FRANKRIJK MAAKT uit of de Gaulle gaat MORGEN ol blijft SÊÊBT Aristo Geen akkoord bij het leg in Brussel over In geheel Nederland honden aan de lijn LEIDER OF SCHEIDSRECHTER?; DE VRAAG WAAR HET OM GAAT V.S, namen kernproef op grote hoogte Onderbemaling maakte land droog, niet aardstralenkastje PROTEST CUBAANSE AMBASSADE TEGEN TERUGZENDING VAN POST HBPWKX \\XX N ZATERDAG 27 OKTOBER 1962. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE ZAL HET WEL WINNEN" (Van onze Parijse correspondent) Morgen gaan 27 miljoen kiezers in Frankrijk naar de stembus om per referendum met „ja" of „neen" antwoord te geven op de vraag of voortaan de president van de republiek, dus het staatshoofd, moet worden gekozen door het volk. Van het resultaat hangt volgens de jongste radioredevoering van generaal Da Gaulle gistermiddag ge houden het toekomstig lot van Frankrijk af. De aan de kiezers voorgelegde vraag is op zichzelf niet actueel. Want De Gaulle is in 1958 totpresident van de republiek gekozen voor de tijd van zeven jaar en treedtpasaf in 1965. Actueel is de vraag pas ge worden toen De Gaulle dreigde met aftreden als het referendum hem in het ongelijk stelde of als debehaalde meerderheid een zwakke is, beneden de helft plus één van het aantal ingeschreven kiezers. Met die bedreiging van de Gaulle, gis termiddag herhaald, zitten wij midden in het probleem van morgen. De vier oppositiepartijen: de conservatieven, de liberalen, de katholieken en de socialis ten beschuldigen de Gaulle van chanta ge, van een ongeoorloofde druk op de kiezers. Want, zeggen zy, de Gaulle is grondwettelijk gekozen voor de tyd van zeven jaar en moet zijn tijd uitdienen, ook al valt de beslissing van het volk in zyn nadeel uit. Niet wij, oppositiepartijen, hebben om het referendum gevraagd. Het initiatief kwam van de regering. Wordt de rege ring over het referendum verslagen, dan moet de Gaulle daaruit de consequenties trekken en een andere regering benoe men. Daar antwoordt de Gaulle op, dat zijn positie in de afgelopen vier jaar van karakter is veranderd. Vroeger was hij arbiter, scheidsrechter staande boven dè politieke partijen, maar thans is hij gids, leider van Frankrijk. Gids of arbiter Over die laatste vraag gids of arbiter, leider of scheidsrechter zijn de ge moederen in Frankrijk heftig in be weging. Hoe heftig bewees gistermid- Advertentie) Alleen 't beste... goed dag een radiodebat tussen Guy Mol- let, secretaris van de Franse socialis tische party en Michel Debré, gewe zen eerste minister onder de Gaulle en sedert kort vervangen door Pom pidou. Het debat werd gedurende vijftig mi ten gevoerd voor dè microfoon van larticuliere reclamezender, Europe no. en was bijzonder gepassioneerd, vooral van de kant van Guy MoUet, die er ver ontwaardigd tegen in opstand kwam dat de volgelingen van Debré de vier poli tieke partijen over een kam scheren met de O.A.S. Het debat voor de microfoon van Europe 1 demonstreert de eenzijdige manier waarop de staatsradio in Frankrijk door de regering wordt gebruikt. Afgetreden ministers die volgens de traditie zich moeten beperken tot het afwikkelen de lopende zaken in afwachting van de vorming van een nieuwe regering heb ben met de Gaulle drie weken onbeperkt zendtijd gehad, terwijl de vier partyen hun opvattingen moesten kenbaar ma ken in nog geen twee dagen. Een partij de socialistische deed zelfs een beroep op de microfoon van radio-Luxemburg. Lood in de schoenen Het verontrustende in Frankrijk is dat de kiezers morgen met lood in de schoenen naar de stembus gaan. Wie met „neen" stemt is weliswaar prin cipieel tegen de absolute macht aan Binnenvering Ijooilwiïl Schuimrubber HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN Altijd