Raad van Vlissingen verkocht alle Britannia-aandelen aan Landbank Voorlopige oplossing Beheersvorm Zuid-Sloe Afscheid in „Bethesda" van adjunct-directrice Zeeuwse ALMANAK COMMISSIE STREEKVERBETERING STELDE WERKPLAN 1963 VAST Zr. M. J. Blok in Vlissingen GROTERE KANS OP WAARDEVAST PENSIOEN EN MINDER KORTING PLAN SPORTHAL IN VLISSINGEN SCHETSKLAAR 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1962. Horecabedrijf geen gemeentezaak Krediet van ruim één miljoen voor ulocomplex aan Adr. Coortelaan Voor de Vlissingse raad is gistermiddag definitief een eind gekomen aan een traditioneel jaarüjks.discussie-onderwerp: de exploitatie van de N.V. Grand Hotel „Britannia". Men weet het: die exploitatie was niet winstgevend en de gemeen teraadsleden spraken vaak zorgelijk en uitvoerig over de tekorten, omdat de ge meente Vüsingen de belangrijkste aandeelhoudster was. Gistermiddag echter be sloot de raad 280 prioriteitsaandelen (a f 1000) in het maatschappelijk kapitaal van Britannia aan de Landbank N.V. in Den Haag te verkopen. Een verkoop te gen een koers van honderd procent en dus was tevredenheid de tendens van de opmerkingen van de raadsleden. In het algemeen achtte men het juist, dat de ge meente destijds besloten heeft deel te nemen in het kapitaal van Britannia, om dat daardoor het hotel-restaurant voor Vlissingen behouden bleef. „Maar de tyd was nu rijp om deze uit nood geboren maatregel ongedaan te maken", aldus de heer H. van Rooijen (c.h.). En de heer W. P. Mamerlinek (k.v.p.) voegde er aan toe: „De exploitatie van een horecabedrijf kan niet een blijvende taak van een gemeente zijn". Daarom waren alle sprekers er over verheugd, dat b. en w. deze verkoop aan de Landbank hebben kunnen bewerkstelligen. soneel der christelijke ulo inzake de huis vesting van de school voor kennisgeving aan te nemen. „Dat besluit is toch wel erg schraal", aldus de heer J. Joustra, die het onbegrijpelijk noemde dat de be trokken inspecteur en het betrokken de- De heer E. de Priester (p.v.d.a.) meende, dat er „ondanks de vele kri tieken, die er in de raad zijn ge weest", nu toch reden is voor enige dankbaarheid en hulde aan b. en w., die dit bedrijf voor Vlissingen hebben behouden en die nu deze oplossing ge vonden hebben. Omdat er hiermee een financiële last van Vlissingen wordt afgewenteld, meenden de heren Hamelïnck en H. B. J. Knoop (v.v.d.) dat er nu wellicht meer spoed gezet kan worden achter wensen als een sporthal en een overdekt zwembad. „Niet altijd ben ik het eens geweest met de gedragslijn van b. en w. in deze zaak", zei de heer E. T. Oosterhuis, „maar nu ben ik het wel eens met het college". Hij vroeg of er voor het perso neel, dat Britannia al jarenlang dient, ook garanties zijn, dat zij kunnen aan blijven. Burgemeester mr. B. Kolff kon vertellen, dat hoewel er geen schrif telijke garanties zijn gegeven, „maar die zijn er bij het tegenwoordige regiem ook niet" de Landbank heeft toegezegd, dat al het personeel kan aanblijven. Willem ie Zwijger Bij de over te leggen stukken was een schrijven van b. en w., waarin de raads leden werden voorgelicht over het mo zaïek, dat op het nieuwe stadhuis zal worden aangebracht: twee wapens, het historische wapen van Prins Willem de Zwijger, alsmede het Vlissingse gemeen tewapen. Verschillende sprekers wezen er op, dat dit Vlissingse wapen afwijkt van het officiële Vlissingse wapen, zoals dat is vastgesteld door de Hoge Raad van Adel. Burgemeester mr. B. Kolff zette uiteen, dat men het wapen van Willem de Zwij ger had gekozen, omdat deze prins als eerste het markiezaat Vüssinge en Vee- re aankocht en daarmee als eerste de band tussen Oranje en Vlissingen legde. „En daarom hebben we ook het Vlis singse wapen van rond 1580 gekozen", aldus de burgemeester. Op dit wapen heeft de bekende Vlissingse fles geen kettingéh maar oren. Het mozaïek zal ongeveer 5 meter hoog en vier meter breed geworden. De beide wapens, de een schuin boven de ander geplaatst, worden verbonden door ban den. De heer S. Joustra (p.v.d.a.) wees op het