PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTDUITSE COALITIE GEHANDHAAFD Prijs melkprodukten gaat 1,5 cent omhoog Palinghandel en -rokerij kwam naar Kamperland PI j §jj| Vragen in parlement in „Spiegeld-zaak Cuba akkoord met inspectie van schepen door Rode Kruis Waarschijnlijk Zwitserse officieren Aankoopbelasting op auto's in Engeland lager Vandaag... NOBELPRIJS VOOR DE VREDE DIT JAAR NIET TOEGEKEND Een miljoen Prinses Beatrix in Bombay Firma Kok vond in Veer se Meer ideaal water ■itLM. 205e jaargang - no. 262 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red.Jel.^ll^ adm. teL 2911. Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 9094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,-. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min./1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 c Dinsdag 6 november 1962 Middelburg wacht antiek-kenners Pagina 2 er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dr. Walter Strauss van functie ontheven Hopf voorlopig met verlof gezonden Na urenlange besprekingen zijn de twee Westduitse regerings partners de Christen-Democraten en de Vrije Democraten overeengekomen om de samenwerking te blijven voortzetten. Gistermiddag werd in een communiqué meegedeeld, dat de be trokkenen eensluidend van oordeel waren, dat in het bijzonder met het oog op de huidige politieke situatie de coalitie moet blij ven-voortbestaan. Besloten werd om dr. Walter Strauss van zijn functie van staatssecretaris van justitie te ontheffen. Strauss heeft sinds 1949 in alle regeringen deze functie bekleed. De staatsse cretaris van het federale ministerie van defensie, Hopf, heeft ver zocht om voorlopig met verlof te worden gezonden, welk verzoek door minister Franz-Josef Strauss is ingewilligd. Per 12 november 1 cent De minister van justitie, Stammberger, die bondskanselier Adenauer had laten weten dat hij wilde aftreden omdat hy niet tijdig van de maatregelen tegen „Der Spiegel" op de hoogte was gesteld, heeft zich bereid verklaard, aan te bly- ven. Staatssecretaris Hopf heeft, als gemeld, enige dagen geleden meegedeeld dat hij zijn ambtgenoot van justitie Walter Strauss, in dusdanige termen van de actie tegen „Der Spiegel" op de hoogte had gesteld dat deze had gemeend, zijn minister hierover niet te moeten inlich ten. Minister Stammberger was later zeer gebelgd over deze nalatigheid. De sociaal-democratische oppositie zal de kwestie rond „Der Spiegel" vandaag in het parlement ter sprake brengen. Zij heeft de voorzitter van het parlement, Eugen Gerstemaier, gevraagd of zij aan het begin van de bijeenkomst achttien vragen aan de regering mag stellen. Hoewel in het „vragenuurtje" een volledig debat niet mogelijk is, zou het door het grote aantal vragen toch tot een eerste parlementaire confrontatie met de regering over deze affaire kunnen komen. „Der Spiegel" heeft het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe verzocht te verklaren dat de sluiting van de bureaus van het blad in strijd is met do grond wet. Geen censuur De directie van het blad wil ook dat het gerechtshof bepaalt dat er geen censuur mag worden uitgeoefend op toe komstige afleveringen van het blad en dat de leden van het personeel, die nog op vrije voeten zijn, liet kantoor in Ham burg kunnen gebruiken. Alleen de twee laatste verzoeken zal het gerechtshof donderdag in het openbaar behandelen. Interpol heeft laten weten, dat ze „niets van doen heeft gehad met „Der Spie- gel-zaak". De in verband met deze zaak ge arresteerde officier van het West duitse leger is, naar het bureau van de federale openbare aanklager in Karlsruhe meedeelde, de