AGIO STEVENSON DAAGDE ZORIN UIT IN VEILIGHEIDSRAAD TleXa" Prinses winkelde in Rawalpindi Sanering ontgroening taak universiteiten KLANKBORD V.S. BLIJ DAT DE SOWJET-UNIE THANTS VOORSTEL AANVAARDT CHOLERA-EPIDEMIE EIST VEEL SLACHTOFFERS OP NIEUW-GUINEA Verf met voldoening Hond beet meisje in Weesperkarspel VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 SUPER SENORITAS KWALITATIEF AAN DE SPITS 'n lekker sigaartj Middenstands vakcentrales willen gesprek met minister De in de „commissie van overleg" samenwerkende middenstandsvak centrales hebben gistermorgen met de staatssecretaris van economi sche zaken, drs, F. Gijzeis, een oriënterend gesprek gehad over de broodprijs. Zij hebben de staats secretaris doen weten, dat zij zeer veel begrip hebben voor het stand punt van de bakkers in dezen. Zij vroegen een gesprek met minister De Pous te mogen hebben voordat deze voor brood een prijsmaatregel uitvaardigt. De staatssecretaris zegde toe, dit verzoek te zullen overbrengen. Een beslissing van de minister was gistermiddag nog niet bekend. Victor van Vriesland wordt 70 jaar De letterkundige en criticus dr. Victor E. van Vriesland hoopt morgen zyn 70e verjaardag te vieren. De lieer Van Vriesland, die na zijn studie in de Fran se letteren aan de universiteit van Dij on een aantal jaren redacteur voor kunst en letteren van de N.E.C., was, publiceerde een aantal dichtbundels. Grote bekendheid verwierf dr. Van Vriesland ook op het terrein van de li teraire kritiek. Zijn van 1915 tot 1957 ubliceerde kritieken werden in twee ken verzameld en uitgegeven onder de titel „onderzoek en vertoog", waar- r hij in 1958 eerst de Constantijn fgensprijs en vorig jaar de P. C. iftprys' kreeg. Dr. Van Vriesland, die in 1954 tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte werd be noemd door de Leidse universiteit, vér- vult in literaire verenigingen (o.m.' P. E.N.-club) vele leidinggevende func ties. Voor het grote publiek werd hij de laatste jaren bekend door de televisie- radiorubriek „Houd jc aan je woord". Minister Cals Binnenkort rapport over recreatie In de gisteren gehouden openbare vergadering van de vaste commis sie van o., k. en w. uit de Tweede Kamer, heeft minister Cals, nadat enkele leden de ontgroening ter sprake hadden gebracht, zijn standpunt bevestigd, dat in de eer ste plaats de universitaire wereld tot een bevredigende regeling moet zien te komen en dat hij zelf niet of nog niet behoort in te grijpen. Kortgeleden heeft de minister ook in de plenaire vergadering van de Tweede Kamer deze zienswijze verdedigd. Hy bleek er vertrouwen in te hebben, dat de -ersïtaïre wereld in die taak zal sla gen. In elk geval was hy er gelukkig mee,-dat de rectores magnifici van oor deel zijn dat de universiteiten normen moeten stellen en op de overtreding daarvan sancties dienen toe te passen. Het Leidse studentencorps heeft al richt lijnen van de senaat der universiteit ge kregen. Eettafels Wat de studenten-eettafels betreft, waarvan de bestaande regeling lang niet onverdeeld de instemming der commissie had, kwam de vergadering tot de conclu sie, dat de minister en ge vaste commis sie daarover nog éeris in een besloten bijeenkomst van gedachten moeten wis selen. Bij de bespreking van het hoofdstuk „de vryetydsbesteding" uit de begroting van o., k. en w. voox- 1963 deelde de staats secretaris mr. Scholten naar aanleiding van een vraag van de heer Schurer van de P.v.d.A. over de wenselijkheid van de opstelling van een facetplan voor de re creatie mee, dat binnenkort een rapport over de recreatie in Nederland te ver wachten is van de rijksdienst voor het nationale plan. Daarin is een vry volledige opgenomen van de recreatie,, in Nederland en