mozaïek, dat aangebracht is op Britannia en achtte de „pasteltinten van dit mozaïk" niet geschikt vóór het nieu we raadhuis. Burgemeester Kolff vertelde echler. dat het mozaïek voor het stadhuis ge maakt zal worden van stukjes glas. feller van kleur, die d.crdat ze niet tot een egaal vlak worden ge maakt flonkeren in de zon. Ten slotte liet de raad dan ook weten, dat men akkoord kon gaan met dit ont werp. parlement deze toestand van de school zolang hebben getolereerd. Ook de heer Van Rooijen noemde de huisvesting van de ulo's een hopeloze zaak. „Als we het optimistisch bezien, zal het toch nog twee jaar duren eer het nieuwe complex klaar is" zo meende hij. Hij drong er dan ook op aan een deel van de school zo lang onder te brengen in de Glacis- straatschool. Deze school heeft echter al een bestemming als Stadsschuur voor gemeentewerken. De heer Van Rooijen suggereerde echter gemeentewerken voorlopig onder te brengen in een bin nenkort leegkomende loods aan de Edi- sonweg. Wethouder F. G. Smit wees ei echter op, dat de rijksgoedkeuring voor de „Stadsschuur" verwezenlijkt moet worden. Wethouder Poppe kon echter mee delen,, dat hem nog een waardevolle suggestie is gedaan, waardoor er hoogstwaarschijnlijk binnen een half jaar toch nog een uitwijkmogelïjkh"!J voor de uloscholen komt. Bovenc.... zegde het college van b. en w. toe het personeel van de christelijke ulo uitvoerig in te lichten. Voor verbetering van de beschoeiing van de vissershaven werd een krediet van 6000 beschikbaar gesteld. GOEDKOOP AARDGAS Erg schraal Een krediet van 1.010.000 werd be schikbaar gesteld voor het bouwen van een uloscholencomplex aan de Adriaan Coortelaan. De Oosterhuis her innerde er aan, dat de begroting voor dit complex hoger lag dan het beschikbaar festelde bedrag, maar wethouder W. 'oppe zegde toe, dat deze begroting te ruggebracht zal worden tot dit bedrag. „De rijksgoedkeuring is toegezegd tot dit bedrag en er is reeds contact opge nomen met de architect", aldus de wet houder van onderwijs. Hoezeer dit nieuwe ulocomplex nodig is, bleek uit het volgend voorstel, waarin b. en w. vroegen een adres van het per- Boulevardrapport nog even wachten „Het is ons bekend, dat in afwachting van een beslissing over de beheersvorm van het Zuid-Sloe gestreefd wordt naar een voorlopige oplossing". Dit zei bur gemeester mr. B. Kolff van Vlissingen gistermiddag in de raad in antwoord op schriftelijke vragen, die de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) ongeveer een maand ge leden stelde. De heer Knoop meende, dat langer uitblijven van een beheers vorm zoal niet verlammend dan toch vertragend op de ontwikkeling van het Sloeplan zal werken. De burgemeester verwachtte, dat deze voorlopige regeling deze bezwaren belangrijk zal ondervan gen. Ook het wetsontwerp voor de herinde ling van Walcheren kwam tijdens de rondvraag nog even ter sprake. De heer H. van Rooijen (cJi.) was een weinig te leurstellend over het feit, dat deze grens wijzigingen pas op 1 januari 1964 zullen ingaan. Hij vroeg b. en w. dan ook te trachten deze wijzigingen al op 1 juli 1963 te doen ingaan. Burgemeester Kolff achtte die mogelijkheid echter klein, om dat er nog veel afgehandeld moet wor den. „Zo moeten er nog verkiezingen worden gehouden", aldus de burgemees ter. AARDGAS „We staan aan het begin van een enorme ontwikkeling van aardgas als krachtbron voor industrieën en als woningverwarming", stelde de heer S. Joustra (p.v.d.a.). Hij wees er op. dat reeds zes provincies op het net van aardgas zijn aangesloten en dat met name Zuid-Holland, Brabant en Limburg niet lang meer op aanslui ting behoeven te wachten. Pas over 6 a 10 jaar maakt Zeeland kans op aansluiting, „hetgeen wil zeggen", aldus de heer Joustra, „dat over die periode het gas in Zeeland 4 a 5 maal zo duur zal zijn als in de rest van ons land". Hij meende dan ook, dat Vlissingen liet initiatief moet nemen, stappen bij Gede puteerde Staten van Zeeland moet doen en dat vele gemeenten Vlissingen in dit initiatief zullen steunen. Burgemeester Kolff