kolonel Adolf Wicht. Volgens dr. Josef Augstein, de jurist en broer van de gearresteerde uitgever van „Der Spiegel", Rudolf Augstein, waren aan kolonel Wicht vragen over het ge wraakte artikel over „Fallex 62" voor de publikatie daarvan voorgelegd. uitgever Augstein blijft in arrest, aldus een gerechtelijke order, omdat anders het gevaar bestaat dat hy zou proberen bewijsmateriaal te doen ver dwijnen. Overstromingen in Spanje en Frankrijk Als gevolg van overstromingen, die zich na zware regenval in het gebied van Barcelona heb ben voorgedaan, is veel schade aangericht. Van slachtoffers is nog geen melding fomaakt. By Moneaua werden twee ruggen over de Ripoll door het wa ter weggeslagen cn te Sabadell en Tarrasa werden textielfabrieken, die, na de overstroming van september, sinds kort in bedryf waren gesteld, weer dusdanig beschadigd dat het werk er weer stilligt. In de stad Bar celona liepen laaggelegen huizen on der water. Ook in het gebied van Roussillon in Zuidoost-Frankrijk hebben zich ern stige overstromingen voorgedaan. De velden rond Perpignan, waar men de tuinbouw beoefent, staan blank. In het gebied van Thuir op een twintig tal km ten westen van Perpignan. staat op diverse wegen wel een meter water. In Amelie-les-Bains bij de Spaanse grens is de toestand het erg ste. Hier staan vele huizen onder water en is een brug ingezakt. De schade is zeer groot. Conferentie over Tyrol uitgesteld Een conferentie over het Oostenrijks- Italiaanse geschilpunt inzake Tyrol is op verzoek van Italië uitgesteld. De minis ters van buitenlandse zaken van beide landen zouden elkaar woensdag in Salz burg ontmoeten. Italië wenst dit uitstel in verband met het standpunt van Oos- tenr"- VOORLOPIG VOOR EEN MAAND Het internationale comité van het Rode Kruis heeft gisteren meege deeld dat de Cubaanse regering ermee heeft ingestemd, dat dit comité belast wordt met de inspec tie van schepen met bestemming Cuba. Volgens de bekendmaking van het comité zal de inspectie voorlopig voor een maand worden uitgevoerd door functionarissen die door het Rode Kruis zullen worden be noemd. Het comité was door de Verenigde Naties op de hoogte ge steld van de Cubaanse instemming hiermee. Het Rode Kruis kan, zo deelde het co mité voorts mede, geen rechtstreekse verantwoordelijkheid voor de onderne ming op zich nemen. Deze berust bij de Verenigde Naties en de betrokken lan den. De bijdrage van het Rode Kruis zou hoofdzakelijk bestaan uit het leveren van personeel voor de inspectie. Naar New York Het comité heeft de oud-voorzitter van het internationale Rode Kruis, Paul Rügger, verzocht naar New York te gaan voor besprekingen met secretaris-generaal Thant en afge- Maandagmiddag heeft H.M. Ko ningin Juliana in Wezep het cen traal opvangcentrum „Willem de Zwijger" bezocht, waarin zeshon derd repatrianten bijeen leven. Foto: in de ziekenafdeling bezocht de koningin o.a. mevrouw Juliana A. S. Littoydie er op 2 november het leven schonk aan haar derde kindje. In het midden de heer Lit toy met één van zijn andere twee '■■'li deren. vaardigden van de betrokken landen. De uiteindelijke beslissing van het comité zal van het resultaat van dit bezoek afhangen. Een woordvoerder van het Rode Kruis heeft meegedeeld dat Rügger vandaag naar New York zal vertrekken. Hy zei tevens dat voor een eventuele inspectie van schepen naar Cuba waarschijnlijk officieren uit het Zwitserse leger zullen worden gerekruteerd. Weer aandrang op stopzetting kernproeven De politieke commissie uit de algeme ne vergadering van de V.N. heeft een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om een overeenkomst tot verbod