PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA SLUIT CUBA HERMETISCH AF Schepi >en met offensieve wapens zullen worden teruggezonden STREEKPLAN IS VOOR WATERLEIDING OP SCHOUWEN „DWANGBUIS" Minstens 27 doden bij Noorse scheepsramp Indiase troepen gaven enkele plaatsen prijs Vliegtuig landde op zee Op Cuba raketten met 1600 km reikwijdte Sowjet-Unie voor aanval vanaf Cuba verantwoordelijk Paraatheid voor de Cubaanse strijdkrachten Vandaag... Reacties op rede van Kennedy Besprekingen over broodprijs Nederlands Fabrikaat 205e jaargang - no. 250 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. vnu de Velde. P B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per nost ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911 Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,-. Ingez. roed. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min./ 1,25). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 23 okt. 1962 A.V.R.O.-tv.-sectie nam ontslag Pagina 3 President Kennedy heeft gisteravond medegedeeld, dat de Ver enigde Staten een „strenge quarantaine op alle offensieve militai re uitrusting onderweg naar Cuba" instellen, om een einde te ma ken aan een offensieve communistische opbouw. ,,AJle schepen van alle aard met bestemming Cuba, van welk land ook afkomstig, zullen indien zij ladingen van offensieve wapens blijken te bevatten, worden teruggezonden", aldus president Ken nedy in een rede tot het Amerikaanse volk over de televisie. De president zei deze en andere maatregelen te nemen, omdat in de afgelopen week „ondubbelzinnig bewijs het feit heeft vastge steld, dat op dat in gevangenschap verkerende eiland een aantal offensieve raketbases in oprichting is". Het doel van deze bases, die door de Sowjet-Unie worden ge bouwd, kan „geen ander zijn dan het scheppen van een gelegen heid om met kernwapens naar het westelijk halfrond te slaan", al dus de Amerikaanse president. vering van straalbommenwerpers, die kernwapens kunnen vervoeren, hebben ontvangen. Hij gaf opdi tot verscherping van de Amerikaanse waakzaamheid en het onderzoek van de verkregen bewijzen is thans vol tooid. President Kennedy verklaarde, dat de regering zich verplicht voelde om het laud tot in details van „deze nieuwe cri sis" op de hoogte te stellen. De Russische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Dobrynin, ontving gister avond, kort voordat president Kennedy zijn toespraak begon van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk een nota. Concentratie De concentratie van schepen en vliegtuigen in het Caraïbische ge bied is gisteren onverminderd voortgegaan. Een eenheid luchtaf- vveerraketten van het type Hawk, op Fort Bliss in de staat Texas werd in staat van alarm gebracht. Voorts zouden volgens luchtvaart kringen in Washington alle bur gervliegtuigen de opdracht hebben gekregen uit het gebied bij Cuba weg te blijven. President Kennedy zei, dat ver scheidene van de nieuwe Russische raketbases, die op Cuba worden gebouwd, bestaan uit installaties voor het lanceren van ballistische raketten met middelmatige reik wijdte, die een atoomkop over een afstand van meer dan 1600 kilome ter naar Washington, het Panama kanaal en andere streken in het Caraïbische gebied kunnen vervoe ren. De president verklaarde, dat de Sowjet- actie „een duidelijke bedreiging van de vrede en veiligheid van alle Amerikaan se landen oplevert". Zeven punten De president maakte een uit zeven pun ten bestaand plan van initiële actie be kend. om aan deze ontwikkelingen het hoofd te bieden. Deze punten zijn: Een einde te maken aan de offensieve opbouw door een strenge quarantaine op alle offensieve