Streekplan is remmend voor Brouwershaven EREHAAG VOOR DIRECTRICE HAAMSTEEDSE HUISHOUDSCHOOL ZUID-BEVELAND Financiën van Ovezande minder rooskleurig AGENDA NOORD-ZEELAND WITLOFTEELT HEEFT IN KAPELLE EN OMGEVING MOGELIJKHEDEN Vandaag begint Softenon-proces in Luik OOSTDUITSE KOK EN RUSSISCH MEISJE OVER GRENS GEZET MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 B. en w. willen protesteren VOORSTEL MET WENSEN EN AANVULLINGEN VOOR BROUWERSHAVEN zit er absoluut geen „muziek" in het streekplan voor Schouwen-Duive- land. De recreatiecommissie en het college van b. en w. zijn una niem van oordeel, dat het plan on voldoende rekening houdt met de belangen van Brouwershaven. „In zijn huidige vorm zal het eerder remmend dan stimulerend werken" zo wordt de raad voorspeld in een voorstel om duidelijk protest aan te tekenen bij en een aantal wen sen kenbaar te maken aan Gedepu teerde Staten. Morgenavond (dins dag) zal de raad het streekplan in bespreking nemen. onderzoek door de recreatie staan b. en w. op het. standpunt, dat het ontwerpplan op verschillende pun ten dient te worden aangevuld. Met name waar het gaat om terreinen voor recreatieve bebouwing, recreatiegebied, kampeerterreinen, mogelijkheden voor agrarische hulphedrijven en kleinindus- trie. Met nadruk stelt het college deze be merkingen aan de orde. omdat het streekplan een basis zal vormen voor de gemeentelijke uitbreidingsplannen. „Ge tuigt dus een streekplan niet van visie, dan is de terugslag daarvan steeds ook in het uitbreidingsplan voelbaar. Remt een streekplan de ontwikkeling, dan zal ook een uitbreidingsplan dit noodge dwongen moeten doen", aldus het voor stel. Voor recreatieve bebouwing zomer woningen op ruime onderlinge afstanden voorzien van beplanting geeft het college van b. en w. van Brouwershaven drie terreinen aan die in het streek plan ontbreken: 1 bij Den Osse van de Langedijlc tot de Kerkweg (de in aan leg zijnde buitendijkse werkhaven biedt grote mogelijkheden); 2 ten noordoos ten van de kom van Noordgouwe, ach ter het huidige verenigingsgebouw; 3 ten noordwesten van Schuddebeurs tussen Donkereweg en Schouwse dijk, temidden van de reeds aanwezige be bossing. Bij de haven van Zonnemaire zagen b. en vv. graag een gebied met een algemeen recreatieve bestemming, waarop een bebossing zou kunnen worden aangebracht en waar cara vans of dergelijke zouden kunnen worden toegelaten, aan speeltuinac commodatie zou kunnen worden ge dacht. Kampeerterreinen Ook zag Brouwershaven graag enkele kampeerterreinen in het streekplan op- genomen: 1 bij de werkhaven van Den 'sse; 2 in de zogenaamde Bulke ten noordwesten van Brouwershaven, waar reeds elektriciteit en waterleiding aan wezig is; 4 boven Schuddebeurs en 5 bij het natuurgebied in het Dijkwater te Dreischor. Al deze terreinen zijn door hun ligging bij uitstek geschikt om als kampeerterrein dienst te doen. B. en w. tekenen bij deze „aanvulling" aan, dat G.S. in hun toelichting op de streek- plankaart de toekomstige behoefte er aan toegeven, maar dat dit college ver zuimt zulke terrreinen te projecteren. Agrarische hulpbedrijven en kleinindus- trie willen b. en w. van Brouwershaven ook mogelijkheden bieden, bijvoorbeeld ten noordoosten van Schuddebeurs. waar vroeger de vlasroterij stond. Het wordt van belang geacht, dat bij ge bleken behoefte dergelijke bedrijven niet door de gehele gemeente worden ver- ipreid, maar in één gebied kunnen vorden opgericht. In aansluiting op dit terrein zou langs de Kloosterweg permanente bebouwing kunnen worden geprojecteerd. Men heeft daarbij het oog op open bebouwinj op royale afstanden van de weg. Tenslotte zouden b- en w. ten zuiden van Noordgouwe een ruim terrein aan gewezen willen zien voor open bebou wing in de verdere toekomst. Hiermee zou de mogelijkheid worden geschapen om, mocht in de toekomst-behoefte be staan aan bouwgrond, deze in het uit breidingsplan daarvoor te reserveren. NEDERLAAG VOOR DE BELGISCHE VOETBALLERS Het Belgische voetbalelftal heeft zondag Ie Belgrado de eerste wedstryd van liet toernooi om de Europese beker voor Inndenlcams tegen Zuid-Nlavic verloren. Met 8zegevierden de Zuidslavlërs, dank zy een doelpunt een minuut voor lijd, (oen middenvoor Zambata spil Spronck en back Bare uit positie speel de eh