Herstel recreatiewegen taak van het wegschap Tudorbogen in Zierikzees bastion Staatssecretaris Calmeyer laakt schrijven van Hervormde Synode Vraagstuk van de kernwapenen' onverantwoorde oproep tot dienstweigering „Weg met de commerciële sinterklazen' SLEEPBOOT „ANNA" OP DEK VAN VRACHTSCHIP NAAR KOEWEIT SCHEURING IN FRANSE OPPOSITIE EERSTE P.S.P.-LEDEN WAREN IN DE P.v.d.A. TELEURGESTELD Paus doet beroep op staatslieden DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRIEF AAN HOOFD LEGERPREDIK ANT De staatssecretaris van defensie, de heer M. R. H. Calmeyer heeft een brief gezonden aan de hoofdlegerpredikant. In deze brief oppert de heer Calmeyer de mogelijkheid, dat leger- en luchtmachtpredikan ten in het algemeen en die behorende tot de Nederlandse Hervormde Kerk in het bijzonder, in een ernstige cónflictsituatie kunnen worden gebracht door een onlangs verschenen geschrift van genoemde Kerk. Het betreft hier de uitgave „Het vraagstuk van de kernwapenen" van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. In zijn brief zegt de staatssecretaris het zijn plicht te achten stelling te ne men, zich daarbij „plaatsende op het standpunt van een met over heidsgezag over een deel der strijdkrachten bekleed Christus-belij der". moeten zijn die van kernwapenen (i.e. tactische) gebruik maakt, het er zorg voor zal moeten dragen dat zijn „con ventionele" wapenen doeltreffend ge noeg zijn om een oorlog, van welke aard dan ook, onaantrekkelijk te ma in een bij de brief behorende bijlage zegt de heer Calmeyer o.m., dat het hem een raadsel is hoe men het ver antwoord heeft kunnen achten een op roep tot massale dienstweigering te doen uitgaan en talloze mensen in ge wetensnood te brengen, ter bereiking van een doel (het in eerste instantie eenzijdig afschaffen van kernwapenen), waarvan men (de synode) zich nog af vraagt of dit geen belemmering zal vor men voor de algemene afschaffing van kernwapenen". Hij acht dit „het meest bedenkelijke aspect van het synodale schrijven". „De staatssecretaris schrijft in de bij lage onder meer: „Als door haar nood zakelijk geoordeelde aanvulling van het herderlijk schrijven van 3 juli 1952 be treffende het vraagstuk van oorlog en vrede heeft de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk in haar vergadering van 26 juni 1.1. een ge schrift aanvaard en kort geleden uitge geven, dat zich toespitst op „het vraag stuk van de kernwapenen". Terecht is men ervan uitgegaan, dat dit vraag stuk niet op zich kan worden gesteld en het wordt dan ook beschouwd in het kader van de algemene politieke situa tie en van het oorlogsvraagsluk als ge heel. Taak van ie kerk Deze noodzaak doet al dadelijk de prealabele vraag rijzen, die de sy node dan ook stelt, of het wel tot de taak van de kerk behoort zich over dergelijke zaken uit te spre ken en of zij er niet goed aan zou doen zich meer te beperken tot haar eigenlijke opdracht: „de prediking van het evangelie van zonde en ge nade". De synode wijdt hieraan een theologische beschouwing van enke le bladzijden (het gehele geschrift telt er 93), die men als de theologi sche fundering van het geheel zou kunnen beschouwen en die uitmondt in de conclusie: „Zo blijft dan de prediking van het evangelie van de vrede Gods de eerste en meest eigenlijke taak van de kerk. Z(j is een oproep tot bekering, tot be lijdenis van schuld en tot vernieuwing van het leven in do gehoorzaamheid aan de geboden Gods. Maar ze is te gelijkertijd en als zodanig ook een:op dracht. tot stichten van vrede tussen mensen en volkeren". Deze laatste zin, die wij op zich zelf gaarne onderschrijven, wil de recht vaardiging vormen van het onderhavi ge geschrift, maar zij doet dit o.i. maar zeer ten dele. Zij rechtvaardigt o.i- niet, dat de kerk, en hieronder hebben wij dan te