militaire uitrusting die onderweg is naar Cuba. Een voortgezette cn opgevoerde scherpe bewaking van Cuba en zijn militaire opbouw. Elke kernraket, die vanaf Cuba tegen enig land op het westelijk halfrond wordt gelanceerd, zal worden be schouwd als een aanval door de Sow jet-Unie op de Verenigde Staten, die een volledig vergeldend antwoord aan de Sowjet-Unie vereist. Versterking Versterking van de Amerikaanse ba sis op Guantanamo, in het zuidoosten van Cuba, en de evacuatie van ge zinsleden van het militair personeel aldaar. Andere militaire eenheden hebben opdracht gekregen zich op een alarmbasis gereed te houden. Gisteravond zou een spoedvergadering van het overlegorgaan van de orga nisatie van Amerikaanse staten wor den bijeengeroepen om „deze bedrei ging van de veiligheid van het half rond in beschouwing te nemen en de artikelen zes en acht van het verdrag van Rio van toepassing te verklaren, voor het nemen van de nodige actie". Gisteravond zou tevens een verzoek worden ingediend tot het houden van een spoedvergadering van de Veilig heidsraad der Verenigde Naties, ten einde „zonder verwijl maatregelen te treffen tegen de jongste Sowjet-drci- ging tegen de wereldvrede". roep op hem om deze politiek van wc- reldoverheersing op te geven en zich aan te sluiten bij een historische pogi om de gevaarlijke I Beroep roep om deze clandestiene, roekeloze provocerende bedreiging van de wereld vrede te beëindigen en te verwijderen, en de betrekkingen tussen onze beide lan den te stabiliseren. Voorts doe ik een he- De president deelde mede vorige week dinsdagmorgen de eerste voor lopige nauwkeurige gegevens over de constructie van raketbases en de ie- Radio Havanna heeft bekend) dat de Cubaanse regering onmi paraatheid voor al haar strydkrachten heeft bevolen. Te zelfder tyd is bevolen dat de Cubaanse radiostations dag nacht in de ether moeten blijven. Waar schijnlijk moeten zy beschikbaar zyn voor de militaire verbindingen. PASSAGIERSSCHIP ZONK PLOTSELING Bij de ramp met het Noorse passagiersschip „Sanct Svithun", dat in de nacht van zondag op maandag voor de kust van Noord-Noor wegen is gezonken, zijn zeker zevenentwintig opvarenden omgekomen. Zes mensen worden nog gemist, doch men heeft weinig hoop hen nog levend aan te treffen. Nog 6 mensen worden vermist Reddingsboten en vliegtuigen spoorden gisteren in de loop van de dag achten veertig overlevenden op, die de hele nacht in reddingssloepen en op vlotten in het door een storm hoog opgezweepte wiater hadden rondgedreven. Men heeft water hadden rondgedreven. Gisteravond waren in totaal 27 stoffelijke overschot ten geborgen. Gestrand Een van de geredden, kapitein Anker Pedersen, die gezagvoerder is van een schip van dezelfde redertf als waartoe de „Sanct Svithun" behoort, doch die als passagier de reis mee maakte, gaf een relaas van de ramp. Hij bevond zich in zijn hut toen het schip aan de grond liep en de verlichting defect raakte. Het vaartuig, dat 2172 ton meet, kwam spoedig vlot, doch in verband met de opgelopen beschadigin- ...wordt de bekende IJslandse ro man- en toneelschrijver Kristmann Gudmundssohn te Reykjavik i 36 talen gepubliceerd. gen werd bevel gegeven in de reddings sloepen te gaan. Juist toen deze vol op varenden waren, aldus kapitein Peder sen, zonk de „Sanct Svithun" plotseling onder hun voeten weg. Hij kwam in het water terecht doch wist een reddingsvlot te bereiken waaraan zich acht mensen vastklampten. Kapitein Pedersen zei, dat het vlot uur in een kokende zee ronddreef toen het door een motorboot werd ontdekt. Een oude man had inmiddels door koude en vermoeidheid overmand het vlot moe ten loslaten. Ook