„SMOKKEL-HIËRARCHIE" voor rechtbank Middelburg: hoge boetes en celstraffen geëist ALMANAK GOESE BOERENLEENBANK MAAKTE DE VIJFTIEN MILJOEN VOL BOUW VEERBOOT THANS GEGUND Bejaarde vrouw uit Vlissingen vermist URKER HARINGVISSERS WONNEN BLAUWE WIMPEL VAN BRESKENS WINNAARS TEKENWEDSTRIJD „KINDERBOEKENWEEK 1962" DE INSTRUMENTALE GEEFT WEER SERIE CONCERTEN IN ZEELAND bouwvakartikelen SAWE M A NV DEKKER S DRANKEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 ZES BOTERVLIEGEN IN EEN KLAP DE „HIEKAKCHIE VAN DE SMOKKEL" heeft gisteren terecht gestaan voor de Middelburgse rechtbank, en de publieke tribune was sinds jaren niet zo druk bezet als tijdens de behandeling van deze geruchtmakende affaire. Een zes man sterke formatie zag het recht bank-college, gepresideerd door mr. P. van Empel, tegenover zich staan en in die formatie hadden zich onder meer geschaard bekende „smokkelkoningen" als Nestor P. uit Hulst, „Wannes" M. uit Sas van Gent en Ed. G. uit Hulst. De drie andere medewerkers waren F. F. uit Hontenïsse, R. P. (een neef van Nestor) uit Hulst en P. K. uit Vlissingen. Forse gevangenisstraffen, variërend van 6 maanden tot 1 jaar onvoorwaardelijk en aanzienlijke geldboeten, die varieerden van 1000 tot 10.000, eiste de officier van justitie, mr. Th. Lebret, tegen het illustre zestal. Het openbaar ministerie was tot deze vorde ringen gekomen, nadat de douaniers er op 26 juni van dit jaar einde lijk in geslaagu waren de smokkelaars in de kraag te vatten, verdacht van clandestien vervoer van zes ton boter van Wemeldinge naar het Belgische Willebroek. „We hebben te doen met een samenspan van ondernemers" merkte hij verder op „de smokkel-hiërarchie. M. is er altijd bij om in Zeeuwsch-Vlaanderen de boel op stelten te zetten. Ook hier is hij zoals gewoonlijk de traditionele man die de bote koopt en doorverhandelt. Afgezien van de ernst van de smokkel zelr, noem,ik het een onverkwikkelijke wending dat zo geknoeid werd met de betaling van de vracht. De smokkel is een bederf voor Oost Zeeuwsch-Vlaan deren." Eisen Het „kopstuk in de smokkel sinds 1946", zoals de officier Nestor P. noemde, was primair ten laste ge legd: uitlokking van smokkel door het leveren van de boter, en subsi diair: medewerking aan de smokkel door het schrijven van een briefje waar de boter naar toe moest. De officier eiste tegen hem een jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek, een geldboete van 10.000 en stillegging van de boterhandei voor 1 jaar. Tegen de „sales-manager" E. G., die een koper moest zoeken voor de bo ter, eiste de officier eveneens 1 jaar onvoorwaardelijk en een boete van 10.000, alsmede 1 jaar stillegging van het bedrijf. De neef van Nestor, R. P.. die zich aan boord van het schip „ILNI" be vond, waarmee deboter werd ver voerd. hoorde 6 maanden gevange nisstraf, 2000 en stillegging van zijn bedrijf voor 1 jaar tegen zich eisen. Verdachte P. K., die als chauffeur was opgetreden, legde de officier een boete van 1000 op, een gevangenis straf van 6 maanden en stillegging van zijn bedrijf voor 1 jaar. 9 De plan- en gangmaker J. W. M., die volgens de ofifcier „in Zeeuwsch- Vlaanderen er altijd bij is om de boel op stelten te zetten", hoorde 6 maanden gevangenisstraf vorderen, een geldboete van 2000 en stilleg- F, F. eiste mr. Lebret een gevange nisstraf van S maanden, maar geen geldboete. Tip voor Rijkswacht Hoe konden de douaniers na jarenlang zoeken er eindelijk in slagen de beruch te smokkelaars te vatten? En dan nog wel drie van de meest bekenden in één klap? De zaak begon te rollen, toen een tip de Rijkswacht van België naar het haven van Antwerpen lokte, naar het motorschip „ILNI". Daar ontdekten de douaniers de lading gesmokkelde boter, die