zyn de verschillende fa cetten van recreatie belicht. Een bindend facetplau achtte de staatssecretaris niet gemakkelijk te verwezenlijken. Minister verontrust over te lange studieduur (Van onze parlementaire redacteur) De studieduur aan de Nederlandse uni versiteiten en hogescholen is in de laat ste jaren voor bijna alle faculteiten met een jaar verlengd. In de vaste commis sie voor onderwijs, kunsten en weten schappen uit de Tweede Kamer, die gis teren in openbare vergadering byeen- kwam ter bespreking van de begroting van o., k. en w. voor 1963, klaagden en kele leden daarover. Ook minister Cals verontrust dit schijnsel, zo bekende hij. De studie in de medicijnen duurt nu zelfs negen jaar. Dat is in geen enkel ander land het ge- Dit is de steniging vcm de heilige Ste- Janus", het schilderij van Rembrandt, dat door Nederlandse kunsthistorici in Lyon in Frankrijk is ontdekt. Het doek dat 90 bij 123 cm meet was tot nu. toe totaal onbekend; het werd in 1625, toen Rembrandt 19 jaar oud was gemaakt. Sedert ISJ/lf is het in het bezit van het in Lyon. Te gast bij president Ayoeb Khan Nederlandse arts leidde haar rond in ziekenhuis Het was voor de enige Nederlanders in de tijdelijke hoofdstad van Pakis tan, Rawalpindi het gezin van de Nederlandse arts Van Walraven ongetwijfeld een van de grootste ge beurtenissen in hun leven, toen zy gistermorgen kroonprinses Beatrix vergezelden naar Taxila, een stadje op ongeveer 35 kilometer van Rawal pindi en haar een uiteenzetting gaven over het leven daar. Dr. Van Walra ven is een van de geneesheren in het christelijke ziekenhuis in Taxila waarvan een Amerikaan directeur- geneesheer is. Prinses Beatrix liet zich gedurende een half uur door dr. Van Walraven inlichten over dc werkzaamheden in het ziekenhuis. Na het bezoek aan het Taxilamuseum dronk zij koffie in de museumtuin, waar een kleurrijke tent was opgesteld waarin over het gras Perzische tapijten waren uitge spreid. De prinses had tevoren vele oude ruïnes, boeddhistische monu menten, gouden ooi-ringen, gouden halskettingen en andere overblijfse len bezichtigd, waarvan vele zelfs van honderd jaar voor Christus date ren. Langs de route die de prinses van en naar Taxila volgde stonden vele dorpelingen die haar luid toe juichten. Bij president Nadat prinses Beatrix uit Taxila in het presidentiële gastenverblijf te Ra walpindi was teruggekeerd om zich om te kleden vertrok zy naar de ambtswoning van president Ayoeb Khan. Kort voor haar aankomst daar kwam de president naar buiten en onderhield zich even met vijf Neder landse persvertegenwoordigers die de kroonprinses op haar reis door Azië vergezellen. Daarop verwelkomde de Pakistaanse president prinses Bea trix en nodigde haar aan de lunch. Aan de lunoh zaten voorts aan de echtgenote van de president, hun oudste dochter Nasim Aurangzeb en haar echtgenoot de prins van Soeat, de op een na oudste dochter Djamila en haar echtgenoot prins Ameerzeb Sjakila, en de jongste dochter die nog ongehuwd is, voorts twee zoons van de president, kapitein Gauhar Ayoeb en Tahir Ayoeb, en het gevolg van prinses Beatrix. Winkelen 's Middags heeft prinses Beatrix ge winkeld in Saddar, het winkelcen trum van Rawalpindi. De prinses werd hierbij vergezeld door twee dochters van president Ayoeb Khan, mevrouw Nasim Aurangzeb en me vrouw Djamila Djehangir. Zy bezichtigde de verschillende vor men van de Pakistaanse kunstnijver heid en kocht enkele geschenken, o.a. sjaals voor de koninklyke familie en vrienden in Nederland. Ook bezocht prinses Beatrix een tapytenhandel, waar haar enige prachtige, enkele eeuwenoude exemplaren getoond werden. Het Wereldgebeuren De harde aanpak Toen president Kennedy van de Ver enigde Staten