KAMER WENST MEER HULP VOOR ONTWIKKELINGSLANDEN Kritiek op minister beleid van Marijnen Plan voor leerstoel zeevaartkunde aan universiteit VELPON zie je er geen barst van! bever Felle kritiek K.V.P,-afdeling op industrialisatiebeleid, Afspraak K.V.P. dient motie in Mogelijkheden in studie ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 P.V.d.A.één procent nationaal inkomen De heer Blaise heeft gisteravond tijdens de Tweede-Kamerbehande ling van de nota over de Nederlandse hulp aan ontwikkelingsgebieden namens de K.V.P. een motie ingediend. In deze motie wordt bij de regering aangedrongen om de hulp in de categorie van hoogste prio riteiten te brengen. In 1963 zou de hulp met minstens honderd mil joen tot minstens driehonderdvijftig miljoen moeten worden ver hoogd. Voorts vToeg de K.V.P.-afgevaardigde uitbreiding van de garantie aan het bedrijfsleven en subsidiëring van niet commerciële instellin gen en organisaties op het gebied van de ontwikkelingshulp. De heer Ruygers van de P.v.d.A. tevoren een motie aangekondigd, waarin hij de regering zou willen uitnodigen de hulp te verhogen tot één procent van het nationaal inkomen. Eén procent komt neer op vierhonderd miljoen gul den per jaar. Daarnaast wilde de heer Ruygers 200 miljoen ter beschikking stellen ter verlichting van de moeilijkhe den, waarin het bedryfsleven kan komen te verkeren door de hulp die het aan de minder ontwikkelde gebieden ver leent. Voor hij de motie indiende wilde de so cialistische afgevaardigde het antwoord van minister Luns afwachten. Mr. Luns zal dat antwoord dinsdag geven. Prof. drs. S. Korteweg (v.v.d.) vroej_. zich in zijn rede onder meer af of het Nederlandse volk inderdaad bereid is zoveel bij te dragen aan hulp. Hij merk te voorts op, dat de stichting Nederland se Organisatie voor Internationale Bij stand (N.O.V.I.B.) geklaagd heeft over een gebrekkig functioneren der demo cratie in Nederland ten aanzien van de onderhavige hulpverlening. Spreker vond dit veel te grote woorden. „Te laag' Mr. B. W. Biesheuvel (a.r.) noemde de Nederlandse bijdrage voor 1963 op het gebied van de hulp aan min- der-ontwlkkelde landen te laag. Hij zeide, dat deze bijdrage in de komen de jaren trendmatig aanzienlijk ver groot moet worden. Over de zogenaamde één-procentbijdrage ge uit het nationale inkomen zeide de heer Biesheuvel, dat z,i. dit percentage als een minimum-streefgetal moet wor den gezien. Fred Kaps treedt op voor Engelse koninklijke familie De wereldkampioen goochelen Fred Kaps is uitgenodigd op 18 december in Engeland op te treden voor de koninklijke familie, ter gelegenheid (Advertentie) Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP VANDAAG betreed ik, niet zon der schroom, het hol van de leeuw. Ik heb iets te zeggen over kranten en journalistiek. Ik hoop dat de leeuw begrip zal hebben voor mijn goede bedoelingen en mij niet zal verscheuren. Op hoop van zegen dus kom aan! Laat ik mijn overwegend bezivaar tegen de pers samenvatten in de vriendelijke vraag„Waarom draait u de boel niet om 1 Waar om zegt u de dingen niet de zelfde dingen die u nu op pessi- misttsch-stemmende wijze zegt op een manier, die ons, uw lezers, vrolijk zingend door het leven doet gaant" Wat k hiermee bedoel kan ik het best met enkele voorbeelden ver duidelijken. Ilc lees een kopje: „Lijfc van een vrouw laa jaren in pakhuis". Af schuwelijk. Maar het had ook zó gezegd kunnen zijn: „Slechts één van de 26.1/13.715 pakhuizen ter wereld bevatte vrouwenlijk". U zegt, lieve leeuw, in beide geval len precies het zelfde, maar u bent het niet met me eens, dat de tioeede kop een heel wa t pret tiger indruk maakt dan de eerstef Ontstellende kop: Straatjeugd ruïneerde leeg fabriekscomplex; herstel kost Den Haag halve ton". Wat zou u zeggen van het be richt: „Als de Haagse jeugd alle lege fabriekscomplexen zou heb ben geruïneerd, zou dat de ge meente drie miljoen hebben ge kost. Daar de lieverdjes op slechts één complex