wanneer de wereid- thermometer de J/l nadert word ik door jan en alleman be vorderd tot doorschouwer van de wereldpolitiek. „Wat vind jij ervan f" „Komt er oorlog?" „Wat vind je van Kennedy „Denk je aat Kroesjtsjew het er werkelijk op aan sal laten ko men f" „Geloof jij dat ze het op de spits sullen drijven?" „Zou Rusland het riskeren, ter- ivijl India en Chinaf" „Wat is, volgens jou de beweegre den van Kennedy geweest?" Zo gaat dat nu al een paar dagen lang. Plotseling wordt men deskundige. Men is immers journalist? En journalisten weten immers veel meer dan doodgewone men sen? Zelfs de stukjesschrijvers. Als ik bescheidenlijk zeg dat ik zelfs niet vermoeden kan ivat er onder de fijne schedeldakjes van De Quay en Toxopeus. omgaat, laat staan onder die keiharde van Kroesjtsjew en Kennedy, wanneer ik bescheiden als ik nu eenmaal ben, antwoord: „dat weet nie mand; dat loeten zelfs die beide grootste jongens niet; amice, lieve vriendin hoe zou ik dat kunnen weten?" dan kijken ze mij aan of ik ze met open ogen om de tuin leid en met een gezicht van: na tuurlijk weet je het wél, maar je kunt, of je moogt het niet zeggen". Ik heb wel ontdekt wat er, in al lerdiepste bedoeling, bij die vraag vóór zit: men toil, als narcoticum voor op z'n minst een vol etmaal ongerustheid en zorg, mijn gerust stelling hebben: men wil van mij horen dat het, natuurlijk wéér met een sisser zal aflopen", of dat Kroesjtsjew heus zo gek niet zal zijn..."; „...dat Kennedy precies weet hoe ver hij kan gaan„dat er ten slotte al vijf keer eerder sedert 191/5 zo'n crisis is geweestof „ducht jij nou werkelijk dat Rusland niet begrijpt dat het van een wereld oorlog even veel elelnde zal onder vinden als de Verenigde Sta ten...?" Het is helemaal ongerijmd, maar ook een beetje zielig en zelfs be grijpelijk dat men zulke vragen stelt aan mensen, die er precies even niks van weien als de groen teboer en de slager; men wil een voudig van zijn bange vrees ont heven worden door wie dan oolc. Daarom zeg ik niet meer „daar weet ik even weinig van als wie dan ook". Maar ik zeg: „Natüür- lijk komt er geen oorlog". Men moet aardig zijn voor de mensen. Met zulk een geruststellend ant woord maakt men hun dag goed. En ik gun iedereen zijn goeae dag van ganser harte. „Dacht U nu heus dat Kennedy en Kroesjtsjew zó dom zijnf" Dan gaan zij opgewekt hun weegs. En "ik ook. ELIAS de Gaulle of diens onbekende opvol ger, maar heeft er geen enkele be hoefte aan om de Gaulle nu reeds van het Elysee weg te werken. Wie daarentegen met „ja" .stemt begrijpt nog altijd niet waarom de Gaulle zich al deze soèsah op de hals heeft gehaald en waarom hij nu reeds blanco volmachten moet geven aan een onbekend staats hoofd in 1965, die niet ondenkbaar wel eens Poujade zou kunnen zyn. Wij willen ons niet blindelings in het avontuur storten zeggen de „neen"- stemmers. Daar zijn wy het mee eens, antwoorden de „ja"-stemmers, maar desondanks stemmen wij „ja", omdat anders de Gaulle wegloopt. En wat dan Om te demonstreren hoe de Gaulle oo al wint hij het morgen, het land tegen zich in het harnas heeft gejaagd citeren wij twee recente hoofdartikelen. Met een massieve meerderheid heeft de Gaulle gezegd gaat Frankrijk een schone toe komst tegemoet. Dat klinkt te mooi om waar te zijn, schrijft de hoofdredacteur het Parijse avondblad „Le Mon/le". ier jaar zijn ongetwijfeld belangrijke resultaten geboekt die niemand betwist. Maar het land heeft van de Gaulle meer verwacht dan alleen maar een. eind te maken aan de oorlog in Algerije, de franc te stabiliseren en Frankrijk aan zien in de wereld te. geven. Het land wil de eveneens goed werkende republikein se instellingen, nieuwe politieke zeden en sociale vooruitgang. Op dat