PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. ZENDEN INDIA WAPENS Deze week eerste aanvoer per luchtbrug Blokkade van Cuba blijft nog van kracht Adenauer toch naar Kennedy SAMENSTELLING 7 WALCHERSE NIEUWE RADEN NA DE HERINDELING Nehroe wijst onderhandelen onder druk af BERAAD OVER BROODPRIJS S.E.R. UNANIEM VOOR MATIGE LOONS VERHOGING Zweden stelt waarnemers beschikbaar Geen vertrouwen TWEE DODEN BIJ BOTSING MET TREIN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Van 134 raadsleden blijven er circa honderd over Vandaag... OVER 3 JAAR EINDE INTERNE TARIEFMUREN 205e jaargang - no. 256 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Velde, P B. den Boer e co nn toï iSï'ii "J de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post 8.25 p. kw. Losse uuiuuma <-<>■ w waistraat 68-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg; Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg; tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911 Zierikzee red. te! 2425. adm. tel 2004. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p adv ƒ4,-. Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max, 8 regels) 25 ct. p. regel (min.1.25) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus; VUssingen: Dinsdag 30 oktober 1962 CONTROVERSE IN WEMELDINGE Pagina 2 De mededeling van de Indische minister van defensie, V. K. Krisjna Menon dat het leger thans in staat is de Chinese aanval lers bij de grenzen tot staan te brengen en de belofte van Ame rikaanse wapenzendingen hebben de Indiase natie nieuwe moed gegeven. De Amerikaanse ambassade in New Delhi kondigde gisteren aan dat de hoognodige infanterie-uitrustingen door Amerika gezonden zou worden en mogelijk ook grotere wapens. Een woordvoerder van de ambassade deelde mede, dat de wapens en uitrustingen via een lucht brug zouden worden gezonden en dat de eerste zending eind deze week verwacht kon worden. V/e\ van de jungle Naar verluidt is gistermorgen reeds een zending automatische geweren, mortieren en munitie uit Engeland op het vliegveld van de hoofdstad aangekomen, na een dringend verzoek om militaire bij stand van premier Nehroe. Nehroe zo", naar verluidt, ook an dere bevriende landen om wapens hebben gevraagd. De minister van defensie die gisteren op een bijeenkomst van de congrespartij sprak, zei dat de Chinezen thans niet meer in het voordeel waren en de In diase troepen in een betere positie ver keerden om de aanvallers tot staan te brengen of terug te slaan. Volgens Me non hadden de Indiase troepen zich „om strategische redenen" teruggetrokken en bevonden zy zich niet in een ernstig militair nadeel. Onderhandelingen Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde intussen dat India geen onderhande lingen met China zou kunnen voeren tenzij de Chinese troepen zich terug trekken, „op zg'n minst tot het punt waar zij zich voor 8 september be vonden". Dit zou betekenen dat de Chinese troe pen al het terrein dat zij in het noord oostelijk grensgebied hadden veroverd, weer moeten prijsgeven. Norstad blijft tot januari De permanente raad van de NA VO heeft gisteravond bekendge maakt dat generaal Lauris Nor- stad tot 1 januari 1963 zijn functie van opperbevelhebber der Europe se NAVO-strijdkrachten zal blij ven uitoefenen. Generaal Norstad, die al zes jaar zijn functie bekleedt, zou deze woensdag a.s. aan zyn opvolger generaal Lyman L. Lemnilzer overdragen. Het besluit Norstad nog tot januari te laten aanbiyven werd door de raad ge nomen met goedkeuring van de Ameri kaanse president, met het oog op de hui dige situatie in de wereld. hot bakkersbedrijf houdt vanmiddag om drie uur in het SER-gebouw in Den Haag een openbare