Streekplan is remmend voor Brouwershaven AGENDA WALCHEREN UITREIKING DIPLOMA'S DOOR DE STICHTING B0UWBEDRJF WITLOFTEELT HEEFT IN KAPELLE EN OMGEVING MOGELIJKHEDEN AFDELING OOSTBURG PARTIJ VAN DE ARBEID STELDE KANDIDATEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vandaag begint Softenon-proces in Luik MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 B. en w. willen protesteren VOORSTEL MET WENSEN EN AANVULLINGEN VOOR BROUWERSHAVEN zit. er absoluut geen „muziek" in het streekplan voor Schouwen-Duive- land. De recreatiecommissie et het college van b. en w. zijn una niem van oordeel, dat het plan on voldoende rekening houdt met de belangen van Brouwershaven. „In zijn huidige vorm zal het eerder remmend dan stimulerend werken" zo wordt de raad voorspeld in een voorstel om duidelijk protest aan te tekenen bij en een aantal wen sen kenbaar te maken aan Gedepu teerde Staten. Morgeiravond (dins dag) zal de raad het streekplan in bespreking nemen. onderzoek door de recreatie commissie, staan b. en w. op het standpunt, dat het ontwerpplan op verschillende pun ten dient te worden aangevuld. Met name waar het gaat om terreinen voor recreatieve bebouwing, recreatiegebied, kampeerterreinen, mogelijkheden voor agrarische hulpbedrijven en kleinindus- trie. Met nadruk stelt het college deze be merkingen aan de orde, omdat het streekplan een basis zal vormen voor de gemeentelijke uitbreidingsplannen. „Ge tuigt dus een streekplan niet van visie, dan is de terugslag daarvan steeds ook in het uitbreidingsplan voelbaar. Remt een streekplan de ontwikkeling, dan zal ook een uitbreidingsplan dit noodge dwongen moeten doen", aldus het voor stel. Voor recreatieve bebouwing zomer woningen op ruime onderlinge afstanden voorzien van beplanting geeft het college van b. en w. van Brouwershaven drie terreinen aan. die in het streek plan ontbreken: 1 bij Den Osse van dc Langedijk tot de Kerlcweg (de in aan leg zijnde buitendijkse werkhaven biedt grote mogelijkheden); 2 ten noordoos ten van de kom van Noordgouwe, ach ter het huidige verenigingsgebouw; 3 ten noordwesten van Schuddebeurs tussen Donkereweg en Schouwse dijk, temidden van de reeds aanwezige be bossing. Bij de haven van Zonnemaire zagen b. en w. graag een gebied met een algemeen recreatieve bestemming, waarop een bebossing zou kunnen worden aangebracht en waar cara vans of dergelijke zouden kunnen worden toegelaten, aan speeltulnac- commodatie zou kunnen worden ge dacht. Kampeerterreinen Ook zag Brouwershaven graag enkele kampeerterreinen in het streekplan op- genomen: 1 bij de werkhaven van Den 'sse; 2 in de zogenaamde Bulke ten noordwesten van Brouwershaven, waar reeds elektriciteit en waterleiding aan- NEDERLAAG VOOR DE BELGISCHE VOETBALLERS Het Belgische voetbalelftal heeft zondag te Belgrado do eerste wedstrijd van liet toernooi om do Europeso beleer voor landenteams tegen Zuiu-Slavië verloren. Met 3—2 zegevierden de Zuldslaviërs, dank zjj een doelpunt een minuut voor tijd, toen middenvoor Zambata spil Spronck en back Bare uit positie speel de en hard inschoot. In de eerste helft waren de Zuidslaviërs sterker en dat resulteerde reeds in de 12e minuut in een doelpunt van links buiten Skoblar. Vjjftien minuten later was het echter Stockman, die de ge lijkmaker met een lang afstandsschot noteerde. In de 33e minuut werd Skoblar in het Belgische strafschopgebied ernstig ge hinderd en de penalty die daaruit voort vloeide schoot hjj zelf achter doelman Nicolay (21). Na de rust kwamen de Belgen echter terug, vooral door het goede spel van Hanon. Hij was het die Jurlon in de 56e minuut een niet te missen kans bood (2—2). Daarna namen de Zuldslaviërs het heft weer in handen en zoals reeds vermeld, wonnen zij door een doelpunt in de laatste minuut van Zambata. Nederlandse hockey- ploeg zegevierde ln de 22c hockey-interland tussen Ne derland en Frankrijk heeft het Neder landse hockcy-elftal een overwinning behaald. Op het drassige veld van het Wagerncrsfadion te Amstelveen* wist de Nederlandse hockey ploeg inel attractief spel de score op 4—1 te brengen. Frank Zwecrts maakte met twee doel punten een bekroond debuut als aan valsleider, maar eigenlek nog meer als de slagvaardige spits van de aanval. Van Vroonhoven en Krol hebben het tegen de taaie en snelle kanthalves Ber nard en Bignon erg moeilijk gehad, maar hun tempo was hoog en de indi viduele naar binnen gerichte acties zaalden voortdurend paniek in de Fran se verdediging, waarin doelman Dobig- ny de held was en waarin de lange, voor rust back, daarna spil spelende Desmazurc het in het laatste kwartier zo benauwd kreeg, dat hij herhaaldelijk op onoirbare wijze aan de noodrem meende te moeten trekken. VANDAAG. Middelburg Electro: De kat zul 3 keer mi auwen, 19.30 uur. 14 Jaar. City: Jubileum- avond elcktrieiteitsbedrijf. 