PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRESIDENT KONDIGT NOODTOESTAND AF VOOR GEHEEL INDIA RUSSISCHE SCHEPEN BLIJVEN BUITEN BLOKKADEZONE Secretaris-generaal Thant begon met zijn bemiddelingspoging Man in Zaandam aan hondsdolheid overleden J. de Jonge: „Bakkers hebben 2 cent hard nodig" Verdedigingswet weer van kracht verklaard Kijk, zes vingers Prinses Beatrix bezocht Islamabad OP LAST VAN KROESJTSJEW Vandaag... De grote tovenaar De Linie 205e jaargang no. 254 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g, red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911, Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,-. Xngez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min./ 1,25) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 27 oktober 19£° NA NIEUWE GRENSGEVECHTEN De Indiase president, dr. Radhakrisjnan, heeft gisteren voor ge heel India de noodtoestand afgekondigd. De maatregel werd ge nomen, nadat berichten waren ontvangen over nieuwe gevech ten tussen communistisch-Chinese en Indiase troepen in beide uitlopers van India's noordoostelijke grensgebied, die aan beide zijden veel slachtoffers hebben geëist. Eerder op de dag was reeds in Nieuw-Delhi vernomen dat in het Indiase kabinet een zes man sterke centrale commissie is gevormd, die de nationale krachtsinspanning, om het hoofd te bieden aan de Chinese uitda ging, moet coördineren. Waarnemers in Nieuw-Delhi beschou wen dit als een soort „oorlogskabinet". President Radhakrisjnan heeft de af kondiging gedaan in overeenstemming met artikel 352 van de Indiase grond wet, die het Indiase staatshoofd mach tigt de noodtoestand af te kondigen in geval van een oorlog of een aanval op India. Het centrale parlement heeft by het bestaan van de noodtoestand het recht wetten af te kondigen, die een terrein bestrijken, die normaal tot rechtsgebied der deelstaten behoort. De regering verkrijgt er het recht door om censuur in te stellen en personen te doen aanhouden, zonder ze voor de rechter te leiden. Het besluit, waarin de noodtoestand werd afgekondigd moet binnen 2 maanden door de volksverte genwoordiging worden bekrachtigd. Voorts is gisteren in de hoofdstad Nieuw-Delhi een verordening afge kondigd waardoor de bepalingen van de „wet voor de verdediging van India" die in de tweede wereld oorlog hebben gegolden, weer van kracht worden verklaard. Door de afkondiging van deze wet wordt In dia volledig op voet van oorlog ge bracht. Aanvallen afgeslagen Premier Nehroe heeft gisteren op een bijeenkomst van de vereniging van stu denten aan de universiteit van Nieuw- Delhi verklaard: „ik vertrouw erop, dat de uiteindelijke overwinning aan India zal zijn'. Hij zei ook, dat de aanvallen der Chinese militairen in feite een in val in geheel India betekenen, ook al is er officieel geen oorlog verklaard. Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van defensie deelde gisteren mede, dat Indiase troepen in het noord oostelijk grensgebied by Walong, een plaats op 25 kilometer van de grens met Birma, twee Chinese aanvallen hebben afgeslagen. Aan de Chinezen zijn zware verhezen toegebracht, aldus de woordvoerder. Er waren voorts veel Chinezen gevallen bij een treffen in de buurt van Jang, een paar kilometer ten oosten van Tawang, het bestuurs centrum, dat donderdag na hevige ge vechten door de Indiase troepen moest worden ontruimd. Het communistische-Chinese persbu reau „Nieuw-China" meldde gisteren, dat Chinese troepen twee dagen tevo ren twee gebieden in de westelijke sec tor van het Chinees-Indiase grens heb- noemde een onzer redacteu ren het verhaal, dat hij schreef na een rondgang door het museum in Goes, waar het verleden van Noord- en Zuid-Beveland naar zijn me ning tamelijk