IN 1965 VERLENGING VAN LEERPLICHT MET EEN JAAR Arts gearresteerd na vermissing morfine Prof. Janssen voor commissie o., k. en w. VIJFDAAGSE SCHOOLWEEK GEEN TAAK ONDERWIJSWETGEVING Kolonel Kremer lid staf defensie studiecentrum KAMER KLAAGT OVER DE TRAGE BOUW VAN SCHOLEN Begin van prijzenslag BISCUITFABRIEK SPANT GEDING AAN TEGEN ZELFBEDIENINGSZAAK Pracht handen van deze zuivere, lichte tabak rolt u de lekkerste Amerikaan. Minister grijpt in tegen hondsdolheid Opschudding in Scherpenzeel KUNSTHISTORICI ONTDEKTEN IN LY0N VROEGE REMBRANDT Compromis mogelijk in A.V.R.0.-conflict Gromyko vertrok uit Oost-Berlijn DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) Spoedig is de indiening te verwachten van een wetsontwerp, dat het arbeidsverbod uitbreidt tot veertienjarige jongens. De staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. Janssen, heeft dit gisteren meegedeeld in de openbare vergadering van de vaste commis sie voor o., k. en w. uit de Tweede Kamer, die begonnen is met de behandeling van de begroting van o., k. en w. voor 1963. Een aantal leden had vragen gesteld over de verlenging van de leer plicht. De staatssecretaris vestigde er de aandacht op, dat de kwestie van de leerplichtverlenging nauw samenhangt met die van het arbeidsverbod voor jeugdigen. Vandaar zijn mededeling over de aan staande indiening van een wetsontwerp dat een arbeidsverbod voor veertienjarige jongens invoert. Prof. Janssen nam aan, dat als de ver laging van de leerlingschaal in haar tweede en derde fase zal zijn doorgevoerd, het mogelijk zal zijn in 1965 met de verlenging van de leerplicht met één jaar te komen. Uiteraard is deze verlenging ook een belangrijke onderwijskundige kwestie. Om al de leerlingen op te vangen is aanpassing van de verschillende onderwijsvormen nodig. Op de door enkele leden der Twee de Kamer gestelde vraag, welk standpunt de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, inneemt ten aanzien van de invoe ring van de vijfdaagse schoolweek, heeft mr. Cals gisteren meege deeld, dat in juni j.l. het rapport is verschenen van de commissie, die deze zaak heeft bestudeerd. Hg kon uit dit rapport geen mededelin gen doen, maar wel onthulde hij, dat de slotconclusie van de commissie luidt, dat hier geen taaie ligt voor de onderwijs- wetgeving. Er is hier uitsluitend een taak voor het bevoegd gezag over de scholen. Dit betekent dus, dat de commissie de eventuele invoering van de vijf daagse schoolweek wil overlaten aan de gemeentebesturen en de schoolbe sturen. De heer Kleywegt van de P.v.dA., die evenals enkele andere leden de aandacht erop gevestigd had, dat aan de invoering niet meer valt te ontkomen, hield de be windsman voor, dat hij zelf in een aantal gevallen ook het bevoegd gezag is. Hij wilde dus wel graag weten, hoe de be windsman erover denkt. Mr. Cals liet zich er niet over uit. Spelling Mr. Cals noemde het een erezaak om in de komende maanden te komen tot een definitieve regeling van de spelling der Nederlandse taal. H\j zei, dat hy voor één verplichte spelling voelt. Hy deelde er niet by mee, of hy voornemens is de voorkeurspelling als enige juiste spelling in te voeren, of de zogenaamde progres sieve spelling. De heer Tans van de P.v.d.A. verklaar de, dat de voorkeur van de gehele onder wijswereld uitgaat naar een zo progres sief mogelijke spelling. De heer Albering van de K.V.P. was de eerste, die er bij de bewindsman op aandrong om op kor te termijn tot een normalisatie van de spelling te komen. Enkele Kamerleden sloten zich bij hem aan. De minister liet weten, dat het hem niet gelukt