hun complexen heb ben botgevierd, is de schade tot nauwelijks een halve ton beperkt gebleven". Soms kan het met één klein woordje. In plaats van „Bakkers voelen zich achteruitgezet" of „Castro handhaaft o'orlogsstem- minghad er kunnen staan: „Al leen Castro handhaaft oorlogs stemming" en „Slechts bakkers voelen zich achteruitgezet". „Agent door bouvier gebeten" had kunnen zijn: ,,Bouvierbeet zonder ernstige gevolgen". Ik heb wél gelézen „Oók groen tijdexcessen in Leiden", maar niet „Geen groentijdexcessen in Wa- geningen". En wél „Felle uitslaan de brand te Winschoten" en „Drie inbraken in Waddinxveen". doch nergens: „In 'J9S Nederlandse ge meenten verliep de nacht zonder enig incident". Zo kan ik nog geruime tijd voort gaan, maar ik geloof dat de leeuw, deze fiere koning der wil dernis, vermaagschapt aan de lieve koningin der aarde, mijn be doeling nu wel begrepen heeft. Zou het. nu werkelijk niet zó kunnen f Het zou ons aller levens rustiger en gelukkiger doen ver lopen. Neemt, geachte koppie-schrijvers eens een voorbeeld aan de kop- picrijters van advertentiepagina's. Die weten hoe zij de zon moeten laten schijnen. Die tonen ons dat de mensheid verheerlijkt lacht om alle zaligheid van alles dat in de wereld te koop is. ELIAS. Ook freule Wttewaal van Stoetwegen (c.h.u.) meende te moeten aandringen op grotere bedragen voor hulpverlening „Geen functionaris' Van een bijzondere functionaris voor de hulpverlening b.v. een staatssecretaris wilde freule Wttewaal niet weten. Evenmin wilde zij zich binden op jaar lijks één percent van het nationale inko men ad ƒ400 miljoen voor hulp plus 200 miljoen aan garanties. Minister Luns merkte op dat de nota in augustus bij de Kamer was ingediend en dat zich sindsdien een aantal nieuwe ontwikkelingen heeft voorgedaan. Hij verzocht dinsdag a.s. de beantwoording van de sprekers voort te zetten. Produktie bemande bommenwerpers in V.S. stopgezet De produktie van bemande bommenwer pers ligt nu geheel stil in Amerika, voor de eerste keer sinds de laatste wereld oorlog. Op 26 oktober nam de lucht macht de laatste bestelde bommenwer per over, een B 52, gefabriceerd bij Boeing in Wichita. General Dynamics in Fort Worth le verde reeds twee maanden geleden zijn laatste bemande bommenwerper af, een B 58, die met een uursnelheid van 2250 kilometer waarschijnlijk de snelste bom menwerper ter wereld is. De twee ge noemde types waren de enige die de laatste jaren nog gebouwd werden in Amerika. Bij North American Aviation wordt op het ogenblik nog gebouwd aan het proef model van 'n groot militair toestel, de B 70, die 3380 kilometer per uur zal vliegen. Het toestel was aanvankelijk bedoeld als een bommenwerper, maar het wordt ook zeer wel mogelijk geacht, dat de B 70 een verkenningsvliegtuig wordt. IN VOORLOPIG VERSLAG KAMERCOMMISSIE „Markt- en prijsbeleid faalde" Vele ïeclcii van de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer zeggen in het voor lopig verslag over de begroting van landbouw en visserij van me ning te zijn, dat de uitkomsten van de akkerbouwbedrijven weinig be moedigend zijn, de weidebedrijven kampen met een dalend arbeidsin komen en de positie van de ge mengde bedrijven op de zandgron den bepaald zorgwekkend is. Dat is, zo constateerden zij, de trieste balans van een 3-jarig prijsbeleid van de huidige minister van land bouw en visserij, mr. Marijnen. „Het gevoerde prijsbeleid heeft niet al leen geleid tot een koude sanering in sociaal opzicht, maar tevens tot een be lemmering van de zo noodzakelijke ra tionalisering van de produktiemetho- den". Deze en vele andere leden concluderen in het verslag, dat het markt- en prijs- heleid van de minister, zowel in sociaal als in economisch opzicht heeft gefaald en naar hun oordeel, heeft zijn beleid evenzeer gefaald ten aanzien van de structurele aspecten daarvan in macro- economische zin. Maatregelen Deze vele leden bepleitten onder meer aanvullende maatregelen in de