CO-OP Zeeuwse statenleden P.v.d.A,-fractie bezochten kanaalzone f Brandweeropleiding in nieuwe banen n t i Knippermaan „Anna' gelanceerd Ds. OKKE JAGER PROMOVEERT OVER „HET EEUWIGE LEVEN" AFSCHEID GROEPSCOMMANDANT RIJKSPOLITIE BROUWERSHAVEN BLAAS VERLOOR DOOR VREEMDE VERLIESZET GELIJKE SPELEN WINSTGEVEND IN SPORTTOTO CO-OP KOFFIE oo cent voordeliger fondant r S/aat 1>e" CO-OP sperzie bonen taaipoppen sn't' gg worst 37 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1962 Interesse voor spaarbekken ii ii •i „Het is project van Europees formaat" De voltallige Zeeuwse statenfractie van de Partij van de Arbeid heeft woensdag een bijzonder instructief bezoek gebracht aan de kanaalzone rondom Terneuzen. Op het pro gramma stonden bezoeken aan het recreatiecentrum Braakman, het Zoetwaterspaarbekken in die om geving, de watertoren en de meter- fabriek. De statenleden werden verder op d ehoogte gebracht van de stand van zaken bij de kanaal- werken, terwijl de drukbezette dag werd besloten in het Terneuzense gemeentehuis. Met name kanaalwerken en indus trialisatie maakten op de deelnemers aan deze excursie een grote indruk: „Het gaat hier op een project van Europees formaat", zoals een van de statenleden in een gesprek met ons opmerkte. In het recreatiecentrum Braakman werd het gezelschap welkom geheten door de voorzitter van het beheer, burgemees ter A. F. Hansens en dien collega A. P. Kostense van Biervliet. Burgemees ter Hansens zette uiteen hoe drie bloed-1 arme dorpen het gezamenlijk hebben gepresteerd dit recreatieoord op te bou wen. Gezien de grote ontwikkelingen in de kanaalzone, zei hij een goede toe komst voor het recreatiecentrum te voorzien. Wat het beheerschap in enkele jaren heeft weten te bereiken, konden de statenleden daarna met eigen ogen aanschouwen. Bepaald onder de in druk bleken de provinciale verte genwoordigers bij het zien van de gigantische zoetwaterspaarbekkens in de Braakman. Hoe het eerste ge deelte van dit miljoenenwerk tot stand is gekomen en wat de verdere vooruitzichten zijn, werd bijzonder Provinciale statenleden van de P.v.d.A. hebben woensdag een werkbezoek ge bracht aan Terneuzen en omgeving. Bij de Zevenaarshaven gaf Ternèuzens bur gemeester mr. H. Rijpstra de leden van het gezelschap een uiteenzetting van de plannen tot verlenging van de haven. Op de achtergrond de nieuwe graansilo, die kortgeleden in l-'t dagen tijd werd ge bouwd. Foto P.Z.C.) uitvoerig uiteengezet door ir. G. P. M. Dikötter, directeur van de water leidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen". Toen Dow Chemical besloot 2ich in Ter neuzen te vestigen en in het voorjaar van 1964 2Vz miljoen kubieke meter per jaar nodig bleek te hebben, gaf het mi nisterie van economische zaken toestem ming de dijken rondom het bekken te verhogen van 7 tot 12 meter, waardoor de inhoud miljoen kubieke meter wordt. Half november van dit jaar zal dit bek ken klaar zijn tot 7 nieter hoogte. Voor de verdere dijkverhoging dient te worden gewacht op gronden afkomstig uit de kanaalverbredingswerken. Over de toe komstmogelijkheden zei ir. Dikötter eens een raming te hebben moeten verstrek ken. Die raming voor 1980 beliep enke le jaren geleden 7 miljoen kubieke me ter, na vestiging van Dow Chenïïcal 11 miljoen kubieke nieter en volgens de huidige industriebelangstelling 19 mil joen kubieke