ongesorteerd ligt opgeslagen. Jac. Prince zorgde voor de illustratie. Voorts in dit nummer o.m.: Pagina 2de raad Vlissingen. Pag. 3: Het Franse referendum, de aardstralenlcasljes en een -pro test van de Cubaanse ambassa deur. Pag. 5; honden aan de lijn. Pag. 7: Zeeuwse boerenzoon vond in Oostelijk Flevoland de ruimte en in het op pagina 9 het „museumverhaal" alsmede een terugblik op een ko ninklijk bezoek aan Zeeland van honderd jaar geleden, onder de titel „Vorst-bo'rst, koning-eerbe- tooning". Pagina 10: ,Jiongarije vandaag", het eerste van een drietal artike len, waarin diverse aspecten van de huidige samenleving in Honga rije onder de loep worden geno men. Voorts op deze pagina een artikel over de sterk slinkende palingstand in het IJselmeer. Pagina 11: Hans Warren over (verouderde) Vlaamse gedichten; een beschouwing over de expo sitie „Perzië, kruispunt van cul turen", een slotartikel over de Berliner Festwochen en een boek bespreking over het platenwerk „Rome eii de Romeinen". Pagina 13: „Kerken en Maat schappij", met „Tien jaar „Open Deurwerk" in Middelburg en de rubriek „Stemmen uit de kerken" over het standpunt van de Her vormde Synode ten aanzien van de kernbewapening. Pagina Ui: „Waterlijn" als motto voor onze wekelijkse fotoreporta ge, een radio- en t v.-artikel en de puzzel. Pagina 15: Kroniek van Zwin tot Zijpe, Amsterdamse Beurs en feuilleton en strips. ben heroverd op „agressieve" Indiase militairen. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie wilde niet zeggen, welke twee Indiase posten zijn ontruimd. Goud voor wapens De Indiase minister van financiën, Desai, heeft in een radioi-ede een beroep op de bevolking gedaan om goud te geven voor de strijd tegen de Chinezen. Voor dit goud zou de regering buitenlandse deviezen kun nen krijgen voor de aankoop van wapens. De minister kondigde aan, dat de regering obligaties voor de defensie zal uitgeven en een fonds zal stichten voor vrijwillige bijdra gen. Voorts heeft de regering in Nieuw- Delhi besloten tot vorming van een na tionale strijdmacht van vrijwilligers. De Indiase luchtvaartmaatschappij heeft gisteravond haar vluchten op Rangoon, Bombay, Calcutta en Madras opgeschort. Dit zou zijn gebeurd om dat de Viscounts zouden zyn gevorderd om voorraden naar het noordelijk grensgebied te brengen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren het „agressieve optre den" va"n de Chinezen in het grensge bied van India fel gehekeld en ver klaard, dat de Verenigde Staten bereid blijven om militaire voorraden aan In dia te leveren. Hy zei op een persconferentie dat twee Indiase vertegenwoordigers in Ame rika zyn gearriveerd om over de aan koop van reserveonderdelen voor vlieg tuigen, die India reeds eerder van de V.S. heeft gekocht, te spreken. Beatrix en haar gistermorgen een gebracht aan de plaats waar de nieuwe hoofdstad van Pakistan zal verrijzen, ongeveer twaalf ki lometer van Rawalpindi. De nieu we hoofdstad zal genoemd wor den „Islamabad", wat betekent „plaats van de islam". Boven op een 540 meter hoge heu vel, waar het presidentiële paleis zal worden gebouwd, werd de kroonprinses ontvangen door de voorzitter van de plancommissie voor de nieuwe stad, W. A. Sjaikh. De bouw van de stad zal in vier fasen worden uitgevoerd en in zijn geheel een bedrag van ongeveer 600 miljoen gulden ver gen. Als alles goed verloopt, zal de eerste fase in juni 1965 eindi gen, zo vertelde de heer Sjaikh aan de prinses. Vanaf die tijd zal Islamabad als hoofdstad fungeren. Reeds in 1963 zullen zo'n 3000 wo ningen voor ambtenaren en hotels voor parlementariërs gereed ko men. Het ontwerp voor de nieuwe hoofdstad, dat in oktober 1960 door de president is goedgekeurd, is gemaakt door de Griekse bouw