gebied heeft de Gaulle gefaald. Van zijn kant achtte de conservatie ve „Figaro" van gistermorgen zich niet in staat de kiezers te adviseren met „ja" of met „neen" te stemmen. Als de Gaulle het wint, aldus de re dactie, zal het een overwinning zijn van malaise, bij velen ingegeven door Onzeker Dat lijkt een juiste tekening van de kelijkheid. Hoeveel aarzelenden zullen er morgen zyn die het parool van de „Fi garo" opvolgen en blanco stemmen' Hoeveel zullen er thuis blijven en zich van stemming onthouden? HOUDT U VAN VOORJAAR AAN UW VENSTERS? Hang Aristo gordijnen 2g J aan al Uw vensters. V1 ^111» <fi Dan haalt U *111 c de lentezon binnen. 2 Vraag Aristo gordijnen. sflii im Vol licht-echte. lirwt ^WlS was-echte, i-npw blijvende kleur. i IWJB» p Vol zon! - - gemene verkiezingen worden gehouden. Za 1de Gaulle zich neerleggen bij een mo gelijke toeneming van de vier oppositie partijen? AI die vragen bewijzen welk een onzekere toekomst Frankryk tege moet gaat. In alle gesprekken hoort men de steeds wederkerende vraag: waarom, waarom? Is de Gaulle nog niet machtig genoeg Compromis ging niet ver genoeg Britse landbouw volgende maand weer aan de orde De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en En geland hebben gisteren in Brussel geen overeenstemming kunnen be reiken over de maatregelen, die voor de Britse landbouw moeten worden getroffen indien Engeland lid wordt van de E.E.G. Een verdere bespreking van dit vraag stuk werd uitgesteld tot de volgende mi nistersconferentie, die half november in Brussel zal worden gehouden. De ministers van de zeven landen zullen zich vandaag bezighouden met twee an dere vraagstukken, de toetreding van Engeland tot de E.E.G. betreffend, na melijk van de speciale regelingen voor India en Pakistan en de kwestie van rechtenvrije vervoer van bepaalde indus triële produkten in de „vergrote" ge meenschap. Niet ver genoeg De beperkte concessies waartoe do mi nisters van de zes E.E.G.-landen donder dagavond Iaat besloten, bleken gisteren niet ver genoeg te gaan voor do leider van de Britse delegatie, minister Hcath, de EJC.G.-voorwaardoii voor de aan passing van de Britse landbouw aan het .enieenschappelyke landbouwbeleid in le „zes" te aanvaarden. Het gehele debat over dit landbouwpro bleem laat zich in drie punten samen vatten: moet het huidige Britse subsidiesy steem voor de landbouw onmiddellijk na de toetreding van Engeland tot de E.E.G. worden afgeschaft of in 1970 (het einde van de overgangsperiode) moet daarvoor in de plaats worden gesteld een stelsel van producenten- of consumentensubsidies volgens welk ritme moeten deze sub sidies worden afgeschaft? Naar in conferentiekringen werd ver nomen, bleef het gesprek gistermor- f en in feite by de beantwoording van e eerste vraag steken. Minister Heath herhaalde nog nadrukkelij ker dan donderdag de Britse argu menten tegen de eisen van de „zes' en het gesprek eindigde zonder enige conclusie. Voordat de ministers van de zeven lan den het landbouwvraagstuk de volgende maand verder gaan bespreken, zullen ambtelijke deskundigen het probleem, dat tot een politiek debat, tussen de mi nisters leidde, op technisch niveau be llet „compromis" van de zes E.E.G. ministers houdt overigens in, dat Enge land onder bepaalde voorwaarden, zou worden toegestaan het huidige stelsel van „deficiency Payments", dat een ab solute garantie voor het inkomen van de Britse boeren inhoudt, voor een aantal agrarische produkten te vervangen door producentensubsidies en niet door c sumentensubsidies, waartegen de En| se bezwaren zich vooral richtten. We produkten daarvoor in aanmerking z den komen is nog geen onderwerp i gesprek geweest. Kinderboekenweek geopend In het theater „De brakke grond" i: Amsterdam is gisteravond de kinderboe kenweek 1962 (van de commissie voor de collectieve propaganda van het Ne derlandse boek) officieel geopend. Dc wethouder voor het onderwijs in Am sterdam, dr. P. J. Koets, heeft de prijs voor het kinderboek 1962 (een bedrag van duizend gulden) uitgereikt aan de schrijver Jean Dulieu. De jury had zyn boek „Paulus de hulpsinterklaas" een stemmig als het beste van het jaar ge kozen. De voorzitter van de commissie voor de kinderboekenweek, de heer J. C. Brink man, wees in zijn welkomstwoord op het belang van het goede kinderboek, dat kan meehelpen het groeiproces van kind naar mens gunstig te doen ver lopen. „Aan de vooravond van deze acht ste kinderboekenweek is het een geluk kig verschijnsel dat men steeds meer begrip aantreft voor de plaats die het lcindei'boelc dient in te nemen", aldus do heer Brinkman. Hij sprak do wens uit dat men ook in Nederland het Belgische voorbeeld zal gaan volgen, kinderen bij de overgang op school een jeugdboek als beloning te geven. Compromis Arbeider gedood door granaat schappij, die opruimingswerkzaamheden by de aanleg van de nieuwe begraaf plaats in IJmuiden verrichtte, is dodelijk getroffen door een scherf van een pioderende granaat. Enige arbeiders van de Heidemaat schappij vonden een granaat en daa_ elkaar uit deze in het vuur te werpen dat zij stookten om vuil te verbranden. Ze zochten dekking achter een boom en het projectiel ging de vlammen in. Bij de ontploffing kreeg een van de arbeiders, de heer Kesteren, een scherf door het hoofd. Advertentie Voorzorgsmaatregel Loslopende honden in Amsterdam worden gedood Alle commissarissen der koningin in de provincies van ons land heb ben van regeringswege het verzoek ontvangen zo heeft het ministe rie van landbouw en visserij giste ren meegedeeld in hun ambtsge bieden het voorschrift uit te vaar digen, dat honden aan de lijn moe ten worden gehouden. Dit voorschrift gold reeds voor een aan tal provincies, maar om redenen van voorzorg werd het gewenst geacht in het gehele land de vrijheid van honden te be perken om de kans op bijten te verklei nen en daarmee uitbreiding van het ge vaar van besmetting met hondsdolheid zo gering mogelijk te houden. Van begin volgende week af zal de Am sterdamse politie terstond verbaliserend optreden tegen eigenaren, houders of De V.S. hebben gistermorgen op onge veer 56 kilometer boven net Johnston- eiland in de Stille Oceaan een kernbom, waarvan de kracht onder de megaton klasse lag, tot ontploffing gebracht. De kernbom was met een Thor-raket. op de bestemde plaats gebracht. In Honoloeloe op Hawaii, 1300 kilometer van Johnston-eiland, werd een witte flits waargenomen. Van de zeven pogingen een kernbom op grote hoogte tol ont ploffing te brengen, was dit de derde ge slaagde proef. „Joint Task Force 8" maakte bekend, dat zondag weer een dergelijke proef genomen zal worden. Papoea's zouden sneller bij Indonesië willen Het „nationale Papoeafront" heeft aldus bericht het Indonesische persbu reau „Antara" aan de Verenigde Naties voorgesteld, dat de overdracht van West Nieuw-Guinea aan Indone sië reeds zal geschieden op 1 januari 196S en dat de volksstemming over de onafhankelijkheid, die in 1969 zou moe ten worden gehouden, niet zal ^oor- hoeders van honden, die zonder muilkorf op straat worden aangetroffen. Zwer vend aangetroffen katten zullen zonder pardon van de straat worden verwijderd. Geen vervoer Honden die in Amsterdam in strijd met het bevel van de commissaris der koningin los rond lopen zullen worden gedood. Bovendien is het verboden honden of katten uit Amsterdam naar elders in het land te vervoeren. De politie zal strenge controle uit oefenen op de naleving van deze