spanning op New Yo)\se beurs Berichten uit Washington volgons welke een internationale crisis op handen was, brachten gisteren op de Newyorkse ef fectenbeurs aanvankelijk een verkoops- golf teweeg, die halverwege de morgen echter weer werd ingedamd. Wel bleef de handel nog levendig, doch met prij zen boven het dieptepunt uit het eerste uur. Makelaars zeiden dat ook verkopen om belastïngredenen een rol hebben ge speeld. Omstreeks half twaalf gistermorgen hac Polaroid zich drie dollar hersteld van een verlies van zes dollar in het eerste uur en had Business Machines 2 dollar van een aanvankelijk verlies van 3.13 dollar goedgemaakt. Doch om elf uur 's ochtends was het Dow-Jones-gemid- delde 4.81 punt gezakt. Nederland De eerste reactie die van een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken verkregen kon worden was, dat van Nederlandse zijde volledig wordt erkend, dat de V.S. zich in een situatie bevinden waarin handelend moet worden opgetreden. Aan de rede van president Kennedy zit ten uiteraard vele aspecten die nader be studeerd moeten worden. Het is in elk geval verheugend, dat de V.S. een zo duidelijk beleid hebben aan gegeven, dat alle partijen thans precies weten waar zy aan toe zijn, aldus de woordvoerder. Engeland Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken zei naar aanleiding van de rede van Kennedy over Cuba, dat de hierin onthulde feiten over Russische militaire versterkingen in de gehele beschaafde wereld „als een schok zullen worden gevoeld". Volgens' de woordvoerder was de Britse regering tevoren op de hoogte gesteld van de Amerikaanse maatregelen. West-Duitsland De Westduitse regering heeft aange kondigd, dat zij de verklaring die pre- sidênt Kennedy van de V.S. over Cuba heeft afgelegd „toejuicht". „De bondsregering juicht de vastbeslo tenheid der Amerikaanse regering, om het hoofd te bieden aan de gevaren die uit deze toestand voortvloeien, toe", al dus een regeringswoordvoerder. Hij zei dat de regering te Bonn „van te voren op de hoogte was gesteld" van de redevoering van Kennedy. Frankrijk Parys ontving het nieuws in officieel stilzwijgen. Volgens het ministerie van voorlichting was de Franse regering niet tevoren over de Amerikaanse maatregelen ingelicht. KENNEDY BLIJFT IN WASHINGTON President Kennedy heeft met het oog op de toestand in Cuba zijn verkiezings toespraken afgezegd. Dit deelt liet Witte Huis mede. Hy zal Washington niet ver laten. Ook vice-president Johnson heeft zyn verkiezingsactiviteit geschorst. Een delegatie van de Nederlandse, Bakkerijstichting is gistermiddag door de minister van economische zaken, drs. De Pous, ontvangen voor een bespreking van de brood prijs. Zoals bekend vragen de bakkers, op grond van de verhoging van de bloem- prijs gedurende de laatste weken, een verhoging van de broodprijs van twee cent per 800 gram. Vorige week hebben bakkers in de drie grote steden en ook elders hun prijs al met een cent verhoogd zonder het resul taat van de bespreking met de minister af te wachten Het gesprek duurde van twee uur gis termiddag tot ongeveer half vijf. De mi nister zal de vertegenwoordigers van de Bakkerijstichting vanmiddag opnieuw ontvangen en hun zijn beslissing meede len. j^dfttlljft Het grensgeschil tussen India en communistisch China heeft zich ontwikkeld tot een 'formele kleine oorlog. Over en weer zijn duizen den militairen in de strijd betrok ken. Foto: Zwaarbewapende In diase infanteristen trekken door een rivier in de buurt van de Mae- Mahon lijn. Chinezen met tanks en mortieren Premier Nehroe: „hoofd bieden aan Chinese dreiging" Het communïstisch-Chinese pers bureau „Nieuw-China" heeft ge