kundige dr. Doxidas. Men hoopt 't fehele project in vijftien jaar te unnen voltooien. In Islamabad wordt een afzonder lijke plaats ingeruimd voor de buitenlandse vertegenwoordigin gen, dichtbij een meer dat nog zal worden aangelegd. De ambassades zullen echter pas na 1965 gereed komen. Foto: In het Nationaal Museum, in Karachi bestudeerde de prinses overblijfselen van de Ghandarma- cultuur. Rusland heeft vrijdagavond toege zegd zijn schepen buiten de voor Cuba ingestelde blokkadezone te houden. Premier Kroesjtsjew deed deze toezegging in antwoord op een beroep dat op hem was gedaan door secretaris-generaal Oe Thant. Maar, zeide de Rus, dit moratori um kan onder geen omstandighe den van lange duur zijn. Kroesjt sjew heeft de gezagvoerders van voor Cuba bestemde Sowjetsche- pen gelast buiten het onderschep- pingsgebied te blijven. President Kennedy heeft in ant woord op het verzoek van Oe Thant, gezegd dat de Verenigde Staten akkoord wilden gaan met diens voorstel „alles te doen om di recte confrontatie met Sowjetsche- pen in de komende paar dagen te vermijden als de Sowjet-Unie haar schepen uit het „quarantainege- bied" houdt. In zijn antwoord zei Kroesjtsjew verder, dat wanneer er met betrekking tot Cuba een conflict zou ontstaan, dit ongetwij feld de onderhandelingspogingen ernstig zou benadelen. Oc Thant had in zijn boodschap aan Kennedy de Amerikaanse president op de hoogte gesteld van zijn beroep op Kroesjtsjew. Als de Verenigde Staten gunstig zouden reageren, aldus Oe Thant, zou hij de Russische premier kun nen mededelen, dat hij de medewerking van de Verenigde Staten had om het risico van een incident te vermijden. President Kennedy drukte in zyn ant woord de hoop uit, dat Kroesjtsjew: antwoord gunstig zou zyn en „dat wij dan spoedig kunnen gaan praten over de verwijdering van de aanvalswapons op Cuba". De Amerikaanse president vestigde er de aandacht van de secreta ris-generaal op, dat het werk aan de bases van deze wapens nog steeds voort gaat. Dierenbescherming vraagt intrekking muilkorfgebod De Amsterdamse afdeling van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft in een telegram aan de ve terinaire inspectie voor de volksgezond heid, de inspectie voor de volksgezond heid, de directeur van de G.G. en G.D., het college van b. en w. van Amsterdam cn de voorzitters van de raadsfracties verzocht het muilkorfgebod voor honden in te trekken. De dierenbescherming meent dat hon den door een muilkorf vals worden en dat een gebod honden kort aan de lijn te houden als maatregel voldoende is. Dode bij ongeval in mijn „Julia" Gistermiddag om één uur is op de myn „Julia" in ICygelshoven een ongeval ge beurd, waarbij de veertigjarige houwer J. J. Jongkind uit Eygelshoven is over leden. Het slachtoffer was werkzaam in een afvocrgalerjj op de 365 meter verdie ping, waar hjj door vallend gesteente werd getroffen. De mijnwerker was ge huwd en vader van twee kinderen. Aangehouden Russische tanker in Cuba aangekomen Vlag en portret van Fidel Castro voor kapitein Een menigte leuzen roepende Cubanen heeft vrydag het eerste Russische schip dat het eiland aandeed sinds de Ameri kaanse „quarantaine" begon, verwel komd. Radio-Havanna noemde het schip, een tanker, „Vinnitsa", doch men neemt aan dat hier de 21.255 ton metende Russische tanker „Bucharest" wordt bedoeld, die donderdag door de Amerikaanse marine werd aangehouden en mocht doorvaren omdat het slechts olie aan boord had. In Washington opperde men voorts de mogelijkheid dat er nog een, niet be kendgemaakte, aanhouding zou hebben plaatsgevonden. Volgens radio-Havanna ontving de kapi tein van de tanker een Cubaanse vlag en een portret van premier Fidel Castro, die zelf niet aanwezig was. GEEN MEDEDELING OVER BESPREKINGEN Waarnemend secretaris-generaal Thant is gisteren zijn pogingen om door overleg een regeling voor de Cubaanse crisis te vinden, begon nen. De eerste besprekingen hiertoe had hij met de Amerikanen Char les Yost en F. T. Plimpton, beiden plaatsvervangers van de Ameri kaanse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Adlai Stevenson die op dat ogenblik zelf in Washington verbleef. Het onder houd duurde ruim een uur. Blokkadevloot hield opnieuw schip aan Een woordvoerder van de Amerikaanse V.N.