sector van het markt- en prijsbeleid, die zo wordt in het voorlopig verslag ge zegd ten dele een sociaal karakter kunnen dragen, maar daarnaast vooral gericht moeten zijn op verbe- rlng van d.e produktiestructuur. Tegen de achtergrond van de slechte bedrijf-economische omstandigheden enerzijds en van het ijzeren dilemma, dat macro-economische de perspectieven van de bedrijven bepaalt anderzijds is het naar de mening van deze vele leden, duidelijk dat het totaal areaal agrarische grond in geen geval uitbreiding moet ondergaan. „Integendeel, een verminde ring van dit areaal is noodzakelijk", al dus het voorlopig verslag. Aangedrongen wordt op onder meer een snelle en grondige herziening van de ruilverkavelingswet en op het ombuigen van het bodembeleid naar een streeks gewijze reconstructie van landelijke ge bieden, in de zin van ruimtelijke orde ning. Stemmen staakten in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer beleefde gisteren een van de zeldzame gevallen, dat de stem men staken. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de bejaardenoorden, dat het noodzakelijk geworden toezicht op bejaardentehuizen regelt, brachten 56 le den hun stem uit vóór een amendement van mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra van de V.V.D en 56 ertegen. Er vóór waren de P.v.d.A., de V.V.D., de S G P. de P.S.P. en de C.P.N., en er tegen de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. Het wetsontwerp bepaalt, dat minstens 50 bejaardentehuizen in een gemeente of een groep van gemeenten aanwezig moeten zijn om aan die gemeente of die groep van gemeenten de bevoegdheid te kunnen verlenen een regeling voor het toezicht in het leven te roepen. Het amendement van mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra bedoelde aan Gede- mteerde Staten in een provincie de ievoegdheid te gevevn om af te wijken van de bepaling, dat minstens 50 be jaardenoorden aanwezig moeten zjjn voor de vorming van een door een ge meente of een groep van gemeenten ge vormd ressort. Het gevolg van het staken der stem men was. dat in een volgende verga dering opnieuw gestemd moet worden. Dat zal aanstaande dinsdag zijn. Op 9 november weer gesprek over lonen Van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid vernemen wij, dat de regering de „Stichting van den Ar beid" zal uitnodigen voor 'n bespreking waarin het gesprek over de loonontwik keling in 1963 wordt voortgezet. De be spreking zal vrijdag 9 november om zeven uur 's avonds in liet gebouw van de Socinal-Economische Raad worden gevoerd. Vooraf zal de regering de ..Stichting van den Arbeid" in kennis stellen van het resultaat van haar beraad met betrek king tot het systeem van loonvorming, waarover de S.E.R. op 6 juli advies heeft uitgebracht. Ook in de Donau heeft het wa terpeil door het droge weer van de laatste tijd in Europa een diep tepunt bereikt. Op sommige plaat sen üjkt het bijna mogelijk wa dend de rivier over te steken. Fo- tergrond en de rijksbrug. Mexico-kerk Soebrandio voorzitter „Antaia" van President Soekarno heeft zijn minister van buitelandse zaken, dr. Soebandrio benoemd tot voorzitter van het nationale persbureau „Antara", aldus maakte „Antara' bekend. Dr. Soebandrio volgt de onlangs over leden minister van voorlichting, profes sor Mohammed Yamin als zodanig op. Regelmatig worden in de hoofd stad van India, New Delhi, felle demonstraties gehouden tegen communistisch China in verband met de strijd in het grensgebied tussen beide landen. Hier plunde ren Indische studenten in Nexo Delhi de winkel van een Chinese schoenmaker. WAAR mFT RAPPORT STAATSCOMMISSIE? Het bestuur van de Vereniging ter Bevordering van het Zeevaarton- derwijs bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid van het instellen van een leerstoel of lectoraat zee vaartkunde aan een van de Neder landse universiteiten of hogescho len. Dit deelde de voorzitter van de vereni ging (waarbij directeuren en leraren van zeevaartscholen, scholen voor visserij- onderwijs en sinds enkele jaren ook de docenten van de rijksluchtvaartschool in Eelde zijn aangesloten) mr. Het Wereldgebeuren Ewoudt Vermeulen, gistermorgen op organisatie Slachtoffer van moordaanslag overleden De 40-jarige mevrouw N. B. E. uit Zevenaar, die enige weken geleden bij een moordaanslag ernstig werd gewond, is gistermiddag in het r.