RUSSEN RUIMEN RAKETBASES OP CUBA SNEL OP Kuster „Rana" vergaan Sinds de bevrijding werden er in Zeeland 27.387 huizen gebouwd Mikojan moet met Castro overleggen Adenauer probeert kabinet te redden SIR WINSTON CHURCHILL (81) GING WEER UIT Liberalen reageren koel „Seven Seas" komt maandag aan in Rotterdam LUCHTBRUG NAAR INDIA SINDS GISTERMIDDAG EEN FEIT Eerste vliegtuig zal vandaag aankomen Mug en olifant Nog geen 3 pet. van totaal van 1 miljoen Indonesië stuurt tienduizend burger militair en 205e jaargang - no. 260 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, P B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A de Kok 9 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlisslngen: Wolstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2385; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911. Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel 2094. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,-. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max 8 regels) 25 et. p. regel (min. 125). ,3rieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 3 nov. 1962 De boler wordt daur betaald Pagina 2 AMERIKAANSE LUCHTFOTO'S TONEN AAN Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt dat blijkens donderdag boven Cuba genomen luchtfoto's de Rus sen bezig zijn daar hun raketbases te ontmantelen. Deze ontman teling is aan de gang terwijl Fidel Castro nog steeds bezwaar maakt tegen inspectie ter plaatse. President Kennedy zei gisteravond in een radio- en t.v.-rede dat zijn land over duidelijke bewijzen beschikt dat de Russische raketbases in Cuba worden ontmanteld. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat hij vasthoudt aan internationale inspectie, teneinde de waarborg te heb ben dat dit werk wordt voltooid. Voorts zeide de president, dat het idee het Internationale Rode Kruis transporten van Rusland naar Cuba te laten inspecteren, hem goed leek. Een woordvoerder van het minis terie van defensie der Verenigde Staten zei dat uit de foto's blijkt dat men bezig is lanceerinrichtin- gen te demonteren, kabelverbindin gen op te ruimen, terreinen op de bases om te ploegen en betonpla ten met behulp van pneumatische hamers te vernietigen. De woordvoerder bepaalde zich tot de kwestie der ontmanteling. Hij wilde zich er niet over uitlaten of nog schepen wa ren geënterd sedert de blokkade was hervat door de Amerikaanse marine en of gisteren opnieuw luchtverkenning is uitgevoerd. Wel bevestigde hij dat de blokkade nog van kracht was. In New York heeft de Russische eerste plaatsvervangend premier Mi kojan vlak voor zijn vertrek naar Havanna, waar hij besprekingen gaat voeren met Castro, instemming be tuigd met de eis van Castro dat de RODE KRUIS STELT JUBILEUM UIT Het Internationale Rode Kruis heeft een conferentie die volgend jaar september zou worden gehouden twee jaar uitge steld omdat de Chinese volksrepubliek er op staat dat Taiwan (Formosa) niet tot de conferentie wordt toegelaten, die 't hoogtepunt zou moeten worden van de viering van het honderdjarige bestaan van het Rode Kruis, dat op 29 augustus 1864 is opgericht. De conferentie zal vervangen worden door een bijeenkomst van afgevaardig den van de nationale Rode-Kruisorgani saties. Er zullen geen regeringsverte genwoordigers aan de bijeenkomst deel- Opheffing van prijsstop dranken gevraagd Wanneer de minister van economische zuken gevolg geeft aan de wensen van het bedrjjl'sehap Horeca, is de kans groot, dat de borrel en de andere in cafés of restaurants geserveerde dran ken duurder zullen worden. In verband met de prijsverhoging van enkele gedis tilleerde dranken, waartoe de gcuistil- leerdindustrie is overgegaan, heeft het bedrijfschap Horeca namelijk de minis ter