Graven Poolse soldaten iven in Axel Restauratie voltooid aan Zierikzees hofje Nieuw sportterrein voor Westkapelle in de maak AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN FAMILIEAVOND C.B.C. Prijzen 14,50 tot 32, - Qca MARKTBERICHTEN Officieel bezoek bij bewoners LEDEL-THEATER OOSTBURG SYMFONIE-CONCERT dinsdag 6 november 1962 Wisse/ Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Wegens sterke band met Polen Gemeentebestuur was reeds geruime tijd op de hoogte DE GRAVEN van de in Axel rustende Poolse soldaten, die in september 1944 sneuvelden bij de bevrijding van Zeeuwsch-VIaanderen, zullen er blijven. Hoewel het gemeentebestuur van Axel reeds geruime tjjd van dit besluit op de hoogte was, heeft de directeur van de Oorlogsgravenstichting in Nederland dit vorige week nog eens nadrukkelijk gesteld in een expressebrief „Redenen om dit te bevestigen zijn de enigszins alarmerende berichten over deze kwes tie, aldus de directeur van de Oorlogs gravenstichting. „Daarom zyn de publi- katies, dat in Axel bezwaren bestonden tegen opgraving, vervoer en herbegra ving van de gesneuvelde Poolse mili tairen in feite niet juist", zo zei ons Axels burgemeester, de heer M. K. van Dijke. De Oorlogsgravenstichting had het idee van overbrenging namelijk reeds losgelaten na een bespreking over deze aangelegenheid op 2 au gustus jongstleden. Zoals bekend lag het in de bedoeling de stoffelij ke overschotten van alle in Neder land gesneuvelde Poolse militairen over te brengen naar een ereveld in Breda. Twintig van deze graven be vinden zich in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren, waarvan 16 te Axel. Sterke band Aangezien juist daar na de oorlog een bijzonder sterke band met Polen in het algemeen is gegroeid, rezen verschil lende bezwaren tegen dit voornemen. Deze bezwaren van het gemeentebe stuur en de Axelse bevolking werden uitvoerig uiteengezet tijdens een bezoek van vertegenwoordigers van de Oor logsgravenstichting. De graven van de Poolse gevallenen op de begraafplaats te Axel worden namelflk uitstekend onderhouden. Elk S-af is van een stenen kruis voorzien, p zich daartoe lenende dagen legt de bevolking bloemen bij de graven van hen, die Axel hielpen bevrijden. Verder is op dit deel van de begraafplaats een eenvoudig monument opgericht. De herdenking van de doden en van de bevrijding van Axel concentreert zich geheel rondom de herdenking van de gevallen Polen. De binding met Polen, ontstaan in de septemberdagen van 1944, gaat nog veel verder. Axel heeft een bloeiende vereniging „Axel-Polen", die regelmatig contact heeft met Pool se oudstryders uit binnen- en buiten land. Bij elke herdenking komen Polen naar Axel. liet C.H.-Kamerkring Middelburg vergadert De kamerkringvereniglng M'burg van de Christelijk Historische Unie zal za terdag 17 november des middags om twee uur in hotel „De Korenbeurs" te Goes haar algemene vergadering hou den. De agenda bevat; onder meer het benoemen van een lid van het kamcr- kringbestuur en het aanwijzen van lid resp. plaatsvervangend lid hoofdbestuur. De statenkring Goes heeft voor lid van het kamerkringbestuur in de vacature van de heer C. Phllipse uit 's-Heer- Arendskerke een voordracht ingediend voor verkiezing van de heer J. D- Jan sen, burgemeester van 's-Gravenpolder. Het kamerkringbestuur kan zich met deze voordracht verenigen. Ter voorziening in de vacatures C. Phi- lipse en J. van Melle als resp. lid en plaatsvervangend lid van het hoofdbe stuur, stelt het kamerkringbestuur voor de heer A J. Kaland uit Middelburg als lid aan te wijzen en de heer W. San- derse uit Vlisslngen als plaatsvervan gend lid. Tijdens deze vergadering zal de heer H. Kikkert, lid van de Tweede Kamer een lezing houden over het onderwerp „Het kabinet-De Quay en de verkiezingen 1963". Meer subsidie voor stichting Zeeland Nu de personeelskosten van de stich ting Zeeland aanzienlijk gestegen zyn voor 1962 werd 128.800 geraamd en voor 1963 meer dan 155.000 stellen Ged. Staten van Zeeland voor om de subsidie voor de stichting te ver hogen van 69.500 tot 82.000, alsme de de helft van do kosten tot een maxi mum van 7500 voor de functionaris voor sport- en jeugdzaken, wanneer de ze zjjn taak begint. Behalve dc provin cie moeten volgens G. S. ook het rjjk cn de gemeenten in de verhoogde perso neelskosten bijdragen. Advertentie Vandaag expositie technisch tekenmateriaal in hotel „Britannia", Vlissingen. Vrije toegang. Geopend: 14-18 en 19-22 uur. VANDAAG Middelburg Electro: Het moeras der lief de. 19.30 uur, 18 Jaar. Wöhler: Feestavond gemeentepersoneel. 