mVINCIALE ZEEUWSE C1URANT BASES OP CUBA VERDWIJNEN Castr» eist ontruiming vlootbasis Geen overweldigende meerderheid voor de Gaulle Indiase leger krijgt wapens van Engeland Pompidou: zege die aftreden uitsluit U.T.S. te Vlissingen officieel geopend FRUITFEE NAAR WAARNEMERS VAN DE V.N. MOGEN CONTROLE OP ONTMANTELING VAN DE BASES UITOEFENEN Prinses Beatrix in Lahore Herdenkingsdag V.N. in Amsterdam Dr. ir. F. Q. den Hollander drukte op de knop Reeks in technisch onderwi js nu compleet Vandaag Redacteuren van „Der Spiegel in arrest WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN SINJOREN Pagina 2 Directie: F van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vllsslngen: Walstraat £8-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911 Zierikzee: red. tel 2425. adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv, ƒ4,-. Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min.? 1,25) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. 205e jaargang - no. 255 RUSSEN VERTROUWEN OP AMERIKAANSE BELOFTE V.S. NIET AKKOORD MET „RUILVOORSTEL" THANT GAAT DINSDAG NAAR CUBA De Sowjet-Unie heeft gisteren plotseling inge stemd met de door Amerika geëiste ontmante ling van de Russische raketbases op Cuba. Pre mier Kroesjtsjew deelde president Kennedy in een lange brief mee, dat hij bevel had gegeven de bouw van de raketbases stop te zetten, ze te ontmantelen en het militair materiaal terug te zenden naar Rusland. Hij zei deze stap geno men te hebben in vertrouwen op de verzekering van de Amerikaanse president op 26 oktober, dat Cuba voor geen invasie behoefde te vrezen, als de offensieve wapenen zouden zijn verdwe nen. De Russische premier zei tevens geen be zwaar te hebben tegen een verificatie van de ontmanteling door vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en deelde mee, dat de Russi sche plaatsvervangende minister van buitenland se zaken Koeznetsow op weg was naar New York om de waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Thant, te assisteren bij diens „ede le pogingen om een eind te maken aan de ge vaarlijke toestand van het ogenblik". Thant ont ving ook een afschrift van de brief aan Kennedy. President Kennedy heeft, nog voor hij de for mele vertaling van Kroesjtsjew brief volledig ontvangen had, het Russische besluit begroet als een „belangrijke en constructieve bijdrage voor de vrede". Kroesjtsjew drong in zijn brief met grote nadruk aan op vermijding van alle provocaties en maak te in dit verband melding van een nieuwe schen ding van het Russische luchtruim door een Amerikaans vliegtuig. Deze schending zou gisteren heb ben plaatsgehad boven Tsjoekotsk, een schiereiland in het uiterste noordoosten van de Sowjet-Unie, gelegen tegenover het Amerikaan se Alaska. Deze schending, zo schreef liij, had op dit moment van verhoogde militaire paraatheid ge makkelijk zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Geen andere conflicten Premier Kroesjtsjew verklaarde letter lijk, dat nu „alle voorwaarden bestaan voor een teniet doen van de rondom Cuba geschapen situatie. Wjj moeten niet toelaten, dat de toestand slechter wordt. Broeinesten van de spanning moeten uit de weg worden geruimd en wij moeten erop toezien, dat er geen andere conflicten komen, die tot een wereldoorlog met kernwapens zouden kunnen leiden", aldus de Russische pre mier. Hij vervolgde: „de Sowjet-Unie is gereed om de gedachtenwisseling tus sen de N.A.V.O. en de Warschause ver dragsorganisatie voort te zetten, even als het overleg over ontwapening en andere vraagstukken die te maken heb ben met de beantwoording van de vraag of er vrede zal zün, of dat de gesel van de oorlog over onze planeet zal gaan". Marinebasis De Cubaanse