verzocht do prjj/.enbeschikking dran- kon 19(12 in te trekken. HIMALAYA- REISVERSLAG VER VAN DE lage landen deden Nederlandse bergbeklimmers een (geslaagde) poging om de Hima laya te bedwingen. Dat er heel veel aan voorafging, kan men ook weer lezen in de tweede af levering van hun reisverslag, zo als wij dat vandaag publiceren op pagina veertien. In dit twintig pagina's tellende nummer onder meer: Pagina 2: Kopstukken botersmokkelaars be recht. Pagina 3: Tweede Kamer over ontwikkelingshulp; plan - leerstoel zeevaartkunde. Pagina 5: 'l Sas te Zierikzee bouwplaats voor kringcommandopost. Pagina 7: Huldigin" wielerkampioenen. Pagina 8: „Feiten in de economi sche geschiedenis van Zeeland", een antwoord aan M. P. de Bruin van drs. M. C. Verburg en „Enge land en de E.E.G." door een land- bouwmedewerker. en in het P.Z.C.- ZATERDAGN'UMMER op pagina elde tweede aflevering van Hongarije vandaag" en een artikel over de „Benelux-tele- scoop", die de grootste ter wereld zal worden. Pagina 12: „Zigzag-jeugdpagina" met o.m. een kreet om kopij van schoolkrantredacteuren en voorts een beschouwing over hockey in Zeeland door onze sportredacteur pagina 13: Hans Warren over het romandebuut van de beeldhouwer Wolkers, een onzer redacteuren over Mondriaans Domburgse pe riode, „Kunst van Bali" en een bijdrage van onze balletmedewer ker over de dansers uit Georgië; pagina het. Himalaya-verhaal; pagina 15: dCanaalwerk.cn" als motto voor een fotoreportage, ra dio- en t.v.-artikél plus puzzel; pagina 17: Kerken en Maatschap pij met „De taak van een koster in de verschillende kerkgenoot schappen en „Stemmen uit de ker ken" over praktisch oecumenisch handelen en op pagina 19: Kro niek van Zwin tot Zijpe. Amster damse beurs en feuilleton. Verenigde Staten hun marinebasis in Cuba ontruimen. Mikojan zeide dat de vijf eisen die door'de Cubaanse Bremier zijn gesteld, door de Sowjet hie worden gesteund. In een gedrukte verklaring die aan de pers werd uitgereikt, zei Mikojan dat hij naar Cuba ging voor een vriendschappelijke uitwisseling van meningen. Castro heeft donderdagavond in een re devoering iedere vorm van internationale inspectie op zijn eiland afgewezen. Doch er zijn waarnemers bij de V.N., die ge loven dat de Russen willen proberen deze impasse te doorbreken. In Genève weigerden woordvoerders van het Rode Kruis commentaar op berich ten dat Kroesjtsjew het Rode Kruis heeft verzocht toezicht te houden op ont manteling van de bases op Cuba, doch men meent in Genève dat de geheel Zwitserse organisatie reeds aan secre taris-generaal Thant heeft laten weten dat zij bereid is de inspectie op zich te nemen. Inmiddels heeft radio Havanna melding gemaakt van nieuwe marine-oefeningen ter hoogte van de noordkust van de Cu baanse provincie Pinar del Rio. Moge lijk is de betreffende zone aangewezen voor de afvoer van de Russische raket ten. Beloften In diplomatieke kringen in Moskou is men van mening dat de voorzichtige behandeling door de Russische pers van de uitlatingen van Castro er op wijst dat het Kremlin de affaire-Cuba snel wenst te regelen en dat Mikojan opdracht heeft de medewerking van Castro hieraan te verkrijgen. En men acht het waarschijnlijker dat Moskou die medewerking wil kopen met de belofte van groter economi sche hulp dan met waarschuwingen dat Cuba door Rusland in de steek zal worden gelaten indien Castro zich niet naar de wensen van het Kremlin wil voegen. Niet de minste moeilijkheden schijnt het Kremlin te hebben met de Oostduitse lei der Walter Ulbricht, die donderdag in gezelschap van een aantal deskundigen in Moskou is gearriveerd. Per commu niqué is bekendgemaakt dat men het bij alle vraagstukken die werden besproken volkomen eens bleek te zijn. Of dit ook de kwesties