DE NACHT HET SPEL BEGINT OLIFANT Sport en wedstrijden „Daar gaan we" Verkenners Op de bruggen Oude en jonge jenever WINSTKANSEN VOOR TJ0BA KORFBAL Praat eens met uw spiegel! Adrie Lasterie nog deze maand naar Australië GEVARIEERDE VERKEERSFOUTJES VOOR KANTONGERECHT 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 tfUWV^A/VV*/VWVVVV^AAA'vwvwww'wVVVVV\Arv\AIVVVIA/VV\Art/*^AA#VVV\AIV\AIV>/l/VVVWV»/tfVVVVVVV\A/VVVVVVVWVVV^^WVVWVVVWl^W^^^AAI\fVVVUVVV^/\A/VWWWWWVVVVV\IVWWV^WVVVVVVVVVV\AA J_Jet maanlicht viel de slaapkamer binnen. Mevrouw Angèle Levrault, een 60-ja- rige onderwijzeres te Ste.-Mère-Eglise, opende langzaam haar ogen. Tegenover haar bed flikkerde de weerschijn van rode en witte lichten. Mevrouw Levrault richtte zich meteen op en staarde naar dat stille gewemel. Het leek wel alsof deze lichtpun ten langzaam naar beneden zakten langs de wand. Opeens klaar wakker, realiseerde de oude dame zich dat zij keek naar wat de grote spiegel van haar toilettafel weerkaatste. Op dat moment hoorde zij in de verte het vage gezoem van vliegtuigen,.het doffe geluid van ontploffingen en het scherpe staccato van snel vurende flakbatte- rijen. Vlug liep zij naar het raam. Ginds, boven de kustlijn, hingen heldere trossen licht in de lucht; het was een angstwekkende aanblik. Een rode gloed kleurde de wolken. In de verte zag zij het heldere rood van ontplof fingen en stromen van oranje, groene, gele en witte liehtkogels. Mevrouw Levrault dacht dat Cherbourg, dat ruim 40 km verder lag, weer ge bombardeerd werd. Zij was blij dat zij vannacht hier, in het rustige Ste.-Mère-Eglise, woonde. De onderwijzeres trok haar schoenen en een peig noir aan en liep via de keuken en de schuur naar de achterdeur. In de tuin was alles rustig. Door het maanlicht en het schijnsel van de liehtkogels leek het wel dag. In de aangrenzende velden was alles roerloos en stil; de bomen en de heggen wierpen daar lange schaduwen. Zij had nog maar een paar stappen gelopen, toen zij het gebrom van vliegtuigen luider hoorde worden; het geluid bewoog zich in de richting van de stad. Plotseling begonnen alle flak-batte- rijen te vuren. Mevrouw Levrault werd doods bang en rende in paniek naar een boom, om daar beschutting te vinden. De vliegtuigen kwa men snel en laag aanvliegen, begeleid door het donderende en oorverdovende spervuur van het luchtafweergeschut. Maar bijna onmiddellijk werd het gebrul der vliegtuigen weer zwakker, het afweergeschut zweeg en toen was het weer stil, alsof er niets was gebeurd. Zij stond roertogs onder de boom. Op dat ogenblik hoorde zij ergens boven haar een vreemd flapperend geluid. Zij richtte haar blik omhoog. Er kwam een parachute naar om laag zweven, recht op de tuin af; aan de tou wen zwaaide iets omvangrijks. Een seconde lang werd het Hcht van de maan verduisterd en op dat ogenblik viel soldaat Robert M. Murphy, een verkenner ran het 505de Regiment van de 82ste Divisie Luchtlandingstroepen, met een plof in de tuin. Hij maakte, toen hij neerkwam, een buite ling. Mevrouw Levrault, op 20 pas afstand van hem verwijderd, versteende van schrik. Snel haalde de 18-jarige soldaat een mes tevoor schijn, sneed de touwen van zrjn parachute door, greep een grote plunjezak en stond op. Toen zag hij mevrouw Levrault, Zij staarden elkaar gedu rende enkele ogenblikken aan. In de ogen van de oude Franse dame zag de parachutist er spookachtig en schrikaanjagend uit. Hij was lang en mager. Zijn gezicht was, zoals dat van de oude krijgers, die ten strijde trokken, beschilderd. Kleu rige vegen accentueerden de kaakbeenderen en de neus. Hij zakte haast door de knieën, zoveel wapens en andere uitrustingsstukken droeg hij. Entoen... terwijl de oude dame, die geen vin ver roeren kon, hem dodelijk beangst aanstaarde, legde