was om met z(jn Belgi sche collega tot overeenstemming te komen. Er zijn zeer tegenstrijdige ad viezen. Onder deze omstandigheden is het moeilijk om te harmoniseren. Op desbetreffende vragen deelde de mi nister mee, dat aan de opstelling van een lyst van aardrijkskundige namen in hun juiste spelling gewerkt wordt. Stijging De begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die voor 1963 sluit op een bedrag van 2322 miljoen gulden, zal in de komende jaren nog aanzienlijk st(j- gen, zo voorspelde minister Cals verder. Hij achtte dit niet verontrustend, zoals de heer Mieras van de S.G.P., die aan merking had gemaakt op de stijging van het eindbedrag in 1963 met ruim 300 miljoen gulden ten opzichte van de be groting van o., k. en w. voor het dienst jaar 1962. Verhoging van de uitgaven verwachtte de bewindsman als gevolg van de kwan titatieve uitbreiding van het onderwys de gelden daarvoor krygt de minister wel, omdat die uitbreiding zichtbaar is en van de noodzakelijke kwalitatieve verbetering, waarvoor het geld minder gemakkelylt is los te krijgen. Kolonel van de generale staf H. C. Kremer, die voor de waarneming van de militaire dienst was afgekeurd en daarop eervol uit de dienst was ont slagen en tegen deze beslissingen by het ambtenarengerecht in Den Haag beroep had ingesteld, trekt zijn beroe pen in, daar de minister van defensie het ontslag en de afkeuring ongedaan heeft gemaakt en hem heeft benoemd tot lid van de staf van het defensie studiecentrum. De raadslieden van de minister en van kolonel Kremer hebben dit het A.N.P. meegedeeld. In deze mededeling wordt verder gezegd, dat de minister, in ver band met het huidige beleid ten aanzien van beroepsmilitairen, die niet voor alle diensten lichamelijk geschikt zijn, zich nog eens heeft beraden op de positie van kolonel Kremer en dat hij daar over persoonlijk met kolonel Kremer enige besprekingen heeft gehad. De be noeming van kolonel Kremer in zjjn kwaliteit van officier van de generale staf tot lid van de staf van het defen sie studiecentrum is in overeenstem ming met kolonel Kremer geschied. Ter voorbereiding van zijn werkzaamheden in die functie zal kolonel Kremer voor de tijd van vier maanden worden ge detacheerd bij de N.A.V.O. met een studie-opdracht. Met het intrekken van de beroepen, die kolonel Kremer bij de ambtenarenrechter had ingesteld, zijn alle hangende geschillen tussen par tijen beëindigd, aldus de mededeling der raadslieden. voor onderwijs schipperskinderen (Van onze parlementaire redacteur) In de openbare vergadering van de vas te commissie voor onderwys, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer hebben enkele leden er woensdag hun teleurstelling over uitgesproken, dat het scliolenbouwprogram, dat toch al te klein is, niet wordt gerealiseerd. Hoe komt dat en wat denkt minister Cals te doen om af te bouwen, wat wordt toegewezen zo vroegen zy. De minis ter antwoordde, dat het bouwvolume voor de scholen in de laatste zes, zeven jaar vry sterk is gestegen. Aangeno men moet worden, dat in de komende tyd een produktie tot stand komt in evenredigheid met het aantal uitgegeven vergunningen. De bewindsman meende, dat men in 1962 dichter bij de realise ring van het bouwvolume zal komen dan verleden jaar. Sprekende over studietoelagen en stu diebeurzen -leidde minister Cals het te ruglopen van de aanvragen af uit de gestegen welvaart. Ook proberen stu denten in de letteren en wijsbegeerte en in de wiskunde een functie by het on derwijs te vinden en uit hun salaris, eventueel met financiële steun van de ouders, hun studie te bekostigen. De