maandagavond in zijn radio- en televisierede bekendmaak te, dat Amerika geen verdere oiiensieve bewapening van Cuba door de Russen zou dulden en hij de blokkade van Cuba door de vloot van de Verenigde Staten afkondigde, sprak de Amerikaanse pre sident van grote risico's. Letterlijk zei president Kennedy onder meer dit: „Landgenoten, laat niemand betwijfelen dat het een moeilijke en gevaarlijke operatie is, waaraan wij zijn begonnen. Niemand kan precies voorzien welk ver loop zij zal hebben en welke kosten of hoeveel slachtoffers zij zal vragen. Vele maanden van opofferingen en zelfdisci pline liggen voor ons maanden waar- iin zowel onze wilskracht als ons ge duld zal worden beproefd maanden waarin wij ons door dreigingen en aan klachten voortdurend van het gevaar bewust moeten zijn. Maar het grootste gevaar zou zijn niets te doen". Terwijl de Amerikaanse president deze woorden sprak, luisterde in de Verenig de Staten ministens één man naar hem, die geneigd was de grootte van het risico, waarover de president het had, met een korreltje zout te nemen. Die man was ex-generaal Lucius D. Clay, de bijzondere adviseur van president Ken nedy in Berlijnse aangelegenheden. Lucius Clay vertegenwoordigt in Ame rika een groep politici, die voorstander is van directe actie tegen de communis tische tegenstander, opdat deze tegen stander bij een crisis voor een zodanige situatie wordt geplaatst, dat hij alleen met wapengeweld daarin verandering kan brengen. Met het risico dus een oorlog te ontketenen. De eerste klap is een daalder waard. Zo ongeveer denkt ex-generaal Clay erover. Tegenover de „groep-Clay" staan de politici in Amerika, die menen, dat de president van de Verenigde Staten een voorzichtig beleid moet voeren, waarbij waarschuwende nota's de te genstander dienen te overtuigen van het hachelijke in de situatie. Exponent van deze laatste groep is Chester Bowles, die eveneens adviseur van de president is en expert voor La tijns-Amerikaanse zaken. Bowles heeft altijd verkondigd, dat het in de kwestie Cuba voldoende zou zijn, wanneer Ame rika de Russen en de Cubanen duidelijk vertelde hoever zij konden gaan. Bowles meende dat waarschuwingen de Russen er wel van zouden weerhouden om Cuba van offensieve wapens te voorzien. In het Congres had Bowles vele tegen standers, die meer voelden voor de me thode van ex-generaal Clay De ontwik kelingen van de laatste tijd echter heb ben Clay gelijk gegeven. Ondanks de stellige ontkenning van de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko heeft Moskou wel degelijk ra ketbases op Cuba ingericht. De Russen hebben alle waarschuwingen in de wind geslagen en daarmee werd de door Bow les gepropageerde politiek een misluk king voor zover het Cuba betreft. De Amerikaanse regering nam toen zij dat bemerkte na koortsachtig over leg het besluit in het Caraïbische gebied een situatie te scheppen, die de Russen alleen door militair ingrijpen zouden kunnen veranderen. Daarmee deed Washington wat generaal Clay al lang had willen doen. Kort voor de kwestie- Cuba in een kritiek stadium kwam had Clay in New York een uiteenzetting gegeven van zijn ideeën. Hij deed dat in een gesprek met senator Keating. Clay zei, dat zijn ervaringen in Berlijn, waar hij aanvankelijk commandant van het Amerikaanse garnizoen was en la ter als speciale vertegenwoordiger van president Kennedy herhaalde malen eni ge tijd verbleef, hem had geleerd, dat de Russen doorgaans niets anders doen dan de reacties van Amerika peilen, wanneer zij crises uitlokken* „Zodra wij een maatregel nemen, waar op de Russen alleen met een gewapende actie kunnen antwoorden, deinzen zij terug", meende de ex-generaal. Senator Keating vroeg aan Clay, of