hard inschoot. In de eerste helft waren de Zuidslavlërs sterker en dat resulteerde reeds in de 12e minuut in een doelpunt van links buiten Skoblar. Vijftien minuten latei- was het echter Stockman, die de ge lijkmaker met een lang afstandsschot noteerde. In de 33e minuut werd Skoblar in het Belgische strafschopgebied ernstig ge hinderd en de penalty die daaruit voort vloeide schoot hij zelf achter doelman Nicolay (2—1). Na de rust kwamen de Belgen echter terug, vooral door het goede spel van Hanon. Hij was het die Jurion in de 56e minuut een niet te missen kans bood (2—2). Daarna namen de Zuldslaviërs het heft weer in handen en zoals reeds vermeld, wonnen zij door een doelpunt in de laatste minuut van Zambata. Nederlandse hockey- ploeg zegevierde lu de 22e hockey-inlerland tussen Ne derland en Erankryic heeft het Neder landse liockey-elftal een overwinning Twaalf Walcherse koren op chr. zangavond in Middelburg Niet minder dan twaalf koren uit ver schillende plaatsen op Walcheren heb ben zaterdagavond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de zangavond van de Kon. Bond van Chr. zang- en oratoriumverenigingen opgeluisterd. Het talrijke publiek heeft ruim vier uur lang kunnen genieten van de uitvoering van verschillende psalmen, oratorium- en koorstukken met en zonder solisten. Vooral het duet, gezongen door me juffrouw De Boer en mejuffrouw De Visser uit Souburg, kreeg een warm applaus. Als gast trad op het bij geen enkele bond aangesloten Noordbeve- lands mannenkoor. Tot slot was er ge legenheid voor het publiek om mee te zingen. De jury werd gevormd door de heer Kousemaker, die elke muziek vereniging een schriftelijk rapport mee gaf. De optredende koren waren: „De Jonge Zangers" uit Nw.- en St.-Joosland, „Halleluja" uit Grijpskerke. „Looft den Heer" uit Westkapelle, „De Lofstem" uit St.-Laurens, „God is mijn Lied" ui Breskens, „Nieuwlandskoor uit Nw. en St.-Joosland, „Soli Deo Gloria" ui O.- en W.Souburg, „Sursum Corda" ui. Oostkapelle, „Eén in geest en streven" uit Serooskerke, „Soli Deo Gloria" uit Kamperland, „Soli Deo Gloria" uit Oostburg en „Hosanna" uit Vlissingen. Damwedstrijden De leden van de damclub „Kapelle" heb ben weer enkele partijen gespeeld voor het persoonlijke clubkampioenschap. De uitslagen waren: J. C. WalraveC. van Liere 02, J. de NeefC. Sulsters 0 2, H. A. v. d. VrieJ. J. Ganseman 0 2, L. AdriaanseIz. op 't Hof 20 en J. C. van LiereJ. op 't Hof 11. behaald. Op het drassige veld van het Wapernerstadion te Amstelveen wist de Nederlandse bockeyploeg met attractief spel de score op 41 te brengen. Frank Zweert s maakte met twee doel punten een bekroond debuut als aan valsleider. maar eigenlijk nog meer als de slagvaardige spits van de aanval. Van Vroonhoven en Krol hebben het tegen de taaie en snelle kanthalvcs Ber nard en Bignon erg moeilijk gehad, maar hun tempo was hoog en de indi viduele naar binnen gerichte acties zaaiden voortdurend paniek in de Fran se verdediging, waarin doelman Dobig- ny de held was en waarin de lange, voor rust back, daarna spil spelende Dcsmazure het in het laatste kwartier zo benauwd kreeg, dat hij herhaaldelijk op onoirbare wijze aan de noodrem meende te moeten trekken. VANDAAG. Middelburg Electro: De kal zal 3 keer mi auwen, 19.30 uur. 14 Jaar. City: Jubileum avond elektriciteitsbedrijf, 20 uur. Vlissingen Alhnmbrn: Ontwakende driften, 20 uur. 18 Jaar. Luxor: Nacht over Parijs. 20 uur. 14 Jaar. Britannia: voorstelling Stichting Nederlandse Pantomine, school voorstelling. 9.30 uur. Goes Grand: Ursus de Lceuwenkoning, 20 Bergen op Zoom Roxy: Nacht over Parijs, 20 uur, 14 Janr. Luxor: Huis voor ont spoorde meisjes, 20 uur, 18 Janr. Terncuzcn Luxor: De Comancheros, 20 uur, 14 jaar. Openbaar Lyceum: Recital George van Renesse. 