Cuba en Berlijn en de eventuele koppeling van deze kwesties betrof, werd er niet bij verteld. Ulbricht had giste ren besprekingen o.a. met Kroesj tsjew. Minister wenst tóch af te treden Kanselier Konrad Adenauer is er gisteren niet in geslaagd de West- duitse regeringscrisis over de Spie- gel-affaire te bezweren. Adenauers pogingen, zijn kabinet te redden, waren vervat in een brief aan de liberale partijvoorzitter, Erich Mende. In de brief legde de kan selier uit, waarom zijn liberale mi nisters niet van de actie tegen Der Spiegel op de hoogte waren ge steld. Zowel de liberale ministers als de libe rale parlementsleden hebben de uitleg volkomen van de hand gewezen. De li berale minister van justitie. Wolfgang Stammberger, die zijn ontslag had inge diend omdat hij buiten de affaire was gehouden, een aanvrage die door Aden auer is geweigerd, staat er nog steeds op uit de regering te treden. Een woordvoerder van de liberale partij verklaarde dat het antwoord op de brief van Adenauer zowel tegenvoorstellen als eisen zal bevatten. Hij maakte duidelijk dat de liberalen van Adenauer concrete stappen wensen, die een herhaling van de gebeurtenissen onmogelijk maken. Anders, zo vervolgde hij, kan de coalitie tussen Christen Democraten en liberalen niet blijven voortbestaan. De liberalen hebben Adenauer tot maandag de tijd gegeven. Volgens een woordvoerder van Der Spiegel heeft de Duitse geheime politie inmiddels een vijfde employé van Der Spiegel in hechtenis genomen. Het is Detlev Becker, zakelijk leider van het tijdschrift. Volgens de woordvoerder werd Becker de reden van zijn aanhou ding niet meegedeeld. beantwoorden de vraag met gebons op de tafel en met applaus. De regerings woordvoerder zei daarop: „Er zal nage gaan worden of er meer gesprekken afgeluisterd worden dan gewoonlijk". Deze opmerking wekte de lachlust van de aanwezigen op. Telegram De Duitse raad voor de pers heeft een telegram ontvangen van de universiteit van Wisconsin in de Verenigde Staten, getekend door de professoren Ralph Naf- ziger en Bryant Kearl. De inhoud luidde: „Journalisten en overzeese vrienden van de Westdnitse democratie hopen «lat er in de Spïegel-zaak een duidelijk onder scheid zal worden gemaakt tussen ver raad en eerlijke politieke kritiek. Als dit niet gebeurt zal het vertrouwen van de wereld in de Duitse garantie van de vrijheid van de pers geschokt worden". Voor het eerst nadat hij in het voorjaar in Monte Carlo een dij been brak, is de 87-jarige sir Win ston Churchill in Londen weer uit gegaan. Hij vertrekt hier van zijn huis in Hyde Park Gate voor het bijwonen van het jaardiner van The other club", welke hij een en vijftig jaar geleden met twee an dere „Édwardians" heeft gesticht. De club, wélke bijeenkomt in de pinafore room" van het hotel Savoy, kent geen toespraken, al leen op goede conversatie wordt streng gelet. Maandag (5 november) zal liet Austra lische motorschip „Seven Seas" niet aan boord 1053 Nederlandse militairen in Rotterdam arriveren. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, zal men om 10-30 uur met de ontscheping beginnen. De 1053 militairen behoren allen tot de Koninklijke Landmacht. De „Seven Seas" die een Duitse bemanning lieeft vertrok op 4 oktober uit Sorong. De chef van de generale staf, luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake heeft net voornemen om maandag in Rotter dam ter begroeting aanwezig te zijn. Onderweg is ook de „Waterman", wélk schip ongeveer 850 militairen aan boord heeft. Het vertrok op 24 oktober en het wordt begin december in Nederland verwacht. De militairen die in Rotterdam zullen debarkeren, zullen onmiddellijk met ont schepingsverlof gaan. De Russische vice-premier Anas- tas Mikojan, die op weg is naar Cuba, heeft in het gebouw van de V.N. in Neio York een ontmoe ting gehad met de algemeen se cretaris van de V.N., Oe Thant (rechts). In het midden Evgeny Kisélew, Russisch lid van het V.N.