PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENKELE RUSSISCHE SCHEPEN - OP WEG NAAR CUBA - HEBBEN KOERS VERLEGD Premier Kroesjtsjew voorstander van topconferentie THANT BIEDT AAN TE BEMIDDELEN India wil praten als Chinezen zich eerst terugtrekken Hernieuwde belangstelling in Goes voor „veelbesproken" burgemeesterswoning „Sowjetregering zal geen overhaaste hesluiten nemenWij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om een oorlog te voorkomen Vand Röell en Siebe Callas r Keus voor raad nieuwbouw of restauratie pand J. A. v. d. Goeskade 205e jaargang - no. 252 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Walstraat"sa-fin3 m VvS*}h*»Jï!0 ««ELf? WJ üe~ Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per i. Min. p. adv f4.-. Ingez med. 3 s tarief. Kleine adv (maz. 8 regels) 2 franco per post ƒ825 p. fcw. Losse nummere 15 ct. Bureaus: Vlissingen: (b.g.g. red. 7853, adv. 6213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. ct. p. regel (min. 125). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 25 oktober '62 Bakkers laten zien wat zij presteren Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteravond laat medegedeeld, dat enkele van de Russische schepen, die op weg zijn naar Cuba, hun koers hebben verlegd. Andere schepen ble ven echter in de richting van Cuba varen. Deze mededeling ging vergezeld van de opmerking, dat de Amerikaanse blokkadestrijd krachten nog geen enkele maal in actie hadden behoeven te ko men. Bovendien werd gisteravond bekend, dat premier Kroesjtsjew in een brief aan de Britse filosoof Bertrand Russell heeft gezegd voorstander te zijn van een topconferentie, die hij in de huidige omstandigheden nuttig acht. De brief was een antwoord op een telegram van Russell aan Kroesjtsjew over de Amerikaanse maat regelen tegen Cuba. „De Sowjetregering zal geen overhaaste be sluiten nemen. Zij zal zich niet laten prikkelen door ongerecht vaardigde handelingen van de Verenigde Staten. Wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om het uitbreken van een oorlog te voorkomen", aldus premier Kroesjtsjew. Het Witte Huis deelde voorts mede, dat president Kennedy dins dag een brief heeft ontvangen van Kroesjtsjew. Hierin zou echter niet zijn gerept van een topconferentie. De brief was een antwoord op die van president Kennedy, waarin deze de blokkade van Cuba aan kondigde. De Sowjet-Unie heeft gisteren de Amerikaanse nota, waarin de maatregelen tegen Cuba werden toegelicht verworpen. Het Sowjetministerie van buitenlandse zaken zond de nota terug aan de Amerikaanse ambassade. OP AANDRANG VAN NEUTRALEN De waarnemend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Thant, heeft gisteravond boodschappen aan president Kennedy en premier Kroesj tsjew zijn bemiddeling aangebo den in de Cubaanse crisis. De tekst van de boodschappen zou worden bekendgemaakt in een rede, die Thant later voor de Veiligheidsraad zou houden. Thant deed zyn aanbod, nadat hy giste ren benaderd was door de vertegen- Een woordvoerder van de Amerikaanse defensie verklaarde, dat de Amerikaan se generale staven de bestudering van andere maatregelen dan de blokkade van Cuba voortzetten, in het bijzonder invasieplannen. De mogelijkheid van an dere maatregelen, die de „quarantaine" van Cuba moeten voltooien is het na tuurlijke gevolg van het feit, dat pre sident Kennedy de Sowjet-Unie verzocht heeft niet slechts de leveranties van of fensieve wapens naar Cuba te staken, maar ook over te gaan tot de ontmante ling van installaties die reeds op Cuba geplaatst zijn voor de lancering van ra ketten. 