DAN BLIJF JE JONG Veiling unieke antiek verzameling van W. H. Bal Ged. Staten niet volledig achter Zeeuwse Culturele Adviesraad Paling in Kamperland Ook de consumentzal grotere financiële offers moeten brengen Chefa rine 4 ALMANAK EXEMPLAAR VERDREVEN VLOOT" V00RJHR. DE CASEMBR00T „Zeeuwse Week" in Antwerpen besloten Geen subsidie voor Pro Juventute en r.-k. gezinsvoogdij Gemeenten afzijdig bij subsidie vormingswerk ZEEUWSE MUSEUMSTICHTING WIL MEER SUBSIDIE VAN PROVINCIE ZEEUWS STUDIEFONDS: MEER NODIG VOOR VOORSCHOTTEN 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 Inzake subsidies voor cultureel werk (Advertentie) Ged. Staten van Zeeland stellen Prov. Staten voor om de subsidie voor het cultureel werk voor 1963 te brengen van 67.300 op 74.720, hetgeen 7000 minder is dan de Zeeuwse Culturele Adviesraad heeft geadviseerd. Van het totale bedrag van 14.420, dat volgens het ad vies van de Z.C.A.R. meer voor het cultureel werk uitgetrokken zou moeten worden, werd voor de post beroepsmuziek 8000 nodig ge acht, terwijl G.S. dit willen stellen op 3500. Uit de toelichting van de raad blijkt, dat deze verhoging moet worden gezien als gevolg van voornamelijk de uitbreding van het aantal evenementen, waaronder acht symfonieconcerten (het merendeel op dezelfde dag voorafgegaan door een jeugdconcert)twee concerten door de Koninklijke Militaire Kapel, een viertal koorconcerten, alsmede een aantal recitals en instructieve concerten. In hun voorstel verklaren Ged. Staten met de ZCAR van mening te zijn, dat deze uitbreiding van het aantal beroepsmuziekevenementen belangrijk zal kunnen bijdragen tot verbetering van het leefklimaat in Zeeland, temeer daar tevens is ge streefd naar een zo verantwoord mo gelijke spreiding van de evenemen ten. Het college acht echter een verhoging met het voorgestelde bedrag van f 8000 gezien in het kader van het te voeren subsidiebeleid, dat voor 1963 uiteraard wordt beïnvloed door de tegenvaller met betrekking tot de uitkering uit het pro vinciefonds niet verantwoord. Naar de mening van G.S. zal er moeten wor den volstaan met een lager bedrag, dat het college wil stellen op f 3500, zodat de post verhoogd zal worden tot f 13.500. OOK „CONSUMENT" Om dezelfde reden en in verband met de omstandigheid, dat de bijdrage voor het beroepspersoneel in de loop van enkele jaren reeds aanzienlijk verhoogd is, wil len G.S. verder de door de ZCAR voor gestelde verhoging van f 3000 niet over nemen. „Wij ontveinzen ons niet, dat bepaal de argumenten voor die verhoging pleiten", betoogt het college, dat het belangrijkste argument daarbij de steeds hogere uitkoopsommen noemt. Met de ZCAR zijn G.S. van mening, dat niet de provincie alleen de ver hoogde lasten, met name ook van deze tak van beroepskunst, zal kun nen dragen. Van de kant van het rijk en de gemeenten, maar ook van de „consument" zal het brengen van grotere financiële offers niet kunnen uitblijven, aldus menen Gedeputeer den. De zogenaamde rijksbijdrage voor het culturele werk achten G.S. belangrijk, zodat verwacht mag worden, dat de Stichting Cultuurspreiding Zeeland voor het seizoen 1961-1962 rond komt, z(j het zonder enige speling. G.S. kunnen nog niet overzien of dit ook voor 19621963 het geval zal zijn. In verband daarmee hebben zij de staatssecretaris van o., k. en w. nadrukkelijk verzocht een aanzien lijk hogere rijksbijdrage in 1963 voor het culturele werk in Zeeland te voteren. Deze bijdrage beliep in 1962 f 50.000, waarvan f 41.250 voor de SCZ is ge reserveerd: f 23.200 voor apparaatskos ten en f 18.050 als subsidie in de evene menten-tekorten, die resteerden na toe kenning van de provinciale