omzetting van een renteloos voor schot in een beurs in de loop van het studiejaar is mogelijk, als de gegadigde blijk geeft van voortreffelijke studiepres taties. De minister voelde niets voor te rugwerkende kracht voor deze regeling. Op de klacht van de antirevolutionaire heer Roosjen, die daarin gesteund werd door enkele andere kamerleden, over de te geringe activiteit die de regering aan de dag: legt in het belang van de schip perskinderen, antwoordde de staatsse cretaris prof. Janssen, dat by het de partement een wyziging van de leer- Artikelen onder de prijs verkocht (Van onze correspondent) De N.V. biscuitfabriek Parein te Antwerpen heeft de heer B. Nijen- huis, eigenaar van de zelfbedie ningszaak Nijka te Almelo doen dagvaarden, omdat hij biscuits van de firma Parein beneden de door de fabrikant vastgestelde ver koopsprijs heeft verkocht. Nijka verkoopt deze biscuits tegen prij zen, die, naar hij zegt, voor het publiek aanvaardbaar zijn waarmee de winkelier kan uitko men. Do firma Parein stelt in de dagvaarding, dat door deze handelwijze de goede naam van haar produkten zal worden geschaad. Daarbij wordt ook opgemerkt, dat de lieer Nijenhuis bekend was met de vastgestelde verkoopsprijs. De heer Nijenhuis ontkent dat met, maar zo zegt hij, er zijn verschillende fabrikanten van merkai-tikelen, die toestemming geven voor verkoop beneden de vastgestelde verkoopsprijs, als dat maar niet vla een advertentie bekend wordt gemaakt. Door deze verkoop wordt de omzet van do fabrikanten verhoogd. Nijka meent verder, dat de winst marge van de biscuits van Parein te hoog ligt, als de vastgestelde ver koopsprijs wordt berekend. De prij zen kunnen gemiddeld 15 procent lager liggen, zo zegt hij. Als we de prijs lager stellen, wordt de kwaliteit van het produkt nog niet aan getast, aldus de heer Nijenhuis. De naam van de firma Parein is niet in discrediet gebracht. Ook het debiet van de firma Parein in Nederland wordt door acties als door Nijka gedreven niet geschaad. De civiele zaak, die 31 oktober in melo dient, zal ongetwijfeld alom be langstelling wekken. Immers, op ver schillende terreinen worden artikelen beneden een door de fabrikant gestelde verkoopsprijs verkocht. Het Algemeen Handelsblad van dinsdag meldde, dat de zeifbedieiiingsgroep, een groep van 17 winkeliers met 60 grote zaken in Nederland (jaarlykse omzet 80 miljoen gulden) van plan is zich lang zamerhand niet meer te storen aan de verticale prijsbinding. De zelfbedieners zyn ervan overtuigd, dat er drastishe veranderingen moeten komen in het distributiesysteem. Het loslaten van de vaste pryzën is daar een van. Advertentie) Tube,s" Hamea-Gelei Het Is de Hamamelli die 't 'm doet plichtwet in voorbereiding is, die ook betrekicing heeft op de schipperskinde ren. De voorlopige gedachten gaan uit naar het voorschryven van leerplicht voor schipperskinderen, waarbij echter rekening zal worden gehouden met over wegende bezwaren van ouders, die hun Idnueren niet in een internaat aan de wal willen onderbrengen. Ook zal moe ten worden voorzien in de financiële consequenties. Teleurstelling De heer Roosjen voelde zich diep te leurgesteld over dit antwoord: De inter naten zullen nu al financieel gesteund moeten worden en het antwoord van de regering daarop is thans „neen". Hij voorzag veel narigheid, maar de staats secretaris kon op het ogenblik toch geen toezeggingen doen over leniging van de financiële nood der internaten. Wat de vakantiespreiding aangaat kwam de staatssecretaris, die nog be trekkelijk korte tyd aan het bewind is en in de meeste zyuer antwoorden