20 uur. Openbaar Lyceum: Dany Zonewa sopraan en Wil lem Tol8ma piano, Z.V.U. in samenwer king met „Het Schoolconcerl", 11 uur. i Gent Olympïatheater: O Solo mlo, 20 u al. llulst Bioscoopgebouw: Die Fledermaus, Oosiliurg Lcdelthcater: De inspecteur, 20 uur. 14 Jaar. Axel Het Centrum: En altijd lokt de vrouw, 20 uur. 18 Jaar. Zlcrikzcc Concertzaal: Het geheim Monte Cristo, 20 uur, 14 Jaar. Dinsdagavond half aclst zal de gemeen teraad van Ovezande de gemeentebegro ting voor 1963 behandelen. „Deze begro ting is belangrijk ongunstiger dan de be grotingen van de voorafgaande jaren", aldus li. cn w. Vorige jaren waren er steeds, soms aanzienlijke posten voor on voorziene uitgaven. Nu echter kon de begroting alleen sluitend gemaakt wor den door te putten uit de batige saldi van vorige dienstjaren en wel tot een be drag van 8000. Met dit bedrag is de begroting sluitend te maken en kan alsnog de post voor onvoorziene uitgaven geraamd worden op 2053,36. Deze post wordt noodzake lijk geacht om de verwachte stijging van uitgaven te kunnen opvangen. Deze be langrijk ongunstiger begrotingspositie moet in hoofdzaak worden gezocht in de kosten van krankzinnigenverpleging en de bijdrage aan het burgerlijk armbe stuur tot dekking van het tekort. Voor krankzinnigenverpleging en kosten so ciale zorg is voor 1963 een bedrag van 33.578,80 nodig tegen 13.653,70 in 1962, een nadelig verschil dus van 19.920,10. De totale cijfers van de begroting bedra den voor de gewone dienst 357.454,94 n inkomsten en uitgaven met een post onvoorzien van 2053,36, De inkomsten van de kapitaaldienst zijn geraamd op 660,772,37 en de uitgaven zijn geraamd op 895.991,47. zodat de kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van 235.269,10. Aan reserves zal er volgens de Taming eind 1963 aanwezig zijn een bedrag van 66.084,21, terwijl volgens de raming eind 1963 aan gestorte waar borgsommen aanwezig zal zijn een be drag van 11,912,10. Eind 1963 wordt er een tekort aan financieringsmiddelen van 157.272,79 verwacht. In de loop van 1963 zal dan ook getracht moeten worden langlopende geldleningen aan te trekken om dit tekort te dekken. GOES Wijkavond Ned. Hervormde Kerk in Goes De Nederlands Hervormde Kerk te Goes heeft voor de bewoners van wijk III een wijkavond gepland op dinsdag 20 no vember in het „Slot Ostende". Voor de pauze zal de avond in het teken staan van de Vereniging Kinderzorg. De direc teur van deze vereniging, de neer H. van Arkel en de maatschappelijk werker, de vroeger le Goes als wika bekende W. Veenhoven zullen ieder een kort praatje houden. Na de pauze zullen enkele films worden vertoond door de heer S. C. J. van Essen, die tijdens een vroegere wijk avond reeds heeft getoond goede kleu renfilms te kunnen opnemen van vogels en bloemen. Aan deze avond zal het wijk kwartet medewerking verlenen. AUTOBANDEN VLAM GEVAT DOOR OVERVERHITTING Als gevolg van oververhitting vatten twee banden van de rechterachterwielen van een door B. de M. bestuurde vracht auto vlam toen de chauffeur vrijdagmor gen omstreeks acht uur met zyn auto door Goes reed. Aan de overweg bij Kloetinge merkte de chauffeur, dat zyn auto niet harder wilde rijden dan 50 km. Over de Patijnweg. de paralelweg van de rijksweg, reed hij door tot het hotel Ockenburg waar hij zijn auto op een parkeerstrook neerzette. Het bleek dat de beide banden van de rechter achter wielen waren geklapt als gevolg van oververhitting. Nauwelijks stond de wa gen stil of de vlammen sloegen van onder de vrachtauto. De ijlings gealar meerde brandweer slaagde erin het vuur te blussen. Na verwisseling van de wie len kon de vrachtauto de reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen voortzetten, auto vervoerde gedroogde pulp. FILMAVOND NED. CHR. REISVERENIGING In het „Slot Ostende" te Goes vertoonde de filmdienst van de Nederlands Chris telijke Reisvereniging vrijdagavond een intéressant toeristisch kleurenfilmpro gramma onder de titel „Wintersport, subtropen... en verder". Na een kort openingswoord van de heer J. van de Velde uit Middelburg, penningmeester van het afdelingsbestuur hield de heer J. P. D. Kennedy, propagandist van de N.C.R.V. een inleiding. Hij stelde hierin onder moer, dat de kerst- en nieuwjaars- reizen over de gehele linie vrijwel zyn volgeboekt. Ook wees spreker op de enorme reactie, die een wintervakantie In de bergen op de mens kan hebben. Ook kwam de nazorg voor de ouders van de emigranten ter sprake. De heer Ken nedy besloot zijn inleiding met de mede deling, dat het reizen in groepsverband zoveel voordelen biedt. Hierna volgde een vlot filmprogramma De talrijke aanwezigen kregen allereerst een film te zien over Israël, waarbij di verse plaatsen waar Jezus leefde, zoals Kana, Kapernaum en de Zee van Tibe rias op het doek