subsidies. Advertentie) 4 beroemde middelen doen wonderen! Een der middelen zorgt ervoor dei de meag niet van streek raakt! Vier geneesmiddelen in één tablet verenigd ondersteunen eikaars werking en doen wonderen. Chefa- rine „4" werkt niet alleen beter bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één der bestanddelen dient om de maag te beschermen. Aeeuwse Foto Nu de familie dan toch voor het eerst sinds lange tijd weer volle dig bij elkaar was, moest er maar eens een mooie groepsfoto van ko men, meende papa. Sinds kort was hij in het bezit van een fraai fototoestel en dit was een uitste kende gelegenheid om er een dankbaar gebruik van te maken. Daar was iedereen het over eens. Omdat het weer ook al meewerk- maar in vond men. Want een plechtigheid werd het wel een beetje. In hun zondagse pakken begaven pa, ma, de kinde ren en de kleinkinderen zich naar de tuin, waar papa als een be kwaam regisseur alle te vereeu wigen personen in een compacte groep opstelde. Voor mama en zichzélf had hij zich een centrale plaats gedacht. Oók voor zichzelf, want dankzij de moderne techniek kon papa zich door middel van een zogeheten zelfontspanner eveneens voor het nageslacht vastleggen. Het dreigde een alleszins klassieke foto te worden. Zo stijf en ge dwongen als een Hollands familie portret maar zijn kan. Na de troep nog eenmaal geïn specteerd te hebben, begaf papa zich naar het op een statief opge stelde toestel, schakelde de ont spanner in en rende terug naar de groep. Hij was iets te haastig. Want op het laatste moment struikelde papa en stortte voorover in de fa miliegroep, die wat je noemt in duigen viel. Op dat moment klikte de sluiter. Het ia een verrukkelijk onge dwongen foto geworden, waar de familie nog vele jaren plezier van beleven zal. AANVULLING lege ook voor 1963 deze post* niet p. m. maar tot het gebruikelijke be drag ramen. De subsidie willen G.S. als volgt ver delen: f 27.500 voor muziek, waarvan f 7000 voor beroepsversterking van ama teursmuziekuitvoeringen, f 3000 voor versterking via beroepsdirigenten, f 1000 voor volkszang, f 2000 voor harmonie en fanfare, f 13.500 voor beroepsmuziek en f 1000 voor Jeugd en Muziek. Voorts stellen zij f 33.220 voor toneel en letteren voor: voor het amateurtoneel f 11.720. voor het beroepstoneel f 16.000, voor het openluchttoneel f 1000 en voor het jeugdtoneel f 4500. In de sector beeldende kunst willen zy f 3000 uitkeren voor het stimuleren van de werkzaamheid van Zeeuwse beel dende kunstenaars: f 2250 voor aankoop en opdracht, f 750 voor tentoonstellin gen. Voor culturele manifestaties op pro vinciaal niveau (Zeeuwse culture dag) willen zy f 2500 uittrekken, voor sprei- dingskosten f 2000, voor bijzondere eve nementen f 6000 en voor de Zeeuwse Prjjs f 500. Het is nog niet bekend hoe de staats secretaris zal reageren, maar G.S. ver trouwen, dat tezijnertjjd een gunstige beslissing op hun verzoek zal kunnen worden genomen en dat dan een aanvul ling voor de beroepsmuziek en het be roepstoneel mogelijk zal worden tot de bedragen, die de ZCAR nodig acht. Overigens zijn G.S. het eens met het ZCAR-standpunt inzake de mede-subsi diëring van beroepsevenementen door femeenten. die geacht kunnen, worden te ehoren tot het verzorgingsgebied van een bepaalde centrumgemeente. Het komt het college dan ook voor, dat het op de weg van de SZC ligt ook deze zo genaamde „buitengemeenten" in de be treffende gevallen te benaderen voor een financiële bijdrage. De post spreidingskosten van f 2000 is bedoeld om daaruit subsidies te ver strekken voor kosten, gemaakt wegens het inleggen van extra bussen voor het gratis vervoer van bezoekers uit de