PIET RENTMEESTER OP EEN EREPLAATS Kongeralen in de Zeeuwse wateren PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Klanken uit de ether Waar zijn onze schepen? MAANDAG 22 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 PIET STEENVOORDEN ...vaak op goede plaats... PIET STEENVOORDEN REQELMATIQSTE RENNER OP VADERLANDSE BODEM J_Jet Nederlandse wielerwegsei- zoen zit er voor de profs en on afhankelijker! weer op. Er was door de activiteiten van „Intersport" en de vereniging voor beroepsrenners opleving te constateren, wat de slartgelegenheid betrof, maar daartegenover verdween de Ronde van Nederland van de kalender, werd het nationaal wegkampioen- schap in één wedstrijd betwist en met uitzondering van de titelstrijd in Beek viel er in Limburg geen ac tiviteit te bespeuren. In Zeeland or ganiseerden evenals in 1961 Ter- neuzen, Kruiningen, 's-Heerenhoek en Eede een prof course. In totaal waren er 20 wedstrijden voor de „geldrijders", een aantal, dat echt wel voor uitbreiding vatbaar is. Pief Rentmeester bleek dit seizoen de beste Zeeuw op Nederlandse bodem te zijn, hij won in Ossen- drecht, Wezep en Gendringen, doch bleek net iets te kort te ko men om de troon van Jo de Roo (in 1961 regelmatigste) over te nemen. Jo de Roo reed zich in Ne derland tweemaal naar de tweede plaats, doch nam niet aan alle wedstrijden deel. Miel Verstraete zegevierde in Rijen, Jan Westdorp, vorig seizoen tweede op de lijst, kon door blessures en andere te genslag niet tot grootse prestaties komen. Drie van de twintig wed strijden werden door Belgische cou reurs gewonnen. De wedstrijden, die voor dit klasse ment in aanmerking kwamen waren: Mei: 19 Terneuzen, 1. Jac. van den Klun- dert. Juni: 3 Rijen, 1. Emiel Verstraete; 6 Vlij men, 1. Piet Steenvoorden; 9 Kortèn- hof, 1. Piet Damen; 19 Ossendrecht, 1. Piet Rentmeester; 30 Kruiningen, 1. Coen Niesten. Juli: 21 Dinteloord, 1. Piet Damen; 22 Ma de, 1. Rik van Steenbergen (B.28 Etten, 1. Joop van der Putten; 29 Beek, 1. Ab Geldermans, Augustus: 1 Chaam, 1. Willy Vannitsen (B.); 4 Wezep, 1. Piet Rentmeester; 5 Gen- dringen, 1. Piet Rentmeester; 11 Schiedam, 1. Huub Zilverberg; 26 's-Heerenhoek, 1. Coen Niesten. September: 9 Helmond, 1. Piet Damen; 9 Ede, 1. Leon van Daele (B.16 Heemskerk, 1. Coen Niesten; 30 Tiel, 1. Joop van der Putten. Oktober: 14 Groningen, 1. Piet Steenvoorden. Piet Steenvoorden, de Heemsteedse onafhankelijke was dit seizoen alle profs te rap af. Hij won welis waar slechts twee coursen tegenover de drie die Rentmeester en Damen op hun naam brachten, doch in zes tien van de 20 verreden wedstrijden, klasseerde Steenvoorden zich bij de eerste tien. Helmond, waar hy als tweede eindigde, viel op dezelfde dag als Ede, op de dag, dat Terneuzen draaide, reed Steenvoorden in de wed strijd voor onafhankelijken in Hooge- zand-Sappemcer terwijl hij alleen in Dinteloord (16de) en Beek (uitgeval len) niet voor punten in aanmerking kwam. Zijn punten behaalde Steenvoorden in: Rijen 3de (8 punten); Vlijmen 1ste (10 punten); Kortenhoef 6de (5 pun ten); Ossendrecht 5de (6 punten); Kruiningen 3de (8 punten); Made 7de (4 punten); Etten 10de (1 punt); Chaam 10de (1 punt); Wezep 9de (2 punten); Gendringen 10de (1 punt); Schiedam 5de (6 punten); 's-Heeren hoek 6de (5 punten); Helmond 2de (9 punten); Heemskerk 8ste (3 pun ten); Tiel 6de (5 punten); Groningen lste (10 punten). De uitslagen van de Zeeuwse cou reurs waren: Piet Rentmeester. 1 in: Ossendrecht, Wezep, Gendrin gen; 2 in. Dinteloord; 3 in: Korten hoef, Bade, Beek; 4 in: Groningen; 6 in: Vlijmen; 8 in: Tiel. Jo de Roo. 2 in: Kortenhoef, Beek; 4 in: Dintel oord; 5 in: Etten; 7 in: Made; 8 in: Chaam 9 in: Heemskerk. Emiel Verstraete. 1 in: Rijen; 4 in: Ossendrecht. Jan Westdorp. 8 in: Kruingen. Het totale klassement. 