te kennen gaf, dat de aangeroerde kwes ties de aandacht hebben of bestudeerd worden, niet verder dan de verklaring, dat het een dringend probleem is. We moeten afwachten meende hij. Anti-Amerikaanse demonstratie in Amsterdam In Amsterdam is gisteravond een rustig verlopen anti-Amerikaanso demonstra tie gehouden, waarvoor de burgemees ter toestemming had verleend, en die georganiseerd was door het communis tisch georiënteerde Algemeen Neder lands Jeugd Verbond (A.N.J.V.). Vanaf het Frederiksplein trok een stoet1 waarin naar schatting circa 600 men sen meeliepen, naar het Museumplein, waar het Amerikaanse consulaat-gene raal is gevestigd. Daar werden de de monstranten, waarbij zeer veel jonge ren waren, echter niet toegelaten. Het straatgcdeelte voor het gebouw was door de politie afgezet. In de stoet werden een paar ken en talrijke kartons meegedragen met leuzen als „handen af van Cuba", „Cuba yes Yankee no", „geen agres sie op Cuba", „Protesteert tegen U.S.A. oorlogsdreiging". In de kop van de stoet werden een aantal Nederlandse vlaggen en een grote Cubaanse vlag meegevoerd. Op Frederiks- en Mu seumplein werden de demonstranten vanuit een luidsprekerwagen toegespro ken. President Kennedy van de V.S. gefotografeerd tijdens de onderte kening van de proclamatie, «jaar- in een blokkade tegen de invoer op Cuba van aanvalswapens uit de Soxojet-Unie wordt gelast. Het Wereldgebeuren U proeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker in uw shagpijp. Met Internationale voetbalclubemblemen Geen keuringen, markten, verkopingen en tentoonstellingen In verband met het optreden van hondsdolheid is in het gehele land met ingang van vandaag het houden van keuringen, ten toonstellingen, verkopingen en markten van honden en katten en soortgelijke bijeenkomsten met deze dieren niet langer toe- Dit is het gevolg van een op art. 10 van de veewet gebaseerde maatregelen van de minister van landbouw, neer gelegd in een beschikking, die wordt afgekondigd in de staatscourant van vandaag. De maatregel is preventief bedoeld en beoogt de kans op besmet ting met hondsdolheid ook op deze wijze te beperken. Eveneens is het bij ministeriële beschik king met onmiddellijke ingang verbo den honden en katten uit de gemeen te Amsterdam naar elders in ons land te vervoeren. Het verbod honden en katten buiten Amsterdam te bren gen geldt niet voor geleidehonden van blinden. De internationale hondententoonstellirig, die op 9 december in de jaarbeurs gebouwen te Utrecht zou worden ge houden, is door de organisatoren af gelast. ter voorkoming van een even tuele besmetting met hondsdolheid. De commissarissen der koningin in de provincies Noord-Holland en Utrecht hebben gisteren gelast, dat alle hon den in deze provincies voortaan aan de lijn moeten worden gehouden. Los lopende honden kunnen op last van de burgemeester van de betreffende gemeente worden gedood. Een agent van politie in Amsterdam heeft gis termiddag in het vliegenbos in Am sterdam-Noord een kat doodgescho ten, die een sehoolmeisje in beide handen had gebeten. Het kadaver van de kat is naar het rijksserumin- stituut in Rotterdam opgezonden om onderzocht te worden. Het meisje wordt vandaag ingeënt. De Nederlandse Spoorwegen hebben gis teren besloten het vervoer per spoor van honden en katten te verbieden. De maatregel ging onmiddellijk Een uitzondering zal worden ge maakt voor blindengeleidehonden. „JAVA" VERTREKT ZONDER LADING UIT HOUSTON De Nederlandse vrachtboot „Java" is zonder lading uit de Amerikaanse ha venstad Houston vertrokken na een weck lang geboycot te zijn. De