meter water. De waterleidingdirecteur zette verder uiteen, dat de plannen voor de toekomst gaan tot een verdere uitbreiding van de bekkens tot een totaalinhoud van 6% miljoen kubieke meter. Bij twee maal vullen per jaar betekent dit een capaciteit van 13 miljoen kubieke meter. Ir. Dikötter was van mening dat in de toekomst ook brakwater kan worden ontzilt en bewaard. „De grootindustrie vraagt voor ningen soms op korte termijn", aldus ir. Dikötter. Hij betreurde het dat op bestuurlijk niveau zolang wordt ge aarzeld eer er toestemming wordt gegeven. Men moet daar willen in zien, dat het niet mogelijk is om elk moment water te leveren. Als uw fractie aan de tempoversnelling kan meewerken, dan houd ik me aanbe volen", aldus ir. Dikötter. Drs. Th. Westerhout zegde dit eventuele duwtje gaarne toe, vooral nu het hem duidelijk geworden was, dat het vooral in de kanaalzone niet alleen gaat om kanalen, wegen en bruggen. Namens de fractie zei hïj een duidelijk beeld te heb ben gekregen van de nevenvoorzieningen en de kosten daaraan verbonden. Na een mosselmaaltijd te Philippine werd een rondrit gemaakt langs de Ter neuzense havens, nieuwe woonwijken en sportvelden. Ook werd een bezoek ge bracht aan de watertoren en het assem blage bedrijf van de meterfabriek. Ir. C. A. de Vlieger gaf de fractieleden een uitvoerige uiteenzetting van de stand van zaken bij de kanaalwerken aan wel ke werken nog een kort bezoek werd ge bracht. Tenslotte werd het gezelschap officieel ontvangen door het gemeente bestuur van Terneuzen waar burgemees ter mr. H. Rijpstra onder meer gewaag de van een geslaagde eerste industrie uitbreiding. Op 1 november REACTOR PETTEN OVERGEDRAGEN Gisteren is de hoge fluxreactor ie Pet ten aan Euratom overgedragen en daarmee de vestiging van de Pettense instelling van het gemeentschappelijk centrum voor onderzoek van Euratom naast het centrum van het R.C.N., feit geworden. BESLAG OP GELDEN VAN WERELD- PLOEGWEDSTRIJDEN De werktuigenfabriek fa. C. van der Lely in Maasland heeft beslag doen leg gen op gelden van de stichting Wereld- ploegwedstrjjden, de door de drie land- bouwjongerenorganisaties gevormde stichting, die de op 4 en 5 oktober in oostelijk Flevoland gehouden tiende wo- reldploegwedstrijden heeft georgani seerd. De fabriek had beslag willen leggen op f 225.000. De president van de Haagse rechtbank heeft het beslag toegestaan tot een maximaal bedrag van f 100.000. De stichting heeft, naar wij van haar vernamen, nog slechts f50.000 in kas, terwijl er nog te betalen rekeningen tot een totaal van f 20.000 liggen en er nog meer rekeningen verwacht kunnen wor den. De stichting zal nu een kort geding aanhangig maken om het beslag opgehe ven te krijgen. De werktuigenfabriek stelt haar eis, om dat zij aan de werktuigendemonstratie, die met de wedstrijden annex was. niet heeft mogen deelnemen met een kunst meststrooier. Zij stelt dat zij daardoor de verkoop van tweeduizend kunstmest- strooiei-s met een netto winst van hon derd gulden per stuk heeft gemist en eist een schadevergoeding van f 200.000 wegens winstderving en f 25.000 wegens gemaakte kosten, samen f 225.000. T.v.-vertoning van „Louise" onzeker (Van een onzer verslaggevers) De K.R.O. Is van mening, dat de afleve ring „Louise" in de t.v.