N.CB.-kringbestuurders bespraken ontvolking platteland Kerkrestauratie in Noordwelle vergt nog wel een jaar AGENDA ZUID-BEVELAND „VERKOOP ALCOHOLISCHE DRANK AAN KINDEREN ERNSTIG FEIT" MARKTBERICHTEN B. EN W. KOUDEKERKE: BEROEP TEGEN KEUR OP DE STRANDEN VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vergadering in Terneuzen Do directeur van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland, drs. W. Dusarduyn, is van mening, dat radicale maar op democratische wyze te nemen maatregelen nodig zijn om te komen tot een oplossing voor het pro bleem rondom de Zeeuwse plattelandssamenleving. Waaruit die problemen be staan en hoe hy meende, dat die gedeeltelijk kunnen worden opgelost, heeft hy donderdagmiddag uitvoerig uiteengezet in een bijeenkomst in hotel „Rotterdam" te Terneuzen voor kringbestuurders van de N.C.B. en R.K.J.B. in Zeeland. den hebt, komt de rest vanzelf, meende hij. Hij zei te geloven dat de Zeeuws- Vlaamse flanken wel zullen meeprofi teren van de industriële ontwikkeling in de kanaalzone. Beter had hy het ech ter gevonden als die flanken tot indus triekern waren aangewezen. Voor fei telijke woonkernen zag hij wel kansen voor bijvoorbeeld Zaamslag en Hoek. „Maar dan had de industrialisatie be paald niet zo aangeslagen", interrum peerde drs. Dusarduyn. Burgemeester Vercauteren zei ver der, dat verschillende woonkernen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gezond zijn en niet achterui. gaan in inwo nertal. Die achteruitgang kan vol gens hem wel komen als de kanaal zone mensen uit de flanken gaat wegzuigen. N.C.B.-secretarls C. Ver cauteren zei, dat de pendelafstand in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf te ver waarlozen is. Hy betwijfelde echter Radicale maatregelen voor oplossing problemen De inleider zei, dat het behouden en be vorderen van het welzijn op het platte land geen probleem is van vandaag of gisteren. Het is ook niet op te lossen met historische en beperkte middelen, meen de hy. Dat er onrust heerst in de platte landssamenleving is volgens drs. Dusar duyn in Groningen reeds eerder aan de orde gesteld in de publikaties „Verdwij nende Dorpen" en „Dorpen willen leven". Zeeland is eerst later gekomen met de „Nota Plattelandsbeleid" van de Z.L.M. Een duidelyk beeld over de gang van zaken ten plattelande geven, volgens drs. Dusarduyn, de nieuwjaarsredes van sommige burgemeesters, die vol gens hem meer de inhoud hebben van lijkredes. Van 50 tot 60 Zeeuwse ge meenten is de laatste jaren het be volkingstal gedaald, zo vervolgde hij. Spreker zei te menen, ,dat tal van gehuchten en dorpen gedoemd zijn te verdwijnen tengevolge van de voortgaande verstedelijking, die hij de grondoorzaak noemde van alle moei lijkheden. Het platteland kan niet voldoen aan de vraag naar ziekenhuizen, culturele ge bouwen en dergelijke, al zou de bevol king dit gaarne willen. Men zoekt dus andere uitwegen, onder meer door ver trek naar elders. Gewenste grootte Een geleidelijke verdwijning dus van woonkernen. Wat moet dan de gewenste grootte zijn om een dorp of woonkern levensvatbaar te maken vroeg de in leider zich af. Evenais de vele publicis ten, die daarop hun beste krachten heb ben beproefd, noemde hij een uitspraak zeer moeilijk. Zeeland heeft 180 woon kernen, waarvan 60 boven de 1000, 35 boven de 1500 en 25 boven de 2000 in woners. Kunnen die woonkernen ver groot en versterkt worden en wie moet daartoe de stoot geven, vroeg de heer Dusarduyn zich af. De gemeenten en de parochies, dacht hij. In Zeeland zijn 90 gemeenten, waarvan de helft nog geen 2000 inwoners telt. Da inleider nam ook uitvoerig de pa rochies onder de loep. In Zeeland zyn er 45 met een gemiddeld zielental van 1700. De gewenste grootte noemde hy liggen tussen de 4000 en 5000, maar daaraan voldoen alleen Vlissingen en Hulst. In 12 parochies bevinden zich 45 kleuter scholen, 1 jongens- en 1 meisjesschool. Verder zyn er gemengde scholen in 34 parochies. TaJrylc bezet, aldus drs. Du sarduyn, maar kan dat niet minder en beter Spreker vond, dat tal van deze feiten om bezinning vragen en dat een beter levensklimaat niet bereikt wordt door alleen maar afgeven op het overheids- wonlngbeleid en door het zaniken over gemeentelijke classificaties. Door ge meenten, organisaties en parochies moet ook meer in stréekvorband worden ge dacht, meende hij. Naast werkplaatsen zyn nodig woonplaatsen, verzorgings plaatsen en recreatieplaatsen. In deze zaken moeten wij onze verzuiling be perkt zien en zonodig samenwerken mei andersdenkenden, na onderling beraad in eigen kring, aldus drs. Dusarduyn. Discussie Uiteraard ontspon zich na deze inlei ding een uitvoerige discussie. De heer G. vau Waes, burgemeester van West- dorpe, had het idee. dat bepaalde dingen tot probleem worden geforceerd. Als Zeeland 25 jaar geleden de economische ontwikkeling van nu had doorgemaakt, was volgens hem dit probleem niet ont staan. Hy bezag de zaak meer van de economische kant. Als bijvoorbeeld West-Zeeuwseh-Vlaanderen geen indus triële vestiging krygt, dan zullen de mensen daar hljjvon wegtrel ken, ook al geeft men hen voetbalvelden, parken bioscopen en wat dies meer zij, meende hy. N.C.B.