havenarbeiders weigerden het schip te laden, omdat het goederen vervoerd had naar Cuba. De Java w 'de uit Houston een lading meel naar de Verenigde Arabische Republiek brengen. Aan vriendinnen verstrekt (Van onze correspondent) [n Scherpenzeel heeft zich de laat ste jaren een kleine tragedie ont wikkeld, die maandagmiddag zijn ontknoping heeft gevonden ïn de arrestatie van een der dorpsnota belen, de 56-jarige arts J. H. R. die ervan wordt verdacht een gro te hoeveelheid morfine bij enkele van zijn vriendinnen te hebben aangewend, anders dan als genees middel. Het nieuws verwekte onder de burgerij van het dorp grote ont steltenis, hoewel verschillenden een en ander reeds geruime tijd tiebben zien aankomen, zoals ze :eggen. Di\ R. een van de twee plaatselijke huis artsen, gehuwd en vader van vijf kin deren, van wie er nog twee de lagere school bezoeken werd in Leersum gear resteerd, samen met een vriendin. De rijkspolitie in Leersum had daartoe op dracht gekregen van de centrale rijks recherche. Twee rechercheurs van de diertst verdovende middélen uit Den Haag waren reeds enkele maanden be zig met een diepgaand onderzoek. In Scherpenzeel was het een publiek geheim dat dr. R's vrouw verslaafd was aan morfine. Tijdens bijeenkomsten en uitvoeringen van plaatselijke verenigin gen had zij de gewoonte zich soms vier, vijf maal per avond op het toilet af te zonderen. Geruchten deden de ronde dat zij zich in die korte pauzes verdovende middelen toediende. Ook zou de arts enkele vriendinnen, die aan verdovende middelen verslaafd zouden zyn, morfine hebben verstrekt zonder medisch doel. Dr. R. Icon gemakkelijk aan verdovende middelen komen omdat hij als dorpsarts tevens een apotheek hield. Toen men tot de ontdekking kwam dat de arts in ver houding tot het aantal patiënten van zijn praktijk bijzonder gróte hoeveel heden ampullen met morfine bestelde, wekte dit uiteindelijk argwaan. De in specteur van de volksgezondheid uit Nymegen heeft maandagmiddag de apo theek van dr. R. gecontroleerd en miste daar de ampullen morfine, die aanwezig dienden te zijn. Dr. R. nam in de Scherpenzeelse dorpsgemeenschap een bijzondere plaats in. Voor de Partij van de Arbeid, was hij sinds september wet houder van Scherpenzeel. Hij woont Nederlandse kunsthis torici hebben in het museum in de Franse, stad Lyon een tot dus ver onbekend schilderij van Rembrandt ont dekt. I-Iet doek meet negentig bij honderd drieëntwintig centime ter. Het beeldt de „Ste niging van de Heilige Stefanus" uit en moet, blykons de datering in de linkerbovenhoek, ïn 1625 geschilderd zijn. Rembrandt was toen negentien jaar oud. Dit is de eerste keer in de kunsthistorie, dat met zekerheid een schilderij in een zo vroeg jaar van de grote meester kan worden gedateerd. Niemand was van het bestaan van dit doek op de hoogte. Slechts is ze ker, dat het in 1844 door het museum ver worven werd. Hoogst waarschijnlijk is het daar nooit tentoonge steld. Het staat ook niet in de openbare ca talogus. De Rembrandt is ge vonden door dr. H. Ger- son en dr. S. Gudlaugs- son van het Nederland se rijksbureau voor kunsthistorische docu mentatie in Den Haag. Deze geleerden doen met steun van het de partement van onder wijs, kunsten en weten schappen een onderzoek naar Noord- en Zuid- Nederlandse kunstwer ken in Franse provin ciale musea. De Nederlandse des- meesters" elders het doek in het depot van het museum in Lyon en vermoedden alras, dat liet een Rembrandt zou moeten zyn. Toen het doek partieel was schoongemaakt van stof en vuil kwa men het jaartal en de forse, zwierige „R" van Rembrandt voor de