- sscretariaat. Belachelijk Door sommige Westduitse kranten en autoriteiten wordt aangenomen dat de Westduitse minister van defensie, Frans Josef Strauss, de actie tegen Der Spiegel op touw gezet zou heb ben. Regeringswoordvoerders stelden, dat de gedachte dat het ministerie van defensie iets met de zaak te maken zou hebben, „belachelijk" was. De staatssecretaris van defensie, Volkmar Hopf, gaf donderdag echter toe, verscheidene acties in de Spie- gel-affaire te hebben ondernomen. Op de regeringspersconferentie van gis teren zei een Westduitse verslaggever dat de laatste tijd telefoongesprekken afgeluisterd worden. Andere journalisten DR. ADENAUER WEEK LATER NAAR V.S. Een woordvoerder van de West duitse regering heeft medegedeeld, dat het bezoek dat bondskanseüer Adenauer op 7 en 8 november aan de Verenigde Staten zou brengen, een week is uitgesteld. De Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, Dowling, had hierover gisteren contact met dr. Adenauer opgeno men. Zij kwamen overeen het be zoek aan Washington uit te stellen tot 14 en 15 november, aldus de woordvoerder verder, die geen re den voor het uitstel opgaf. J fjilttlijH De Amerikaanse ambassadeur te Nieuw-Delhi heeft gistermiddag meegedeeld dat de luchtbrug op India begonnen is. Even voordat hij deze mededeling deed was van af de Amerikaanse vliegbasis Rhein-Main in West-Duitsland een viermotorig straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met wa pens en munitie vertrokken, om via de Amerikaanse basis Adana in Turkije naar Calcutta te vliegen. In totaal zullen, naar ambassadeur Gal- braith 'meedeelde, acht Amerikaanse vrachtvliegtuigen worden ingezet, vens zullen voorraden per schip worden aangevoerd. De vliegtuigen zullen lichte wapens en verbindingsmiddelen aan voeren, de schepen brengen zwaardere wapens en transportmiddelen. Uit Tur kije zal, eveneens uit de voorraden van het Amerikaanse leger, een aantal spe ciaal voor de strijd in bergachtig ter rein geconstrueerde Houwitzers worden verzonden. Het eerste vliegtuig een militaire versie van de Boeing 707 zal van daag in Calcutta aankomen, aldus Galbraith. Maandag kwamen twee vliegtuigen met Britse wapens in Calcutta aan. Van Britse zyde heeft men in het totaal geen inlichtingen verstrekt over deze wa penzendingen. Verwacht wordt dat ook Canada India wapens zal sturen. De Communistische Partij van India heeft zich uitgesproken vóór de wapen leveranties, de MacMahon-lijn erkend als de enige wettige grens tussen India en communistisch China, en het voorstel van Peking voor vredesonderhandelingen afgewezen met de mededeling dat niet over een wapenstilstand onderhandeld kan worden zolang de Chinese troepen niet teruggetrokken zyn. Cholera breidt zich uit op Nieuw-Guinea Er is thans ook cholera geconstateerd aan de zuidkust van Nieuw-Guinea, in de dessa Kokonau, ongeveer 100 km west van Agats, waar ruim een maand geleden een cholera-epïdemïe is uitge broken. Er zijn artsen en verplegend personeel heen gezonden. Evenals nabij Agats zal men ook hier trachten, door middel van vaccinatie in de dessa's in de omgeving, tegen de ziekte een barrière op te wer pen. Over het aantal aangetaste perso nen en eventuele slachtoffers konden nog geen mededelingen worden gedaan- Iedereen die Nieuw-Guinea wil verlaten moet thans in het bezit zijn van een bewijs van vaccinatie tegen cholera en wie uit Indonesië. Pakistan en de Phï- lippijnen het land wil binnenkomen, moet tegen cholera zijn ingeënt. KAPITEIN REDT ZICH OP NIPPERTJE Ondanks hardnekkige pogingen is