premier Fidel Castro reageerde op de aankondiging, dat de Russische raketbases zullen wor den ontmanteld door te eisen, dat de V.S. hun grote marinebasis aan de baai van Guantanamo zullen opge ven. De Cubaanse leider eiste voorts beëindiging van de blokkade en stop zetting van de schendingen van het luchtruim en de territoriale wateren van Cuba. Ook verlangde hij, dat de V.S. de mi litaire opbouw in gebieden in de directe omgeving van Cuba zouden staken. Dit gold tevens voor de voorbereidingen welke, volgens hem, op Amerikaans ge bied en in nabijgelegen landen worden getroffen voor een invasie op Cuba. Tenslotte eiste Castro nog dat de tegen hem gerichte elementen, die van Flo rida en Porto Rico uit zouden opereren hun aanvallen op de Cubaanse kust en op naar Cuba onderweg zijnde schepen staken. „Ruilvoorstel" Zaterdag nog hadden de V.S. met kracht een Russisch „ruilvoorstel' van de hand gewezen. In een brief aan president Kennedy had de Russische premier zich namelijk bereid verklaard de wapens, „die de Amerikanen als aanvalswapens beschouwen" van Cuba weg te halen als de Amerikanen bereid waren hun raketten uit Turkije terug te trekken. De Russische premier schreef voorts, dat de wapens op Cuba in handen wa ren van Russische officieren en dat een toevallig gebruik hiervan „uitgesloten" was. Kroesjtsjew verklaarde, dat de Sowjet-Unie bereid was de onschend baarheid van Turkije te eerbiedigen als de Amerikaanse raketten daar weg wa ren. De V.S. zouden dan hetzelfde moe ten doen met betrekking tot Cuba. Het Amerikaanse antwoord luidde, dat de bases op Cuba eerst zouden moeten worden ontruimd en ongeschikt ge maakt voor militaire operaties, voordat de V.S. de voorstellen van de Sowjet- Unie in overweging zouden kunnen ne men. Verder werd er bij gezegd, dat de verwijdering van de wapens onder internationaal toezicht zou moeten geschieden. Aan al deze verlangens is premier Kroesjtsjew gisteren dus tegemoet gekomen. Naar Havanna Secretaris-generaal Thant is dit week- met zjjn bemidde- Zaterdag sprak lijj zo- Amerikaan Stevenson als met de Rus Zorin. De Cubaanse premier Fidel Castro no digde Thant zaterdag plotseling uit een bezoek aan Havanna te brengen ter be spreking van de Cubaanse crisis. In New York werd gisteravond medege deeld, dat Thant dinsdag naar Havan- einde doorgegaan lingsgesprekken. Zf wel met de Ameri Onofficiële uitslag referendum Prinses Beatrix heeft dit week einde, in het kader van haar be zoek aan Pakistan, in Lahore doorgebracht. Zaterdagmiddag bracht de prinses een bezoek aan het Aitchisoncollege, waar 20 mannelijk en vrouwelijke onder wijskrachten aan haar werden voorgesteld. Ook aan een aantal oudere leerlingen viel deze eer te beurt. Een groep leerlingen voerde voor - de koninklijke bezoeksters een stamdans uit, waarna een steek spel te paard, een van de meest geliefde spelen in Pakistan, volg de. Collegeleerlingen te paard moesten een dun stukje hout, dat in de grond zat, „spietsen" als zij erin galop voorbij reden. Voordat de prinses het terrein ver liet langs rijen juichende leerlin gen kreeg zij enkele geschenken aangeboden. Bulten het program ma om bracht de prinses een be zoek aan een juwelier en aan een bazaar. De gouverneur van West- Pakistan bood de prinses 's avonds opnieuw enkele geschenken aan, een gouden halsketting, gouden oorringen en een gouden ring. Daarna zat het Nederlandse gezel schap aan een diner aan. Gister morgen woonde de prinses een dienst bij in de Presbyteriaanse kerk in Lahore. Later werd een aantal Nederlandse ingezetenen aan haar voorgesteld. In de tuin van de residentie gaf 's middags een goochelaar een voorstelling. Op de foto prins Beatrix in gezel schap van de gouverneur van