deze vreemde verschijning een vinger tegen de lippen om haar tot zwijgen te manen en ver dween snel. Op dat moment kwam mevrouw Le vrault in beweging. Zij greep de plooien van haar nachtjapon en maakte dat zij in huis kwam. Zij had één van de eerste Amerikanen zien lan den in Normandië. Het was een kwartier na mid dernacht in de vroege morgen van dinsdag 6 juni. D-day was begonnen. Overal in deze streek trachtten verkenners als Murphy zich te oriënteren. Zich geruisloos voort bewegend van heg tot heg, gingen deze er ver vaarlijk uitziende parachutisten, omvangrijk in hun springpakken en beladen met wapens, grana ten, lichten, radarinstallaties en fluorescerende bakens, op weg naar hun uitgestippelde doelen. Ze hadden nauwelijks een uur de tijd om de lan dingszones te markeren voor de op grote schaal uit te voeren landingen der Amerikaanse lucht- troepen, die om 1.15 v.m. zouden beginnen. Tachtig kilometer verder, aan de oostgrens van het Normandische slagveld, naderden zes vlieg tuigen met Britse verkenners en zes bommen werpers van de RAF, die zweefvliegtuigen voort trokken, de kust. Vóór hen wemelde het lucht ruim van venijnig vuur van de flakbatterijen in overal hingen spookachtige trossen liehtkogels, als brandende luchters. In het kleine dorpje Ran- ville, enkele kilometers van Caen, had de 11- jarige Alain Doix de liehtkogels ook gezien. Het afweergeschut had hem gewekt en nu staarde hij, versteend als mevrouw Levrault en zeld zaam geboeid, naar de kaleidoscopische lichteffec ten die hij weerspiegeld zag in de grote koperen zee worden verbroken, zodat do zich in westelijke richting voortbewegende Duitse versterkingen, in het bijzonder de tankeenheden, verhinderd zou den worden in de flank van de Britse en Cana dese invasïestrook aan te vallen. Omdat de brug gen ook onontbeerlijk waren voor het uitbreiden van het invasiebruggehoofd, moesten zij onver meld worden bezet, vóór de bewakers de kans kregen ze in de lucht te laten springen. Hier was dus een snelle verrassende aanval geboden. De Britten hadden een moedige en gevaarlijke beslis sing genomen. De mannen, die nu ademloos van spanning elkaar met ingehaakte armen vasthiel den, terwijl de zweefvliegtuigen zachtjes door de maannacht naar beneden ruisten, stonden op het punt met een smak te landen op de opritten naar de bruggen. Soldaat Bill Gray, een brenschutter die in één van de drie zweefvliegtuigen zat, wier doel de brug bij Caen was, sloot zijn ogen en zette zich schrap tegen de komende schok. Het was In deze gehele streek waren verkenners geland sommigen van een hoogte van slechts 100 m. De taak van deze voorhoede der invasie een kleine, moedige groep vrijwilligers was als volgt: zij moesten de landingszones markeren in een gebied van 80 km2 op het schiereiland van Cherbourg; hier, op de hoogte van het Utah- strand, zouden parachutisten en zweefvliegtui gen van de 82ste en de 101ste Divisie landen. On der leiding van Brigade-generaal James M. („Jumpin' Jim") Gavin waren zij in een speciale school voor deze taak getraind. „Als je in Nor mandië landt", had hy gezegd, „zal je maar één vriend hebben en dat is God". Tot elke prijs moesten zij schermutselingen zien te vermijden. Het welslagen van deze belangrijke opdracht hing af van de snelheid en de heimelijkheid, waarmee zij hun taak konden volbrengen. knoppen aan het voeteneind van zijn bed. Hij schudde zij grootmoeder, mevr. Mathilde Doix, die naast hem sliep, wakker en riep opgewonden; „Word wakker, grootmama, ik geloof dat er wat gebeurt!" Op dat ogenblik stortte Alains vauer, René Doix, de kamer binnen. „Kleed je vlug aan", maande hij hen, „ik geloof dat we een zware luchtaanval krijgen". Door het raam konden vader en zoon de vliegtuigen zien aankomen over de