20 uur. Vlisslngen Alhambra- My Geisha, 20 uur, 14 jaar. Luxor: Strijders der duisternis. 20 uur. 14 Jaar. Britannia: najaarsexposi tie „Technics '62", 14-18 en 19-22 uur. Doopsgezinde kerk Vrildomswog: piano recital George van Renesse, 20 uur. Goes Grand: Wie geeft de bruid weg. 20 uur, 18 Jaar. Bercon op Zoom Roxy: Porgy and Bess, 20 uur, a.1. Luxor: De misdadiger, 20 18 Jaar. Terncuzen Luxor: De duivel slaapt nooit. 20 uur. 18 Jaar. Sas van Gent Olympiatbeater: Rode lip pen. 20 uur. 18 Jaar. Zicrlkzce Concertzaal: Billy the Mdd, 20 uur. 14 jaar. Mondragon: Jaarvergade ring Nulsdepartement. 20 uur. Huis van Nassau: Ledenvergadering coöperatieve aankoopvereniging van de C B.T.B afdeling „Schouwen-Dulveland", 19.30 uur. Huls van Nassau (Grnanbeurs): Foestnvond met prijsuitreiking zomer avondvoetbal, 20 uur. Verder staat in Axel zelf een Pools monument, er is een Polenstraat en een Szydlowsky-plein, genoemd naar de be velhebber van de Poolse troepen. Begrip De Oorlogsgravenstichting toonde vol ledig begrip voor al deze argumenten en liet daardoor het idee van overbren ging van de in Axel begraven Poolse militairen volledig los. Wel zou deze stichting gaarne zien, dat vier in Sint- Jansteen, Koewacht en Zuiddorpe be graven Poolse soldaten naar Axel wer den overgebricht. „Uiteraard zal het gemeentebestuur van Axel geen enkele aandrang in die richting uitoefenen", aldus burgemees ter Van Dijke. „Maar mochten de be trokken gemeentebesturen op een even tueel verzoek daartoe van de Oorlogs gravenstichting ingaan, dan is Axel volledig bereid ook de verzorging van deze graven voor zijn rekening te ne men". ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL WIL f5000 MEER Ged. Staten van Zeeland stellen de Sta ten voor om met ingang van 1963 het subsidie voor de Zeeuwse Muziekschool te verhogen van 30.000 tot 85.000. Het bestuur van de muziekschool moti veert zijn verzoek om subsidieverho ging met er op te wijzen, dat sinds de cursus 1958/1959 de tekorten steeds groter geworden zijn, terwijl het pro vinciaal subsidie gelijk gebleven is. Daardoor worden de bijdragen, die de gemeenten moeten betalen, onevenre dig groter. Voor enkele gemeenten ging de kostenstijging de financiële draag kracht zelfs te boven, waardoor uittre ding uit de gemeenschappelijke rege ling het gevolg was, of beperking van het aantal leerlingen uit die gemeente. Het verzoek van de muziekschool om reeds voor 1962 het subsidie met 5000 te verhogen willen Ged. Staten aanhouden, omdat eerst het tekort of ficieel moet vaststaan. G. S. verwach ten, dat zij voor dit jaar met een bijdra ge van 1500 kunnen volstaan. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer W. M. van Woerden uit Middelburg voor het kandidaats examen psychologie. De heer A. P. Buijs te Kapelle behaalde niet, zoals wij eerder meldden het diplo ma wiskunde m.o. A, maar de middel bare akte K V. Veel kapit(ialswer\en in Wissenkerkfi De gemeenteraad van Wissenkerke heeft maandagmiddag de gemeentebegroting voor het jaar 1963 behandeld. De begroting voor de gewone dienst drag van OPTIEK ziekenfondslever. BANDAGE St.-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN Tel. 2398 onvoorziene uitgaven van 11.197,18. De kapitaaldienst heeft in ontvangst een bedrag van 2.612.216,34 en in uitgaaf 3.073.470.41. Een nadelig slot derhalve ven 461.254,07. De raad kende aan de Stichting Zeeuws Studie Fonds een subsidieverhoging van 5 tot 10 cent per inwoner toe. De Ne derlandse Astma Stichting krijgt een subsidie van 2 cent per inwoner en de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk kreeg een subsidie verhoging van 5 tot 8 cent per inwoner. De nieuwe kapitaalswerken omvatten onder meer een wegverharding in de Banjaard, vanaf het viaduct tot café „Duinlust", demping van de sloot bij het bungalow-terrein en het aanbrengen van riolering ter plaatse en het aanbrengen van twee duinovergangen. Dit laatste zal de gemeente, dank zij bijdragen van het rjjk en het polderbestuur, 12.000 kosten. De kosten zijn geraamd 85.000 en de laagste inschrijving was 70.700. Verdere werken zijn de verbreding van de Nieuwstraat in Kamperland 8000), kleedlokaal op het sportterrein te Wis senkerke 12.000), verlichting, riole ring en aankoop van wegen en verhar ding daarvan in Stroodorp en in Wis senkerke 40.000), riolering en zuive ringsinstallatie voor de kom van Geers- dijk 108.000). De raad ging akkoord met een voorstel om de straatbelasting te verhogen. Voor onbebouwde eigendommen zal deze ver- j drie tot vtjf procent bedragen en jebouwde zes tot tien. Deze verho ging verhoogt de inkomsten van de ge meente met 7000. De Chr. Bedrijfsgroepen