge overeenstemming bereikt over ontwerp-c.a.o. voor bet personeel van bakkerijbedrijven en zullen dit concept bij de rijksbemiddelaars en de minister van economische zaken vandaag indie nen. Het concept voorziet in een overeen komst voor de tijd van een jaar. Gedu rende het eerste halfjaar zal de werktyd worden teruggebracht op 46 uur per week, gedurende het tweede halfjaar zal men gaan tot 45 uur. Als compensatie van de niet te verlenen vrije zaterdag de bakkerijen kunnen op zaterdag immers niet sluiten zal op die dag 25 pet toeslag op het loon worden gegeven. Wat de verdere loons verhoging aangaat, deze zal worden af gestemd op de beschikbare ruimte hier voor met produktiviteit als criterium. Een ernstig addertje in het gras blijft echter dat de werkgevers met nadruk hebben bepaald, aldus de Nederlandse Centrale Bond van Chr. Werknemers (sters) in de Bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen, dat deze nieuwe c.a.o. alleen aanvaardbaar is mits de verho ging der kosten doorberekend kunnen worden, dat wil zeggen, dat de nieuwe c.a.o. het brood een cent duurder zal ma ken. Wordt op dit punt geen overeenstem ming met de minister bereikt, en het gesprek hierover vindt donderdag plaats dan zal het c.a.o.-concept door de werkgevers (moeten) worden ingetrok ken. '\rtA/WVWWW\/tfVVWVWVVWWW\A/WWWSA/WV\AA/VV^/\/WWVWWWWWWVVWVWVV\/WVWVVWUVWWWWWWWVWWWV\A/\/WVWiA/W\. I1 de militairen op Nieuw-Guinea zijn langer verblijf in het omstreden I PY11 Cf YPIS DPYB BPTï gebracht niet tevergeefs zijn geweest. Nieuw-Guinea kunnen bogen zijn de Gistermorgen om rond half elf begon op de Lloydkade in Rot terdam de ontscheping van ruim 1000 landmachtmilitairen die kort tevoren met het Duitse m.s. „Seven Seas" na een voorspoe dige zeereis van ruim een maand uit Nieuw-Guinea in het vader land terugkeerden. In de gewel dige drukte in en rond de ruime ontschepingshal schitterden ve le sterren-en-balken-combina- ties, een bewijs van de belang stelling welke talrijke militaire autoriteiten voor deze ontsche ping hadden. Kort voor men aan de ontscheping begon richtte de chef van de generale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake zich tot de weer in het „dikke groen" gestoken militai ren. In zijn hartelijke welkomstgroet, ook namens de minister van defensie, prees de generaal de manier waarop de Nederlandse militairen zich van luin moeilijke taak op Nieuw-Guinea hebben gekweten, „hard en doeltref fend als" het moest, mild en begry- pend als het kon". de militairen op Nieuw-Guinea zijn gebracht niet tevergeefs zijn geweest. „U heeft het ontwikkelingswerk van de Nederlanders op Nieuw-Guinea van dichtbij meegemaakt en U heeft door uw houding de vriendschap van het Papoeavolk gewonnen. Dit moet U tot grote voldoening stemmen". Met een „goed gedaan mannen en welkom in het vaderland", besloot de generaal zyn korte welkomstgroet. De ontscheping kon beginnen. Met verlof De debarkerende militairen zijn on middellijk met ontSchcpingsverlof ge gaan. Een aantal van hen, de mili tairen die vóór 19 april van dit jaar naar Nieuw-Guinea werden gezonden, gaan in aansluiting op dit verlof met groot verlof. Een ander gedeelte, mi litairen die op of na 19 april naar Nieuw-Guinea gingen en die bij te rugkeer in Nederland op 16 of 19 (specialisten en kader) maanden werkelijke dienst kunnen wijzen, wor den onmiddellyk volgend op het ont schep: ngsverlof met klein verlof in afwachting van groot verlof gezon den. Andere militairen die op of na dezelf de datum werden uitgezonden, maar die nog niet op een diensttijd van 16 of 19 maanden kunnen wijzen krijgen klein verlof in afwachting van groot verlof op die dag dat ze 16 of 19 maanden in dienst zijn ge weest. De militairen die gistermorgen weer voet op Hollandse bodem zetten, wer den een half jaar geleden met de „Zuiderkruis" én de „Waterman" naar Nieuw-Guinea gebracht. Hoewel er talrijke militairen zijn die op een langer verblijf in het omstreden Nieuw-Guinea kunnen bogen zijn de militaire autoriteiten het èr over eens dat de laatst aangekomen Nederland se contingenten het verre van ge makkelijk hebben gehad, vooral tij dens de overdrachtsperiode. T evreden Luitenant-kolonel der