deze in de kwestie-Cuba even drastisch zou willen optreden als in het geschil om Berlijn, waar Clay de luchtbrug indertijd organi seerde en waar hij onlangs nog opdracht gaf om de Russen niet langer tot West- Berlijn toe te laten, wanneer zij gebruik zouden maken van gepantserde voertui gen. Ex-generaal Clay antwoordde op de vraag van Keating bevestigend. Risico's waren er volgens hem niet verbonden aan een doortastend Amerikaans optre den tegen het regime-Castro. /""lay sprak een mening uit, welke V-- gedeeld wordt door vele Amerikaan se politici die er o.m. op wijzen, dat Rusland nimmer heeft gedurfd een mi litair verdrag met Castro te sluiten. Moskou heeft wel een massa wapens geleverd en honderden technici uitge leend, maar van een verdrag zoals dat bestaat tussen Rusland en de Oosteuro- i satellietstaten is nimmer sprake geweest. Precies zoals met Cuba ging het indertijd in het midden-oosten, mer ken deze politici op. Kroesjtsjew hielp Nasser wat steviger in het zadel door economische en militaire hulp te verlenen, maar toen Engeland en Frank rijk gezamenlijk een actie begonnen te gen Egypte om onder andere de vrije doorvaart door het Suezkanaal te ver zekeren, hield de Russische premier zijn handen thuis. Bijna tegelijk met Clay gaf Chester Bowles een toelichting op zijn ideeën, die naar toen nog in Amerika werd aan genomen, overeenstemden met de offi ciële politiek van 't Witte Huis. Bowles zei, dat Amerika zijn potentiële vijanden nauwlettend ,in het oog diende te houden om, wanneer de toestand voor het wes ten gevaarlijk zou worden een waarschu wing te laten horen. Slechts bij een wer kelijk offensief optreden van bijvoor beeld van Cuba in Midden-Amerika, zou den de Verenigde Staten militair mogen ingrijpen. Zouden alleen maar voorberei dingen voor een eventueel offensief wor den gesignaleerd in Cuba. dan zou Ame rika onmiddellijk de Verenigde Naties op de hoogte moeten stellen. Inderdaad heeft president Kennedy een klacht tegen Cuba bij de Verenigde Na ties ingediend. Tegelijk echter heeft hij maatregelen genomen, die de Russen al leen maar met een gewapend optreden ongedaan kunnen maken. Daarmee heeft Kennedy gedaan wat ex-generaal Clay al lang had voorgesteld en heeft het Witte Huis dus voor krachtiger beleid gekozen. De Russen zijn voorlopig terug gedeinsd en in zoverre heeft Clay gelijk gekregen. EX-GENERAAL CLAY „de eerste klap is een daalder waard... KWESTIE CUBA VERDER BEHANDELD De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie gisteravond uitgedaagd voor bet forum van de Veiligheidsraad te bekennen dat de Sowjet- Unie „heeft gevestigd en bezig is met vestiging op Cuba van bases voor raketten van middelgroot bereik." Diplomatieke taal latend voor wat ze is, vroeg de Amerikaanse gedelegeerde Stevenson aan zijn Rus sische collega Zorïn onmiddelijk met „ja" of „nee" te antwoorden, zonder zelfs te wachten op vertaling in het Russisch. Zorin, die eerder heeft ontkend dat Rusland offensieve raketten aan Cuba had geleverd, beantwoordde Stevensons vraag met luidkeels gelach, daarna zeggend dat hij zich niet in een Amerikaanse rechts zaal bevond en zou antwoorden „op korte termijn. Maakt U zich daar geen zorg over". sieve en interventionistische politiek van de V.S. tegen Cuba. Vervalste bewijzen' De Sowjet-vice-minister van buitenland- Stevenson zei daarop, dat de wereldopi nie op het antwoord wacht. „Ja of neen? Ik cis het te weten". Hy zei bereid te zijn op een antwoord te wachten „tot dat de. hel dichtgevroren is, als dat uw besluit is". Ezel Vervolgeus liet Stevenson een ezel in de zaal brengen, waarop hij verschillende vergrote afdrukken plaatste van foto's van plaatsen in Cuba, waar Russische raketbases waren geïnstalleerd. De le den der V.N.