maatregel. Aan de uitvalswegen bij Amsterdam zijn borden geplaatst, die aan de maatregel herinneren. De burgemeester van Utrecht heeft gisteren eveneens bevolen dat de politie loslopende honden in de gemeente moet oppakken en laten do den. In navolging van Terschelling en Schiermonnikoog heeft nu ook het ge meentebestuur van Texel het vervoer van honden naar het eiland verboden. De autobusonderneming Naco in Alk maar heeft thans ook op alle lijnen het vervoer van honden gestaakt. Ook hier is een uitzondering gemaakt voor blin dengeleidehonden. De politie in Klazinaveen heeft donder dagavond een hondje gevangen, dat ver schijnselen van hondsdolheid vertoonde. Het werd naar de veterinaire dienst in Emnien gebracht, waar het zal worden onderzocht. De hond hoorde thuis op schip. De schipper had zelf aangifte daan. Voorzover bekend heeft het niemand gebeten. Antara" werd dit voorstel op het Indonesische ministerie van buiten landse zaken ontvangen van de verte genwoordiger van het ministerie tc Hollandia. In het voorstel der Papoea's wordt de zelfbeschikking in 1969, zoals die is opgenomen in de Nederlands-In donesische overeenkomst, „een tacti sche zet van de Nederlanders en de ko lonialisten" genoemd. WAARNEMEND DIRECTEUR DE WOLF SCHREEF BRIEF AAN A.V.R.O. (Van onze r.t.v.-redactrice) De heer H. de Wolf, waarnemend-direc teur van de A.V.R.O., heeft het da gelijks bestuur meegedeeld, dat liy ontheven wil worden van zyn func ties buiten de A.V.R.O. als commis saris en lid van de raad van beheer van de Nederlandse Radio Unie en de N.T.S. Hij heeft de indruk, zegt hij, niet meer het volle vertrouwen te hebben van het A.V.R.O.-bestuur en daarom heeft hij (en heeft ook de heer Bon- genaar, administrateur) bedankt als adviseur van het dagelijks bestuur, in welke functies ze gewend zijn de vergaderingen van het dagelijks be stuur bij te wonen. Dezer dager heeft het dagelijks bestuur zonder hen vergaderd en de heren zien daarin een blijk van minder ver trouwen. De heer De Wolf verklaarde tegen over ons: „ik ben geen oproerkraai er, en ik wil eigenlijk het liefst mijn tijd bij de A.V.R.O. rustig werkend uitdienen. Volgend jaar wordt ik 65. Ik heb als waarnemend directeur (mijn eigenlijke functie is program maleider van de radio), een voorstel gedaan de directie van de A.V.R.O. structureel te moderniseren. Het voorstel is, of wordt wellicht op de vergadering van het algemeen bestuur van 3 november, afgewezen. Daar kan ik me als goed democraat bij neerleggen. Wat ik eigenlijk wil is als demissionair man een te be noemen nieuwe directeur nog een jaar inwerken". Militairen met de „Waterman" naar huis De laatste 600 Nederlandse militairen in Hollandia waren gele gisteren met de „Water- Het Wereldgebeuren die nog i gerd, zijn daag te Bïak nog 300 militairen op nemen, waarna het via Singapore, Djiboetï en Port Said naar Rotter dam zal varen. De militairen op de „Waterman" be horen vrijwel allen tot het 17e in- fanteriebataljon onder commando van overste G. J. Horsthuis. „Waterman" wordt eind november in Rotterdam verwacht. Het grootste deel van de Nederlandse militairen verblijft thans in Biak. De „Waterman' is het laatste troe pentransportschip dat Nederlandse militairen komt ophalen. Het schip neemt ook een flinke hoeveelheid materiaal mee, alsmede een hoeveel heid orchideeën uit de voormalige Nederlandse cultuurtuin. De bloe men zijn bestemd voor een geschenk aan koningin Juliana. De Toegoenezen, een christengemeen schap van ongeveer 200 mensen, die ih 1950 uit Indonesië naar Nieuw- Guinea zijn gevlucht omdat zij we gens hun pro-Nederlandse sympa thieën in Indonesië werden be dreigd, zijn gisteren en vandaag naar Nederland geëvacueerd. Zoals gemeld, heeft de