25 schepen De mededeling van het Amerikaanse ministerie van defensie, dat enkele van de Russische schepen hun koers hadden gewijzigd kwam na enkele spannende uren van wachten sinds de Deze luchtfoto van een raketbasis op Cuba was voor president Ken nedy mede de aanleiding tot het instellen van een scherpe controle op de wapentransporten naar dit eiland. De basis is uitgerust met lanceerinriclitingen voor ballisti sche projectielen grond-lucht- grond. Deze opname ts vanuit de lucht door een vliegtuig van de Amerikaanse inlichtingendienst vermoedelijk een U-2 gemaakt en gisteren door het Amerikaanse ministerie van defensie vrijgege- blokkademaatregelen 's middags om drie uur van kracht waren geworden. De Amerikaanse minister van defen sie, McNamara had op een perscon ferentie verklaard, dat ongeveer 25 Russische schepen op weg waren "naar Cuba. Gisteravond om negen uur werd nog bericht, dat alle schepen gewoon hun tocht voortzetten en hun koers niet wij zigden. Even later kwam het bericht, dat enkele schepen hun koers hadden veranderd. Steurt Een vloot van Amerikaanse schepen en vliegtuigen lag in de omgeving van Cu ba op de Russen te wachten, terwijl overal ter wereld bijzondere voorzienin gen waren getroffen voor de strijdkrach ten. De Latijns-Amerikaanse landen zegden gisteren toe te zullen helpen bij de blokkade van Cuba. Argentinië bood aan schepen beschikbaar te stellen, ter wijl Costa Rica faciliteiten voor Ameri kaanse schepen in het vooruitzicht stel de. Columbia bracht de vloot in staat van paraatheid en Honduras stelde een infanterie-eenheid en marine-eenheden ter beschikking. Ook Guatemala bood troepen en schepen aan. De Franse regering verklaarde gis teravond de V.S. te steunen in hun huidige houding tegenover Cuba, ter wijl west-Duitsland zich bereid ver klaarde alle noodzakelijke maatrege len te nemen voor het bewaren van de vrijheid en.vrede. De Westduitse regering verklaarde zich bereid „op elk gewenst ogenblik" haar verplich tingen tegenover haar bondgenoot na te komen. Engeland besloot geen mi litaire maatregelen te nemen, maar Argentinië trok de verloven van alle militairen in. Protesten tegen de Amerikaanse blokl morgen betoogden scholieren voor de Amerikaanse ambassade in Moskou. Er werden spandoeken meegedragen met de opschriften „Handen af van Cuba", "s Middags verschenen met regelmatige tussenpozen Russische studenten voor de ambassade, die luid anti-Amerikaanse leuzen riepen. Zij smeten inktpotten naar het gebouw. Een student, die een steen wierp naar de auto van ambassa deur Kohier, toen deze wegreed, werd gearresteerd. Voor de Amerikaanse am bassades in Tokio en Dublin werd even- betoogd. Dit is een luchtfoto van de Ameri kaanse basis Guantanamo op Cu ba. De foto werd %n 1959 gemaakt. De Britse beweging voor kern ontwapening zond brieven aan de Ame rikaanse, Russische en Cubaanse diplo matieke vertegenwoordigers in Londen. Ook de Britse bond van zeevarenden roerde zich. De bond veroordeelde in eer verklaring zowel de V.S. als Rusland. Uit naam van de Labourparty gaf Gaits- keil gisteren een verklaring uit, waarin hy zei het te betreuren, dat de V.S. een blokkade van Cuba hebben afgekondigd Ier eerst overleg te plegen met hur bondgenoten en zonder de kwestie eerst by de Veiligheidsraad aanhangig te heb ben gemaakt. Gaitskell drong aan op een onpar tijdig onderzoek van de V.N. Er zou een commissie uit de V.N. moe ten worden ingesteld om na te gaan of er op Cuba inderdaad ba ses voor lange-afstandsraketten worden gebouwd. Geen luchtpost naar Cuba De P.T.T. heeft gisteren bekendge maakt, dat wegens de sluiting voor de burgerluchtvaart van de luchthavens op Cuba, luchtpoststukken en luchtpost pakketten voor dat land voorshands door de P.T.T. niet worden verzonden. Voor wat betreft de verzending per zee post van correspondentie en postpakket ten voor Cuba, moet met ernstige ver