f t t TWEEDE TELEVISIENET NIET VOOR BEGIN VAN 1964 "po Hulp van regering voor het gemengde bedrijf f artf^ „Der Spiegel" krijgt internationale steun Binnen veertien dagen memorie van antwoord op nota reclame-t.v. co PLEEGZUSTER Vasthoudende inspecteur in zaak-Peugeot Persinstituut is bezorgd Mr. F. J. M. van Thiel VERLANGEN NAAR EEN SOCIALE ZEKERHEID POSITIEF WAARDEREN CENTRAAL EREVELD VOOR DE POOLSE GEVALLENEN ln Z.-Vlaanderen begraven Polen worden voorlopig niet overgebracht m WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 STAATSSECRETARIS SCHOLTEN: (Van onze parlementaire redacteur). De eerste zendermast met straalverbindingen van de tweede televisie zender in IJsselstein, die globaal de randstad-Holland zal bestrijken, zal op zijn vroegst in het voorjaar van 1964 gereed zijn, zo heeft staatssecretaris mr. Scholten, dinsdag in de openbare vergadering van de vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen, die hem uit de commissie gesteld waren. Enkele leden spoorden de staats secretaris tot opschieten aan. Zij veronderstelden op grond van ver schillende publikaties, dat het tweede televisienet in oktobèr 1963 ter beschikking zal komen en zij informeerden, of het dan ook gebruikt kan worden en wie het krijgt. Mr. Scholten kon niet zeggen, wan neer het tweede televisienet in bruik genomen kan worden. Hij zelf heeft nooit de datum 1 okto ber genoemd, zo verklaarde hij hij geloofde er ook niet in en' ook van de P.T.T. is deze datum niet afkomstig. Commerciële t.u. De staatssecretaris deelde mee, dat bin nen veertien dagen de memorie van ant woord op de nota betreffende de recla me-televisie zal verschijnen Deze nota gaat onder andere in op de mogelijkheid van reclame-televisie over het tweede net. Over de bouw van het derde radionet is nog overleg gaande met het departement van verkeer en waterstaat. Mr. Scholten ontkende tegenover enkele afgevaardigden, die kritiek hadden ge leverd, dat het ontbreken van een om roepwet de oorzaak van moeilijkheden en onzekerheden in het omroepbestel is. De luisteraars hebben van het uit blijven van de omroepwet geen nadelen ondervonden. Hij hoopte, dat hij in de ko mende maanden een beslissing zal kun nen nemen over de eventuele uitbreiding van de zendtijd van de V.P.R.O. Als het derde radionet gereed is, komt er meer ruimte. zal moeten worden gehouden met de loonrichtlijnen. Tenslotte zegde mr. Scholten toe, dat hy zijn gedachten zal laten gaan over een suggestie van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (c.h.) en mr. Vrolijk (p.v. d.a.) om een raad voor de publiciteits media in te stellen, waaronder zullen moeten vallen de pers, de radio en de televisie, zoals er op het ogenblik ook een onderwysraad bestaat. Zwarte kijkers en luisteraars (Van mze parlementaire redacteur). Een achtste deel van alle televi siekijkers zijn zwarte kijkers en vijf procent van alle radioluiste raars zijn zwarte luisteraars, zo is gisteren in de openbare verga dering van de vaste commissie voor onderwps, kunsten en we tenschappen uit de Tweede Ka mer meegedeeld. Dit betekent, dat van de kijkers 12V2 procent en van de luisteraars 5 procent geen kijkgeld en geen luistergeld betaalt. De heer Kieft van de A.R.P. drong op een scher pere controle aan. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Scholten, zal doen wat hij kan, want als deze percentages omlaag gebracht kunnen worden, betekent dit een uitbreiding van de inkom sten van de staat. Maar hij gaf zich er rekenschap van, dat het vaak moeilijk is de niet-betalers te achterhalen. Ui J Voorschot van 2025 miljoen Zendtijd C.P.N. Wat de zendtijd voor de C.P.N. be treft, is het standpunt van de staats secretaris niet gewgzigd, zo bleek uit zijn antwoord aan de heer Noorden bos van de P.S.P., die zendtijd voor alle in het parlement vertegenwoor digende partijen gevraagd had. De