regering van Suri name zich in principe bereid ver klaard, deze Toegoenezen op te ne men in Suriname. IR. DOYER NA ONDERZOEK; Kastje zou 70 gulden waard zijn In zijn strijd tegen wat hij noemt ,de geld uit de zak klopperij van de verkopers van zogenaamde aardstralenkastjes" heeft de in dustrieel ir. Doyer uit Assen, nu het belangrijkste bewijsmateriaal van de theorieën van de aardstra- lenexpert de heer Bron uit Ede, aangevallen. De heer Bron zou namelijk door het plaatsen van een aardstralenkastje in het weiland van boer Van Herk te Ber- kenwoude, dit land gedraineerd hebben. Tevens zou de kwaliteit van het gras zyn verbeterd. De heer Doyer zegt na een onderzoek ter plaatse tot de conclusie te zijn geko men, dat onderbemaling de oorzaak is van het droog zijn van het land. Het land kan zelfs nooit drasig geweest zijn zo meent hij want reeds jarenlang wordt het weiland door een molentje langs een der sloten onderbemalen. Dat het gras in kwaliteit verbeterde na het plaatsen van het aardstralenkastje komt, aldus ir. Doyer, doordat boer Van Herk onge veer tegelijkertijd met een andere be mesting van zijn land begon. Hy schakelde namelijk over van kunst mest op natuurlijke mest. Door het ja renlange gebruik van stikstofhoudende kunstmest was de grond verbrokkeld en de graszoden aangetast. De vorming van humus heeft hier verandering in ge bracht. Kastje geopend i andere boer, de heer Sybre van Dijk te Hitzum (Fr.), heeft zijn kastje afge staan aan de heer Doyer. Het kastje is door een notaris in Den Haag geopend. Hiervan werd proces-verbaal opge maakt. Na verbreking van het loodje werden er volgens ir. Doyer in het bruingclakte doosje aangetroffen: twee triplexplaten met boutjes op elkaar geklonken, waar tussen zich twee verzilverde koperen schyven bevonden. In het midden was een spiraal geplaatst, gemaakt van 92.5 percent zilver (dit werd na een onder zoek vastgesteld). De waarde van het zilver wordt op on geveer 40 gulden geschat. Met arbeids loon erbij is het kastje, aldus de heer Doyer rond 70 Dijk heeft er 3 China, India en Rusland De Chinees-Indiase oorlog op de flan ken van de Himalaya heeft niet al leen India in moeilijkheden gebracht. Het conflict heeft ook problemen ver oorzaakt voor Rusland. Moskou verkeert door de grensruzie in een moeilijk parket. Premier Nehroe heeft opnieuw, maar ditmaal met zeer veel nadruk, aan de Russische premier gevraagd in het geschil te bemiddelen. De betrekkingen tussen Peking en Mos kou zijn echter niet van dien aard, dat Kroesjtsjew zo maar bij de Chinese re gering kan aankloppen om welwillend ontvangen te worden. Voor China, dat het offensief in het Indiase grensgebied zelf begon, komt dit oorlogje met alle publiciteit, die er het gevolg van is, eigenlijk ook niet he lemaal gelegen. De algemene vergade ring van de Verenigde Naties had na melijk op haar agenda de toelating van China tot de volkerenorganisatie staan. De debatten over dit onderwerp werden reeds beïnvloed door de ontwikkelingen in India en voor communistisch China bleek dat geen voordeel te zijn. Deze week ving het gesprek over China's toelating aan. De plotseling ontstane crisis rond Cuba leidde de aandacht van de afgevaardigden weliswaar tijde lijk van China af, maar uit de eerste debatten is toch al gebleken, dat de Chinese agressie in de algemene verga dering grondig besproken zal worden. Tot de eerste sprekers over het onder werp China behoorden de Russische af gevaardigde Zorin en zijn Amerikaan se collega Stevenson. Zorin ratelde de gebruikelijke Russische verklaring af, die eindigde met de eis, dat China tot de volkerenorganisatie moet worden toegelaten. Adlai Stevenson bestreed deze eis met verve. Hij stelde de Chinese overval