PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA STAAKT KERNPROEVEN IN DE ATMOSFEER A.V.R.0. toch drie directeuren ZESDE ARRESTATIE IN SPIEGEL-ZAAK Rode Kruis wil Cuba controleren Chinees diplomaat gevlucht Herdenking van boomplanting in overvloed van herfstige tinten op Walcheren Ook hondsdolheid in N ieu wer-Amstel Ondergrondse explosies gaan door V.S.-DIPL0MAAT IN MOSKOU UITGEWEZEN BURGEMEESTER: 5-DAGENWEEK HEIUOZE INSTELLING Schipbreukelingen van de „Rana" weer thuis Kolonel aangehouden Adenauer heeft het zwaar te verduren Hamburg Prinses bene in Engeland 205 jaargang - no. 261 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN WaUtianfPFflV«»n tel d«Ü?.Üe.ï\ H°°fdredactieW' Leertouwer en G. A de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct Bureaus: Vüsslngen: fflliaSlte'red tef^2^ adtn tel 209? Adv^OT^ 51; _teV„™1 tb.g.g^ red. aOTS'3169, adv.^ 2376), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.gv_red 7853, adv. 5213),Oostburg: teL 2395; Temeuzen .red. _teL_2118. adm. tel. Maandag 5 nov. 1962 Engelse schakers dachten dieper Pagina 3 Min. p. adv. ƒ4,-. Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv. i 8 regels) 25 ct. p. regel (min.? 1.25). ..Brieven bur. i dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z C.. Middelburg. President Kennedy heeft gisteren meegedeeld dat een einde is geko men aan de reeks kernproeven die de Verenigde Staten in de atmos feer hebben uitgevoerd. In een presidentiële verklaring die werd uitgegeven door de perschef van-het Witte Huis, Pierre Salinger, werd ge zegd dat de in de lente van dit jaar be gonnen reeks eindigde met de proef, die gistermorgen boven het Johnston eiland op grote hoogte werd genomen. De ondergrondse proeven op het proef- terrein van Nevada, „vrij van radio actieve neerslag", gaan door, aldus Sa linger. In de verklaring werd de hoop uitge sproken dat in de komende maanden een doeltreffend verbod op het nemen van kernproeven zou kunnen worden geslo ten, „zodat de wereld van proeven ge vrijwaard kan blijven". Genève Volgens Kennedy worden op 12 no vember in Genève de ontwapenings besprekingen hervat. „Overeenstem ming hierover zou een belangrijke stap betekenen op de weg naar ont- Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de uitwij zing bevolen van de Amerikaanse diplo maat Richard Carl Jacob, omdat hjj zich zou hebben beziggehouden met het inwinnen van niet voor hem bestemde inlichtingen. Volgens het Russische persbureau Tass was Jacob „op heterdaad betrapt" door een agent van de Russische veiligheids dienst, toen hij vrijdag „geheime in lichtingen" ophaalde op een verborgen plaats in het portiek van een huls aan de Poesjlnskajastraat nummer 5-6 in Moskou. wapeningsovereenkomsten die de oorlogsdreiging kunnen wegnemen", aldus Kennedy. De president wees erop dat op 2 maart van dit jaar de Verenigde Staten aan boden verdere kernproeven op te schor ten indien de Sowjet-Unie akkoord zou gaan met een „doeltreffend gecontro leerd verbod op het nemen van kern proeven". Aanbod „Dit aanbod," aldus Kennedy, „bestaat nog steeds. Wij zullen onze uiterste best doen tot sluiting van zulk een verdrag te komen en hopen dat ook anderen dat zullen doen". „Persoonlijk vind ik de vijfdaagse werkweek een heilloze instelling". Dit zei de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz, zaterdagmorgen op de jaar vergadering van de Nederlandse Federatie van Verplegenden in Utrecht, die hij en zijn echtgenote gedeeltelijk bijwoonden. De burgemeester noemde de ver korting van de werkweek uiter