-delegaties verdrongen zich in rijen van vijf tot zes dik om de foto's te zien, terwijl Zorin aantekeningen maakte. Een der foto's was, naar Stevenson toe lichtte, een beeld van een vredig land schap in de buurt van Havanna en in augustus j.l. genomen. Een andere foto toonde dezelfde plek, echter met nieuwe zijwegen en een verbeterde hoofdweg, alsmede een.raketbasis. Deze foto werd pas de vorige week genomen. Tevoren had Stevenson gezegd, dat voor de V.S. voor alles het nieuws dat Kroesjtsjew de voorstellen van Thant had aanvaard, welkom was. Amerika zou „zeer graag een vreedzame oplos sing van deze zaak zien", zo zei hij. Ste venson legde er de nadruk op, dat de Amerikaanse regering het vermijden van directe confrontatie in de blokkade zone door de Sowjet-Unie verwelkomt evenals de verzekering van Kroesjtsjew aan Russell, dat de Sowjet-Unie geen roekeloze besluiten in de crisis zal ne men. In 3 landen Het gevaar is volgens Stevenson niet ontstaan, doordat de landen van het westelijk halfrond zich ter zelfverdedi ging hebben verenigd, maar doordat Rusland zijn bedreiging met kernwa pens tot dat halfi'ond heeft uitgebreid. Kernwapens zoals die in Cuba, bevin den zich slechts in 3 met de V.S. ver bonden landen, aldus Stevenson. De Cubaanse gedelegeerde Garcia- Inchausteguii antwoordde, dat de verklaring van Stevenson het beste bewijs oplevert,-dat de door de Ame rikaanse regering met haar eenzij dige en oorlogszuchtige maatregel tegen Cuba uitgelokte ernstige in ternationale crisis op louter bluf is gebaseerd. De wapens waarover Cuba beschikt, zijn uitsluitend defensieve wapens, die het land moest aanschaffen door de agres- zaken, Zorin, verklaarde vervolgens, dat de Verenigde Staten geen andere bewijzen omtrent het leveren van aan valswapens door de Sowjet-Unie aan Cuba hebben dan de „vervalste bewij zen" van de centrale inlichtingendienst. Als zij die bewijzen hadden, hadden de „elementaire regels van normale be trekkingen tussen staten" geëist, dat de president deze donderdag j.l. had over gelegd tijdens zijn onderhoud met de Sowjetminister van buitenlandse zaken, Gromyko, op het Witte Huis. Minister Gromyko was toen de verzekering ge geven, dat de Verenigde Staten niets tegen Cuba van plan waren, aldus Zorin. Op scherpe toon beschuldigde Stevenson vervolgens de Sowjet-Russische afge vaardigde ervan de feiten te verdraaien en hij bestreed Zorins ontkenning van het bestaan van Russische aanvalswa pens op Cuba. De Amerikaanse afge vaardigde vroeg zijn Russische collega Cuba te overreden om waarnemers van de Verenigde Naties een onderzoek ter plaatse toe te staan. Stevenson zei dat de tijd voor woordge vechten voorbij is. „Wij weten nu de fei ten en wij zijn bereid daarover te pra ten", zo richtte hij zich tot Zorin, „onze taak is de vrede te redden en als U be reid bent dit te proberen zijn wij dit eveneens". Het debat is donderdagmiddag voor on bepaalde tyd uitgesteld teneinde de par tyen gelegenheid te geven tot onderhan delen. Nieuwe dorpen aangetast Moeilijkheden met koelhuis Hollandia (Advertentie)' HET is met bezit, een eigenaar dig iets. Het zou Jean Jaques Roussèau zijn geweest, die het diefstal noemde en mijn grote leermeester professor Meijers heeft mij trachten uit te leggen dat het wanneer het roerende zaken betreft „geldt als volko men titel". Dat heb ik nooit be grepen, maar dat lag niet aan professor Meijers. Dit als inleiding tot de ervaring, die ik gisteren opdeed in de trein. Ik had mijn krant uitgelezen, ik vouwde haar keurig op en legde haar op de bank tegenover mij ecu soort bezit van niemand of van iedereen. „Niemand" en iedereenis dikwijls hetzelfde Denkt U