onmiddellijk in beslag werd geno men. De schipper van de ILNI, A. F. J. S. uit Sas van Gent, zijn vrouw en de knecht R. S. werden gearresteerd en in België vastgezet. Zij werden alle drie langdurig verhoord: meer en meer kwam er licht in de smokkelaffaire en men begreep dat het hier ging om een aantal zeer beruchte smokkelaars. de smokkelvaart maar omhoog, dat waagden". Tot nu toe had R. P. bij de verhoren steeds ontkent aan boord te zyn ge weest, maar op de zitting van vrijdag gaf hij toe. „Geheugen is een moeilijke zaak" merkte mr. Van Empel op. Arrangeur Toen men de draad via. het verhaal van de schipper eenmaal vast had, was het ook niet moeilijk er een strik van te maken om de anderen te van gen. Zo duurde het niet lang of men kwam er achter, dat het „Wannes" M was, die de smokkel had gearran geerd. Nestor P. bestelde de boter, ""amies zorgde ervoor dat de boter door P. K. vervoerd werd en dat R. P. de tocht met het schip zou mee maken. Verdachte E. G. werd aan gesteld om de boter te verkopen. „Niet erg moeilijk" merkte mr. Le bret op „op de Antwerpse kade vech ten de kopers en kapers om boter". Requisitoir Verdediging De zes verdachten hadden zich verze kerd van een forse verdediging, be staande uit vyf pleiters. Zjj waren over het algemeen van mening dat er niet voldoende bewijsmateriaal was aange voerd om de zware straffen van de of ficier van jnstitie te billijken. In ver band met het zware voorarrest van vier maanden, pleitten zij, indien niet voor vrijspraak, dan toch voor vrijlating van de verdachten vóór Kerstmis. De Schiedamse advocaat, mr. M\ J. M. Derkinderen voerde een langdurig pleidooi voor Nestor P., waarin hij het primair ten laste gelegde „uit lokking" niet wettig en overtuigend bewezen achtte en daarom het colle ge voorstelde zijn cliënt vrij te spre ken. „Het is zo langzamerhand een Zeeuws- Vlaamse traditie om eerst alles te ont kennen", zei mr. H. Bruin, die de verde diging voerde van E. G. „Mijn cliënt heeft uiteindelijk geen participen in de botersmokkel gehad, hij was alleen de man achter de telefoon. Ik meen dat de vier maanden voorarrest daarom' ruim voldoende zijn". Boterpapieren Het was de taak van mr. W. K. H. Die- leman het woord te voeren voor R. P. en W. J. M. „Het lijkt allemaal veel erger dan het is", was zijn mening, „omdat ze er één voor één uitgelicht worden. Tenslotte hebben ze allemaal de officiële boterpapieren". Ook voor P. K. werd vrijspraak ge vraagd, en wel door mr. P. C. Adriaan- se, die meende dat uit geen der getui genverklaringen de rol van K. duide lijk was geworden. „Bovendien is K. al leen maar meegereden en heeft geen en kele. aanwijzing gegeven omtrent het lossen", aldus mr. Adriaanse. Als raads man van F. F. pleitte mr. F. K. Adri aanse, die de straf voor zijn cliënt 8 maanden eveneens veel te hoog vond. De rechtbank zal op 16 november uit spraak doen. f9.75 4 kl. balpen SWAN VULPEN IMPORT - ROTTERDAM In alle cafés De opvarenden van de ILNI vertelden tegenover de politie, dat er aan boord nog iemand was geweest, die op het laatste ogenblik wist te vluchten door in het water te springen. Het bleek R. P. te zijn, die in Wemeldinge aan boord was gekomen en de schipper daar vast 1000 had betaald. Toen R. P. aan boord was, had de schipper aanvankelijk geweigerd te varen. „Ik wist dat er in Sas van Gent in alle café's over ge praat werd, ik vertrouwde het niet en had liever even afgewacht. Maar R. P. zei, dat we moesten varen". Mevrouw S. verklaarde: „We zaten financieel zo Advertentiej rM ■sHOOFDPIJNPOEDERS;! De coöperatieve boerenleenbank te Goes heeft sedert dinsdagochtend meer dan 15 miljoen gulden aan spaargelden. Het was de Goese handelaar in landbouwar- tikclen. de heer