Centrale in de kanaalzone, omvattende de afdelingen uit Axel, Zaamslag, Sluiskil, Hoek en Sas van Gent, hield dezer dagen in het ..Centrum" te Axel een grote familie avond, waarvoor veel belangstelling was. Na het zingen van psalm 105 1 en het lezen van psalm 150, sprak de voorzitter van de afdeling Sluiskil, de heer L. Scheele, een kort openings woord. Hierna sprak de hoofdbestuur der, de heer C. Braspenning uit Waal wijk, uitvoerig over het werk der C.B.C. Afscheid werd genomen van de heer J. van de Herik uit Zwïjndrecht, die als hoofdbestuurder zijn werk in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft neerge legd. Hij ontving van de leden van de kanaalzone een prachtig schilderij, ter wijl zijn echtgenote bloemen kreeg. De scheidende functionaris dankte hartelijk voor het afscheidscadeau. Na de pauze werd een toneelspel in drie bedrijven opgevoerd, door de toneelgroep „Ko Bakker", getiteld: „Het verleden sterft niet". Aan de avond werkte verder nog mee de chr. muziekvereniging „Hosan na" uit Axel. Contactavond W.S.V. „Emma" De wandelsportvereniging „Emma" uil Axel houdt op 30 november a.s. een con tactavond in „Het Gezellenhuis" aan de Walstraat te Axel. Op deze avond zal de heer T. Achterberg uit Zeist enkele films over de vierdaagse tochten in Apeldoorn vertonen, terwijl de heer K. J, van Drongelen uit Axel een film zal laten zien van de Rode-Kruiswandel- tocht in 1961. Verder zal op deze avond een vijftal meisjes van „Emma" enkele zangnummers met gitaarbegeleiding ten gehore brengen. Laatste noodwoningen worden straks gesloopt De laatste noodwoningen in Sluis zul len dezer dagen onder de slopershamer terechtkomen. Het betreft hier het ste nen rijtje noodwoningen langs de vaart, waarvan er reeds verscheidene niet meer bewoond zijn. Voor de enkele be woners, die nog in deze woningen aan wezig zijn, heeft men voorzieningen kunnen treffen, onder meer doordat de bejaardenwoningen in de J. H. v. Dale straat in gebruik genomen kunnen worden. Als bijzonderheid kunnen we hierbij nog vermelden, dat deze stenen noodwoningen de eerste waren die ge bouwd werden na de rampzalige na jaarsdagen in 1944. Ze zijn de laatste die verdwijnen. De aanbesteding van de sloop is op 16 november. Afd. W.-Zeeuwsch-Vlaanderen Rode Kruis telt 400 donors Het Nederlandsche Roode Kruis, afde ling West-Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft thans de beschikking over 400 donors, die in 1960 364 kolven bloed afstonden. Het vorig jaar kon aan 9 invaliden een vakantieweek aangeboden worden aan boord van het hospitaalschip .Henry Dunant". Verder heeft de afdeling 10 Welfare-werksters in dienst en kon men in 1961 overgaan tot het aanschaf fen van een nieuwe, naar de eisen des tijds ingerichte ambulancewagen. Het rampendepot te Oostburg heeft de be schikking over 90 bedden met toebe horen en een Rode-Krulscolonne van 12 man kan in geval van nood onmiddellijk hulp verlenen. TERNEUZENSE BOYS II HAD GELIJKMAKER BIJ ZAAMSLAG VERDIEND Zelden hebben de Zaamslagse suppor ters zo verlicht adem gehaald als bij het laatste fluitsignaal van scheidsrech ter Hemelsoct, na afloop van de wed strijd tegen Terneuzense Boys n, waar in de thuisclub een magere 32 zege behaalde op de Boysreserves die zeker niet de minderen waren. Integendeel. Vooral in de tweede helft werd de thuis club verschillende perioden geheel op eigen helft teruggedrongen, en alleen dank zij aanvoerder-spil Van Arenthals (opnieuw de beste man van het veld) die zowel defensief als offensief een bril jante partij speelde, bleef de schade tot cén doelpunt beperkt. Het begin was voor de groenwitten hoopvol, amper twee minuten na het begin moest de Boysdoelman De Fey- ter al vissen, toen Babijn uit de eerste de beste Zaamslagaanval met een laag schot doel trof (10). Hoewel het veld door de regen glad was geworden, ontspon zich een snel en aantrekkeiyk party voetbal, waarbij bei de doelen beurtelings in gevaar kwa men. De gastheren hadden in de 22e minuut bepaald niet over geluk te kla gen toen Van Arenthals bij een der Boysaanvallen een hoge bal verkeerd timede, die daarna via kruising van Ëaal en lat buiten bereik van doelman 'ieleman in corner buiten ging, maar na 32 minuten bleef de gehele Zaam- slagdefensle staan, en Verschelling kon gemakkelijk scoren (11). Een ogen- schyniyk ongevaariyke Zaamslagaan val bracht de bal voor de voeten van Babijn die andermaal raak schoot (2 1), én nog voor de rust bracht Roose dc stand op 31. Direct na de thee verkleinde Verschel ling de achterstand tot 32, maar on danks sterker veldspel bleef de (ver diende) geiykmaker