van alle kernproeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water vanaf 1 ja nuari, gekoppeld aan een interim-uit stel van de ondergrondse proeven van diezelfde datum af. De resolutie werd aanvaard met 81 stemmen voor, geen tegen en 25 houdingen. In de resolutie worden alle kernproeven veroordeeld en wordt, ondanks Britse en Amerikaanse tegenstand, gevraagd om onmiddellijke stopzetting, in elk ge val niet later dan 1 januari, van alle proeven. Op Brits-Amerikaans aandringen ging de commissie ermee akkoord naar aan beveling voor een uitstel van de onder grondse proeven afhankelijk te stellen van .voldoende garanties voor een doel treffende opsporing en inspectie van seismische gegevens door een interna tionale wetenschappelijke commissie". Mijnwerker gedood Gistermorgen om half negen is de 42- jarïge houwer J. J. Vonckén uit Schaes- berg in de 420 meter verdieping van de „Oranje-Nassau"-mijn in Heerlerheide tijdens het afbreken van een betimme ring door vallend gesteente getroffen en gedood. Hij was gehuwd en vader van één kind. De uit Brummen afkomstige familie J. W. Hendriks, die sinds kort ivoont J aan de Hogekampsweg 1S9 in het nieuwe Zwolse stadsdeel Dieze-Oost, wacht donderdag een grootse dag. In aanwezigheid van H.M. Koningin S Juliana zal dan namelijk officieel en feestelijk worden bekendgemaakt, dat 5 vader en moeder Hendriks met hun twee kinderen de miljoenste na de C oorlog in Nederland gebouwde woning bewonen. Foto: voor het blok waarvan de woning deel uitmaaktwordt op het ogen- 7 blilc een tribune voor de officiële gasten gebouwd. Op de achtergrond (één hoog op de hoek) de als miljoenste' aangewezen woning. Vanaf een V balkon zal de koningin op 8 november eVwi déf ilé gadeslaan. De Britse minister van financiën, R. iVIaudling heeft bekendgemaakt dat de aankoopbelasting op in Engeland ge kochte auto's wordt verlaagd van 45 tot 25 procent. Volgens de minister zal dit de gemiddelde kleinhandelsprijs van een auto op de Britse binnenlandse markt met een achtste verlagen. Deze maatregel, die vannacht om twaalf uur van kracht is geworden is één van de maatregelen, die hij gisteren in het Lagerhuis heeft aangekondigd om de Britse economie te stimuleren. De miijis- aan te moedigen door verdere belasting verlagingen. Hij zei dat hij in zyn vol gende begroting (april 1963) de investe ringsaftrek voor belastingdoeleinden zal verhogen. Fabrieken, machines en andere bezittingen waarvoor thans een investeringsaftrek van 20 procent geldt zullen in de toekomst een aftrek van 30 procent genieten. Bedrijfsgebouwen en andere bezittingen waarvoor nu een af trek van 10 procent mag worden toege past krijgen in de toekomst 15 procent. De minister verwacht dat deze wijzigin gen volgend jaar acht miljoen en het jaar daarna ongeveer vijftig miljoen pond sterling zullen kosten. Een woordvoerder van het Britse minis terie van financiën deelde later mede dat de belastingverlaging op auto's geldt voor alle particuliere voertuigen m niet voor commerciële voertuigen. Tot de categorie waarvoor de verlaging wel geldt behoren personenauto's, sta tioncars en motorfietsen. Belgische minister Merlot vervangen De politieke spanning in België als ge volg van de definitieve afbakening van de taalgrens heeft geleid tot het aftre den van de socialistische minister van openbare werken, J. Merlot. Hij wordt opgevolgd door de voorzitter van de socialistische kamerfractie, G. Bohy. Minister Merlot verzocht om ontslag uit het katholiek-socialistische coalitie kabinet, nadat de vorige week de kamer van volksvertegenwoordigers het ont- wero voor de taalgrensafbakening had