deelde mee, dat het hem bekend was, dat de directeur van de Maatschappij tot Gasvoorziening Midden-Zeeland reeds contact heeft op genomen met de desbetreffende instan tie in Den Haag. „De verwachting is, dat het aardgas Zeeland in 1968 zal berei ken", aldus de heer Kolff. Hij was bereid gaarne de opmerkingen van de heer Jou stra naar voren te brengen. BOULEVARDVERBETERING De heer S. J. Adriaanse (k.v.p.) wilde weten of er reeds meer gegadigden wa ren voor de Lange Zelke, naast het Hema-gebouw. „Op het ogenblik zijn er geen nieuwe mededelingen te doen", ant woordde de burgemeester. De heer E. T. Oosterhuis (v.v.d.) drong er op aan het rapport van het ingenieursbureau Has selt en De Koning over de verbetering van de Boulevards Bankert en Evertsen reeds in de volgende raad ter tafel te brengen. „We zetten er spoed achter", aldus de heer-Kolff, „en we hebben vol gende week een bespreking met de ar chitect, maar of het reeds in de volgende raad gebracht kan worden betwijfel ik". Centrale verwarming S AWE MA NV Hederstraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Huisslachting Ten plattélande bestaat nog hier en daar het instituut van het huis- slachten, een gebruik dat naar wij menen te weten in vroeger jaren veel weg had van een rituele plechtigheid, waar overigens bij zonder aardse zaken al-s daar zijn spek, vet en vlees uit voort vloei den, Nou ja, vloeiden Het enige wat er vloeide was vermoe delijk het bloed van het varken en daar kwam dan nog bloedvjorst van. Iedereen nog present Goed, dan gaan we verder. Zij die geen bloed kunnen zien, mogen nu de zaal verlaten. Dat huisslachten vergt een ver gunning, aan te vragen bij het hoofd van de vleeskeuringsdienst. Op een aanvraagformulier, uiter aard, want aanvraagformulieren behoren tot de zaken, waar een klein land groot in kan zijn. Die man in Oostburg had het on getwijfeld naar beste weten inge vuld, maar het hoofd van de vlees keuringsdienst verbleekte toch even, toen hij het formulier onder ogen kreeg. In de kolom .fiiersoort en aan tal" stond met kloeke letters ge schreven: ,4 vader' Spookachtige taferelen ontrolden zich aan het oog van het hoofd. Een woningnooddrama? Ging er iemand opa uit de teeg ruimen f En moest hij straks het vlees van opa keuren f Brrrr. De man rende weg, spoorslags naar het opgegeven adres, waar hij gelukkig nog tijdig arriveerde. Vader leefde nog en opa ook. 't Ging toch om een varken. Vader had zich verschreven. Een hoogst bedenkelijke verschrijving, dat wel, maar dat is meer een varken tje om door Freud te worden ge wassen. NAJAARSCONFERENTIE ZONDAGSSCHOLEN IN GOES De „Nederlandsche Zondagsschool Ver- eeniging" zal ook dit jaar weer haar regionale najaarsconferenties beleggen. In Goes worden op 10 november in de „Prins van Oranje" zondagsschoolleiders (sters), onderwijzers en andere belang stellenden samengeroepen. Ds- P. W. Spruyt, bestuurslid van de N.Z.V., Ne derlands hervormd predikant te Am sterdam en tevens leraar aan de her vormde kweekschool te Amsterdam, zal het onderwerp: „De opleiding van jon gere krachten" inleiden. In de ochtend vergadering wordt het onderwerp: „Waardeer uw bijbel" ingeleid, waarbij de discussie in spelvorm wordt gehou den .afgewisseld met visuele beelden. Veel aandacht zal op deze conferenties ook worden besteed aan de viering van het kerstfeest. Na de inleiding van het onderwerp: „Is kerstfeest een christe lijk feest?" zullen de liturgie, zaï kerstevangelie ,vrij kerstverhaal aan orde worden gesteld. De bijeenkomsten vangen aan des morgens te 10.30 uur en zullen 's avonds omstreeks 8.45 uur worden beëindigd. Tevens is gedurende de gehele dag een tentoonstelling, die tot titel draagt: „Veilig Verkeer, ook voor het kind". Nieuwe organisatie landbouw voorlichting Dr. ir. C. W. C. Beekom H.I.D. in Zeeland Hoewel de geleidelijk In te voeren reor ganisatie van de landbouwvoorlichting nog de nodige tijd zal vergen, maakt de voorbereiding van de nieuwe organisatie van dienst goede vorderingen, zo meldt het Zeeuws Landbouwblad. De nieuwe afdeling