verstaan de synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk, zich zo ver begeeft op het politieke en militair- technische erf, dat tal van uitspraken worden gedaan, die wel interessante discussiepunten kunnen vormen, maar geenszins onaantastbaar zijn. Vrede en vrijheid Dit geldt in het bijzonder van de po gingen om, na een „neen zonder ja's" te hebben uitgesproken ten aanzien van de kernwapenen, aan vrijheid" te handhaven. Toch heeft de synode het zich in dit opzicht gemakkelijker gemaakt dan wij oorbaar achten, omdat de „vrij heid" slechts een zeer zwak accent krijgt tegenover de „vrede". De op dracht van de kerk ten aanzien van de vrijheid verdient dat wij, evenals die ten aanzien van de vrede, speci fiek zou zijn genoemd en theologisch gefundeerd. De basis van het gehele geschrift ware dan anders komen te liggen. Wel wordt erkend, dat de tweede wereldoorlog niet ten onrechte is gezien als een strijd voor „recht en vrijheid" tegen een bar baarse, anti-christelijke tyrannle, doch de synode onthoudt cr zich zorgvuldig van te erkeqnen, dat wij ons in de hui dige „koude oorlog" in een dergelijke situatie bevinden. De synode meent de consequenties van haar „neen, zonder ja" tegenover stra tegische zowel als tactische kernwape nen te kunnen vermijden door de con clusie, dat, als het westen vast beslo ten wil zijn te ontkomen aan de beslis sing misschien wel eens de eerste te BURGEMEESTER DREGMANS Het college van beheer van het wegschap Walcheren heeft woensdag tijdens zyn vergadering in het stadhuis te Middelburg onder leiding van burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke zonder hoofdelijke stemming zijn goedkeuring ge hecht aan de l>egroting voor 1963. Slechts één van de leden van het college van beheer hield algemene beschouwingen, namelijk burgemeester G. A. A. Adelaar van Meliskerke. Nadat de heer Adelaar zyn waardering had uitgesproken voor de wjjze, waarop het dagelijks bestuur en het personeel van het wegschap hun taak uitoefenden, zei de Meliskerkse burgemeester na 1960 een verandering te hebben bespeurd in do taakverdeling van het wegschap. Niet principe, maar omstandigheden veranderden Klassiek Verbond richt zich tot Eerste Kamer Het Nederlands Klassiek Verbond zal naar in de jongste vergadering var zijn dagelijks bestuur is besloten, aar de leden van de Eerste Kamer hetzelf de adres inzake de mammoetwet zen den, dat het destijds aan de leden var de Tweede Kamer heeft gezonden. Op de verleden maand in Zeist gehou den verbondsdag van het Nederlands Klassiek Verbond, had de voorzitter, mr. N. Bolkestein, burgemeester van Deventer, verklaard, dat het bestuur er bepaald niet tevreden over was. dat de Tweede Kamer de in het adres van het verbond uiteengezette wensen niet overgenomen. De Eerste Kamer, die recht van amendement niet heeft, het wetsontwerp in zijn geheel moeten aanvaarden of verwerpen, maar het be stuur van het Klassiek Verbond acht het niet redelijk b(J le Eerste Kamer op verwerping aan te dringen alleen om de redenen, die het verbond in zijn adres naar voren heeft gebracht. Het verbond acht het niettemin nuttig leden van de Eerste Kamer te laten weten dat het verbond vasthoudt aan zijn in het adres aan de Tweede Kamer ingenomen standpunt. 