goedgekeurd. Als onderdeel daarvan wordt de Voerstreek met zes dorpen en ongeveer 4500 inwoners overgeheveld van de provincie Luik, waar Merlot op de socialistische kieslijst staat, naar de Vlaamse provincie Limburg. Thans richtprijs voor alle melk In een geheel nieuwe opzet van het garantiebeleid voor de landbouw in de melk- en zuivelsector, heeft de regering voor het zogenaamde melkprijsjaar van november 1962- november 1963 een richtprijs voor alle melk vastgesteld in plaats van zoals tot dusver een garan tieprijs voor een beperkte hoeveel heid. Deze richtprijs voor alle door de melk veehouders geleverde melk bedraagt 27,per 100 kg melk met 3,7 procent vet en ligt 1,per 100 kg hoger dan de gemiddelde opbrengstprijs van 26, per 100 kg, die de veehouder in de prak tijk ontvangt onder de tot nu toe gelden de regeling met een garantieprijs van 28,10 voor 5,1 miljard kg melk. De verrekenprijs voor de melk, die wordt bestemd voor de bereiding van consump- tiemelk en aanverwante melkprodukten, is vastgesteld op 30,65 per 100 kg met 3,7 procent vet, uit welke prijs en welk vetgehalte de melkprijs voor de consu ment wordt afgeleid. Deze verrekenprijs die rechtstreeks invloed heeft op de zo genaamde straatprijs, is 1,25 per 100 kg hoger dan de oude verrekenprijs van 29,40. Anderhalve cent Deze hogere verrekenprijs komt met ingang van 12 november 1962 tot uit drukking in een prijsverhoging van de drinkmelk en de consumptiemelk- artïkelen (pap, vla en dergelijke) met één cent per liter. De verhoging zal in de tweede helft van het melkprijs jaar door een verhoging met een hal ve cent worden gevolgd. De nieuwe- opzet van het melkprysbeleid sluit aan bij de opzet, die de Europese commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap in haar ontwerp-zui- velverordening heeft voorgesteld. Hoewel deze verordening nog onderwerp van behandeling uitmaakt in de raad van ministers der E.E.G., is inmiddels wel gebleken, dat er tegen de door de commissie ontworpen beleidsopzet in algemene zin geen overwegende bezwa ren der lid-staten bestaan. Het nieuwe garantiesysteem gaat uit van een richt prijs voor alle melk, die het karakter draagt van een na te streven gemiddelde producentenprijs af-boerderij. Deze richtprijs wordt nagesnreefd met de volgende middelen: 0 De verrekenprijs voor de bereiding van consumptiemelk en aanverwante produkten. 0 Een op de hoogste opbrengst gericht marktordenend beleid voor de tot zuivelprodukten verwerkte industrie- melk. 0 Een van te voren vast te stellen toe slag per 100 kg industrieel verwerkte melk, die in het tot nu toe geldende garantiesysteem pas achteraf werd bepaald. ....is het 25 jaar geleden, dat de Nederlandse romanschrijver en essayist Meinart Boss (schuil naam J. K. van Eerbeek en M. van Kempen) te Zwolle overleed. Het comité van het Noorse parlement dat bepaalt, wie de Nobelprijs voor de vrede krijgt, heeft gisteren besloten om de prijs dit jaar niet toe te kennen. Het bedrag dat aan de prijs is verbonden (ongeveer 175.000 gld.) zal voor volgend jaar worden gereserveerd. Volgens welingelichte kringen waren er dit jaar ruim dertig kandidaten voor de prijs. Het comité deelde niet mee op grond van welke overwegingen het tot zyn be sluit was gekomen. Het is de achttiende maal sinds 1901, het jaar waarin de prijs voor het eerst werd uitgereikt, dat de prijs niet is toegekend. Dit was onder meer eerder het geval in de beide wereldoorlogen (behalve in 1917 toen zij aan het internationale Rode Kruis ten deel viel) en nog in 1960. Het jaar daarop werd de Nobelprijs voor de vrede postuum toegekend aan de voormalige secre taris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. 