van de Directie van de Land bouw ten departemente voor de centrale gecoördineerde behandeling van alle aan gelegenheden van de landbouwvoorlich ting en het landbouwkundig onderzoek komt onder leiding te staan van een al gemeen directeur. Als zodanig zal naar in de bedoeling ligt de tegen woordige directeur van de tuinbouw, de heer dr. ir. G. de Bakker, destijds rijks- landbouwconsulent te Goes, gaan optre den. De algemeen directeur zal worden bijgestaan door de directeuren van de tot stafafdelingen te reorganiseren di recties van Akker- en Weidebouw, Tuin bouw, Veeteelt en Zuivel en nieuw te benoemen directeuren voor algemene voorlichtingsaangelegenheden en be heerszaken. Voor de beide laatste, nieu we, functies komen ln aanmerking, res pectievelijk, de heer ir. J. M. A. Penders, thans nog Inspecteur voor de landbouw voorlichting en de heer J. Melse, thans nog verbonden aan de afdeling Alge ne Zaken van de Directie van de Le VEILIG EEftSTF E j|_ .-JEOERLANDSCHE WACHTMEESTER VING T1JGERHAAI TE BURGH De wachtmeester le klasse der rijks politie C. Verwijs uit Burgh had dezer dagen een vreemde eend in de bijt. Bij het vissen kreeg hij op een gegeven moment een vreemde ongeveer 60 cm lange vis aan zijn werphengel. Het bleek bij nader onderzoek een „tijgerhaai" of hondshaai te zijn, die voornamelijk in zuidelijker wateren als de Middellandse Zee pleegt te voorkomen. KOEWACHT EN OMSTREKEN Rij kslandbouwconsulent nam afscheid Tijdens een algemene vergadering heeft de Commissie Streekverbetering Koe wacht en omstreken vrijdagavond de be groting en het werkplan voor het jaar 1963 vastgesteld. Een duideljjk vervolg op 1962, waarin de stTeekverbeterings- gedachte op grote schaal ingang heeft gevonden, aldus de toelichting op het werkplan. Ook in 1963 zullen weer diverse onderzoeken plaatsvinden. Met name in de landbouw en veehouderij op het gebied van de arbeidsbezetting, sa menstelling gezinnen en van de bedrijfs structuur. Verder staan in deze sector tal van demonstraties op het programma. Getracht zal onder meer worden nog een demonstratiebedrijf te creëren ter grootte van 20 5 25 hectare. Vee- en varkenskeuring zullen worden ge stimuleerd. Ter verbetering van de veestapel zullen wederom premies worden toegekend, maar uitsluitend ten behoeve van zogenaamde A-die- ren. Op het gebied van de tuinbouw is enige vooruitgang te bespeuren. Met de groenteteeltvakschool, zo bleek ter vergadering, gaat het niet zo best. De levensvatbaarheid blijkt niet Ook in 1963 zal een hulpassistei werk in het streekverbeteringswerk voortzetten. Aan de teelt van asperges zal, met het oog op de zeer geschikte grond, meer aandacht worden besteed. Ook op het gebied van de tuinbouw staan onderzoeken, demonstraties, wed strijden en excursies op het programma. Op agrarisch-sociaal gebied zal weder om de nodige voorlichting worden ge geven. Een groot aantal punten bevat verder het werkplan op het gebied huis houdelijke voorlichting. Algemeen is men van oordeel, dat het gebied, omvat tende gedeelten van de gemeenten Over slag, Zuiddorpc, Koewacht, St.-Jansteen en Clinge in de afgelopen twee-en-een- half jaar de nodige verbeteringen heeft ondergaan. Veel aandacht is besteed aan voorlichting. Ter vergadering werd nog meegedeeld, dat in het streekverbete- ringsgebied Eede en omstreken een groot aantal mensen vergunning zal worden gegeven tot het zelf trekken van witlof. Inmiddels zijn ook voor wat be treft Koewacht en omstreken door het ministerie van landbouw gegevens op gevraagd van hen die voor een onthef ing van deze erkenning in aanmerking komen. Aan het eind van de bijeenkomst nam oorzitter C. J. Vereautcren namens de commissie afscheid van de rijksland- bomvconsulent voor Zeeuwsch-Vlaande- ir. J. A. H. Haenen, in verband met is aanstaande vertrek naar Zeven bergen. De heer Vercauteren zei, dat ir. Haenen in Zeeuwseh-Vlaanderen een zeer verdienstelijk werk heeft verricht. Hij dankte de landbouwconsulent na mens de gehele grensstreek, omdat de scheidende ingenieur een groot Uveraar is