velden, maar terwijl zij toekeken besefte René dat deze vliegtuigen geen lawaai maakten. Opeens begreep hy wat dit voor vliegtuigen waren. „Myn God", riep hij uit, „dit zijn geen gewone vliegtuigen, maar zweefvliegtuigen Als grote vleermuizen zweefden zes toestellen, die elk ongeveer 30 man vervoerden, geluid loos naar beneden. Dadelyk nadat zij de kust hadden bereikt, ongeveer 5 km van Ranville, hadden de vliegtuigen, die hen voorttrokken, op een hoogte van 1500 1800 m de kabels losge gooid. Nu vlogen zij in de richting van twee even wijdig lopende wateren, die in het maanlicht glin sterden het kanaal van Caen en de rivier de Ome. Twee zwaar bewaakte bruggen, die in eikaars verlengde lagen en de oevers van de beide wa terwegen tussen Ranville en het dorpje Bénouville met elkaar verbonden, waren de doelen van deze kleine groep mannen van de infanterie van de Britse 6de Divisie luchtlandingstroepen vrij willigers van de trotse eenheden van de Oxford shire in Buckinghamshire lichte infanterie en van de Genietroepen. Het was hun gevaarlijke taak om de bruggen in handen te krijgen en het garnizoen aldaar te overmeesteren. Als dit lukte, zou een belangrijke verbinding tussen Caen en de „Iemand gilde: kom op, jongens en de mannen klauterden naar buiten. Sommigen door de deur opening, anderen via een gat in de vernielde neus. Met z'n allen renden ze op de brug af..." Een scène uit de Fox-film, die de realiteit zeer nabij komt. spookachtig stil. Er werd vanaf de grond niet op hen geschoten. Het enige geluid dat hoorbaar was, was afkomstig van het grote zweefvliegtuig, dat zachtjes door de lucht zoefde. Vlak bij de deur, en klaar om deze open te duwen zodra ze landdep, zat majoor John Howard, onder wiens bevel deze aanval zou worden uitgevoerd. Gray herinnert zich dat zijn pelotonscommandant, luitenant H. D. („Danny") Brotheridge, zei: „Daar gaan we, jongens". En toen kwam de smak een geluid van scheurend en versplin terend hout. Het onderstel brak af, een stort bad van splinters regende van het verbrijzelde dak van de cockpit en heen en weer schietend, als een auto waarvan de chauffeur de macht over het stuur had verloren, kraste het zweefvliegtuig over de grond, een hagelbui van vonken versprei dend. Met een misselijk makende halve slag om, kwam het vernielde vliegtuig met een smak tot stilstand en, zoals Gray zich herinnert: „met de neus tegen prikkeldraadversperringen bijna pal op de brug". Iemand gilde „Kom op, jongens!" en de mannen klauterden naar buiten sommigen door de deur opening, anderen via een gat in de vernielde neus. Bijna tegelijkertijd en slechts enkele meters, ver der gleden de andere twee zweefvliegtuigen over de grond, tot zij met een geweldige smak tot stil stand kwamen, en de rest van de aanvalstroepen stormde naar buiten. Met z'n allen renden zij op de brug af. Daar was het een gekkenhuis. De Duitsers werden volkomen overrompeld van georganiseerd verzet was geen sprake. (Wordt vervolgd) (Advertentie) "Pakt iedere dag Uw OUFANTje, de borrel die U „pakt". J. MELCHERS Wz. - SCHIEDAM Door de nederlaag van Crescendo tegen het sterk openkomende ALO, werd de korfbalclub Tjoba het leiderschap van de derde klas in de schoot geworpen. Daar de voorsprong op de ex-leiders slechts één punt bedraagt, dienen de Zeeuwen a.s. weekeinde weer tot winst te komen om hun prachtige positie te handhaven. Daar ze op bezoek gaan bij het Rotter damse Ahoy, dat een plaats in de mid denmoot inneemt, bestaat hierop goede kans. We verwachten dan ook dat de volle winst naar Zeeland komt. Cres cendo zal alle zeilen bij moeten zetten om niet verder achterop te raken, daar ze tegen het stug verdedigende Spar taan deze zege zeker niet cadeau zul len krijgen. Bij MerwedeTrekvogels zal het bijzonder spannend