Pokhara-bivak: een epos in thee NEDERLANDSE HIMALAYA EXPEDITIE 1962 wn zaterdagnummer SHERPA'S WAKEN OVER HET WELZIJN VAN DE EXPEDITIELEDEN Zwerfkat Nicodemus' maakte snel carrière in Amerika SPAREN VOOR MEUBELEN OF T.V. Zaterdag 3 nov. 1962 (Advertentie) l~\e Nederlandse Himalaya Expe- ditie heeft terwijl deze regels in druk verschijnen de top Van de ruim 7000 meter hoge Nilgiri reeds bereikt. Hiermee is één doel van de expeditie verwezenlijkt. Maar ook het geologisch onderzoekingswerk is in volle gang. In feite al sinds de twee voorlopers van de expeditie, prof. dr. G. C. Egeler en dr. T. de Booy, in Nepal zijn aangekomen. Al menig maal hadden zij kleine excursies in het gebergte ondernomen en de eerste stenen-handstukken, zegt dr. De Booy zijn dan ook binnen. e brief, die wij hierbij publiceren, is nog afkomstig uit Pokhara; hij werd juist verzonden, voor de expe ditie zich van het bivak Pokhara ver plaatste naar het basiskamp Tukucha. Het is een verhaal van de routine in het kamp, van het in-, uit- en ompak- ken en van de kennismaking met het vele nieuwe, dat deze Europeanen in een oud en van tradities vervuld Azia tisch land ontmoeten. De Nederlandse Himalaya Expeditie 1962 compleet na de aankomst van de vijf nagekomen leden op het vliegveld van Kathmandu. Rechts de leider van de expeditie, prof. Egeler, in het midden (eveneens met camera) dr. T. de Booy. Enkelen van de dragers, die de vracht in eerste instantie hebben opgevoerd van Kathmandu naar Pokhara en die hier in afwachting zijn van het startsein voor de lange mars naar Tukucha. De bedrijvigheid van Pokhara. In het kamp stapels goederen van de meest uiteenlopende aard, verpakt in colli van 30 kg, telkens voor één drager. Van de zijde van de bevolking is de belangstelling groot. POKHARA-BIVAK. Dit is een oord, waar je - hoe kort je verblijf ook duurt - snel ingeburgerd raakt. In de week, die we hier nu doorbrengen, is dit bivak ons vanzelfsprekend thuis geworden. De leiders, Egeler en De Booy, hebben hier al drie weken rondgezworven, maar de overige Nederlanders - de drie geologen Bodenhausen, Schaar en Nijhuis, de expeditiearts Tammes en de drie aLpinisten-gebroeders Van Lookeren Cam pagne, zijn hier eerst kort gearriveerd. Toch lopen zij hier bruingebrand door het tentenkamp, alsof zij nooit anders heb ben gedaan. Zij voelen zich allen wel bij het klimaat en de sfeer van leven. Zij genieten van het verre uitzicht in de vlakte en van het dagelijks weer fascinerende panorama in het noorden: de achtduizenders, die met hun onbewogen ijskappen onver zettelijk tegen de hemel op wacht staan. 'ij zijn snel in de routine van het bivak gegroeid. Om zes uur komt de zon op en kruipt ieder uit zijn tent. Dannu, plichtsgetrouwe kok, heeft dan de thee al gezet. Ons rest niets anders dan een klapstoel te pak ken en te gaan zitten genieten, iedere ochtend weer, van het uitzicht op de Himalaya-reuzen, onmetelijk hoog. Dat is de grote verassing van dit land: je gaat erheen met de stoutste voorstel lingen over de hoogte van het gebergte, je komt hier in de re gen en ze zeggen tegen je: al wat je je ervan hebt voorgesteld is niets, vergeleken bij de wer kelijkheid. Dan denk je: ze moeten 't toch waar achtig niet te gek maken en de zon breekt door, de wolken in het noorden scheuren uit elkaar en daar liggen de toppen, veel hoger en veel machtiger dan je je ooit hebt kun nen voorstellen. Snel terug naar de routine! Dannu heeft de ochtendthee ingesteld als een goede, maar desondanks vermoei ende ceremonie. Een half uur later volgt het ontbijt: pap, omelet, gebak ken aardappelen en weer thee. Nepal moet van voor tot achter vervuld van