geweest voor de streekverbetering en ruilverkaveling in het gebied. Namens de commissie bood hij ir. Haenen als stoffelijk blijk van waardering een fraaie bureaulamp aan. In een dank woord gaf de scheldende consulent een algemeen overzicht van zijn bevindingen in zjjn ruim zes Zeeuws-Vlaamse jaren. bouw. Voor de vervulling van de komen de vacature van directeur van de Tuin bouw zal worden voorgedragen de heer ir. A. de Zeeuw, hoofd van de afdeling Tuinbouw van het Landbouw-Econo- misch Instituut. Binnen afzienbare tijd zal verder voor zien kunnen worden in de leiding van de landbouwvoorlichting in de provincies. In elke provincie komt n.l. een hoofd ingenieur-directeur aan het hoofd van de dienst. Het ligt in de bedoeling dat als hoofdingenieur-directeur voor de voorlichting ln Zeeland zal optreden: dr. ir. C. W. C. van Beekom, rijkslandbouw- consulent te Goes. In Groningen wordt dit: ir. M. Sanders, rijkslandbouwconsulent te Groningen; destijds adjunct-landbouwconsulent te Goes. De hoofdingenieur-directeur krijgt in de provincie de algemene leiding, met de nadruk op de beoogde coördinatie van de arbeid der ln zijn ambtsgebied wer kende consulenten voor de onderschei dene bedrijfstakken en de opbouw van de samenwerking met het agrarische be drijfsleven, zowel op het gebied van de voorlichting als van het regionale onder zoek. Afscheid „Je eigen dingen op zij zetten" „Als verpleegster moet je je ei gen dingen opzij zetten. Je hebt er niet veel tijd voor, maar het is een heel mooi werk om de mensen te helpen. Je moet er voor voelen. Niets moet je te veel zijn. Ook niet als een pa tiënt eens iets extra's vraagt, want de patiënten zijn helemaal afhankelijk van het verplegend personeel". Zuster M. J. Blok, tot 1 november nog adjunct directrice van het christelijke streekziekenhuis „Bethesda" in Vlissingen zegt het met enige nadruk. Zaterdag 3 november neemt ze tjj- dens een bijeenkomst in ,,'t Anker" in Vlissingen afscheid van „Bethesda" wegens liet bereiken van de pensioen gerechtigde leeftjjd. Ze kwam 31 juli 1931 als hoofdverpleegster in het toen pas gereed gekomen ziekenhuis en werd september 1946 benoemd tot adjunct-directrice. Zr .Blok werd 23 januari 1902 in Rilland geboren, ging in april 1922 voor de opleiding van het diploma A naar Middelburg en werkte nog twee jaar in rijksklinie ken, waar ze de aantekening kraam- verpleging behaalde. Op 29-jarige leeftijd werd ze hoofdverpleegster in Vlissingen. Veertig jaar in de verpleging, waar van 15 jaar als hoofdverpleegster en 16 jaar als adjunct-directrice. „Ik had het hele huis, toen ik in 1931 als hoofdverpleegster begon", zegt zr. Blok. In 1931 telde het verplegend personeel van Bethesda een vijftien tal zusters en de eerste patiënten kwamen uit het oude Vlissingse gast huis. dat werd opgeheven. Het waren er omstreeks 30. Nu telt Bethesda gemiddeld 180 a 190 patiënten. Met de uitbreiding die op stapel staat zal dit aantal nog groter worden. Zuster Blok neemt soms een dag om het hele huis door te gaan om met alle patiënten (zo'n 150 per dag) per soonlijk even te praten. „Je bent ook altijd een beetje vraag baak, ieder komt bij Je. De samen werking met ieder is buitengewoon prettig. Het is goed te weten waar je heen moet als jc in moeilijkheden ZUSTER M. J. BLOK ....afscheid na veertig jaar verpleging (Foto P.Z.C.) fAdvertentie /P0TTERSv:|l§pp MCNTMOLPELiCrS TejJen hoest en Keelpij' - Uitwerking frappant Bevelandse gepensioneerden bijeen NOG WEINIG CONCRETE GEGEVENS ZIJN BEKEND De kans op waardevaste pensioenen en de verzachting van de kortingen op de l>ensioenen wordt steeds groter. Deze tie— :rekkclijk optimistische opmerking maakte vrijdagmiddag de heer M. M. J. v. d. Welle, districtscommissaris van de Algemene Nederlandse Bond van Gepen sioneerden, tijdens een bijeenkomst van de afdeling Zuid- en Noord-Beveland in ,,De Landbouw" te Goes. „Maar de af schaffing van de kortingen op dc over- heidspensioenen zal wel altijd een vrome wens blijven", zo deelde hij zijn gehoor verder mede. Zoals bekend heeft