0 Hei genootschap „De vrienden vnn Champs ftliaées" heeft plannen ontvouwd voor de aanleg vnn grote parkeerplaatsen onder de brede voetpaden vnn hun ave Er zou daar plants zijn voor 1800 tot auto's. Door een frank per uur, of vyf frank voor een halve en tien frank voor een hele dag van de parkeerders te vragen, zou een lonende exploitatie kunnen worden verkregen. Daad van moed Wij achten het poneren van een der gelijke stelling een daad van moed, daarby aannemende, dat men zich voor ogen heeft gesteld, dat dit niet alleen betekent een langere dienst tijd (in Rusland twee tot drie jaar) en hogere defensiebudgetten, maar vooral een zodanige versterking; van de weerbaarheidsgedachte bij het gehele volk, dat dit onze offers wil dragen en het grote contingent vrij willigers opleveren, zonder welke een moderne krijgsmacht niet meer kan bestaan. Het is echter een illusie te denken, dat een zodanige opbouw van de conventio nele strijdkrachten mogelijk zou zijn, dat deze, bij een eenzijdige afschaffing van kernwapenen, een oorlog, van wel ke aard dan ook, „onaantrekkelijk" zou maken. Slechts wie bereid is de vrijheid te offe ren voor de vrede kan, met het syno daal schrijven, ertoe besluiten het pre caire evenwicht eenzijdig te verbreken en de grote uitdaging, waar de vrije mens in ons tijdperk mee wordt gecon fronteerd, te beantwoorden met de overgave. Want daarop komt, ondanks alle po gingen hieraan te ontsnappen, de weg, die de synode der Nederlandse Her vormde Kerk wijst, neer. Zij wijst deze weg allereerst aan de ge lovigen, de christenen, door te stellen, dat reeds nu moet worden gezegd en zeker geweten, dat déze onder geen be ding aan een oorlog met kernwapenen zullen medewerken, ook niet wanneer de vijand met de inzet daarvan zou beginnen. Met andere woorden de sy node der Nederlandse Hervormde Kerk roept voor dit geval op tot een massale dienstweigering, dus tot de overgave. Raadsel Het is ons een raadsel hoe men het ver antwoord heeft kunnen achten een op roep tot massale dienstweigering te doen uitgaan, talloze mensen in ge wetensnood te brengen, ter bereiking van een doel, waarvan men zich nog afvraagt of dit geen belemmering zal vormen voor de algemene afschaffing van kernwapenen en of hier niet eerst een voorbereiding (van niet geringe omvang) aan zou moeten voorafgaan. Wy achten dit wel het meest bedenke lijke aspect van het synodale schrijven. Nadat het wegschap aanvankelijk af wijzend stond tegenover wegvërbeterin- ;en, die een sterk plaatselijk karakter Jroegen, heeft het zich de laatste jaren toegelegd bp verbetering van wegen, die in recreatief opzicht een belangrijke functie uitoefenen, en op de aanleg van larkeerterreinen, aldus verklaarde de .:eer Adelaar. Hij was van oordeel, dat het wegschap zyn doel, waarvoor het opgericht is, voorbijstreeft en hij meen de, dat dergelijke wegverbeteringen tot de taak van de gemeenten behoren. De heer Adelaar pleitte ten slotte voor cor recties in de lastenverdeling. Hoewel het college van beheer ten aan zien van deze punten zyn standpunt reeds bepaald heeft, wilde burgemeester Dregmans toch op het betoog van zijn collega ingaan. De voorzitter ontkende, dat het wegschap ten aanzien van het beheer zyn houaing veranderd heeft; niet het principe, maar de omstandig heden zyn veranderd en daarby heeft het wegschap zich aangepast, verzekerde burgemeester Dregmans. Wegsckaptaak De mechanisatie had betrekking op het opsnoeien van hout, dat de laatste jaren zulken afmetingen aangenomen heeft, dat de aanschaf van een dieseltrekker en een takkenhakmachine belangrijke voordelen zou opleveren. De sneeuw ploeg zou uitsluitend voor het schoon maken van de rijwielpaden gebruikt moeten worden. Nadat het hoofd van de technische dienst, de heer A. Boone, antwoord op enkele vragen erop ge wezen had, dat deze sneeuwploeg zon der gevaar voor vernieling op dé rijwiel paden ingezet kan worden, achtten en kele leden een stemming gewenst, om dat zij toch niet van de noodzaak van een dergelijke aankoop overtuigd wa ren. Mét de heer Sprenger stemden tegen de heren W. J. Cevaal van Ritthem, H. Janse van Serooskerke en C. Wonder- gem van Oostkapelle. De andere 23 le den waren voor de aankoop. Aan het begin van de vergadering wa ren burgemeester T. H. de Meester van Westkapelle en wethouder W. P. J. Baars