vergadering. Ge sproken zal worden over het voornemen van minister De Pons een prysstop voor brood af te kondigen. De minister heeft omdat de prijzenwet hem voorschrijft het betrokken bedrijfs leven tc horen alvorens hij een prijs maatregel afkondigt, het bedryfschap tot een bespreking uitgenodigd. Die bespre king met de minister is morgen. In zyn openbare vergadering van vandaag zal het bestuur van het bedryfschap zich er op voorbereiden. „De kwestie waar het om gaat", zei de woordvoerder, „is niet die van kleine ter ritoriale winsten, maar die van de nor men van het verkeer tussen nabuurlan den en of de wereld het beginsel van „het recht van de sterkste" zal toela ten. „wy kunnen ons niet neerleggen by deze wet van de jungle", voegde hij er aan toe. Verliezen De Chinezen leden vele verliezen, aldus een Indiase woordvoerder, terwijl aan Indiasche zijde tussen de 2000 en 2500 man sneuvelden of als vermist werden opgegeven. Het aantal gewonde Indiase soldaten werd niet genoemd. (Van onze redactie.) In strijd met de verwachtingen heeft de Sociaal-Economische Raad vorige week vrijdagmiddag eenstemmig een advies vastge steld, waarin wordt gezegd, dat er in 1963 ruimte is voor een matige loonsverhoging. Deze beslissing was een verassing, om dat bekend was geworden, dat de werk groep uit de commissie ontwikkeling na tionale economie, die het advies, waar om minister Veldkamp vóór 1 november had gevraagd, verdeeld was. De werkgevers in die werkgroep ston den op het standpunt, dat een korte loonpaüze noodzakelijk was, omdat de ruimte, die na betaling van de hogere premies voor de sociale verzekering, slechts een verhoging toeliet van 0,7 procent. Daarentegen waren de werk nemersleden van de werkgroep van oor deel dat een nominale loonsverhoging van minstens drie procent verantwoord was. In de plenaire vergadering van de S.E.R. is het echter de werknemers gelukt de werkgevers-leden te overtuigen, mede door het feit, dat de vooruitzichten voor 1963 gunstiger kunnen worden beoor deeld dan enige tijd geleden het geval Thant overlegt met Russen President Kennedy heeft gisteren de Amerikaanse schepen die de ge deeltelijke blokkade van Cuba uit voeren, opdracht gegeven om op hun post te blijven zolang nog geen definitieve regelingen voor doeltreffend toezicht op de ont manteling van de Russische raket bases op Cuba zijn getroffen. Waarnemend secretaris-generaal Thant begon inmiddels besprekingen met de Russische onderminister van buiten landse zaken Koeznetsow over deze re geling. Vandaag vertrok Thant naar Havanna om met premier Fidel Castro overleg te plegen over de komst van een waarnemersteam van de Verenigde Na ties dat erop toe moet zien, dat de ba ses ontmanteld worden. Cuba heeft ver leden week te kennen gegeven dat zij geen V.N.-waarnemers zou toelaten, maar Thant heeft goede hoop, dat dit standpunt na de gebeurtenissen van diti weekeinde zal zyn gewijzigd Op verzoek van Thant zal Zweden zeven officieren beschikbaar stellen om als waarnemers naar Cuba te gaan. Commissie Amerikaanse functionarissen wilden gisteren niet zeggen of de Ameri kaanse verkenningsvluchten boven Cuba zullen worden voortgezet. Gisteren heeft president Kennedy een commissie van drie personen inge steld die met Sowjet- en V.N.-ver- tegenwoordigers besprekingen zal voeren over een beëindiging van de crisis. De commissie bestaat uit John president Kennedy over ontwape ningsaangelegenheden, George Ball, onderminister van buitenlandse za ken en Roswell Gilpatrick, ondermi nister van defensie. Gaantanamo De Cubaanse minister van de strgd- krachten, majoor Raul Castro, heeft ge zegd, dat president Kennedy kan tonen dat het hem ernst is met zijn toezeg ging, dat de V.S. Cuba niet zullen bin nenvallen, door de basis Guantan-amo aan Cuba terug te geven. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft inmiddels al laten weten dat het Amerikaanse standpunt in deze kwestie ongewijzigd blijft.. ruwuwuiftA/wvüwuwuwwwvwwtfwwwwvwwwvwvwvwwuuwwuwwwvuwüVW FOTO-ALBUM VAN LAHORE VOOR PRINSES BEATRIX Prinses Beatrix en haar gevolg zyn gisterochtend uit Lahore, waar zjj twee dagen hebben verbleven, naar Karatsji teruggevlogen. Voor de prinses van het vliegveld van Lahore vertrok, kreeg zy een al bum met een dertigtal foto's van haar bezoek aan Lahore aangebo den. Het album werd haar overhandigd door de gouverneur van West- Pakistan, Malik Amir Mohammed Chan. In Karatsji werd prinses Beatrix verwelkomd door hoge Pakistaanse functionarissen. Na afscheid genomen te hebben van de vyf leden van de bemanning van de Friendship, stapte Beatrix in een limousine, die haar naar het verbiyf bracht, bestemd voor de officiële gasten van de Pakistaanse regering. In het gastenverblijf gebruikte de prinses de luncb. Brazilië heeft gisteren in de politieke commissie van de algemene vergadering der V.N. voorgesteld van Latyns-Ame- rika een atoomvrye zone te maken, om crises met kernwapens zoals rondom Cu ba te voorkomen. OLIFANTEN VALLEN DORPEN BINNEN Olifanten hebben twee dorpjes in het Noord-Ashanti gebied in Gha na overgenomen en de bewoners het oerwoud ingejaagd. Zes olifanten zijn een dorp in het Brongahafo-gebied binnen komen wandelen en hebben het bezet. Zij negeerden de waarschuwingsscho ten die afgevuurd werden. De be woners van het dorp zijn naar een veiliger plaats getrokken. Een andere troep olifanten heeft de bewoners van een dorp 16 km verderop verjaagd nadat zij eerst naburige boerderyen met de grond geiykgemaakt hadden. De bewoners van de dorpjes heb ben de ryksjachtopziener om hulp gevraagd om de indringers te verjagen. Het Witte Huis heeft gisteren me degedeeld dat de Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Aden auer, zoals het plan is, volgende week een bezoek aan president Kennedy zal brengen. Men had in Washington aangenomen dat het voorgenomen bezoek van de bondskanselier met het oog op de Cu baanse crisis zou worden uitgesteld. Maar de woordvoerder van het Witte Öuis, Pierre Salinger, deelde mede dat de president het van belang achtte dat de bondskanselier juist wel volgende week zou komen. Adenauer wordt op 7 november in Washington verwacht een dag na dc congres verkiezingen. Verwacht wordt dat Adenauer aan Ken nedy zal beloven, dat Bonn de defensie uitgaven alsnog zal verhogen. In weerwil van de ontspanning in de Cuba-crisis wil de Westduitse regering uit voorzorg met het oog op mogelijke Russische zetten in de kwestie-Berlijn voorts een verhoogde defensieparaatheid voorbereiden. In een kabinetsvergadering onder' lei ding van bondskanselier Adenauer is gisteren aan de Westduitse minister van defensie, Franz Josef Strauss, opdracht gegeven, een reeks maatregelen te tref fen. De regeringswoordvoerder Karl Guether von Hase heeft zich over de aard van deze maatregelen niet willen uitlaten. De maatregelen zouden nog door het kabinet goedgekeurd moeten worden. In Paramaribo loordt hard ge- weiki om het diaconessen zieken- mis actie x Z.N. tijdig tereed te krijgen. Het gebouw moet namelijk volgende maand of ficieel in gébruik icorden geno- Enige jaren geleden stierf een Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, over wie een biograaf schreef, dat hg er nimmer in was geslaagd het vertrouwen te winnen van zijn Europe se collega's en dat nog wel ondanks zijn krachtig en dikwijls bijzonder verstan dig