dag. De deskundigen vinden dit schilderij, dat links ruiterfiguren, in het midden de te stenigen heilige en rondom hem een menigte tegen de achtergrond van een kasteel voorstelt, van groot kunsthistorisch belang. Een merkwaar dig detail is, dat men in de menigte een jon geman ontwaardt, die onmiskenbaar de ge laatstrekken van de jonge Rembrandt ver toont. Het schildery wordt thans schoongemaakt en gerestaureerd, waar na reprodukties zullen worden gemaakt. reeds 26 jaar in Scherpenzeel waar hij zijn praktijk begon als jong pas afgestudeerd arts. Hij stond bekend als een man met interesse in sterre- kunde en optiek. Hij is een verwoed amateur cineast. Vorig jaar viel hem bij zijn zilveren jubileum als dorps dokter een uitbundige huldiging ten deel, waar duidelijk de genegenheid van de Scherpenzelers bleek. Velen betreuren zijn arrestatie en er gaan zélfs stemmen op om op liet hoogste niveau te trachten „hun dokter" snel mogelijk vrij te krijgen. Men vindt het verdrietig voor het gezin R. dat alles zo is gelopen. Bekend is dat sinds enkele jaren de praktyk van de gearresteerde arts terugliep tengevolge van allerlei geruchten in het dorp, die de reputatie van de arts uiteraard geen goed deden. Volgens de heer Roell (Van onze r.t.v.-redactrice) In het A.V.R.O.-conflict, dat leidde tot de ontslagname van Siebe van der Zee, hoofd van de televisiesectie en zyn naaste medewerkers, is volgens de heer Röell, voorzitter van de A.V.R.O., een compromis mogelyk, namelijk de benoe ming van een algemene A.V.R.O.-direc- teur, die de onder zyn leiding werkende hoofden van radio, televisie en admini stratie een zodanige zelfstandigheid zou laten, dat ze in feite adjunct-direc teuren zijn. Zoals bekend, nam de heer Van der Zee ontslag, omdat een voorstel, dat zijn instemming had, om in plaats van de overleden heer D- Repko, drie direc teuren te benoemen, door de heren Röell en Wassenbergh, de secretaris van de A.V.R.O., niet werd aanvaard. Volgens de heer Röell zoekt het bestuur nu een man, die de A.V.R.O. naar bui ten toe kan vertegenwoordigen. Zo'n di recteur zou de dagelijlcse leiding van de radio, televisie en administratie overla ten aan de vakmensen, die op deze drie gebieden werkzaam zijn bij de A.V.R.O. Eens per week moet de directeur dan vergaderen met die drie hoofden van dienst, aldus de heer Röell. De heer Van der Zee weigerde gisteren commentaar te leveren op de vraa; het voorgestelde compromis voor aanvaardbaar zou zyn. Hij zei er nog eens rustig over na te willen denken. Ir. C. E. van der Stadt te Bilthoven, een der leiders van het actiecomité van de vrienden van de A-V.R.O. deelde me de de A.V.R.O.-lederi te willen oproepen tot een massaal protest door middel van adhesiebetuigingen met de handel wijze van de televisiesectie. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren in een toespraak ïn de Oostberlijnse Humboldt-universiteit verklaard, dat een akkoord over de sluiting van een Duits vredesverdrag met de westelijke mogendheden alleen mogelijk zal zijn, als liet westen de soevereine rechten van de (Oost)-duitse Democratische Republiek erkent. Voorts moeten de westelijke troepen uit West-Beriijn worden teruggetrokken, terwijl ook „normale toestanden" in dat stadsdeel moeten worden geschapen, al dus Gromyko. Tevoren had de Russische minister on der sterke Oostduitse politiebescher ming vanaf een met een rode doek be dekt platform over de „muur" naar het door nevels vrijwel onzichtbare West- Berlijn gekeken. Omstreeks het middaguur reisde Gro myko door naar Moskou. Hij was dins dag in Oost-Berlqn aangekomen, op