traging rekening worden gehouden, zo voegde de P.T.T. Iiieraan toe. ANTWOORD OP CHINEES VOORSTEL Rusland dringt aan op gesprek De regering van India heeft giste ren in een officiële verklaring medegedeeld bereid te zijn bespre kingen met de Chinese volksrepu bliek over het grensgeschil te voe ren mits de Chinese troepen zich ten noorden van de MacMahonlijn terugtrekken. De verklaring was een antwoord op Chi nese voorstellen betreffende een bestand, die dinsdag door de regering in Peking zijn gedaan. Volgens de regeringsverkla ring zou India premier Tsjoe-en-Lai in Nieuw-Delhi verwelkomen als China ak koord zou gaan met de Indiase voor waarden. De Chinese volksrepubliek had een ont moeting voorgesteld tussen de premiers Nehroe en Tsjoe-en-Lai, hetzij te Nieuw- Delhi hetzij te Peking, in het kader van bestandsbesprekingen. Het Chinese voorstel omvatte onder meer een staken van het vuren en het terugtrekken van de troepen tot 20 kilometer van de vuur linie, plus de overeenkomst de traditio nele grenslijn in het westen en in het centrale bergland niet te overschrijden. Bemiddelen Premier Bandaranaike van Ceylon heeft gisteren aangeboden in het ge schil te bemiddelen, terwijl ook het orgaan van de Russische regering „Izwestia" voor onderhandelingen ter oplossing van het geschil pleitte. In Nieuw-Delhi werd gisteren verder medegedeeld, dat de Chinese troepen hun opmars in het noordoostelijke grens gebied voortzetten. Vijf Indiase posten werden door hen bezet. Het ministerie van landsverdediging deelde gisteravond mede, dat Tawang, de bestuurshoofdplaats van het grensge bied. door Chinese troepen vanuit het westen en noorden werd bedreigd. De Chinezen zouden de stad 30.000 inwo ners tot op 8 km zijn genaderd. Krachtig herstel in Wall Street Dank zy een krachtig herstel hebben de aandelen op de New Yorkse effecten beurs woensdag naar schatting meer dan negen miljard dollar kunnen terug winnen van bet koersverlies van maan dag en dinsdag van byna II miljard dollar. De koersen stegen scherp na de Russi sche verklaring, dat de Sowjet-Unie middelde steeg met bijna 19 punten, de grootste stijging in ongeveer vier maan den. De omzet bedroeg 6.72 miljoen aan delen, wat 610.000 stuks meer was dan dinsdag. Van de 1.314 verhandelde fond sen stegen er 646. Ondanks het herstel sloten 283 fondsen op een nieuw laag peil voor 1962. woordigers van 45 neutralistische landen, die hem verzochten tussen beide te komen. De Veiligheidsraad heeft gistermiddag het debat over de klachten van de V.S., Cuba en de Sowjet-Unie hervat. Nadat een vertaling was gegeven van de rede, die de Russische voor zitter dinsdagavond hield, sprak de Venozolaanse vertegenwoordiger, dr. Carlos Sosa-Rodriquez namens alle Latijns-Amerikaanse landen. Dr. Ro- driquez eiste dat de Veiligheidsraad de aankomst op Cuba van kernwa pens zou verhinderen. Hij voegde er aan toe, dat de Russische raketbases op Cuba zullen moeten worden ont manteld. Ernstig De afgevaardigde van Groot-Brittannië, Sir Patrick Dean, zei dat de Cubaan se verwikkelingen een van de „ern stigste vraagstukken" vormen, die ooit aan de Veiligheidsraad zijn voor gelegd. „De gevolgen hiervan kunnen van onberekenbaar verstrekkende aard zijn", aldus Sir Patrick Dean. Hij schaarde zich achter de Amerikaan se ontwerp-resolutie en verzekerde dat de enige wijze, waarop het ge schokte vertrouwen in het westelijk halfrond kon worden hersteld, be stond uit ontmanteling en verwijde ring van de Russische raketlanceer- installaties op Cuba. „Eerst dan kan geloof worden gehecht aan de verze keringen van Cuba en de Sowjet- Unie, dat zij niet op een aanval uit zijn". De Roemeense vertegenwoordiger vroeg daarop: „over welk gezag beschikken de Verenigde Staten om