verschenen. Na deze bijbelse reis kwam het kunstzinnige ge deelte naar voren met een bezoek aan Spanje. Het zuivere toeristische clement kregen de aanwezigen te zien in do film over Montenegro in Joego-Slavië, de „drempel van het Oosten". Letterlijk al les wat van een wintervakantie in d( bergen vertoond kan worden was te zien in een film over het wintersportparadijs Davos-Parsenn in Zwitserland. In een film over Brazilië zag men verrassende alledaagse filmbeelden over het leven in de in 1911 gestichte gereformeerde Ne derlandse kolonie Carambei. Deze film had tot doel, het onder aandacht bren gen en het ondersteunen van „Weerzien Overzee", een orgaan van de Christelijke Emigratie Centrale en de N.C.R(eis)V. ter bevordering van het famliebezoek aan emigranten. In de film zag men een echt stukje Holland in een zuivere Bra ziliaanse wereld. Deze zeer geslaagde avond toonde een kijkje in de N.C.R.V.-reiskeuken, waarin men reeds 40 jaar de ingrediënten voor een goede, prettige en waardevolle reis klaar maakt. Coöp. Boerenleenbank in de maand oktober In de maand oktober werd bij de spaar bank van de Coöperatieve Boerenleen bank „Goes" (Raiffeisenbank) gestort f 797-532,52. Opgenomen werd een bedrag van f 625.798,35. Het spaarverschil be droeg: f 171.734,17. Per 31 oktober 1962 was het totaalbedrag aan inge legde spaargelden: f 15.028.006,58. In de afgelopen maand werden 107 nieu we spaarbankboekjes uitgereikt. YERSEKE „Volksonderwijs" in Oostelijk Zuid-Beveland Vorige week vergaderden te Yerseke de besturen van de afdelingen van Volks onderwijs in oostelijk Zuid-Beveland. Namens de federatie Zeeland waren aanwezig de heren Hage, Boon en Al- bers. De heer Hage gaf een uiteenzet ting over de gang van zaken in de ver eniging Volksonderwijs en over de po sitie der openbare school. In 't bijzon der kwamen de door de Tweede Kamer aangenomen Mammoetwet en de hieruit voor de openbare school voortvloeiende veranderingen ter sprake. Ook de be heersvorm van de openbare school was een punt van discussie, waarbij bleek dat dit vraagstuk wel in het middelpunt der belangstelling staat. Nadat een aan tal huishoudelijke zaken waren bespro ken, waarbij bleek dat de afdelingen Volksonderwijs zich actief met de openbare school bezighouden, werd be sloten dat ook dit jaar weer in sommi ge afdelingen een propaganda-avond te houden. Met een opwekking actief te blijven voor het werk der vereniging en in het bijzonder voor de openbare school, waarbij als altyd, goed onderwijs als eerste vereiste wordt gezien, sloot de heer Hage deze druk bezochte verga dering. Rijkspostspaarbank Bij de rijkspostspaarbank ten kantore Yerseke en ressort werden gedurende de maand oktober 381 inleggingen in geschreven tot een bedrag van ƒ44.090,72 en 100 terugbetalingen ge daan met een bedrag van 37.631,96- NIEUWDORP Jeugdouderling L. Burger nam afscheid te Nieuwdorp Jeugdouderling L. Burger lieeft vrijdag avond te Nieuwdorp afscheid genomen. Dat gebeurde tydens een bijeenkomst voor de jeugd in het verenigingsgebouw te Nieuwdorp. De nieuwe ouderling, de heer M. D. de Schipper zei in zyn toe spraak onder meer: „U hebt als jeugd ouderling te Nieuwdorp veel tot stand gebracht5'. Ook mevrouw Burger nam afscheid. Zij was oprichtster en leidster van de kin derclub. Het echtpaar mocht tijdens de bijeenkomst tal van geschenken in ont vangst nemen. In zijn dankwoord zei de heer Burger onder meer tot de jeugd: „U heeft ons een fantastische avond be zorgd. Het stemt ons ietwat weemoedig dit werk te moeten neerleggen. Ik hoop, dat mijn opvolger dezelfde steun van jul lie zal mogen ontvangen. Ik hoop ook, dat jullie achter hem zullen staan". Al dus de heer Burger. Namens de gemeen te en de jeugd voerde tenslotte ds. R. Holwerda het woord. De avond werd verder gevuld met een cabaretprogram- dat door de kinderen werd verzorgd. De feestelijke bijeenkomst werd voortge zet met een dansje op muziek van de „Sing-singers". KAPELLE Oliebollenverkoop voor het Rode Kruis afdeling „Kapelle-Biezelinge e Schore" van het Ned. Rode Kruis heeft voor het komende winterseizoen weer enkele activiteiten op het programma slaan. Als afsluiting van de inzame lingscampagne zal de afdeling op vrij dag 16 november een olicbollenverkoop houden. Verder ligt het in de