op Indiase grensposten aan de kaak en ci teerde het dramatische beroep, dat pre mier Nehroe had gedaan op het Indiase volk om in eendracht pal te staan te genover de agressor uit het noorden. T Joorlopïg kwam men in dc algemene V vergadering van de Ver. Naties nog niet verder dan een discussie over de stemprocedure. De Russische afge vaardigde Zorin probeerde de algemene vergadering over te halen de toelating van China te beschouwen als een proce durekwestie, waarvoor slechts een ge wone stemmenmeerderheid vereist zou zijn. Amerika wilde de kwestie van China's toelating echter zien als een zaak van uitzonderlijke importantie, waarvoor een tweederde meerderheid van de stemmen vereist is. Stevenson, die de Chinese communis ten in weinig vleiende woorden be schreef als nietsontziende, agressieve barbaren, sprak de hoop uit, dat de ledenlanden de Chinese aanval op het Indiase buurland op dezelfde wijze zou den beoordelen als Amerika. Hij was er zeker van, zei hij, dat de Chinese aanvraag voor het V.N.-lidmaatschap met nog meer stemmen zou worden verworpen dan bij voorgaande stem mingen. De woorden van Stevenson werden evenals een tevoren gehouden redevoe ring van de nationalistisch-Chinese af gevaardigde van Formosa, beantwoord met applaus van de in grote getale opgekomen bewoners van New Yorks Chinese wijk. Stevenson hoopte ongetwijfeld op de stemmen van de neutralistische landen, toen hij verklaarde op een overweldi gende, afwijzende meerderheid te ho pen, wanneer over de toelating van China tot de Verenigde Naties gestemd zal worden. Ook voor Moskou liggen de kaarten onvoordelig. Een al te vurig plei ten van de Russen voor de Pekinese zaak kon in New Delhi en ook in an dere hoofdsteden van het neutralistisch blok wel eens als een onvriendelijke houding tegenover India worden opge vat. Het Kremlin is er op uit zowel de vriendschap met Peking als met New Delhi te bewaren. Er is dan ook nog weinig bemiddelend initiatief van de Russen uitgegaan. Kroesjtsjew heeft zich beperkt tot een beroep op beide partijen om een vreedzame oplossing voor 't geschil te zoeken. Een soortge lijk verzoek werd in New Delhi en Pe king al eerder ontvangen en de Chinese communisten hebben er toen zeer lauw gereageerd. De Chinezen verklaar den zich wel bereid tot onderhandelen, doch dachten er niet over eerst hun troepen uit India terug te trekken. En dat is juist de voorwaarde die pre mier Nehroe stelt. De Chinezen, zo eist Nehroe moeten hun oude stellingen ach ter de MacMahongrenslijn betrekken en ilden waard. Boer Van 10 gulden voor betaald. P.T.T. STUURT ALLES TERUG Onbevredigende antwoorden op vragen B m\V x (Van onze Haagse redactie). De ambassadeur van Cuba in Den Haag heeft gistermorgen bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag geprotesteerd tegen het feit, dat de Nederlandse pos terijen de post van de ambassade en de Cubaanse consulaten voor de regering in Cuba niet meer ver zenden en terugzenden met het stempel „retour afzender. Verkeer tijdelijk gestaakt". Dc Cubaanse ambassadeur deelde gis termorgeu tijdens een persconferentie in de ambassade mede, dat volgens zyn op vattingen de Nederlandse posterijen, ook al kunnen zy zelf de post voor Cuba niet meer naar de plaats van bestemming di rigeren, de plicht zouden hebben om de ze post in ieder geval zo dicht mogelyli naar het land van bestemming te bren gen, opdat van daaruit kan worden on derzocht welke mogelijkheden er zijn de post in Cuba te brengen. Er is wel telefonisch en telegrafisch con tact tussen de Cubaanse ambassade en de regering in Havanna. De ambassa deur deelde althans mede telegrafisch de opdracht te hebben gekregen een pers- conferentie te houden. Hij begon de bij eenkomst