-deiegatie wilde zich niet uitlaten over het verloop van de besprekingen. „Zoals wjj het zien, is dit een tyd voor rustige diplomatie. Van onze kant zal niets over het besprokene worden ge zegd", aldus deze woordvoerder. Om één uur 's middags plaatselijke tijd (18.00 uur Nederlandse tijd) bracht de Sowjetgedelegeerde bij de Verenigde Naties, vice-minister van buitenlandse zaken Zorin, een bezoek aan Thant. Dit was drieënhalf uur eerder dan het tijd stip waarop zijn conferentie met de cretaris-generaal oorspronkelijk bepaald. Een verklaring voor het t vroegen van de afspraak werd nog niet gegeven. 's Avonds ontving Thant de Ameri kaan Stevenson, die vergezeld was van John McCloy, de speciale raads man van het Witte Huis. Stevenson, die even tevoren in Washington een vergadering van de raad voor de na tionale veiligheid had bijgewoond, keek somber naar de talloze came ra's die hem in het vizier namen. HQ wilde geen verklaringen afleggen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lin- Westerse diplomaten niet buiten Moskou In Moskou is gisteren van diplo matieke zijde vernomen dat de Sowjet-Unie westerse diplomaten heeft verboden zich buiten de Rus sische hoofdstad te begeven. Dit verbod zou dinsdag, nadat president Kennedy de „quarantaine" van Cuba had afgekondigd, zijn ingesteld. Westerse di plomaten die zich dinsdag buiten Mos kou bevonden, ontvingen bericht van het Russische ministerie van buitenland se zaken, waarin hun gevraagd werd te rug te keren. Tevens kregen zij plaats bewijzen voor vliegtuigen of treinen. De maatregel zou van tijdelijke aard zijn. S.E.R.-advies over loonkostenstijging samengesteld De Sociaal-Economische Raad heeft in zijn gisteren gehouden besloten vergade ring een advies samengesteld over de begrenzing van de styging der loonkos ten in 1963. De minister van sociale zaken en volks gezondheid had, zoals bekend, de raad op 18 september j.l. om een advies hier over gevraagd en tevens verzocht dit advies vóór 1 november a.s. aan hem uit te brengen. De besloten vergadering van de S.EiR. nam gistermorgen omstreeks half twaalf een aanvang. Zij duurde, met een onderbreking van een uur voor de lunch, tot circa kwart voor vier des middags. Naar verluidt heeft het overleg geleid tot een grondige wijziging van het ont werpadvies dat door de commissie .ont wikkeling nationale economie was voor bereid. Kroesjtsjew mogelijk nog naar V.S. De president van Westinghouse- maatschappjj, William Knox, die v dag j.l. in Moskou een gesprek van meer dan drie uur met premier Kroesjtsjew lieeft gehad, lieeft gisteren by zyn aankomst in Washington verklaard, dat de Sowjet-premier nog steeds de moge lijkheid onderzoekt om voor het einde van dit jaar naar de Verenigde Staten te gaan. coin White, heeft gisteren gezegd, dat „verdere acties tegen Cuba vaardigd zullen zijn" als de militaire voorbereidingen op dat eiland voortduren. White zei dit in antwoord op een vraag over de mogelijkheid van een invasie op Cuba. Het Witte Huis deelde gisteravond nog mede, dat de bouw aan de ra ketbases op Cuba nog steeds snel voortgaat en dat men de indruk kreeg, dat geprobeerd werd werkzaamheden te camoufleren. De Amerikaanse blokkadevloot voor Cuba heeft