de minister van binnenlandse zaken de organisaties van overheidsgepensioneerden nog weinig concrete gegevens kunnen verschaffen ten aanzien van een aan tal nieuwe regelingen, die voor hen in de maak zijn. Op duidelijke wijze schetste de heer Van der WelJe de ontwikkeling van pensioenen, en de achterstand daarvan in vergelijking met de groeiende lonen en de hogere kosten van levensonderhoud. Tevens deelde hij mede, dat de op 12 april van dit jaar gehouden protestmee ting van de Nederlandse gepensioneer den te Den Haag een geslaagd optreden genoemd kan worden. Sindsdien is in de vakverenigingspers meer aandacht be steed aan de positie van de bejaarden en is er een groter contact ontstaan met de commissies ambtenaarszaken en pensi- oenaangclcgenheden, De minister van binenlandse zaken heeft wel vorklaard, aldus de spreker, dat de achterstand van pensioenen helemaal niet zo groot is. Maar daarb(j betrok hij niet de lagere ambtenaren. Opmerkelijk Een opmerkelijk feit deed zich op een gegeven moment voor teen een -b "e van de politici uit de Tweede Kamer zich in de opheffing van de kortingen ver- irde, maar voor een waardevast pen sioen was; een houding die men later liet varen en daarbij de zaak omkeerde: geen waardevast pensioen, maar wel zonder kortingen. De heer Van der Welle gaf de aanwezigen voorts een beeld van de regelingen, die de centrale commissie van georganiseerd overleg zijn aangebo den. Tot slot verklaarde hij, dat de huurcompensatie op de pensioenen van ex-lager overheidspersoneel niet altijd zonder nadeel is. Met „wij blijven voor de afschaffing van de kortingen strij den" besloot de heer Van der Welle zijn toespraak. Hierop volgden nog een aan tal vragen. Deze ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden, afdeling Zuid- en Noord-Beveland, werd geopend door de voorzitter, de heer J. Harthoorn te Goes. Medegedeeld werd, dat de afdeling momenteel 380 leden telt en dat er een intensieve propaganda zal worden gevoerd. Als gevolg hiervan zal de leden worden verzocht om een wat hogere vrijwillige bijdrage bóven dc be staande jaarcontributie van f 2,50. D( vergadering werd bezocht door ongeveer 40 leden. Postzegeltentoonstelling op „Vrederust" In het ontspanningsgebouw van de in richting „Vrederust" te Bergen op Zoom heeft dc afdeling „Vrederust" van de fi- latellstenvereniging „Delta" uit Middel burg vrijdag en vandaag zaterdag een postzegeltentoonstelling ingericht. De expositie beslaat een oppervlakte van ongeveer 60 vierkante meter. Er zijn en kele bijzondere verzamelingen op deze tentoonstelling onder meer de muziek verzameling van de heer Mennes uit Middelburg en de in Finland bekroonde verzameling over de tweede wereldoor log van de heer Bastiaanse, eveneens uit Middelburg. STEUN Die steun was vooral belangrijk tij dens de tweede wereldoorlog. Zuster Blok praat er weinig over, maar het werk, dat zij in die jaren heeft ver richt met steun van de anderen, is bijzonder belangrijk geweest. Onder meer voor haar prestaties in die tijd werd zij vijf jaar geleden onderschei den met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud. Vier dagen na de capitulatie in 1940, werden de patiënten en bewoners van Bethesda per auto's van particulieren en in autobusjes van het. Rode Kruis overgebracht naar Domburg. Men vertrok 's morgens om drie uur en 's avonds om zeven uur was de zaak „rond". „Wij waren er nog maar net, toen stond Middelburg al in brand". De patiënten van Bethesda werden in Domburg drie weken ver zorgd. De artsen waren meegegaan, medicamenten waren wel voorradig, „men was er op voorbereid, we zaten in de gevechtszone". GEEN PROBLEMEN Na drie jaar werden de patiënten en óók patiënten van de bezetter weer in het ziekenhuis verpleegd. Rode-Kruis- personeel sprong bij. Zuster Blok zegt er nu over: „er zijn gelukkig nooit moeilijkheden geweest. Je kreeg nooit meer dan het vastgestelde rantsoen". Oktober 1944 kwam het water. De Nollendljk was gebombardeerd. Eerst bereikte het water het terrein voor het ziekenhuis, toen de kelders: Daar na moesten de patiënten weg. Ze werden overgebracht naar noodzie kenhuizen en naar het Gasthuis in Middelburg. Directrice zuster Bout bleef met een paar zusters en drie wachtsmannen achter. „De inventaris werd zoveel mogelijk opgeborgen ln het magazijn. Als het springvloed was kwam het water tot het elektri sche licht. De vissen zwommen in de gang en de mossels groeiden aan de muur". NA DE OORLOG De „opname' van het „huis" (het z(jn twee termen uit de wereld van de verpleging) werd 23 september 1946 weer opengesteld. Zuster Elok was al eerder teruggekomen: 3 januari 1946 was zij weer op haar post. „Het huls moest in orde worden gemaakt". Dr. J. J. Wolters was toen werkzaam als „geneesheer-directeur" en in septem ber volgde voor zuster Blok de be noeming als adjunct-directrice. Ze was ondertussen nog 1 jaar in Goes werkzaam geweest en een half jaar in het diaconessenhuis te Breda. „We konden in het huis alleen nog maar op de bovenverdieping beginnen, er was erg veel waterschade en de mu ren moesten worden uitgehakt". Terugziend op haar werkzaamheden zegt de scheldende adjunct-directrice van „Bethesda": ik heb erg prettig gewerkt. Het bestuur staat boven mjj, ik heb er grote steun van ont vangen, zoals ook van de hoofdver pleegsters, die naast je staan en de leidinggevende mensen op de afdelin gen. Je werkt met iedereen samen, KUNST Kunstmaandorkest in Middelburg Dirigent: Anton Kersjes, Solist Jean Decroos. Had het Kunstmaandorkest zich gister avond (tijdens zijn optreden in de Mid delburgse Concert- en Gehoorzaal) voor al geprepareerd op de begeleiding van Dvoraks Celloconcert? Het klonk er in het begin wel naar: het werk, dat vóór dit concert werd gespeeld, Mozarts Se renade K.V. 204, werd namelijk zo fors en massief vertolkt, dat het een soort in leiding leek tot hetgeen later zou ko men. Vooral de strijkers maakten zich in dit opzicht verdienstelijk en gaven de hoorders een stevige, zij 't weinig subtiele indruk van dit opgewekte muziekje. Men mene overigens met, dat er gisteravond in dit Mozart-werk niet goed werd ge speeld, o jawel: heel goed zelfs, gedisci plineerd en vrij precies, het klonk alleen wat vierkant en niet heel verfijnd. Con- fertmeester Jacques Holtman trachtte de balans nog enigszins in evenwicht te brengen. Hij bleek een Mozart toegedaan violist en oogstte met zijn solistisch op treden in dit werk een groot succes. Terecht! Dvorak beheerste dus het programma. Zijn celloconcert werd gespeeld door Jean Decroos, de solocellist van het con certgebouworkest, die het werk meester lijk vertolkte. Zijn grote muzikale én technische gaven kwamen ruimschoots naar voren gisteravond. Wat ons in zijn spel in het bijzonder opviel was zijn wij ze zelfbeperking: de pathetiek van dit celloconcert werd door hem zoveel mo- elijk aan banden gelegd en zelfs zag hij :ans het werk nog een vleug van spiri tualiteit mee te geven. Het orkest kreeg hier onder leiding van Anton Kersjes alle kansen om de begeleiding zoveel mogelijk reliëf te geven, reliëf vooral in klankvolume en men moet zeggen: het maakte daar een dankbaar gebruik van. Er waren enkele vlekjes in het samen spel met de solist, maar de eerlijkheid dwingt te vermelden dat ook hij daar schuld aan had (derde deel!). Als ge heel echter maakte deze vertolking een grote indruk bij het (gelukkig talrijke) publiek: het was gul met applaus, waar in de solist terecht dirigent en orkest deed delen. Na de pauze van dit populair gehou den concert werd de „Notenkraker suite" uitgevoerd van Tsjaikowsky. An ton Kersjes wist zjjn mensen tot een goed-klinkende, zwierige vertolking van dit stuk te brengen. Ook na deze suite was er voor dirigent en orkest een ver diend en langdurig applaus. Dit concert was georganiseerd door Z.V.U. met me dewerking van de Arbeiderskunstkring, 's Middags was een jeugdconcert gege ven. de K. V. en D. Middelburg vierde 59-jarig beslaan Het was een grote Vroom Dreesmann- famiiie, die vrijdagavond in het City- theater te. Middelburg het 60-jarig be staan van dit warenhuis in