van Middelburg geïnstalleerd als lid van het college van beheer. Burge meester Dregmans deelde voorts mee. dat waarnemend burgemeester J. Geuze van Aagtekerke om gezondheidsredenen ontslag uit het college heeft genomen. De heer Dregmans dankte de heer Geu ze voor de wijze, waarop deze de belan gen van het wegschap steeds gediend heeft. Het gaat volgens de voorzitter niet aan te zeggen, dat deze of gene ge meente voor de wegenverbetering moet opdraaien. „Wat kunnen die ge meenten er aan doen, dat het toeris tisch verkeer zo toeneemt vroeg hij zich af. „Dit werk is metterdaad een taak van het wegschap", ver klaarde de heer Dregmans. In een toelichting bij de begroting voor 1963 had het dagelijks bestuur opge merkt, dat het plan voor wegenverbete ring en aanleg van parkeerterreinen door Ged. Staten is goedgekeurd. Hoe wel thans de nodige voorbereidingen worden getroffen om deze wegprojecten snel uit te voeren, is het tempo van uit voering echter afhankelijk van de sub sidies, die het rijk toekent. Voorts werd er in de toelichting nog op gewezen, dat de onderhoudspost voor de wegen in vergelijking met 1962 belang rijk verhoogd moest worden, namelijk van rond 153.000 tot rond ruim 186.000, hetgeen vooral het gevolg is van de noodzakelijkheid meer aandacht dan voorheen te besteden aan de asfalt wegen De omslag over 1963 het bedrag, dat ter bestrijding van de uitgaven moet worden omgeslagen over de gemeenten en de Polder Walcheren werd vast gesteld op 439.297. Voorts werd het dagelijks bestuur gemachtigd om het onderhoud van wegen en straten tot bedrag van 186.245 onderhands aai besteden aan de firma gebr. Geldof te Serooskerke, terwijl het college van be heer besloot bij de Nederlandse water- schapsbank N.V. te Den Haag een lening aan te gaan van 240-000. Er kwam deze middag ook een stem ming aan te pas. daar verschillende leden onder wie het dageiyks-be- stuurslid, burgemeester F. G. Spren ger van Oostkapelle zich niet bijs ter ingenomen toonden met de aan koop van een sneeuwploeg. Deze ploeg maakte rond 2500 gulden uit van het krediet van 32.000 gulden, dat het dagelijks bestuur beschikbaar gesteld wilde zien voor de mechani satie van werkzaamheden. ROBECO-DIVIDEND De lijst van beleggingen van het Rot- terdamsche Beleggingsconsortium (Ro- beco) wijkt, blijkens het tussentijds be richt per 1 oktober, niet veel van die per 1 juni nf. Het geplaatste kapitaal is tot een nieuw record gestegen en wel tot 241.243.790 (juni f 229.737.350). De nu ruim 4,8 min, uitstaande aande len vertegenwoordigen te zamen een ver mogen ad 903.329567 902.630706) De waarde per aandeel beliep per 1 ok tober 197.00 206.50) per ultimo ok tober wordt 4 00 interimdividend in contanten uitgekeerd (onv.). Adres aan gemeenten: Omstreeks vyf december doemen in de Nederlandse steden ieder jaar hele regimenten sinterklazen op. De vreugde van een kind dat in die dagen de goedheilig man op straat ontmoet heeft, verandert meestal in grote verbazing als het bij het omslaan van de hoek van de straat wederom een van myter en tabberd voorziene figuur ziet opdoemen. Als het enige minuten later dan nog een personenauto ziet voor- bijstuiven waarin op de achter bank een grijze bisschop zit, ter wijl op hetzelfde moment een kromstaf oprijst bij de ingang van een warenhuis, dan slaat de ver bazing van het kind om in ver warring. De psyche van het kind heeft het zwaar te verduren in de sinter klaastijd, zo constateren de Ne derlandse jeugdgemeenschap en de Maatschappij tot Nut van het Algemeen dan ook ernstig in een adres aan verscheidene gemeen tebesturen. „Zeer veel kinderart sen en kleuterleidsters hebben waargenomen, dat reeds in no vember de kinderen die aan Sint- Nicolaas geloven nerveus en ge spannen zijn. In onze roezige sa menleving