kritiek te oefenen op de inrichting der lands verdediging van een klein land, ter wijl zij zelf in de gehele wereld over honderden militaire bases beschikken en niets willen weten van welk voor stel ook om deze bases op te heffen". Na een schorsing van enkele uren werd de vergadering gisteravond om 11 uur hervat, waarna het bericht volg de dat Thant zijn bemiddeling had aangeboden. uvwuvwvwwvuvuuuvuwwuuvuwwwuwvw aag... wordt de bekende Nederlandse pianist en componist Willem C. N. Andriessen te Amsterdam 75 jaar. ...viert de bekende Nederlandse pianist en componist Willem C. N. Andriessen, oud-directeur van het Amsterdamse Conservatorium te Amsterdam zijn 75e verjaardag. Er is weer eens een Avro-rumoer aan de gang in Hilversum: een veertig man sterke groep van de Avro t.v.-sec- tie heeft onder aanvoering van Siebe van der Zee ontslag gevraagd, omdat men het er volstrekt niet mee eens is, dat de plaats van de overleden omroep- directeur Repko opnieuw door één man zal worden vervuld. Het is duidelijk, dat de ontevredenen deze ontslagaanvrage als machtsmiddel willen hanteren om hun eigen inzichten geheel of ten dele er aoor te krijgen. Afgezien nu van de vraag of deze inzichten juist zijn, vin den wij de hier gevolgde methodiek weinig sympathiek. Diegenen, die ont slag nebben verzocht, werken bij een belangrijk communicatiemiddel en be kleden aldus een verantwoordelijke plaats in het Nederlandse maatschap pelijk bestel: zij zorgen voor program ma's, waarnaar miljoenen kijken. Van lien mag men verwachten, dat zij zich niet gedragen als geïrriteerde prima donna's a la Maria Callas, maar veeleer als redelijke mannen, die langs de weg van overleg hun inzichten trachten te verwezenlijken. Maar in plaats daarvan neemt de hele Avro-t-v. meute plotseling ontslag. De buiten staander vraagt zich hier bovendien af in hoeverre in dit conflict sommigen aan de top er in zullen slagen zakelij ke overwegingen gescheiden te houden van persoonlijke aspiraties. Nogmaals: de methodiek is ons hier weinig sym pathiek, zij maakt van Siebe van der Zee een Siebe Callas. Wat de zaak zelf betreft kan men er echter niet blind voor zijn, dat het hier om een uiterst belangrijke kwestie gaat, die al maanden aan de orde is, kan men er evenmin aan voor bijgaan dat het bij de Avro-verenigings- leiding geen honderd procent is. Noch voorzitter Röell, noch secretaris Was- senbergh hebben de laatste jaren de in druk kunnen vestigen dat zij deze gro te omroepvereniging op de juiste wijze weten te leiden. Meermalen zijn ze in opspraak geweest, nu is het hun dus weer onmogelijk ge bleken conflictsitua ties met het t.v.-personeel te vermijden. Tussen haakjes: ook deze wetenschap had de t.v.-mensen tot grote voorzich tigheid bij de keuze van hun methoden moeten manen, hun optreden lijkt nu namelijk tevens een speculatie op de bekende ontevredenheid jegens het be stuur bij vele Avro-leden. Niettemin moet men toegeven, dat het jongste be sluit van het dagelijks bestuur één di recteur te benoemen een duidelijke stap terug is. De t.v. is een zelfstandige be drijfstak geworden, heeft in menig op zicht de geluidsomroep overvleugeld, zodat het niet anders kan of deze ont wikkeling behoort óók in de organisa tievorm tot uiting te komen. Vara en V.P.R.O. hebben reeds veel eerder van dit inzicht blijk gegeven! De heren Röell en Wassenbergh daarentegen gaan, dwars tegen het advies van hun staf in, plotseling heel formeel doen (daarin zijn het onovertroffen mees ters: ze voelen zich kennelijk pas opge wekt als zij formalistisch kunnen han delen) en baseren zich nu op de statu ten, die voorschrijven dat er één direc teur omroepbedrijf behoort te zijn. Met ccn variant op ccn beleend grapje zcu men kunnen zeggen, dat