optreden. Vandaag moet een soortgelyke opmer king worden gemaakt over een tegen stander van die Amerikaanse minister en wel premier Kroesjtsjew van de Sow- jet-Unie. Zijn bevel tot de terugtocht uit Cuba heeft zondag j.l. diepe indruk gemaakt in alle westerse landen. Presi dent Kennedy prees Kroesjtsjews staats manschap. In westerse kranten werd de Russische premier gehuldigd om zyn moed en hg werd aangeduid als een man, die een werkelgke bijdrage tot de vrede had geleverd. Hg was dus ver standig opgetredenen toch heeft hg het vertrouwen' niet van het westen en kan hij dat ook nimmer krijgen. Daar voor heeft hij te vaak het westen met geweld bedreigd en zich toegelegd op Rode Kruis helpt Thailand In verband met de ramp in Thailand heeft liet hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis besloten 750 dekens i. De K. ■oor haar rekening met het eerstvolgen de Jyntoestel naar Bangkok vervoeren. Zoals bekend heeft een zware storm in Zuid-Thailand zeer vele slachtoffers ge- eist. Naar schatting zyn er 1000 doden te betreuren. Alleen al in de provincie Nakon Srïthamarat zouden rond 40.000 huizen vernield zijn. De storm heeft donderdagavond vooral de lange, smalle; strook land tussen het Maleise schier- eiland en het Aziatische vasteland ge troffen. Tientallen boten zonken en dui zenden hutten in de kustdorpen werden 0 Het uitgraven van een aantal vikingsche pen die duizend jaar geleden in de Roskilde- fjord in Denemarken als blokkade voor de vijand tot zinken werden gebracht, is thans voltooid en de deskundigen van het Deense nationale museum gaan nu proberen de op gehaalde wrakstukken in elkaar te passen, waarna zij pas zullen weten of het vijf, zes of zeven verschillende vaartuigen betreft. 0 Per 1 juli j.l. woonden in geheel Denemar ken 4.645.278 mensen, van wie 914.307 in Ko penhagen en voorsteden. De Russische onderminister van buitenlandse zaken, Vasily Koez- netsew (rechts), is in Nero York aangekomen om deel te nemen aan de besprekingen over Cuba. Hij werd verwelkomd door de Russische afgevaardigde bij de V.N., Zorin (links). Bewaking van Venezolaanse olievelden Sinds gisteren staan mariniers op wacht op de Venezolaanse olievel den in de buurt van het meer van Maracaïbo om te waken tegen mo gelijke nieuwe daden van terroris me door als links beschouwde ele menten. De velden zgn thans tot militair gebied verklaard. Een en ander is 't gevolg van het werk van saboteurs die zaterdag nacht vier krachtstations opbliezen die eigendom waren van Amerikaanse fir ma's. De actie wordt gezien als te zgn gericht tegen de huidige president van Venezuela, Romulo Betancourt. De geweldpleging had plaats een paar uur nadat de president de mobilisatie van de strijdkrachten had bevolen in verband met de Cubaanse crisis. In een kort tijdsbestek heeft hij nu al weer tweemaal het vertrouwen van het westen geschonden. De eerste maal toen hg de afspraak inzake het stop zetten van de atoomproeven opzegde. Direct bij het hervatten van de Russi sche proeven bleek, dat zijn experts zich tgdens de stopzetting reeds volledig hadden voorbereid op de her vatting. Het tweede bedrog pleegde hij, toen hij aan de Ame rikaanse president verzekerde, dat zich geen offensieve wa pens op Cuba bevon den, terwgl toch de opbouw van raketbases in volle gang was. Men wrijft zich toch wel even de ogen uit als premier Kroesjtsjew in een en dezelfde brief, het Cuba-bedrog er kent en daarnaast schrgft over zgn vol ledig vertrouwen in de Amerikaanse belofte, dat Cuba ongemoeid gelaten wordt als de raketbases verwijderd zijn. Hij wil zelfs internationale controle aan vaarden bg het verwgderen van de Cu- Helaas is dit bewijs van K's staats