West-Pakistan, Malik Amir Mo hammed Khan, na aankomst op het vliegveld van Lahore. De onofficiële uitslag van de Franse volksstemming over de Ganlles plan de grondwet zoda nig te wijzigen dat zijn opvolgers direct door de kiezers zullen wor den aangewezen luidt als volgt: stemgerechtigden 27.579.859; uit gebrachte stemmen 21.306.910; geldige stemmen 20.741.247. „Ja": 12.808.848 (46.44 procent van de stemgerechtigden, 38.24 procent van het aantal uitgebrach te stemmen). „Neen": 7.932.399 (28.76 procent van de stemgerechtigden, 38.24 procent van het aantal uitgebrach te stemmen). Ongeldig: 665.663 (2.65 van de uitgebrachte stemmen). Omstreeks één uur vannacht ver klaarde premier Pompidou dat het referendum voor de Gaulle i zege betekende, die aftreden uit sloot. Pompidou verklaarde dat de resultaten niet konden worden aangemerkt als „middelmatige, onovertuigende" steun, de termen die De Gaulle gebruikte in zijn waai'schuwing. „De president nam het standpunt in dat er een meerderheid voor zijn politiek moest stemmen", al dus Pompidou, „een meerderheid die noch middelmatig, noch onovertuigend zou zyn". „Ilc geloof niet dat deze termen op de uitslag van toepassing zijn". Voorzitter Jacques Chaban-Delmas van de Nationale Assemblee, een krach tig voorstander van de Gaulles politiek was er evenzeer van overtuigd dat De Gaulle alle reden had om aan het be wind te byven. „I-Iet. Franse volk heeft op duidelijke wijze haar wens kenbaar gemaakt om de vijfde republiek te hand haven en generaal de Gaulle zjjn taak als staatshoofd te doen voortzetten", aldus Chaban-Delmas. Minister voor vluchtelingenzorg Alain Peyrefitte, voordien minister van voor lichting, sprak eveneens van een „meer derheid die vertrouwen blijft houden in de vijfde republiek én haar stichter". Weinig goeds Waarnemers zijn er het echter over eens dat de resultaten weinig goeds voor spellen voor de wijze waarop het Gaul listische kamp door de algemene ver kiezingen van 18 en 25 november zal varen. Volgens de waarnemers hebben Op de Dam in Amsterdam is zaterdagmiddag een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de zeventiende stichtingsdag van de Vere nigde Naties. Voor het koninklijk paleis stonden padvinders met vlaggen van alle leden-staten van de Verenigde Naties (de stars en stripes broe derlijk naast de rode vlag met een sikkel en hamer). Na zijn welkomst woord hees de wethouder voor economische zalcen in Amsterdam, mr. F. Ii. C. van Wijckde vlag van de Verenigde Naties. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, hield ver volgens een herdenkingsrede, in het bijzonder gewijd aan de antihonger actie van de Verenigde Naties. Foto: een beeld van de vlaggenparade voor de autoriteiten. vele Franse burgers hun „ja" uitge bracht teneinde te voorkomen dat de Gaulle heengaat. Maar het ligt aldus de waarnemers, in de lijn der verwachtin gen dat deze ja-stemmers in de alge mene verkiezingen hun partijen zullen steunen. Zoals bekend hebben alle frac ties, met uitzondering van de Gaullisti sche U-N.R. zich tegen de Gaulles plannen tot grondwetswijziging gekeerd. De president heeft nimmer openlijk een limiet gesteld voor het afgelopen refe rendum. Sommige functionarissen meen den dat het „ja" voor tenminste 50 pro cent van Frankrijks 27.300.000 stemge rechtigden moest gelden wilde de Gaulle aanblijven. Zegslieden in de onmiddellijke omgeving van de president waarschuwden echter tegen dergelijke berichten en zeiden dat de Gaulle de „64" uitslag zou aanvaar- deu, zelfs al had hij dan voor de eerste keer in vier jaar tijd geen absolute meerderheid achter zich geinregen. De Gaulle leed ondermeer in Marseille en Toulouse zware nederlagen. Deze waren te verklaren uit het feit dat in beide steden grote aantallen vluchtelin gen uit Algerije zijn neergestreken. 