de leden van het dagelijks bestuur zich er op beroe pen dat de statuten hun gelijk geven; zo echter zou blijken dat de statuten niet meer bij de huidige situatie passen, dan zou dat héél vervelend voor die si tuatie zijn Termoedelyk zal de Avro-pap wel wat V zijn afgekoeld als het algemeen be stuur volgende maand bijeen komt ter bespreking onder meer van deze kwes tie. Uitlatingen van voorzitter Röell wijzen er op, dat hij een compromis niet uitgesloten acht. Het is te hopen, dat men er in zal slagen een dergelijk compromis te bereiken: Röell is zonder zijn primadonna's een man in de or kestbak met een leeg toneel voor zich. Hij en Siebe (Callas) van der Zee zul len derhalve tot zaken moeten komen. ftantlij Een beeld van patrouillerende Ameri kaanse oorlogsbodems in de wateren rond Cuba. DRIE EINDCIJFERS GEPRODUCEERD Sinds b. en w. van Goes de leden van de gemeenteraad een vertrou welijk stuk hebben doen toekomen, waarin een begroting is opgeno men van de restanratie van het pand J. A. v. d. Goeskade 73, staat de kwestie van de ambtswoning voor de burgemeester opnieuw in de belangstelling. In de eerste plaats, omdat hier sprake is van de veelbesproken ambtswoning van de vorige burgemeester van Goes en ten tweede, omdat de huidige burgemeester, mr. F. G. A. Huber na tien maanden geleden in Goes te zijn benoemd nog steeds geen geschikte woning voor zijn gezin heeft gevonden. In dit licht gezien is het interessant om na te gaan hoe de ontwikkeling rond de ambtswoning is geweest in de afgelopen jaren. Men moet hiervoor teruggaan naar de maand juni 1959. De gemeente raad van Goes besloot toen tot de aan koop van het pand J. A. v. d. Goeskade 73 voor een bedrag van 35.000. Tevens trok de raad een krediet uit van 25.000 voor het in redelijke bewoon bare staat brengen van dit pand. Er bestond op dat moment geen officiële begroting voor de verbouwing: het be drag van 25.000 was gebaseerd op een schatting van de toenmalige directeur van gemeentewerken en van een bouw kundig taxateur voor het in zijn oor spronkelijke toestand terugbrengen van het pand. Op 1 september 1959 werd een aanvang gemaakt met de verbouwings werkzaamheden. Spoedig bleek echter, dat de restau ratie van het pand een belangrijk ho ger bedrag zou gaan vergen, dan het door de raad beschikbaar gestelde krediet. Aanvankelijk verkeerde men nog in de veronderstelling met een bedrag van 40.000 a 45.000 toe te komen voor de verbouwing, maar een inmiddels opgestelde begroting wees uit, dat een bedrag van 53.000 be nodigd was. Weer mt Het bleef daar niet bij, want kort daar op berekende de directeur van gemeen tewerken de verbouwkosten op 64.500. Door het destijds zitting hebbende colle ge van b. en w. werd deze berekening echter niet als begroting aanvaard. De commissie ad hoc, die eind 1959 door de raad werd geformeerd om een onderzoek in te stellen naar het beleid van b. en w. van Goes heeft daarentegen dit laatste bedrag wel als begroting in haar rap port overgenomen. Enkele dagen, na dat het college van b. en w. de medede ling had ontvangen, dat de restauratie van het pand de gemeente op 64.500 zou komen te staan, besloten b. en w. de werkzaamheden stop te zetten. Dat was medio december 1959. Op dat mo ment was blijkens een begrotingswijzi ging van mei 1960 aan werkelijke kos ten voor de verbouw circa 15.000 uit gegeven. Dat wil zeggen, dat het aan vankelijk beschikbaar gestelde krediet van 25.000 nog niet was overschreden. Nu b. en w. ongeveer drie jaar later hebben laten becijferen, dat restaura tie van de woning J. A. v. d. Goeskade 73 op dit ogenblik in totaal 106.000 zou vergen (inclusief de aankoopsom van 35.000), heeft men dus al drie (Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1