manschap slechts verkregen, nadat de regering van de Verenigde Staten had gedreigd met optimaal geweld en nadat de eerste maatregelen voor het uitvoeren van een aanval op Cuba reeds waren genomen. Het kan dus niet zó zijn. dat het plotselinge vertrouwen van de Russische premier in een Amerikaan se belofte nu ook beantwoord zou moe ten worden met het schenken van ver trouwen aan Moskou. Daarvoor is de bekering van de heer Kroesjtsjew te plotseling en te zwak gefundeerd. Wel is gebleken, dat Rusland geen we reldoorlog wil riskeren voor Cuba, maar niet is gebleken, dat de communisti sche oogmerken veranderd zouden zgn, evenmin dat de koude oorlog (waarin Cuba slechts een beseheiden rol speelt) niet zou voortgaan, en ook niet dat het begrip „coëxistentie" voor de Russisch- Chmese gemeenschap niet het recht op chantage plegen zou inhouden. Hoe de Cubaanse kwestie zich verder zal ontwikkelen, dient nog te wor den afgewacht. Daarbg kunnen nog heel onaangename dingen gebeuren en er zal nog heel wat gepraat moeten worden over de isolering van het Cubaanse ge vaar. De overhaaste aftocht van de Rus sen uit Cuba, bewijst intussen wel, dat Cuba voor de Russen geen zaak van le vensbelang was. Van levensbelang zijn blijkbaar voor de landen van het War- schau-pact alleen bepaalde kwesties in West-Europa, Noord-Afrika en Azië. Het is daar dat nieuwe rode agressiviteiten verwacht moeten worden. Op spoorbaan Venlo-Rindhoven Op de onbewaakte overweg bij wachtpost 6 in de spoorbaan Ven- loEindhoven onder Blerik is gis teravond om ruim vijf uur een kleine personenauto door de perso nentrein VenloEindhoven, die enkele minuten voor vijf uit Venlo was vertrokken, gegrepen. De auto werd totaal vernield en de wrakstukken werden deels langs de spoorbaan verspreid of geraakten onder de trein die nog ongeveer 150 meter VOLGENS LAATSTE VERKIEZINGEN DE GEMEENTELIJKE herinde ling van Walcheren zal wan neer het wetsontwerp van minister Toxopeus door de Kamers aan vaard wordt eind volgend jaar de kiezers „tussentijds" een dag aan het werk zetten. In zeven van de tien dan gevormde gemeenten (in Arnemuiden, Nieuwland en Westkapelle, die zelfstandig blij ven, hoeft niet gekozen te worden) treden namelijk op 1 januari 1964 in totaal 134 raadsleden uit de „oude" gemeenten af, waarna er 93 of 101 in de nieuwe gemeente raden zullen terugkeren, verdeeld over Vlissingen (21 of 23), Middel burg (19 of 21), Souburg 13, Val- kenisse, Domburg en Veere elk 11 en Mariekerke 7 of 11. Hoe nu zal de politieke samenstel ling er uit gaan zien? We zijn aan het rekenen geslagen om aan de hand van de resultaten voor de gemeenteraadsverkiezingen op 30 mei j.l. en zo nodig van de resulta ten voor de Statenverkiezingen op 28 maart j.l. een overzicht samen- te stellen. Dit overzicht moest enig zins globaal zijn, omdat het inwo ner- en kiezersaantal in de tussen tijd kan groeien, terwijl men er voorts rekening mee moet hou den, dat door de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 21 jaar enkele honderden kiezers meer aan deze „tussentijdse" verkiezingen zullen deelnemen. Dit laatste aan tal hebben we zo redelijk mogelijk in de aantallen stemgerechtigden verwerkt. Voorts was het bijzon der ingewikkeld na te gaan, welke groepen kiezers eventueel in de ene gemeente dan wel in de andere te recht zouden komen. Hoewel Ged. Staten zullen bepalen hoe veel leden zitting krijgen in de nieuwe raden kan volgens artikel 5 van de gemeente nu reeds vastgesteld worden, dat de drie nieuwe gemeenten Valkenis- se (Biggekerke, Zoutelande en Koude- kerke), Veere (Serooskerke, Vrouwen polder en Veere) en Domburg (Domburg en Oostkapelle) uit 11 raadsleden zullen