Zeeuwse boerenzoon vond in Oostelijk Flevoland de ruimte ijbbeltje/ Nieuws uit de Kerken Nederlander in Oost-Berlijn veroordeeld A.N.W.B. STAAKT UITGAVE VAN TWEE GESPECIALISEERDE BLADEN VROUWEN VAN BUITENLANDSE ARBEIDERS WORDEN TOEGELATEN Lijm en plak alles met VELPON van Ceta-Bever" ZATERDAG 27 OKTOBER 1962. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Begonnen met schop in de hand Echtpaar ruilde Nieuwdorp voor het nieuwe land „Nee, de boer van dit spul mag ik mij niet noemen, hoogstens de zetbaas. Ik beheer deze boerde rij in Oostelijk Flevoland nu voor de directie Wieringermeer. Vijf jaar geleden kwam ik als landbouwkundig opzichter naar deze nieuwe polder. Ik had er me heel wat van voorgesteld, maar ze gaven mij een schop in de hand en zeiden dat ik maar moest beginnen een greppel te graven. Zo ging dat vijf jaar ge leden, maar ik heb er nooit spijt van gehad, dat ik naar dit nieu we land gekomen ben". De heer N. Remijn, 27 jaar oud en -sinds maart 1961 bedrijfsleider op een nieuw bedrijf aan de vrijwel on afzienbaar lange weg tussen Swiftcr- band en Lelystad keek tevreden uit over het vlakke land dat zeven jaar geleden nog door het IJsebneer werd overspoeld. „Eenzaam?" Och, thuis, in Zeeland woonden wij in de pol der in Nieuwdorp de eenzaamheid was ik dus wel gewend. Maar vader schudde destyds toch wel bedenkelijk zyn hoofd, toen ik vertelde dat ik naar Oostelijk Flevoland wilde gaan. Het was immers allemaal zo anders. Ja, het is nog anders dan wy gewend De heer Remyn wees naar het nieu we woonhuis en de beide landbouw- schuren. „Alles natuurlijk gloednieuw en bovendien praktisch ingericht. En de grond is hier best, heel best. U had dat in het voorjaar van 1961 moeten zien toen wij hier kwamen: riet en wildernis, dat was alles.. In hoog tempo hebben wij ik beschik' over een ploegbaas en vijf, tot in drukke tijden veertig man de 500 hectare die by dit bedrijf horen, in cultuur gebracht. Alles jfing en gaat natuurlijk machinaal. De koolzaad- oogst hebben we binnen, dat ging in recordtijd. Vijftien combines nadelen we en in zes dagen hadden we het dorsen al achter de rug. De op brengst 2700 kilo per hectare ge middeld kan er best mee door", zo vertelde deze jonge Zeeuwse boer, die een half jaar terug is getrouwd met een Zeeuws meisje, Nellie Vermue uit 's Heerenhoek. „Ja, ook myn vrouw bevalt het hier prima". Werk wacht er nog genoeg op dit nieuwe bedrijf. Het ploegen is al weer achter de rug, maar voor. half november moet de wintertarwe de grond in. Daarna zal het wel wat rustiger worden, maar op een boer derij in een nieuw land als Oostelijk Flevoland is altijd wel werk dat' wacht. Bedrijven van dit type ziet men al vrij veel in de polder Oostelijk Fle voland: een woonhuis met één of twee losse schuren. Eerst woestenij „Stel u voor", zo vertelde de heer Re- mijn, „toen wij hier in het voorjaar '61 kwamen, waren schuren en woon huis weliswaar voltooid, maar was het erf een grote woestenij. De grond lag tot aan de vensterbanken, maar we kregen onder meer een bulldozer toegewezen om de zaak wat op te knappen". Het erf ziet er nu keurig uit, voor het woonhuis is een aardig tuintje aangelegd met bloemperken. Voor 200 boerderijen 3200 kandidaten De Staat, der Nederlanden, ver tegenwoordigd door de directie van de Wieringermeer (IJsel- meerpolders), heeft in Ooste lijk Flevoland, ongeveer 23.000 hectare grond in tijdelijke ex ploitatie. Deze grond is ver deeld over ongeveer veertig boerderijen, waarop even zo veel bedrijfsleiders zijn aange steld. Tot op heden zijn 25 boerderijen aan particulieren verpacht. Zeer binnenkort wor den er in Oostelijk Flevoland nog eens 200 bedrijven in pacht uitgegeven. Voor deze boerde rijen hebben zicii ruim 3200 kandidaten gemeld. Dat bete kent dus, dat er 3000 mensen moeten worden teleurgesteld. HAA/WVVVVVWVVVUVWWWWVUWlAn/tS-.lVUVVWÜ Ook dat moet worden bijgehouden en straks, als het winter wordt, krijgt hei machinepark een goede beurt. Maar toch, als er een lange strenge winter komt en dan in dit eenzame land, wat dan „De eenzaamheid wa ren wij in Nieuwdorp gewend", her haalt de heer Remijn, „maar hier is het inderdaad veel eenzamer". Mijn naaste buren wonen van anderhalf tot drie kilometer ver. De dichtst bijzijnde plaats-in-wording,. Swifter- land, is nog praktisch onbewoond. Wij zijn voorlopig aangewezen op Dronten, precies veertien kilometer van hier. Maar och, ik heb een auto en kan wel eens met de vrouw gaan winkelen in Dronten, waar nu een winkelgalerij in aanbouw is. Nood kerken zijn er ook, we zullen ons voorlopig in Dronten moeten oriënte ren. En verder moeten we thuis de gezelligheid zoeken". „Het huis is geriefelijk. Gelijkvloers hebben we een grote woonkamer en drie slaapkamers en boven ook nog een slaapkamer. Over telefoon., wa terleiding en elektra beschikken we ook. Dat alles is wel belangryk", zo besluit de heer Remijn, „maar be langrijker vind ik het, dat je hier als een boer de ruimte hebt. Eu de grond is best, dat is de hoofdzaak." Advertentie} Een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts bleek in talloze gevallen een afdoende remedie tegen zelfs hadnekkige reu matische pijnen. Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die brengen de bloed zuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en onzuiver heden daarin kunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen Een flacon Kruschen is gauw gekocht en U moogt U daarbij reeds verheugen in de weldaad, die U daarvan ondervindt. Vraag uw apothe ker of drogist Kruschen Salts. Grenzen en mogelijkheden van de reclame Op de tweede dag van liet congres van het Genootschap voor Reclame in grand- hotel „De Cocagne" te Eindhoven heeft dr. K. van Dyk, lector in de sociologie aan de rijksuniversiteit te Groningen ge sproken over „massacommunicatie als tydsverschynsel". Hy kwam tot de conclusie dat mits tendentieuze opwekkingen plaats maken voor een meer zakelijke voorlichting reclame in de massacommunicatie niet alleen een grote taak, doch stellig ook een grote toekomst heeft. Dr. C. M. E. van Scholven, lid van de radioraad, besprak „de grenzen en mo gelijkheden van radio- en t.v.-reclame als masacommunicatic". De radio zal zich volgens dr. Van Schelven ter hand having van zijn bestaan moeten specia liseren op het gebied van dc geregelde en zeer snelle berichtgeving. Hij stelde voorts, dat door dc merkwaardige uit drukkingswijze, die de televisie hanteert, een overdaad van reclame zeer wel mo gelijk is. Grenzen moeten dan ook aan de reclametelevisie worden gesteld, vol gons de inleider. Verder werd op de tweede dag het woord gevoerd door de reclamepsycho loog Ludwlg Baron von Holzschuher, de heer R. D. L. Duttun, directeur van de London Press Exchange Ltd., de socio loog prof. dr. W. Banning en prof. dr. J. Pen, hoogleraar in de economische wetenschappen in Groningen. De voor zitter van het Genootschap voor Recla me maakte in zijn slotwoord nog de plannen bekend voor de oprichting van de reclamekringen zuid en noord. De Nederlandse student Herbert Udes is op 11 oktober in Oost- Berlijn veroordeeld tot 6V2 jaar ge vangenisstraf, omdat hij een 20- tal Oostduitsers zou hebben naar West-Berlijn te vluchten. Udes, die voor veearts studeert, werd onder meer beschuldigd van het verval sen van paspoorten, waarmee de Oost- berlijners door de controleposten aan de ~;rens tussen Oost- en West-Berlijn kon- !en komen. De openbare aanklager had acht jaar geëist. Herbert Udes, in november 1936 gebo ren en afkomstig uit Anloo in Drente, heeft in Utrecht gestudeerd en woonde reeds verscheidene jaren in West-Ber lijn, waar hij de vrye universiteit be zocht, aldus is nader meegedeeld. Hy' is niet gehuwd. Iri maart j.l. werd hij in Oost-Berlijn gearresteerd. Tegelijk met hem werden een Belgische katholieke geestelijke en twee Westber- lijnse studenten veroordeeld. Letty Kosterman vervangt Garthoff (Van onze radio en t.v.