over deze diepe wijsheid maar eens na. Ik geloof dat dat in de juridische wandeling „res nullius" genoemd wordt. Ik had dus afstand vcm die krant gedaan. Ik had haar inhoud tot mijn onvervreemdbaar geestelijk bezit gemaakt en daarna vrijwillig en volkomen van haar materiële vorm afstand gedaan. De rijke in houd was mijn (wat het feuilleton betreft: ontroerende) eigendom geworden, de lichamelijkheid het papier had ik, als een gees telijke schipper op de levenszee, geabandonneerd, wég. Niet. meer van mij. Zonder betekenis. Ilc had haar ook uit de trein kunnen wer pen. Maar dat is niet netjes. Daar om op de bank tegenover mij. Waar in Bodegraven; maar dat doet er niet toe een heer kwam zitten. Tegenover mij en naast die door mij geabandonneerde krant. En toen nam die meneer die krant en ging 'm zitten lezen zonder boe of ba. Zonder „makkissèffe" of /is tie- fannu"V Hij nam die krant gewoon. Toen ontwaakte mijn ik zou bijna zeggen: dierlijke bezits instinct. Ik vond de man ongemanierd, on hebbelijk, onbeschaafd. Ik had willen zeggen: dat is mijn krant, vlegel; wie geeft U het recht zó maar, mijn krant, te ne men. U bent een hufter, meneer. U bent een vlerk". Maar ik dacht: laat ik liet. maar laten; als je ddcir op gaal. letten kun je wel aan de gang blijven; ze doón maar; ze komen tegemooor- dig ook zó maar in 't cafó aan je tafel zitten zonder „istievrij"? en ze botsen tegen je op zonder boe, ba, sorry of purdon. Ilc heb hel maar gelaten. Maar ik bleef de man een onhebbelijke vlerk vinden. Toch kon ik er niet goed weg mee. Ilc zat met mijzelf in de knoop. Wanneer één mannetje al zo rea geert met zijn bezitsinstinct om een weggeworpen krantje, hoe kunnen ze dan ooit de wereldvrede klaren ELIAS. in De cliolera-epïdemie op Nieuw- Guinea heeft thans reeds 123 men senlevens geëist. Op het ogenblik liggen in de ziekenhuizen rond Agats 348 clioleiupatiënten en he laas moet worden gevreesd dat ve len van lien aan de ziekte zullen sterven. In de afgelopen week zijn drie nieuwe dorpen door de cholera aangetast. De ziekte sloeg vooral toe in de kampong Omadesep, waar de bevolliing niet. tegen de ziekte was ingeënt. Te Omadesep zijn ruim 100 gevallen van cholera geconstateerd, en van de 43 do den die in de afgelopen week te betreu ren vielen, waren de meeste van deze plaats afkomstig. In totaal moesten deze week bijna 200 nieuwe cholerapatiënten in de ziekenhuizen rond Agats worden opgenomen. De dorpen, waar de ziekte het eerst geconstateerd werd, zijn thans evenwel geheel choleravrij, evenals het stadje Agats zelf waar het ziekenhuis thans geheel leeg is. Steeds meer maat regelen worden genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. De water, patrouille, die langs de zuidkust var Nieuw-Guinea heen en weer koerst oir toezicht te houden op het verbod vool Papoea's uit de besmette streek om het gebied te verlaten, vaart nog steeds dag en nacht langs de stranden, terwijl thans alle wegen die naar de besmette streek leiden hermetisch zijn afgesloten. Medische teams reizen nog steeds langs plaatsen in de omgeving van het epide- miegebied om drtor vaccinatie van de be volking een barrière tegen de ziekte op te werpen. Moeilijkhedèn Op Nieuw-Guinea dreigen ook moei lijkheden te ontstaan met de levens middelenvoorziening. Een aantal de fecten in de technische installatie van het koelhuis in Hollandia heeft tot gevolg gehad, dat een flinke hoeveel- In Weesperkarspel heeft een hond, die ondanks het uitgevaardigde verbod niet aan de lyn werd gehouden, een 18- jarig meisje gebeten. De hond is door dé rijkspolitie van Weesperkarspel na overleg met de inspecteur van de ve terinaire dienst in quarantaine geno men en tegen de eigenaar is uiteraard