-voorzitter P. Vercauteren, burge meester van Clinge, was het daarmee eens. Als je de economische mogelükhe- Advertentie) Voor alle technici en leerlingen van technische scholen Noteer 6 of 7 november a.s. voor een bezoek aan onze najaarsexpositie in hotel „Britannia" te Vlissingen. Deze tentoonstelling biedt V een compleet overzicht vnn modern technisch tekenmateriaal- Geopend: 6/11 14-18 en 19-22 uur 7/11 9-12, 14-18 en 19-22 uur. P. Krugerstr. 41-43 - Vlissingen. MlddclhurK Electro: Jerry Lewis, Ladies Man, 7.30 uur, a.l. Conccn- en Gehoor zaal: Kunsi maand orkest, 8 uur. WÖhler: Recenlie on feestavond V. en L).-per soneel. Vlissingen Alhumbru: Blue Hawaii, 30 uur. n.l. Luxor: Maeiste en de tirannen, 20 uur, 14 laar. Wijkgebouw Wit .Gele Kruis. Jaarvergadering woningbouwvereniging „St. Willlbrord", 20.15 uur. Goes Grand „Blue Hawaii, alle leeftijden. 20,00 uur; Landbouw vergadering at'd. Noord- en Zuid-Beveland van de Ned. Bond van gepensioneerden, 14.00 uur: Korenbeurs: vergadering Prov. Zeeuwse Ver. tot bestrijding der t.b.c.. 20.00 uur. Terneuzen Luxor: De insppeteur. 20 uur. 14 laar. Sas van Gent Olymplatheater Misdaad na schooltijd. 20 uur, 10 Jaar. Oostburg Lcdelt.heater: Voordracht Harriet Freezer over ..Letteren en leugens", voor de Z.V.U., 20 uur. Zierikzco Concertzaal: Het Centrum met x koekoek" voor de Z.V.U.. 20 Arnemuldcn - verenigingsgebouw, 19 30 u., Grocnc-Kruisafdellng viering G0-Jarig bestaan, of de mensen ïn de kleinere dorps kernen zullen blijven, als de omstan digheden elders beter worden. Drs. Dusarduyn stelde een nogal concre te vraag aan de vergadering. „Wilt U, dat een aantal kleinere woonkernen ver dwijnt, of geeft U de voorkeur aan de bouw van nieuwe woningen in gehuch ten?, zo vroeg hij. De vergadering was vrij algemeen van oordeel, dat in ge huchten zonder verdere levensvatbaar heid geen nieuwe woningen moeten wor den gebouwd. Secretaris C. Vercauteren wilde een en ander nog eens samenvat ten. Ontvolking van de kleinere woon kernen zou volgens hem doorgang vin den. Maar moet dit zyn natuurlijke gang vol gen of worden geleid en zo ja, hoe en door wie, vroeg hy verder. Zyns inziens bestaat er tussen gemeenten en paro chies nog te veel rivaliteit en be veel tonwtje-trekkerij om bepaalde voordelen. Als er leiding nodig is, dacht hij met na me aan Gedeputeerde Staten en voor wat de rooms-katholieke geestelijkheid aan het bisdom. Besloten werd het gehe le probleem uitvoerig door be praten in de afdelingen, daarop voortborduren en eventuele richtlijnen op hoog niveau te introduceren. GOES WUKAVOND N.H. Kerk In de Prinses Margrietschool hield de Nederlands hervormde gemeente te Goes dinsdagavond een wijkavond voor de bewoners van wijk H. Deze avond stond onder leiding van de wijkpredi- lcant ds. W. Janssen. Tijdens deze bij eenkomst hield mevrouw R. Woldinga- Veldkamp uit Zierikzee een inleiding over „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen". Mevrouw Woldinga, die samen met haar man, als predikant drie jaar werkzaam is geweest bij het werk onder de vluchtelingen in Berlijn, gaf in haar inleiding een overzicht van de noden onder het mensdom en het streven van de kerli om deze noden te leningen. Zy gaf aan de hand van en kele voorbeelden weer, dat ook vanuit Nederland diverse personen werden uitgezonden naar noodgebieden, om daar de leiding van de opbouw op zich te nemen. Het werk in Berlijn noemde spreekster ontzettend moeilijk, daar men achter het IJzeren Gordyn de jeugd op de kleuterscholen reeds het communisme inprent. Met behulp van lichtbeelden werd de inleiding verdui delijkt. Na de pauze gaf de heer A P. Cornet uit Goes zijn indrukken weer over het werkprobleem van de kerken in Berlijn. Voorts werd een film vertoond, getiteld „Paradijs op aarde". Hierin valt onder meer te zien, dat achter de fagades van Hongkong talloze vluchtelingen in de diepste ellende leven. Er bestond voor deze wjjkavond grote belangstelling. Evangelisatiesamenkomst in Goes Ds. Joh. Starrenburg van