bedoeling in januari de jaarlijkse filmavond to geven. Tenslotte zal er eind februari of begin maart weer een bloedafname- avond gehouden worden. Gevonden voorwerpen BIJ het groepsbureau van de rijkspolitie te Kapelle werden de volgende goede ren als gevonden aangegeven. Dit zjjn: zilveren gulden, drie dameshandschoe nen, bankbiljet, gymnastiekschoenen, vulpen, kinderjasje, bril, sleeptouw en monlagesleutel. In hun hagelwitte schortjes en dito kapjes en gewapend met pannelappen, strijkmessen, soeplepels en alle mogelijke dagelijkse schoolattributen vorm den de meisjes van de protestants christelijke landbouwhuishoudschool in Haamstede vorige week een erehaag bij de uitgang van het raadhuis. Daar was kort tevoren hun „juf", de directrice van de school, mej. M. G. J. Nieuhof, getrouwd met de heer H. W. Vervest uit Burgh. Een andere groep maakte een keurige boog met versierde hoepels. Vele huismoeders kwamen een kijkje nemen bij de plechtigheid. Mevrouw Vervest-Nieuhof blijft nog enige tijd als directrice aan de Haamsteedse school verbonden. Schoolbestuur en leerlingen kwamen het echtpaar later in grote getale gelukwensen. YERSEKE Gouden bruiloft Het echtpaar Kole-Loymans uit de Scheldestraat, hield in Oeles cafetaria te Yerseke een druk bezochte receptie ter gelegenheid van hun 50-jarig hu welijksfeest. Het gouden bruidspaar werd een groot aantal bloemstukken en cadeaus aangeboden. De heer M. Hoogesteger overhandigde namens de bejaarden van Yerseke en de bezoe kers van de bejaardensociëteit een en veloppe met inhoud. De heer Kole dankte mede namens zijn vrouw voor de grote belangstelling en de aangebo den cadeaus en hoopte nog lang voor de bejaarden werkzaam te mogen zijn. Sinterklaasbezoek aan Yerseke Traditiegetrouw zal het damescomité ook dit jaar weer het bezoek van sin terklaas aan Yerseke organiseren en wel op zaterdag 1 december. Na de in tocht zal dan weer een aantal zieken en gebrekkigen worden bezocht en ont haald. Ook de jeugd zal tijdens de tocht niet' worden vergeten. Ongeval op mosselkotter Vrijdagmiddag heeft zich aan boord van de mosselkotter YE 69 van de fir ma Van den Bosch een ongeval voor- jedaan. Vlak voor de haven van Yer seke begaf de knecht A. v. d. B. zich in de machinekamer waar hij uitgleed en zo ongelukkig terecht kwam dat hij een been brak en een grote vlees wond opliep. Enkele leden van de E.H. B O. hebben hem geholpen, waarna ook dokter Ampt spoedig aanwezig was. Deze achtte het noodzakelijk om v. d. B. naar een ziekenhuis te Goes over te brengen. BORSSELE Ringavond hervormde vrouwen De ring Borssele van de hervormde vrouwenverenigingen hield 31 oktober INLICHTINGEN OVER INENTEN VAN HONDEN Door de vereniging van Dierenbescher mers wordt aan belangstellende hon denbezitters betreffende het inenten van hun dierer. gaarne inlichtingen verstrekt door de heer Van de Neste, Dahliastraat 6 te Terneuzen. COLUNSPLAAT P.I.T.-COLLECTE De P.I T.-coliecte te Colijnsplaal heeft opgebracht 303,25. OVEZANDE N. O. V.I.B.-collecte De collecte voor de Anti-Honger Actie van de N.O.V.I.B. heeft te Ovezande f48,60 opgebracht. OOSTERLAND Diavertoning voor de vrouwenvereniging „Martha" van de Christelijke Op de vergaedring vrouwenvereniging „Martha" te Oos- terland die wegens ziekte van de pre sidente, mevrouw Groenewegen, onder leiding stond van mejuffrouw A. Boot, heeft ds. L. Boer uit Haamstede onder de titel „In en om de kerk" een serie kleurendia's vertoond, over het kerke lijk- en verenigingsleven in zijn woon plaats. Mejuffrouw Boot opende de vergadering en ging voor in gebed. Zij sprak een welkomstwoord tot ds- en mevrouw Boer en tot de leden van de zustervereniging uit Sirjansland. Na dat de presidente een inleiding had ge houden over het onderwerp: „Gebeds verhoring" en zij nog enige woorden had gewijd aan de hervormingsdag, werd een aanvang gemaakt met de vertoning der lichtbeelden. De toe lichting werd gegeven door middel van een geluidsband. Na afloop bracht mejuffrouw Boot ds. Boer hartelijk dank voor de vertoning van deze dia's en bood hem een roker tje aan. Nadat onder orgelbegeleiding van mevrouw Capelle-Beije nog een vers was gezongen, sloot mejuffrouw Boot deze bijeenkomst. Bejaardensociëteit vierde 6-jarig bestaan In de „Koebel" te Burgh hééft de plaat