procesverbaal opgemaakt, evenals te gen enige andere inwoners van Wees perkarspel, die hun hond los lieten lo pen. De rijkspolitie heeft de hond in quaran taine genomen, omdat vele inwoners van Amsterdam hun honden zondag mee naar de Vechtstreek en het Gooi hadden genomen om de dieren daar los te kunnen laten, waardoor de kans op besmetting voor de dieren in deze stre ken groter is geworden. De directie van de Noord-Zuidholland- se Vervoermaatschappij heeft het ver bod van vervoer van honden en katten, dat aanvankelijk gold voor de lijnen van en naar Amsterdam en in de IJ- mond, uitgebreid tot alle lijnen dei- maatschappij in Noord- en Zuid-Hol land. Het verbod geldt niet voor blin dengeleidehonden. De rederij Doekscn zal met dc passa- gierboten naar Terschelling en Vlie- i land geen honden meer vervoeren. Met een Cubaanse vlag aan het geweer begeeft een soldaat van de Cubaanse militie zich naar zijn post. Telefoto heid levensmiddelen waaronder vlees en vis bedorven is geraakt. Het koelhuis is eigendom van de over heid. Behalve vlees en vis liggen er grote hoeveelheden andere aan bederf onder hevige etenswaren opgeslagen. De in stallatie bestaat uit vier vrieskamers en zes koelkamers, welke laatsten op het ogenblik geheel buiten werking zijn. De oorzaak van liet uitvallen van de koelinstallatie moet naar de verslagge ver van het A.N.P. verneemt worden gezocht in het feit, dat de pijpleidingen geheel verstopt en slecht onderhouden zijn. Verder is nog slechts een van de twee compressoren in werking, terwyl deze ene compressor noodzakelijk aan een onderhoudsbeurt toe is. Niemand schijnt precies te weten hoe de defecten hersteld zouden kunnen worden. GENOOTSCHAP VOOR RECLAME CONGRESSEERT IN EINDHOVEN De voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. TA', van Andringa de Kem- penaer, heeft gisteren by de opening van het congres van het genootschap in Eindhoven over de nieuwe, tendenties op het terrein van de distributies gezegd, dat wat op dit gebied gebeurt een schoksgewijze en daarmee pijnlijke con frontatie is van onze nationale midden stand met ingrypende structurele ver anderingen, waarvan het einde nog niet in zicht is. Hij voorzag dat men zich in versneld tempo vertrouwd zal moeten maken met het feit, dat met het verva gen van onze nationale grenzen het in toenemende mate onhoudbaar zal bly- ken liet begrip „concurrentie" aan spe cifiek Nederlandse maatstaven gebon den te houden. Jhr. Van Andringa de Kempenaer deelde in zijn toespraak tevens mede, dat Ne derlandse ondernemingen in een jaar tijd waarschijnlijk ongeveer 12 miljoen gulden geïnvesteerd hebben in uitzen dingen van radio-Veronica. Het congres is gistermorgen officieel geopend door de secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, prof. G. Brouwers. Gisteren werd onder meer nog het woord gevoerd door de heer L. Devaux, directeur-generaal van Shell Frangaise, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, hoofddirecteur van Philips Nederlands N.V., prof. dr. J. Wemels- felder, hoogleraar in de economie aan de technische hogeschool te Eindhoven, prof dr. P. J. Verdoorn, buitengewoon hoogleraar in de economie en marktana lyse aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, en de heer D. Otto, directeur commerciële voorcalcu latie en planning van Philips. Kleuter overlijdt na val in schaar Een 3-jarig zoontje van de landbouwer D. Land to Zalk (gemeente IJssehnuï- den) is gevallen met een schaar in de hand en daarbij dodelijk gewond. De schaar trof de halsslagader van het kind, dat tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Zwolle tengevolge van bloedverlies stierf. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3