uit. Burgerlijke stand PHILIPPINE Bevallen: F. D. A. Vermue-Roegiest d., D. M. •an den Brande-Maes d. Ondertrouwd: M. L. Traas 23 j. en M. E. Schieman 19 j. Getrouwd: J. J. van Doorn 49 j. en L. J. Missiaen 22 j., R. Ingels 23 J. en J. I. W. Lau- ret 21 J. Overleden: F. S. Vandervinnen 37 j. e.v. J. C. Brakke. TERNEUZEN Bevallen: M. L. de Boitselier-Thomas z., M. L. I. A. Cattoir-Verhelst z.. M. A. Geervliet- Robesin d„ G. M. J. Beulens-Coppieters d.. A. J. L. Tichelman-Cahen d.. F. J. de Bruijn- Mulder z.. C. L. Llplijn-van Eetveldt z., I. A. Lafort-de Bakker d„ P. A. M. Schultvlot-Vis- z., D. M. van den Brande-Maes d, D. M. an Weelden-van Peer z., C. van Meeren- donk-Faasse d., M. Martorana-Martinasco d., Grootjans-de Kraker d. Ondertrouwd: A. M. Burm 24 J. en M. J. E. de Koek 25 j. W. Leunis 23 J. en B. M. van Wankum 19 j. Getrouwd: J. N. Paulusse 23 j. en C. Ch. de Bree 22 J. D. Dieleman 26 j. en G. J. Klaas- sen 21 J J. A. van Bendegem 25 j, en E. P Dubbeldam 22 J„ A. A. Risseeuw 22 j. en J. E. Riemens 24 i. Overleden: J. M. Clarisse 98 j. wed. v. L. K. Koene, F. v. d. Hooft 60 j. e.v. C. N. de Zwarte. R. J. Baert 86 J. wed. v. G. Buijze, R. M. Temmerman 79 j. wed. v. F. J. van Troost. OOSTBURG Bevallen: C. S. M. Voogdt-Clement z., P. A. C. van Broekhoven-van Loon z., A. R. J. Dlerickx-Verdonk d., Ch. M. de Dobbelaere- Govaert d., F. L. Buijsse-de Smet d., N. A Vermue-de Cock d., A. A. M. de Smet-Cor- nelis z., T. C. du Fossé-Rosseel d„ L. Lempe- reur-Verrey z„ J. J. P. de Rijcke-v. d. Wae- ter z„ M. D. F. Dusarduyn-de Njjs d., E. J. Veithuis-Jansen z., B. W. de Bruyne-Praat d. Getrouwd: Th. C. M. de Nijs 25 en N. E. N. Bonte 26 j. J. A. Groosman 27 J. en P. C. Dijkers 24 j„ J. B. ZonncviJIle 26 J. en E. M. Verploeg 24 J., P. Th. J. van Rhee 2-1 J. en M. M. Manhave 22 J. Overleden: J. Bruijnooge 82 j.. L. B. Mille 82 S. M. Andriessen 77 j„ O. F. Th. Steflaert 60 J., E. S. de Baerdemaeker 88 J. wed. v. C Sallet, A. P. de S. .idt 84 J. ZUIDZANDE Overleden: J. van den Broeke 90 j., J. Buijze 85 j., A. M. Dane 48 J. e.v. F. J. Stokman. GROEDE Getrouwd: D. van Langevelde 24 en S. La- ko 24 j„ C. van Rentergem 28 j. en G. Roets 28 j., L J. Maas 56 J. en G. E. Smitz 51 i. Overleden: S. Janssen 70 j. e.v. M. J. Zonne- vijlle, H. D. van Dijke 79 j. wed. v. I. A. Becu. RETRANCHEMENT Ondertrouwd: J. L. M. Wuyts 25 J. en J. S. van Hanegem 17 j. 9,10 met post WINKELGALERIJ WALCHEREN MIDDELBURG JUBILEUMFEESTAVOND GEMEENTEPERSONEEL gemeente- Middelburg In het kader van de festiviteiten voor het 50-jarig bestaan van het gemeente- lyk elektriciteitsbedryf in hield de personeelsverenigi meente maandagavond in theater een byzonder geslaagde feest avond. Het hoogtepunt van deze avond was de opvoering van de thriller „Val strik voor heer alleen" door het „Vlis- slngsch Schouwspel". Een spannend stuk, dat zó goed werd gebracht, dat het de kijkers zelfs in de pauze niet los liet. De avond werd geopend door burge meester mr. J. Dryber, die waarderende woorden sprak over de goede samenwer king in de bedrijven. Een korte kleuren film gaf een goed beeld van de ene— verbeteringen in de gas-, licht- en tervoorzieningen. Enkele „spelers' deze film zaten in dc zaal, hetgeen nogal eens gelach uitlokte. Na afloop aan het toneelstuk kreeg iedereen gelegenheid na te praten by de muziek van het clavioline-ensemble van de heer J. den Hollander. Vandaag (dinsdag) wordt eenzelfde avond gehouden voor het resterende deel van het personeel. O.- EN W.-SOUBURG Tweejarig meisje op ventweg aangereden Zondagmiddag om vyf uur is op de ventweg langs de Nieuwe Vlissingse- weg te Souburg het tweejarige meisje Joke van de Amele uit Koudekerke door een bromfiets aangereden. Dokter G. A. van Bockel, die eerste hulp ver leende, liet het meisje naar het zieken huis brengen voor nader onderzoek. Di rect na net ongeluk was het meisje, dat geen zichtbare verwondingen had opgelopen, korte tyd bewusteloos weest. Het ongeluk gebeurde, toen kind, dat in een geparkeerde auto zat, het portier opende en plotseling de ventweg opliep. Op dat moment nader de de door J. D. uit Sint-Laurens be stuurde bromfiets, die een aanrijding niet meer kon voorkomen. handschoenen „vingervrije pasvorm m verschillende soepele sterke leersoorten. HERENMODEHUIS MIDDELBURG VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 4799 kg. 140—254. handelsgarnalen, aanvoer 1016 kg, 122161. Schar 110 kg. Bot 295 kg. Wijting 777 kg. Tong 54 kg. Rog 12 kg. Kabeljouw 44 kg. Ongesorteerde vis 16 kg. VEILING TERNEUZEN. Sla 3.30-8. Bloemkool A 51, A 2 38—44, B 28—34, B 2 14—33, C 2 11—12. afw. 15—17. Knolselderij 10—14. Peen 2 13. Meerlanders 1 11, Bintjes 2 9.20, Andijvie 14—17. Rode kool A 2 1619. Sav. kool 7—17. Witte kool Breekpeen 1316. Waspeen 2 19. Prei 2 18—22. Spruiten gesch. 