thee zijn, want we drinken het in ongelooflijke hoeveelheden. Cafés zijn hier nergens en bier en limonade moeten in deze streken nog uitgevon den worden. Maar thee is er zoveel te meer. Egeler en De Booy, die in be gin september vanuit Pokhara een geologische verkenning uitvoerden, ontmoetten met de regelmaat van de klok langs hun pas een teashop, waar je voor heel weinig geld net zoveel glazen kon krijgen als je maar wilde. Er is een reden voor al die thee. Ge woon water is niet drinkbaar; een ge mene dysenterie zou er het onmiddel lijke gevolg van zijn. Al het niet-ge- kookte water is sterk besmet. Iedere dag vier liter thee Omdat we tijdens werken en klim men snel ademen, sterk transpi reren en dus veel vocht kwijtraken, is drinken geboden. Vandaar de talloze glazen sterke thee. Per etmaal halen we gemakkelijk vier liter per man. De bevolking weet óók van gevaar lijk drinkwater. Kinderen die koorts hebben of diarree, krijgen het niet te drinken. Maar ze krijgen dan ook niets anders. Vandaar, dat ze vaak blaasstenen hebben. Uitdroging is voor deze steenvorming verantwoordelijk. De operatie is zeer pijnlijk, maar wanneer er niet chirur gisch wordt Ingegrepen, verloopt de aandoening meestal dodelijk. Opera tieve behandeling is echter in dit land niet zo'n eenvoudige zaak als in Eu ropa. Met de gezondheidszorgen van Nepal hebben wij terstond na onze aan komst kennis gemaakt. In de buurt ligt een Engels missie-hospitaal, waarvoor we wat medicijnen hadden meegenomen tegen de lepra. Derge lijke geneesmiddelen zijn niet gemak kelijk in tc voeren; de medische staf was er dan ook ontroerend dankbaar voor. We komen er af en toe terug: een uur lopen door de verzengende zon van de middag. Zo'n wandeling leert van alles. Drie van ons hebben tropcnervaring en werden getroffen door de gelijkenis van de gehuchtjes hier met de kampongs tegen de berg hellingen van Java: in de dorpsstraat volgen de warongs elkaar op en op de pleinen ontbreken zelfs de waringins niet. In de huizen wordt mais ge stampt onder een zware steen, die door middel van een primitieve wip steeds met de voet wordt opgetild en die daarna met een plof in een kuil valt. De hand, die de mais in de kuil moet omwoelen, ontkomt daarbij am per aan verplettering. Zeven vrouwen Het hospitaal is opgebouwd uit zin ken nissenhutten. Het woonhuis van dokter Watson, waar we thee dronken, is van leem met een dak van stro; het verschilt maar wei nig van de overige huizen in het dorp 't enige gerief is er een koelkast. Dokter Watson is de vrouwelijke chirurg; zij komt uit Engeland. Er is nog een tweede vrouwelijke arts; vijf verpleegsters assisteren. Zeven vrouwen, ver van alle comfort, die de handen hier vol hebben. De in fectieziekte, die hier de meeste slachtoffers maakt, is de tuberculo se. Het lijkt onbegonnen werk de be volking met zo'ïi klein team ook maar even op te heffen uit zijn ellen de. Er is heel wat idealisme nodig om door te gaan. Ze gaan door, gewoon. Ze hebben een operatiekamer en wat ziekenzaaltjes en- op dit papier zijn dat heel mooie woorden. De werke lijkheid is minder mooi maar des ondanks bruikbaar, en dat is voor de ze vrouwen al heel wat. Ze bleken zelfs op hun bescheiden outillage trots, toen ze er ons rondleidden. En toen ze merkten, dat Peter van Loo keren Campagne behalve alpinist ook nog tandarts is, duurde het niet lang of hij stond op vaderlandse wijs het gebit van de verpleegsters te sane ren. Dat mocht dan ook wel. Terug in het bivak realiseren we ons, dat wjj hoe primitief ook toch eigenlijk als vorsten leven. Dannu is een uitstekende kok: hii is kennelijk, geobsedeerd door de gedachte, dat ,,'t nu