krijgt het kind toch al zoveel indrukken die het niet kan verwerken. De komst van Sint en Piet vormt dan nog eens een ex tra spanning". Voor de rust en de gezondheid van het kind adviseren de brief schrijvers in een stad of dorp slechts één officiële intocht te houden en zogenaamde winkel sinterklazen niet toe te laten. De intocht van de bisschop zou voorts ten hoogste twee weken voor vijf december moeten plaats hebben en eventueel in bepaalde stadswijken op de volgende dagen worden herhaald. „Evenwicht salarissen- pensioenen niet ernstig verstoord" Het evenwicht tussen de salarissen en de pensioenen van het overheidspersoneel, verkregen by de inwerkstelling van de algemene toeslagwet 1957, is sindsdien niet ernstig verstoord. Dit zegt de mi nister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, In antwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamerleden de heren Blom (p.v.d.a.), Ritmeester (v.v.d.), Van der Zanden (k.v.p.), Smal- lenbroek (a.r.p.) en Beernink (C.H.U.). Bij de beoordeling van het evenwicht tusen de salarissen en de pensioenen moet tevens rekening worden gehouden met de tussen 1 januari 1957 en 1 sep tember 1962 bij wijze van voorschot ver leende verhoging der pensioenen met 6 pet en de terugbrenging van de beper king der pensioenen wegens gelijktijdig genot van A.O.W. of A.W.W. van 2 per cent per dienstjaar tot 1,4 percent per dienstjaar. Daarnaast werd aan dege nen, die nog niet in het genot zijn van A.O.W. of A.W.W., een extratoeslag toegekend van 10 percent met een ma ximum van 180 voor gehuwden en 108 voor ongehuwden, aldus de be windsman. Vrijwel overeenstemming tussen E.E.G. en geassocieerden De zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap en de afgevaardig den van 18 bij de E.E.G. geassocieerde Afrikaanse landen hebben woensdag na een tweedaagse conferentie vrijwel over eenstemming bereikt over de hoofdpun ten van een nieuwe associatieovereen komst. De bestaande associatieregeling, werd opgesteld toen de meeste van deze gebieden nog niet onafhankelijk waren, loopt per 1 januari a.s. af. Gehoopt wordt, dat nog in dezelfde maand een nieuwe conferentie tussen de E.E.G. en de Afrikaanse vertegenwoordigers kan worden gehouden om het nieuwe ak koord te paraferen. Een schip op een schip. Deze ietwat merkwaardige situatie deed zich woensdagmiddag voor in de Vlissing- se buitenhaven. Het schip was de 7174 ton metende „Nigarïstan" van de rederij Strides uit Londen, het „schip op het schip" de Nederlandse 108 ton metende sleepboot „Anna" uit Dordrecht. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling het karwei dinsdag te klaren. De „Nigaristan" had echter een dag ver traging opgelopen, door machine- schade, die eerst nog in Antwerpen moest worden verholpen. Om ongeveer kwart voor tien arri veerde het Engelse schip in de Vlis- singse buitenhaven en koos ligplaats aan de loskade. Een uurtje later kwam de sleepboot langszij en kon het karwei beginnen. Eerst werd de „Anna" ontdaan van alle overbodige ballast, zoals ankers en schroef. Daarna werden stroppen onder de sleepboot doorgetrokken en werd het schip met de 110-tons hijsinstallatie van de „Nigaristan" aan boord ge hesen. PENNINGMEESTER VAN O.A.S. GEARRESTEERD Een belangrijk lid van.de geheime legerorganisatie O.A.S. die André Canal na diens arrestatie opvolgde als penningmeester van de O.A.S. is volgens betrouwbare zegslieden van de politie te Parijs tien dagen geleden te Marseille gearresteerd. De man blijkt de 48-jarige luite nant-kolonel Raymond Gorel te zijn, die in O.A.S. kringen bekend stond onder de naam „Cimeterre". Gorel zou toegegeven hebben twee we ken geleden te Milaan een onderhoud gehad te hebben met de leiders van de O.A-S., ex-kolonel Antoine Argoud en ex-kapitein René Curutchet. Hij werd te Marseille aangehouden ten huize van een O.A.S.