-k. ziekenhuis te Zevenaar aan de volgen hiérvan overleden. Mevrouw E. werd donderdagavond 18 oktober op een afgelegen gedeelte van de Babberichse weg in Zevenaar onver hoeds aangevallen door een 16-jarige jongen, E. B. uit Babberich, die haar al enige tijd had achtervolgd. Ter hoogte haar van de fiets, waarop er een worsteling volgde, waarbij de jas van mevrouw E. totaal in stukken werd ge scheurd. De jongen bracht de vrouw vier messteken in de rug toe. Hierbij werd een der longen geraakt, waardoor ope ratief moest worden ingegrepen. Dé toestand van mevrouw E. is echter na de operatie steeds zorgwekkend geble ven. Mevrouw E. was moeder van vier kin deren. De dader werd de dag na de aanranding reeds aangehouden. Hij had alleen maar iemand willen vermoorden. Met dit plan had hij reeds geruime tijd rondgelopen en die avond had hij gedacht, dat het nu maar eens moest gebeuren. Hij had geen reden gehad, zo verklaarde hij, om juist mevrouw E., die hij trouwens ook niet kende, voor de uitvoering van zijn plan uit te kiezen. 0 De Turkse senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd voor amnestie aan 258 func tionarissen van het voormalige bewind- Menderes die gevangenzitten. Zij zullen worden vrijgelaten. jaarvergadering van deze Utrecht mee. De wens tot het beoefenen van de zee vaartkunde en de scheepswerktuigkunde op universitair niveau is geuit door de directeur van de hogere zeevaartschool in Den Helder, de heer C. Sabelis. Mr. Vermeulen zei, dat het plan wil het kans van slagen hebben door een bre de opzet die verkregen kan worden door integratie van de navigatie en tech niek in de deelgebieden zeevaart en luchtvaart, degelijk moet worden gemo tiveerd en financieel-economisch verant woord moet zijn. Mr. Vermeulen sprak er in zijn ope ningsrede teleurstelling over uit, dat het rapport van de staatscommissie voor de vernieuwing van het zee- vaartonderwijs, dat vorig jaar al is aangeboden aan de minister van ver keer en waterstaat en van onderwijs kunsten en wetenschappen, nóg steeds niet voor publikatie is vrijge geven. De twee ministers zijn zelfs op de ontbinding van de commissie teruggekomen, omdat zij na bestu dering van het rapport behoefte had den aan nader advies en een toe lichting. Met de verbetering van het zeevaartonderwijs zijn sinds verleden jaar dan ook nog geen vorderingen gemaakt, aldus de heer Vermeulen. Met betrekking tot de salariëring van de leraren zei mr. Vermeulen, dat de twee kortingen van vijftien procent die ingevolge het salarisbesluit middelbaar nijverheidsonderwijs 1955 worden toege past op de wedde van leraren die niet in het bezit zrin van een wettelijke he- voegdheid tot het geven van middelbaar nijverheidsonderwijs of een daaraan ge lijkgesteld getuigschrift grote moeilijk heden veroorzaken. Hij is van mening, dat de diploma's van eerste stuurman en eerste scheepswerk- tuigkundige hoewel niet formeel als onderwijsbevoegdheid geldig mate rieel een garantie voor voldoende nau tische en technische kennis en ervaring opleveren, op grond waarvan men deze diploma's voor nader te bepalen vakken, volgens hem, met akten M.O.-A gelijk zou moeten stellen. (Advertentie) neem de voordelige grote tube. KAMERS ZOUDEN ZICH NERGENS MEE BEMOEIEN „SYMPATHIEKE REACTIE VAN MR. VAN SPLUNDER" ontvangt het partijbe stuur van de Katholieke Volkspar tij een voorstel om op het stuk van het regionale industriealisatiebe- leid bij amendement een bepaling aan het conceptwerk-programma 1963 toe te voegen, luidende: „het regionale industrialisatiebeleid mag in een probleemgebied niet lei den tot discriminatie van de ene gemeente ten opzichte van de an dere en dient mede als uitgangs punt te hebben een zo evenwichtig mogelijke, vooral harmonische ont wikkeling van de als probleemge bied aangewezen streken. Dit amendement, voorzien van een uit voerige toelichting, is verzonden door de K.V.P.