'ederland, ntlijK n Nederland wordt thans gewerkt aan de miljoenste nieuwbouwwoning se dert 1945. Het verrijzen van die woning zal donderdag a.s. met enige feestelijk heid worden omgeven. Dat maakt dan nog eens opnieuw duidelijk hoe het Ne derlandse volk in verhouding tot zijn beperkte zielental een vooraanstaande plaats inneemt op het gebied van de wo ningbouw in West-Europa. Elders blad is een speciale r het woningvraagstuk waarbij niet alleen wordt gekeken naar het soms wat te leurstellende! ver leden, maar ook naar de toekomst. Deze toekomst zal zó moeten zijn, dat ieder Nederlands gezin de beschikking heeft over een moderne (of gemoderniseerde) woning, welke voldoet aan de eisen van onze rijd. Wij zijn daar op dit ogenblik niet meer zo ver van af. De ambtelijke instanties, die de woon ruimte moeten verdelen, hebben thans een heel wat gemakkelijker taak dan in de jaren 1945 tot 1952 toen er van echte schrijnende woningnood en van vele „krepeer'-gevallen sprake was. Krepeer- gevallen komen nu praktisch niet meer voor. Men ving reeds aan met opruimen van krotten en andere a-sociale wonin gen. De hoofdklacht is thans, dat jong gehuwden te lang moeten wachten op een bruikbare, liefst moderne woning. reet na 1945 mag gesteld worden dat er eigenlijk geen woningnood meer be staat in de ernstige betekenis, welke men toch aan het woord „nood" moet hech ten. Wel is er een verhoogde behoefte aan moderne woningen en dan in het bijzonder aan arbeiderswoningen en wo ningen voor bejaarden enz. Vergelijkt men de algemene woontoestand in Ne derland, met de woontoestand in het om ringende buitenland, dan komt Neder land wat de beschikbare „woonruimte per gezinslid" betreft thans reeds bij zonder goed voor de dag. De wooncultuur in Nederland staat be paald wel op een goed peil al zijn we nog niet waar we wezen moeten en al zijn er buiten Nederland wel nieuwe woonwijken en zelfs nieuwe steden aan te wijzen, waar men de zaken indruk wekkender heeft aangepakt. Dat laatste kan ons dan afhouden van al te grote zelfgenoegzaamheid. De miljoenste wo ning betekent ten slotte geen eindpaaL Zij is slechts een symbool van een nade rende overwinning, die pas behaald zal zyn als de vraag naar woningen opge vangen wordt door een toereikend wo ningaanbod. Prinses Beatrix is gisteren in het kader van haar 10-daags bezoek aan India in Bombay gearriveerd. De prinses reisde van Nieuw- Delhi per Viscount van de India se luchtvaartmaatschappij naar haar nieuwe verblijfplaats. Na aankomst op het vliegveld van Bombay werd prinses Bea trix begroet door een groep Ne derlanders. Nederlandse kinde ren zwaaiden met oranje ballon netjes. Op weg naar Bombay zag prin ses Beatrix ëen smalle, kronke lende weg met vrachtauto's, osse- wagens, „heilige" koeien die vrij rondliepen en hopen geiten en schapen. Zij zag verder vele arm zalige behuizingen, doch ook ve le nieuwe fabriekscomplexen, die getuigenis afleggen van de snelle industrialisering in India. Vanaf een plek naast de hoofd weg maakte de prinses filmopna men van het vergezicht over de vier miljoen inwoners tellende stad. In de trillende hitte hielden Indiërs hun siesta, die zij zelfs voor de filmende prinses niet wensten te onderbreken. Zoals zovele andere toeristen kwamen ook de Nederlanders tot de conclusie, dat er aan de we reldberoemde hangende tuinen van Bombay eigenlijk niet zoveel bijzonders is te zien. Vervolgens reed het gezelschap over de boulevard, die langs de baai van Bombay loopt waar ve le schepen voor anker liggen. Wegens zijn vele lantaarns draagt de boulevard de naam „koninklijke halsketting". Na baar tocht langs deze boulevard bezichtigde de prinses het Prince of Wales-museum. De prinses zal nog twee of drie dagen in Bombay blijven, alvo rens zy haar reis voortzet naar Madras. 