de provin ciale hoofdstad herdacht. In de vroege avond bood dc directie de Middelburgse en Vlissingse personeels leden een feestmaaltijd uan. Op deze bijeenkomst heette directeur K. Vroom dun 200 genodigden welkom cort openin werd overgenomen met een kort openingswoord. Zijn taak men door de Vlissingi bedrijfsleider, de heer P. Geers, die h Het was de in- en verkoopchef, de heer J. F. Heeren sr., 44 jaar aan het bedrijf verbonden, die de directie namens perso neelsleden en gepensioneerde werkne mers het jubileumgeschenk mocht aan bieden. De overdracht geschiedde door een kleinzoon van de oprichter van V. D. Middelburg, Paul Vroom. Hij trok met een ruk het doek weg dat het ge schenk, een fraaie elektrische klok, te voren aan het gezichtsveld had onttrok ken. De dames Vroom mochten bloemen ln ontvangst nemen. De heer K. Vroom, die daarna namens zijn broers het woord voerde, zei zeer verheugd tc z(Jn met dit geschenk. „We kunnen dit voelen als een schouderklop je, dat we allemaal wel op z'n t(jd wil len krijgen", zo zei hij. Hoofdschotel was daarna het optreden van de teenerzangeres Anneke Grönloh. Tussendoor trakteerden de muzikanten „The Ricardo's" dc toeschouwers op lichte kost, manipuleerde Dick Wood met allerlei voorwerpen en haalden „Charles and his Boys" halsbrekende toeren uit op rollende kogels. Janus Mondeel zong verder negro-spirituals en ook de drie Ratla's gaven acte de pré- sence. Voor de muzikale omlijsting zorg de de band van Leen Zietse en „The Ri cardo's". Het V. D.-feest werd beslo ten met het zingen van het Zeeuwse volkslied. Zondag nieuwe depressie (Van onze weerkundige medewerker) Aan de periode van droog en fraai herfstweer, die ruim drie weken heeft geduurd, kwam vrijdag radi caal een einde. Een zeer intensief regenfront trok langzaam over ons land, waarbij de meeste regen in Zeeland viel. waarvan 37 mm in Zierikzee en 28 mm in Vlissingen. In Zuid-Limburg waar de tempe ratuur nog tot 17 graden steeg was tot vrijdagavond niet meer dan 5 mm regen gevallen. De wind draaide naar het noorden en er werd veel koudere lucht aange voerd. Er komen vandaag za terdag opklaringen en enkele buien voor. Een nieuwe stormde- pressie trekt snel langs IJsland in de richting van de Noordzee. Zon dag wakkert de zuidwesten wind weer aan en kan ons een volgend regenfront bereiken, met wat zachtere lucht. Deze laatste okto berdagen zullen een onbestendig karakter krijgen. „De plannen voor een sporthal tn Vlis singen zijn schetsklaar", vertelde gistermiddag wethouder C. J. Gillis sen Verschage in antwoord op vra gen van de neer P. H. van Njjf (P. v.d.A.). Van het geld, dat binnen is gekomen, dank zjj de actie sporthal, heeft een architect deze plannen ontworpen. Met de bouw zal echter een bedrag van vijf zes ton gemoeid zijn en de gemeente Vlissingen zal dit niet alleen op kunnen brengen. „Ook het bedrijfsleven en de burgerij zullen hun steentje moeten bijdragen", al dus de heer Gillissen Verschage. Een overdekt zwembad (kosten meer dan een miljoen) is een plan voor langere termijn. De heer Van Nijf stelde deze vraag, omdat verschillende Vlissingse ver enigingen dit seizoen niet kunnen deelnemen aan de zaalhandbalcom petities door te hoge reiskosten. „Hierdoor zijn 350 tot 400 Vlissing se jongelui gedupeerd", meende dit raadslid, „en daarom is een sporthal zo langzamerhand dringende nood zaak geworden". EXAMENS Te Den Bosch slaagde voor het diploma detailhandel in aardappelen, groente- en fruit de heer N. Bolleman te Axel. Bij te Den Haag gehouden examens slaagde voor de akte wiskunde m.o.-A de neer J. Maas, leraar aan de r.-k.-ulo te Terneuzen. De heer Maas werd opge leid in de afdeling C-cursussen van de rijkskweekschool Te Middelburg. OPKLARINGEN Opklaringen met plaatselijk enkele re gen- of hagelbuien. Krachtige tot mati ge wind tussen noord en west, lagere temperaturen. ZON EN MAAN 28 oktober Zon op 7.26 onder 17.21 Maan op 6,57 onder 17.50 29 oktober Zon op 7.28 onder 17.19 Maan op 8.02 onder 18.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2