0 Koningin Elizabeth II heeft een Shetland- pony, Valkyrie genaamd, aan haar jongste zoon prins Andrew gegeven. De 2%-jarige prins heeft, volgens zegslieden, een half jaar geleden voor het eerst op een paard gereden en het „enorm leuk" gevonden. Een foto van het echtpaar de Gaulle dat zijn stem uitbracht in het stembureau van Colombey- les-deux-Eglises. ZO SPOEDIG MOGELIJK Nieuw Chinees offensief aan de grens Een Engelse woordvoerder heeft gisteren in Londen verklaard, dat Engeland zo spoedig mogelijk i pens van klein kaliber naar India zal zenden. Volgens de woordvoer der had India om de leverantie ver zocht. Premier Nehroe had zaterdag reeds aan leden van de Indiase Congresparty me degedeeld, dat met enkele landen rege lingen waren getroffen voor de leveran tie van wapens aan India, Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van defensie verklaarde, dat Chinese troepen een nieuw offensief zijn begonnen aan de Indiaas-Chinese grens. Hrj zei, dat de Chinezen nu hun aan vallen concentreren op het Damsjokge- bied in Zuid-Ladak. De nieuwe aanval begon zaterdag. Afgeslagen De woordvoerder deelde mede, dat de Indiase troepen twee of drie aanval len had weten af te slaan, maar dat desondanks een buitenpost verloren ging, terwijl de infiltranten verbin dingslijnen afsneden. De woordvoerder verklaarde ook, dat de Chinezen Indiase troepen, die terugtrok ken uit een vooruitgeschoven post in de centrale sector van het noordoostelij ke grensgebied, hadden aangevallen. De Indiase militairen wisten echter hun nieuwe basis te bereiken na gevechten, waarbij 20 Chinezen werden gedood. Premier Nehroe heeft vrjjdag een per soonlijk schryven gericht aan president Kennedy over de grensgevechten. Volgens radio-Peking had premier Tsjoe- en-Lai opnieuw voorgesteld het geschil door middel van onderhandelingen op te lossen. In Nieuw-Delhi werd gisteren echter vernomen, dat premier Nehroe hier niets voor voelde en de voorkeur gaf aan een lange oorlog boven onder handelingen op een andere dan door In dia gewenste basis. De technisch-onderwijsreeks l.t.s. u.t.s. h.t.s. is zaterdagmor gen voor Vlissingen volgemaakt met de officiële opening van het gloednieuwe moderne u.t.s.-gebouw (tweede in Zeeland) aan de Mar- coniweg bij de Centrale Zeeland van de P.Z.E.M. Oud-president directeur van de Nederlandsche Spoorwegen en provinciaal advi seur voor industrievorming in Zee land, dr. ir. F, Q. den Hollander, verrichtte de officiële opening met een druk op de knop, waardoor een bescheiden geluidssignaal door de school klonk. Dr. Den Hollander onderstreepte in zijn openingsspeech met nadruk de grote waarde van de gesloten reeks van lager via uitgebreid naar hoger technisch on derwijs, waardoor iedere leerling naar gelang zijn capaciteiten op de juiste plaats zal komen. „Vlissingen kan dank baar zyn voor deze school", zo merkte hy op, nadat hy erop had gewezen dat toch ook Middelburg partner in dit in stituut moet zyn, ook al is als plaats van vestiging de keuze op Vlissingen geval- In grote lijnen schetste de heer Den Hollander de plaats van het technisch onderwijs in Nederland en de be langrijke taak die de technisch ge schoolden in het productieproces in nemen. Het technisch onderwijs beti telde hij als de „ruggegraat van hét ondernemingsleven". Vijftig procent van de nationale productie is voor rekening van de industrie, vandaar de grote mogelijkheden in het tech nische ondernemingsleven. gen dan aanleiding geven een goed toe komstbeeld te tekenen, er zijn toch ook bedreigingen, aldus dr. Den Hollander: „We bevinden ons in een evolutie die bijna een revolutie