selijke beiaardensociëteit onder goede belangstelling het 6-jarig bestaan ge vierd. De presidente mejuffrouw Van Citters-Bolomy hield een lezing over de beklimming en afdaling van de 4000 meter hoge Mount Waddington in Brits Columbia (Canada), waaraan één van haar zoons jonkheer A. van Citters heeft deelgenomen. Tijdens deze beklimming die werd uitgevoerd door een Zwitsers echtpaar en zeven vrienden, nam jonk heer Van Citters een aantal kleuren- en zvvart-wit-foto's, die jonkvrouw Van Citters aan de aanwezigen vertoonde. SCHERPENISSE Rijkspostspaarbank in oktober In de maand oktober is bij het hulp kantoor van de rijkspostspaarbank te Scherpenisse ingelegd met 77 handelin gen f 8090.55, cn terugbetaald met 18 handelingen f 4925.48. Twee nieuwe re keningen werden geopend. Na ruim een jaar verblijf in Nieuw-Gui- nea keerde Chris Klink dezer dagen te rug in het ouderlijk huis te Sirjansland. Zowel de heenreis als terug werd met een vliegtuig gemaakt. De nu dienst plichtige militair trad twee jaar geleden als vrijwilliger in dienst bij de marine, waarna hij in opleiding kwam als radio telegrafist. Op 14 oktober 1961 kwam de uitzending naar Nieuw-Guinea. Van de oorlogshandelingen werd weinig ge merkt. Tijdens zijn verblijf in Nieuw- Guinea studeerde de heer Klink, wat met succes werd bekroond daar hij een gun stig examen aflegde voor de rang van telegrafist I. KLOETINGE Ledenvergadering van Bond van Bejaarden Ter inleiding van het winterseizoen hield de afdeling Kloetinge van de Bond van Bejaarden een ledenvergadering in „Amicitia" onder voorzitterschap van de heer S. Goerce. Hel lid van het rayon- bestuur, de heer Rokus, voorzitter van de afdeling Schoondijke. was mede aan wezig cn sprak over het doel en de wer king van de vereniging en van de afde lingen. Hy beklemtoonde het algemeen karakter van de bond, los van welke binding ook van politieke of kerkelijke aard. Naast de doelstelling van mate riële aard is er ook die van het aankwe ken van de onderlinge band. Voor het organiseren van ontspannings avonden werden verschillende tips gege ven. Voor de eerstvolgende ontspan ningsavond van de afdeling Kloetinge zal het kindercircus „Hoger op" te Goes worden gevraagd. Overwogen zal wor den de afdeling te Schoondyke te ontvan gen en een tegenbezoek te brengen. Aan het bestuur van de afdeling werd toege voegd de heer I. van Houte die zal op treden als secretaris. SIRJANSLAND Militair C. Klink terug uit Nieuw-Guinea een ringavond in het „Van huis" te Ellewoutsdijk. Hattum- inleiding werd gehouden door de presidente, me vrouw M- Vrijlandt-Leenhouts, terwijl het eerste gedeelte van de avond werd verzorgd door de ontvangende vereni ging. Na de pauze hield dokter J. Geldof uit Driewegen een zeer interes sante lezing met als onderwerp „Ge zond Gezin". HOEDEKENSKERKE Coöp. boerenleenbank Van januari tot 1 november werd bij de spaarbank van de Coöperatieve Boe renleenbank te Hoedekenskerke inge legd f 1.615.964,38 en terugbetaald f 1.230.162,55. Er was een spaarover schot van f 385.801,83. Het tegoed be droeg op 1 november f 5.779.162,59. Er kwamen 125 nieuwe spaarders bij. KRUININGEN N.O.V.I.B.-collecte In de gemeente Kruiningen heeft collecte voor de N.O.V.I.B. opgebra f 1046,90. Volgens de heer M. Watt el Voorlichtingsavond voor studiegroep glaslainders Gary Powers gaat weg bij inlichtingendienst Francis Garv Power», de voormalige U-2 piloot die in de Sowjet-Unie gevangen heeft gezeten en dit jaar was vrygelaten heelt zijn ontslag genomen bij de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst, zo is van officiële zijde meegedeeld. Het ont slag is ingegaan op 6 oktober. De offi ciële zegsman zei, dat Powers de inlich tingendienst had verlaten „omdat zijn taak geëindigd was". In Luik begint vandaag een van de meest opzienbarende processen in België van de laatste jaren: de „zaak-Softc- non". Als hoofdbeklaagde zal terecht staan de 24-jarige mevrouw Suzanne van de P., die wordt beschuldigd van moord met voorbedachte rade op haar misvormd ter wereld gekomen baby. Met haar zullen terechtstaan haar echtge noot, Jean van de P., haar moeder en zuster en de huisarts van het gezin, de 33-jarige Luikse medicus J. C. Zij worden beschuldigd van medeplich tigheid. Het schuldig of onschuldig zal