-serie „De Fuik" de gefilmde verhalen van meester- spionnenvanger Oreste Pinto de eer goede naam van de werkelijke Louise, de oorlog spionne en thans wonend er gens in Nederland, niet aantast. De K.R.O. is echter bereid, een „tot oor delen bevoegde commissie" te laten on derzoeken, of de bezwaren tegen uitzen ding, die „Louise" via haar advocaat brj de K.R.O. heeft kenbaar gemaakt, steek houdend zijn. De Pinto-serie „De Fuik" berust op authentieke gegevens, doch de verhalen zelf zijn door Pinto in zijn be kende boek geromantiseerd. Tegen de publikatie in het boek heeft „Louise" geen bezwaren gemaakt en evenmin te gen uitzending door de B.B.C. Van Cape Canaveral is gistermorgen knippermaan „Anna" gelanceerd. Het toestel, dat voorzien is van in strumenten om de vervaardiging van een nauwkeuriger wereldkaart mo gelijk te maken, heeft vier bakens aan boord, die met tussenpozen licht signalen geven. Camera's van speur- statïons over de gehele wereld zullen deze lichtflitsen fotograferen. Aan de hand daarvan kunnen afstanden de vorm van het aardoppervlak en de sterkte van het zwaartekrachtveld met een nog niet geëvenaarde nauw keurigheid worden berekend. Zodra de plaats van de kustmaan bepaald is, en dat zal nog ongeveer drie da gen duren, zullen de knipperlichten, die een gezamenlijke sterkte van tienduizend kaars bezitten, in wer king worden gesteld. VRIJDAGMIDDAG IN AMSTERDAM Nieuwe leven strekt zich uit over scheiding van dooi en leven (Van één onzer redacteuren) Aanstaande vrijdagmiddag om half twee begint in het Woestduincentrum te Am sterdam de promotieplechtigheïd van de gereformeerde predikant, ds. Okke Ja ger. Hij zal dan het proefschrift „Het eeuwige leven, met name in verband met de verhouding van tijd en eeuwig heid" verdedigen, ter krijging van de graad van doctor in de Godgeleerdheid- Prof. dr. G. C. Berkhouvver, terug van het concilie in Rome, treedt als promo tor op- Ds. Okke Jager stond van 3 ok tober 1952 tot 1956 in Vrouwenpolder. Ds. Jager komt in zijn proefschrift tot de conclusie: dat de mens in de eindtijd als de echte mens ge richt zal zijn op God, medemens en kosmos en dat deze positie van de mens alle deïficatie of vereeuwiging uitsluit. Als alles goddelijk-eeuwig zou worden, zou er niets meer godde lijk-eeuwig zijn". "Schuldig De eerste van de drieëntwintig stellin gen, die hij aan zijn proefschrift toe voegde luidt: „De theologie heeft in de loop der eeuwen zich steeds weer schul dig gemaakt aan miskenning van de goed geschapen tijd door te loochenen, dat de tijdsstructuur van het geschape ne, niet aangetast door de zonde, in het LEZERS SCHRIJVEN TE HOGE BROODPRIJS IN ZEELAND Zoals U bekend is, heeft naar aanleiding van een verzoek van de Bond van Ne derlandse Bakkerspatroons, de minister de broodprijs als volgt verhoogd: 1 cent voor die bakkers, die na juni j.l. hun prijzen hadden verhoogd met 1 cent; 2 cent voor die bakkers, die hun prij zen na juni j.l. niet hadden verhoogd. Een en ander is via de radio en de dag bladen aan het Nederlandse publiek be kendgemaakt. Verder was gesteld, dat, indien de bakkers zich niet aan deze maatregel konden houden, hij zich ge noodzaakt zou zien een prijsmaatregel uit te vaardigen. Het volgende doet zich nu voor: De bakkers hebben unaniem besloten het bovenstaande voor kennisgeving aan te nemen en zij brengen de consument een verhoging van 2 cent in rekening, hoewel zij na juni jJ. hun prijzen