bui tengemeenten. Met betrekking tot de post beeldende kunst wordt medege deeld, dat G.S. in 1963 een zogenaamde aankooptentoonst'dling willen organise ren. ZEEUWSE PRIJS Bij de Zeeuwse Prijs merken zij op, dat de ZCAR in z(jn advies voor 1962 verzocht in het vervolg niet te vol staan met een raming pro-memorie, maar met een raming van het gebrui kelijke bedrag van f 500. In het ad vies wordt hierop feitelijk weer te ruggekomen waarschijnlijk vol gens G.S. omdat meer wordt ge vraagd dan vorig jaar. Momenteel zijn er nog geen aanwijzingen, dat de ze post voor het volgende jaar aange spreken behoeft te worden, maar de noodzaak zou zich kunnen voordoen en in verband daarmee wil het col- GRAVIN ONTLEENT RECHT OP GREVELINGENDAM De landsadvocaat, mr. Drooglee- ver Fortuyn, zal vandaag zijn con clusies deponeren bij de rechtbank te Rotterdam, waarmede de jong ste fase in de civiele procedure wordt afgesloten, die gevoerd wordt door gravin de Chambure- Cuyper te Hoogerheide tegen de Staat der Nederlanden. De gravin meent als ambachtsvrouwe van de heerlijkheid Grijsoord op Goeree- Overflakkee rechten te kunnen ontlenen op de Grevelingendam. Zij beschouwt het deel van de noordelijke Grevelingen, waar men thans aan het werk is, als haar eigendom. Dus zou rijkswater staat zonder haar toestemming de Grevelingendam hebben gelegd op aan de gravin toebehorende gron den. De rechten van de gravin worden door rijkswaterstaat niet erkend. wvwvwwwwwwwwwvwwwvuvuvww Begroting Kamer van Koophandel In de begroting voor 1963 van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland wordt het totale bedrag aan inkomsten, evenals de uitgaven, geraamd op J 206.200, Dit is iets meer dan begroot werd voor het jaar 1962 (resp. 198.700,en 189.000,Bij de begroting van de uitgaven valt op dat de post onvoor ziene uitgaven, in vergelijking met vo rig jaar, Dijzonder laag is. Van 2200,- in 1962 heeft men dit bedrag terugge bracht op 50, Auto over de kop Dezer dagen botsten aan de oostzijde van het viaduct onder "s Heer-Arends- kerke twee personenauto's op elkaar. Eén van de wagens sloeg daarbij over de kop. Om te kunnen keren wilde de heer W. M. uit 's Heer-Abtslcerke een aan de overzijde van de rijksweg gelegen weg indraaien. Toen hij daarmee bezig was. kwam met grote snelheid een per sonenwagen, bestuurd door de heer J. B. uit Middelburg het viaduct afgereden. De heer M. merkte deze auto niet of te laat op. met bovengenoemd gevolg. De auto van de heer B. sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. Een 19- jarige scholier, afkomstig uit Bergen op Zoom, die met de heer B. lifte, liep enkele snijwonden op. Beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. De schade aanzienlijk. Schrijfster Gertie Evenhuis bood het boek aan De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, kreeg maandagmorgen een exemplaar aangeboden van Gertie Evenhuis' nieuwste boek voor de jeugd „Verdreven vloot". Na een inleidend speechje door de heer J. C. Brinkman, directeur van de uitgeverij Ploegsma uit Amsterdam, overhandigde me vrouw Evenhuis het exemplaar aan de commissaris. Met haar echtgenoot en burge meester A. P. Kostense was zij uit Biervliet, haar woonplaats, naar deze bijeenkomst in de provinciale griffie te Middelburg gekomen, waar verder nog aanwezig was burgemeester jhr. I. F. den Beer Portugael uit Veere, in welke stad Gertie Evenhuis haar gegevens en figuren voor „Verdreven vloot" ge kozen heeft. De vloot is namelijk verdreven door de Deltadijken en in dit verband roemde de heer Brinkman de durf van de schrijf ster om een jeugdboek te schrijven over een onderwerp, dat nog niet creatief