1. Piet Steenvoorden, 84 pnt.; 2. Piet Damen, 83 pnt.; 3. Piet Rent meester, 78 pnt.; 4. Joop van der Putten, 77 pnt.; 5. Coen Niesten, 63 pnt. 6. Cees Lute, 53 pnt.; 7. Werner Swaneveld, 45 pnt.; 8. Wim van Est, 44 pnt.; 9. Jan Jansen, 43 pnt.; 10. Jo de Roo, 40 pnt.; 11. Piet van Est, 36 pnt.; 12. Theo Sythoff, 29 pnt.; 13. Jac. van der Klundert, 28 pnt.; 14. Piet van der Horst, 26 pnt.; 15. Bart van der Ven, 25 pnt.; 16. Henk Nij- dam, 22 pnt.; 17. Jo de Haan, 21 pnt.; 18. Lex van Kreuningen, 20 pnt.; 19. Jaap Kersten, 18 pnt.; 20. Dick Groe- neweg, Miel Verstraete en Rik Luy- ten (B.), 17 pnt.; 23. Peter Post, 16 pnt.; 24. Jos Verachtert (B.), 15 pnt.; 25. Cees van Amsterdam en Jan Her- Etienne Vercauteren, 13 pnt.; Geurt Pos, 12 pnt.; 30. Huub Zilver berg, Ab Geldermans, Henny Mari- nus, Rik van Steenbergen (B.), Willy Vannitsen (B.) en Leon van Daele (B.), 10 pnt.; 36. Marinus van Over- veld, 9 pnt.; 37. Paul Martens (B.) en Jeng Sorensen (Den.), 8 pnt.; 39. Ad Biemans, Piet van Hees en Michel van Aerde (B.), 7 pnt.; 42. Bas Malie paard, Antoon Rutte, Mik Snijder en Willy Raes (B.), 6 pnt.; 46. Jaap de Waard, Ludo Janssens (B.) en Emiel Lambrecht (B.), 5 pnt.; 49. Jef Jo- chems, Jos Linders, Frans Stevens, Gerrit van Lith, Martin van den Borgh, Jules van Holsbeke (B.), Jan van Gompel (B.) en Jan Zagers (B.), 4 pnt.; 59. Joop Captein, Rein de Jong, Michel Stolker, Jan Westdorp en Charles Rabaey (B.), 3 pnt.; 62. Jef Coone, Jan Hugens, Karei Borg- mans (B.) en Marcel Seynaeve (B.), 2 pnt.; 66. Martin van Geneugden (B.), Petrus Jacobs (B.) en Georges Volckaert (B.), 1 punt. Het klassement van 1961 ter vergelijking: 1. Jo de Roo, 83 punten; 2. Jan Westdorp, 70 punten; 3. Jaap Kersten, 67 punten; 4. Joop Captein, 61 punten; 5. Jac. van der Klundert, 60 punten; 6. Joop van der Putten, 58 pun ten; 7. Piet Rentmeester, 56 punten; 8. Peter Post, 54 pun ten; 9. Theo Sythoff, 54 pun ten; 10. Piet van Hees, 50 pun ten; 11. Piet Steênvoorden, 46 punten; 22. Piet Damen, 28 punten; 61. Coen Niesten, 5 punten. LEZERS SCHRIJVEN GOEDKOPE HORLOGES Gaarne had ik in de rubriek Lezers schrijven een plaatsje om even in te haken op het stuk in uw blad van 13 oktober j.l. Het betreft het stuk „Weer een nieuwe actie, goedkope horloges via de kruidenier (geen verkoop maar be middeling). Een jongenshorloge ƒ23,40, een dameshorloge 33,40 en een heren horloge 37,65. Verkoopwaarde 60, 80,-, en 85,-". Het publiek denkt, dat op horloges zo'n slordige 100 tot 150 pet. wordt verdiend. De praktijk is even wel heel anders en U mag het weten, de winst is 33 1/3%. Waarom geheimen? Nu is men dan bezig goedkope horloges te slijten. Zie tegenwoordig de grote ad vertenties in dag- en weekbladen waar vele horloges van zeer min alooy wor den aangeboden, allemaal werkjes die per kg worden opgekocht en daarna gerepareerd en verkocht. Kijk ook in de radiogidsen! Toch is een goed horloge bij de horloger- juwelier in werkelijkheid goedkoper en de mensen weten dan wat ze hebben. En nu toch het artikel horloges ter sprake is, dient tevens te worden mee gedeeld, dat het publiek ook niet weet, wat de namen op wijzerplaten beteke nen, namen zoals Pontiac, Prisma, êtc. Dit zijn importeursnamen en alleen de winkelier weet vanwaar en welke im porteurs het horloge afkomstig is. Maar in de meeste goede horloges die worden ;evoerd, staat een zgn. stempel, een te- :en met een nummer en dat geeft de herkomst van een bepaald caliber aan. Daar mag een uurwerkmaker ook niet van afdwalen, want op dit teken wor den de zgn. onderdelen besteld. Wordt hiervan afgeweken dan verkrijgt men geen goede reparatie. En laat het pu bliek niet denken, dat het hierbij maar enkele horloges zijn, want het gaat om duizenden. Is zo'n caliber (wat wel meer gebeurt) niet aanwezig, dan wordt het opgezocht