Arnemuidén heeft woensdagavond in „Do Prins van Oranje" te Goeseen interkerkelijke evangelisatiesamehkomstr geleid. Na een korte inleiding werd een film vertoond over de tentcampagnes van de Ameri kaanse evangelist Oral Roberts. Deze film gaf een volledige tentsamenkomst van deze evangelist weer. Oral Roberts gaf hierin een prediking over het onder werp „Wat verwacht G< RILLAND-BATH Orgelconcert in N. H. kerk De organist W. Hulsman uit Amersfoort heeft woensdagavond een concert gege ven op het orgel van de Nederlands her vormde kerk in Rilland Bath. Het chris telijk gemengd zangkoor, onder leiding van mevrouw Schipper uit Goes, werkte ook aan deze avond mee. Dit orgelcon cert had een bijzonder tintje, omdat men, zoals de president-kerkvoogd J. A. Boot zei, zijn dankbaarheid wilde tonen voor het feit dat het Rampenfonds het orgel drie jaar geleden geschonken had. Ter gelegenheid hiervan waren onder meer burgemeester J. C. W. Jobse van Ril- land-Bath, de bouwer van het orgel, de heer Van Leeuwen uit Leiderdorp, de heer J. Moll uit Vlissingen waarnemend voorzitter van de orgelcommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk en de heer C. de Waard, uit Den Haag, secreta ris van de orgelcommissie van de Neder landse Hervormde Kérk, aanwezig, Na het concert gingen alle genodigden naar het dorpshuis „Luctor et Emergo". Hier voerden de president-kerkvoogd, de '"eer Boot, en de heer Moll het woord. KRABBENDIJKE N.C.V.B.-leden bijeen De afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen Bond te Krabbendijke hield dezer dagen in zaal „Joosten" een feestvergadermg ter herdenking van het 15-jarig be staan. Na een openingswoord van de presidente mejuffrouw Van Hekken, werd het feestprogramma afgewerkt, met de volgende punten: meditatie, koorzang onder leiding van mevrouw Philipse-Buijs \en de opvoering van het topeelstuk „Het antwoord". •Tot nieuw.e bestuurslid werden geko zen mej. Geldof en mevrouw Verpoorteh. Tot bezoekdames werden aangewezen mevrouw Mallekote en mevrouw Hoo- gerheide. Tijdens deze bijeenkomst meld den zich zes nieuwe leden aan. we bij hem komen de gebeden lod van ons )r genezing". Men de zieken, terwijl uun. ub genezingen zichtbaar waren. Ds. Starrenburg gaf tijdens deze film een vertaling van het gesprokene, daar dit aUes in de Engelse taal was opgenomen. KAPELLE Bijeenkomst hervormde mannenvereniging Onder voorzitterschap van de heer I. J. de Groote hield de hervormde mannen- vereniging te Kapelle in het gebouw „Obadja" de eerste bijeenkomst van het seizoen. De voorzitter verzorgde de bijbelbespreking, waarna de plaatselijke predikant, ds. E. P. J. Jebbink een refe raat hield over het onderwerp „Kerk en vereniging". Voor deze avond bestond een goede belangstelling. Inzameling voor Kinderzorg De diaconie der Nederlandse Hervormde Kerk te Kapelle heeft ook dit jaar weer een inzameling gehouden voor de stich ting „Kinderzorg" te Middelburg. Naast diverse goederen en een bedrag in con tanten, werden er 80 kisten aardappe len en 210 kisten met fruit en groen ten bijeengebracht, wat gezien de voor gaande jaren een bijzonder goed resul taat genoemd mag worden. BIEZEUNGE Collectes Dé door de Nederlands hervormde ge meente te Biezelinge gehouden inzame ling voor de slachtoffers van de aard bevingsramp in Perzië heeft 406,15 opgebracht. In september werd voorts voor kei'k- voogdij 210,80, extra collecte 72,47, diaconie ƒ215,17 en het Bijbelgenoot schap 33,02 ingezameld. WEMELDINGL Verkoping van winkelpand Woensdag werd in het Ned. hervormd jeugdgebouw te Wemeldlnge het woon- en winkelpand Dorpsstraat 34 verkocht. De verkoping vond plaats door notaris J. C. Kram uit Kapelle volgens art. 1223 BW. De hoogste inschrijver was de heer J. M. van Weelc, voor de som van 6835,^. Koper werd dc inschrijver voor het zelfde bedrag. KRUINING EN Tractor en bestelauto botsten bij Kruiningen Donderdagmorgen omstreeks 8.40 uur deed zich op dc kruising rijksweg-Bur gemeester Eenbaasstraat te Kruiningen een botsing voor tussen een tractor van de landbouwer E. van L. en een bestel auto. De bestuurder van de tractor, de 35-jarige K. K. uit Kruiningen reed zon der voorrang te verlenen met het voer tuig de rijksweg op. De bestelauto, be stuurd door J. D. uit Bergen op Zoom, kon de tractor niet ontwijken. De tractor werd licht beschadigd. De bestelauto liep aan de linkervoorzijde aanzienlijke schade op. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. s-GRAVENPOLDER Collecte De Zeeuwse collecte heeft in cle ge meente 's-Gravenpolder 379,25 opge bracht.. Collecte De collecte voor het P.I.T. (protestants interkerkelijk thuisfront) bracht te Krabhendrjke 151,34 op, en op Oost- dijk 42,50. VELASQÜES HANDHAAFT PRIJZEN EN KWALITEIT •f Voor de ronde prijs van 1 kwartje de kwaliteit van een luxe sigaar: Velasques Andorra. VAf* neerunds QRO°lS WOLPH AARTSDIJK Gemeentebegroting 1963 bij raad in onderzoek Tydens de donderdagmiddag gehouden vergadering van de raad Wolphaarts- dijlt is besloten de gemeentebegroting 1963 in onderzoek te geven aan een commissie bestaande uit alle raadsle den, uitgezonderd de wethouders. Te vens werd de verordening op de bad huisrechten ongewijzigd vastgesteld. In verband met een in Wolphaartsdijk te houden tentoonstelling van konijnen en pluimvee stelde de raad een erebe- ker beschikbaar- De kraamzorg in Zeeland zal worden gesubsidieerd met f 2,per verzor gingsdag. Met de nieuwe gemeenschap- Eelijke regeling voor de recreatie op et Veerse Meer ging de raad ak koord. De zeedijk vanaf het rode licht tot de jachthaven neemt de gemeente in pacht voor f 100,per jaar. De raad gaf vervolgens zijn fiat aan de verkoop van industrieterrein aan de gebroeders Flipse te Wolphaartsdijk voor de bouw van een hal voor een be- tonijzerleggersbedryf. Aan de heer M. Goedheer te Wolphaartsdijk werd in dustrieterrein verkocht voor de bouw van een opslagloods. Voorts stelde de raad een zogenaamd voorbereidingsbe- sluit vast van het uitbreidingsplan in verband met de recreatieplannen van de gemeente. Het wachtverbod in de Prins Bernhardstraat werd ingetrok ken voor wat betreft de noordkant van deze straat. Tot gemeentewerkman werd met ingang van 1 januari 1963 benoemd de heer M. Verhage, die zes stemmen op zijn naam verzamelde met één stem blanco. 's-HEER-ARENDSKERKE Eindles van kookcursus landbouwhuishoudschool Dinsdagavond is in de chr. landbouw huishoudschool te 's-Heer-Arendskerke de eindles van een kookcursus voor he ren gehouden. Deze cursus bestond uit een achttal lessen- Tenëinde de prestaties van de kookkunst van de heren te leren kennen, waren ook de dames uitgenodigd. Alles resulteerde in een genoeglijk dineetje voor huisva ders e.L aspirant-huisvaders zelf klaar gemaakt. Na een heerlijke soep vooraf, volgde er Wienerschnitzel met groente- krans en aardappelen. Als toetje volgde er bavaroise pudding en tenslotte kof fie met gebak. Dit laatste was gebakken door een bak ker uit 's-Heer-Hendrikskinderen die eveneens de cursus had gevolgd. De meeste belangstelling voor deze cursus was van de zijde van de heren uit 's- Heer-Hendrikskinderen. Mej. Sprienstra, leidster van de cursus, werd een cadeau tje aangeboden. Mej.. Van Dis en mej. De Rijke werden verrast met een bloem- stukje. Filmavond in „De Koophandel' In zaal „De Koophandel" te Krabben- dijke werd dezer dagen door de plaat selijke melkhandelaren een filmavond aangeboden. Men vertoonde onder meer een kleurenfilm over Nederland en de hoofdfilm „Puntckin und Anton". Kantonrechter Middelburg: Leeftijd van deze „klanten" dikwijls moeilijk na te gaan De Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh noemde het tydens do zit ting van woensdag een ernstig feit, dat volwassenen meewerken om alcohol-ge- bruilc bij kinderen te stimuleren. Hij veroordeelde daarom de caféhouder C. J. J. V. uit Vlissingen tot een boete van 25, omdat in het café van deze ver dachte zwak-alcoholische dranken aan drie jongens beneden de 16 jaar waren verstrekt. Verdachte was bovendien ge dagvaard omdat zyn 14-jarige dochter op dat moment in zyn zaak bediende. De caféhouder gaf een uitgebreide toelichting op de zaak. Hij vertelde dat zyn vrouw, die de jongens aan vankelijk bediende, gevraagd had naar hun leeftijd, waarop zy vertel den boven de 16 te zijn. Het dochter tje, dat anders nooit in de zaak helpt, had de jongens waarschijnlijk uit „opschepperij" omdat het school- vrindjes waren, ook nog aan een flesje bier geholpen. De politie trof een van de jongens „laveloos" voor het café van de V. aan. De officier van justitie, mr. K. P. Doe- dens vond het ernstig dat de jong< zóveel getapt kregen, dat ze niet staat waren zelfstandig naar huis te komen. Hij eiste 25 voor iedere over treding. De kantonrechter wilde, na de toelichting van verdachte, wel aanne men dat het dochtertje niet werkelijk in het café „gewerkt" had, hij miniseerde de boete voor dit feit daarom tot 7,50. Wat betreft de verkoop van alcoholische dranken aan minderjarigen was hij het met de eis van de officier eens. „Strop" -streep Voor verdachte C. S. H. uit Hanswccrt werd de stopstreep bij de Stationsstraat te Middelburg een „stropstreep". Hy reed daar namelyk