behandeld is. De heer Brinkman wees er op, dat voor „Verdreven vloot" de basis is gelegd voor een goed boek: er was een prettige samenwerking tussen uitgever en auteur en er is een onder werp behandeld, dat de algemene be langstelling heeft, bovendien met begrip voor het kind beschreven. Overigens is het boek niet aan de jeugdleeffijd ge bonden, merkte de heer Brinkman op. Hij zei voorts getroffen te zijn door de wijze, waarop de bevolkingsgroep in „Verdreven vloot" leeft „le vensecht en van binnen uit beschre ven" en dn or de wijze, waarop me vrouw Evenhuis het grootse van het Deltaplan naar voren gebracht heeft. Nadat mevrouw Evenhuis het exem plaar aan jhr. De Casembroot had over handigd, merkte zij op als „noorderling" bijzonder gefacineerd te zijn door Zee land en de Deltawerken. Zij wees er op, dat de intrige in het boek gefanta seerd Is, terwijl de achtergrond reëel is. De commissaris der koningin stelde het op prijs, dat mevrouw Evenhuis over dit onderwerp geschreven heeft. Hij was van oordeel, dat het goed aangevoeld is. dat het „verdrijven" van de vloot voor Zeeland en voor Veere bijzonder tra gisch De Zeeuwse Markt in Antwerpen, die een week lang extra bedrijvigheid heeft gebracht in het grootwinkelbedrijf Grand Bazaar, is zaterdag besloten met het optreden van het muziekgezelschap „O.K.K." uit Westkapelle. De in fraaie klederdracht gestoken Westkapelaars trokken veel belangstelling met de c certen, welke zij tussen drie en zes uur 's middags hielden op de supermarket van de Grand Bazaar in het centrum van de stad. in Mortsel en in Berchem. Het optreden van „O.K.K." moet worden gezien als een stimulering van de ver koop van Zeeuwse produkten in Ant werpen. „De Grand Bazaar is bijzonder tevreden over de resultaten van de Zeeuwse Week", verklaarde ons de rijks- middenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, die zaterdag te zamen met burgemeester T. H. de Meester van Westkapelle in Antwerpen het Zeeland Comité vertegenwoordigde. Deze Zeeuw se Markt is een aanloop voor een ver koopactie. welke volgend jaar door Zee land zal worden gevoerd in Antwerpen. De gehele middenstand van de Sinjoren stad zal hiervoor worden ingeschakeld. Voor deze markt, welke een veel ruime re basis krijgt dan de thans gehouden Zeeuwse Markt, zijn reeds de nodige contacten gelegd. Aanvaring in haven van Hansweert De middensluis in Hansweert za! waar schijnlijk de eerstkomende dagen be perkt kunnen worden gebruikt. De sluis is flink beschadigd door het Belgische motorschip „Albano", dat er dezer da gen tegenaan is gevaren. De „Albano" (1310 ton) kwam door 'n manoeuvre bij het achteruitslaan tegen één der vloed deuren aan de binnenzijde van de sluis. Het schip was op weg van Antwerpen naar Schwelgern (D.met 677 ton erts. Nadat een borgstelling was gestort, heeft het schip zijn weg vervolgd. Twee andere schepen kwamen In Hans weert eveneens in moeilijkheden. Het Belgische motorschip „Silani", dat was afgemeerd in de buitenhaven van Hans weert kreeg door onbekende oorzaak een lek in het buitenboord-watermechanis me, waardoor de machinekamer vol liep. Het bergingsvaartuig „Inktvis" uit Hansweert heeft het ruim leeggepompt. Het lek werd provisorisch gedicht. De „Silani", geladen met 505 ton ijzer, was op weg van Nonsin naar Rotterdam. Het schip Blijft voor herstel van de machine- schade in de Hansweerter haven. Ook het Belgische motorschip „Rijn- schelde 5", op weg van Antwerpen naar Duitsland, moest de hulp van de „Inkt vis" inroepen. Het schip had machine- schade en is door de „Intvis" de haven van Hansweert binnengesleept. Waarom niet nog eens die romantische dagen van vroeger opnieuw beleven? Toen zat u heerlijk en gelukkig te ge nieten van een zacht muziekje in een restaurant en „zij" straalde van vreugde. Doe haar en uzelf het grote genoe gen nog eens zo'n avondje echt uit te gaan. Als u dat wilt. kunt u met Horeca-cheques betalen. Cheque boekjes a ƒ10 - of 25.