communisten krijgen dus geen zend tijd. De S.G.P. die ook nooit voor de radio komt, wenst geen zendtijd. Enkele leden hadden gevraagd, hoe het staat met het zogenaamde droit de ré- ponse, dat is het recht van wederwoord, als iemand of een groep is aangevallen voor de radio of televisie, of wanneer onjuiste dingen zgn beweerd. De staats secretaris deelde mee. dat met de om roepverenigingen overleg gepleegd is teneinde tot een zekere r egeling te ko men, hierin bestaande, dat feitelijk on juiste mededelingen voor de radio of de televisie kunnen worden rechtgezet. In Duitsland is een droit de réponse in deze zin wettelijk vastgelegd. De omroepverenigingen hebben hun standpunt nog niet bepaald. Zij willen zich eerst precies op de hoogte stellen, hoe men ln de journalistiek over dit recht denkt. De staatssecretaris zei, dat h(j liefst niet lang meer wilde wach ten en dat hg graag van de opvattingen van de omroepverenigingen zal kennis nemen. Salariëring Er bestond enige ontevredenheid over de salariëring van het radio- en televisie- personeel. De staatssecretaris herinner de eraan, dat reeds verbeteringen zgn doorgevoerd en dat wat de salariëring op langere termijn aangaat, rekening Onderzoek eventuele samenwerking K.N.A.C. en A.NW.B Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Toeristen Bond A.N.W.B. en het bestuur van de Koninklijke Ne derlandsche Automobiel Club voeren be sprekingen, teneinde te onderzoeken, of, mot behoud van beider zelfstandigheid, een samenwerking op gemeenschappe lijk gebied geboden is- >>Sy5CHTHOREND". Een filmsterretje m Hollywood verscheen voor de rechter, omdat zij geen acht geslagen had op het fluitje van een politieagent, De jon gedame verklaarde voor hét gerecht: „Als ik iedere keer moest stoppen, wan neer een man naar my floot, kwam ik geen meter meer van mijn plaats." De rechter sprak de „slechthorende" ver- keerzondares vry. FONDS TER VERBETERING VAN ECONOMISCHE STRUCTUUR De Nederlandse regering zal over gaan tot het oprichten van een ont- vvikkelings- en saneringsfonds voor de Nederlandse landbouw, dat behalve aan de hulpverlening aan de gemengde bedrijven op de zand gronden dienstbaar ral worden gemaakt aan de verbetering van de economische structuur van deze bedrijven. De rechtstreekse financiële hulp op kor te termijn zal bestaan uit voorschotten tot een nader te bepalen maximum aan agrarisohe bedrijven, die in directe fi nanciële nood verkeren en vvier alge mene financiële positie aanleiding geeft tot directe hulp. De met de geldmiddelen van het fonds beoogde hulp op langere termijn zal wor den gericht op een versterking van de bedryfsstructuur, die bereikt kan wor den door verbetering van de uitrusting van levensvatbare bedrijven en door een met premies te bevorderen beëindiging van het niet levensvatbare agrarische bedryf. Het fonds zal worden uitgerust met een kapitaal van vyftig miljoen gul den, waarvan maximaal 20 tot 25 mil joen gulden is bestemd voor verlening van voorschotten. BLOEDWIJN laf;. iWtft uw biapothekers cn drogisten Volgens officiële cijfers zijn in Groot- Brittannië ln de periode van begin I960 tot augustus van dit Jaar in totaal 329 kinderen geboren met misvormde ledematen als gevolg van het gebruik van het kalmerende middel thalidomide door de moeders tijdens zwan gerschap. Van dit aantal zijn 244 kinderen nog in leven. De eerste foto van de Russische pre mier Nikita Kroesjtsjew sinds de Cu baanse kwestie. Hier ziet men de Soto- jet staatsman samen met zijn minis ter van buitenlandse zaken Andrei Gro- myko en premier Sardar Mohammed Nairn van Afghanistan. Behalve met voorschotten uit het ont- wikkelings- en saneringsfonds zal het gemengde bedryf op de zandgronden di rect kunnen worden geholpen met een verruiming van de bestaande krediet- mogelijkheden in de landbouw. Borgstelling Daartoe zal de draagkracht van het