reeds met 1 cent hadden verhoogd. Protesten van de gebruiker helpen niet. Persoonlijk heb ik mijn bakker (Hen- drikse. Souburg) op het verkeerde van zijn handelswijze gewezen en hij geeft onomwonden toe, dat hij wettelijk on rechtmatig handelt, doch daar de bond van bakkerspatroons heeft besloten, één lijn te trekken, hij daar géén uitzon dering op wil zijn. Tot dusverre heb ik hem die extra cent niet betaald en daar ik ook niet van plan ben dit te gaan doen, heeft hij de leverantie stopgezet. Daar de bakkers unaniem dit hebben besloten, heeft het veranderen van leve rancier geen zin. Dit hebben wij voor zien, Ook heb ik hem er nog op ge wezen, dat er een beschikking van de minister bestaat, dat indien de consu ment over de toonbank brood koopt, de broodprijs een aantal centen lager ligt (bezorgloon vervalt). Welnu, ook deze maatregel wordt door niemand nage leefd: of men het brood zelf haalt óf het laat bezorgen, de prijs is gelijk. Ik v/eet b.v. uit eigen ervaring, dat men in Amsterdam 6 cent minder betaalt, in dien men het brood zelf afhaalt. Een andere eigenaardigheid is, dat de bakkerspatroons het krentenbrood in eens met 10 cent hebben verhoogd. Daar kan mijn bakkers ook geen zinnig argu ment voor aanvoeren. Zijn plotseling de prijzen van de krenten en andere ingre diënten zo sterk gestegen? Ik heb vanmorgen inspecteur de naam is mij ontschoten) van de Vljs- singse politie om inlichtingen gevraagd. Zijn mening was, dat zo lang de even tueel aangekondigde prijsmaatregel door de minister nog niet is uitgevaardigd, de klant maar moet betalen. Naar mijn rechtsgevoel een zonderlinge gedachte. Er rijzen verschillende vragen: 1. bestaat er géén leveringsplicht, in dient de consument niet in gebreke blijft de wettelijk vastgestelde prij zen te betalen? 2. als de mening van de politie is als bovenstaand hoeft er dan brj bevoeg de instanties geen klacht te worden ingediend. Als niemand klaagt, doet de minister dan wat? 3. Kan de bakkers „zo maar" een klan dizie afbreken? 4. Kan hij dus niet gedwongen worden zijn cliëntèle te bedienen? Souburg, D. van Wolferen. Moderne opleiding voor officieren Voor het eerst in de geschiedenis van de brandweer in Nederland be gint op 1 november een officiële intensieve beroepsopleiding voor officieren bij de brandweer. Deze opleiding, die met kandidaten uit Amsterdam (2), Eindhoven (2) en van de rijksinspectie (1) begint en wellicht met een of twee zal worden uitgebreid, wordt voor rekening van de gemeenten vanwege de rijksinspectie gegeven. Kan didaten voor deze opleiding moeten ten minste een hogere of middelbare techni sche ofwel gelijkwaardige vorming heb ben. Een der kandidaten, die door de ge meente Amsterdam is aangewezen, was bijvoorbeeld oorspronkelijk piloot bij de KX.M. Na een spoedcursus voor brandweeroffi cieren kort na de oorlog, is aan de oplei ding van officieren officieel niets meer gedaan. De brj de gemeentelijke brand weren aangestelde mannen moesten zich goeddeels in de praktijk zelf vormen. Al lengs echter is het inzicht ontstaan, dat de complexe taak van een beroepsoffi cier wel degelijk een zeer brede vorming vereist. De minister van binnenlandse zaken heeft in 1959 een reglement voor deze opleiding uitgevaardigd. Aangezien echter de kandidaten door de gemeenten moeten worden aangewezen is het dit jaar pas gelukt voldoende