de terugreis van New York waar hij een deel van de zitting der algemene ver gadering van de V.N. heeft bijgewoond. Voorspellingen De „vreedzame" blokkade van Cuba door de Amerikaanse vloot is gis termiddag om drie uur Nederlandse tijd van kracht geworden. Dinsdagavond kondigde president Kennedy van de Ver enigde Staten de blokkade officieel af per proclamatie, die men om juridische redenen niet achterwege wilde laten. Op die wijze stelde Amerika, overeenkom stig, de bepalingen van het zeerecht, de zeevarende naties vooruit op de hoogte van de maatregelen, die tegen Cuba zou den worden genomen. Klachten kunnen nu worden Ingediend bij de Amerikaanse justitie. In zijn proclamatie noemde pre- schouwt. Schepen, die deze goederen vervoeren zullen worden teruggestuurd. Zij kunnen iedere niet-Cubaanse haven aandoen, die de gezagvoerder van het aangehouden schip verkiest. President Kennedy benadrukte dinsdag avond nogmaals dat het de Verenigde Staten ernst is met haar plannen om een stokje te steken voor de verdere op bouw van Cuba's militaire aanvalsappa- raat. Inmiddels werd het kordon rond Cuba ;esloten. De Amerikaanse schepen lagen luiten de territoriale wateren van Cuba te wachten op de dingen die komen zou den. En wachten doet de hele wereld. Voorlopig is het met de communistische reactie op de Amerikaanse verklaring meegevallen. Rusland heeft Kennedy's regering wel vergeleken met de zeero vers, die twee eeuwen terug nog druk in de Caraïbische Zee opereerden en hij heeft de Amerikanen op de bekende ma nier de huid vol gescholden, maar van ongunstige tegenmaatregelen is Wash- ton nog niets gebleken. de Verenigde Naties is een Russisch protest ingediend, de Russen hebben de paraatheid van hun troepen verhoogd en de nota waarin Amerika tegen de bewa pening van Cuba protesteert hebben ze verworpen. Maar verder is het stil. De stilte voor de storm vrezen sommige mensen, zoals de Amerikaanse senator Hubert Humprhey (democraat), die denkt dat de bewape ning van Cuba onderdeel is van een plan om de geallieerden uit Berlijn te verdrij ven en die voorts van mening is, dat de Russen dit plannetje niet op zullen ge ven. In Washington en ook elders in de we reld wordt druk gespeculeerd over wat de naaste toekomst zal brengen. Amerikaanse regeringskringen houden rekening met een invasie van Castro's communistisch bolwerk, wanneer de blokkade geen resultaat' zou hebben. Verwacht moet ook worden, zo rede neert men in genoemde kringen, dat Rusland zal proberen de bevoorrading van zijn raketbases in aanbouw door de lucht voort te zetten. Nog niets wijst weliswaar op een ontwikkeling in die richting, maar het is een mogelijkheid. Het vliegverkeer tusen Oost-Europa en Cuba is op het ogenblik nog van geen belang. Éénmaal in de week vertrekt uit Cuba een Cubaans vliegtuig naar de lan den achter het ijzeren gordijn en één maal in de week arriveert op het vlieg veld bij Havanna een toestel uit Tsjecho- Slowakije. De Russen hebben wel gepro beerd een geregelde luchtlijn te stichten maar daar is niets van terechtgekomen. By die experimenten maakten zij ge bruik van een vliegveld in de Afrikaan se neutralistisehe staat Guinee als tus senstation. Het is bij een paar maal pro beren gebleven. Wel kwamen soms vliegtuigen uit Rusland in Cuba aan, die de tussenlanding gemaakt hadden in Ca nada. De Canadese regering heeft nu aaa de Russen verboden om van de vliegbasis Gander'op New Foundland nog verder gebruik te maken. De Amerikaanse minister van defensie Robert MacNamara heeft gisteren op zijn persconferentie niet wiUeh ver tellen of er iets