-afdeling Veghel, een gemeente waar men sedert enkele jaren met alle mogelijke middelen tegen het door mi nister en volksvertegenwoordiging er kende discriminatie-effect van het re gionale industrialisatiebeleid met verbe tenheid vecht. Ter verduidelijking en om misverstanden te voorkomen stelt men in Veghel uit drukkelijk dat men niet tegen de hulp verlening is aan de Nederlandse achter gebleven gebieden maar tegen het dis criminatie hetende onrecht dat aan het huidige beleid vastzit en daaraan niet eens inherent behoeft te zijn. Het is de afdeling van de K.V.P. opgevallen, aldus staat in de toelichting van het amende ment, dat het ontwerp-werkprogramma van de partij bij het regionale industriali satiebeleid slechts „discriminatie van bestaande industrieën tegenover nieuwe" en van „Nederlandse ondernemingen tegenover buitenlandse vestigingen" ver werpt. Onaanvaardbaar De afdeling stelt dat bij dit beleid discri minatie tussen gemeenten zo veel te meer onaanvaardbaar is. In principe, uit het oogpunt van sociale rechtvaar digheid de niet te onderschatten finan ciële hulp aan de probleemgebieden aan vaardend, wfjst men in de toelichting erop dat waar de aanwijzing van ge meenten als ontwikkelingskern remmend werkt voor de ontwikkeling van in de nabijheid gelegen plaatsen met reële ontwikkelingskansen, onrecht gepleegd wordt. Daarbij tekent de K.V.P.-afdeling aan, dat ook het regionale, industriali satiebeleid als elk beleid het belang van de mens als uitgangspunt dient te heb ben. De grote en verstrekkende rijkshulp aan kerngemeenten is daarom recht streeks ln het belang van de inwo ners. Evenzeer, aldus valt te lezen, dat waar de ontwikkeling van een gemeente door het beleid wordt ge remd, dit de belangen van de inwo ners rechtstreeks aantast. bepaalde kringen heeft, zoals men in Veghel zegt, veel opzien gebaard, dat bij de formatie van het kabinet De Quay zou afgesproken zijn, „dat de Kamers geen kritiek zouden voeren de aanwijzing van kerngemeenten in het industrialisatiebeleid. Bij voorbaat en zonder voorbehoud zou den onze volksvertegenwoordigers zich bij de beslissingen neerleggen". Naar men ons in het gemeentehuis van Veghel wist mee te delen heeft de K.V.P. hierop nog steeds niet gereageerd. Reacties Voor het overige heeft, zo is gebleken, het Veghelse gemeentebestuur van vele zijden wel sympathieke reacties ontvan gen, welke, naar aan te nemen valt, in een van de eerstvolgende raadsverga deringen openbaar zullen worden. Ook is in het zojuist verschenen exemplaar van „De Magistratuur" (maandblad van de antirevolutionaire gemeentelijke en provinciale bestuurders) van de hand van mr. L. A. van Splunder, gemeente secretaris van Koudekerke, een sympa thiek artikel aan deze kwestie gewijd. Daarin wordt onder meer ook de burge meester van Franeker, de heer J. Dijk stra, geciteerd, die zegt het onbegrijpelijk te vinden dat in deze kwestie „onze protestants-christelijke broeders niet slechts in het gareel lopen, doch zelfs ook nog mee de toon aangeven". De heer Van Splunder wyst er ook op dat het onbevredigend is dat de regering er tot dusver nog niet in geslaagd is objectieve criteria aan te geven, welke onder meer bjj de aanwijzing van ge meenten als ontwikkelingskern een rol spelen. Actie tegen muizen, ratten en katten De minister van landbouw en vis serij mr. Marijnen heeft in de gis teren gehouden vergadering van de Tweede Kamer ten antwoord op mondelinge vragen van de socia" tisehe afgevaardigde dr. J. M. Lamberts, arts in Rotterdam, aan gekondigd dat, aangezien katten een gevaarlijke potentiële versprei dingsbron van