20 uur. Vieringen Alhnmbrn: Ontwakende driften. 20 uur. 18 Jaar. Luxor Nacht over Parijs. 20 uur. 14 Jaar. Britannia: voorstelling Stichting Nederlandse Pantomtne. school voorstelling. 9 30 uur. Goes Grand: Ursus de Leeuwenkoning, 20 uur. 14 jaar. Bergen op zoom Roxy: Nacht over Parijs. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Huis voor ont spoorde meisjes, 20 uur, 18 Jaar. Terneuzen Luxor: De Comancheros, 20 uur. 14 Jaar. Openbaar Lyceum: Recital George van Renesse. 20 uur. Openbaar Lyceum: Dany Zonewa sopraan en Wil lem Talsmn piano, Z.V.U. in samenwer king met „Het Sehoolconcert", 11 uur. Sas van Gent Olympiathealcr: O Sole mio. 20 u a.l. Hulst Bioseoopgebouw: Die Fledermnus, 20 U a.l. Oostburg Ledeltbeater: Do inspecteur. 20 uur, 14 Jaar. Axel Hel Centrum: En altijd lokt de vrouw, 20 uur. 18 Jaar. Zierikzee Concertzaal: Het geheim van Montc Crislo, 20 uur, 14 Jaar. wezig is; 4 boven Schuddebeurs ei by het natuurgebied in het Dijkwater te Dreischor. Al deze terreinen zijn door hun ligging bij uitstek geschikt om als kampeerterrein dienst te doen. B. en w. tekenen bij deze „aanvulling" aan, dat G.S. in hun toelichting op de streek- plankaart de toekomstige behoefte er aan toegeven, maar dat dit college ver zuimt zulke terrreinen te projecteren. Agrarische hulpbedrijven en kleinindus- trie willen b. en w. van Brouwershaven ook mogelijkheden bieden, bijvoorbeeld ten noordoosten van Schuddebeurs, waar vroeger de vlasroterij stond. Het wordt van belang geacht; dat bij ge bleken behoefte dergelijke bedrijven niet door de gehele gemeente worden ver spreid, maar in één gebied kunnen worden opgericht. In aansluiting op dit terrein zou langs de KloosterWeg permanente bebouwing kunnen worden geprojecteerd. Men heeft daarbij het oog op open bebouwing op royale afstanden van de weg. Tenslotte zouden b. en w. ten zuiden van Noordgouwe een ruim terrein aan gewezen willen zien voor open bebou wing in de verdere toekomst- Hiermee zou de mogelijkheid worden geschapen om. mocht in de toekomst behoefte be staan aan bouwgrond, deze in het uit breidingsplan daarvoor te reserveren. Twaalf Walcherse koren op chr. zangavond in Middelburg Niet minder dan twaalf koren uit ver schillende plaatsen op Walcheren heb ben zaterdagavond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de zangavond van de Kon. Bond van Chr. zang- en oratoriumverenigingen opgeluisterd. Het talrijke publiek heeft ruim vier uur lang kunnen genieten van de uitvoering van verschillende psalmen, oratorium- en koorstukken met en zonder solisten. Vooral het duet, gezongen door me juffrouw De Boer en mejuffrouw De Visser uit Souburg, kreeg een warm applaus. Als gast trad op het bij geen enkele bond aangesloten Noordbeve- lands mannenkoor. Tot slot was er ge legenheid voor het publiek om mee te zingen. De jury werd gevormd door de heer Kousemaker, die elke muziek vereniging een schriftelijk rapport mee gaf. De optredende koren waren: „De Jonge Zangers" uit Nw.- en St.-Joosland. „Halleluja" uit Grijpskerke, „Looft den Heer" uit Westkapelle, „De Lofstem" uit St.-Laurens, „God is mijn Lied" uit Breskens, „Nieuwlandskoor uit Nw.- en St.-Joosland, „Soli Deo Gloria" uit O.- en W.Souburg, „Sursum Corda" uit Oostkapelle, „Eén in geest en streven" uit Serooskerke. „Soli Deo Gloria" uit Kamperland, „Soli Deo Gloria" uit Oostburg en „Hosanna" uit Vlissingen. Damwedstrijden De leden van de damclub „Kapelle" heb ben weer enkele partijen gespeeld voor het persoonlijke clubkampioenschap. De uitslagen waren: J. C. WalraveC. van Liere 02, J. de NeefC. Sulsters 0 2, H. A. v. d. VrieJ. J. Ganseman 0 2, L. AdriaanseIz. op "t Hof 20 en J. C. van LiereJ. op 't Hof 11. VLISSINGEN Vlissingse Nutsspaarbank in de maand okiober Uit het maandoverzicht van de „Vlis- singsche Nutsspaarbank" blijkt, dat. het totaaltegoed over heel Zeeland by het begin van oktober f 27.359.105,28 bedroeg en aan het eind van deze maand f 24.417.591,74 was. Vorig jaar oktober waren deze cijfers respectieve lijk f 24.147.029,76 en f 24.254.641,20. Over januari tot en met oktober van dit jaar was het tegoed op het einde van deze periode f 27.417.591,74, vorig jaar in dezelfde tijd f 24.254.641,20. In de maand oktober 1962 werd over heel Zeeland ingelegd in totaal fl.472.811,47 (v.j. f 1.167.551,50) en terugbetaald f 1.414.325,01 (v.j. f 1.059.940,06). Er werden in oktober van dit jaar 424 nieuwe rekeningen uitgegeven en het