de gezagvoerder van de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder „Rana" er gistermorgen niet in geslaagd, zijn schip te behouden. Het verdween op ongeveer 25 mijl van Hanstholm aan de Deense westkust in de golven, nadat eer der de acht overige leden van de bemanning het vaartuig hadden verlaten. De gezagvoerder werd opgepikt door de Britse treiler „Ross Jackal". Donderdag ochtend vroeg was de scheepvaart in de Noordzee verzocht uit te zien naar de „Rana", eigendom van de N.V. Motor schip „Irene" in Delfzijl, die op 25 ok tober uit de Engelse plaats Boston naar Oslo was vertrokken, maar nog niet was aangekomen op de plaats van bestem ming. Ruim een etmaal later meldde het radio station Skagen, dat de „Rana" zich in moeilijkheden bevond bij de Deense west kust. Het kustvaartuig, dat sterk naar stuurboord helde, was snel zinkende. De opvarenden verlieten kort daarop allen de „Rana". De gezagvoerder keerde echter terug om te pogen de pomp aan de gang te hou den en zo het schip te behouden. Als gevolg van het zware weer mocht dit echter niet baten. Deze week heeft minister Beerman ge antwoord op enkele vragen van een Kamerlid over een zonderlinge geschie denis, die zich half juli heeft afgespeeld in een trein tussen Geldermalsen en Utrecht. Een passagier bracht in een ge sprek met een andere reiziger enkele passages ter sprake uit een artikel over prins Bernhard, dat was opgenomen in het veelbesproken Duitse weekblad „Der Spiegel". Het ging hier om het nummer van 9 mei 1962, dat op advies van de Haagse procureur-generaal niet in Ne derland was verspreid. Dit gesprek werd gehoord door een marechaussee in bur ger, die daarop de treinpassagier ver zocht met hem mee te gaan: na een nacht te zijn vastgehouden op het Utrechtse hoofdbureau van politie werd de man verhoord, waarna hij om half een 's middags weer in vrijneid werd gesteld. Nadat betrokkene een maand later ook nog eens door de rechter commissaris was verhoord, kwam de zaak in de openbaarheid via een aantal perspublikaties, waarop het P.S.P.-Ka- merlid Lankhorst aan minister Beerman vragen over deze aanhouding stelde. Nu dus is het antwoord van de bewindsman afgekomen. De minister stelt zich bij hem min of meer gebruikelijk op een strikt formeel standpunt en laat de materiële kanten van deze kwestie geheel buiten beschouwing. Zijn betoog komt er op neer, dat de marechaussee als ieder Ne derlander krachtens artikel 53 van het Wetboek van Strafverordering de be voegdheid had een verdachte van eén op heterdaad ontdekt strafbaar feit aan te houden. Van deze bevoegdheid heeft hij gebruik gemaakt, waarna de daar op gevolgde procedu re zich eveneens ge heel binnen wettelijke normen heeft afge speeld. En daarmee is de zaak afgedaan, zo kan men uit de mededelingen van excel lentie Beerman afleiden. Men kan daar vrede mee hebben, wanneer men althans aan dit alles de conclusie toevoegt, dat zowel de burger-marechaussee alsmede de verhorende politie-autoriteiten in Utrecht een overmaat aan ijver hebben getoond, die wel een beetje aan het ridi cule grenst. Wij hebben half mei al eens over het bewuste artikel in „Der Spie gel" geschreven naar aanleiding van de stappen, die toen de procureur-generaal had ondernomen. Bij deze hoge autori teit ligt nu in feite de oorzaak van de hele kwestie. Zijn maatregelen waren destijds volkomen overbodig en zelfs on gewenst, omdat zij aanleiding gaven tot allerlei kletspraatjes. Sindsdien is het mallotige van dit overheidsoptreden dui delijk aan de dag getreden door de ver schijning van de biografie over prins Bernhard. De bewuste „Spiegel"-passa- ges waren ontleend aan een Engels boek (van Sefton Delmer) en handel den met name over het S.S.