leerlingen voor de bijna 18 maanden durende cur sus bijeen te brengen. Urgenter Ons land telt ongeveer 25.000 brand weerlieden, waarvan 1500 in beroeps- verband onder 135 beroepsofficieren. De groei der steden en van de indus trie enz. maken de vraagstukken van brandpreventie en brandbestrijding steeds ingewikkelder, zodat de vak technische scholing van beroeps- en ook vrijwillige brandweerlieden steeds urgenter wordt. Daarbij is allereerst gedacht aan de op leiding voor leidinggevende functies. De kandidaten zuilen in theoretisch en prak tisch opzicht van de grond af aan met alle functies van, het brandweerwezen vertrouwd worden gemaakt. Zij volgen dus de vorming van brand wacht tot brandmeester (onderofficier) met detacheringen als zodanig om ver volgens naar de modernste inzichten tot officier te worden opgeleid. Daartoe is een grote (bouw)technische en chemi sche alsmede enige juridische kennis no dig. Ook aan het hanteren en voorkomen van gevaarlijke stralingen wordt veel aandacht besteed, evenals aan de brand bestrijding in oorlogstijd, aan scheeps branden, aan brand bij vliegtuigongeluk ken enz. Gisteren zijn de vijf kandidaten door de chef van de afdeling brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken, te vens hoofdinspecteur van het brandweer- wezen, de heer C. ter Poorten, ontvan gen en toegesproken. De medewerker aan ons blad Anthony van Kampen tvas het middelpunt van de radio-uitzending „Dit is uw leven", welke woensdagavond door Letty Kos- terman onder regie van Joop Koopmans voor de VARA iverd gepresenteerd. Op deze foto in de stoel de heer Van Kam pen, verder de heer A. Boendermaker, gepensioneerd bestuursambtenaar uit Nieuw-Guinea en Letty Kosterman. BIJ VERTREK NAAR DORDRECHT Waardering voor werk in afgelopen drie jaren MET EEN hartelijke hulde heeft het Zeeuwse district van de rijkspolitie af scheid genomen van de groepscomman dant te Brouwershaven, adjudant W. Mudde. Met ingang van vandaag neemt deze politiefunctionaris namelijk de lei ding op zich van de verkeersgroep te Dordrecht. Ruim drie jaar heeft adju dant Mudde op Schouwen-Duiveland het commando gevoerd over de landgroep Brouwershaven, die de gemeenten Brou wershaven, Middenschouwen en Wester- schouwen bestrijkt. Een uitgestrekt rayon, dat .met name in het drukke zo merseizoen veel aandacht vraagt. Om uitdrukking te geven aan de waardering voor de manier, waarop adjudant Mudde in Brouwershaven zijn taak opvatte, concentreerde zich in het groepsbureau aan de Haven een cordon van superieuren, colle ga's en personeelsleden rond hem. Hun opdracht: de vertrekkende adju dant en zijn vrouw een royaal uitge leide doen uit de standplaats, die veel dank aan hem verschuldigd is. Welnu: het afscheid zal de nieuwe lei der van de Dordtse verkeersgroep heu gen als een bijzondere gebeurtenis, een ruime waardering voor zijn werk op Schouwen-Duiveland. Uit Middelburg waren overgekomen de districtscomman dant, overste A. J. van Thiel, zijn offi cier-toegevoegd luitenant W. D. Lanting en de distriets-adjudant C. J. van Burg. Zeven adjudanten van groepen elders uit de provincie gaven acte de présence en het voltallige groepspersoneel was even eens vertegenwoordigd. De districtscommandant roemde in een toespraak de toewijding en de ijver, die adjudant Mudde in de afgelopen drie jaar bij het vervullen van