meld, dat Chinese troepen gisteren aan de oostelijke sector van de grens met India Tsjie-Poe, Jin Tsjang-To, de Hatoengpas en „an dere plaatsen" op de Indiërs heb ben „heroverd". Het Indiase ministerie van defensie maakte beleend, dat Chinese troepen een „hevige aanval" op een Indiase post te Kibitoo in liet uiterste noordoosten by de de grens met Birma hebben ingezet. Ook zei de woordvoerder, dat de Chinezen, voor het eerst gebruik hadden gemaakt van tanks en zware mortieren. Radiorede Na een spoedzitting van het Indiase kabinet, waarin de situatie aan de grens werd besproken, heeft premier Nehroe gisteren een radiorede gehou den, waarin hij onder meer zei dat „geen prijs te hoog is voor onze vrij heid". De premier wekte de bevolking op „de lendenen te omgorden om het hoofd te bieden aan de Chinese drei ging. Het land zal een zware last te dragen krijgen", aldus Nehroe. Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van defensie verklaarde nog gëen precieze cijfers te kunnen geven over de wederzijdse verliezen. By een der posten in de noordelijke sector, Ladach, hadden de Indiase troepen aan de Chine zen meer dan honderd man aan doden en gewonden toegebracht alvorens deze post moest worden prijsgegeven, aldus de woordvoerder. In de Dhola-sector, in het noordoostelij ke grensgebied, bevinden de Chinese troepen zich volgens de woordvoerder thans ongeveer vijf kilometer ten zuiden van de rivier de Namka Tsjoe. Deze ligt ongeveer drie kilometer ten zuiden van de Thag La-bergketen die volgens India- opvattingen de grens vormt. De woordvoerder sprak nogmaals tegen, dat Indiase gevechtsvliegtuigen in de strijd zouden zijn geworpen. Ook de Chi nese luchtmacht was, naar hij verklaar de, niet actief. Stilzwijgen De Russische regering bewaart nog steeds het stilzwijgen over het Indiaas- Chinese grensgeschil dat de laatste da gen het aanzien heeft gekregen van een officieuze oorlog. De afgelopen maanden heeft de Russi sche pers geen enkele melding gemaakt over deze kwestie. Volgens westerse waarnemers te Moskou heeft het uitbre ken van de strijd de Sowjet-Unie in een moeilijk parket geplaatst, daar de rege ring noch India noch de Chinese volks republiek voor het hoofd wil stoten. Alle inzittenden (102) gered Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij North west Airlines heeft gisteravond met 102 inzittenden 95 passa giers en 7 bemanningsleden een noodlanding op zee gemaakt nabij het eiland Biorka, dat in de buurt van Sitka ligt. Sitka ligt ongeveer 160 kilometer ten westen van de Canadese grens en omstreeks 960 km ten zuidoosten van Anchorage (Alaska). Alle inzittenden werden gered. Het toestel was volgens de luchtvaart maatschappij op weg van de basis McChord, in de staat Washington, naar Anchorage, op een militaire charter vlucht. Het toestel moest landen we gens een propeller-storing. Een woordvoerder van de Northwest Airlines omschreef de noodlanding als een „gecontroleerde landing". Een red dingboot van de federale luchtvaart dienst was spoedig ter plaatse. De pas sagiers en de bemanning bevonden zich op 5 reddingsvlotten, die elk 25 mensen kunnen bevatten. Allerlei kranten en tijdschriften beste den tegenwoordig aandacht aan Zeeland: een verheugend verschijnsel, dat er mede op wijst, dat de ontwikke ling in deze provincie een steeds breder kring opvalt. Zo troffen wij deze maand een artikel aan in het maandblad van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, waar in met name Zeelands „nieuwe middelen van bestaan" zoals het wordt ge noemd worden behandeld, namelijk industrie en recreatie. Ook ten aanzien van dit stuk zou moeten gelden: een verheugend