met het voorlezen van een lange verklaring, welke er op neer kwam dat Cuba een socialistisch land wil zijn en de wereld niet het recht heeft zich met de interne zaken van Cuba te be moeien. De ambassadeur zei na afloop van zijn verklaring dat hy geen discussie tod'-' over de interne politiek van Cuba. ;p een waag waarom Cuba, om in /rede een eigen weg te vinden, aan valswapens nodig heeft, antwoordde de ambassadeur „Het is onjuist dat we nucleaire wapens hebben". Het antwoord, dat geen antwoord was op de gestelde vraag, werd voor kennis geving aangenomen, omdat de am bassadeur ook al eerder had laten blijken de bedoeling van de verschil lende vragen niet te (willen) onder kennen. Protestmars N-ist het schrijfbureau van de Cubaan se ambassadeur zetelde mej. Maria C. J. Snethlage (67 jaar oud, maatschappe lijk werkster), die secretaresse is van de „werkgroep informatie Cuba". De werk groep „een jaar geleden door enkele vrije mensen gevormd omdat de bericht geving over Cuba zo schandalig slecht is", aldus mej. Snethlage organiseert vandaag een protestmars in Amsterdam. Dan zal een pamflet worden uitgedeeld, waarin de werkgroep opheffing van de blokkade eist, protesteert tegen de oor logsdreiging en het recht verdedigt van het Cubaanse volk en de Latijns-Ameri kaanse volkeren op zelfbeschikking. In het comité van aanbeveling hebben on der andere zitting dr. Kr. Strijd, drs. Th. De Cubaanse ambassadeur (rechts zittend) tijdens de persconferentie in de ambassade in Den Haag. van Tijn, prof. dr. J. de Graaf, prof. dr. G. J. Geers bekende namen in vrij heidscomités en ook het Eerste Ka merlid voor de P.v.d.A., mr. G. J. Cammelbeek. De heer Cammelbeeck verblijft op het ogenblik in België en bleek derhalve niet bereikbaar te zyn voor commentaar. Zyn echtgenote deelde desgevraagd me de dat zij aannam dat haar man ook nu nog achter de werkgroep staat. Erg plezierig ziet gens voor India niet uit. Voor een deel is dat Nehroe's eigen schuld en dat heeft hij ook ruiterlijk toegegeven. De Indiase premier is er eerlijk voor uit gekomen, dat India fouten heeft ge maakt door omwille van zijn neutralis tische politiek de opbouw van de strijd krachten te verwaarlozen. handelaars naar de Verenigde Sta ten gezonden om aan te dringen op spoed bij de levering van vliegtuig onderdelen en ander strategisch be langrijk materiaal. De Indiase troepen zijn slecht uitgerust en niet ingesteld op oorlogvoering in de bergen. Een detachement versterkingen moest enke le dagen geleden worden teruggetrok ken voor het iets van de tegenstander had gezien of gehoord. De Indiase soldaten hadden namelijk door gebrek aan goede winterkleding bijna allemaal longontsteking opgelopen. Er zijn toen extra truien uitgereikt. Alleen met truien is het echter moeilijk een oorlog te voeren, laat staan te winnen. Minister van defensie Krishna Menon kan nu wel beweren, dat zijn troepen tot de laatste man en het laatste schot zullen vechten, maar zo'n bewering is nog geen garantie voor een goede af loop van de strijd. Overigens is nog steeds niet bekend, hoe groot de verliezen van beide par- tijen zijn. Zowel China als India maken melding van zware verliezen. Wanneer echter oosterse volken oorlog voeren, spreken ze al snel van veel gesneuvel den, en later blijkt dat dan heel erg mee te vallen. De Indiase regering heeft gisteren voor het hele land de noodtoestand af gekondigd. De burgerwacht is opge roepen. Dat klinkt indrukwekkend, maar dat is het niet, want de burger wacht die 1 miljoen mannen telt, heeft nog nooit met wapenen geoefend! Ze zullen nu een militaire opleiding krij gen. Beter laat dan nooit. KRISHNA MENON beter laat dan nooit.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3