worden. In dien de eersten verliezen, staan ze 4 punten op de leiders achter en zal het hen moeilijk vallen weer bij te komen. Trekvogels verspeelde slechts twee pun ten door twee gelijke spelen en staat er momenteel dus nog prima voor. We denken dat beide ploegen elkaar niet veel zullen ontlopen en houden het daarom op een gelijk spel. ALO kan gemakkelijk van de Raven winnen. Wel licht kan Fortuna Delft twee punten rijker worden tegen het Rotterdamse Overkanters. dat tot nu toe ook wei nig presteerde. In 3C zal Animo in Dubbeldam tegen DKV wel in het zand bijten, alhoewel de Souburgers tegen de sterksten het beste spel laten zien. We denken niet dat ze ook maar een punt mee naar huis te kans, alhoewel PAMS best eens voor ten is wel de wedstrijd van de dag, we geven de geroutineerde laatsten de bes te kans, alhoewel PAMS best een voor een verrassing zou kunnen zorgen. WIONKwiek is waarschijnlijk voor de laatsten, terwijl Succes na het resultaat tegen Animo met vertrouwen de strijd tegen USV aan kan gaan. Schiedam kan zich uit de gevaarlijke zone distan- ciëren door thuis Unicum te verslaan. De prognose voor a.s. zaterdag en zon dag luidt: 3A: Ahoy—Tjoba 2; Spar taanCrescendo 2; ALORaven 1; OverkantersFortuna Delft 2; Mer wedeTrekvogels 3; 3C: DKVAnimo 1; USVSucces 2; PAMSGymnasias ten 2; SchiedamUnicum 3; WION Kwiek 2. In de eerste klas van de Zeeuwse Korf- balbond moet slechts een klein pro gramma afgewerkt worden. Thuis krijgt Zuidwesters I bezoek van Elto I, hetgeen ongetwijfeld een zege voor de thuisclub wordt, die zich dus op de derde plaats kan handhaven, daar Swift 2 wel afwachtende tweede zal blijven, omdat de Middelburgers eveneens tot winst zullen komen nu het Terneuzense Luctor naar Walcheren komt. In 2A trekt KVL naar Togo m en de Op 1 augustus 1961 Eén auto per vijf gezinnen Het aantal personenauto's in Nederland, dat op 1 augustus 1961 602.500 be droeg, was toen ten opzichte van I960 met 18 procent gestegen. De auto dichtheid bedroeg een auto per vijf gezinnen tegen een t.v.-toeste! per drie gezinnen. Het totale aantal motorvoertuigen was bijna een miljoen. Naast de 602.500 auto's waren er 176.400 vrachtauto's, 102.000 motorrijwielen en 68.000 scoo ters, zo blijkt uit cijfers, verzameld in de door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven „Statistiek der motorrijtuigen, 1 augustus 1961". Het aantal motorrijwielen daalde verder, ten opzichte van 1960 met 8,5 pro cent. Het aantal scooters nam, even wel in het voorafgaande jaar, toe met tien procent. De ontwikkeling van het vrachtauto park wijst op een aanpassing aan de vervoersbehoefte. Een sterke groei vertonen de aantallen lichte bestel wagens (tot en met 1,5 ton) en zware vrachtwagens (boven vijf ton). In de middenklasse is de ontwikkeling van het vrachtwagenpark echter zwak. Euratom steunt kernfusie-onderzoek in Jülich Advertentie Praat eens met uw spiegel en ontdek dat U nog véél mooier kunt zijn dan U nu al bent. Het is zo gemakkelijkals U maar een maal wéét wat U moet doen om uw schoonheid te volmaken. Lees dat in MARGRIET! Vier weken lang geeft LOTUS kostbare geheimen prijs: een volledige cursus in schoonheidsverzorging, waarbij U haar mag vragen wat U wilt. Hebt u nog andere problemen? Vergeet dan niet dat Margriet er is om U te helpen! Voor niets en niemendal kunt U beschikken over 41 de wetenschap, er varing en deskundigheid van MARGRIET en haar staf van specialisten op élk gebied. Als abonnee van MARGRIET krijgt U gratis antwoord op alle vragen, waarvoor de prak tijk van het huishouden U stelt! Kies NU het blad wat U zóveel te bieden heeft. Abon neer U bij de bezorger in uw wijk of rechtstreeks bij MARGRIET, Postbus 245, Amsterdam. U wéét het immers De Euratomcominissie heeft besloten voor tien