aantal rekeningen bedroeg in totaal aan het eind van oktober 29.680 voor de provincie. Bij de afdeling schoolspa- ren werd voor f 3043 ingelegd en het aantal rekeningen was 5119 stuks. Het tegoed voor het jeugdsparen volgens de jeugdspaarwet was eind oktober f 482.754,90 voor 1260 rekeningen. De ambtenarenspaarregeling, telde 411 rekeningen met in totaal f 175.402,76 tegoed. Er zijn 4489 spaarbusjes in om loop. Het Vlissingse hoofdkantoor, in clusief het bijkantoor aan de Bonedijke- straat, telde 18.542 rekeningen met f 17-748.409,93 aan tegoed, Souburg had een tegoed van F 1.684.967,47 op 2486 rekeningen. Terneuzen had 867 rekeningen met een tegoed van f 762.040,87, Zaamslag f 191.147,86 op 186 rekeningen, Axel f 187.489,05 op 427 rekeningen, Heinkenszand 67 re keningen met. f 27.942,26 tegoed. Goes: f 5.184^994,51 "op" 5162 rekeningen. Wolphaartsdyk f 1.003.347,37 op 1002 rekeningen, Noord-Beveland 179 reke ningen met f 281.105,75 en Kapelle f 270.199,93 tegoed op 258 rekeningen. Oprichting school slechtziende en -horende kinderen bepleit Dezer dagen hield de Vrouwenbond van de P.v.d.A. afdeling Vlissingen haar jaarvergadering in „Het Anker" onder voorzitterschap van mevrouw Priester- Gubbels. Na de jaarverslagen van secre taresse en penningmeesteresse, volgde de verkiezing van bestuur en kascontro lecommissie. Voor de gewestelyke jaar vergadering op 21 november a.s. komt van de afdeling Vlissingen het volgende voorstel: „De gewestelyke vrouwencom missie dringt cr by onze fractie, leden van de Provinciale Staten, op aan, extra aandacht te besteden c.q. de mogelijk heid te onderzoeken om in samenwer king met de daarvoor geëigende organen te komen tot het stichten van een school voor slechtziende en -horende en gebrek kige kinderen". GRIJPSKERKE De heer F. Dronkers nam afscheid van christelijke school Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd heeft de heer F. Dronkers, onderwijzer aan de christelyke school te Grijpskerke dezer dagen af scheid genomen van het schoolbestuur en de ouders. Des middags was er een bijeenkomst, waarin de leerlingen de heer Dronkers een afscheidsgeschenk aanboden. Des avonds bestond er voor de ouderen gelegenheid om in het dorpshuis van de onderwijzer afscheid te nemen. De voor zitter van het schoolbestuur, de heer P. Francke, sprak waarderende woorden aan het adres van de heer Dronkers voor het vele werk, dat hij in het belang van de leerlingen heeft verricht. Hij bood de scheidende onderwijzer een enveloppe met inhoud aan. Namens de oud-leerlingen betuigde mejuffrouw J. Koets haar dank in dichtvorm. Zij liet haar woorden vergezeld gaan van een geschenk. Waarnemend burgemeester W. Cevaal vertolkte de dank van het gemeentebestuur. De inspecteur voor het lager onderwijs, de heer A. Leenhouts, sprak eveneens waarderende woorden tot de heer Dronkers. De heer A. Rie- mens haalde vervolgens herinneringen op aan de eerste schooldag van de heer Dronkers. Verder voerden het woord de heer B. G. Groot Nibbelink, oud-hoofd van de school en I. Marinissen, oud bestuurslid. Enkele oud-leerlingen brachten ter afwisseling verschillende voordrachten, schetsjes en muziekstuk jes. Nadat de heer Dronkers een dank woord had gesproken sloot ds. P. L. J. Wapenaar cle bijeenkomst. Scheep vaartberichten Vlissingen aangekomen 2-11: Utsira van rede. Warkwortli van Londen, Demosthenes Panta loon van Liverpool. Gerhard Elfring van Gent. Viisingen vertrokken 2-11: Catharina W. naar Londen. Utsira naar New Orleans. 3-11: Sua- ity naar Dundalk. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 2-11: Bicsboscli van Par, Myra van Londen, Da Costa van Tilbury. Willem van Oranje van Hamburg, Agnes van Londen. Peter Swenden Swansea naar Gent, Situla van Rotter dam, Cito van Dordrecht, Mathilda van Neath River, 3-11: Heemraadsingel van New Hnven nnar Gent. AndiJk van Le Havre. Thea Swansea. Solvretta van Rotterdam. Ro- zenburgh van Rotterdam, Sommelsdyk van Rotterdam. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 2-11: Frans van Seumeren naar Haugesund, Hoog land naar Kopenhagen van Sluiskil. Twee Gebroeders naar Walkom, Eemsmond naar Walkom. Crescendo naar Cork. Piai naar Avonmoutli, 3-11: Arvo naar Zeebrugge, Lin- gedijk naar zee van Terneuzen. Antje naar Londen. Officiële publikatie Burgemeester en wethouders van Vlissingen: gelet op artikel 5. 