Joh. Gunst, die met zijn inleg dit bedrag volmaakte. De raad van bestuur van de Goese boerenleenbank had de heer Gunst en zijn echtgenote vrijdagmorgen in het gebouw van de bank uitgenodigd om dit feit te vieren. Men had tevens de inleggers uitgeno digd, die juist te laat en te vroeg waren- De voorzitter van de raad van bestuur, de heer J. M. Klompe uit Wolphaarts- dijk, venste de heer Gunst in een korte toespraak geluk en overhandigde hem een enveloppe met 200. Voor mevrouw Gunst waren er bloemen. De spaarders die juist te vroeg en te laat waren kregen 25. De heer H. Cornelisse uit Goes kwam juist vóór de heer Gunst en de heer J- W. de Jonge uit Goes juist daarna. Deze heren waren vrijdagmor gen echter niet aanwezig, maar werden vertegenwoordigd door hun echtgenoten. Na de heer Klompe sprak de heer H. Zeeuwse Bestelling 't Was in de vroege morgenuren al een drukte van belangrond liet vertrekpunt van de autobus sen. Tientallen bejaarde heren verdrongen zich rond een centra leeveneens bejaard figuur, die min of meer belast was met (ie or ganisatie. Hij wees zijn mederei zigers hun plaatsen in de bussen. ,JSus vier", riep hij bijvoorbeeld én dan verdween er weer een be jaarde in het interieur van een reiswagen. Naar Antwerpen gingen ze, naar de ïjsrevue. De voorpret leed nog een beetje onder het grauwe ochtendgloren, dat in het algemeen uitsluitend doorwrochte natuurliefhebbers tot geestdrift kan brengen. Maar goed, ze gingen op stap. Naar Antwerpen nog wel en met als mooi besluit van de dag de ijs- revue in het verschiet. Omdat het een lange dag beloof de te worden, waren de meesten uitgerust met een lunchpakket. De' meesten, maar opa Brechtse niet. Hij had z'n pakketje verge ten. Bij het vertrekpunt gekomen, overzag hij bliksemsnel de situa tie en stelde vast, dat er nog wel een minuutje af kon. Gelukkig was er een bakkerswinkel in de buurt en opa er op een sukkel drafje heen. Het was een winkel, waar ze een speciaal soort koeken verkochten, gangmakers geheten. Opa kende ze. Maar hij was zo vervuld van het op handen zijnde uitstapje, dat hij z'n bestelling op een wat ongewone manier plaat ste. Tot verwondering van de bakker riep opa namelijk opge wonden: ,JMag ik vijf gangma kers voor de i 'jsrevue?" Het. werden vijf gangmakers zon der meer. De ijsrevue is niette min op gang gekomen. I In drie en een half jaar verdubbeld Handelaar uit Goes was de gelukkige G.S. ontvingen machtiging van minister Naar wij vernemen heeft de mi nister van verkeer en waterstaat het provinciaal bestuur van Zee land machtiging verleend tot het doen bouwen van een derde grote veerboot voor het veer Vlissingen- Breskens. Het college heeft deze bouw thans gegimd aan Van der Giessen-de Noord N.V. te Krimpen aan de IJsel. Zoals bekend werd de inschrijving voor deze boot op 1 oktober j.l. gehouden. Er waren daartoe in overleg met de minis ter vijf werven uitgenodigd, van wie Van der Giessen de laagste bleek. Het wachten was sindsdien op de toestem ming van de minister tot gunning over te gaan. welke toestemming dus nu is verkregen. Rapport over de recreatietelling Verschenen is thans het rapport over de recreatietelling 1962, waarin de Pro vinciale Planologische Dienst voor Zee land de resultaten heeft verwerkt van de strandtelling, die op zondag 29 juli j.l. gehouden werd. Uit deze resultaten die wij enkele maanden geleden reeds in een uitvoerig artikel publiceerden, blijkt, dat op die teldag van 10 oiur 's morgens tot 7 uur 's avonds was een legertje van 100 man in de weer de Zeeuwse stranden werden bezocht door 127.782 personen, waarvan er gedurende de telperiode 125.230 terugkeerden. De Zeeuwse stranden bleken het drukst be zet te zijn tussen half 4 en 4 uur: toen