mate remmend en lastig en zei, dat het comprimeren van de we kelijkse taak in vijf dagen niet bevorderlijk is voor het werk en evenmin voor de rust op zaterdag. Hij vroeg zich af, of de ideële kant van de arbeid niet teveel in discrediet wordt gebracht. Men spreekt vrijwel uitsluitend over de rechten van de werknemer, zo zei hij, en het begint erop te lijken, dat men die rechten belangrijker gaat vinden dan de inhoud en de voldoening van het werk zelf. Het zou. volgens hem, fataal zijn als de rechten meer werden gewaar deerd dan de plichten. In het tijdens deze bijeenkomst behandelde jaarverslag van de federatie wordt medegedeeld, dat het tekort aan leerlingverplegen- den terugloopt. Het aantal verple genden dat een leidinggevende functie ambieert is echter nog on voldoende: juist onder de leiding- geveniden is een sterk verloop. Zaterdagmiddag zijn vijf van de opvaren den van de Neder landse kustvaarder „Rana", welke bij de Deense kust is ver gaan, in ons land aangekomen. Zij wa ren opgepikt door de Oostduitse bananen- boot „John Brïnck- mann" uit Rostock en werden voor de Nederlandse kust af gehaald door de red dingboot „President Jan Leis". Op de foto ziet men de vijf man, onder wie de 16-jari ge lichtmatroos en de stuurman, gefotogra feerd aan boord van de reddingboot met in hun midden de jon ge echtgenote van de stuurman, die meege- varen was om haar man te begroeten. Het algemeen bestuur van de A.V. R.O. heeft in zijn zaterdagmiddag gehouden vergadering besloten, dat in de bestaande vacature van directeur ran het omroepbedrijf, zal worden voorzien door de benoe ming van drie directeuren met een gedelegeerde. Dit is na afloop van de vergadering door het algemeen bestuur bekendgemaakt. Deze benoemingen zullen, naar het be stuur verder bekendmaakte, eerst dan kunnen geschieden, wanneer de daar voor de benodigde statenwijziging een ,feit is geworden. De moeilijkheden voor bondskan selier Adenauer als gevolg van de gerechtelijke actie tegen het veel gelezen weekblad „Der Spiegel" zijn zaterdag nog toegenomen. Intussen is het aantal arrestanten in verband met de actie tegen „Der Spiegel" tot zes gestegen. Vrijdag avond werd de eerste militair een niet met name genoemde kolo nel in hechtenis genomen, onder Twaalf opvarenden treiler vermist S Een Franse treiler, de 273 ton metende „Jeanne Gougy" uit Dieppe is zaterdagmorgen voor de rotskust bij Lands End aan de grond gelonen en door de beuken- de golven tegen de rotsen te plet- ter geslagen. S Zes opvarenden werden gered. Er worden nog twaalf bemanningslc- 5 den. onder wie de kapitein, ver- mist. Men moet aannemen dat ze zijn verdronken. verdenking militaire geheimen te hebben verstrekt aan de redactie van het blad. Zoals gemeld hebben de vrije democra ten of liberalen, die met de christen democraten van de bondskanselier de Westduitse regering vormen, gedreigd hun vijf ministers uit het kabinet te zui den terugtrekken, als dr. Adenauer niet uiterlijk vandaag een bevredigende ver klaring geeft óver de wijze waarop de actie tegen „Der Spiegel" is gevoerd. De verwikkelingen zijn intussen echter nog groter geworden, doordat de staten Hamburg en NoordrijnWestfalen er twijfel over hebben geuit, of de federale autoriteiten niet buiten hun boekje zijn gegaan. De socialistische burgemeester van Hamburg, dr. Paul Nevermann, heeft in een brief aan de bondskan selier gevraagd om „een ordelijk ver loop van de justitiële stappen" tegen „Der Spiegel". Anders zou het stads bestuur „gedwongen zijn de wettig heid van de activiteit van de