gisteren weer een schip aangehouden. Twee torpedobootjagers onderschepten de Libanese vrachtvaar der „Marucla", die in charter voor de Sowjet-Unie vaart. Het 7268 ton me tende schip was uit Riga vei-trokken. De bemanning van de „Marucla" ont ving, de Amerikaanse enterploeg, die aan boord ging goed en verleende alle medewerking. Later kreeg het schip toestemming door te varen naar Ha vanna omdat onder de lading geen ver boden goederen waren aangetroffen. President Kennedy heeft gisteren te kennen gegeven, dat het officiële bezoek, dat hij in november aan Brazilië zou brengen is afgelast. Kalmte bewaren In een toespraak via radio en t.v. tot het Duitse volk heeft bondskanselier Adenauer er gisteravond op aangedron gen de kalmte te bewaren onder de huidige crisis in Cuba. De bondskanse lier gaf de verzekering, dat de drie grote westelijke mogendheden op alle gebeurtenissen zijn voorbereid om West-Berlïjn te beschermen. Er zijn echter tot dusver nog geen aanwijzin gen, dat de vrijheid van West-Berlijn door de crisis in gevaar is gebracht. Ook de Westduitse regering zelf zal al het mogelijke doen om het 1 beschermen en de vrede te ham Adenauer noemde de Cubaanse crisis de grootste bedreiging van de sinds 1945. Men ban volgens de lier nog niet zeggen, dat de spanning is verminderd. Hij prees het optreden van de Amerikanen. WWWWUWVWWWWVWWWWiniWWWUWWUVMVWl is het 200 jaar geleden, dat de Nederlandse staatsman Gijsbert Karei (sedert 1815 graaf) van Ho- gendorp,' de leider van het trium viraat, dat in 1813 het Franse juk afwierp, en de grondlegger van het koninkrijk, over wie Henriette Laman Trip de Beaufort in 1948 een diepgaande studie publiceerde en wiens in 1867 door prof. Jozef Geefs ontworpen standbeeld vorig jaar te Rotterdam verhuisde naar de trappen voor het Beursgebouw, te Rotterdam werd geboren. wordt Mariene Dietrich 60 jaar. MORGEN is het veertig jaar geleden, dat Benito Mussolini met 40.000 fas cisten de „mars naar Rome" maakte, waar hij na onderhande lingen met koning Victor Emma nuel III zich liet benoemen tot mi nister-president om zich vervol gens na ontbinding van alle par tijen op te werpen tot „duce". We mogen dan heel verlichte mensen zijn, ons vrij achten van allerlei bijgeloof, diep in het hart is er ergens nog wel een plekje, waar we kwetsbaar blijken. Vorige week zagen we een me vrouw, rustig etalages bekijkend in een winkelstraat, plotseling met een schok stilstaan: bijna zou ze onder een ladder zijn doorgelopen, maar op het laatste moment zag ze het „gevaar" en met een eerbiedig boogje wandelde ze om de lad der heen: het bijgeloof had even beslag op haar gelegd. In dat vage grensgebied, waar zich allerlei dingen ophouden die wij niet begrijpen of niet menen te be grijpen, gelooft menigeen (zonder het te willen toegeven) in bezweringen en u" "ige figuren be- fttUttlijH zweringsformules. Handige maken daarvan misbruik en zien kans op grond van deze zwakheid bij anderen een redelijk kapitaal bijeen te krijgen. Zij geven zichzelf fraaie benamingen naturopaat is er zo een en lichten met ernstige gezichten goedgelovigen op. Maar als het er op aankomt hun bezwe ringen exact te laten onderzoeken, dan zijn de heren niet thuis, zelfs al kunnen ze er een ton mee verdienen. "\Taturopaat Johannes Bron heeft een IN slechte week achter de rug. Een op gewekte zakenman met een heel nuch tere kijk op de magische praktijken van meneer de naturopaat heeft hem uitge daagd de bewering waar te maken, dat een accu, staande op een aardstraal, in één nacht zou leeglopen. Bron mocht honderdduizend gulden mee naar huis nemen als hij dit aardstraai-leeglopen kon aantonen: het is hem echter niet gelukt. De zakenman ging inmiddels verder met zijn privé-oorlog