borgstellingsfonds voor de landbouw met een bedrag van tien miljoen gul den worden versterkt. Daardoor zal het mogelijk zgn op ruimer schaal borgstelling te verlenen voor op te nemen, kredieten voor consolidatie van kort lopende schulden en voor investeringen. De maatregel maakt het mogelijk tot een veelvoud van deze som aan bank kredieten te verlenen, waardoor zeker aan een bestaande dringende behoefte kan worden tegemoet gekomen. Minister Marijnen heeft deze maatrege len thans bekend gemaakt als resultaat van het beraad der regering met betrek king tot de positie van het gemengde be drijf op de zandgronden. De maatregelen zijn nodig gebleken, omdat de bedrijfsre sultaten als gevolg van het 'cumulatief •optreden van een aantal nu eenmaal niet door het garantiebèleid gedekte ri sico zodanig zgnverslechterd dat bij zondere voorzieningen vereist zgn. Beter perspectief Minister Marijnen is van oordeel dat deze meer structurele aanpak een beter perspectief biedt voor het be leid op langere termijn dan het ver lenen van toeslagen, die rechtstreeks verband houden met de voortbren- van eieren, slachtpluimvee en :ens, pi de bedrijf. kens, produkten van het gemeng- De minister van landbouw kent liet ge organiseerde agrarische bedryfsleven een werkzaam aandeel toe in de nadere uitwerking en do toepassing van het thans ontwikkelde programma. De be windsman zal daartoe zo spoedig moge lijk overleg plegen met het Landbouw schap. 's morgens m Uitbreiding verstrekking ziekenhuisverpleging verplicht-verzekerden Dé ziekenfondsraad heeft de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid geadviseerd met ingang van 1 januari 1963 uitbreiding te geven aan de verstrekking zieken huisverpleging voor verplicht-ver- zekerden. Thans hebben fondsverzekerden recht op volledige verpleging en behandeling in de laagste klasse van een ziekenhuis voor de tyd van ten hoogste 70 dagen per geval. Het advies van de raad be oogt een maximumduur van een jaar be houdens ten aanzien van de psychiatri sche patiënten, waarvoor de bestaande termyn gehandhaafd blyft. De financiële consequenties van de ver lenging worden voor de verplichte ver zekering geraamd op 17 miljoen gulden per jaar. Hierin is niet begrepen de in verband met de verlengde verplegings- termijn te verwachten verhoging van de bijdrage uit het vereveningsfonds der verplichte verzekering in het tekort van de bejaardenverzekering. Voorts heeft de ziekenfondsraad de mi nister geadviseerd de premie voor de verplichte verzekering, die thans 4,8 pro cent bedraagt, voor het jaar 1963 te be palen op 4,7 procent. De premieverlaging zal slechts mogelgk zijn door intering op de reserve van het vereveningsfonds, die daardoor zal dalen tot 33,3 miljoen gulden. Dit bedrag ligt tussen de gren zen, genoemd in het advies, dat de S.E.R. in 1961 met betrekking tot de economi sche aspecten van de ziekenfondsverze kering heeft uitgebracht, te weten 30 tot 40 miljoen gulden. De raad besloot tevens te adviseren de premie voor de bejaardenverzekering voor 1963 te stellen op f2,58, respectie velijk f 1,29 per week. Thans bedragen deze onderscheidenlijk f 2,02 en f 1,01. De vasthoudendheid van een gepensio neerde politie-inspecteur heeft tenslot te geleid tot de aanhouding van de ver dachten in de ontvoeringszaak van Eric, de nu 7-jarige erfgenaam van de Peu- geot-miljoenen. Dit verklaarde commissaris Claude De- nis gisteren voor de rechtbank in Ver sailles, waar de 26-jarige Raymond Rol land en de, 39-jarige Pierre Larcher terechtstaan, verdacht van de ontvoe ring en van het vragen en verkrijgen van 50 miljoen franken aan losgeld in april 1960. Commissaris Denis, die het onderzoek heeft geleid, zei dat de naspeuringen geruime tijd vastgelopen waren. De eni ge bewijsstukken waren de twee brieven die aan Erics vader, Roland Peugeot, waren gezonden en waarin om het los geld werd gevraagd. „Al wat we konden doen was onderzoe ken op welk merk schrijfmachine de brieven waren getikt", aldus de coni- „Toen kregen we een tip van een ge pensioneerde inspecteur die er ons op wees. dat Rolland en Larcher plotseling h"pen geld uitgaven". a een kort onderzoek gaven we dit aanknopingspunt op. Toen vestigde de inspecteur onze aandacht opnieuw op dezelfde figuren en hun manier van le ven. We besloten toen een grondiger onderzoek naar hun levenswijze in te stellen". Studenten demonstreerden Na de actie van de W.