worden uitgesproken door 12 juryleden. Het hof van assisen, waarvoor alleen de zwaarste misdrijven worden behandeld, is het enige gerechtelijke college in Bel gië. waar de jury-rechtspraak wordt toe gepast. Verwacht wordt, dat het proces een vijftal dagen zal duren. De beklaag den zullen door zes advocaten worden verdedigd en ongeveer 40 getuigen zul len worden gehoord. Mevrouw Van de P. schonk op 22 mei van dit jaar het leven aan een dochter, Carine, in een ziekenhuis in de Belgische plaats Rocourt. Het meisje kwam mis vormd ter wereld. Armpjes ontbraken geheel en de handjes waren direct aan de schouders gegroeid. Op 29 mei keerde mevrouw Van de P. met haar baby uit het ziekenhuis in haar woning terug. Zij heeft bekend diezelfde avond door dokter C. voorgeschreven slaaptabletten, opgelost in honing en melk, aan de baby te hebben gegeven. De volgende dag bleek het kind te zijn overleden. De. leden van de studiegroep van g tuinders uit Kapelle en omgeving hebben donderdagavond in hotel „De Zwaan" van de heer M. Wattel, hoofdassistent A van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst gehoord, dat er o k voor deze streek met zijn intensieve kleine tuinbouwbe drijven mogelijkheden zijn in de witlof teelt. Op deze voorlichtingsavond wees de heer Wattel er op, dat er zeker pers pectieven zijn voor de afzet van witlof. Hy staafde deze bewering met te wyzen op liet feit, dat de witlof die in 1913 voor het eerst ons land binnenkwam thans een binnenlands eonsumptiever- bruik heeft van 1,8 kg per hoofd per jaar. „In België wordt zelfs 5 kg per hoofd meer geconsumeerd dan in ons land, wat toch wel aangeeft", aldus de heer Wattel, „dat in ons land het ver bruik zeker kan worden opgevoerd" Dat de mogelijkheden van verschillende teeltvormen door de pas enkele jaren geleden begonnen glastuinders met be langstelling wordt gevolgd, bewees wel de grote opkomst die er voor deze voor lichtingsavond was. Dat oolc de nieuwe cultuur leeft, was te horen in het openingswoord van voorzitter A. J. Ber- man, die vertelde, dat de studiegroep momenteel 38 leden telt. Uitvoerig schetste de heer Wattel de mogelijkhe den rond de witlofteelt, die gebezigd kan worden als teelt vvan wortels en afzon derlijk als teelt van kroppen. Wortel teelt leent zich het beste op zogenaamde boeregrond. Met name in Zeeuwsch-Vlaanderen in het gebied rond Ede-Aardenburg worden veel witlofwortels geteeld. Hier had men vorig jaar een areaal van 120 ha, wat omgerekend tegen een produktie van 30 ton per ha een totaalopbrengst van 3600 ton wortels betekent. Normaal kan van wortels vijftig procent lof worden geoogst, wat inhoudt, dat dit gebied de grond stof leverde voor 1800 ton witlof. KRABBENDIJKE Hervormde mannenvereniging vergaderde De hervormde mannenvereniging t_ Krabbend ijke, hield dezer dagen onder leiding van de heer J. Koster een verga dering. in de consistorie van de Neder lands hervormde kerk. Na opening en welkomstwoord, leidde de heer H- Kok Czn., een bijbelbespreking over Psalm 103 in. Na de pauze sprak de heer De Ridder uit Kruiningen over zijn reis naar Spanje, toegelicht met kleurendia's. De vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie heeft in het week einde twee geliefden «ver de grens gezet. Het betreft een 20-jarige Duitse kok en zyn 19-jarige uit Leningrad afkomstig meisje, die iiij als verstekelinge op een schip uit Rusland naar Zaandam smokkelde. De koksmaat, een vluchteling uit Oost-Duitsland. leerde het Russische meisje kennen tijdens de reizen die hy op het Westduitse schip „Mer- kurius" naar Leningrad maakte. Het was een liefde op het eerste ge zicht, want al spoedig rijpte het plan bij de koksmaat zijn geliefde mee te nemen. Trouwen in Rusland was niet mogelyk, omdat dan zou blijken dat de koks maat uit Oost-Duitsland, waar zijn familie nog woont, is gevlucht. Hy slaagde er ln zijn geliefde op het houlschip te smokkelen. In Zaan dam stapte het tweetal van boord om zich bij de Duitse consul in Am sterdam te melden. Deze kon niets anders doen dan de vreemdelingendienst waarschuwen. Aangezien het meisje geen politiek asiel wenste aan te vragen, bleef de vreemdelingendienst niets anders over dan een uitgeleiding. Na overleg met het ministerie van justitie werd besloten dat de koksmaat