huzaren, C. A. Heshusius, commanderend officier troepen (G.O.T.) is bijzonder tevre den geweest over het verloop van de terugreis. Hij acht dit feit niet in de laatste plaats te danken aan de voor treffelijke accommodatie aan boord van het m.s. „Seven Seas", een oud vliegdekschïp van de U.S. Navy. Uitstekende recreatiemogelijkheden films en cabaret en de aanwe zigheid van grote hoeveelheden lec tuur kweekte een voortreffelijke stemming onder de, toch wel zeer naar huis verlangende militairen. Zo zijn ze dan van boord gegaan, ruim 1000 Nederlandse militairen: „Terug van weggeweest", met 2000 sigaretten een knipoog van de dou ane -vele souvenirs (waaronder veel Papoeawapens) en nog veel meer herinneringen. Hier en daar op het grote havencom plex van de Lloyd groepen militairen bijeen. Even tevoren hebben ze het misschien moeilijk gehad bij de be groeting van otiders, vrouwen, ver loofden en kennissen. Maar het is duidelijk, het afscheid van hun kaïne raden waarmee ze door de bush trok ken vait lien even moeilijk. Dan ryden de bussen en auto's weg. Er is een einde gekomen aan een ongetwijfeld gedenkwaardige periode uit het leven van 1000 Nederlandse militairen. Het Wereldgebeuren Stembusgymnastiek De afgelopen maanden heelt Nelson A. Rockefeller, de republikeinse gou verneur van de staat New York, iedere ochtend trouw een uurtje gymnastiek gedaan. In dezelfde periode heeft hij geen sigaret aangeraakt en heeft hij, waar dat mogelijk was, aangeboden bor rels geweigerd. Dereden was, dat Rocke feller fit wilde zijn voor de verkiezings campagne, die hy dit jaar met nog gro tere geestdrift en inspanning wenste te voeren dan ooit tevoren, en die gister avond is geëindigd. Vandaag namelijk gaan zo'n vijftig miljoen Amerikanen ir de stembus. Zij zullen 39 leden van Senaat kiezen en 435 leden van het Huis van Afgevaardigden. In 35 staten moeten bovendien gouverneurs worden gekozen. Voorts zullen vandaag enkele duizenden plaatselijke functionarissen door het kiezersvolk worden aangewe zen. Bij deze verkiezingen gaat het er vooral om of president Kennedy in de laatste twee jaar van zijn huidige ambtstermijn zal regeren met een democratische meer derheid in het Congres of dat hij reke ning zal moeten houden met een sterke republikeinse oppositie. Momenteel is de verhouding zeer gunstig voor de demo craten. Zij bezetten in de senaat 64 van de 100 zetels. Van de 39 senaatszetels die vandaag op het spel staan zijn er 21 van de democraten en 13 van de repu blikeinen. De democraten kunnen zich dus permitteren om van hun 21 zetels er 13 te verliezen zonder dat zij dan de meerderheid zouden verliezen. De re publikeinen daarentegen moeten er 15 op de democraten veroveren willen zij de meerderheid verkrijgen. De leden van de Amerikaanse Senaat worden eens in de zes jaar gekozen. Men doet dat in drie keer, zodat om de twee jaar eenderde deel van de Senaat wordt „vernieuwd". Iedere staat wijst twee se natoren aan. Omdat er enkele vacatures waren, kiezen de staten Idaho, New Hampshire en Kansas ditmaal twee se natoren. waardoor het in totaal om 39 zetels gaat. De senaatsverkiezing zal de regering- Kennedy waarschijnlijk geen proble men geven."Zelfs de meest optimistische republikeinse politici zien het veroveren van vijftien zetels op de democraten naast het behouden van de eigen acht tien zetels als een hele opgaaf. Een bij zonder aspect van de senaatsverkiezing is. dat de zetel die president Kennedy vroeger voor de staat Massachusetts in de senaat bezette nu de inzet is van een gevecht tussen diens jongere broer Ted Kennedy en de republikein George Cabot Lodge, de zoon van de bekende diplo maat Cabot Lodge. Ted Kennedy beschikt ondanks zijn jeugd hij is pas dertig geworden over grote verkiezingservaring. Hij hielp indertijd namelijk zijn broer in de strijd om het presidentschap. Wat hij toen van zijn broer leerde, gebruikte hij in de gis teravond geëindigde campagne overvloe dig: veroverende glimlachjes, warme handschudderijtjes en veelvuldig optre den voor de televisie, het liefst in gezel schap van zijn moeder, de 71-jarige me vrouw Rose Kennedy. Toen Ted Kennedy zich in 1960 inspan de om zijn oudere broer aan de presi