tegen de magiër en heeft in aanwezigheid van een notaris een zogenaamde „Bron-cor rector" geopend. Het ging hier om een van die befaamde kastjes, waarmee Bron zijn zwarte kunst bedrijft, eigendom van de Friese boer Sybren van Dijk uit Hitzum, die het voor duizend gulden van de naturo paat had gekocht. Maar omdat het niet werkte voelde de Fries zich bekocht en had hij toestemming gegeven het te ope nen. De inhoud van het kastje bleek te bestaan uit twee triplex schijven met daartussen metalen schijven, alsmede uit een spiraal. Een Haags juwelier eveneens bij de opening aanwezig stelde vast, dat de schijven wai'en ver vaardigd van verzilverd koper en dat de spiraal bestond uit een legering met ruim negentig procent zilver. De waarde bedroeg ongeveer veertig gulden, de to tale kosten van het kastje inclusief werkloon om en bij zeventig gulden. Een redelijke winst voor de naturopaftt: meer dan negenhonderd gulden voor een prul. Wanneer men nu zou menen, dat door dit demasqué van Bron de „af- scherm"-kastjes wel uit Nederland zul len verdwijnen, dan is men te optimis tisch. De wereld wil bedrogen worden, of liever gezegd: de wereld wil de Grote Tovenaar aan het werk zien, de tove naar met zijn attributen. Het kastje van Bron, de ladder waar men niet onder door mag lopen, de dertiende, het mor sen van zout, de zwarte kat, ze horen allemaal thuis in dezelfde stoffige kel der, waar de geheimzinnige magiër huist. Gelukkig is er zo af en toe een nuchterling, die er de bezem eens door haalt. Misschien wordt er ditmaal zoveel stof opgerakeld, dat meneer Bron voor de rechter kan worden gedaagd. Want zoals boer Sybren van Dijk heeft erva ren: het kastje was een nepkastje. Lis tige kunstgrepen of een samenweefsel van verdichtsel noemt het wetboek van strafrecht zoiets. Het rooms-katholieke weekblad „De Linie" zal zijn verschijning moeten staken. Velen in den lande zullen met teleurstelling van dit bericht hebben kennisgenomen: „De Linie" werd ook buiten de kring van de rooms-katholie- ken gelezen, vaak met instemming. De laatste jaren had men te maken met een typografisch uitmuntend verzorgd blad, dat goed werd geredigeerd en op zaken van geloof en maatschappij een eigen kijk had. De verdwijning van dit week blad betekent een duidelijke verarming voor de toch al niet zo uitgebreide Ne derlandse weekbladpers. Het is te be treuren, dat de Nederlandse katholieken (en andersdenkenden) een karakteris tiek blad als „De Linie" zuilen moeten missen. Jammer. lil liet gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is vrijdag op 38-jarige EXTRACENT WORDT NIET ALS WINST BESCHOUWD Ook de Zeeuwse huisvrouwen zijn maandag jongstleden geconfron teerd met een prijsverhoging van het brood met twee cent. Deze prijsverhoging is in het algemeen met gemengde gevoelens ontvan gen, temeer toen enkele dagen ge leden bekend werd, dat de minister van economische zaken slechts een prijsstijging toestond van 1 cent per brood van acht ons. Terecht hebben vele huisvrouwen zich by hun bakker beklaagd over deze gang van zaken. Immers, de minister staat 1 cent toe en de bak kers vragen zonder blikken of blo zen twee cent. Hoe is dat nu moge lijk hebben velen zich afgevraagd. „Het antwoord op deze vraag is een- Bakkerijcommi.ssie Zeeland, de heer J. de Jonge te Ellevvoutsdijk. „De bakkers liebben deze twee cent nodig voor de gestegen kosten van meel en bloem, er is geen enkele bakker die deze extra cent als winst kan beschou wen". Sedert de voorlaatste prijsverhoging van het brood met 1 cent in augustus jongst leden, is de prijs van meel en bloem ge stegen met 2,90 per honderd kilo gram. Daarbij komt, dat ook het vervoer duurder is geworden, zodat honderd ki logram meel in vergelijking met begin