-redactrice) Bert Garthoff, die op medisch advies „het kalmer aan moet doen" zal voor lopig niet meer de gastheer zyn in het V.A.R.A.-radioprograinma „Dit is uw leven". In do volgende uitzendingen le eerste op 31 oktober a.s. 's avonds an negen tot tien zal Letty Koster man hem vervangen. Letty Kosterman kennen de luisteraars al van het radioprogramma „Rotonde" en van liet programma voor de vrouw. Joop Koopmans blijft de produktie van „Dit is uw leven" verzorgen. Bert Garthoff wel het programma „Weer of 1 - -r" op zondagmorgen doen. Bovendien is er nauwelijks meer te verwachten op bromfietsgebied en zeker niet voldoende nieuws 0111 het in standhouden van een speciaal blad te rechtvaardigen. De A.N.W.B. verzorgt nu nog vier ge specialiseerde „Kampioenen", namelyk de Auto-, Toeristen-, de Kampeer- en de Waterkampioen, bovendien nog de ge specialiseerde bladen „Verkeersrecht" en „Verkeersteclmiek", Te weinig motoren, te veel brommers De bromfiets kan geen nieuws meer bieden (Van een onzer yerslaggevers) De A.N.W.B. heeft besloten twee bondsuitgaven niet meer te doen verschijnen, namelijk de „Brom- fietskfimpioen" en de „Motor- en Scooterkampioen" het eerste blad omdat er te véél bromfietsen zijn, het tweede, omdat er te wei nig scooters en nog minder motor fietsen zijn, beide bladen, omdat er op het gebied van de tweewie- Iers vrijwel niets nieuws meer is en komt en het onmogelijk wórdt de lezers nog voldoende interessan te kopie voor te zetten. Naar schatting zijn er in Nederland nog 175.000 scooter- en motorrijders, waar van er 60.000 lid zijn van de A.N.W.B. Zij hebben recht op voorlichting op technisch gebied. Deze zal nu in een gTatis bondsblad „De Kampioen" gege ven worden. Bovendien zal men voort gaan vanwege de technische afdeling van de bond documentatiebladen ter beschikking te stellen en verschillende boekjes op het gebied van motoren en scooters blijven uitgeven. De belangstelling voor de bromfiets is bepaald niet minder geworden, maar de bromfiets is een vervoermid del geworden als de fiets: iets dat men als vanzelfsprekend accepteert, dat het altijd doet en waar men ver der niet naar omkijkt. Niemand maakt zich meer druk over de brom fiets, temeer, waar de industrie steeds; meer overgaat tot het op de markt brengen van bromfietsen, die „alles zelf doen". LUISTER NAAR\ Radio Luxemburg 208 meter zondag 12 uur g Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 uur Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, o.l.v. Wim lbo gespeeld door Hetty Blok, Annemarie van Ees, Joop Doderer en Jan Oradi aangeboden. door Jttw: chocolade hagel „Arbeidsvrijheid voor schildersbazen" - (Van onze Haagse redactie?. De Sociaal-Economische Raad thans de meerderheid voelt er niets voor de arbeidsvrijheid van de onderne mers in het schildersbedrijf aan banden te leggen. Een ontwerp-advies van de organisatiecommissie in de S.E.R., die wel aan het verzoek tegemoet wilde ko men, werd door de raad naar de com missie voor nader onderzoek terug- 'erwezen. Het bedrijfschap voor het schildersbe drijf had de S.E.R. verzocht de staats secretaris van algemene zaken te advi seren eén wijziging aan te brengen in het instellingsbesluit van dit bedrijfs- schap. Deze wijziging zou de verordenende bevoegdheid van het bedrijfschap moe ten aanvullen, teneinde te bereiken, dat de dagelijkse werkuren van de onderne mers, ook als zij werken zonder perso neel, zouden worden gebonden aan het zelfde maximum-aantal werkuren, dat voor de werknemers geldt. Tegen dit voorstel kwam in de gisteren "ehouden openbare vergadering van de 5.E.R. van vele kanten verzet. De be zwaren werden vooral vertolkt door de Kroonleden en de middenstandsvertegen woordigers. S.E.R.