nog kan" en laat ons volop de len in het vette der aarde. Over een maandje is dat allemaal wel over; dan zullen we, kleumend tegen de noordwand van de Nilgiri, wel ons maal moeten doen met een rolletje biscuits en wat vruchtensap. Het is een moeilijke gedachtensprong: in onze beschaduwde messtent komt de temperatuur nog gemakkelijk bo ven de 37 graden Celsius; straks in de bergen staat het kwik stevig on der nul en giert de blizzard. Niet alleen bij de kok treffen we een roerende zorg voor ons welzijn. Ook de andere sherpa's waken erover met een attentie, die misschien alleen in dit land wordt aangetroffen. De Booy en Egeler hebben dat ervaren, toen zij in september een tocht maakten door het voorgebergte. Jongens gooi den toen een steen op hun tent. "s Avonds legde de gids Dorjee zijn slaapzak voor de tentopening en ging daar liggen met z'n houweel naast zich. 's Nachts regende het, maar Dorjee bleef voor de tent liggen, wa kend over zijn meesters. Uit- en inpakken Onze dagindeling hier is een afwis seling van drukke activiteit en oosterse contemplatie. Wie voor dat laatste geen tijd neeint, vaart in dit land niet lang wel. Zouden we 't eer ste verwaarlozen, dan kwamen we van onze levensdagen niet in Tuku cha. Daarom zijn we na het ontbjjt stug bezig met het uitpakken van de grote houten kisten, waarin het me rendeel van onze bagage naar hier vervoerd is. De levensmiddelen moe ten worden gesorteerd en opnieuw in kartonnen dozen verpakt, die niet meer mogen wegen dan dertig kilo gram. Dit is het gewicht, dat de dra gers over lange afstanden mee kun nen voeren zonder dat het tempo al te veel zakt. Het is een vreemde gewaarwording, wanneer je ziet, dat een drager soms lichter is dan de vracht, die hij ver voert. Hij gaat op blote voeten en dat wil wat zeggen in een land, waarvan de paden allesbehalve naar Europese wijs geplaveid zijn. Toch zullen deze mensen onze spullen honderd kilo meter ver brengen, door regen en fel le zon, tien dagen lang en over een route, die twee passen telt van tussen de 2500 en 3000 meter. Persoonlijke eigendommen? Die hebben ze nage noeg niet geen dekens, geen scho ne kleren, 'n Drager die bij dat al meer verdient dan twee gulden per dag is een witte raaf. Na het middagmaal werken we met man en macht door. Eerst wanneer de zon begint te zakken, maakt de westerse activiteit plaats voor een meer aan 's lands wijs aangepaste rust. Do eerste avond van ons verblijf hier schakelden we op de afgespro ken tijd onze transistorradio in. Het was tien minuten voor acht. Een ogenblik vol emotie: kristalhelder, byna niet aangetast door fading li wam de Wereldomroep uit Hilver sum door met speciale berichten voor de expeditie en met nieuws van onze i en kinderen. nemers te vertellen, waar 't hier op staat. Een ernstig woord, dat wij goed hebben verstaan. Wij zijn een gelukkig team. Kinderen volop Hier wordt gewerkt. Hier wordt ge rust. Recreatie? We zitten graag by een meertje, hier een kwartiertje vandaan. Eens hebben we een voetbal meegenomen en de dorpsjeugd liep in trossen uit om er mee vandoor te gaan. 't Zijn lenige jongens en zij hadden er geen moeite mee, de sahibs behendig te omspelen. Van kinderen wemelt het hier. We beleefden een grappig mis verstand toen een van ons van een huisvader te weten wilde komen, hoeveel weken de baby oud was, die hij op zijn knieën had. Hij stak eerst twee vingers op, maar de vader schudde ont kennend het hoofd. Daarna hield onze man vijf vingers om hoog, maar de vader schudde nog heftiger van neen. Achteraf bleek, dat de man zich een bult was geschrokken. Hij dacht, dat wij een bod deden op zijn kind. Wij merkten dat