5966. ongesch. 41 >5. Knolselderij p. kg 24. Spinazie 14—24. Tomaten A 2 25—32. B2 25—26. C 2 25—26. Uien 13—20. Witlof B 97, B 2 75-88, afw. 35—36. Goudrenet 2 80 45. 75 43, 70 41, 65 38, 2 D 29. 3 grof 37—39. 3 fijn 25—32, kroet 21. Golden Delicious 3 grof 4147. fijn 30. kroet 1822. Jonathan 2 80 54, 75 5152, 70 41—49, 65 33—35, 60 31—32. 2 D 29. 3 grof 30—36, fijn 18—24, kroet 12—17. Zoete appelen 3 grof 26. 3 fijn 14. Peren: St. Remy 2 65 26. 2 D 21. 3 grof 28. 3 fijn 16. VEILING BERGEN OP ZOOM. 5 november. Andijvie 1230. Sla 3.5019.50. Spinazie 52. Bloemkool 11—74. Bospeen 12— 20. Waspeen 1039. Rode kool 616. Witte kool 4—13. Sav. kool 15—24. Prei 25—36. To maten 25-81. Spruiten 25—172. Kroten 5—14. Witlof 70—115. Coxs Oranges 36—63. Glorie van Holland 24—51. Br. Alex Lucas 20—27. Overdracht aan „Stad en Lande" Een keurig witgeschilderd luikje boven de deur van het St. Anthonishofje in Zierikzee werd maandagmiddag opengestoten om de vlag uit te ste ken. De vereniging „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland stond op een teruggetrokken pleintje aan de Man- huisstraat met een bescheiden gezel schap voor een klein, mogelijk wat onopvallend monument, dat met veel zorg, met bescheiden middelen, maar met een actieve interesse voor histo rische waarden een grondige restau ratie onderging. De schemering had het hofje met zijn bewonderaars een klein aantal ge nodigden: er was maar weinig ruim te al bijna onthuld, toen de voor zitter van „Stad en Lande", dr. J. J. Westendorp Boerma de sleutel over handigde aan de heer H. Warburg, de nieuwe bewoner van het tot een Êeriefeiyk huis omgetoverde hofje, iven tevoren had architect L. H. A. de Jonge het object aan de bestuur van de vereniging overgedragen. „Zeseneenhalf jaar zijn we bezig ge weest om dit ogenblik te bereiken", zo vertelde hij. „Er moesten heel wat moeilijkheden worden overwonnen; maar dank zy de voortvarendheid van het „Stad en Lande-bestuur is het dan nu toch zover". Als „sur prise" bij de overdracht van dit ge restaureerde stadsmonument zegde de heer De Jonge een vlaggestok op het gazon voor het hofje toe. Voor mevrouw Westendorp Boerma, die de restauratie steeds met persoonlijke bemoeienissen heeft gestimuleerd, was er een boeket. „Het is voor „Stad en Lande" een grote onderneming geweest". De heer Westendorp Boerma gaf het oumiddeliyk toe. „Soms nadden we het idee, dat we ons eigenlijk aan het vertillen waren", voegde hij er nog aan toe. Maar in deze restauratie zag hy tevens het bewijs, dat „Stad en Lande" niet alleen kritiek heeft op wat er in Zie rikzee wordt gedaan. „We hebben er iets positiefs mee willen berei ken In het kort haalde de voorzitter even de historie van het St.-Anthonishofje op. Voor een definitie citeerde hij de historicus Van der Schatten, die het hofje beschrijft als „een vierkant plein, geschikt voor bleekveld, waar omheen kamertjes voor vrouwen en bejaarden zrjn gegroepeerd". Zierikzee was geen stad met vele hofjes", aldus de heer Westendorp Boerma. „Er waren slechts twee van deze weggedoken groepjes huizen". Dat wil overigens niet zeggen, dat het bejaardenprobleem Werd ver waarloosd. Ieder misverstand daar over ruimde de voorzitter uit de weg door de genodigden attent te maken op de rijen bejaardenwoningen, die in Zierikzee langs normale straten wer den gebouwd. Het belangrijkste voor beeld: de inmiddels afgebroken „godskamertjes". Nadat de heer Westendorp Boerma het wel en wee van het St.-Anthonishofje in de loop der eeuwen had opgehaald vorige week maakten wij er al melding van bracht hy nog dank aan allen, die zich voor deze kost bare restauratie verdienstelijk heb ben gemaakt: stadsarchivaris P. van Beveren, de geestelyke vader van het pand, architect De Jonge, hoofdaan nemer S. de Vlieger en zijn mede werkers „Monumentenzorg" om het subsidie, de gemeente wegens de bij drage voor woningverbetering en de „Scheldebank" N.V. voor de lening. Toen de deur van het hofje was open gezwaaid, trad het gezelschap bin nen om te bezichtigen wat met veel minitieuze arbeid van een vervallen krot was veranderd in een aantrek keiyk huis, een gedistingeerde inrich ting en een fraai geconserveerd mo numentaal uiterlijk rgemeester mr. F. Th. Dyckmeester overhandigde de bewoners nog een attentie, waarbij hij namens het ge meentebestuur er zijn blydschap over uitsprak, dat „Stad en Lande" de restauratie van het hofje heeft aan gepakt. ZUID-BEVELAND