6e lid sub c, van het we genverkeersreglement. brengen ter openbare kennis, dat zij in bet belang van de vrijheid het verkeer en de veiligheid op de weg op grond van het bepaalde in artikel 4. eerste lid sub c en sub li van genoemd reglement, hebben besloten: de geslotenverklurlng van de Lange Zel- ke naar de richting van de Walstraat voor bet verkeer met alle voertuigen met uit zondering van rijwielen in dien zin te wij zigen. dat deze geslotenverklaring slechts geldt voor het straatgedeelte gelegen tus sen het pand plaatselijk bekend Lange Zellce 31 dit pand inbegrepen en de Walstraat: b. een wachtverbod ln te stellen voor het doodlopende gedeelte van de Emmastraat gelegen tussen het pand Emmastraat 2 dit pand inbegrepen en de toegang tot het nieuwe arsenaal: dat deze besluiten voor een ieder ter Inzage liggen ter gemeentesecretarie. 2e afdeling, kamer 1: dat ingevolge het bepaalde in artikel 5, ze- •ende lid van het wegenverkeersreglement bovengenoemde besluiten in afschrift zijn toegezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, aan Gede puteerde Staten van Zeelund. aan de A.N.W. aan de K.N.A.C. en aan de K.N-M.V. Vlissingen. 26 oktober 1962. AUTOBANDEN VLAM GEVAT DOOR OVERVERHITTING Als gevolg van oververhitting vatten twee banden van de rechterachterwielen van een door B. de M. bestuurde vracht auto vlam toen de chauffeur vrijdagmor gen omstreeks acht uur met zijn auto door Goes reed. Aan de overweg bij Kloetinge merkte de chauffeur, dat zijn auto niet harder wilde rijden dan 50 km. Over de Patijnweg, de paralelweg van de rijksweg, reed hij door tot het hotel Ockenburg waar hij zijn auto op een parkeerstrook neerzette. Het bleek dat de beide banden van de rechter achter wielen waren geklapt als gevolg van oververhitting. Nauwelijks stond de wa gen stil of de vlammen sloegen van onder de vrachtauto. De ijlings gealar meerde brandweer slaagde erin het vuur te blussen. Na verwisseling van de wie len kon de vrachtauto de reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen voortzetten. De auto vervoerde gedroogde pulp. OlieboUenverkoop voor het Rode Kruis De afdeling „Kapelle-Biezelinge e Schore" van het Ned. Rode Kruis heeft voor het komende winterseizoen weer enkele activiteiten op het programma staan. Als afsluiting van de inzame lingscampagne zal de afdeling op vrij dag 16 november een oliebollenverkoop houden. Verder ligt het in de bedoeling in januari de jaarlijkse filmavond te geven. Tenslotte zal er eind februari of begin maart weer een bloedafname- avond gehouden worden. Gevonden voorwerpen Bij het groepsbureau van de rijkspolitie te Kapelle werden de volgende goede ren als gevonden aangegeven. Dit zyn: zilveren gulden, drie dameshandschoe nen, bankbiljet, gymnastiekschoenen, vulpen, kinderjasje, bril, sleeptouw en montagesleutel. In l.t.s. te Terneuzen 20 TIMMERLIEDEN EN 6 METSELAARS GESLAAGD In het gebouw van de lagere technische school te Terneuzen heeft de Stichting Vakopleiding Bouwbedryf vrijdagmiddag diploma's uitgereikt aan 20 geslaagde timmerlieden en aan 6 metselaars. De voorzitter van de examencommissie, de heer VV. Simons, gewaagde van een i tal spannende examendagen, waarop bij zonder hard is gewerkt. Naast de felicitaties aan geslaagden en hun ouders, had hij echter ook een paar opmerkingen. Bij de uitwerking van de tekeningen, hadden de jonge metselaars zich namelijk nogal vergist in de bere kening van het aantal benodigde stenen. „Als jullie aannemer wilt worden, zul je daar toch beter op moeten letten, anders VEERE Veere wil trottoirband langs de gehele Kade Dinsdagavond om half acht komt gemeenteraad van Veere bijeen, agenda vermeldt onder meer een voor stel een krediet beschikbaar te stellen van f 2500 voor het plaatsen van een betonnen trottoirband over de gehele lengte van de Kade. Ook is er een voor stel tot het mede-garanderen van de terugbetaling aan de Coöperatieve Boe renleenbank Domburg voor de door de Stichting voor •Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het Platteland van Walcheren op te nemen gelden tot een bedrag van maximaal f 20.000, als mede voor de betaling van de verschul digde rente. BIGGEKERKE „Big smash" hield clubkampioenschappen 'e Biggekerkse tafeltennisclub „Big Smash" hield dezer dagen wedstrijden om het clubkampioenschap. De uitslag was als volgt: 1. C. Stroo, 2. J. Jakob- sen, 3. F. v. d. Heyde, 4. J. Konraad, S. de Ridder, 6. J. Kleinepier, 7. Schrcijenbergy ,8. P. Bimmel. Volgens de heer M. Watt el Voorlichtingsavond voor studiegroep glastuinders De leden van de studiegroep va tuinders uit Kapelle en omgeving hebben donderdagavond in hotel „De Zwaan" van de heer M. Wattel, hoofdassistent A van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst gehoord, dat er ook voor deze streek met zijn intensieve kleine tuinbouvvbe- dryven mogelijkheden zyn in de witlof- teelt. Op deze voorlichtingsavond