federale ambtenaren te onderzoeken." Het hoofdkantoor van het weekblad, dat te Hamburg is gevestigd, werd vorige week verzegeld voor een uitgebreid onderzoek, waarbij de ambtenaren van de federale procureur-generaal worden bijgestaan door een vijftig politiemannen uit Hamburg. „Belachelijk" Toen dr. Adenauer de burgemeester antwoordde, dat hij zich niet kon men gen in het werk van het bureau van de federale procureur-generaal, gaf dr. Nevermann onmiddellijk als zijn mening te kennen, dat het „belachelijk" was, dat de federale regering geen instructies aan opsporingsambtenaren zou kunnen geven. Volgens hem zou moeten worden verzekerd, dat het volgende nummer van „Der Spiegel" op tijd kan uitkomen en dat er geen censuur wordt toegepast. De Christen-Democratische premier van de machtige staat Noordrljn-VVestfalcn dr. Franz-Josef Meyers, kondigde zater dag aan, dat I«ü de bondsregering zou laten weten, dat hij zich niet in de aan gelegenheden van de staat moet men gen. De achtergrond hiervan is, dat de minister van binnenlandse zaken van Noordrijn-Westfalen niet tevoren was gekend in het plan om het bureau van „Der Spiegel" in Bonn te doorzoeken, hoewel bü dit onderzoek wel gebruik werd gemaakt van rechercheurs die on der gezag van deze minister staan. DEENSE MINISTER OVERLEDEN De Deense minister van financiën, Hans R. Knudsen, is gisteren op bijna 59- jarige leeftijd in Kopenhagen overleden. Knudsen was sociaal-democraat- Revolutiedreiging in Oost-Europa Kroesjtsjew heeft te maken met een dreigende revolutie, niet alleen in Oost- Duitsland, maar in alle satellïetlanden. Dit heeft de voorzitter van de Westber- lijnse kamer van afgevaardigden, Otto Bach, gisteren voor een radiostation in Washington verklaard. De uitzending werd gerelayeerd naar Berlijn. „Op het ogenblik vertellen wij onze vrienden in Oostduitse fabrieken aan het werk te blijven, omdat hun anders het zelfde zal overkomen als de Hongaarse arbeiders die tegen de Russen in op stand kwamen. Maar wij kunnen deze toestand niet eeuwig laten voortbestaan. Brieven uit de oost-zone bewijzen, dat het Oostduit se volk liever een verschrikkelijk einde tegemoet gaat dan een terreur zonder einde. Kroesjtsjew voelt dat hij zwak staat. Daarom is de Westberlijnse be volking zo kalm. Wij weten dat de meeste Russische dreigementen bluf, pure bluf zijn", aldus Bach. Een woordvoerder van het Inter nationale Rode Kruis in Genève heeft meegedeeld dat het Rode Kruis bereid is het toezicht op communistische scheepsladingen naar Cuba over te nemen nadat de Amerikaanse blokkade zal zijn op geheven. De woordvoerder weigerde evenwel te zeggen of het Rode Kruis ook het toezicht op de ontmanteling van de Russische raketbases op Cuba op zich zou nemen. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Adlai E. Stevenson, heeft zaterdagavond na een bespreking van de Cubaanse crisis met president Kennedy gezegd: „naar mijn mening maken we de gecompliceerdheid van het probleem in aanmerking genomen, be vredigende voortgang (op Cuba)". Deze uitlating stemt overeen met de verklaring die de waarnemende secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, eerder op de dag in New York aflegde en waarin hij zei, dat de gang van zaken in de onderhandelingen over Cuba „er goed uitziet voor allen die erbij betrokken zijn". De Russische plaatsvervangend premier, Mikojan, heeft gisteren de besprekingen met premier Fidel Castro heropend. Hoewel vrijdag Mikojan's vrouw in Moskou is overleden, zal Mikojan op Cuba blijven onderhandelen. Mikojan ondersteunt