-Duitse rege ring tegen het tijdschrift Der Spie- waarbij de redactiekantoren door de politie bezet werden en uitgever en verscheidene redacteu ren in hechtenis werden genomen, is het blad nu een tegenaanval be gonnen. Het heeft, via zijn juridi sche adviseur, baron Von Stackel- berg, bij het federaal hoogge rechtshof te Karlsruhe een verzoek ingediend, het beslag op de kanto ren te Hamburg ongrondwettig te verklaren. I-Iet beslag zou in strijd zyn met de grondwetsartikelen die handelen over de persvrijheid en de onschendbaarheid van particulier eigendom. Der Spiegel heeft gisteren van twee zg- den een steuntje in de rug gekregen. On geveer 150 studenten in Frankfort hiel den een protestdemonstratie tegen het optreden van de Duitse politie. Daarbij zwaaiden zy met exemplaren van het nummer van Der Spiegel waarin het ge wraakte artikel is opgenomen. Vervol gens belegden de studenten een sit-down staking in het centrum van de stad. Belangrijker was de steun die Der Spiegel van het internationaal pers instituut in Zürich ontving. Het I.P.I. sprak zijn „grote bezorgdheid" uit over het optreden van de politie te gen het tijdschrift. Het I.P.I. vond dat de politiemaatregelen niet in verhouding stonden tot het karak ter van het gewraakte artikel, dat overigens reeds drie weken voor het begin van het politic-optreden ver schenen was. Het I.P.I. meende dat bij het onderzoek naar mogeiyke misdadige handelingen door alleenstaande journalisten het prin cipe van de persvrijheid was veronacht zaamd. Tenzg er waarborgen bestaan tegen benadeling van gevestigde uit gaven door dit soort politieacties, lgkt het erop, dat een atmosfeer van onze kerheid is geschapen voor alle journa listieke werkzaamheden, aldus het I.P.I. De advocaat Josef Augstein. de broer en raadsman van de uitgever van Der Spie gel, Rudolf Augstein, heeft gisteren in het Dusseldorpse dagblad „Der Mittag" in een interview verklaard, dat het op treden van de politie een uitvloeisel is van een vete tussen zgn broer en de Westduitse minister van defensie, Frans Josef Strauss. „Strauss heeft myn broer driemaal aan geklaagd wegens smaadschrift, maar driemaal zonder succes. Myn broer had betere argumenten, maar Strauss heeft een langere arm en meer bevoegdheden", aldus deze rechtskun dige. De strijd tussen India en China duurt onverminderd voort. Foto boven: een gewonde Indiase sol daat uit het noordoostelijk front gebied wordt op een brancard naar een helikopter gedragen. Fo to onder: de Indiase minister van defensie Krisjna Menon in ge- srpek met een militair op een vliegveld nabij het frontgebied in Ladakh. 's middags Kritiek op beloning orkestleden (Van onze parlementaire redacteur) In de openbare vergadering van de vaste commisise voor onderwijs, kunsten en wetenschappen hebben enige leden hun ontevredenheid betuigd oVer de verschil lende behandeling van een aantal Ne derlandse orkesten wat de salarië ring van de orkestleden betreft nu de regering zich gesteld heeft op het standpunt van de commissie-Witteveen. Bovenaan staat het Concertgebouw Or kest, dan volgt het Residentieorkest en daaronder komen het Rotterdams Fil harmonisch orkest en andere orkesten. De nieuwe regeling is nog niet inge voerd. Het wachten is op de rijksbemid delaars. die op hun beurt weer wachten op een'eventuele gezamenlijke stap van de