wees de heer Wattel er op, dat cr zeker pers pectieven zijn voor de afzet van witlof. Hy staafde deze bewering niet te wijzen op het feit, dat de witlof die in 1913 voor het eerst ons land binnenkwam thans een binnenlands consumptiever- bruik heeft van 1,8 kg per hoofd per jaar. „In België wordt zelfs 5 kg per hoofd meer geconsumeerd dan in ons land, wat toch wel aangeeft", aldus de heer Wattel, „dat in ons land het ver bruik zeker kan worden opgevoerd". Dat de mogelijkheden van verschillende teeltvormen door de pas enkele jaren geleden begonnen glastuinders met be langstelling wordt gevolgd, bewees wel de grote opkomst die er voor deze voor lichtingsavond was. Dat ook de nieuwe cultuur leeft, was te horen in het openingswoord van voorzitter A. J. Ber- man, die vertelde, dat de studiegroep momenteel 38 leden telt. Uitvoerig schetste de heer Wattel de mogelijkhe den rond de witlofteelt, die gebezigd kan worden als teelt van wortels en afzon derlijk als teelt van kroppen. Wortel teelt leent zich het beste op zogenaamde boeregrond. Met name in Zeeuwsch-Vlaanderen in het gebied rond Ede-Aardenburg worden veel witlofwortels geteeld. Hier had men vorig jaar een areaal van 120 lia, wat omgerekend tegen een produktie van 30 ton per ha een totaalopbrengst van 3600 ton wortels betekent. Normaal kan van wortels vyftig procent lof worden geoogst, wat inhoudt, dat dit gebied de grond stof leverde voor 1800 ton witlof. In Zeeuwsch-Vlaanderen legt men zich op dc teelt toe, door de wortels te verko pen. Voor de tuinders uit Kapelle achtte de heer Wattel het het beste de wortels te kopen en niet zelf te telen. Uitvoerig stond spreker stil bij de teelt van krop pen en maakte daarbij onderscheid tus sen de warme (met behulp van warm water en elektriciteit) en koude teelt. Bij de warme teelt is een oogstbeheer- sing mogelyk, terwijl ze productieverho ging geeft en betere kwaliteit lof. Voor de warenhuisbezitters kan de wit lofteelt als voorteelt van de aardbeien worden gebezigd. De wortels dienen dan omstreeks 20 oktober ingekuild te wor den. De zes kuilen van elk 16 m2 die men daarbij kan aanleggen, kunnen 7 ton wortels bevatten met een mogelijke produktie van 3500 kg lof. Een onver warmde teelt geeft echter geen oogstbe- heersing, terwijl ook de wïnteruren niet zo produktief gemaakt kunnen worden. Voor Kapelle en omgeving achtte de heer Wattel de warme witlofteelt het meest geschikt. Als de tuinders hiertoe over willen gaan, adviseerde de heer Wattel dit wel op verantwoorde wyze te ZUID-BEVELAND NIEUWDORP Jeugdouderling L. Burger nam afscheid te Nieuwdorp Jeugdouderling L. Burger heeft vrydag- avond te Nieuwdorp afscheid genomen. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst voor de jeugd in het verenigingsgebouw te Nieuwdorp. De nieuwe ouderling, dc heer M. D. de Schipper zei in zyn toe spraak onder meer: „U hebt als jeugd ouderling te Nieuwdorp veel tot stand ^racht". mevrouw Burger nam afscheid. Zy was oprichtster en leidster van de kin derclub. Het echtpaar mocht tydens de bijeenkomst tal van geschenken in ont vangst nemen. In zijn dankwoord zei dc heer Burger onder .meer tot de jeugd: „U heeft ons een fantastische avond be zorgd. Het stemt ons ietwat weemoedig dit werk te moeten neerleggen. Ik hoop, dat mijn opvolger dezelfde steun van jul lie zal mogen ontvangen. Ik hoop ook, dat jullie achter hem zullen staan". Al dus de heer Burger. Namens de gemeen te en de jeugd voerde tenslotte ds. R. Holwerda het woord. De avond werd verder gevuld met een cabaretprogram ma, dat door de kinderen werd verzorgd. De feestelyke bijeenkomst werd voortge zet met een dansje op muziek van de „Sing-singers". TERNEUZEN INLICHTINGEN OVER INENTEN VAN HONDEN Door de vereniging van Dierenbescher mers wordt aan belangstellende hon denbezitters betreffende het inenten van hun dieren gaarne inlichtingen verstrekt door de heer Van de Neste, Dahliastraat 6 te Terneuzen. gaat het je veel geld kosten", aldus de heer Simons. Eén van de leraren gaf daarna een toelichting op het uitwerken van de examenstukken. Namens het bestuur van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf voerde daarna het woord de heer H. M. van Kuik, die o.m. wees op de belangrijkheid van het vakliedenwerk in de algemene produktie. Er is is volgens hem nog meer produktie noodzakelyk. „Eén van de weinige din gen, die men in Nederland nog niet vrij kan krijgen, zijn woningen", aldus de heer Van Kuik. Spreker zei dat in het algemeen nog meer de nadruk moet ko men te liggen op het leermeesterschap in de bedrijven. Verder had hij gegronde hoop dat volgend seizoen ook een