-, in coupures van ƒ2.50 verkrijg baar bij: Bedrijfschap Horeca. Koninginnegracht 58-59. Den Haag (giro 63 53.00; vermelden- Chequeboekje). G.S- stellen de Provinciale Staten voor afwyzend te beschikken op verzoeken van de vereniging „Pro Juventute" te Middelburg en de Vereniging voor r.-k. gezinsvoogdij en pratronage te Middel burg. Gedeputeerde Staten menen, dat het werk van deze instellingen in be langrijke mate justitiële en politiële as pecten heeft onder meer bestrijding van de jeugdcriminaliteit en dus een aangelegenheid van lands- en in min dere mate van gemeentelijk belang is. Ook wordt voorgesteld afwijzend te be schikken op een verzoek van de Natio nale stichting voor Mater Amabilis- scholen te Utrecht, het nationaal cen trum vorming bedrijfsjeugd te Rotter dam, de Mater Amabilisschool en de Stichting Zonnebloem op Walcheren om de provinciale subsidieregeling be treffende het vormingswerk voor de leerplichtige jeugd te herzien. G. S. menen, dat de tekorten voor een belangrijk deel te wijten zijn aan het feit, dat een groot aantal ge meenten geen subsidie verleent. Het zou van belang zijn, aldus G. S., dat de zich afzijdig houdende gemeente besturen tot het besef komen, welke ongunstige gevolgen hun passieve houding voor de functionering en ontplooiing van de vormingsinstitu ten heeft. Omvangrijk werk Inventarisatie is een omvangrijk werk Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben de staten voorgesteld de provinci ale subsidie voor de Zeeuwse Museum- stichting met Ingang van 1963 te ver hogen van 15.000 tot 20.000 per jaar. G. S. herinneren er aan, dat by de opzet van de museuinstlchting was uit- van een budget van 45.000. ft* I Daaronder was begrepen een bedrag van 26.500 wegens salarissen en so ciale lasten van net personeel. Met na me by dc raming van het directeursa laris was echter uitgegaan van een mi nimum. In wezen was dit ook het geval met de salarissen van de overige perso neelsleden, te weten een conciërge, een suppoost en een typiste, aldus G. S. Nu echter met ingang van 1 juli 1961 dr. P. K. van Daalen als directeur in functie is getreden, kon tot een meer reële salarisbepaling worden overge gaan en kon voor 1962 ook een zuiver der begroting worden opgesteld. Boven dien werd tot nu toe geen rekening ge houden met eventuele salarisverhogen- de maatregelen per 1 januari 1963 of later. G.S. wijzen er op, dat dr. Van Daalen na een oriëntatieperiode met voortvarendheid is begonnen aan het eerst noodzakelijke werk: inventarisa tie van de museumvoorwerpen, die door het Zeeuwsch Genootschap voor Weten schappen aan de Zeeuwse Museum stichting werden overgedragen. Deze voorwerpen bevinden zich nu in het pand Wagenaarstraat 1 in Middelburg, dat inmiddels de naam heeft gekregen van het Zeeuws Museum. Pas nadat de inventarisatie gereed is, kan begonnen worden met een se lectie en een nieuwe, meer verant woorde opstelling van de museum- voorwerpen. Voorts werd de direc teur uit hoofde van zyn functie be trokken bij het organiseren en op stellen van enkele kleine tentoon stellingen en trad hy incidenteel op als adviseur. Hoewel van een spectaculair optreden naar buiten nog geen sprake l;on rijn waren de werkzaamheden van het dc gin af aan zo omvangrijk, dat een mu seumassistente moest worden aange steld mot ingang van 1 januari 1962. Ook bestaat er behoefte aan