ofwel wordt het werkje ver anderd. Voor een horloger komt meer kijken dan wel gedacht wordt, en er wordt niet altijd goud verdiend. Vlïssingen, J. Peters. De Franse posterijen zullen binnenkort >r het binnenlandse verkeer postzegels met een anijsluchtje invoeren. Er waren klachten ontvangen dat de gom aan de achterzijde van de frankeerzegels zo vies smaakte, dat de eetlust erdoor bedorven zou kunnen worden. Datum en plaatsbepaling vastgesteld Veel sterker dan wij konden vermoeden is onze uitspraak, dat ook de herfst de natuurliefhebber vele verrassingen kan bieden bewaarheid. Na de aardige paddestoelen, de leggende sprinkhaan en de kruisbek ken is daar nu weer de verschijning van de Zeepaling of Kongeraal (bij de vissers „Kommeraal") in de Zeeuwse wateren, meer speciaal in de Westerschelde. Het listige „drukfoutenduiveltje", dat met twee „essen" in de kop van ons artikel vogels in vruchten omtoverde kon niet verhinderen, dat de eerste reactie op dat artikel ons dezelfde dag nog bereikte, de heer A. Nijssen te Kapelle zag in zijn noteboom inderdaad ook een manlij ke (dus rode) kruisbek. Toen was de Kongeraal, waarover we nu gaan vertellen al op weg naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. De verrassingen volgen dus wel snel op elkaar. 0 Een onder auspiciën van de wereldge zondheidsorganisatie in Brussel gehouden conferentie van gezondheidsdeskundigen uit 22 landen heeft vastgesteld dat verontreini ging van de lucht een der grootste gevaren Europa is en voortijdige dood kan veroor zaken. HIJ HEEFT AC. DEZE SCHILDERIJEN GESTOLEN? WAT EEN PRESTATIE! GELUKKIG DAT HIJ ZE IMtET V"" •BRAND V KOM NIET BENEDEN, CAROL. IK MAAK HET BEST. MAAft^ CRANE IS DOOD. t IK KOM ZO BIJ JE. 2231. Zodra de zee- en luchtschepen waren teruggekeerd naar het eiland, riep Santor de bemanningen bfjeen om allen te bedanken voor do buiten gewone samenwerking, die de Opera tie Parasiet zo glansrijk had doen slagen. Het word een mooie speech, waarbij de oude geleerde bescheiden vergat zijn eigen verdiensten naar waarde te memoreren, welk verzuim door Piloot Storm en enkele anderen snel werd rechtgezet. Sentor wuifde alle lof lachend weg en vervolgde ernstig: „Maar we zijn er nog niet, waarde vrienden! In Shastar en ver scheidene andere steden zitten ze nog midden In de narigheid. Ook daar hebben dc parasieten grote ellende teweeggebracht. Ik heb natuurlijk geseind, hoe de planten bestreden moeten worden. Maar ja... er gaat enorm veel kostbare tijd verloren, voor dat men overal voldoende „geluidskanonnen" klaar heeft om in te grijpen. Daarom doe ik een beroep op jullie!" Vanzelfsprekend maakte nie mand bezwaren tegen dit plan en weldra was de Linavervloot op weg naar het volgende operatie- terrein. Het was nu eigenlijk nog slechts kinder werk voor de piloten, maar overal waar zij met succes hun aanvallen op de monsterplanten uit voerden, werden zij als verlossers door de bevol king begroet! HOOFDSTUK VIII Hoofdinspecteur Pieter Auguste Per- quin stond een ogenblik stil en keek de verlaten straat door. Het enige levende wezen was een kletsnatte poes. Ergens ging een raam open en een vrouwen stem riep smekend:: „Mau. Mautje!" Dc Poes mauwde, zette oen beledigd ge zicht en schoot met sneltreinvaart een deur binnen. Dat was dan dut, dacht Perquln. Adju dant Breiman was nog in geen velden of wegen te bekennen. Hij besloot dat het geen nut had in de stromende regen tc blijven wachten. Hij kon beter naar binnen gaan en maar vast beginnen. Als Breiman het licht zag. zou hij wel zo verstandig zijn te bellen. In de vestibule van het flatgebouw schudde hij eerst het water van zijn hoed, terwijl hij zichzelf afvroeg, wat hom eigenlijk had bezield Clementine in de garage te laten en do tram te ne men. Nu Ja, dat was nu zo weer een van die