orkesten. Men vroeg de staatssecre taris van o. k. en w. de thans bestaande situatie te bevriezen en de zaak op nieuw in haar geheel te bekijken. Mr. Scholten antwoordde dat hy er niet voor voelt en dat hij de kwestie dus niet in de ijskast zal zetten. Katholieke werkgevers in Breda hijeen Als de internationale orde zou moeten bezwijken, dan bevinden wij ons met het meest perfecte systeem van nationale zekerheid in de situatie van degene, die voor de aardbeving zijn voortuïntjd extra netjes heeft gesnoeid en bijge- harkt- Sociale vraagstukken zijn vraag stukken van ongelijkheid- Dit zei en stelde de algemeen voorzitter van het Nederlands Katholiek Werk geversverbond, mr. F. J- M. van Thiel in een rede by gelegenheid van de lus trumvergadering van het verbond, die gisteren in Breda is gehouden. In zijn rede had mr. Van Thiel aandacht ge vraagd voor twee aspecten van het so ciale vraagstuk: het verlangen naar zekerheid en de specifieke taak tegen over de ontwikkelingsgebieden. Mr. Van Thiel was ervan overtuigd, dat het verlangen naar sociale zeker heid in het licht van de christelijke. visie op de maatschappg positief moet wor den gewaardeerd. Hij ging op de ad vies-aanvrage van minister Veldkamp bij de S.E.R. in en op de wgzigingen en aanvullingen, die daardoor in de oor- spronkeiyne opzet van de hoofdiynen van het sociale verzekeringsrecht wor den gebracht. Algemene verzekering Zonder meer afwijzend tegenover sociale volksverzekeringen te staan wees mr. Van Thiel af. Naar zijn oordeel ligt in de zware geneeskun dige risico's een object,, dat bij uit stek voor een algemene verzekering in aanmerking komt. Verder in de richting van de volksver zekering gaat de minister, wanneer hij de idee poneert om de in voorbereiding zynde arbeidsongeschiktheidsverzeke ring ook voor zelfstandigen verplicht te doen gelden, terwijl de arbeidsonge schiktheidsverzekering tot nu alleen voor loontrekkenden was gedacht, aldus de verbondvoorzitter. Hjj wierp de vraag op, of het wel con sequent is, en of geen afbreuk wordt gedaan wanneer naast de algemene In samenwerking met het Nederlands Oorlogsgraven Comité en in nauw over leg met de bond van Poolse oudstryders in Nederland heeft de oorlogsgraven stichting In Den Haag het plan opgevat om in Breda, dat 29 oktober 1944 door een Poolse pantserdivisie onder commando van generaal Maczek werd bevrijd, een centraal ereveld voor Poolse gevallenen uit de oorlog 1940-1945 aan te leg gen. De gemeente Breda heeft voor dit nationale ereveld grond beschikbaar ge- sted waar ruim 300 graven kunnen worden ingericht. Het is de bedoeling van de oorlogsgravenstichting zoveel mogeüjk door Ne derland verspreid liggende Poolse graven naar dit ereveld te transporteren. Dit heeft de directeur van de oorlogsgravenstichting, de heer Den Hertogh, meege deeld. In Zeeuwsch-Vlaanderen, Breda, Oosterhout en Alphen is verzet gerezen tegen het overbrengen van aldaar begraven Polen. Volgens de protesterende kerkbesturen worden de graven daar goed onderhouden en zijn er herdenkings tradities gegroeid, die men niet gaarne prysgeeft. Voorlopig zullen de Poolse graven in hot protesterende deel van Zeeuwsch- Vlaanderen in Oosterhout en in Alphen ongemoeid worden gelaten. bijstandswet ook voor zelfstandigen een zware voorziening als de arbeidsonge schiktheidswet wordt ingevoerd. Mr. Van Thiel ging nog in op de studie in de S.E.R. over verhoging van de A.O-W.