augustus de bakkers thans gemiddeld over geheel Zeeland 3,40 meer kost. Als men weet dat honderd kilogram meel precies 170 broden van acht ons oplevert, is spoedig uitgerekend dat elk „achtonsje" m een korte spanne tijds twee cent duurder is geworden. De mi nister is echter niet verder willen gaan dan een prijsverhoging met 1 cent. Niet akkoord De bakkers in Nederland zyn daar mee niet akkoord gegaan. In af wachting van de beslissing van de minister hebben zij reeds maandag j.l. sommigen zelfs nog eerder de prijs van het brood met 2 cent verhoogd. Alle bakkersorganisaties, tot de Nederlandse Bakkerijstichting toe, hadden de bakkers geadviseerd twee cent per brood van acht ons meer te vragen. Nu de minister niet meer dan 1 cent wil geven, heeft de Bakkerijstichting de Nederlandse bakkers laten weten, dat zy het niet verantwoord acht deze twee cent, ver hoging terug te brengen tot het door de minister toegestane niveau van 1 cent. De gehele georganiseerde bak kerswereld is van mening dat de bakkers twee cent moeten vragen en geen cent minder Ziedaar het gehele probleem dat de huisvrouwen deze week bezig heeft ge houden. Waarom de bakkers zo vasthou den aan deze ene cent „Omdat het toch al zo moeilijk is het hoofd boven water te houden", zei do heer De Jonge. „De bakkers hebben recht op een mens waardig bestaan, daarom mag deze ene cent niet op de bakker en zijn gezin gaan drukken, die toch al geen dikbe- legde boterham hebben". In tal van vergaderingen is de laatste jaren by herhaling gewezen op de moei lijke positie waarin de bakkers verkeren. Velen hebben in de loop der jaren hun bedryf uit handen moeten geven. Ener zijds vraagt de modernisering van het bakkerijbedrjjf veel geld, terwijl ander zijds de inkomsten uit de verkoop van het brood relatief steeds minder zijn ge worden. In Zeeland steekt wat dit laat ste betreft de situatie nog gunstig af tegen vele andere provincies. Zeeland telt momenteel circa 580 bak kers. Volgens de heer De Jonge, die al vele tientallen jaren „meeloopt", is dit aantal vroeger veel groter geweest. „Ik herinner me, dat omstreeks 1910 in Goes niet minder dan 36 bakkers waren op een inwonertal van 6800. Nu zijn er in geheel Goes nog 14 bakkers, terwijl deze stad meer dan 15.000 inwoners telt", aldus de heer De Jonge. Op een enkele uitzondering na hebben alle 580 bakkers in Zeeland een cent meer in rekening gebracht voor hun „achtonsje". Het heeft deze week tot menige discussie geleid tussen de bak ker-bezorger en de consument. De bak kers zijn er echter van overtuigd dat zij echt niet te veel vragen. Met die „om streden" cent is het bestaan van vele broodbakkeryen gemoeid, betogen zij. leeftijd aan hondsdolheid overle den de heer G. K. Romkes te Zaan dam. Dit heeft een onderzoek van de Zaandumse G.G.D. uitgewezen. Oorspronkelijk werd gedacht dat de heer Romkes hersenvliesontsteking had. Voor zijn overlijden is gevraagd of h\j gebeten was door een hond, doch de heer Romkes kon zich hiervan niets herinne ren. Hij was donderdag in liet ziekenhuis opgenomen. De heer Romkes was kan toorbediende van beroep. Hij was ge huwd en Iaat twee kinderen achter. Het slachtoffer kwam vaak in Amsterdam, hetgeen de commissaris van politie te Zaandam, de heer A. B. J. Prakken, doet vermoeden dat de man daar waarschijn lijk de fatale beet heeft opgelopen. De heer Romkes had zelf geen huisdier. België sluit grens voor honden en katten uit Nederland België heeft vrydag officieel de grens gesloten voor uit Nederland afkomstige katten en honden. In het Belgische staatsblad is een koninklijk besluit op genomen, waarin „de in- en doorvoer van vleesetende dieren afkomstig uit Nederland is verboden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1