miljoen dollar deel te nemen aan een driejarenprogram voor onder zoek van dc eerste kernversmelting (fu sie) van het centrum voor kernonder zoek te Jülich len oosten ran Aken. Dit contract zal het instituut voor plas mafysica, dat deel uitmaakt van het centrum te Jülich, in staat stellen een in 1956 begonnen onderzoek naar de produktie van zeer hete plasmas door magnetische compressie bij hoge tempe ratuur aanzienlijk uit te breiden. Rode hondvirus ontdekt Het instituut voor volksgezondheid van de Harvard universiteit in Boston heeft medegedeeld het virus, dat rode hond veroorzaakt, tc hebben ontdekt. Ook het Walter Recdinstitunt voor weten schappelijk onderzoek, een instituut van het Amerikaanse leger in Wash ington, heeft dezelfde ontdekking ge daan. Hiermede ls de weg gebaand voor de verkrijging van een vaccin om de ziek te onder controle te krijgen, aldus de Harvard universiteit. Rode hond, ook bekend onder de naam Rubella, kan leiden tot blindheid, doof heid en hartkwalen bij ongeboren kin deren. Voorts treedt de ziekte, ln epide mische vorm, vaak op onder militairen, vooral onder dienstplichtigen. Voorts heeft de Harvard universiteit een vaccin tegen mazelen ontwikkeld. Hiermede zijn thans proeven gaande. 0 De Indonesische minister van buitenland se zaken, dr. Socbandrio. heeft meegedeeld, dat de Joegoslavische vice-president, Kardel). In december een bezoek aan Indonesië zal brengen. KVL-ploeg kan twee punten rijker v den, waardoor de Togonezen nog steeds op de eerste punten zullen moeten blij ven wachten. AKC zal tegen Swift m wel schotvaardigheid te kort komen; we verwachten dan ook een ruime Swift-zege. In 2B gaat Volharding I om de volle winst bij VIOS I, doch ook Togo II zal met groot verschil van De Poel gaan winnen. Verder zal Tjo ba III wel te zwak blijken voor het be zoekende Olympia. In 3A ontvangt NO AD thuis Atlas, het geen een dikke nederlaag voor de eer sten wordt. BKC kan misschien tot een tweede zege komen tegen Vedo 2, doch dit is nog lang niet zo zeker. In 3B kan Luctor n haar goede posi tie handhaven door van Volharding II te winnen in een thuiswedstrijd. Elto n Blauw Wit II is voor de laatsten, daar de blauw-witten zich zeker niet voor de tweede keer zullen laten ver- In 3C treedt het nieuw ingeschreven Animo IV in het strijdperk tegen Vopo. Alhoewel we nog niets van de Soubur gers weten, zien we hen toch de neder laag tegemoet gaan, daar Vopo in deze klas één der sterksten is- Swift V deed vorige week goed werk en er zit tegen Tjoba IV voor hen wel een gelijk spel in. Blauw Wit HI is thuis niet tegen DOS '55 opgewassen, alhoewel de laat sten zeer wisselvallig spelen. Prognose: 1: Zuidw. IElto I 1; Luctor I—Swift II 2; 2a: Togo Hl—KVL 2; AKC—Swift IH 2: 2b: Vios—Volh. I 2; Togo 2De Poel 1: Tjoba IHOlym pia 2: 3a: NoadAtlas 2; Vedo H BKC 3: 3b: Luctor H—Volh. H 1; Elto H—Blauw Wit H 2; 3c: Swift V—Tjo ba IV 3; Blauw Wit HlDos '55 1; Animo IVVopo 2. Adspiranten: A: Swift AAnimo A 2; Animo BOndo A 2; Zuidw. ASwift B 1; B: BKC—Dos '55 A 2; Vedo— KVL 2; C: Ondo BAnimo D 1; Swift VlugZuidw. B 2; D: Tjoba ATogo 2; VopoDe Poel 2; E: Elto BOlym pia 2: Tjoba B—BI. Wit B 2; BI. Wit C WKV 2. Pup. B: Blauw Wit B— Blauw Wit A. Van Looy-Post zege in zesdaagse van Dortmund Het Belgisch-Nederlandse koppel Rik van Looy-Peter Post heeft de zesdaag se van Dortmund gewonnen, 't Tweetal dat 140 punten had verzameld, had een ronde voorsprong op de koppels Rudi Altig-Junkermann (Did.) met 312 pun ten, Bugdahl-Pfenninger (Dld.