bevonden zich 63.000 personen op de stranden langs de kust van Zeeuwsch- Vlaanderen tot de Westhoek van Schou- wen-Duiveland. In het rapport wordt er op gewezen, dat de resultaten soms een negatieve waar de kunnen hebben. Er kwamen meer mensen van het strand af dan er g kend over de gehele dag naar toe gin gen. Dat kan door verschillende omstan digheden veroorzaakt worden: het reeds aanwezig zijn vóór 10 uur op het strand van een aantal bezoekers dat men „te kort" komt, het verlaten van het strand via een andere toegang enz. In het rapport is een aantal duidelijke grafieken opgenomen, alsmede de resul taten van elke kustgemeente afzonder lijk. Dordlse monteur ontvreemdde f 40 van vissersboot In het bericht in de krant van gisteren, vrijdag, meldden wij, dot de vissers- knecht G. K, van E. uit Dordrecht een portefeuille met 40 van een van zijn kameraden had gestolen. Van E. is ech ter geen opvarende van de vissersboot, maar hij verbleef aan boord van het schip om herstelwerkzaamheden aan de motor uit te voeren. Op 10 oktober had hij op een vissersboot in Colijnsplaat een polshorloge ter waarde van onge veer 300,- ontvreemd. De Coöperatieve Boerenleenbank Goes heeft deze week de 15 miljoen aan spaargelden overschreden. Hef. was de Goese handelaar in landbouwwerktuigen, de heer Gunst, die dat bedrag volmaak- Op de foto overhandigt de heer J. Klompe, voorzitter van de raad van bestuur van de Goese Boerenleenbank een eenvelop met inhoud dan de heer Gunst. Naast de heer Gunst staat diens echtgenote. Foto P.Z.C.) In Vlissingen wordt de 75-jarige wedu we Maria Hendrika Catharina Ellart- Boynians vermist. Zij heeft vermoede lijk op 27 oktober j.l. haar woning in overspannen toestand verlaten en is sindsdien niet meer gezien. De politie, die een opsporingsbericht heeft uitge zonden, vreest een ongeluk. Mevrouw Ellart, die inwoonde bij haar zoon, die op dat moment in Engeland verbleef, kwam verleden week zondag in overspannen toestand bij haar buren. Zij vertelde hen, dat zij naar familie in Rotterdam zou gaan. Toen de buren haar echter na enkele dagen niet terug zagen kregen zij argwaan en waar- scnuwdep de politie. Deze informeerde bij verschillende familieleden en kennis sen van mevrouw Ellart maar kon geen spoor van haar verblijfplaats ontdekken. Donderdag kwam de zoon uit Engeland terug en ook hij informeerde nog bij en kele kennissen. De nasporingen bleven echter zonder resultaat. De politie neemt niet aan, dat mevrouw Ellart op reis is gegaan, omdat zij al haar geld had lhui8gelaten. Het signalement luidt: lang 1.60 schraal postuur. Gekleed in zwarte man tel en zwart hoedje, grijze kousen en zwarte schoenen. Zij draagt een trouwring en een gou den ring met briljanten aan de linker hand en een gouden ring met rode steen aan haar rechterhand. Zij heeft enkele sllfttanden. Zij, die inlichtingen kunnen geven, wor den verzocht zich in verbinding te stel len met voornoemde commissaris van politie te Vlissingen, telefoon 01184 2555 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. A.-Zandee. directeur van de Goese boe renleenbank. Hij vertelde, dat op 1 april 1959 de boerenleenbanken van 's-Heer- Arendskerke en van Kloetinge een fusie taal ongeveer zes miljoen gulden aan spaargelden en die van Kloetinge onge veer anderhalf miljoen. In totaal dus 7,5 miljoen gulden, dat betekent, dat het in gelegde bedrag aan spaargelden sedert de fusie is verbubbeld, De heer Zandee bood de genodigden een boek aan. Giften Thuisfront Nieuw-Guinea Het „Zeeuws Thuisfront Nicuw- Guinea" ontving in 't tijdvak van 18 tot en met 31 oktober 1962, de navolgende giften: burgerij ge meente Clinge 122.47, idem Se- rooskerkc (W.) 50,40, idem Kou- dekerke 53,54. idem