-lid, een zekere Ozil, die even eens werd gearresteerd. Op Gorel werd bij zijn arrestatie een bedrag van 80.000 franken gevonden. Minachting voor C.P.N. Bij de gemeentelijke universiteit te Amsterdam promoveerde tot doc tor in de politieke en sociale we tenschappen, de 39-jarige ambte naar in dienst van deze faculteit, Lucas van der Land. Zijn proef schrift behandelt het ontstaan van de P.S.P. Lucas van der Land constateert dat de P.S.P. niet is ontstaan om een groep par lementariërs of prominente persoonlijk heden buiten het parlement. „De eerste voorzitter, ir. H. J. van Steenis was een bekende figuur binnen de kleine groep der georganiseerde Nederlandsche scha kers, maar hiervan kan hij als politicus weinig profijt hebben getrokken Aan de oprichting zyn twee fasen voor afgegaan die van het zogenaamde daklozen-beraad en daarna die van de actiegroep tot vorming van een partij op antimilitaristische en socialistische grondslag. IN TWEE WEKEN tijds is de ruïneuze steenklomp tussen Zie rikzees Zuidhavenpoort-in-de- steigers en de ranke Witte Brug onder de handen van restaure rende metselaars veranderd in een bouwproject, waarin zich de ene tudorboog na de andere af tekent. In hoog tempo worden op het ogenblik de brokken van de oude stadsmuur, die bij de restauratie van de bekende poortenentree van Zierikzee zijn blootgelegd, naar een ontwerp van architect ir. J. de Wilde uit Breda omgetoverd in een wal- lenpartij. Op een aantrekkelijk punt krygt Zie rikzee dus een bastion met overdekte wandelgalerij, dat een getrouwe kopie is van de verdedigingswerken, die de stad sinds ongeveer 1540 tegen vijan delijke aanvallen hebben beschermd. Aan de noordkant van dit twintig meter lange stuk te restaureren stadsmuur, ongeveer ter hoogte van de Witte Brug is in het plan van de architect een spits arkeltorentje op genomen. Dit komt als het ware in de muur te hangen en zal met zyn top een hoogte van 15 meter bereiken. Tussen houten balken zo gegroepeerd dat de voorbijgangers er de vorm van een torentje al uit kunnen raden groeit het natuurstenen metselwerk om hoog, Vooral de laatste dagen vordert ook het werk aan de stadskant bij zonder goed. De blinde tudorbogen, waarboven straks de overdekte gale rij aan wandelaars en toeristen uniek uitzicht over het centrum van Zierikzee zal bieden, hebben al hun definitieve hoogte gekregen. Ook het poortje naast de Zuidhavenpoort, waardoor volgend jaar voetgangers de stad zullen binnengaan of verla ten, is voor een belangrijk deel ge reed. Zo heeft dus de restauratie van Zie rikzees stadsbastion alle geheimzin nigheid verloren. De mannen van het aannemersbedrijf D. Huurman jr. N.V. te Delft hebben hun werkstuk boven de schuttingen rondom getild en timmeren dus letterlijk aan de weg. Met alle gevolgen van dien... Met belangstelling kyken de voorbij gangers uit naar de voltooiing van het object en de gehele poortenparty van Zierikzee. (Foto P.Z.C.) De „Nigaristan" gaat met vracht eerst naar Londen en vandaar naar Koeweit. Daar zal de „Anna" worden gebruikt voor het verslepen van booreilanden. Op de foto: de „Anna" aan boord van de „Nigari stan". (Foto P.Z.C.). Nog geen akkoord over C.A.O. voor bakkers De besprekingen over de nieuwe C.A.O. voor het personeel van bakkerijen heb ben nog steeds niet tot een definitief re sultaat geleid. De C.A.O. is per 1 okto ber afgelopen maar ondanks het feit dat voor en na die datum tal van be sprekingen zyn gevoerd tussen werk nemers en werkgevers, waarbij ook de looncommissie van de Stichting van de Arbeid een rol heeft gespeeld, blykt de prijs van het brood bij dit alles de door slaggevende factor te zyn- Volgende week vrijdag zal het overleg tussen werkgevers en werknemers wor den voortgezet, waarbij