over, juist nadat het licht op rood was gesprongen. Het kwam hem op 10 te staan. Een uitvoerige behandeling kreeg de zaak van dé landbouwster A. C. de B. die momenteel in Aagtekerke verblijft. Zij had zonder toestemming van b. en w. in Grijpskerke een loods laten bou wen voor een landbouwmachine. Boven dien bedroeg de afstand van de loods tot de as van de weg niet het vereiste aantal meters. Verdachte voerde aan dat zij geen bouwvergunning nodig had, om dat er niet geheid 'is. Zy heeft evenwel toch nog een bouwvergunning aange vraagd omdat zij hoorde dat de gemeente dit „prettig" zou vinden. De officier van justitie merkte op, dat afgezien van de bouwvergunning aan de tekening te zien is, dat deze keet of loods geen tijdelijke voorziening is, zodat wél een inbreuk werd gemaakt op de bouwvoorschrif ten. Hij eiste een boete van 50. De verdachte bleef nogal rustig by het horen van deze eis en had als enige aan merking „ik krijg nu een boete, dat is best, dan slapen ze by de gemeente ten minste lekker, maar dat „tydelyke" van de keet moet weg, anders komen ze herii in '64 misschien afbreken". Dc kantonrechter achtte liet eveneens niet bewezen dat gebouwd werd zonder vergunning: het is namelijk best moge lijk dat do bouwvergunning er al was voordat met de bomv werd begonnen. Verdachte heeft de vergunning namelyk niet opgehaald. De overtreding op de bouwverordening achtte hy duidelyk be wezen en mejuffrouw A. C. de B. werd hiervoor veroordeeld tot een geldboete van 35. „Moedermiddag" van chr. landbouwhuishoudschool Woensdagmiddag is in de chr. land bouwhuishoudschool te 's-Heer-Arends- lterke een „moedermiddag" gehouden. De moeders van de leerlingen van klas IA waren uitgenodigd om nader kennis te maken met de school en met de pres taties van hun dochters. De moeders werden onthaald op door hun dochters zelf gebakken pannekoeken. Woensdag 14 november a.s. zullen de moeders van de leerlingen van klas 1B op eenzelfde manier worden onthaald. Contactcommissie der West Zeeuws-Vlaamse V.V.V.'s bijeen Op 15 november zal te Sluis de negende najaarsvergadering van de contactcom missie van West-Zeeuws-Vllaamse V.V. V.'s worden gehouden. Spreker is de heer A. E. Bayless Hathaway. De heer Bayless was tot oktober van dit jaar directeur van het A.N.V.V. voor Enge land in Londen en is daardoor volkomen p de hoogte van de motieven, die de Ingelse toeristen hebben om wel of niet naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen te ko men. Tijdens de vergadering zal de vroegere A .N.V. V-directeur trachten aan te geven op welke wijze men in Zeeuwsch-Vlaanderen nog meer zou kun nen profiteren van de Engelse toeristen. De contactcommissie der West-Zeeuws- Vlaamse V.V.V.'s zullen op 15 november door het gemeentebestuur van Sluis ont vangen worden. Eiermarkt. Aanvoer 2.300.000 stuks, handel vlug. Prijzen per 100 stuks: eieren van 61 tot 65 gram 12.7513.75, alg. prijs 13.30, kiloprijs 2.15, basis 62 gram. I-Xenneëieren van 47 tot 60 gram 8.25, 12.40 kiloprijs 1.75—2.07. VISMIJN COLIJNSPLAAT kg exportgamalen 1,28—2,58. 2110 kg handelsgarnalen 1,321,43. 99 kg schar. 281 kg bot. 185 kg wijting. 54 kg tong. 4 kg pa ling. 33 kg rog. 26 kg kabeljauw. 2 kg zalm. 7 kg ongesorteerde vis. VEILING KAPELLE 25 oktober. Glorie van Holland I 80 40, I 75 43. I 70 43, I 65 38, II 70 33, II 65 30, UD 29, grof 32, fijn 20. Goudrenet I 85 53, I 80 53,40 "4.10, I 75 52,80—53,50, I 70 48,30—49,60, I 65 4344, II 85 48, II 80 48—50, II 75 48—50, II 70 45—46, II 65 41—44, UD 33—34, grof 39,20— 40,95, fijn 31. Cox Orange Pippin I 75 73, I 70 I 65 70, I 60 62, I 55 39, IID 22, grof 49, 20, geel I 75 79, I 70 78, I 65 73, I 60 62. Jonathan I 80 42. I 75 51, I 70 50. I 65 43—44, 35, grof 22, Golden Delicious II 80 6063, II 75 60—62, II 70 48—54, II 65 38—39, U 60 2930. Lombarts Calville I 70 35, I 65 33, I 60 30. UD 17, grof 25, fijn 16. Laxton Superbe 39, I 65 37, I 60 29, HD 24, grof 23, fijn 16. Doyenne du Cornice I 75 94, I 70 96—98, I 65 94, II 75 82—85, II 70 86—89, II 65 83—86, II 60 77—80. II 55 51—65, grof 68. fijn 42—50. Zwijn- drechtse wijnpeer I 60 34. I 55 38, I 50 26, II 55 25, II 50 20, UD 12, grof 15—16. fijn 7"/2— 8i/2. Saint Remy I 75 29, I 65 27, II 65 25, IID 22. grof 20, fijn 15. Comtesse de Paris I 70 24. I 65 27—28, I 60 25—26. I 55 18, U 65 18, U 60 20. II 55 14, IID 11—12, grof 17, fijn 8V2. B Alex. Lucas I 75 55, I 70 59, I 65 51, n 80 44. II 75 48, U 70 42, II 65 37, IID 21—24, grof 20. fijn 12. Conférence II 65 46, n 60 47, II 55 38. IID 24. B. Clalrgeau I 65 28, I 60 25, I 55 19, IID 9%, grof 13, fijn 