Sint-Lau- rens 46,30. A. D.d'C- Fokker van Craijenstein van Ren- gerskerke Middelburg 25, bur gerij gemeente Zoutelande 54,18, idem Sluis 20-15, idem Aagte- kerke 99,31, idem 's-I-ïeer- Arendskerke 131, idem Wol- phaartsdijk 100. De stand be draagt thans: 13.032.86 Giften voor bovengenoemd Thuis front kunnen gestort worden op postrekening 154617 ten name van de Nutsspaarbank te Kapclle, on der vermelding „Thuisfront". Eerste baring weer binnen Voor zevende maal in bezit van gebrs. Van den Berg Breskens is sinds vrijdagmor gen weer haringhaven. Al da genlang werden de eerste ha ringvissers uit de Noordzee in Breskens verwacht en van zelfsprekend werd de vraag gesteld, wie de eerste zou zijn. Het is geen verrassing geworden, want opnieuw waT ren het de bekende Urker ge broeders Van de Berg, die gistermorgen om kwart over negen met het span UK 60 en UK 61 („Acht Gebroeders" en „Lummeltje") de haven van Breskens binnenliepen. Een grote voorsprong op de anderen hadden ze overigens niet, want nauwelijks een half uur later liep een tweede span binnen, de UK 243 en 244 („Vertrouwen" en „Pie- ter"). Beide spannen waren „uitgewaaid' 'en hadden door de vrij harde wind het vissen Vrijdagmorgen is in Breskens de eerste haring van het seizoen binnengebracht. Het waren de gebroeders v. d. Berg van het span UK 60 en 61, die het verse zeebanket voor de wal brachten. De ha ring van zeer goede kwaliteit bracht een goede „besomming" op. Ver wacht wordt dat de komende maanden veel haring in de Breskense haven zal worden aangevoerd. Foto P.Z.C.) Inbraak in kantoor van ziekenfonds te Vlissingen In de nacht van donderdag op vrijdag s er ingebroken in het kantoor van het Algemeen Ziekenfonds Walcheren aan de dr. Staverman9traat te Vlissingen. Uit een van de bureau's werd een be drag van 34 gestolen. Men heeft zich toegang lot hel kantoor verschaft door aan de achterzijde een raam stuk te snijden. Met een brand- apparaat werd vervolgens het bureau opengebroken, terwijl ook ls getracht een brandkast open te breken. Zowel brandkast als bureau werden vrij ern stig beschadigd. GOESE ARTS MET AUTO OVER DE KOP GESLAGEN Op de rijksweg te Lewedorp, nabij de met de Oude Zandweg is zijn personenauto over de kop gesla gen. Het ongeluk gebeurde by een in haalmanoeuvre met gTote snelheid, toen de arts de macht over het stuur kwijt raakte. Oorzaak hiervan was dat de voorwielen van de auto op een enkele centimeters lager gelegen rijstrook te recht kwamen. De echtgenote van dok ter T. moest met een hoofdwond per ambulance naar het ziekenhuis te Goes worden vervoerd. De bestuurder zelf liep geen letsel op. De personenauto werd zwaar, beschadigd. Ter gelegenheid van dc kinderboeken week 1962 is in Vlissingen een teken wedstrijd gehouden, waaraan niet min der dan 840 kinderen hebben deelgeno men. Vanmiddag zaterdag worden om half vier in de jeugdleeszaal Bad huisstraat 64. de prijzen uitgereikt, die bestaan uit een boekebon van ƒ10,als eerste prijs in elke groep, een boekebon van 7,50 als tweede prijs en een boe kebon van 5 als derde prijs. Boven dien wordt in elke groep nog een specia le lecszaalprijs beschikbaar gesteld. De jurv, bestaande uit de heren F. Naere- bout. W. Keller en W. L. B. J. Rothui zen, kwam tot de volgende uitslag: cate gorie tot 0 jaar: 1. Marjolein van Ton geren, 2. Sytske de Vries, 3- Gcesje Dey- nen, lceszaalprijs: Klaas L. Reindcrs. In de categorie 7 en 8 jaar komen de -prijzen terecht bij: 1. Erna de Nooijcr, 2. Tilly Schreurs, 3. RIa Porte, lces zaalprijs: Yvonne Goor. Categorie 9 en 10 jaar: 1. Annemieke van Dijk. 2. Ro land Doekheer, 3. Ad van Wolferer, Sou burg, leeszaalprijs Corrien Baak. Cate gorie 11 jaar en ouder: 1. Rolien Buk- ker, 2. Wilma Smit, 