een con ciërge. Voor 1963 zal waarcsh(jniijk tenminste één tentoonstelling opgesteld worden. De mogelijkheid van het tijde lijk voor tentoonstellingsdoeleinden weer in gebruik nemen van het Kunst museum in het Schuttershofstraatje zal worden onderzocht. Beperking van de tentoonstellingsactiviteit is noodzake lijk gezien de bescheiden omvang van het geraamde bedrag. (Slot van pag. 1 Spaarndammers zullen er de staf aan vullen, het overige personeel wil men ter plaatse aantrekken. Voorlopig valt er nog niet zoveel bedrij vigheid waar te nemen. Als de „Karvan" vandaag weer vertrokken is, zullen dc ruwhouten bovenkanten van de karen die in de haven liggen, de vele duizenden Deense palingen die er tussen gaasnet- ten onder zwemmen nauwelijks doen vermoeden. Maar vaker dan ooit tevo ren zullen coasters regelmatige bezoeken aan Kamperland brengen. Die coasters maken vaak grote reizen en zullen dus voor flinke bedragen proviand moeten inslaan. En als in het voorjaar het pa lingseizoen is afgelopen zullen de zal- Gisteren werden de duizenden pa lingen uit de poreuze ruimen van de „Karvan" geschept, gewogen en overgestort in de Icaren. Rechts de heer B. Verkade, de bedrijfs- chef van de Kamperlandse afde ling van de Bpaarndammer pa- lïnghandel, de firma W. Kok. Foto P.Z.C.) men aan de beurt komen, waarvoor de firma Kok op korte termyn de nodige koelcellen wil optrekken. En dat alles vanwege de goede kwali teit van het Veerse-Meerwater. Een bui tenkans voor Kamperland, waar men zich mag realiseren dat de paling, die in de haven zo goed gedijt, naar alle delen van de wereld wordt verkocht. Kunst Recital George van Renesse Het programma, dat George van Re- nesse gisteravond ïn de aula van het openbaar lyceum in Terneuzen speelde was voor zyn luisteraars en voor hem zelf bepaald niet gemakkelijk. Dat het recital zo bijzonder geslaagd is, ligt dan ook aan het complex van factoren, die slechts zelden in zo grote mate aanwezig zijn als wij maandagavond mochten constateren. Allereerst was daar het overrompelende pianospel van George van Renesse, groots van opvatting, imposant in mu zikaal en technisch kunnen. Verder wa ren er de niet van humor ontblote in leidingen, die zowel voor amateurpia nisten als voor andere muziekliefheb bers waardevol moeten zijn geweest. Tenslotte was er een voor kamermuziek ongekend talrijk, zeer aandachtig en kennelijk dankbaar gehoor voor dit door de Z.V.U. georganiseerde concert. Het programma bestreek in een viertal werken de romantiek, van de prilste vroeg-romantiek van Beethoven tot een vroeg-impressionistische Debussy. Voor dc pauze speelde Van Renesse zowel Beethoven voorlaatste sonate ,op. 110 in as als Schuberts voorlaatste sonate op. posth. in a. Vooropstellend, dat in beide werken per fecte technische beheersing de basis vormde voor de gave reproduktie, moet toch worden opgemerkt, dat Schuberts sonate wel het meeste voldeed. Is de schrijfwijze van Beethovens op. 110 soms haast simplistisch van vorm (maar ook déar mag het technisch niveau niet wor den onderschat), op andere plaatsen (vooral in de fuga en in het laatste allegro) is het linkerhandwerk zodanig gecompliceerd, dat zelfs de meest transparante voordracht zonder een vleugel met een uitnemend goede bas- kant nimmer helemaal kan bevredigen. In Schuberts sonate vinden wij een zo fraaie melodische opbouw, dat er voor een grote dramatische spanning geen plaats is. Mag dan Schubers sfeer min der geladen zyn, zyn helaas weinig ge speelde sonate vormde een prachtig contrast mét en was na Beethoven op 110 een verademing. Door zich in de twee volkomen contras terende grote sonates tot in de kleinste