-Zwits.) met 268 punten en Arnold-Luyke (Aus- tralië-Denem.) met J47 punten. VOLLEYRAL De dames en heren van E.V.V.C. uit Vlissingen maken zaterdag de verre reis naar Den Bosch om in de hoofd klas zuid van de NeVoBo V.C. Den Bosch te ontmoeten. Een zware opgave voor beide teams. In Oss spelen de da mes ook nog tegen Organon (1), terwijl de heren in Vlijmen tegen Ever Ready in het veld komen (1). De dames van M.O.C. ontvangen in Bergen op Zoom het Tilburgse Olympia (1) en Sarto speelt in Tilburg tegen RH.B.S. (1). De heren van V.C. Tilburg spelen tegen Bermi f2) en Sarto ontvangt ook bij de heren R H.B.S. (1). In de overgangs klas dames A worden twee wedstrijden gespeeld: Rood Wit-VV.S. (2) en Ra- pid-D.S.V. (2). In de herenovergangs- klas komt EG.V.C. uit Goes naar Vlis singen om Matador te bestrijden (1) en Moller ontvangt D.S.V. (1). De afdeling Walcheren begint zaterdag ook met de competitie. Het programma luidt: heren E.V.V.C. H-Matador II (3), M. de Ruyter I-M.V.C. I (2), Y.V.C.- Marathon II (1), M.V.C. I-Matador II (1), Zuidwesters-Y.V.C. (2) en Mara thon II-E.V.V.C. II (2). Adrie Lasterie, Europees kam pioene 400 meter vrije slag en wisselslag, zal op 31 oktober per vliegtuig naar Australië reizen, waar zij enkele maanden onder leiding van Forbes Carlile zal trainen. Carlile acht het Naar- dense meisje in staat de sterkste Amerikaanse en Australische zwemsters te verslaan en hij was er bijzonder op gebrand Adrie enige tijd onder zijn hoede te hebben. Een uitnodiging volgde en na veel over en weer getele- grafeer is het dan zover, dat trainster Wil Bunschoten-Van Breukelen -overigens met haar volledige instemming haar pupil volgende week woens dag op Schiphol uitgeleide zal gaan doen. Adrie wordt in de loop van maart terugverwacht. Weerbericht voor de bouwvakken Van 1 november a.s. tot 1 april 1963 kunnen de speciale weerberichten voor de bouwvakken weer telefonisch worden beluisterd. De telefoonnummers van het telefoonnet Utrecht zijn voor de vier rayons, waarin het land is verdeeld, ongewijzigd gebleven. Wel is verande ring gebracht in de aanduiding van de windsnelheden. Deze worden voortaan vanaf 8m./sec. precies aangegeven. In gevolge internationale afspraak wordt geen gebruik meer gemaakt van de Beaufortschaal. In het laatste winterseizoen werd het te lefonische weerbericht voor de bouw vakken bijna 225.000 maal beluisterd, tegen rond 112.500 maal in het vooraf gaande seizoen. Het daggemiddelde be droeg respectievelijk 2428 en 883 aan vragen. Roermonders boden katoen te koop aan voor „terlenka" Voor het Haagse gerechtshof stonden in hoger beroep terecht wegens oplich ting de 24-jarigo verkoper H. H. S. en do 25-jarige grossier H. G. L., heiden uit Roermond. Zij hadden bij een win kelierster in Wcstkapelle een verhaal opgehangen over een modeshow, die zij in een Vlissings hotel zouden hebben gegeven. Zij deden zich daarbij als Duit sers voor. „Van de show hadden zij nog enkele couponnetjes „Terlenka" over en het was bijzonder lastig om deze weer mee over de grens te nemen. Zij verkochten de winkelierster 8 cou pons voor in totaal 200. Zij gaven een adres op van een firma in Vlissingen, waar dc winkelierster van de stoffen voor 45 een kostuum en voor 25 een mantelpakje kon laten maken. „We hebben nu geen tijd meer want wij moeten in Domburg nog een gension voor onze ouders bespreken. 'aarna keren we per vliegtuig naar Duitsland terug", vertelden zij. Toen de winkelierster echter de firma in Vlis singen opbelde bleek men daar van niets te weten. „Ik denk dat U bent beet genomen", was het antwoord. En dat bleek inderdaad zo te zijn, want de „terlenka" bleek katoen te zijn. „Het was een gewoon koopmanspraalje" ver weerden de twee Roermonders zich. „Oplichting" concludeerde de procureur- generaal. „Het wordt tijd, dat wij de plattelandsbevolking in bescherming ne men tegen dit soort lieden". Hij eiste bevestiging van het vonnis van de recht bank te Middelburg, die hen tot 2 maan den gevangenisstraf had veroordeeld. „Waar is de grens