dentszetel te helpen was niets hem te veel. Tijdens skiwedstrijden byvoorbeeld viel het* de jonge Kennedy plotseling op, dat zo'n sportevenement een prach tige gelegenheid was om de duizenden bezoekers voor de Kennedy-familie te winnen. Hij vroeg de organisatoren om hem aan het publiek voor te stellen. Dat was echter alleen mogelijk, wanneer hij aan de wedstrijd deelnam. Ted bedacht zich toen niet lang, maar leende een paar ski's en maakte één enkele sprong. Hij bleef nog op de been ook, al stond hij voor de eerste maal van zijn leven op ski's. Belangrijker dan de senaatsverkiezing is de verkiezing voor het Huis avn Afgevaardigden.. Het aantal leden van dit college staat in tegenstelling tot dat van de senaat wél in verhouding tot het bevolkingscijfer der diverse staten. New York bijvoorbeeld heeft met zijn grote bevolkingsdichtheid recht op veertig ze tels. Staten als Alaska, Delaware, Wyo ming, Nevada en Vermont daarentegen hebben elk slechts één vertegenwoordi ger in het Huis. De historie heeft aangetoond, dat bij dit soort tussentijdse verkiezingen wan neer de president twee jaar van zijn ambtstermijn achter de rug heeft en er dus nog twee voor de boeg de oppo sitie gewoonlijk winst behaalt. Een maand geleden voorspelde men in de Verenigde Staten voor vandaag zelfs een aanzienlijke republikeinse winst. Thans na de oplossing van de Cu baanse kwestie is men daar niet zo zeker meer. Door Cuba hard aan te pak ken heeft Kennedy de republikeinen een van hun sterkste argumenten ontnomen, namelijk, dat hij de communisten te zacht aanpakt. Tijdens de campagne voor de verkiezingen van vandaag werd veel aandacht besteed aan kwesties als Cuba en Berlyn. Beide partijen wilden op die manier de stemmen winnen van de zogenaamde „ethnische groepen", waaronder verstaan worden de Amerika nen, die zelf of wier vader of moeder in een Europees, Aziatisch of Latijnameri kaans land geboren werden. Velen van deze mensen houden by het uitbrengen van hun stemmen rekening met het standpunt van de kandidaten tegenover hun ..moederland". President Kennedy zou aan deze minderheidsgroepen, die twintig procent van de bevolking uit maken, zijn verkiezing hebben te dan ken. Ondanks die belangstelling voor Cuba, Berlijn enzovoort, heeft de gezag hebbende commentator van de New York Tribune. Walter Lippmann. kritiek la ten horen op de campagne van Kennedy en Eisenhower, die naar zijn mening, de bevolking niet voldoende en niet eer lijk genoeg hebben voorgelicht over de zaken waar het in werkelijkheid om «raat. Hij doelde daarmee op de veran deringen in de wereld, waardoor Ameri ka in de laatste tien jaar veel van zijn werkelijke invloed heeft verloren. Lipp mann noemde als voorbeeld het feit. dat Amerika niet langer het enige land is met atoomwapens en voorts de beper king van Amerika's economische exoan- sie onder Eisenhower, waardoor de Ver enigde Staten al lang niet meer voor fi lantroop kunnen spelen. Over deze gang van zaken en consequenties hebben Ken nedy en Eisenhower gezwegen, schreef Liopmann. Tntc-pesant voor het toekomstige presi dentschap is tenslotte de verkiezing van daag van 35 gouverneurs. Daarbij komen een aantal figuren naar voren, die wel eens in aanmerking konden komen om straks een gooi naar het presidentschap van de Verenigde Staten* te doen. Dat is in New York de republikein Nelson Rockefeller, die zijn post verdedigt te gen de democraat Robert Morgënthau en in O'ifornië is dat ex-vicepresïdent Richard M Nixon, die streeft naar de gouvor"enrsfunctie. welke nu door Ed mund G. Brown wordt vervuld. Belang- riik 7.'»"n in dit opzicht ook Pennsylva nia. Michigan. Ohio en Texas Een van deze republikeinen zou over twee jaar wel eens de tegenkandidaat van Kenne dy kunnen zijn Maatregel voor katten van kracht Het besluit waarbij eigenaars of hou ders van katten in verband met de hondsdolheid worden verplicht deze die ren op eigen terrein te houden, is giste ren van kracht geworden. Het desbetreffende staatsblad is zater dag uitgegeven en in het besluit wordt bepaald dat het besluit in werking treedt met ingang van de tweede dag na de dag van uitgifte van het staatsblad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3