3. Bennie Sorge- drager, leeszaalprijs: Jan Jacobs Hierboven een reproduktie van de teke ning, die de 5-jarige Marjolein van Ton geren maakte en daarmee de eerste prijs in haar groep won. T Advertentie) iiiiiiiiiiiiuiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiii NU OOK IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN (OOSTBURG) De Instrumentale zoals de ver eniging voor instrumentale muziek te Middelburg gemakshalve wordt aangeduid zal ook dit seizoen weer een serie concerten geven in enkele Zeeuwse plaatsen. Het ge beurt nog op bescheiden schaal, maar nadat er vorig jaar een be gin mee is gemaakt zou men het toch mogen zien als de start van een goede gewoonte. Donderdag avond a.s. treedt de Instrumentale op in Vlissingen (in het Sehelde- kwartier voor het personeel van de Schelde) en de dag daarop vrijdag in het Ledeltheater te Oostburg. Advertentie Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Het programma voor deze beide concer ten vermeldt voor de pauze de suite uit de Watermusic van Georg Friedrich Handel en het concert voor 2 violen in d klein van Johan Sehastiaan Bach: na de pauze wordt de 3e symfonie in G (opus 88) van Antonin Dvorak uit gevoerd. Solisten in het Bach-concert zyn Bouw Lemkes en Jeanne Vos, het violistenechtpaar, dat ook vorig jaar met de Instrumentale optrad. Het orkest staat onder leiding van zyn dirigent Jan Out. Reeds 74 jaar heeft de Instrumentale met een eigen orkest in Middelburg voor leden en belangstelenden concerten ge geven, aldus blykt uit het programma, dat voor de concerten is samengesteld. Dank zij de activiteiten van de nieuwe dirigent Jan Out was vroeger diri gent van het Gelderse Orkest en daar- kort slechts een strijkorkest was in omvang sterk toegenomen, terwijl te vens de prestaties aanzienlijk verbeterd zijn. Dit is bereikt door naast de strij kers ook eigen amateurblazers in het orkest op te nemen en tevens enkele jon ge beroepskrachten zodanig aan het or kest te verbinden, dat zij een voldoend aantal repetities kunnen meemaken. Symfoniebezetting Te zamen met nog enkele blazers uit bestaande beroepsorkesten elders uit het land, waarvan het aantal wisselt met de te brengen program ma's, concerteert de Instrumentale thans met een bezetting van on_ veer 60 musici in volledige symfo niebezetting. Het bestuur heeft bovendien gemeend, dat nu Zeeland vrijwel de enige provin cie in ons land is waar geen beroeps orkest bestaat, het orkest* een functie kan vervullen bij de cultuurspreiding in Zeeland. De eerste stap in die richting vormden twee concerten in Zierikzec, (waarbij het gehele eiland zowel organi satorisch als financieel steun verleende) Vlaanderen. Tevens werdon enkele bo- drfjfsconcertcn gegeven voor het Schel- dc-personeel. in Bachs concert voor 2 violen heeft het strijkorkest slechts overwegend een be geleidende rol. De twee laatste delen zijn zeer ingewikkeld; de beide soloviolen treden steeds op de voorgrond niet prachtig meerstemmig spel vol contra- puntiscne vondsten. De belde solisten, die studeerden onder leiding van Oscar Back, zijn le concertmeester en aan voerster van de 2e violen van het Utrechts Stedelijk Orkest, zij leggen zich de laatste tijd toe op het verzorgen van vioolduo-recitals. Aansprekend Handels Watermusic is een suite van 25 instrumentale, gemakkelijk aan sprekende stukken; het zijn door gaans oude dansen: horlepijp, me nuet. Handel schreef dc muziek na dat hij in ongenade was geraakt bij de Engelse koning George; toen de koning een pleziertocht maakte op dc Theems, liet Handel het koninklijke vaartuig „achtervolgen" door een bark met 50 muzikanten, die de Wa termusic uitvoerden. De koning was dermate getroffen door dc schoon heid van de