zijn taak aan de dag heeft gelegd. Speciaal stond de overste Van Thiel nog stil bij de vele extra-werkzaamheden, die voortvloeiden uit de drukte tijdens het vakantieseizoen in de Schouwse Westhoek. GESCHENKEN vincie, waarna opperwachtmeester d. Vlugt te Brouwershaven de dank overbracht voor het personeel. Er waren bij dit afscheid nog verschillende ge schenken. terwfjl de echtgenote van ad judant Mudde enkele boeketten geof freerd werden. De scheidende groepscommandant krygt in Dordrecht de leiding over een groep van 26 man personeel niet een uitgebreid wagenpark. Voordat adjudant Mudde naar Brouwershaven kwam heeft hij in dertien jaar tijds te Dordrecht enkele politierangen hij dit gespecialiseerde verkeerswerk doorlopen. Zyn functie te Brouwershaven zal voorlopig worden waargenomen door opperwachtmeester M. v. d. Vlugt. Strijd om persoonlijke Zeeuwse damtitels Om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland werd in Vlissingen en Middel burg de 3e ronde gespeeld, waarvan de uitslagen luiden: hoofdklasse: E. A. Schuitema-G. Blom 1-1; J. Louwerse-F. Blaas 2-0; J. Blaas- C. van Rijswijk 0-2. De partij Masselink-Lere werd wegens ziekte van Lere uitgesteld. De partij Schuitema-Blom was een hardnekkige positiepartij, waarin Blom het voorzien had op de rechtervleugel van Schuitema, doch geen voordeel kon behalen. Tenslotte leidde de eindstand in alle varianten tot remise. Anders was het met de partij Louwer se-F1. Blaas. Hierin kreeg Louwerse wel iets meer dan hem toekwam, want van een onbegrijpelijke foutzet van Blaas profiteerde Louwerse gretig door met de juiste afruil te winnen. De tijd nood van Blaas was aan dit verlies wel-i licht niet vreemd. Voor de damliefheb bers volgt hieronder het fatale partij fragment uit de partij Louwerse-F. Blaas. Stand Wit 2 schijven op 37 en 44. dam op 5, zwart 4 schijven op 22, 25, 26 en 36. Zwart aan zet speelde de vcrlieszet 22-27 waarna wit heet gemakke lijk wist te winnen, door de simpele af ruil 37-31 en 5 x 46. Had zwart hier de voor de hand liggen de juiste zet 25-30 gespeeld, dan is re mise niet meer tegen te houden. Alle varianten na de zet van zwart met 25-30 in de aanvangsstelling, zijn on- heroepelijk remise. Ie klas: N. van Eenennaam-H. de Vlie ger 1-1; Iz. Op 't Hof-C. J. Hollestelle 2-0; C. W. van Damme-J. B. Paruinussa 1-1; A. A. v. d. Mark-F.Grevinga 0-2; J. de Wolff-A. Francke 2-0: J. Houmes- J. C. Nijssen 2-0. De grote verrassing in deze groep was wel de winst van de debutant Houmes tegen Nijssen, een mooi debuut van de BEVELANDERS WON MET 13-0 VAN COL. BOYS II In de uitslagenlijst van de zaterdag- voetbalcompetitie is oen fout geslopen. Bevelanders won niet met 7-1 van Col. Boys H, maar met 13-0. Verder nog enkele verbeterde uitslagen in het afdelingsvoetbal: Corn Boys ÏH- Oostburg II was niet 3-5, maar 2-5; Goes IH-Luctor II was niet 4-1. maar 5-1 en Kruiningen Ill-Zeeland Sport V was niet 1-3, maar 1-2. Degene, die vijf gelijke spelen goed had, was in de sporttoto van zondag jll. liet beste af. Hij was de enige en streek daarmee de gehele extra-prijs, groot 44.547 gulden op. Met aftrek vaii de 15 krygt liy netto f 37.864,95 in zyn handen. De eerste prijs, waarvoor f 163.338,45 be schikbaar was, wordt verdeeld door veertien deelnemers, die allen 13 uilsla ren goed hadden. Zij ontvangen elk netto 9916,95. Er waren 