Bond van Plattelandsvrouwen vierde het 10-jarig bestaan In de vergaderzaal van hotel „De Koop handel" te Krabbendyke vierde de plaatselyke afdeling van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen het 10-jarig bestaan. De bijeenkomst stond onder leiding van mevr. Blok=Dckkcr. Van de vele genodigden voerden het woord burgemeester L. Cnossen, de heer L J. Smallegange, namens de Z.L. M., mevrouw Kik-Trimpe. namens het provinciale bestuur, en afgevaardigden van de afdelingen uit Rilland, Yerseke en Kruiningen die ook bloemen aan boden en mejuffrouw Van Gorsel namens het L.J.G. Daarna zaten de leden aan een diner. Het bestuur werd een fraai geborduurd kleed voor de bestuurstafel aangebo den, vervaardigd door leden van de handwerkclub. MEDEDELING IN RONDVRAAG RAAD DAAROM WORDT HUIDIGE VELD NIET VERBETERD B. cn w. van Westkapelle zyn momenteel intensief bezig plannen voor te bereiden voor de aanleg van een nieuw sportter rein. Dit is de reden, waarom het- college geen kosten wil verbinden aan een even tuele verbetering van het huidige veld. Dit deelde burgemeester T. H. de Mees- ttr in de rondvraag van de maandag avond gehouden raadsvergadering m« in antwoord op een informatie van de heer J. de Pagter (p.v.d.a.), die daarbij wees op de slechte toestand van het ter rein. De heer De Meester deelde mee, dat het terrein de morgen, voorafgaande aan de raadsvergadering, door de K.N.V.B. voor 1963 was afgekeurd. Voor dat jaar had VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 20 uur VERENIGING VOOR INSTRUMENTALE MUZIEK - MIDDELBURG Dirigent: JAN OUT Solisten: BOUW LEMKES en JEANNE VOS, viool. Programma Handel: Water-Music J. S. Bach: Dubbelconcert voor 2 violen DvorakVierde Symfonie. Kaarten a ƒ2,(r.i.) verkrijgbaar bij: J. Len stra, Paulus Potterstraat 19, Oostburg; Muziek school, Oude Stad 28, Oostburg; Boekhandel „De Luit", Spuiplein 37, Breskens; Fotohandel O- do Milliano, Vrijstraat, Sluis; Hotel „Dc Rode Leeuw", Aardenburg; Drukkerij Bevin Zn., IJzendijke en op de avond van het concert aan de zaal- Scholieren 1,25- de burgemeester echter al weer ont heffing gekregen, nadat hy de K.N.V.B.- secretaris de situatie had uiteengezet. De heer De Meester merkte op, dat b. en w. zich zeer wel bewust zijn van de slechte staat van het veld. „Of dit hele maal in de schoenen van de gemeente geschoven kan worden, meent het colle ge te moeten betwyfelen. Ook van de zijde van de Noormannen is er weinig aan gedaan", aldus de voorzitter. De heer De Meester voegde er aan toe, dat de totstandkoming van het nieuwe veld nog wel enkele jaren zal vergen. „Als de gemeente eigen grond had was het niet zo moeilyk, maar thans moeten wij de grond verwerven". Wethouder J. Minderlioud (g.b.) merkte nog op, dat er ongetwijfeld een moge- ïykheid kan worden gevonden om het veld in de tussentijd wat op te knappen. Dat zou eventueel kunnen gebeuren door Noormannen die voor de exploitatie moet zorgen en de gemeente samen. Burgemeester De Meester voegde er tot slot nog aan toe: „Het is er een erezaak voor b. en w. om er iets goeds van maken". De meerderheid van de raad besloot om geen bijdrage te verlenen aan de Nederlands-Belgische verenigin lyk een bedrag van ƒ25, zo: meerderheid van b. en w. hadden voorgesteld. Die meerderheid het college wethouder Minderhoud zag er het nut niet van in. By de stemming bleek, dat de heren Min derhoud, A. J. Meeuse (g.h.), P, K- van Rooijen (cJi.) en j. de Visser (s.g.p.) er tegen waren; de P.v,d.A.- fractie, wethouder W. Gabrielse, en de heren J. Brasser en De Pagter wa ren er voor. Kraamzorg De subsidie voor de kraamzorgcentra, waarom de commissie voor de hygiëne van het kind verzocht had, werd ge bracht op 500 per jaar. De commissie had 1000 gevraagd, maar dit was vol gens b. en w. een te grote financiële last. De heer Van Rooijen meende, dat voor dit doel ongetwyfeld 1000 uitgetrokken kan worden. Om die reden ging hij niet met het voorstel mee. De verplichte winkelsluiting voor de bakkers werd op hun verzoek vastge steld op donderdagmiddag, het krediet in rekening-courant by de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten vastgesteld op 65.000 en voorts ging de raad ak koord met een begrotingswijziging voor "1, hetgeen een belangrijke verster king van de post „onvoorzien" beteken de. Geen hofjesstad Chauffeur reed zonder rijbewijs De vrachtautobestuurder A. L. uit Me- liskerke veroorzaakte zaterdag om streeks half drie een botsing bij de Sta- tionsbrug in Middelburg met een bestel auto van J. de G. uit Goes. De bestuur der van de vrachtauto verleende geen voorrang aan de van