gezel- lenopleiding binnen het leerlingenstelsel kan beginnen. Felicitaties werden verder uitgesproken door de heer Elsacker namens het leer lingenstelsel Zeeland en door de heer Provoost namens de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf in Zeeland. Namens laatstgenoemde stichting wer den pryzen uitgereikt aan de beste leer lingen E. de Witte, R. Corijn, L. Bree- poel en I. Marossie. De geslaagden zijn: Timmeren: A. F. van Cauteren en W. D. P. de Moor, beiden te Clinge, R. C. Co- rijn te Philippine, G. van Dijk, W. H. Haiyette. J. C. de Klerk, C. W. Remorie, J. de Rijk, W. Vonk allen te Boschka- pelle, H. F. Hemelsoet te Sas van Gent, W. H. M. Everaard te Hulst, P. C. C. Hofman en L. H. A. Matheijsse beiden te Grauw, M. B. Koekkoek. M. A. Ver- straeten, beiden te Axel, F. W. Lambert te Stoppelsdijk, G. A. van Rattingen te Heikant, H. de Ritter te Hoek, W. C. M Waumans te Koewacht en E. A. M. de Witte te Zuiddorpe. Metselen: H. E. M. de Bruin, L. G. R. Marossie en G. A. Zegers, allen te Sluis kil, L. Breepoel te Hoek, G. L. van de Bergen te Sas van Gent en A. J. Begïj te Philippine. Lijvige agenda De heer P. C. Ivens nieuwe voorzitter Dc afdeling Oostburg van de Partij van de Arbeid heeft in de donderdagavond in café „De Wilde" gehouden jaarverga dering een zeer lijvige agenda afge werkt, Tijdens deze bijeenkomst, die we gens ziekte van de waarnemend voorzit ter werd geleid door de voorzitter van de afdeling West-Zeeuwsch-VIaanderen, de heer G. J. van Oorschot uit Sluis, koos de afdeling een nieuw bestuur. Dit be stuur is als volgt samengesteld: P. C. Ivens, voorzitter; J. de Ridder, secreta ris; W. Kamminga, penningmeester en' leden W. J. van de Voorde, C. A. Tem merman, A. J. Simpelaar en Ph. Wage. Van hen hadden de heer Ivens als secre taris en de drie laatstgenoemde heren reeds zitting in het oudé bestuur. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het aantal leden in het afgelo pen jaar iets is achteruit gegaan, het- een hoofdzakelijk werd toegeschreven an vertrek van leden uit de gemeente. Het aantal leden per 1 oktober 1962 be droeg 47. Als bode van de afdeling werd benoemd de heer W. J. van de Voorde. Voor het partijbestuur 1963 stelde de afdeling als voorzitter kandidaat de heer J. G. Suurhoff en als 3 secreta- risen de heren E. Meester (humanis tische werkgemeenschap), J. H Scheps (r.-k. werkgemeenschap) en J. M. Willems (prot. chr. werkge meenschap). Als secretaresse van de vrouwenbond werd kandidaat gesteld mevrouw M. de Bruijn-Ouboter en als leden: J. J. A. Berger, M. J. van Poelje, J. A. W. Bur ger, H. B. Engelsman, M. van der Goes van Naters, R. Langerak, W. Mensink, H. Roelfsema, B. V. A. Röling, L. H. Ruitenberg, G. J. N. M. Ruygers, I. Samkalden, W. Thomassen, J. B. Vlam, A. Vondeling. H. Vos en mevrouw Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw. Als vertegen woordiger voor het rayon 3 (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) werd kan didaat gesteld de heer J. G. H. Thans te Maastricht en als hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" dr. Th. van Veen. Kandidaat voor de Tweede Kamer wer den gesteld de heren Th. J. Westerhout te Middelburg. M. J. van Poelje te Vlis singen en K. A. Keuning te Zierikzee. Bij de bespreking van voorstellen voor de op 15 december a.s. te Goes te houden jaar vergadering van het gewestelijk bestuur werd besloten aandacht te vragen voor betere bootverbindingen op zondagen. Met name werd gesteld dat destreek toch zeker recht kan doen laten gelden op een uurverbinding op zondag. Voor de partijraad werden kandidaat ge steld de heren A. J. Berenpas te Middel burg. W. P. van Driel te Terneuzen. M. J. van Poelje te Vlissingen, P. A. Roels te St.-Maartensdijk en P. Salomé te Goes en voor de bijzondere partijraad de heren J. S. Visscher te Goes, W. C. van der Hooft te Breskens, M. de Vos te Terneuzen en K. A. Keuning te Zierikzee. Voor het gewestelijk bestuur tenslotte werden kandidaat gesteld: voorzitter M. J. van Poelje te Vlissingen; secretaris A. J. Berenpas te Middelburg; penning meester J. S. Visscher te Goes en als le den mr. A. J. van der Weel, Middelburg, L. J. Bartelds. Middelburg, A. Don. Oostkapelle, J. de Grave, Oost- en West- Souburg, C. Hoek. Goes, K. A. Keuing, Zierikzee, B. J. Korstanje. Yerseke, A. N. Lamper, Kapelle-Biezelinge. G. J. van Oorschot, Sluis, J. Pomper. Zierikzee, A. Schipper, Krulningen, M. de Vos, Terneu zen. W. C. van der Hooft, Breskens en J. Stenvert, Terneuzen. SCHOONDIJKE Lijvige raadsagenda voor de gemeente SchoGndijke De gemeenteraad van Schoondijke krijgt maandag 12 november, des avonds