-uitkering tot het sociaal mini mum, daarbij wordt gesproken over een optrekken tot ongeveer ƒ3000,Ge beurt dit werkelijk, dan zal voor vrg grote groepen werknemers voldaan zijn -an de destgds gestelde norm. Eigen initiatief Maar dan rijst de vraag, aldus mr. Van Thiel, welke taak er in het al gemeen nog zal overblg'ven voor de eigen bedrijfs- en ondernemingsvoor zieningen. Is er geen sprake meer van een bodem-pensioen, dan heeft het eigen initiatief op pensioenge- bied nog voornameiyk zin voor groe pen gespecialiseerde werknemers en kader, terwijl de waarde en wel vaartsvastheid van de pensioenen niet kan worden gewaarborgd als bij de A.O.W. Wordt de solidariteit niet sterk over trokken, ten nadele van specialisten en kader, zo legde mr. Van Thiel de feest- vergaderlng voor. De voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Werkgeversverbond meende, .dat de werkgevers dan minder met een so lidariteitspremie dan met een soort' be- stemmïngsbelasting te maken krijgen, wanneer bg het optrekken van de A.O. W-uitkering een verhoogd uniform pre miepercentage wordt vastgesteld en te gelijkertijd de premiegrens belangrijk wordt verhoogd. Deze bestemmingsheffing zou dan be paald niet volgens billijke principes agkracht zijn vastgesteld, aldus 1 Thiel. De hoge premie rechtvaardigt volgens hem zeker een grondige bezinning over de wenselijkheid van het treffen van een dergelijke maatregel, en, als het daartoe fcomen, ook over de wijze, waarop de bgdragen moeten worden opgebracht. Grotius-medailles toegewezen De internationale Grotius-stichting voor de verspreiding van de rechten van de mens heeft tydens een bijeen komst op liet kasteel Saint Michel de Montaigne by Bordeaux de Grotius- medaille toegewezen aan generaal de Gaulle, kardinaal Augustin Bea en de Britse filosoof Bertrand Russell. Cf co Ui m M A* 'f> 's avonds Het Wereldgebeuren Prins en rebel De flitsende opeenvolging van berich ten over aanslagen, executies en staatsgrepen in het woestgnrgk Jemen vestigde enige tijd geleden weer eens even de aandacht op de onstabiele si tuatie in het Midden-Oosten. De Ara bische landen, nimmer oorden van orde en rust, zijn alle in meer of mindere mate betrokken geraakt bg de gebeur tenissen in dat toch betrekkelgk kleine Jemen. De weerslag van de opstand aan de Rode Zee wordt tot aan de kus ten van de Middellandse Zee gevoeld. In Cairo bijvoorbeeld, honderden kilo meters verwijderd van de Jemenitische hoofdstad gaf deze week prins Tatal, de broer van koning Saoed van Saoedi- Arabië, een persconferentie. De prins ontving de journalisten in een van de appartementen, die de regering in Cairo voor hem heeft gereserveerd in het duurste hotel van de stad met uit zicht op de Nijl. Prinsheerlijk achteroverleunend in een comfortabele fauteuil vertelde prins Ta- tal hoe hij over de omwenteling in Je men dacht. „Deze strijd is het begin van het einde voor de koningshuizen van Saoedi-Arabië en Jordanië, zei hg. Het is een teken aan de wand voor ko ning Saoed, wiens troon het eerst zal wankelen na de val van de Jemeniti sche vorsten. Nu, aan prins Talal zal het zeker niet liggen. Deze broer van koning Saoed, die een paar jaar geleden nog het woes tijnrijk aan de Rode Zee hielp besturen als minister van financiën, heeft zich ten doel gesteld Saoedi-Arabië te be vrijden van de monarchistische onder drukking. Hy wil van het land het liefst een republiek maken; niet omdat hij een principiële tegenstander is van het koningschap, maar omdat hij ervan overtuigd is dat een Arabische monarch nimmer de verleiding van de dollar zal kunnen weerstaan en van een constitu tionele monarchie in de korst mogelijke tijd weer een volmaakte dictatuur zal maken. De prins meent, dat hij dat weten kan, omdat hij zelf heeft geprobeerd van Saoedi-Arabië een modem land te ma ken. Als minister van financiën tracht te hij enkele jaren terug koning Saoed er toe over te halen iets van de konink lijke macht af te staan aan het volk. De koning, die zichzelf als een verlicht vost beschouwt en die dat in vergelij king met zijn vader, de overleden ko ning Ibn Saoed wel een beetje is, vond echter de vooruitstrevendheid van zgn jongere broer op zgn minst wat voorba rig. Zo kwam het tot een breuk tussen hen beiden. Prins Talal vertrok in augus tus van dit jaar naar