rechts komende bestelauto; by de botsing werd de be stelauto zwaar beschadigd. De vracht wagenchauffeur reed zonder rijbewys. KOUDEKERKE Motorrijder reed tegen lichtmast Vrijdagavond laat. omstreeks kwart voor elf, is de achttienjarige A. S. in zijn woonplaats Koudekerke. in de Vlissing- se straat, met zyn motor tegen een lichtmast gereden. S. moest met een onderbeenbreuk worden opgenomen in het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen. Het ongeluk gebeurde, toen de motor op een vochtig wegdek begon te slippen. De motorfiets werd licht beschadigd. AARD APPELTERMIJN MARKT ROTTERDAM (Weekbericht van de makelaars Cantzlaar Schalkwijk N.V.. Rotterdam). De afgelopen week gaf wederom een uiterst stille markt te zien waarin slechts 33 contracten tot stand kwamen, tegen 85 contracten in de vooraf gaande week. In Bintje 35 mm opw. april levering gingen om 25 contracten tot prijzen van 16,20 tot 1 16 per 100 kg. terwijl in Bintje ..A" 35-45 mm. november levering ge daan werden 8 contracten tot prijzen tussen n 21.80 per 100 kg. De omzet ge durende de maand oktober beliep 747 con tracten. tegen 654 contracten in de maand september en 905 contracten in oktober 1961. Het aantal openstaande contracten bedraagt thans 708. w.v. 694 Bintje 35 april. 10 Bintje „A" november en 4 Bintje „A" december. GRAANBECRS ROTTERDAM Tarwe, 17 pet vocht, naar kwaliteit, tot 31.90. Deze week franco Rotterdam. Zomergerst, volgens monster, tot 27.25 af. Haver, volgens tot 25-25 at Rogge, volgens monster, tot 24.25 af. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erw ten. op monster. 40.0046.50. Schokkers, op monster. 41.00—55,00. Bruine bonen, boeren- schoon. op monster, tot 95.00. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Totale aanvoer 2005. Vette koeien 1437. Var kens 568. Prijzen (resp. Ie. 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 255-280 220-250 200-220 Varkens (levend gew.) 185 180 175 Vette koeien aanvoer ruim. handel kalm, af loop traag, prijzen gedrukt, enkele prima's boven notering. Varkens (levend gew.) aan voer als vorige week. handel vlug. prijzen hoger prima vleesvarkens boven notering slachtzeugen 135-140 per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje 11.25—12.75. Klei-aardap pelen 35 mm opwaarts: Bintje 10.7512^5. Voer-aardappelen 3.004.50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden. vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. VLAS MARKT ROTTERDAM 5 november. Waterroot vlas: lage soorten van 1.45 tot 1.60, middensoorten van 1.65 tot 1.80, best vlas van 1,85 tot 2.05. Dauwroot vlas: van 1.30 tot 1.80. Breekvlas: van 0.85 tot 1.40 afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0,60 tot 1,05. De produktie van waterrootvlas was in de afgelopen wc-ek groter dan vorige week, daar nagenoeg alle vlassers weer aan het zwinge len zijn. Het vlaslint dat aan de markt kwam bestond voornamelijk uit lagere- en midden- welke vrijwel alle werden verkocht. Best vlas is minder gevraagd, het aanbod is klein. De prijzen bleven op het peil van vorige week gehandhaafd. De vraag naar dauwrootvlas blijft voldoende het aanbod iedere week op te nemen, de noteringen bleven onveranderd. Breekvlas wordt weinig geproduceerd, het geringe aan bod wordt regelmatig verkocht Door de ver hoogde vlasprodubtie is het aanbod van ge zwingelde lokken wat ruimer geworden, de vraag blijft voldoende om het aanbod op te nemen. De prijzen bleven onverandred. VEILING KAPELLE Jonathan I 75 51, 70 51, 65 49, 60 39. II -75 31—33. 70 35—37, 65 32—35, 60 28—32. Hd 22—24, grof 22—25, fijn 20. Goudrenet I 85 52—53, 80 54—55, 75 52—53, 70 47—49, 65 44, II 85 48, 80 50, 75 49, 70 46, 65 43, lid 36—38, grof 42, fijn 35—37. geel: I 85 58, 80 61, 75 61. Coxs Orange Pippin I 75 78, 70 76—77, 65 71, 61, 55 45. II 75 66, 70 61, 65 56, 60 51. Glo- van Holland I 70 43, 65 41. Hd 34. grof 30 Laxton Superbe I 80 40. 75 43, 70 44, 65 39. 33, lid 24, grof 32. Golden Delicious I 80 68—77, 75 69—85, 70 62—82, 65 55—70, 60 58, II 80 61, 75 59—62, Hd 18, grof 34—42, fijn 17 —21. Lombarts Calville XI 80 43, 75 47, 70 45, 65 40, 60 39. grof 31, fijn 19—20. Sterappel I 65 66, 60 60, 55 35. Zoete Ermgaard lid 24, kroet 10. Kroetappelen gepl. 18.40, val 16.80, Zwijndrechtse Wijnpeer I 55 31, 50 23, lid 14. grof 15, fijn 10. Comtesse de Paris I 70 31, 65 31, 60 26. 55 19, II 65 25, 60 23, 55 17, lid 13, grof 16, fijn 9*,i, Saint Remy I 75 27, 65 27. II 75 26. 65 25, Hd 22. grof 18. fijn 16. Gie- Wildeman I 60 54. 55 48. 50 40—41. II 50 35. lid 16—20, grof 29. fijn 16. Conference H 70 55. 65 58. 60 58. Hd 28, grof 44. Beurre Clair- I 65 39. 