en zyn aanstaande bruid per trein ons land zouden verlaten. In West- Dultsland hopen ze spoedig te kunnen gaan trouwen. In Zeeuwsch-Vlaanderen legt men zich op de teelt toe, door de wortels te verko pen. Voor de tuinders uit Kapelle achtte de heer Wattel het het beste de wortels te kopen en niet zelf te telen. Uitvoerig stond spreker stil bij de teelt van krop pen en maakte daarbij onderscheid tus sen de warme (met behulp van warm water en elektriciteit) en koude teelt. Bij de warme teelt is een oo^stbcheer- siiig mogelijk, terwijl ze productieverho ging geeft en betere kwaliteit lof. Voor de warenhuisbezitters kan de wit lofteelt als voorteelt van de aardbeien worden gebezigd. De wortels dienen dan omstreeks 20 oktober ingekuild te wor den. De zes kuilen van elk 16 m2 die men daarbij kan aanleggen, kunnen 7 ton wortels bevatten met een mogelijke produktie van 3500 kg lof. Een onver warmde teelt geeft echter geen oogstbe- heersing, terwijl ook de winteruren niet zo produktief gemaakt kunnen worden. Voor Kapelle en omgeving achtte de heer Wattel de warme witlofteelt het meest geschikt. Als de tuinders hiertoe over willen gaan, adviseerde de heer Wattel dit wel op verantwoorde wijze te doen. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 2 november. Aardappelen 1015. Andijvie 10 27. Bloemkool I A: 5 stuks per bak 6168, 6 stuks per bak 4660, 1 stuks per bak 3549. Bloemkool II A: 6 stuks per bak 24—51. Dub bele bonen I 1.80—2.20, II 90—1.60. Pronkbo- nen 81—1.16. Kassnijbonen 2.10—2.30. Rode kool 9—16. Gele kool 12—14. Groene kool 10— 15. Sla I A 10—15, II A 4—7. Spinazie 45. Spruiten I A 5582. II A 4655, I B 5557. Komkommer 70-80 58—96. 60-70 56—87, 50-60 51—84, 40-50 41—62. Prei 28—37. Peterselie 4— 5. Grote peen 711. Uien 1721. Witlof I A 88—1.07, II A 71—96, I B 87—88, II B 64—73. Aanvoer 27.00 kg. Frnnkenthalers 1.041.46. Black Alicante 1.16—1.39. Golden Champion 1.42—1.82. Boerenkool 10—11. Tomaten A I 5.05—5.20, B I 5.30, C I 3.95. Coxs Orange Pip pin KI. I A 73—84. I 3 60—68, I C 42—43, II A 58—68, II B 52—57, II C 34—41. Glorie van Holland KI. I A 48—52, I B 42—48. I C 32—41. Jonathan KI. I A 42—50. Goudreinetten KI. I A 53—60, I B 50—59. I C 47—18, II A 43—52, II B 5354, II C 4647. Légipont KI. I A 63 67. I B 61—63, I C 49—53, II A 58—64, II B 5456. Doyenné du Cornice KI. I A 961.16. I B 1.00—1.08, I C 92—93 Aanvoer fruit 110.000 hg. Nagekomen advertenties Hierbij vervul ik de treurige plicht kennis te geven van het overlijden van mijn lieve zorg zame moeder, mijn zuster, onze tante, onze nicht en onze vriendin r CATHARINA ELISABETH DE FEYTER, geboren De Feyter, op de leeftijd van bijna 85 jaar. Namens allen, A. de Feyter. Terneuzen, 2 november 1962. Lange Kerkstraat 37. De begrafenis zal plaatshebben op maandag 5 november, na voorafgaande rouwdienst om 13.30 uur in gebouw „De Schakel", Kerkhoflaan. Ver trek van gebouw „De Schakel" om 14.00 uur. Liever geen bezoek en geen bloemen. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene zal de begrafenis in alle stilte plaatsvinden. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed in het ziekenhuis te Oostburg onze geliefde zoon, broeder, zwager en oom, de heer PIETER VERHAGE, op de leeftijd van ruim 66 jaar. Zuidzande: Wed- E. Verhage- Morel. E. J. Verhage. Terneuzen J. E. Bruggeman- Verhage. J. Bruggeman- Heilo M. J. Verhage. Nieuwvliet Wed. F. Verhage- du Fossé. Neven en nichten. Zuidzande, 3 november 1962. Dorpsplein 14. De begrafenis zal plaatshebben op dins dag 6 november a.s. om 3 uur op de alge mene begraafplaats te Zuidzande- Liever geen bezoek. T Heden overleed in het St.-Josephziekenhuïs, voorzien van de Gena demiddelen der H. Kerk, onze zuster, schoonzuster en tante ANNA CHRISTINA HEIJERIKS, weduwe van Johannes Clowting, op de leeftijd van 72 jaar. Uit aller naam. C. G. Heijerlks. Vlissingen. 3 november 1962. Ferdinand Bollaan 8. Condoleantieadres Breewaterstraat 43. De gezongen uitvaart dienst zal plaatshebben op dinsdag 6 november a s. te 10.00 uur in de parochiekerk van O.L. V. van de H. Rozen krans te Vlissingen, ge volgd door de begrafe nis op de begraafplaats aldaar. De overledene is opge baard in de rouwkamer van het ziekenhuis. Geen bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9