verschijnsel. Maar ditmaal zijn we niet helemaal gelukkig met de beschouwing van elders. Het gaat hier namelijk om een onvolledig en opper vlakkig stuk. Begrijpen wij het artikel goed, dan is de laatste jaren één van de opval lendste initiatieven met het meeste suc ces de bekende tentoonstelling geweest, die in 1958 op Tholen werd gehouden. Daaruit zouden allerlei opvallende zaken zijn voortgekomen, die zelfs voor som mige ondernemers tot een keerpunt leidden, zo vernemen wij uit deze be schouwing. Nu is het verre van ons het initiatief van 1958 op Tholen te kleineren, integendeel: wij heb ben toen van ons res pect getuigd voor de ondernemingslust van de mensen op dit eiland, voor de durf ook de eigen problematiek aan de orde te stellen. Maar het gaat ons wel wat ver om nu juist deze activiteit als hét voorbeeld aan te duiden van toeneming der industriële bedrijvigheid. Er is hier immers sprake van een complex van factoren, waarbij de Thoolse tentoonstel ling zeker niet tot de grootste moet wor den gerekend. Op zichzelf is het bijzon der plezierig, dat in het maandblad van Vereniging Nederlands Fabrikaat wordt gewezen op de ondernemingslust van de bedrijven op Tholen, maar wan neer men dit in een artikel doet, dat de „nieuwe middelen van bestaan" als on derwerp heeft, zal men er toch niet on deruit kunnen de achtergronden van deze nieuwe middelen breder uit te me ten dan hier is gebeurd. 'at is namelijk een belangrijk punt geweest voor de ontwikkeling van Zeeland gedurende de laatste jaren Wij dachten de aanwyzing van de pro vincie als probleemgebied en de daaruit voortvloeiende aanwyzing van de kern gemeenten. Maar daarover nu wordt in het bewuste artikel vrijwel niet gerept: slechts terloops kan men er uit verne men dat St.-Maartensdijk als „kernge- bied"(!) is aangewezen, maar over Zie rikzee, Goes en Terneuzen in dit verband géén woord. Geen woord ook over de niet geringe infrastructuurwerken, die in deze provincie met steun van het rijk konden worden uitgevoerd en die juist voor de toeneming van de bedrijvigheid van zulk een eminent belang zijn. Der gelijke feiten hadden niet verzwegen mogen worden: zij zijn om meer dan eén reden belangrijk. Eén ervan is het ver trouwen, dat uit deze regeringsmaatre gelen spreekt jegens de ontwikkeling van Zeeland. Het artikel gaat helaas op meer pun ten mank. Er wordt bijvoorbeeld in meegedeeld, dat de woningbouw geen probleem blykt te zijn en voorts wordt letterlijk gezegd: „Sommige mensen hebben me verteld, dat er hier en daar zelfs meer (pas gebouwde) woningen zijn dan arbeidskrachten". Wij zyn bij zonder benieuwd wie die „sommige mensen" zijn geweest: wij zouden ze graag ontmoeten om met hen een rond gang te maken langs die woningen Ge makshalve wordt voorts in het artikel maar voorbijgegaan aan de sociaal-cul turele infrastructuur, die juist voor het aantrekken van mensen van elders zo belangrijk is. Ook op dit terrein is reeds allerlei werk gedaan, maar de auteur van het stuk weet er blijkbaar niets van. Over de verkeersverbindinge- wordt juichend meegedeeld, dat de afstand tus sen Middelburg en Rotterdam „na af bouw van de afsluitdammen" zal worden teruggebracht tot ongeveer negentig ki lometer. Na afbouw van de afsluitdam men: heeft die meneer van Nederlands Fabrikaat wel eens gehoord over de Oosterscheldebrug W N' :e, de Vereniging Nederlands Fabri kaat heeft geen goede beurt ge maakt met dit oppervlakkige artikel. Men vraagt zich af van wie de schrijver eigenlijk zijn inlichtingen heeft In het stuk wordt één naam genoemd, die van de rijksmiddenstandsconsulent in Zee land, „een ondernemend man, die in zijn provincie veel vertrouwen