0 Franse bonden van spoorwegpersoneel hebben hun leden opgedragen vandaag en dinsdag een tot twee uur durende waarschu wingsstakingen te houden teneinde de vak- bondseisen om nieuwe besprekingen over de salarissen te s' In Kamperland, aan de smalle haven, heeft zich sinds kort een op merkelijk bedrijf gevestigd, name lijk de firma W. Kok uit Spaarn- dam, sinds jaren een in vele delen van de wereld bekende palinghan del en -rokerij. De zogenaamde karen, de beunen waarin de leven de paling wordt bewaard zijn reeds in de Kamperlandse haven aanwe zig en gisteren werden grote voorraden paling per schip aange voerd en gelost. Voor Kamperland zal deze nieuwe ves tiging ongewone bedrijvigheid brengen. Coasters zullen geregeld paling en later zelfs zalm aanvoeren, personeel uit Spaarndam zal overkomen om aangevuld met werkkrachten van Noord-Beveland de sterkte te brengen op ongeveer der tig man. Voor het personeel wil de fir ma ter plaatse huizen bouwen, voorts zullen diepvriescellen en een zalmrokerij worden opgetrokken. Of dit allemaal aan de haven zal gebeuren staat nog niet vast. Voor de Kamperlandse midden stand zal het regelmatige bezoek van de coasters met het. oog op de proviande ring vanzelfsprekend wel gevolgen heb ben. Zaterdag j.l. meldde zich voor de eerste maal een palingcoaster in de Kamperlandse haven, de houten wit geschilderde „Karvan" uit het Deen se Kertemunde, die al vele jaren voor de firma Kok vaart. Een schilder achtig schip dat bij nader inzien po reus bleek te zijn, op luchtkasten dryft en in de ruimen vele duizenden kilo's levende paling verborg. Giste ren werd de paling aan dek gewogen, gesorteerd en overgestort in de ka ren, die onlangs uit Spaarndam wer den overgebracht. Goed water De voortdurende achteruitgang van de waterkwaliteit in Spaarndam dwong de firma te verhuizen. De paling moet tot ongeveer april, mei in de karen blijven, hetgeen bij een sterfte van 50.000 kilo De firma ging op zoek naar water waar in de paling goed moet kunnen gedijen. Dat water vond men in het nieuwe Veerse Meer. De sterfte is hier na genomen proeven uiterst gering ge bleken. Juist het brakke water is voor de firma het meest geschikt, vooral wan- leer omvangrijke industrieën het niet 'erontreinïgen. Zo kwam de ruim honderd jaar oude firma (jaaromzet van vijf tot zes mil joen gulden) in Kamperland terecht. De firma heeft drie palingcoasters varen, waarvan er dus één, de „Karvan" giste ren in Kamperland lag. De grootste is de Nederlandse „Pieter Geertruida" (grootste in zijn soort) die momenteel de Middellandse Zee bevaart en in Grie kenland, Turkije en Egypte visserijen bezoekt, paling opkoopt om die naar Kamperland te brengen. De derde coas ter, de „Valde", eveneens een Deen, zit momenteel in de Noorse wateren. In het Zuidfranse Martigues heeft de firma Kok eveneens een palingbewaarplaats. Het is echter de bedoeling dat ook de karen van daar naar Kamperland wor den overgebracht. Als chef van het Kamperlandse bedrijf is de heer B. Verkade reeds uit Spaarn dam naar Noord-Beveland overgekomen. Enkele in de palingbranche doorknede (Zie slot pag. 2 kol. 4) 1 Zaterdag arriveerde in de smalle Kamperlandse haven de Deense coaster Harvan" met een flinke lading paling, die voorlopig tot ongeveer april in karen zal ach terblijven. De eerste lading van de firma W. Kok, die uit Spaarndam naar Kamperland verhuisde. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1