8. Pondspeer II 75 25, II 65 22, UD 16, grof 15. fijn 10. Nouveau Poiteau I 165 10, n 55 11, grof 8J/2. Kroet- appelen geplukt 21, val 18. Goudrenet val 20. Tegen besluit polder Walcheren Raad komt dinsdagmiddag a.s. in vergadering bijeen en w. van Koudekerke zyn van oor deel, dat Gedeputeerde Staten van Zee land ten onrechte akkoord zyn gegaan met het besluit van de algemene verga dering van de Polder Walcheren om een keur op de Walcherse stranden in te stellen. Door het instellen van deze keur wordt het exploiteren van de stran den geheel afhankelijk van de medewer king van de Polder Walcheren. Hier tegen heeft liet Koudekerks© college bezwaren. De keur voorziet volgens b. en w. in hetzelfde onderwerp als het rijkszeewe- ringenreglement. De Polder Walcheren is echter van mening, dat het rijkszee- weringenreglement niet van toepassing is op de Walcherse stranden, aangezien deze niet onder beheer van hét rijk zouden staan. B. en W. constateren, dat ook het rijk uitgaat van het standpunt het beheer over de Walcherse stranden te bezitten, omdat de hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat, gelet op het rijkszeeweringenbesluit het laatst bij beschikking van 3 september 1962 vergunning heeft verleend tot het inrichten en gebruiken als badstrand van het zeestrand. De verwijzing van het dagelijks be stuur van de Polder Walcheren naar artikel 3 van het bijzonder reglement op het bestuur van die polder, waar in wordt gesproken van de zone voor de waterkering en de oeverver dediging is naar de mening van b. en w. niet steekhoudend, omdat de zee stranden hier niet onder vallen. In verband hiermee stelt het college de raad, die dinsdagmiddag a.s. om vier uur in het „Jeugdhonk" in openbare vergadering bijeenkomt, voor tegen het goedkeuringsbesluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland in beroep te gaan bij de Kroon. De directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht heeft b. en w. meegedeeld, dat het opmaken van plan nen voor openbare werken ter uitvoe ring van het uitbreidingsplan „Dis hoek" wegens personeelsgebrek op moei lijkheden stuit. In verband daarmee heeft hij het college geadviseerd de op dracht voor het ontwerpen van deze plannen aan een technisch bureau te geven. B. en w. hebben zich nu voor het opmaken van een plan voor de hoofd riolering en de zuiveringsinstallatie tot het technisch adviesbureau van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten ge wend. Het college verzoekt de raad in eerste instantie een krediet van f 5000 beschikbaar te stellen. De agenda voor deze vergadering ver meldt verder onder meer een voorstel tot het vaststellen van een parkeerver bod in de Tramstraat, de benoeming van een bestuurslid in de stichting „Vebena- bos" en een voorstel tot het garanderen van betaling van rente en aflossing kredieten voor de woningbouw. WALCHEREN ZOUTELANDE Forumavond voor bond christelijke vrouwen De afdeling Zoutelande van de Ned. Chr. Vrouwen Bond vergaderde dezer dagen o.l.v. de presidente, mevrouw P. de Kok- Verhage. Deze deelde mee, dat dit jaar door de verenigingen een gezamenlijke kerstavond zal worden gehouden. Een forum, bestaande uit mevrouw De Pree, de presidente, mevrouw Dubbeldam, me vrouw Geschi.ere„ mevrouw Matthijsse en mevrouw v. d. Vreugde beantwoord de een tiental zeer actuele vragen. In de pauze werd een zelfgebakken ap peltaart verloot ten bate van het nieu we vaandel. Op 20 november komen de dames opnieuw bijeen. VROUWENPOLDER Feestvergadering N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling Vrouwenpolder heeft dezer dagen onder leiding van mevrouw A. Louws-Wondergem een maandelijkse vergadering gehouden. Spreker was de heer R. Visser, direc teur van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg. Hij sprak over de werkwijze van het bu reau. Verder vertoonde hij de films: „Alcoholisme" en „Op uw gezondheid". OOSTKAPELLE Collecte voor het P.I.T. De collecte voor het Prot. Interkerke lijk Thuisfront, P.I.T. heeft in Oostka- pelle f 77,66 opgebracht. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Eigenheimers II 8,79. Bintjes I 11,80. Aan- 3 ton. Uien I, bonken 20,76, middel 55-70 20,51 19,50, middel 40-55 21.76—21.86, drielingen 26,90. pickles 24,63, stek 3,63. Aanvoer 60 ton. GRAANBEURS Tarwe 29—31. Gerst 26—28. Haver 24—25. Kleine erwten 40—45. Schokkers 5055. Br. bonen 8090. Maanzaad 5055. EIERVEILING BARNEVELD. Coöp. Veluwse elervelling. Weekaanvoer ca. 1.200.000 stuks, waarvan 429.640 in veiling werden gebracht. Handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50 tot 55 gram 9.0510.30, van 55 tot 60 gram 10.42—11.64, van 60 tot 65 gram 12.04—13.54, van 65 tot 68 gram 13.58—13.90, Elervelling S.B.E. Aanvoer 452.045 stuks, handel vlug. Prijzen per stuks: eieren van 41 tot 51 gram 7.18— 9.1ST, van 52 tot 56 gram 9.66—10.37, van tot 61 gram 10.52—12.41 van 61 tot 67 gram 12.5114.03, van 71 tot 72 gram 14.73. Eendeëieren 61-67 tot 67-68 gram 7.61—9.18, 75-76 tot 82-83 gram 10.29—10.65. VEILING SINT-ANNALAND Uien 40-70 21,20, bonken 20.50, drielingen 26,40, pickles 25,—. Aanvoer 43 ton. VEILING KRABBENDIJKE 25 oktober. Appelen: Golden Delicious I 85-90 110. I 30-85 98. I 75-80 93, I 70-75 86. Goud- =t II 75-80 40, H 70-75 38, II 65-70 38, HD 34, m grof 41, m fijn 30—33, kroet 17. E1L Orange H 70-75 36, II 65-70 35, HD 26, Hl grof 23. Diverse appelen III fijn 22, kroet 19, val 13. Cox Orange Pippin I 80-85 7074, I 75-80 74—79, I 70-75 72—81, I 65-70 67—73, -65 58—64, I 55-60 36—44, II 80-85 67—68, H 75-80 69—73, II 70-75 71—73, II 65-70 66—68, H 60-65 56—57, II-55-60 36—37, IID 25. III grof 54. Jonathan I 80-85 43, I 75-80 48, I 70-75 50, I 65-70 45, I 60-65 35, IID 18, Hl grof 23. Laxton Superbe UD 19, III grof 28. Verpakte appelen: Cox Orange Pippin I 80- 85 90. I 75-80 89—90. Peren: Doyenne du Cornice I 80-85 87, I 75-80 94—1,03, I 70-75 98—1,09, I 65-70 1,02, II 75-80 90, H 70-75 90. II 65-70 84, IID 68, UI grof 78, IU fijn 57. kroet 47. B. Alex. Lucas 1 85-90 36, I 80-85 48, I 75-80 56, I 70-75 58, I 65-70 50, UD 24, Hl grof 28, III fijn 14, kroet 7. Saint Remy I 65-75 28, HD 22. Triomphe de Vienne IU grof 20, Hl fijn 14. VEILING V.V.Z.B. GOES 25 oktober. Export- en industrleveiling: Cox Orange Pippin KL. I 80-85 74—80, 75-80 77— 85, 70-75 78—86, 65-70 68—78, 60-65 63—68, 55- 41—46. nD 24—27, KL. II 80-85 71—74, 75-80 74—77. 70-75 74, 65-70 66. 60-65 59. 55-60 36— 39. Glorie van Holland KL. I 80-85 44, 75-80 44, 70-75 44. 65-70 39, KL. II 76-80 43, 70-75 42, 65-70 36, UD 32. Goudrenet KL. I 95-100 51, 90-95 53—56, 85-90 54, 80-85 54,80—56, 75-80 53,30—53,70, 70-75 50—51, 65-70 45—46, IID 35— 36. grof 42—43, fijn 34. Doyenne du Comice KL. I 80-85 98, 75-80 96—99. 70-75 97—98, 65- 70 96—97, UD 83, KL. n 75-80 89. 70-75 91, 65-70 85. Comtesse de Paris KL. I 70-75 27. 65-70 29. 60-65 25, 55-60 18. nD II. B. Alex. Luces KL. I 85-90 46, 80-85 53. 75-80 58. 70-75 60, 65-70 53, IID 23. Zwjjndrechtse wijnpeer KL. I 60-65 34. 55-60 38, 50-55 26. UD 12. Saint Remy KL. I 75-83 29, 65-75 28, IID 22. Diverse appelen, val 19, geplukte kroet 21. Totale aanvoer hard fruit 9100 kisten. Gewone veiling: Allington Pippin KL. I 70-75 38, 65-70 36, 60-65 29—30, nD 23. grof 23. Jo= nathan KL. I 65-70 36, 60-65 35-^42, nD 26— 27. KL. II 75-80 40. 70-75 40. 65-70 38, 60-65 35. Laxton Superbe KL. I 80-85 36, 75-80 40. 70-75 38. 65-70 34, 60-65 31, grof 25—26. fijn 20. Ja mes Grieve KL. I 80-85 52, 75-80 56, 70-75 56. Lombarts Calville KL. I 80-85 36, 75-80 39, 70-75 41, 65-70 34, 60-65 26. Golden Delicious KL. I 80-85 80—89. 75-80 74—87, 70-75 71—75, KL. U 80-85 61. 75-80 63, 70-75 56. 65-70 46. 60-65 36. Gieser Wildeman KL. I 60-70 49, 50-60 39, UD 26. Legipont KL. I 70-75 53, 65- 70 51, 60-65 39, 55-60 30. grof 29—31. fijn 6—13. B. Alex. Lucas grof 1724, fijn 1217. Doyen ne du Comice grof 60—80, fijn 45—64. Met ingang van volgende week alleen fruit veiling op dinsdag, donderdag en vrijdag. METSELWERK AAN MUREN PRAKTISCH GEREED Aannemer reserveert winterperiode voor het herstel van het interieur DE HERVORMDE KERKGANGERS van Noordwelle lopen nu al meer dan een jaar iedere zondag hun bedehuis aan de Dorpsring voorbij om zich in het dorpshuis onder het gehoor van ds. F. A. van Liere te zetten. De kerk staat al die tijd wat onttakeld tussen de steigers en er zal nog wel een jaartje bijkomen, eer de gemeenteleden hun gebouw met een bijzondere dienst zoals te doen gebruikelijk weer in gebruik kunnen nemen. In hun huizen, gegroepeerd in een wijde kring om het veertiende eeuwse monument zijn de bewoners van Noordwelle vaste toeschouwers bij de kerkrestauratie. En ze hebben in deze periode al heel wat zien veranderen aan exterieur en via de sloopgaten ook in liet binnenste van de kerk. De meest opvallende wij ziging was het slopen van de oude schoollokalen, die net voormalige koor van liet gebouw omsloten. Nu de jeugd van het dorp al weer geruime ty'd gele den bezit iieeft genomen van een nieuw schoolgebouw kon deze architec tonische ongerechtigheid als het ware van de kerk worden geschud- Op het ogenblik staat de oude zeshoek aan regen' en wind bloot. Het dak is er- at en de vroegere 