-lidmaat- schap van de prins tijdens zijn studie tijd. Welnu, wil men allerlei details over deze kwestie lezen, dan kope men het nieuwe boek over de prins en men vindt ze uitvoerig uitgestald. De bron? Prins Bernhard zelf! Men mag dus aannemen, dat op het moment dat „Der Spiegel" met zijn verhaaltje kwam aanzetten de prins aan zijn biograaf reeds lang al lerlei gegevens had verstrekt om in het boek te verwerken, een boek dat werd geschreven in opdracht van een Neder landse uitgeverij. De procureur-generaal daarentegen dacht het blijkbaar beter te weten dan de prins: hij adviseerde de importeur van „Der Spiegel" het bewus te nummer maar niet te verspreiden. Eigenlijk is het een vermakelijke histo rie, een opvallende illustratie van de uitdrukking „plus royaliste que Ie roi", in dit geval: prinsgezinder dan de prins. Tegen deze achtergronden lijkt ons het optreden van de bewuste mare chaussee helemaal overdreven. Zoals de houding van de minister in zyn ant woord aan het Kamerlid Lankhorst overdreven formeel is: hij had er rustig aan kunnen toevoegen dat de betrokken marechaussee een overmaat aan tjver heeft getoond, die in dit geval mis plaatst was. Maar dat heeft de be windsman niet kunnen opbrengen: was hij soms geprikkeld door het gebruik van dikke woorden door het Kamerlid? Deze had inderdaad voor „van-dik-hout- zaagt-men-planken" gezorgd: „gebrui kelijke methode in dictatoriaal geregeer de landen, grondslagen van een demo cratische samenleving, ontoelaatbare vorm van intimidatie", ziedaar een bloemlezinkje uit de vragen. Ook daar mee was deze zaak ver uitgetild boven het niveau, waarop zij in feite thuis hoorde. Gezamenlijk en in vereniging is hier van een kleine mug een meer dan levensgrote olifant gemaakt: allen heb ben er flink aan meegeholpen, de pro cureur-generaal. de marechaussee, de Utrechtse politie, het kamerlid. Maar minister Beerman heeft er zelfs niet eens om kunnen glimlachen.... STUKADOORS EN schilders leg gen momenteel de laatste hand aan de miljoenste woning, die na de be vrijding in Nederland gebouwd wordt. Weliswaar staat deze wo ning in Zwolle, maar het gaat hier om het miljoenste Nederlundse huis, dat even goed in Venlo,Veen- dam of Vlissïngeii gebouwd had kunnen worden. Een miljoen wo ningen dus, gebouwd vanaf mei 1945 dus vlak na de officiële bevrijding van Nederland tot en met juni 1962. En wat heeft Zee land nu van dit miljoen „meegeno men"? We hebben liet nagevraagd bij de provinciale directie voor volkshuisvesting en bouwnijver heid en daar vertelde de lieer G. Verschoor, de plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur, dat slechts iets meer dan 2,7 procent van dit totaal in onze provincie terecht gekomen is. In die periode van 17 jaar zijn in Zeeland name lijk 27.387 woningen gebouwd het laagste aantal in de rij der provin cies. Verdeeld over de verschillende sec toren /.ijn deze woningen als volgt gebouwd: 8638 stnks in opdracht van ae gemeenten (het betreft hier dus voor het grootste deel woningwet woningen); 4270 stuks door de ver schillende woningbouwverenigingen 14.130 woningen in opdracht van farticulieren of particuliere instan- ies, met of zonder rykssteun, ter wijl er voorts nog rond 350 huizen gebouwd zijn via opdrachten van rijkszijde. Zonder enige rijkssteun zijn er in Zeeland volgens de ge gevens van het CBS vanaf liet jaar 1950 in totaal 1025 woningen gebouwd. Eerst in 1948 is het naoorlogse bouw programma goed op gang gekomen. In 1945 werd in Nederland de bouw van 389 woningen bereikt; dit. aantal groei de in 1946 tot 1593 en in 1947 tot 9243. De gevolgen van het in 1946 opgezette bouwprogramma werden in 194S goed merkbaar: toen werden er in Nederland 36.391 woningen gebouwd, een aantal, waavan Zeeland er uiteraard een