is". Een opgaaf zal het zijn de technische ontwikkelingen van de 20ste eeuw te blijven volgen. De hoer Den Hollander sprak er onder meer zijn voldoening over uit dat Nederland een van de weinige landen is waar meer aan onderwijs dan aan defensie wordt uitgegeven. Hij toonde zich dankbaar voor de be langstelling voor het onderwijs van de zijde der regering, waardoor ook deze school in Vlissingen tot stand kon ko men. Tenslotte memoreerde hij dat de school in feite in industriehallen is on dergebracht en lijj keek daarbij reeds vooruit naar de dag waarop het defini tieve gebouw zal verryzen. Ir. C. Kapsenberg feliciteerde het ge meentebestuur van Vlissingen namens het h.t.s.-bestnur niet het voorlopige, maar bijzonder fraaie gebouw. Hy sprak de hoop uit dat de nu nog in een nood gebouw ondergebrachte h.t.s. in het toe komstige nieuwe gebouw een „goede buur" zo' -den. Ook hy merkte op dat de reei's "u Vlissingen nu vol is, en hy verklaarde bly te zijn het „familielid er by te hebben". De lieren J. v. d. Bos en M. J. van Poelje waren bij de openingsplechtig heid als vertegenwoordigers van het college van Gedeputeerde Staten aanwezig. Laatstgenoemde bracht de gemeente Vlissingen de gelukwensen van het provinciaal bestuur over: „In de overgangstijd die Zeeland nu door. maakt is de plaats van deze school van het grootste belang", zo stelde -lij. Hij sprak voorts de hoop uit dat de afgestudeerden aan de Zeeuwse tech nische scholen allen in eigen provin cie werk zullen kunnen vinden. „Het wegtrekken dat vroeger zo vanzelf sprekend was, hoeft nu niet meer", voegde hij er aan toe, „het is onder meer een taak van de provincie die werkgelegenheid te helpen scheppen". De ontwerper van de voorlopig tot u.t.s. ingerichte nieuwe industriehallen aan de Marconiweg, ir. A. Rothuizen uit Mid delburg, gaf de aanwezigen een blik op het bijzondere karakter van deze op- Zie slot pag. 2 kol. 3) is het 125 jaar geleden, dat de bekende Nederlandse staats man, theoloog, hoogleraar en ournalist dr. Abraham Kuyper te Maassluis werd geboren. is het 25 jaar geleden, dat de bekende Engelse natuurkundi ge en atoomgeleerde Ernest lord Rutherford te Cambridge over leed. Tijdens een persconferentie op het par ket in Karlsruhe is medegedeeld, dat. tegen verscheidene officieren en burger ambtenaren van de Westduitse strijd krachten een onderzoek is geopend. Zij worden ervan verdacht staatsgeheimen te hebben verkocht aan het weekblad „Der Spiegel" waarvan de kantoren in Hamburg en Bonn zaterdag op last der justitie werden verzegeld, terwijl de uit gever en drie leden van de redactionele staf werden gearresteerd. Aanleiding tot deze maatregelen was de publikatie in het nummer van 10 ok tober van dit weekblad van een uitvoe rig artikel over onlangs in Duitsland gebonden manoeuvres. De schrijver van dit artikel, Conrad Ahlers, is inmiddels in Spanje aangehouden, op verzoek van de Duitse afdeling van Interpol. Alle gearresteerden worden verdacht van verraad, verradelyke vervalsingen en van omkoperij. Ahlers was woordvoer der van het ministerie van defensie, toen dit nog beheerd werd door minister Theodoor Blank, de voorganger van minister Strauss. GESTRAND GRIEKS SCHIP IN NOOD Het Griekse vrachtschip „Costas Micha- los" (7160 ton), dat vrijdag op een zandbank bij Calais is gelopen, heeft zondagavond s.o.s.-signalen uitgezonden omdat het doormidden breekt. De reddingboot van Calais en zes sleep boten zyn onmiddellyk ter assistentie uitgevaren. De Griek had 44 man aan boord, onder wie 13 Fransen die bij vo rige pogingen om het schip vlot te trek ken hebben geholpen. Voor middernacht had de reddingboot hiervan 26 man op gepikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1