'contouren zijn weer te voorschijn gekomen. Inmiddels binnen de oude koormuren al een deel van de nieuwe consistorie opgemetseld. Voor het overige hebben de mannen van het met restauraties vertrouwd ge raakte aannemersbedrijf van de firma L. C. Bom te Burgh hun aandacht in eerste instantie bepaald bij de buiten muren van de kerk. De grauwe pleiste ring op de muren werd verwijderd en Utrechtse rode steen kwam voor de dag. Een vriendelijke rectificatie op een eerder herstel van de kerk in een tijd, toen men met deze smakeloze deklagen het wprk van de oorspronkelijke bou wers aan het gezicht onttrok. Het met selwerk aan deze buitenmuren is thans praktisch klaar. Ook de gewelfde ra men zitten weer tussen de steen en al les wijst erop, dat de werkers aan deze restauratie de komende winterperiode willen benutten voor het herstelwerk, dat in de kerk wacht. Wandelkerk Daar zullen namelyk nog enkele radi cale wijzigingen worden aangebracht. De ruimte, die tot voor kort nog werd ingenomen door de totaal verouderde consistorie en een gemeentelijk brand spuit-,, hok" krijgt nu een bestemming als wandelkerk. De hoofdingang van de kerk komt nu onder de toren, via een deur in een gotisch uitgehouwen poortje. Het orgel zal verhuizen van zijn plaats boven de kansel naar het zogenaamde „zevejot", de ruimte bo ven de wandelkerk. Inmiddels is dit monumentale instrument al verwijderd uil het gebouw om het niet bloot te stellen aan stofwolken en vocht. Zoals bekend zjjn vorig jaar by het slopen van de oude schoollokalen on der de vloeren grafstenen blootgelegd. Drie belangrijke vondsten uit de 15e en de 18e eeuw, herinnerend aan Pieter vanTuyll, heer van Serooskerke en en kele andere vooraanstaande inwoners van het dorp. Voor de historici belang rijke aan wijzigingen. Bij de restauratie zal men deze ste nen met de nodige omzichtigheid be handelen. Ze dragen extra bij aan het monumentale karakter van de ze oude kerk op Schouwen-Duive- land, dat over een jaar weer dienst baar zal zijn in zijn eigenlijke be- MIDDELBURG Dr. J. Vein Ham sprak over Harry Mulisch Tydens een eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen heeft dr. J. van Ham de zer dagen voor leden van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg een voordracht gehouden over Harry Mulisch en de moderne ro man. In een uitvoerige inleiding belicht te de spreker de achtergronden van de moderne roman. De begrippen tijd en ruimte schuiven over en door elkaar heen, waardoor het lijkt dat „de plot" on belangrijk wordt en de romans aan struc tuurloosheid lijden. Aan de hand van de werken van Mulisch werd een en ander uitvoerig en op uitmuntende wijze toege licht. Een van de meest typische ken merken in het werk van Mulisch noem de dr. Van Ham het geoccupeerd zijn met de grote catastrofe, die een eind aan alle dingen maakt. De spreker, die in bepaalde werken Mulisch een groot schrijver noemde, had een aantal vragen over het negatieve karakter van deze romans te beantwoorden. Voor deze lezing bestond een grote belangstelling. Ledenvergadering NCVB Tydens de ledenvergadering van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Midelburg-Stad, hield mevrouw Kooiker-Mohr uit Katwijk aan Zee een causerie over het boek „Verdonkerd Goud" van mevrouw Jongejan-de Groot. Zij liet, naar aanleiding van het ver haal, duidelyk uitkomen hoe een wet tisch christendom zonder liefde de mensen van God vervreemdt. Aan de andere kant haalde zij met warmte uit het boek figuren naar voren, waarin het „goud" van het evangelie helder licht uitstraalt. De vergadering stond onder leiding van de vïce-presidente, mevrouw D. C. de Bruyne-Sinke. De volgende bijeenkomst wordt gehouden op 20 november a s. met als onderwerp „Effatha", waarbij gehandeld zal worden over hetgeen ge beurt in het chr. instituut voor dove kinderen te Voorburg. Lezing over taak kinderpolitie voor Vereniging van Huisvrouwen Voor de Vereniging van Huisvrouwen te Middelburg heeft woensdagavond in het Nederlands Koffiehuis gesproken me juffrouw Dykmans, officier bij de kin derpolitie in Vlissingen. In kort bestek gaf mejuffrouw Dykmans een over zicht van de veelomvattende taak van de kinderpolitie: bemiddeling, opspo ring, controle in cafés, dancings etc. •Jammer is het volgens mej. Dykmans dat de kinderpolitie geen eigenlijke strafmaatregelen mag treffen tegen het schoolverzuim, dat zy ziet als een bron van veel ellende. Na de pauze kregen de dames gelegenheid vragen te stellen, naar aanleiding waarvan nog een geani meerd gesprek volgde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17