453 inzendingen bin nengekomen met 12 goede uitslagen, waarbij één deelnemer, die vijf rij tjes met 12 punten had, terwijl er 4 per sonen waren, die tweemaal 12 punten hadden. Onder de tweedeprijswinnaars was een bedrag van f 89.093,70 te verde len, hetgeen neerkomt op ongeveer 193 gulden per persoon netto. De totale inleg voor de sporttoto van zondag j.l. was 899.935 gulden. eeuwige leven niet wordt opgeheven, zo dat duidelijk onderscheid gemaakt moet worden tussen de goddelijke en de crea- tuurlijke eeuwigheid". „De bijbel", zo zegt de auteur, „laat de tijd zien als werkelijk hij sluit de kringloop-gedachte, namelijk 'dat alles voorbijgaat en opnieuw begint uit. Het stempelt onze tijd", zo schrijft hij, „dal Jezus Christus in de tijd gekomen is". Dat betekent voor onze tijdsbeschou- wing: „verlossing van de dodelijke zelf- repetitie en de mogelijkheid om elke morgen een nieuw leven te beginnen". Dat nieuwe leven strekt zich uit over de scheiding van dood en leven, want de promovendus beroept er zich vooral op, dat de tijd in de eeuwigheid voortduurt. Dat heeft geweldige consequenties. Want als dat zo is, dan neemt de nieu we, door Christus herschapen mens, zijn nieuwe leven mee in de eeuwigheid en dat is en blijft eng verbonden met het aardse bestaan. Het is er de totale en complete voortzetting van. „Als wij zeggen, dat de tijd in het eeu wige leven niet ophoudt, erkennen wij daarmee, dat Gods eeuwigheid ons ruim te laat voor onze vrijheid en onze men selijkheid en onze verantwoordelijkheid. Want deze God is onze God. Het is de bloedsomloop van het evangelie, dat God de tijd is binnengegaan. Hij ïs er zo in gekomen, dat hij kan zeggen: ja, god dank, morgen is het zondag". Hij haalt zijn hart op aan onze klok. Hij brengt onze kinderen naar school en als ze stilstaan bij het eerste sneeuwklokje, staat hij ook even stil. Daar heeft Hïj de tijd voor. Dat Hij de eeuwigheid ook heeft, daar zullen wij later wel van staan te kijken", aldus ds- Okke Jager. Niet passief „Het eeuwige leven is geen passief be staan, het ïs een hevige activiteit, die aansluit aan het verloste leven". Als één boek tot titel mocht hebben „de toekomst is reeds begonnen" dan dit proefschrift van ds. Okke Jager. De twintigste stelling is voor deze tele visie-dominee niet vreemd: „de televisie kan de avondmaalsviering van een ge meente zo overbrengen naar de huis kamer, dat zieken en bejaarden daar op hetzelfde moment aan deze viering kun nen deelnemen". Stelling 22 houdt zich bezig met een „nieuwe kerkelijke bedrijfsvoering" en stelling 23 zegt: „het zou in de geest van haar stichter zijn, als de Vrije Uni versiteit het initiatief nam tot de stich ting van een kunstacademie en een fonds voor toelagen aan protestants christelijke kunstenaars- DR. TILANUS WAARSCHUWT TEGEN OPDRINGEND jeugdige Westkappelleaar. Overigens is hier de weg nog te lang om een voor spelling te doen, doch de oud-hoofd klassespeler Op 't Hof heeft nog geen enkel verliespunt. Jeugdklasse: N. C. Meliefste-B. Tram per 2-0; M. G. Brasser-W, Dekker 1-1; P. C. Allaart-J. Schout 2-0; F. de Haas- H. Tramper 2-0; N. Hulshof-N. Tram- 0-2. dit toernooi gaat Mellefste aan de kop met 6 punten uit 3 partijen, op de voet gevolgd door Allaart, Brasser en De Haas, ieder met 5 punten uit 3 par tijen. Zwart F. Blaas- Wit J. Louwerse. cO-°P^ en elk 2e pot?e Mor 50 9rarn P°tje Mocca opfoskoffie borstplaats Ah 200 grace r' l/t Pakje en weer een leuke rrfSiV'AOB ^^ufXICAANSE BONEN I - l^nlaaVrgaheel goed «arm worden.