half acht, een vrij lijvige agenda te behande len. Zo zal onder meer een wyziging van de bezoldigingsverordening van het se- cretariepersoneel ter sprake komen. Ver der behandelt men de begroting 1963 met een eerste wijziging. Ook zullen de leden van de woonruimteadviescommis sie benoemd worden. Voorts bespreekt de raad de salariëring van gemeente werklieden, de vaststelling van een ver ordening betreffende het toepassen van werkclassificatie en het verlenen van prestatiebeloning. Op de agenda staat verder een wijziging c.q. aanvulling alge mene politieverordening, de vaststelling van een verplaatsingsvergoeding voor bewoners van noodwoningen en draine ring en egalisatie van landbouwgronden in gebruik bij de landbouwpraktijk- school. BRESKENS V.V. Breskens neemt volgend jaar kleine veld in gebruik De voetbalvereniging Breskens hield in hotel „Scheldezicht" te Breskens, haar algemene jaarvergadering. Door afwe zigheid van de voorzitter, de heer C. Erasmus, werd de vergadering geopend door de heer G. v. Heek. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek dat het aantal blessures in de vorige competitie zeer gering is geweest. Het aantal schorsingen was vrij groot. De heren A. Jansen. J. Guaars en I. Ver- duyn werden als bestuurslid herkozen, terwijl de elftalcommissie werd uitge breid met de heer J. Boekhout. Dank zij de inkomsten van de sporttoto kon het tekort van plm. f1100 worden wegge werkt en was er een klein batig saldo De hoge uitgaven zyn hoofdzakelijk de reisgelden, terwyl er aan entrés weinig binnenkomt. Op een vraag over de nieu we sportvelden kon worden medegedeeld dat volgend jaar het kleine veld in ge bruik zal worden genomen. Omtrent de kleedlokalen is echter nog niets bekend. VROUWENBOND N.V.V. GAAT EXCURSIE MAKEN De vrouwenbond van het N.V-V., fede ratie West-Zeeuwsch-VIaanderen, za. deze maand weer enige activiteiten or- taniseren. Dinsdag 13 november gaan e dames op stap naar Rotterdam om daar een bezoek te brengen aan het bouwcentrum en aan de Euromast. Dinsdag 27 november komt de heer R. Wijkstra, algemeen penningmeester van het N.V.V. naar Oostburg eE spreekt over de G.S.W.-regeling. waar na een bezoek aan de centrale werk plaats wordt gebracht. OOSTDUITSE KOK EN RUSSISCH MEISJE OVER GRENS GEZET Dc vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie heeft in het week einde twee geliefden over de grens gezet. Het betreft een 20-jarige Duitse kok en zijn 19-jarige uit Leningrad afkomstig meisje, die hij als verstekelinge op een schip uit Rusland naar Zaandam smokkelde. De koksmaat, een vluchteling uit Oost-Duitsland, leerde het Russische meisje kennen tydens de reizen die hy op het Westduitse schip „Mer- kurius" naar Leningrad maakte. Het was een liefde op het eerste ge zicht, want al spoedig rijpte het plan bij de koksmaat zijn geliefde mee te nemen. Trouwen in Rusland was niet mogeiyk, omdat dan zou blyken dat de koks maat uit Ooat-Duitsland, waar zijn familie nog woont, is gevlucht. Hij slaagde er in,zijn geliefde op het houtschip te smokkelen. In Zaan dam stapte het tweetal van boord om zich bij de Duitse consul in Am sterdam te melden. Deze kon niets anders doen dan de vreemdelingendienst waarschuwen. Aangezien het meisje geen politiek asiel wenste aan te vragen, bleef de vreemdelingendienst niets anders over dan een uitgeleiding. Na overleg met het ministerie van justitie werd besloten dat de koksmaat en zyn aanstaande bruid per trein ons land zouden verlaten. In West- Duitsland hopen ze spoedig te kunnen gaan trouwen. AXEL RECONSTRUCTIE MARKT DOOR HERINDELING De dienst gemeentewerken van Axel is dezer dagen begonnen met de herinde ling van de Markt. Mede in verband, met enkele verkeerstechnische redenen was het noodzakelijk het Marktplein te reconstrueren. De omliggende trot toirs zullen waar nodig worden gewij zigd. In het midden zal parkeerruimte worden gecreëerd met een in- en uitrij- strook. De vier hoeken van het par keerterrein worden beschermd door midel van verkeersgeleiding. Woningbouw In plan-oost te Axel in de omgeving van de Polenstraat zijn momenteel 22 woningwetwoningen in aanbouw, die de gemeente Axel in 1962 uit het contin gent toegewezen kreeg. Aannemer is de firma Lambert uit Boschkapelle. WATERLANDKERKJE Opbrengst Zeeuwse Collecte De Zeeuwse Collecte bracht in Water landkerkje f 194,op. Gary Powers gaat weg bij inlichtingendienst Francis Gary Powers, de Voormalige U-2 piloot die in de Sowjet-Cnie gevangen heeft gezeten en dit jaar was vrijgelaten heeft rijn ontslag genomen bij de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst, zo is van officiële zijde