bestaan. In de wet is dit aantal namelijk bepaald voor gemeenten tussen 3000 en 6000 inwoners. Voor de nieuwe gemeen te Mariekerke (Aagtekerke, Melïskerke, Grijpskerlte en Noord-Sint-Laurens) zgn 2500 tot 2700 gepland, hetgeen een raad van 7 leden tot gevolg zou hebben. Het is echter mogelijk, dat Mariekerke de 3000 inwoners zeer dicht zou benaderen of zelfs overschrijden, zodat dan ook in die gemeente 11 raadsleden zitting zou den krijgen. GROTE STEDEN Voor de grote steden Vlissingen en Middelburg geldt dezo laatste situatie ook in zekere mate. Vlissingen, dat thans rond 29.000 inwoners telt, zou met Ritthem er by op rond 29.570 inwoners komen. Vlissingens inwo nertal kan de 30.000 dus heel dicht naderen; wordt het overschreden, dan wordt de raad uitgebreid van 21 tot 23 leden. Middelburg- zal met Sint- Laurens dicht de 25.000 inwoners na deren. Er zyn thans nog 19 raadsle den voor dit aantal „nodig", maar komt de hoofdstad over de 25.000 heen, dan moet «Ie raad uitgebreid women tot 21 leden. VLISSINGEN Volgens de gegevens van de verkiezin gen van mei j.l. werden er in Vlissingen 15.218 en in Ritthem 315 geldige stem men uitgebracht. Rekent men onder meer aan de hand van gegevens voor de militaire dienstplicht het aantal nieu we kiezers (van 21 jaar) op rond 400, dan zou het geldige stemmenaantal in de Scheldestad voor eind december 1963 gesteld kunnen worden op 15.923. De P.v.d.A. kreeg er van de Vlissing- se stemmen voor de gemeenteraad (mei 1962) 7397. De CHU Vlissingen eiste bg' de Statenverkiezingen van maart 1962 (in mei 1962 gingen AR en CHTU samen) 1839 stemmen op en in Ritthem 225, samen dus 2061. De AR Vlissingen bracht het tot 1450 stemmen, met de 90 van Ritthem er bg, tot 1540. Het stemmental voor de (Zie slot pag. 2 kol. 5) doorschoof. De beide inzittenden, de 24- jarige ongehuwde W. Schoen uit Hout Blerik en de 41-jarige A. Seggelink uit Blerik, gehuwd en vader van twee kin deren. die in de auto waren gezeten, werden op slag gedood. De zwaar ver minkte lichamen van de beide slacht offers zgn naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Reddingsploegen van de Nederlandse Spoorwegen en de Venlose brandweer hebben de wrakstukken ver- wgderd. De personentrein had aanzien- lgke vertraging. De beide slachtoffers waren op weg naar hun werk op een fabriek op het nabygelegen industrieterrein. Het uitzicht ter plaatse in de richting waaruit de trein naderde wordt ge deeltelijk belemmerd door de wach terswoning, die nog steeds aan deze onbewaakte overweg is gelegen. is het 200 jaar geleden, dat de Franse gematigd-revolutionaire dichter André M. de Chenier te Constantinopel werd geboren. De door zgn Elégles vermaarde de Chenier werd twee dagen voor de val van Robespierre geguilloti neerd. E.E.G.-commissie De commissie van de Euromarkt heeft gisteren aanbevolen de bin nenlandse tariefmuren van de Euromarktlanden reeds binnen een termijn van drie jaar op te heffen. De streefdatum in het zogenoemde „ac tie programma", dat ter bestudering door de commissie aan de ministerraad van de zes landen is voorgelegd, is 1967. De binnenlandse tarieven zijn sedert het bestaan van de Euromarkt in 1958 al met vgftig procent verlaagd. In 1967 zouden zij met 70 procent zgn verlaagd. In het programma wordt voorts voor- teld de wisselkoersen tussen de le- -staten na de overgangsperiode die in 1970 is afgelopen te bevriezen. De commissie is van mening dat deze stap „van vitaal belang is voor de economi sche eenheid" van de gemeenschap. Een „Europese monetaire eenheid" in de plaats van franken en marken kan eventueel op een latere datum worden overwogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1