Castro's „vjjf eisen" maar hij koppelt deze niet aan de ontmante ling van de Russische bases. Castro heeft eerder het recht van de Russen erkend de bases op te ruimen „omdat Cuba er niet voor betaald heeft". Ongerustheid in Oost-Brabant AMSTERDAMSE POLITIE CONTROLEERDE STAD VERLATENDE AUTO'S Ook in de gemeente Nieuwer-Am- stel is hondsdolheid geconstatéerd. Een herdershond, die aan de ziek te is overleden, heeft een andere hond en een geit gebeten. Beide beesten zijn ook dood. Een tiental mensen, dat met de hondsdolle hond in contact is geweest, wordt gevaccineerd. De burgemeester van Nieuwer-Amstel heefteen muilkorfgebod afgekondigd. Uit een onderzoek ingesteld door het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam (de rijksseruminrichting) is thans geblekeidat een hond, die op 2 oktober j.l. was gebeten door een her derhond, die op 4 oktober j.l. in een ken nel overleed, eind oktober aan hondsdol heid is overleden. Op grond van artikel 60 van de veewet heeft de burgemeester van Nieuwer-Amstel daarom bevolen, dat met ingang van vandaag alle in de gemeente aanwezige honden, die zich buiten woningen en niet voor openbaar vervoer bestemde voertuigen bevinden, moeten voorzien zijn van een muilkorf volgens het door de minister van land bouw en visserij vastgestelde model. In Oost-Brabant is ongerustheid ont staan door hardnekkige geruchten over een geval van hondsdolheid, dat in Veghel zou zijn geconstateerd. De Veghelse dierenarts, de heer H. L. M. Houben heeft evenwel verklaard, dat deze geruchten absoluut onjuist zijn. De afgelopen week is wel een zwer vende en iedereen nablaffende hond in Veghel door de politie opgepakt. Bovendien heeft iemand zich vanwe ge een beet door een andere hond, laten behandelen. Krachtens de nieuwe door de minister van landbouw en visserij uitgevaardigde besluiten inzake de bestrijding van hondsdolheid heeft de rijkspolitie in Weesperkarspel zaterdag twee katten, die kennelijk geen tehuis hadden, dood geschoten. Enkele tientallen leden van de rijks -en gemggnteoolitie hebben zaterdag van acht uur 's ochtends tot zes uur 's avonds al het uit Amsterdam vertrek kende verkeer op 24 uitvalswegen ge controleerd in verband met het verbod honden buiten de gemeentegrens-te-bren- gen. Naar schatting zijn in Amsterdam en de randgemeenten minstens 30-000 auto's aangehouden en doorzocht. Te München zyn gisteren de byzonder- heden bekendgemaakt van een perscon ferentie die woensdag te München is gehouden maar die op verzoek van de westerse inlichtingendiensten tot giste ren zijn verzwegen om hen de kans te geven een overgelopen Chinees diplo maat, Tsjao Foe, naar elders over te brengen. De 27-jarige Tsjao Foe was voor zijn vlucht naar het westen werkzaam op de Chinese ambassade te Stockholm. Op 29 augustus had hij politiek asiel in het westen aangevraagd. Volgens Tsjao Foe hopen Mao Tse Toeng en de overige leiders van de Chinese volksrepubliek, dat Rusland de strijd met het kapitalistische westen zal verliezen. Dan zou Mao de leiding van het wereldcommunisme over kunnen ne men en zou de zegetocht van het com munisme vanuit Peking kunnen begin nen, aldus Tsjao Foe. Hij verklaarde, dat naar aanleiding van de toenemende spanningen tussen Mos kou en Peking, China zijn grenzen met de SowjetUnie aan het versterken is en zijn grenstroepen aan een intensieve op leiding onderwerpt. S Landschapsarchitect C. P. Broerse jj assisteerde zaterdagmiddag zijn S echtgenote, die in het Vebena-bos 5 2 te Koudekerke één van de drie „laatste" bomen plantte: de vete- S ranen