hondsdolheid vor- Aen, het noodzakelijk is de bewe gingsvrijheid van de gewone huis katten (in een besmet gebied) te beperken en tevens de zwervende katten, die zich bijvoorbeeld in ste delijke gemeenten in groten getale ophouden, systematisch op te rui men. Jarige op Formosa Op Formosa vierde deze week Tsjang Kai-Tsjek zijn vijfenzeventigste ver jaardag. Het rustige feestje trok weinig aandacht. Het werd zelfs niet verstoord door communistisch kanongebulder, dat anders de generalissimus nog wel eens wakker wil houden. Want altijd zijn het de communisten, die de geharde vechtjas dwars zitten. Ondanks zijn hoge leeftijd is Tsjang Kai-Tsjek nog niet bereid om op zijn lauweren te gaan rusten. Hij is actiever dan ooit, nadat hij weer hele maal is hersteld van een zware operatie die hij de afgelopen zomer moest onder gaan en die hem zeer tegen zijn zin voor korte tijd uitschakelde. Tsjangs probleem is, dat hij de triom fale overwinningen uit het verleden maar niet kan vergeten. Hij droomt nog steeds van een grootscheepse invasie van het communistische vasteland. Als het uitsluitend aan hem lag zou hij daar misschien al lang aan begonnen zijn. Maar sedert hij met zijn Kwomintang- kabinet van het vasteland werd verjaagd heeft de generalissimus heel wat van zijn onafhankelijkheid prijs moeten geven. Washington beslist nu ook mee en de conseouentie van de militaire hulp der Verenigde Staten is dat het regime op Formosa ernstig rekening dient te hou den met de wensen van het Witte Huis. Zolang Washington de Chinese commu nisten met rust wil laten zal Tsjang Kai-Tsjek zich daar bij moeten neerleg gen. Dat hem dat niet meevalt, bleek de afgelopen zomer. Zelfs Mao Tse Toeng in Peking schrok toen van de agressieve toon die op het nationalisti sche eiland werd aangeslagen. Tsjang dreigde onomwonden met een invasie, de pers op Formosa viel hem bij door her ziening van het verdrag met de Verenig de Staten te eisen. Maar hoe Tsjang ook dreigde en hoe een aantal nationalisten hun leider ook bijvielen, Amerika hield voet bij stuk. Tashington weigerde de Chinese VV nationalisten landingsvaartuigen en transportvliegtuigen te leveren. Daar door ging het plannetje van de genera lissimus niet door. Maar vergeten is hij het nog niet. De verovering van het land waar hij werd geboren en waar hij zo lang de macht uitoefende, is een idee fixe, dat hem niet meer loslaat. Het is bovendien een doel, waarmee hij zijn soldaten bezig houdt. Tsjang Kai-Tsjek beschikt over een indrukwekkende strijdmacht. Het leger telt zeshonderduizend man en de marine heeft een vloot van honderdveer tig schepen. Het aantal straaljagers, su personische gevechtsvliegtuigen en ge vechtsbommenwerpers is niet precies be kend, maar moet aanzienlijk zijn. Alles is van Amerikaanse makelij en de Verenigde Staten leverden ook de Nike- Herculesraketten voor de verdediging van het eiland. Formosa is één grote vesting en dat is nog meer het geval met de eilanden Matsoe en Quemoy, die dicht bij het vijandelijke vasteland zijn gelegen en die vaak blootstaan aan de artillerie oefeningen van de communisten. De ont ploffende granaten richten over het al gemeen weinig schade aan, maar ver spreiden bij ieder schot duizenden pam fletten met verleidelijke boodschappen uit Peking. Al jaren doet het communis tische bewind op die manier een beroep op de landgenoten overzee om naar het vasteland en tot het communisme terug te keren. Voorlopig vreest men geen aanval van V Mao's legers op Tsjangs eilandves ting. Toen Tsjang Kai-Tsjek de afgelo pen zomer zeer voorbarig zijn invasie plannen bekendmaakte, reageerde het communistisch bewind met een verster king van de kuststreek tegenover de nationalistische eilanden, maar sedert dien is het er rustig en werden geen verdere versterkingen aangevoerd. Aan genomen mag worden dat Mao de han den vol heeft aan de campagne in India. Bovendien kost het hem waarschijnlijk moeite genoeg om in eigen land de