^ groot blikl Nik, ^20, 9 *>0 8g pak a 9 stuks too 1 9 ram c. *°°>*»89 Mf e"a"S9k PiCcalilly rRine h 5» 9r°'°P0,4g 500°'*»6g 'a"V>e We9ens G»iïïs 'DIVIDEND/ succes °Ph/euiv Prijzen geldig t m 7 november Dr. H. W. Tilanus heeft als voorzitter van de Vereniging voor christelijk volkson derwijs, by de opening van de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht een waarschuwend geluid laten horen tegen het sterk opdringen van het humanisme, ook op het gebied van liet; onderwijs. In dit verband noemde dr. Ti lanus artikel 47 van het wetsontwerp op het voortgezet onderwys dat door «ie Tweede Kamer is aangenomen. In «lit; artikel wordt de mogelijkheid gescha pen op openbare scholen humanistisch vormingsonderwijs te geven, dat ook van overheidswege kan worden gesubsi dieerd. Dr. Tilanus meent, dat men er te veel van uitgaat, dat alle buitenkerkelijken als humanisten kunnen worden aange merkt. „Men wil op deze manier van de openbare school als het ware een humanistische zuilenschool maken", zo zei hij, „maar ik geloof dat de voorstan ders van de openbare school er ernstig over moeten nadenken, of zij de open bare school hiermee wel dienen. Dr. Ti lanus acht het de plicht van de christe- Hlké onderwijsorganisaties waakzaam te zijn. Met zorg ziet dr. Tilanus de inwerking treding van de zogenaamde Mammoet wet tegemoet. Het ontwerp bijvoorbeeld bevat, volgens hem, verschillende ele menten die bedenkelijk zijn met het op de ontwikkeling van het ondcr- Js In Nederland. Het kan, als de Eer ste Kamer het wetsontwerp ook aan vaardt nog wel jaren duren voor de wet van kracht wordt.. Naar het oordeel van dr. Tilanus loopt men er hier en daar echter al op vooruit, onder meer door de instelling van een inspecteur-gene raal voor het onderwijs en door het cre ëren van een afzonderlijke inspectie voor ulo en vglo, waardoor deze scholen nu al van het lager onderwijs worden los gemaakt. )r. Tilanus deed mededeling over een eventuele samenwerking tussen de drie grote christelijke organisaties van schoolbesturen, de vereniging voor chris telijk nationaal schoolonderwijs, de vere niging voor christelijk volksonderwijs cn het gereformeerd schoolverband. De ge dachten gaan allereerst uit naar een ge meenschappelijk inspectoraat, gemeen schappelijke laarvergaderingen, publika tie» en dergelijke. In het jaarverslag van dc vereniging CVO wordt vermeld dat het aantal scholen dat bij de vereniging is aangesloten in het afgelopen jaar met zestien steeg tot 1090. Nagekomen advertenties. Heden is na een kort stondige ziekte van ons heengegaan onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder MARGARETHA JACOBA KOPPEJAN, weduwe van Laurens Paulus Back, in de gezegende ouder dom van 88 jaar. Souburg J. Back. C. P. Back- v. d. Endt en kinderen. Middelburg P. M. Back. Souburg, 31 oktober 1962. Braamstraat 17. De teraardebestelling zal plaatshebben op zaterdag 3 november a.s. Vertrek Braam straat 17 des voormid dags om 11.30 uur. Chr. Gymnastiekver. „Oranje Nassau". De lessen op heden donderdag 1 novem ber en morgen vrijdag 2 november in de I.t.s gaan i.v.m. de herfstvakantie NIET; DOOR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10