details naar hun eigen verschillende stijleisen te voegen, toonde Van Renesse zijn grote aanpassingsvermogen, één van de geheimen van het succes van zijn recitals. Na de pauze volgden twee werken uit de Franse laat-romantiek: Suite Berga- masque van Debussy met een onwezen lijk mooi „clair de lune" en de prélude, choral et fuge van Franck. Pas hier bleek tenvolle hoe onvoorstel baar George van Renesse heeft weten te woekeren met de zo uitermate be perkte mogelijkheden van de vleugel, die tot zijn beschikking stond. Het ragfijne „passepied" uit de suite zal voor menig een het hoogtepunt van de avond hebben betekend. Met het werk van Franck tenslotte wederom een contrast: een ge laden prélude, een van grote visie ver vulde voordracht van het koraal en ten slotte een heldere stemvoering in de fuga, ook daar, waar samenvoeging van koraal- en fugathema's naar een climax leidden, die in de pianolitteratuur niet op veel plaatsen is geëvenaard. George van Renesse zal hetzelfde programma van avond dinsdag uitvoeren in Gis singen. v. d. Br. Koninklijke onderscheiding voor Doraburgse organist Burgemeester mr. W. J. E. CrorameUn van Domburg heeft dezer dagen de heer P. H. van Dullemen te zijnen huize In Oostkapelle de versierselen uitgereikt, behorende b(j de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranjc-Nassau, In zilver. De heer Van Dullemen was. zoals ge meld, 1 september 40 jaar als organist verbonden aan de hervormde gemeente van Domburg, welk feit toen is her dacht. De onderscheiding werd hem bij koninklijk besluit van 23 oktober toe gekend. Provincie: helpende hand Terugbetaling pas over enige jaren op gang Het Zeeuwse Studiefonds heeft steeds meer geld nodig voor het verlenen van renteloze voorschotten aan jonge Zeeu wen. Omdat deze stichting nog niet zo lang geleden te weten in 1056 opgericht, is de terugbetaling van deze voorschotten vanzelfsprekend thans nog niet op gang gekomen. Ervaringen vair studiefondsen in andere provincies heb ben geleerd, dat hiermee een periode van 7 h 10 jaar is gemoeid. Thans echter heeft het Zeeuws Studiefonds nog lioui- diteitsmoeilykheden. Per 81 december 1961 had het. fonds aan toegekende voor schotten f 210.000 te vorderen en ook in 1962 zijn alweer verschillende voorschot ten toegekend en uitgekeerd. „Reeds een en andermaal", zo schr(jven Gedeputeerde Staten van Zeeland thans aan de staten, „hebben wij op een daar toe strekkend verzoek het studiefonds een krediet in rekening-courant ver strekt. Dit krediet beloopt thans een bedrag van 1100.000". Het bestuur van het studiefonds heeft nu echter om een verhoging van het krediet tot f150.000 gevraagd. Nu dit bedrag zo hoog is geworden, menen G.S. „dat thans de tijd is aangebroken, dat door de Provinciale Staten een besluit wordt cenomen". G.S. stellen dan ook voor hen .e machtigen aan de Stichting Zeeuws Studiefonds een krediet in rekening-cou rant te verstrekken tot ten hoogste f 150.000. ang dat de renteloze weer worden terugbetaald, ligt het naar het oordeel van G.S. op de weg van de provincie om de helpende hand te bieden in het verstrekken van krediet in rekening-courant. G.S. wijzen er nog op, dat de provinciale subsidie sedert 1959 f 15.000 per jaar liedraagt. Daarnaast dragen de meeste gemeenten 5 cent per inwoner bij aan het studie fonds, waardoor zo ongeveer f 13.000 per laar wordt ontvangen. Onlangs heeft het bestuur van de stichting een verzoek ge richt aan de gemeentebesturen om do subsidie van 5 tot 10 cent te verhogen. Mettertijd verwacht men dan ook van de gemeenten in totaal aan subsidies te ontvangen f 18.000 a f 20.000. VOLGENDE WEEK IN SCHUTTERSHOF MIDDELBURG: GROOTSTE VEILING VAN ZEELAND: 1149 KAVELS De unieke verzameling antiquitei ten, kunstvoorwerpen en porselein uit de nalatenschap van de Mid delburgse antiquair W. H. Bal zal woensdag 14, donderdag 15 vrijdag 16 november openbaar verkocht worden in het Schutters hof te Middelburg. Deze voor Zee land ongekend grote en belang rijke veiling omvat maar liefst 1149 kavels en slaat onder leiding van de bekende veilingdirecteur S. J. Mak van Waay uit Amsterdam en wordt gehouden ten overstaan van de Middelburgse notaris J. A. •Janse de Jonge. Men verwacht be langstelling van de élite van anti quairs en musea uit heel Europa en Amerika. Maandag en dinsdag 12 en 13 november is er gelegen heid tot kijken van 10-4 uur en maandagavond bovendien van 19.30-22 uur. Het was de uitdrukkelijke wens van antiquair Bal, dat de veiling van zijn voorraad gehouden zou worden in Zee land en men heeft daartoe het gehele Schuttershof gehuurd. Het grootste en belangrijkste deel van de voorraad wordt gevormd door Blauw Chinees porselein. Delfts aardewerk, gekleurd Chinees en .Japans porselein. Voorts is en uitgebreide, zeer kostbare verza meling Delftse tegels, naar schatting ongeveer 5500. Ook wordt geveild Euro pees porselein en aardewerk, glas en kristal, meubels, schilderyen, gravures, landkaarten en diverse curiosa. In dc verzameling Blauw Chinees porselein bevinden zich diverse voor werpen uit dc Kang-Hsi en Ming- periode. Tussen het gekleurd Chinees en Japans porselein Is een achtkantig trekpotje met lotusbloemdecor uit de zeer zeldzame familie noire en een grote keus porselein van de familie verte en rose. In de rubriek varia leest men in de catalogus een lugu bere beschrijving van een gepolychro meerde terracotta groep op houten voet, voorstellende „drie figuren be zig met het scherpen van een vrou wentong op een slijpsteen" en voorts een bronzen bel met het opschrift „Dese klank roept om drank". De roodgelakte velocipède uit 1875 zal ongetwijfeld veel belangstelling trek ken. Louis Seize t(jdperk en enkele uit de Empireperlodc. Twee handgekleurde landkaarten zijn gesigneerd door de be roemde W. Blaeu cn J. en C. Blaeu. Er worden diverse kaarten van Zeeland, getekend door W. Blaeu, geveild. De verzameling zilver is beperkt. Volgend jaar zal nog een veiling wor den gehouden van de kleinere en min der kostbare stukken. Zoals reeds bekend had wijlen anti quair Bal ook nog een eigen verza meling, die hij tentoonstelde in een kamer naast zijn eigen slaapkamer, waarvan hij de enige sleutel had. Deze verzameling heeft hij ter be schikking gesteld van de gemeente Middelburg. Momenteel worden deze kostbare stukken stuk voor stuk on derzocht, gecatalogiseerd en gefoto grafeerd bij de rijksinspectie voor dc roerende monumenten in Den Haag. Naar men verwacht zal deze verza meling in een museum te Middelburg worden geplaatst. Hieronder het programma van de orde van verkoop: woensdag 14 november, 10.30 uur: Delfts aardewerk en zilver: woensdag 14 november, 2 uur: Blauw Chinees porselein; donderdag 15 november, 10.30 uur: Eu ropees porselein cn aardewerk, glas en kristal en varia; donderdag 15 november, 2 uur: Delftse tegels vrijdag 16 november, 10.30 uur: meube len, aquarellen en gravures; vrijdag 16 november. 2 uur: landkaar ten, gravures en litho's. Advertentie RATTEN. PASTA nieuw \RAT MUIZ6N«\P' VLOKKEN-V RODSNf ROEIT ZÉ GENADELOOS UI» DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige, aan de Waddenkiist tjhlelijk krachtige oostelijke wind. Dezelfde middagtempe- raturen. ZON EN MAAN 7 november Zon op 7.44 onder 17.03 Maan op 15.32 onder 1.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2