meegedeeld. Het ont slag is ingegaan op 6 oktober. De offi ciële zegsman zei, dat Powers de inlich tingendienst had verlaten „omdat zijn taak geëindigd was". In Luik begint vandaag een van de meest opzienbarende processen in België van de laatste jaren: de „zaak-Softe- non". Als hoofdbeklaagde zal terecht staan de 24-jarige mevrouw Suzanne van de P., die wordt beschuldigd van moord met voorbedachte rade ot> haar misvormd ter wereld gekomen baby. Met haar zullen terechtstaan liaar echtge noot, Jean ran cle P., haar moeder en zuster en de huisarts van het gezin, de 33-jarige Luikse medicus J. C. Zy worden beschuldigd van medeplich tigheid. Het schuldig of onschuldig zal worden uitgesproken door 12 juryleden. Het hof van assisen, waarvoor alleen de zwaarste misdrijven worden behandeld, is het enige gerechtelijke college in Bel gië, waar de jury-rechtspraak wordt toe gepast. Verwacht wordt, dat het proces een vijftal dagen zal duren. De beklaag den zullen door zes advocaten worden verdedigd en ongeveer 40 getuigen zul len worden gehoord. Mevrouw Van de P. schonk op 22 mei van dit jaar het leven aan een dochter, Carine, in een ziekenhuis in de Belgische plaats Rocourt. Het meisje kwam mis vormd ter wereld. Armpjes ontbraken geheel en de handjes waren direct aan de schouders gegroeid. Op 29 mei keerde mevrouw Van de P. met haar baby uit het ziekenhuis in haar woning terug. Zij heeft bekend diezelfde avond door dokter C. voorgeschreven slaaptabletten, opgelost in honing en melk, aan de baby te hebben gegeven. De volgende dag bleek het kind te zijn overleden. Marktberichten VEILING KOTTEKDAM. 2 november. Aardappelen 1015. Andijvie 10 27. Bloemkool I A: 5 stuks per bak 6168, 6 Stuks per bak 46—60, 7 stuks per bak 35—49. Bloemkool XI A: S stuks per bak 2451. Dub bele bonen I 1.802.20, II 901.60. Pronkbo- nen 811.16. Kassnijbonen 2.102.30. Rode kool 9—1G. Gele kool 12—14. Groene kool 10— 15. Sla I A 10—15, II A 4—7. Spinazie 45. Spruiten I A 55—82, II A 46—55. I B 55—57. Komkommer 70-80 58—96, 60-70 56—87, 50-60 51—84. 40-50 41—62. Prei 28—37. Peterselie 4— 5. Grote peen 7—11. Uien 17—21. Witlof I A 83—1.07. II A 71—96, I B 87—88. II B 64—73. Aanvoer 27.00 kg. Frankenthalers 1.041.46. Black Alicante 1.161.39. Golden Champion 1.42—1.82. Boerenkool 10—11. Tomaten A I 5.05—5.20, B I 5.30, C I 3 95. Coxs Orange Pip pin KI. I A 73-84. I B 60-68. I C 42—S3. II A 58—68. II B 52—57. II C 34--S1. Glorie van Holland KL I A 48—52. I B 42—48. I C 32—41. Jonathan KL I A 42—50. Goudreinetten KI. I A 53—60. I B 50—59, I C 47—48. II A 48—52, .1 B 53—54. II C 46—47. Légipont KL I A 63— i7. I B 61—63, I C 49—53, II A 58—64, II B >4—56. Doyennê du Cornice KI. I A 96—1.16, B 1.00—1.08. I C 92—93. Aanvoer fruit 110.000 kg. Nagekomen advertenties Hierbij vervul ik de treurige plicht kennis te geven van het overlijden van mijn lieve zorg zame moeder, mijn zuster, onze tante, onze nicht en onze vriendin mevrouw CATHARIXA ELISABETH DE FEYTER, geboren De Feyter, op de leeftijd van bijna 85 jaar. Namens allen, A. de Feyter. Terneuzen, 2 november 1962. Lange Kerkstraat 37. De begrafenis zal plaatshebben op maandag 5 november, na voorafgaande rouwdienst om 13.30 uur in gebouw „De Schakel", Kerkhoflaan. Ver trek van gebouw „De Schakel" om 14.00 uur. Liever geen bezoek en geen bloemen. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene zal de begrafenis in alle stilte plaatsvinden. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed in het ziekenhuis te Oostburg onze geliefde zoon, broeder, zwager en oom, de heer PIETER VERHAGE, op de leeftijd van ruim 66 jaar. Zuidzande: Wed. E. Verhage- Morel. E. J. Verhage. Terneuzen J. E- Bruggeman- Verhage. J. Bruggeman. Heilo M. J. Verhage. Nieuwvliet Wed. F. Verhage- du Fossé. Neven en nichten. Zuidzande, 3 november 1962. Dorpsplein 14. De begrafenis zal plaatshebben op dins dag 6 november a.s. om 3 uur op de alge mene begraafplaats te Zuidzande. Liever geen bezoek. I Heden overleed in het St.-Josephzi ekenhuis, voorzien van de Gena demiddelen der H. Kerk, onze zuster, schoonzuster en tante ANNA CHRISTINA HEIJERIKS, weduwe van Johannes Clowting, op de leeftijd van 72 jaar. Uit aller naam, C. G. Heijeriks- Vlissingen. 3 november 1962. Ferdinand Bollaan 8. Condoleantieadres Breewaterstraat 43. De gezongen uitvaart dienst zal plaatshebben op dinsdag 6 november a.s. te 10.00 uur in de parochiekerk van O.L. V. van de H. Rozen krans te Vlissingen, ge volgd door de begrafe nis op de begraafplaats De overledene is opge baard in de rouwkamer van het ziekenhuis. Geen bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5