geniet", zoals hij wordt aangeduid. We kunnen ons echter niet voorstellen, dat deze ambte naar de bron van de auteur is geweest. De consulent weet immers wel beter. Vermoedelijk-heeft ook hy bij lezing van het verhaal zijn ogen van verbazing uit gewreven. Directeur ir. J. L. van Sloten voorziet Vraagteken achter grenslijnen rondom het toekomstige waterwinningsterrein „DE WATERLEIDING maat- schappij „Schouwen-Duiveland" heeft een wingebied, dat in de duinen van de Westhoek als een grote regenbak bijna rondom tussen een „muur" van zout water is geklemd. De capaciteit van de leverantie hangt volle dig af van de regenval. Om dus in de toekomst de installaties te kunnen aanpassen aan de te ver wachten recreatieve ontwikke ling op het eiland zal een aan zienlijke oppervlakte duinter rein voor de waterwinning gere serveerd moeten blijven. En die vinden we in het ontwerp- streekplan voor Schouwen-Dui veland van de P.P.D. voor Zee land niet terug". De directeur van de maatschappij, ir. J. L. van Sloten, zet daarom een groot vraagteken achter de grens lijnen, die de planologen voor de wa terwinning op papier hebben gezet, wanneer hy deze vergelijkt met de prognoses omtrent de jaarlijkse sei zoenbevolking anno 1980 in hetzelfde streekplan. In dat jaar voorziet men in de Y/esthoek van Schouwen een behoefte aan 21.500 slaapplaatsen voor toeristen. Dat is ongeveer het dubbele van de huidige eilandbevol king. Het betekent: er is dan tweemaal zoveel drinkwater nodig als op het ogenblik. Consequentie: de winnings terreinen, die thans rond 500 hectare beslaan, moeten tot het dubbele wor den verruimd. In het streekplan is daarmee volgens de waterleiding maatschappij onvoldoende rekening gehouden. Dus zal er binnenkort on getwijfeld een bezwaarschrift met „gewichtige" argumenten worden in gediend. Momenteel beschikt de waterleiding maatschappij „Schouwen-Duiveland" rondom haar pompstation met de kurketrekkerachtige uitkijktoren by Westenschouwen over zeventien wa terputten, die een gezamenlijke capa citeit van 1,1 miljoen kubieke meter water per jaar kunnen opbrengen. Het afgelopen jaar werd al niet min der dan 900.000 kubieke meter water door de leidingen geperst en op het eiland getapt. Strandtellingen hebben uitgewezen, dat in het achter ons lig gende zomer topdagen met 17.000 toe risten in de Westhoek werden geno teerd. „Gelukkig natte zomer" „En dan moet onze capaciteit gelijke tred blijven houden met de hoogste piek in het verbruik. Nu hebben we gelukkig een vrij natte zomer gehad", klinkt het wat ironisch uit de mond van ir. Van Sloten. Maar de bedoeling van zyn opmerking wordt snel dui delijk. Daarom voegt hij er veelbete kenend aan toe: „We voorzien al, dat het in een warme zomer onherroe- Daarom heeft de waterleidingmaat schappij meer winningsterreinen no dig dan de vlek van 500 hectare, waaraan men thans duinwater ont trekt. Daarom dreigen de op de streekplan-kaart getrokken grenslij nen voor het waterwingebied de maatschappij in een dwangbuis te stoppen. „Stel, dat we over drie jaar nieuwe putten willen gaan slaan om de capaciteit op te voeren: dan moet dat ergens anders gebeuren. Dan moeten we bijvoorbeeld kunnen overspringen naar de Verklikkerdui nen in noordoostelijke richting tussen Haamstede en Renesse. Maar dan komen we onmiddellijk in conflict met de uitgestippelde recreatieve be bouwing in „Nieuw Haamstede" bij de vuurtoren en langs Kloosterweg en J. J. Boeyesweg. We zitten met onze winningsterreinen nu al onder het vliegveld". Wanneer de toekomstige voorzienin gen van de waterleidingmaatschappij Zie slot pag. 2 kot. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1