60 31. Pondspeer I 75 21, II 65 22. Nouveau Poiteau II 65 19. Soldat Laboreur 1 160 45. Doyenne du Cornice grof 69. BI. drui- I 139, n 92—100. Aardappelen kriel Ui— 2. Groenten: Kropsla 4, Bloemkool 11—31, Prei 23—28. Sav. kool 13, Rode kool 16, Witte kool 5',i7. Andyvie 1424. Uien 10. Torna- AB 32—75, C-CC 25—36. VEILING GOES. 5 november. Druiven: Black Alicante 1 143 —154. Bloemkool A 1 33—49, A 2 28—49, B 1 B 2 18—34, afw. 15—25. Kropsla 2 8, C 1 4. Knolselderij 1 10—13, 2 47. Wortelen 12 -22. Radijs 2 14. Tomaten A 39—41. B 45. C 26. Uien 3-8. Peen 1 14. 2 13. Witlof A 2 84—92. Spruiten A 1 50—51. A 2 33, B 1 24— 2 15—17. Prei A 1 24—28, A 2 25—26. Andijvie 1 1120, 2 15. Groene sav. kool 1 13 •17. 2 13—15. Rode kool 1 16. 2 6-0. Gele iv. kool 1 10—11, 2 8. Witte kool 1 7—8. Boe- rekool 2 13. KERKNIEUWS Gezamenlijke uitspraak kerken over internationale hulpverlening noodzakelijk Op een in Driebergen op initiatief van „Kerk en wereld" gehouden beraad is men tot de conclusie gekomen, dat de kerken zich gezamenlijk moeten uit spreken over de plicht van iedere Ne derlander 1 procent van zijn inkomen af te staan voor internationale hulp verlening. Voorts werd de vorming van een per manente werkgroep besproken, die zeer breed moet zijn samengesteld en die regering en volk moet doordringen van de noodzaak aan de hulpverlening hoge prioriteit toe te kennen in het kader van de nationale bestedingen. Men deed een dringend beroep op de volksverte genwoordiging te besluiten voor 1963 1 procent van het nationale inkomen uit de publieke middelen voor hulpver lening te bestemmen. Een groep studenten en afgestudeerden van de Amsterdamse Vrye Universiteit deed het voorstel by de viering van het 150-jarig bestaan van het Koninkryk der Nederlanden een nationaal geschenk aan te bieden aan de Verenigde Naties voor een „concreet" hulpverleningspro ject. De hervormde gemeente te Wageningen heeft een toezegging van beroep doen uitgaan naar ds. F. N. M. Nljssen te Goes voor de vacature dr. P. L. Schram ten behoeve van het werk onder de stu denten van de landbouwhogeschool te Wageningen. Rijkspostspaarbank In de maand oktober is bij de rijks postspaarbank te Krabbendyke inge legd 19.424,52 en terugbetaald 24.057,14. Haags gerechtshof landbouwwerktuig is lading Geruime tyd geleden is in Zeeuwsch- VIaanderen een aantal gebruikers van landbouwtrekkers geverbaliseerd, die aan deze trekker een meerscharige ploeg aan de driepuntsbevestiging over de openbare weg vervoerden. Volgens verbalisanten moest de ploeg worden gezien als achteroverboiiw van de trekker en was deze als zodanig te lang, namelyk langer dan 2/3 van de wielbasis van de trekker, wat de wette lijk voorgeschreven lengte van de ach- teroverbouw van een motorrijtuig is. Het Landbouwschap heeft zich echter altyd op het standpunt gesteld dat in principe alle aan een trekker bevestigde werktuigen moeten worden gezien als lading, te weten bevestigd op het „laad- vlak" van de trekker: de driepuntsbe vestiging. Bij de behandeling van deze zaak voor de kantonrechter te Terneuzen werd een boete opgelegd. Daarna ging men in hoger beroep, waarbij de rechtbank te Middelburg het vonnis bevestigde. In cassatie voor de Hoge Raad werd dit vonnis vernietigd en de zaak terugge wezen naar het gerechtshof te Den Haag. Dit gerechtshof heeft deze zaak opnieuw beoordeeld. In zijn arrest van 3 oktober 1962 oor deelt het hof niet bewezen, dat de ploeg als achteroverbouw van het motorvoer tuig deeluitmaakt van dat motorrytuig. Het hof is nameUjk van oordeel dat de ploeg wordt vervoerd als lading van de trekker omdat hy niet tot de gewone uitrusting van de trekker behoort. Het hof overwoog hierbij nog, dat ook by een landbouwtrekker een laadvlak voorkomt, te weten het vlak gevormd door de drie punten van de hefinrichting. Als dus een ploeg of een ander land bouwwerktuig door middel van deze driepuntsbevestiging met een trekker wordt vervoerd is het lading. Deze conclusie van het gerechtshof is belangryk voor de landbouw in haar geheel. Omdat voor lading ruimere voorschrif ten gelden in het wegenverkeersregle ment dan voor achteroverbouw, is het voor de landbouwers dus mogelyk om al le landbouwwerktuigen aan de drie puntsbevestiging van de trekker over de openbare weg te vervoeren. Aldus zijn extra investeringen voor dit vervoer niet nodig. Wél moet In alle gevallen deze uitstekende lading zijn voorzien van een rode vlag van 40 by 40 cm, die aan één zyde moet worden opgehangen, terwijl de scherpe uitsteken worden afgeschermd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15