rust te bewaren, waar na een reeks mislukte oogsten ontevredenheid heerst onder de plattelandsbevolking. Anderzijds gelooft men op Formosa evenmin in een invasie van communis tisch China door de legers van Tsjang Kai-Tsjek. De nationalistische leider is in de loop van de jaren steeds eenzamer geworden. Zijn invasiedromen hebben geen enkele reële basis en steeds meer van zijn nationalistische mederegeerders zien in, dat de verovering van het vaste land een illusie is, die men zich wel be sparen kan. Trouwens, niet alleen in zijn visie op de toekomst staat Tsjang Kai-Tsjek alleen, ook zijn opvattingen van het heden stro ken slecht met de gedachtengang van het merendeel der Formosanen, dat ein delijk wel eens wil ondervinden wat de mocratie is. Vooral de jongeren staan vrij onverschillig tegenover het regime van de 75-jarige generalissimus. maatregel van stuur op grond van artikel 48 van de veewet, die in deze maatregelen voor ziet, is gisteren aan de koningin ter be krachtiging aangeboden. Ingevolge artikel 49 van de veewet dient een dergelijke algemene maatregel van bestuur te worden vervangen door een definitieve regeling bij de wet. Het desbetreffende wetsvoorstel bevat tevens enkele voorzieningen, die regelen moge lijk maken, ook ten aanzien van andere dieren dan honden en katten. Daarbij is o.a. gedacht aan ratten en muizen. Dit wetsvoorstel wordt gelijktijdig met de afkondiging van de algemene maat regel van bestuur bij de Tweede Kamer ingediend. Redelijke waarborg De inenting van honden en katten biedt geen 100 procent bescherming, evenmin als andere entingen, maar wel een redelijke waarborg tegen het aanslaan van de hondsdolheid. De minister deelde verder mee, dat ook vossen de ziekte kunnen over brengen. Vandaar dat er sinds 1954 een regeling bestaat, die het oprui men van vossen stimuleert. De in Amsterdam van kracht zijnde maatregel, dat de honden buiten gemuil korfd moeten zijn, kan zo nodig tot het gehele land worden uitgebreid. De inenting van een hond of kat kost 10, of meer. Uit de Kamer vroeg men, of de inenting niet gratis of tegen een kleine vergoeding zou kunnen geschie den in de streken, waar inenting nood zakelijk is. Minister Marijnen voelde daar niet voor. Hij meende, dat de die renliefhebbers de kosten wel willen dra gen. aantal vluchtelingen uit communis tisch China. Het is moeilijk te zeggen wat deze mensen verwacht hadden op Formosa te vinden, maar wel staat vast, dat zij niet vonden wat zij zochten. In feite is er heel weinig verschil tussen Peking en Formosa. Beide regime steu nen op de macht van leger en politie. Ook op Formosa wordt het leger geleid door politieke commissarissen. Dwang en onderdrukking heersen er nog steeds. Bijzonder democratisch is het bewind van Tsjang Kai-Tsjek daardoor niet. Formosa stelt als alternatief tegenover de communistische dictatuur een gema tigde nationalistische dictatuur. Tsjang Kai-Tsjek zelf leeft nog in de door in triges en komplotten bepaalde sfeer van de eerste helft der twintigste eeuw. De grote fout werd in die tijd gemaakt. Toen de stichter van de Kwomintang, Soen Yat Sen in 1925 stierf, stichtte Tsjang Kai Tsjek een nieuwe militaire kaste, die de leiding van de Kwomin tang overnam. Van de plannen op sociaal terrein kwam niets, alleen de nationalisti sche idee bleef zuiver bewaard. Velen hebben zich toen teleurgesteld van de Kwomintang. de volkspartij, afgewend. Nog steeds is de partij van Tsjang Kai- Tsjek in de eerste plaats een nationalis tische beweging. Militairen voeren nog immer de boventoon. De strijd tegen het communisme heeft het gevecht voor de dem~«r-*t'e verdrongen. TSJANG KAI-TSJEK ..75 en dromend van een invasie... De Amerikaanse luchtmacht heeft met be hulp van een Thor-Agenaraket van de basis Vandenberg een kunstmaan gelanceerd. Met deze raketten worden voornamelijk kunst manen -van het type Midas en Samos afge schoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3