van werkne merszijde gemeld is dat het hoogst wenselijk moet worden geacht dat voor 1 november resultaat is geboekt, te meer omdat bij de werkgevers iedere neiging ontbreekt eventueel verbeterde arbeidsvoorwaarden van terugwerken de kracht tot 1 oktober de datum van beëindiging van de C.A.O. te verklaren. Vier dagen voor het referendum in Frankrijk op zondag aanstaande is een veelbetekenende scheur aan de dag gekomen in het verenigde front van de vijf voornaamste poli tieke partijen die gekant zijn tegen de Gaulles plan voor de recht streekse verkiezing van de presi dent door het volk. Vierentwintig conservatieve leden van de nationale vergadering van de in to taal 121 hebben zich nu voor „voortzet ting van het door de vijfde republiek verrichte werk" verklaard. Dit betekent, dat zij zich distanciëren van het besluit van hun partijleiding de kiezers aan te sporen om „neen" te stemmen. Ook in de katholieke M.R.P., waarvan het bestuur zich ook voor een „neen"- stem heeft uitgesproken, zijn er vele parlementsleden en plaatselijke partij functionarissen die het met dit stand punt niet eens zijn. Met het oog op de spanning tussen de V.S. en de Sowjet-Unie over Cuba heeft de Franse oud-premier Pierre Mendes- France gisteren op een persconferentie een beroep gedaan op president De Gaul le, het referendum over een grondwets wijziging op te schorten. President De Gaulle zal zich vrijdag om 12.00 uur in een toespraak over radio en televisie tot het Franse volk richten. Proefschrift over ontstaan van partij mocratie, 7 tegen het anti-communïsme, 7 tegen het gebrek aan solidariteit met de hongergebieden, en 1 bezwaar tegen de gevoerde huisvestingspolitiek. Dezelfde vraag werd gesteld met betrek king tot de C.P.N. Er kwamen o.a. 70 antwoorden met betrekking tot het on democratisch karakter. In de formule ring van vele antwoorden trof ons een minachtende toon, waaruit bleek dat de CP.N. niet ernstig wordt genomen. Het laatste hoofdstuk van dit proef schrift is gewhd aan het streven van de P.S.P. De P.S.P.-ers zien het als een essentiële taak van de P.S.P. de politieke partyen en de publieke opinie te confronteren met de risico's van de bewapening. Ook aan dit proefschrift werden de tien gebruikelijke stellingen toegevoegd. De meest actuele daarvan luidt: „Het ver dient aanbeveling de Ieeftyd voor het ac tieve kiesrecht te verlagen tot 18 jaar". Pas later reacties De oprichting zelf kreeg weinig belang stelling. Volgens Lucas van der Land blijkt hieruit dat de nieuwe party toen nauwelijks au serieux werden genomen. Pas in een later stadium kwamen er en kele reacties, waarvan er enige zyn op genomen in de dissertatie. Henk Lange schreef bijvoorbeeld in Politeia: „Het zal een clubje van goedwillende en idealis tische intellectuelen blyven. Daarmee kan men geen socialisme bedrijven". Dr. W. Schaper betoogde in socialisme en democratie o.m.: „De oprichting van de P.SJP. was voorbarig. Deze toespitsing van de conflictsituatie leidt tot demago gie en tot onwaarheden. Het optreden van de P.S.P. verzwakt de positie van de P.v.d.A. en dreigt het saneringspro ces in de Nederlandse politieke verhou dingen, waarvan de doorbraak het sym bool was, te verstoren. De P.S.P. geeft geen nieuwe visie op het vredesvraag stuk en miskent het onaangename feit dat ons vrije bestaan mogelijk is door een machtsevenwicht in atoombewape ning". Ook wordt een beeld geciteerd van Fed- de Schurer, die de P.S.P. heeft verweten „te hangen als een horzel in de flanken van het paard dat in werkelijkheid in Nederland het socialisme voort moet trekken". Wat de oprichters en hun volgelingen heeft bewogen bij het stichten van hun partij, blijkt vervolgens uit de antwoor den op de schriftelijke enquête, waarbij 37 vragen zijn gesteld. Van de honderd