tussen koopmans- praatjes en oplichting?" vroegen de ver dachten. De verdediging was van me ning, dat er geen oplichting was ge pleegd en pleitte voor vrijspraak. Het hof zal op 7 november arrest wijzen. Kantonrechter Middelburg: Te hoge snelheid oorzaak van vele boetes De Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh kon de situatie, zoals die was toen de kantoorbediende B. P. uit Middelburg een proces-verbaal kreeg voor een overtreding van het parkeer verbod, niet nauwkeurig vaststellen. De verdachte voerde aan dat hy zijn auto 30 meter van de uitrit had geparkeerd en dat er van blokkering dus geen spra ke was. De zaak werd voor nader onder zoek aangehouden. Tegen de automobilist P. W. de H-, bak ker te Souburg, eiste de officier van jus titie, mr. K. P. Doedens, een boete van 10 en 25, respectievelijk voor het niet voorsorteren op de weg bij Souburg en het van richting veranderen zonder op tc letten. De kantonrechter bracht de boete van 10 op 6, maar vonniste conform voor het subsidiair ten laste ge legde. „Ik trek toch aan het kortste eindje", meende fruitkweker M. de J. uit Kloc- tinge toen hij voor een overtreding van de maximumsnelheid met zijn auto een boete kreeg opgelegd van 30. Ook de boekhouder A. de V. uit Aagtekerke had in Middelburg, met zijn bromfiets, te snel gereden. Het kostte hem 20. Voor eenzelfde feit moest bromfietsbestuurder A. J. de V., tuinder te Souburg, even eens 20 betalen. Het te hard rijden van déze verdach ten had nog geen gevolgen, maar de vertegenwoordiger H. G. S. uit Ka- pelle veroorzaakte door te snel rijden een botsing. Hij kon niet op tijd rem men voor een vrachtauto, die voor hem reed en vaart minderde. De kan tonrechter vonniste conform de eis van het openbaar ministerie 25 subs. 5 dagen. De bromfietser A. J. G., monteur te Mid delburg had geen voorrang verleend aan van rechts komende auto. De offi- vorderde 30, de uitspraak van de kantonrechter was gelijkluidend. „Ik kan nog net voor die vrachtwa gen", dacht de commissionair B. v. N. uit Waarde toen hij met zijn auto een uitrit verliet. Het kon niet. De vrachtauto die aankwam, moest krachtig remmen, slipte en kwam iu een sloot terecht. De officier van justitie achtte een zware geldboete hier op zyn plaats, de kantonrechter was liet daar mee eens en vonniste conform met een boete van 60. Verdachte A. W. D. uit België die verstek liet gaan bcgon-een inhaal manoeuvre, toen hij juist door een auto gepasseerd werd. Het gevolg was een botsing waarbij de passerende auto van C. P. G. v. N. die als getuige optrad beschadigd werd voor een bedrag van ongeveer 80. Ook de tweede getuige C. P. van L., die in dezelfde file reed, ver klaarde dat de schuld zijns inziens bij verdachte D. lag. Mr. Doedens eiste een boete van 50 en achtte dc civiele vor dering voor toewijzing vatbaar. De kan tonrechter vonniste conform en ver plichtte A. W. D. tot het betalen van de schade. De verkoper J. V. uit Vlissingen moest verschijnen omdat hy in Sou burg met z(jn auto niet voldoende rechts had gereden toen een bus wil de passeren. Verdachte vertelde dat hy uiterst rechts ging rijden, toen de bus uit de bocht kwam. Zo rechts zelfs, dat hij in de berm terechtkwam, tegen een paaltje reed en daardoor schuin op de weg kwam te staan. De bus botste toen op de auto. De kantonrechter achtte het beter de zaak aan te houden voor verhoor van de buschauffeur. A. F. uit Koudekerke verleende op de kruising Koksweg-Vlissingsestraat geen voorrang aan een auto. Dit „moment van onbedachtzaamheid", zoals mr. Moolen burgh het noemde, kwam hem op 30 te staan. Voor het rijden in het donker op een brommer zonder achterlicht kreeg L. M., verzekeringsagent te Vlissingen een boete van 5,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10