van Nieuw Walcheren 5 maakten zaterdag een excursie S over het eiland ter herdenking van de boomplantdag 4 november 19J/7, S 5 nu vijftien jaar geleden. S Foto P.Z.O. OUDBURGEMEESTER VAN AMERSFOORT OVERLEDEN Op 88-jarige leeftyd is te Amersfoort overleden de oud-burgemecster mr. J. C. graaf van Randwjjck. Graaf van Randwyck is van 1 augustus 1912 tot 1 november 1945 met een onderbroking van 1 januari 1941 tot mei 1945 bur gemeester van Amersfoort geweest. Prinses Irene Is gisteren per Hjntoestel van de K.L.M. naar Londen vertrokken. De prinses zal daar enige weken logeren by haar (ante, prinses Alice, gravin van Athlone. Plant-veteranenop excursie EXCURSIE TERWIJL WALCHEREN was getooid in een overvloed van te re herfstige tinten de weelde van een goed beplant en bebost landschap hebben zaterdag de „veteranen" van Nieuw-Wal- eheren een excursie over het ei- 'and gemaakt ter herdenking van de vierde november 1947. Vijftien jaar was het immers tijdens dit afgelopen weekeinde geleden, dat op de toen nog zo kale, winderige vlakten van liet eiland de eerste bomen werden geplant 11a de inundatie, de eer ste heestors in de steden en dor pen na bet „zwaar tempteest" zoals het in bet oude Wilhelmus wordt genoemd de bezoeking uit de donkere oorlogsdagen van 1944. Het is op die vierde novem ber geen vergeefs werk geweest, zoals zaterdag de bestuursleden van Nieuw-Walcheren tijdens een excursie konden vaststellen. Met innige voldoening heeft de kleine groep „plant-een-boom- op-Walcheren"-pioniers zater dag de nieuwe schoonheid van het oude eiland ondergaan. Wat tijdens deze tocht vooral opviel was de bekwame hand, waarmee de beplanting op Walcheren is geschikt, de hand van landschapsarchitect C. P. Broerse. Zaterdagavond heeft hij in de Burgerzaal van het Middelburg se stadhuis voor een uitgebreid ge zelschap in cèn boeiende causerie geïllustreerd met instructieve dia's nog weer eens getuigd van de principes, waarvan hij is uitgegaan. Broerse is niet de man van het over- gecultiveerde, maar bemint integen deel het ruige landschap, waarbij hij harmonie tracht te vinden tussen de cultuur van het planten en de na tuur van de eigen vegetatie. Op Walcheren is hij daarin wonderwel Opvallend is ook tijdens de ex cursie kwam dat nog weer eens on dubbelzinnig vast (e staan het meesterlijk gebruik van kleuren door de keuze van het plantmateriaal. Juist in de herfst komt die rijkdom van tinten prachtig naar voren, een rijkdom tot stand gebracht door al lerlei bladkleuren en vruchten (bes sen). De beplanting van de omge ving van de inrichting Ter Poorte bij Koudekerke is in dit opzicht wel zijn meesterstuk: hier is een gave harmonie bereikt tussen landschap en de architectuur van de gebouwen. De herdenkingsdag was begonnen met een tocht door het reservaat van het staatsbosbeheer bij Ritthem. Bosbaas W. N- van der Wielen en be waker J. Janse gaven hierbij een uitvoerige toelichting Na een be zoek aan de parken van Der Boede en Ter Poorte te Koudekerke ging het gezelschap naar restaurant Hu- vers, waar de Stichting Vebenabos k voor een ontvangst zorgde. Op de terreinen van deze Stichting werden vervolgens de drie „laatste" bomen geplant. Zoals men weet is het zomerwo ningenterrein van de Stichting Vebenabos tot stand gekomen me de dank zij de belangrijke hulp van de Stichting Nieuw Walche ren. In het bestuur van het Vebe nabos hebben vertegenwoordigers zitting van gemeentebestuur, V-V. V-, Nieuw-Walcheren en van de schenkster, de Vereniging van (Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1