bekend is over Russische maatregelen' tegen de blokkade/ 'Hij wist ook niet, zei hg, of in Moskou voorberei dingen werden getroffen voor een lucht brug naar Cuba. Op de vraag wat Amerika zou doen wanneer de blokkade geen succes zou blijken, bijvoorbeeld, wanneer de Russen er inderdaad in zouden slagen de bewa pening per vliegtuig voort te zetten, wilde de minister evenmin antwoorden. Gevraagd of het waar was, dat in Wash ington voorbereidingen werden getroffen om in dat geval een invasie op Cuba uit te voeren, antwoordde MacNamara, dat hij daar niets van kon zeggen. Wel zei de minister dat op Cuba geen troepenbewegingen, gericht tegen de ba sis Guantanamo, waren waargenomen. Het was op Cuba rustig, zei hij. Hij had het volste vertrouwen, dat de blokkade, die wordt uitgevoerd door „Task Force 136" onder leiding van vice-admiraal Al fred Ward, een veteraan uit de tweede wereldoorlog, geen schip, hoe klein ook, een kans zal geven ongezien het kordon te doorbreken. De blokkade van Cuba anno 1962 zal waarschijnlijk geen kapitein „Po tato" Jones kennen, zoals de blokkade van Spanje een kwart eeuw geleden. Kapitein Jones, die onlangs op 92-jarige leeftijd overleed was de man die inder tijd een gaatje ontdekte in het net dat Francos zeestrijdkrachten tijdens de burgeroorlog rond Spanje hadden ge spannen. Hg leverde zijn lading van 1000 ton aardappelen in een Spaanse haven at en ging voortaan loor het leven on der de erenaam „Potato Jones". Toen men hem kort voor hij die prestatie zou leveren op de blokkade van Spanje at tent had gemaakt, gaf hij een beroemd feworden antwoord: „Spaanse vloot? inds de Armada nooit meer iets van gehoord". Met de Amerikaanse vloot van nu echter valt niet te spotten. Deze blokkade van Cuba is de tweede in de geschiedenis van het eiland. De eerste was in 1898. Zij werd door de toenmali ge „Amerikaanse president William McKinley bevolen en zij leidde prompt tot de Amerikaans-Spaanse oorlog, die tot resultaat had, dat Spanje Cuba moest opgeven. Er is in Amerika één man, die denkt dat ook deze blokkade weer zal leiden tot een bevrijding van Cuba. Die man is de vroegere Cubaanse kolonel Andres P. Chamont. Ex-kolonel Cha- mont was in 1953 commandant van het Curtel Moncada garnizoen in de Cubaan se provincie Oriente, toen zijn troepen door driehonderd rebellen onder aanvoe ring van Fidel Castro werden aangeval len. Tweehonderd rebellen werden bij die gelegenheid gedood en Castro werd ge vangen genomen. Nu leeft Chamont in Amerikaanse bal lingschap. Hij leidt de anti-communisti sche organisatie van vrye Cubanen, een van de tweehonderd anti-Castro-groep- jes, die in het zuiden van de Verenigde Staten acties tegen Cuba beramen. Chamont voorspelt dat de Cubanen door de blokkade worden gestimuleerd om in opstand te komem Dan is ook voor hem en zg'n mannen de grote dag gekomen, meent hg. Zo worden overal voorspel lingen gedaan. De enige concrete maat regel is tot nu toe echter alleen nog maar de Amerikaanse blokkade. In Mos kou en in Havanna is het stil. Oud-actrice overleden Te Haarlem is op 95-jarige leeftijd over leden de oud-toneelspeelster mevrouw Betty Holtrop-Van Gelder. Tot 1920 trad zij regelmatig op het toneel op. Zij was destijds verbonden aan de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Toneel". Ook was zij tot 1920, 27 jaar lang, lera res aan de toneelschool te Amsterdam. Daarna maakte zij enige jaren deel uit van de commissie van toezicht van deze school. Het stoffelijk overschot van mevrouw Holtrop is gisteren in stilte begraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3