Beiroet, waar hg op een eerste persconferentie zgn plan nen uit de doeken deed. Ziedend van woede en zinnend op wraak, omdat koning Saoed de zo goed bedoelde modernisering van het bewind van de hand wees, stelde de prins een programma op voor de bevrijding van Saoedi-Arabië. Koning Saoed, ook boos. trok daarop hef paspoort van de vorstelgke rebel in. Toen de zaken zo stonden, deed prins Talal wat voor Arabische rebellen het meest voor de*hand liggende is: hij reis de naar Cairo, waar president Nasser hem met open armen verwelkomde. Want iedere ontevredene uit Saoedi- Arabië of Jordanië kan in Egypte te recht en vindt daar mensen die begrip voor zijn situatie hebben. Daar in Cairo smeedt prins Talal nu complotten tegen de regering van zgn broer. Binnen een jaar zal koning Saoed niets meer te vertellen hebben in Saoe di-Arabië, is zijn stellige mening. Dan zal het politieke bureau van prins Ta lals „Arabisch Nationaal Front" in Riad de touwtjes in handen hebben. Gedurende een overgangsfase van twee jaar wil Talal dan de bevolking voorbe reiden op de keus tussen een constitu tionele monarchie en een republiek. Zelf is hij voorstander van de laatste staats vorm zegt hij en hg hoopt dat het volk er ook zo over zal denken, want een referendum zal bepalen hoe Saoedi- Arabië wordt geregeerd. Prins Talal weet ook al precies wat er met de koninklgke familie zal ge beuren, wanneer hij straks de baas zal zijn. Koning Saoed en zijn hofhouding worden dan letterlijk de woestijn inge stuurd. „Zij zullen leven als het gewo ne volk". Dat zou betekenen, dat de ko ning zijn paleis zou moeten ruilen voor een tent tussen de Bedoeïenen, „zoals acht miljoen anderen". Voor een man, die de rgkste vorst in de Arabische we reld is, geen aanlokkelgk idee. Voorlo pig is het evenwel nog niet zover. Een troost mag het voor Saoed zgn, dat prins Talal wel nauwkeurig weet wat hij zal doen, wanneer zijn revolutie slaagt, maar dat hij nog geen kans ziet om de staatsgreep uit te voeren. Want prins Talal heeft weliswaar een hoofdkwartier van zijn subversieve or ganisatie in Cairo, maar de organisatie zelf is nog van weinig betekenis. Dat komt niet omdat Talal slecht bg kas zou zitten. Hg is na koning Saoed en prins Féisal de rijkste man van Saoedi- Arabië. Hoeveel hg bezit vertelt hg uiteraard niet, .naar hij zou voor ko ning Saoed, die jaarlijks zevenhonderd tachtig miljoen gulden aan de olievel den in zijn land verdient, niet veel on der doen. Wellicht wil hg het voorbeeld volgen van koning Saoed, die een groot gedeelte van zgn inkomen weggeeft om op die manier de machtige sjeiks in het binnenland tot vriend te houden. Op die vriendschap is de macht van de vorst gebouwd. Saoedi-Arabië is daar door een van de beste markten voor Cadillacs. De koning doet die auto's geregeld cadeau aan zgn vrienden. Ook in het Midden-Oosten strooit hij' kwistig met dollars, waarvan de gewone man uit de woestijn overigens weinig profi teert, omdat ze in de zakken van de Bedoeïenen-hoofdmannen vloeien. Als Talal dus zgn revolutie wil doen slagen en het ziet er naar uit dat hij dat wil dan zal hg wel een paar sjeiks moeten omkopen. Daarvoor heeft hy dan ook ergens in Saoedi-Arabië een hoofdkwartier gesticht dat in het geheim opereert. Maar het is de vraag of hij de sjeiks op zijn hand zal krijgen. Na een geslaagde revolutie zou het wel eens uit kunnen zgn met de „vergoedingen" uit de staatskas in Riad, want de ideeën van Talal zijn duidelijk geïnspireerd op die van president Nasser van Egypte en in een volksrepubliek naar het voorbeeld van de V.A.R. passen geen sjeiks en geen douceurtjes of misschien meent prins Talal het nog niet zo ernstig met zyn republiek en wil hy alleen maar de plaats van koning Saoed innemen met alle voordelen daarvan. KONING SAOED ..Cadillacs voor de sjeiken.^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3