muziek, dat hij de com ponist weer in genade aannam. Dvoraks vierde wel eens zijn pasto rale genoemd mag dan wellicht voor een symfonie te weinig uitgewerkt zijn en te simplistisch zijn in vorm en we zen, zij heeft een eigen karakter, nei gend naar het wezen van Smetana's „Tondichtungen" en naar Dvoraks eigen Slavische rapsodieën, zo lozen wij in de programmu-toelichling, waaruit we een aantal gegevens voor het artikel ont leenden. Dc Instrumentale geeft in Mid delburg zijn concert op 1 februari van het volgend jaar. Klaas Boon, solo-alllst van het Concertgebouworkest voert dan Handel uil. Het orkest speelt voorts met het orkest het altvioolconcert van de 4e symfonie van Dvorak en Les In- des Galantos van Ramcua. Eind mei wordt het tweede concert in Middelburg gegeven met: een herhaling in Zierik zec. De concertmeester van de Instru mentale, mr. F. K. Adriaanse, is dan solist. Het programma voor dit concert is nog niet definitief vastgesteld. (Advertentie) FEESTKLANKEN VLISSINGEN NIEÜW6NDIJK. Si; TELEFOON 42 66 nabij de Thornten-bank, zuid oost van het lichtschip „Noord-Hinder" moeten sta ken. Daarom was de vangst ook niet bij zonder groot. Beide spannen brachten in totaal circa zeven en halve ton haring binnen. Een mooie vis overigens, die de goede prijs opbracht van 66 tot 70 cent per kilo. (Vorig jaar gemiddeld 30 cent). Blauwe wimpel De eerste tien haringen werden tradi tiegetrouw thuisonderlaH hrdl kens' burgemeester J. A. Eekhout. De blauwe wimpel voor het eerst binnenkomende span is dus weer voor de Urker gebroeders Van de Berg. Voor hen betekent dit de zevende wimpel van de acht. die tot nu toe werden uitgereikt. „Hoe kienen jullie dat zo precies uit", vroegen wij stuurman Jurie van de Berg. Hij vertelde, dat hun span omstreeks 27 oktober van elk jaar naar het zuiden afzakt. Via de visser(jband wordt dan geregeld geïnformeerd of er al haring-vis sers in Breskens z(jn gearriveerd. Na veel zoeken in het Kanaal werd donderdagmiddag om twee uur de eerste trek gedaan. Het weer was echter te slecht, zodat de haring 'zich ging verspreiden. Vandaar dat het vissen voortijdig werd gestaakt'. Per (j/ogram Dc gebroeders Van de Berg zyn bjj- zondcr geestdriftig over de service in Breskens. Kort na binnenkomst stond een ploeg geroutineerde los sers gereed. De haring wordt er zuiver per kilogram gewogen, ter- wjjl elders de vissers dikwijls zelf moeten lossen en soms nog- al wat overwicht wordt genomen- Stuurman Van de Berg dacht, dat volgende week zeker 35 tot 40 spannen de haven van Breskens zullen komen opzoeken. Er wordt ontzaglijk veel gejaagd, omdat de prijs al het hele jaar ongekend hoog ligt-. Voor Breskens is het harïngscizoen bijzonder belangrijk, vertelde ons mijnmeester J. P. Jacobs. Volgens hem heeft elk schip 100 aan pro viand per week nodig. Daarbij komt dan nog biandstof. olie en gas voor de schepen en ijs om dc vis tc bewaren. Tal van beman ningsleden beschikken over eigen vervoer om tijdens de weekeinden naar huis te rijden. Dit geeft dc plaatselijke garagehouders even eens bfjzondere inkomsten. Hoe lang de haringvissers Breskens als losplaats zullen handhaven, valt niet te voorspellen. Dat ligt aan verschillende omstandigheden. Het: vorig seizoen waren ze half januari vertrokken, liet is ook wel gebeurd, dat ze begin april hun vangsten nog in Breskens losten. iimiiimiBiHiiiiimiiiimiimiMimiafi ZUIDELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt met hier en «laar wat regen. Krachtige tot matig zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 4 november Zon op 7.39 onder 17.08 Maan op 13.54 onder 22.40 5 november Zon op 7.40 onder 17.06 Maan op 14.32 onder 23.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2