pas, toen onze collega in een laatste poging om de leeftijd van het kind te weten te komen al zijn tien vingers op stak. Ontzet vluchtte de vader met het kind zijn huis binnen. Dc volwassen Nepalees is klein van stuk en tenger gebouwd. Het is on waarschijnlijk, welke lasten hij kan torsen. Het record op de korte af stand, dat wij zelf meemaakten, be droeg 125 kilo; de drager die dat met zichtbare trots presteerde woog zelf 37 kilo. Harde werkers zijn de man nen van Pokhara overigens niet. Zware houtlasten en waterkruiken worden bijna steeds door vrouwen ge dragen. Deze gaan gekleed in prach tig rode sari's, dragen felgekleurde kralensnoeren om de hals en een klein gouden ringetje door de neus of oorschelpen. Voor kleurenfotografen vormen zij een felbegeerd doel, maar door hun verlegenheid zijn zij slechts met listen voor de camera te vangen. De moesson eindigt Nog enkele dagen. Het weer is goed, ook al is de natte moesson die in juni begint en in september eindigt, vermoedelijk nog niet hele maal achter de rug. Een van de laat ste nachten kreeg het bivak na vele dagen droog en warm weer een woes te plensbui te verwerken, die in een oogwenk het hele kampterrein blank zette. Sherpa's en sahibs groeven in niet veel meer dan een onderbroekje krampachtig gootjes om de vloed- stroom rond het kamp te leiden. Ver volgens wentelden we ons in het koe le regenwater, dat op de laagste ge deelten wel 30 cm hoog stond. Wanneer de karavaan uit Kath mandu hier is aangekomen, bre ken we op. Dan gaan 150 man met 4500 kilo bagage op weg om in zeven dagen Tukucha te bereiken. Het wordt tijd. Want hoe goed we 't ook in de vlakte van Pokhara hebben, achter de groene heuvels in het noorden wenken de ruige kammen van het gebergte. Ons doel. Onze uitdaging. Juist op die avond ook was ons gezel schap compleet. Er zijn dingen, die 'n mens z'n leven lang in het geheugen blijven. Dit was zo'n moment, zonder twijfel. Prof. Egeler maakte van de rijpe gelegenheid gebruik om de deel Niet alleen arme immigranten kunnen het ver schoppen in de Verenigde Sta ten en van schoenenpoetser of kran tenbezorger opklimmen tot miljonair. Hun voorbeeld is nagevolgd door een zwerfkat nit New York, die naar de schone naam van Nicodemus luister- do en Perzisch bloed in de aderen had. Nicodemus leed een zorgelijk bestaan rond do Newyorkse vuilnisbakken, verstoten als hij was door zijn voor malige eigenaar die een kat had wil len hebben om de muizen weg te hou den. En Nicodemus at geen muizen. Tot op een dag een vrouw zich over hem ontfermde en hem mee naar huis nam. Hier werd hij verwend en ver troeteld en toen zijn vacht weer ging glanzen werd hij mooi genoeg bevon den om samen met een fotomodel vereeuwigd te worden. Dat was het begin van zijn carrière. Hy verdiende al ras 30 dollar per uur, kreeg vermaardheid, poseerde op schoot by nog mooiere modellen voor 50 dollar per uur. Toen sloeg het noodlot toe. Een ach teloze jongeman van het pyp rokendo soort, hanteerde zjjn pijp op een dus danige wijze, dat Nicodemus' snor aan een zijde acht prachtige lange haren verloor. had niet demus zijn evenwicht loor en een trauma kreeg, maar ook dat zijn dagen als modclkat voorbij waren. Tot een Newyorkse pruikenmaker op het briljante idee kwam zijn evenwicht te herstellen door aan de verminkte zij de een kunslsnor van acht lange wit te haren te bevestigen. Nu is Nicodemus ingeschreven by de Amerikaanse octrooiraad, geniet een inkomen van 5000 dollar per jaar en is het onderwerp geworden van een boek, „The career cat", dat onlangs is verschenen. despaarbank met volledige bankservice lïï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 14