deel, afgestemd op zijn toenmalige behoefte, voor zijn rekening nam. De hoogste piek in het nationale woningbouwpro- Tiamma werd bereikt in 1958, toen er jijna 90 000 woningen gereedkwamen. Zoals reeds opgemerkt heeft Zeeland van alle provincies de laagste toewij zing gekregen, terwijl tevens in deze provincie liet geringste aantal huizen tot stand kwam. Tegenover de 27.387 Zeeuwse woningen staan er bijvoorbeeld 28.044 in Drente, 36.430 in Groningen en daartussen 33.085 in Friesland. Herbouw In tegenstelling tot deze en ook an dere provincies is de huizenbouw in Zeeland voor een belangrijk deel niet zozeer uit de behoefte voortgekomen dan wel uit de nood geboren. Met na me na de bevrijding moesten er in onze provincie veel verwoeste hui zen herbouwd worden. Men denke in dit verband aan de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, aan Middel burg, Vlissingen, Westkapelle, waar soms gehele nieuwe gemeenten of Sehele nieuwe wijken verrezen, 'aast de oorlogshandelingen speelt in Zeeland de februari-ramp van 1953 (vooral op Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland) een belangrijke rol. Door deze verwoestingen zijn er in ver schillende Zeeuwse gemeenten ook meer krotten „opgeruimd" en vervangen dan in andere provincies. Dat staat dus in overig Nederland nog meer te wachten dan in Zeeland; een programma ove rigens. waarmee de minister van volks huisvesting vorig jaar doelbewust ge start is. Daartegenover staat, dat in andere delen van het land weer meer huizen voir de industriesector gebouwd werden bijvoorbeeld in het noorden in Groningen-stad en Delfzijl. Teruggang Ir de laatste jaren (vanaf 1959 op 1960) is er in Zeeland een duidelijke woninggroei In de vrije sector te constateren. Overigens loopt het aantal gereedgekomen woningen in de laatste jaren iets terug. In 1960 werden er 1771 woningen in Zeeland gebouwd, terwijl dit aantal in 1961 gedaald was tot 1558. In het eerste ualfjaar van 1962 kwamen er 734 klaar, waarbij de directie van volks huisvesting en bouwnijverheid ver wacht, dat het totale aantal over 1962 ongeveer gelijk zal zijn aan dat van het jaar tevoren. Op liet eind van die periode waren er in totaal rond 2500 arbeiders werkzaam op de Zeeuwse bouwwerken, waarvan 1190 in de woningbouw, 200 in de verbouw en 350 in de bouw voor de nijver heid. Daarbij nog een enkele vergelijking met andere provincies: in Drente waren er eind juni 4600 arbeiders werkzaam, in Friesland 4900, in Groningen 5900 en in Zuid-Holland (zonder Den Haag en Rotterdam) 17-200- NIEUW-GUINEA (Van onze Haagse redactie). De Perzische diplomaat dr. Djalal Abdoh, die tot 1 mei van het vol gend jaar namens de Verenigde Naties Nieuw-Guinea zal besturen, gelooft niet dat hij de tienduizend „gemilitariseerde burgers" nodig zal hebben, die Indonesië de ko mende maanden naar Nieuw-Gui nea wil sturen. „Wat Indonesië na 1 mei wil doen is niet mijn zaak", zo zei dr. Abdoh giste ren in Den Haag. Er zijn op het ogenblik nog ongeveer 250 Nederlandse bestuursambtenaren in Nieuw-Guinea. Dr. Abdoh deelde mee dat hij de Nederlandse regering heeft verzocht er bij de achterblijvers op aan te dringen tot 1 mei aan te blijven. Volgende week reist de Perzische diplo maat naar Djakarta. Hy zal dan o.a. het Nederlandse aanbod ter sprake bren gen om de komende drie jaar dertig mil joen dollar beschikbaar te stellen als bij drage in het ontwikkelingsfonds van Nieuw-Guinea. Volgens Cubaanse bladen zijn ruim 50 handelaars, onder wie twee vrouwen, in Ha vanna veroordeeld tot gevangenisstraffen van gemiddeld een lialf jaar en boeten tot 120 peso, omdat zij de „volkseconomie" zouden hebben benadeeld. Een jongeman kreeg een maand huisarrest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1