-verordeningen voor vergoedingen leden bedrijfslichamen (Van onze Haagse redactie), een korte discussie heeft de Sociaal- Economische Raad gisteren een verorde ning aangenomen, waarby richtlijnen worden gegeven voor vergoedingen ter zake van verzuim en reiskosten aan Je- den van de bedrijfslichamen. Ook bevat de verordening een regeling betreffende een vaste vergoeding voor representatie, en andere kosten aan de voorzitters. Doel van de verordening is op dit punt meer eehheid tussen de verschillende bedrijfslichamen tot stand te brengen. Het dagelijks bestuur van het Landbouw schap nad in een schrijven aan de S.E.R. betoogd, dat de raad niet bevoegd zou zijn tot het stellen van dergelijke re gelingen. Ook de voorzitter van het pro- duktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, had een bezwaarschrift ingediend. De bezwaren van het bestuur van dit produktschap hadden in het bij zonder betrekking op de maximale ver goeding voor verzuim ten bedrage van 20 per vergadering en op de omstan digheid, dat ten aanzien van de reiskos ten uitsluitend vergoedingen zouden mo gen worden verleend van de kosten van het reizen in de eerste klasse van een openbaar middel van vervoer. De ver- zuimvergoeding bij het produktschap be draagt thans 25 per vergadering. Me]. Klompé commissaris van koningin? (Van onze correspondent) Mcj. dr. M. A. M. Klompé minister van maatschappelijk werk wordt in parle mentaire kringen genoemd als toekom stig commissaris van de koningin Overijsel. De bewindsvrouwe zou wens hebben om in een volgend kabinet niet terug te keren. Hoewel ir. J. B. G- M. ridder van der Schueren pas in 1964 het ambt van com missaris der koningin in de provincie Overijsel zal neerleggen wegens het he reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, doen over de opvolging thans reeds vele geruchten en gissingen de ronde. Eerst werd als zijn opvolger genoemd de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. P. Kolfschoten. De heer Kolf schoten schijnt aan het einde van zijn loopbaan hij wordt in augustus van 't volgend jaar 60 niet meer voor een nieuw ambt te voelen. ASSURANTIE-FUSIE De besturen van de N.V. Assurantie Maatschappij de Nederlanden van 1845 in Den Haag en van de Nationale Le vensverzekering-bank N.V. te Rotter dam hebben overeenstemming bereikt omtrent volledige samenwerking. Het is de bedoeling de beide vennoot schappen naast elkaar te laten voortbe staan, doch haar aandelen te doen over gaan in het bezit ener houdstermaat schappij, waardoor eenheid van leiding wordt verkregen. Daartoe zal zo spoe dig mogelijk worden opgericht de naam loze vennootschap, genaamd Nationale- Nederlanden N.V. met als statutaire ves tigingsplaats Delft. Bij omwisseling van alle aandelen van beide vennootschappen zal het geplaatste en volgestorte kapitaal van Nationale- Nederlanden N.V. 55.605.000 bedragen. Deze vennootschap zal dan aan het hoofd staan van een groep, welker zicht baar eigen vermogen ruim een kwart miljard gulden bedraagt. (Van onze Haagse redactie) De ministerraad heeft besloten, dat liet vervolg de vrouwen van buiten landse arbeiders, die in Nederland te werk zijn gesteld en hun proeftermyn van twee maanden gced hebben door lopen, in Nederland zullen kunnen worden toegelaten, mits er geen kin deren zijn en de betrokken vrouwen bereid zyn hier werk te aanvaarden in de sociale sector, zoals in zieken huizen, sanatoria en woonoorden. Advertentie MINISTERRAAD NAM BESLISSING Mits kinderloos en bereid te werken in sociale sector (Advertentie) neem de voordeliga grote tube. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Colijnsplaat: "IV. van Rheenen, kand. te Rheden, die bedankte voor Goenga. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Examen: aan de theologische hogeschool te Kampen slaagde voor het kand.exa- men de heer J. Veefkind te Hilversum. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Den Haag-Rijswijk en voor NoordseSchut: W- Steenbergen te Meppol. Vicaris S. den Blaauwen uit Axel heeft het beroep van de hervormde gemeente te Oostwold (Westerkwartier) c.a. aan genomen, Ds. D. J. Couvée (vroeger Axel) 45 jaar predikant Het is dezer dagen vijfenveertig jaar geleden, dat ds. D. J. Couvée uit Ben- nekom werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Couvée werd 15 december 1889 te Rotterdam geboren. Op 28 oktober 1917 werd hij door zijn schoonvader, wijlen ds. S- Oudkerk, toen nog predikant te Rotterdam-Kralingen, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Ridderkerk. Daarna stond de jubi laris onder meer vanaf 1946 tot 27 oktober 1957, toen hem emeritaat werd verleend, in Axel, welke gemeente met ingang van 9 januari 1949 met Zoute- spui werd gecombineerd. In Axel maakte ds. Couvée deel uit van de generale synode van 's-Gravenhage. Hij werd bij herhaling afgevaardigd naar de particuliere synode van Zeeland. Voor de particuliere synode van Zee land en in de classis Axel vervulde hij vele deputaatschappen voor de zending. In de classis Axel gaf ds. Couvée daar mede de stoot tot de oprichting van een christelijke openbare leeszaal. Daar werd in die periode in de Pironstraat tevens een nieuwe gereformeerde kerk gebouwd. Te Axel doceerde ds. Couvée ongeveer elf jaar Nederlands, geschie- dens en Hebreeuws aan het gemeente lijk lyceum te Terneuzen. Het Vaticaanse concilie Bisschop van Den Bosch vóór volkstaal in de liturgie Mgr. W. Bekkers, bisschop va» De» Bosch, die door paus Joannes 23 be noemd is tot lid van de conciliecommis- voor de liturgie, heeft in de algome- vergadering in de St.-Pieter gepleit voor een ruim gebruik van de volkstaal in do liturgie. Opvallend is dat de scheidingslijn van voor- cn tegenstanders van de volkstaal in dc liturgie zich grillig door de ver schillede groepen van concilievaders beweegt. Mgr. Calewaert, bisschop van Gent. verdedigde het lat.ijn, terwijl een Aziatische concilievader verklaarde, dat het verbod van het Chinees in de litur gie toendertjjd een grote hinderpaal is geweest bij de geloofsverkondiging In China. Ook een Braziliaanse bisschop noemde het gebruik van de volkstaal voorwaarde voor het herstel van het kerkelijk leven in Zuid-Amerika. De ontwikkeling der debatten in de con cilievergaderingen heeft de voorstan ders van liturgische vernieuwingen, wel ke de leken in staat moeten stellen ac tiever deel te nemen aan de eredienst, in hun aanvankelijk optimisme versterkt, aldus verklaarden verscheidene bis schoppen. PATRIARCH ALEX OVER CUBAANSE KWESTIE Tass meldt dat patriarch Alexis, liet' hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk, een boodsc-hau over de Cubaanse kwes tie heeft gezonden aan secretaris-gene raal Oe Thant van de V.N. In naam van de Russische Orthodoxe Kerk, zo zegt patriarch Alexis, in dit telegram, verzoek ik U de maatregelen te nemen, die nodig zijn opdat de vol kerenorganisatie zijn heilige plicht kan vervullen: het bewaren van de interna tionale vrede, die op het ogenblik be dreigd wordt door het optreden van de Amerikaanse regering tegen Cuba. Moderamen Herv. Synode denkt over reactie op brief staatssecretaris Calmeyer Het moderamen van de Generale Sy node der Nederlandse Hervormde Kerk zal in zijn volgende week dinsdag te houden vergadering aandacht schenken aan de brief, die staatssecretaris Cal meyer van defensie aan de hoofdleger- predikant heeft gezonden. Zoals be kend heeft de heer Calmeyer in een bij die -brief behorende bijlage gereageerd op het geschrift „Het vraagstuk van de kernwapenen". In zijn vergadering zal, het moderamen beslissen (of besluiten de synode daar over te laten beslissen) of op de brief van de staatssecretaris zal worden ge reageerd en zo ja, of die reactie open baar zal zyn. Advertentie j óók voor gascomforen Evangelisatiepredikant Gereformeerde Kerken neemt afscheid In de gereformeerde kerk te Baarn zal ds. W. A. Wiersinga 31 oktober afscheid nemen als evangelisatiepredikant in al gemene dienst der Gereformeerde Ker ken. 