formulieren kwamen er 87 ingevuld re tour. De auteur deelt mee. dat afgezien van een concentratie binnen de hoofd stad (22 procent) de verdeling over het land groot is. Slechts twee provincies hebben geen oprichters geleverd. Zee land en Limburg. Protestant Van de eerste 100 leden blijkt de helft te bestaan uit intellectuelen. Rond 9 procent kan als geschoolde arbei ders worden beschouwd. Wat de godsdienst betreft: 44 procent der ondervraagden gaf op lid te zijn van een kerkgenootschap. De over grote meerderheid behoort tot het protestantse volksdeel. Onder de groep der oprichters bevond zich slechts 1 rooms-katholiek. Een zekere aanduiding geeft ook vaak het lidmaatschap van de radio-omroep vereniging. De eerste 100 PSP-ers warer voor 83 procent aangesloten bij de VP RO. Niemand bleek lid te zijn van de NCRV. Het aantal dienstweigeraars onder hen bedraagt 17. Voor 35 procent van de ge- enquêteerden was de P.S.P. de eerste partij waarvan zij lid werden. Van de anderen bleek het merendeel afkomstig uit de P.v.d.A. en de Socialistische Unie. Uit de antwoorden op de vraag aan alle honderd geënquêteerden „welke zijn uw voornaamste bezwaren tegen de P.v.d, A. bleek, dat 88 bezwaren hadden te gen de aanvaarding van militair geweld, 56 bezwaren tegen de verburgerlijking, 25 tegen de politiek ten aanzien van In donesië, 17 tegen het gebrek aan idealis me, 11 tegen het gebrek aan interne de- Streven Weer betogingen in Rome Enkele duizenden rechts georiën teerde studenten zijn gisteren door de politie van Rome in hun poging verhinderd op te trekken naar het hoofdkwartier van de Ita liaanse communistische partij. De studenten hadden zich verzameld op het Piazza Venezia bij het graf van de onbekende soldaat. Zij werden met rust gelaten tot zij aan hun opmars naar het communistische hoofdkwartier begon nen. Speciale eenheden van de oproerpolitie dreven de menigte met jeeps uiteen. De studenten trokken daarna op naar de Oostenrijkse ambassade om hun protest actie tegen het terrorisme in Zuid-Tirol voort te zetten. Er vlogen hier enkele stenen over en weer. De politie slaagde er echter in de studenten op veilige af stand van het ambassadegebouw te hou den. Er werd geen schade aangericht. Vier studenten werden wegens het gooi- van stenen naar de politie gearres- d. A.S.C. BERAADT ZICH OP HERZIENING VAN HET ONTGROENEN Tijdens zijn algemene ledenvergadering heeft het Amsterdams Studentencorps, op voorstel van de senaat en de N.A.I.- commissie besloten al zijn naar buiten gerichte activiteiten te staken en de sociëteit te sluiten tot de volgende le denvergadering op 30 oktober. Deze ingreep in het dagelijkse corps leven wordt essentieel geacht, omdat de leden aan het interne beraad over de noodzakelijke herziening van de groen tijd de volle aandacht willen wijden. Dit zal plaatsvinden in de dispuutgezel schappen van het Amsterdams Studen tenkorps, die te zamen alle leden om vatten. Op de corpsvergadering van 30 oktober zullen de definitieve voor stellen tot herziening van de groentijd bij monde van de daartoe ingestelde commissie de leden ter bekrachtiging worden voorgelegd. Paus Joannes XXIII heeft woensdag zijn beroep op de staatslieden van de wereld herhaald waarin hy hun vraagt rondom de conferentietafel te gaan zit ten om wegen te zoeken ter vermij ding van een oorlog. De paos maakte niet speciaal melding van de Cubaanse crisis of het Ïndiase-Chinese conflict. „Ik laat me altijd gunstig uit over die staatslieden, of ze nu hier zijn of er gens anders, in dit of in dat land. die bezig zijn te vergaderen om oorlog te voorkomen en een klein beetje vrede op aarde te brengen", aldus de paus. „Maar natuurlijk kan alleen de geest van de Heer dit wonder bewerkstelli-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9