's Middags is er een receptie in het geref. evangelisatiecentrum te Baarn, waarbij tevens afscheid zal wor den genomen van de heer W. J. den Boesterd, die vijftien jaar als' penning meester in het deputaatschap zitting heeft gehad. Voor ds. Wiersinga was het deze maand 40 jaar geleden, diat hij zijn loopbaan als predikant begon in Wor- mcr. Hij stond voorts in Weesp, Loos duinen èn Bussurn. Ds. Wiersinga neemt deel aan het werk van de Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad, de stichting „Raad voor Gereformeerde sociale arbeid" en het interkerkelijk overleg en beraad inzake evangelisatievragen. Hij had voorts on der meer een aandeel in het tweede handboek van de Gereformeerde Ker ken. Vijf scholieren mishandelden medeleerling (Van onze correspondent.). Wegens mishandeling en wederrechtelij ke vrijheidsberoving- van een medeleer ling heeft de politie in Deventer proces verbaal opgemaakt tegen vijf leerlingen van de rijks hogere school voor tropi sche landbouw. De jongelui, leden van de Deventer Landbouwers Vereniging, namen gisternacht op het grote kerkhof een lid van het Deventer landbouwers korps, J. F. van der Harst, onder han den. Het slachtoffer bleef geboeid op de hoek van de Duinpoort en de Welle achter. Later in de nacht werd Van der Harst door een agent ontdekt. De politieman was afgekomen op het gekreun van de jongen. Gelukkig bleek dat de mishande ling niet van ernstige aard was. Voor het afleggen van een verklaring kon de scholier meegaan naar het bureau. Directe aanleiding tot het incident was waarschijnlijk een ingezonden stuk van Van der Harst, dat donderdag in het Deventer Dagblad was opgenomen. In dit artikel verklaarde de scholier dat zijn vereniging zich niet schuldig had maakt aan vernieling van het interieur van de sociëteit van de B.L.V., een dag tevoren had het Deventer Dagblad een bericht gepubliceerd over een „inval" in de lokaliteit. FAILLISSEMENTSAANVRAGE DIRECTEUR „FREE AS AIR" AFGEWEZEN De rechtbank te Amsterdam heeft gis termiddag de faillissementsaanvrage van de directeur van de musical „Free as air", (die op;-bet ogenblik in Rotter- flam speeltT.'fle heer Joop Klein Essïhk, afgewezen. De rechtbank achtte het v.or deringsrecht onvoldoende vastgesteld. iDe faillissementsaanvrage was inge diend door mr. E. P. van der Does, na mens de voormalige directeur van „Free as air", de heer Theo Woldberg, die op zijn minst vijf duizend gulden achter stallig salaris zou hebben te vorderen. Als raadsvrouwe van de heer Klein Es- sing trad op mevr. C. J- Welle Donker- Vïsser. Mr. Van der Does heeft inmid dels bekendgemaakt dat hij in hoger beroep zal gaan van dit rechtbankvon- nïs. Premier Djoeanda vervangen De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio en de plaatsvervangend eerste minister dr Leimena, zullen de taak van eerste mi nister in het Indonesische kabinet de len. Dit is gistereu in Djakarta bekend gemaakt. De twee ministers nemen de taak over van dr. Djoeanda Kartawidjaja, reeds een jaar ziek is en nog niet doende is hersteld om zijn werkzaamhe den te hervatten. Dr. Soebandrio zal alle buitenlandse, fi nanciële en economische zaken waar nemen en dr. Leimena die van binnen landse zaken en defensie. In dat geval zal aan de kinderloze vrou wen van een gehuwde buitenlandse arbeider een werkvergunning worden verstrekt, echter onder voorwaarde, dat de werkgever zorgt voor een pas sende woonruimte voor de vrouw. De gehuwde buitenlandse vrouwen, die in de achter ons liggende maanden tijdens de vakantie naar hun mannen in Nederland zijn gereisd en hier werk hebben gevonden in de indus triële sector, zullen bij wijze van overgangsregeling in de gelegenheid worden gesteld tot ongeveer januari 1963 werk te zoeken in de sociale sector. Zijn deze vrouwen hiertoe niet bereid, dan zullen zij „op soepele wijze" uit ons land worden verwij derd. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, hebben dit besluit van de ministerraad op een gister avond gehouden persconferentie toe gelicht. Kinderloos Minister Beerman deelde mede, dat de regering tevens heeft besloten de vrouwen van Spaanse arbeiders hier te lande, die beschouwd kunnen wor den als slachtoffer van de recente watersnoodramp in Spanje, in Neder land te laten, mits ook deze vrouwen bereid zijn werk te gaan verrichten in de sociale sector. In dit geval geldt niet de eis, dat het kinderloze vrou wen moeten zijn. Staatssecretaris Roolvink deelde mede, dat op het ogenblik in Nederland 3850 Italianen en 3250 Spanjaarden werken. Het probleem waar het hier om gaat betreft in hoofdzaak de Spaanse arbeiders. In Italië is men zeer gehecht aan de grond en aan de eigen omgeving. Van de 3250 Spanjaarden is ongeveer de helft gehuwd. De staatssecretaris wees erop, dat er op dit ogenblik in Nederland een enorme behoefte is aan vrouwen voor de sociale seetor. AJs er geen woningnood zou zijn, zouden we alle buitenlandse vrouwen toelaten. Deze fotoafkomstig uit Cubaanse brontoont- een ivachtpost aan een kade in Havana. Op de achter grond het oude fort- „Kasteel Ho bowaar tijdens het bewind van Batista vele Cubanen gevangen werden gehouden. Duitse prijs voor Nederlandse film (Van een onzer verslaggevers) De jonge Nederlandse filmer Rob Hou wer heeft voor zijn tien minutenfilmpje „De Sleutel" van het Westduitse minis terie van binnenlandse zaken een cul- tuurfiimpremïe ontvangen van vijftien duizend mark (ongeveer f 13.500, Rgb Houwer heeft het filmpje-vorig jaar gemaakt met een subsidie van het minis terie van 0., k. en w., dat daarvoor de pot „bevordering van de filmkunst" aan sprak. De Duitse premietoekenning is enigs zins eigenaardig, omdat alleen Westduit se films geldelijk beloond kunnen wor den. Rob Houwer studeert echter aan de filmacademie te München en dat is de reden geweest dat „De Sleutel", hoewel opgenomen in Rotterdam door een Ne derlandse cineast, als Westduitse film wordt beschouwd. In Nederland zal het filmpje, dat de im pressies laat zien van een jongetje dat in een leeg schoolgebouw ronddwaalt op zoek naar zijn huissleutel welke hij over dag verloren is, in november worden uit gebracht in de cineacs. Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, onze geliefde vader, groot- en overgroot vader CÓRNELIS VAN BOVEN, op de leeftijd van 94 jaar en 10 maanden. Borssele: P. van Boven Hoedekenskerke J. Leijs-van Boven Breda: J. van Boven K. P. van Boven- van Oost Goes:' C. Bruggeman Middelburg: K. Dronkers- van Boven J. R. Dronkers Klein- en achter kleinkinderen. Borssele, 26 okt. 1962. De begrafenis zal plaatsvinden te Bors sele op dinsdag 30 ok tober 1962 om 12 uur. Heden overleed onze lieve neef ARNOLD DE VRIEZE op de leeftijd van 16 jaar. Neven en nichten. Souburg, 25 oktober 1962. Na een langdurig en geduldig gedragen lij den nam de Heere nog onverwachts uit ons midden weg onze ge liefde broeder, zwa ger, oom en oud-oom, JOOS MARINISSEN in de ouderdom van 56 jaar. Fam. Marinissen. Fam. Dekker. Sint-Laurens, 26 oktober ,1962. van Na een langdurig en geduldig gedragen lij den nam de Heere nog vrij onverwachts van mijn zijde weg mijn innig geliefde zorgzame man JOOS MARINISSEN in de ouderdom 56 jaar. J. Marinissen- Dekker. Sint-Laurens, 26 oktober 1962. Noordweg 217. De teraardebestelling vindt D.V. plaats a.s. dinsdag te Sint-Lau rens. Vertrek vanaf dc woning om 12.30 uur. Geen bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7