dingenFlitsen placht hij ze te noemen, en brigadier Van Tol had er altijd afkeurend het hoofd over ge schud, ook al moest hij toegeven, dat er dikwijls wel wat inzat. Snel, maar onhoorbuar. liep hij de trappen op en verwonderde zich een beetje over zich zelf. Er wus immers niet de minste re den zo op kattepootjes rond to sluipen. Hij stak de sleutel in het slot en open de de dour van de flat, terwyl hij met do andere hand naar dc schakelaar tastte. Vroemd, toen hij de deur open- 'ruk gehad is. Het vin- duwde had hij' even dë Indruk gehad, dat de kleine hal verlicht den van dc schakelaar kostte hem wat moeite, even deed hij een stap naar vo ren. Die stap was zijn geluk, want nv kwam het zware voorwerp een zand zak? een ploertendoder? neer op zijn schouder in plaats van op zyn halswer vels. Hij sloeg blindelings om zich heen en raakte iets, dat aanvoelde als een menselijke kaak. Voor de tweede maal sloeg hij toe, maar nu raakte hij alleen de lege lucht Zijn onzichtbare tegen stander haalde weer uit, maar ditmaal met zijn blote vuist naar het scheen. De slag raakte juist even zijn schouder. Zyn ogen bcgdnnen nu gewend te raken aan het heersende duister en hij kon vaag de gestalte van zijn aanvaller on derscheiden. Hij besloot daarom van tactiek te veranderen en de man stevig vast te grijpen. Breiman kon toch im mers ieder ogenblik komen en de man mocht niet: ontsnappen. Als hij al niet Kitty Grijpsma's moordenaar was, moest hij toch een medeplichtige zijn. Iemand, die van dc zaak wist en be langrijke inlichtingen kon geven. Ze worstelden nu zwijgend. De man was -ewcldig sterk en het viel Perquin op, at liet er hem niet in de eerste plaats m was te doen tc ontkomen. Als hij dat had gewild, zou hij het al een paar maal hebben kunnen doen, als Perquinn reep verslapte. Wat wilde hij dan? >p dat ogenblik greep de indringer zijn in en duwde Perquins hoofd met ge weld naar achteren. Met eem schok werd deze zich ervan bewust, dat de vocht om to doden. Maar waarom? vroeg hij zichzelf af, terwijl hij krampachtig worstelde om los te komen uit die onbarmhartige greep, voor zyn aanvaller er in zou slagen hem de nek te breken. Waarom vocht die man zo? Zwygend en dodelyk! Hy had al die tijd nog geen geluid gegeven. En hij spande zich tot net uiterste in om hem, Perquin, de nek te breken. Had die kerel hem in dat ondeelbare ogen blik voor hij het licht uitdraaide her kend? Of was hij bang zelf herkend te worden? Misschien al herkend te zijn? De vingers klemden zich nu als een ijze ren schroef om zijn hals, langs zijn ogen schoten vreemde lichtflitsen. „Dadeiyk sterf ik", dacht hij. Opeens veranderden de flitsen in een helder, gestaag licht en een stem zei kortaf: „Zeg eens dat betekent dat allemaal?" De greep om zijn hals verslapte, was opeens weg. Perquin viel en wist een ogenblik met waar hy was. Of hoe hij daar was gekomen en waarom. Met moeite krabbelde hy overeind cn zei hees. „Dank U, dat was net op tijd". „Wat was er eigenlijk gaande?" vroeg dc ander, een stevige Indischman met een bos wit haar, wiens houding de oud-militair verried. „Die sinjeur heeft hem helaas gesmeerd. Zo glad als een aal en zo vlug als de weerlicht was hij, die boeaja. Drommels, wat heeft hy U toegetakeld. Woont U hier ook? Ik had U nog niet gezien. Hoe merkte U, dat er onraad was? Dit is toch de flat van die mevrouw Gypsma, die op zo'n vreemde manier is gestorven?" Er kwam iets van wantrouwen in de scher pe, bruine ogen. „Neem me niet kwalijk, inspecteur, dat ik zo laat ben. De tram werd opgehou den, oen botsing, juist op de rails. En eer ze de rommel hadden weggehaald en we verder kondenGoeie hemel, wat ziet U er uit! Wat ,Er was hier al iemand binnen, Beri- man, toen ik kwam. Tot myn spijt heeft hij dc benen kunnen nemen". „Nu, hy heeft U aardig te pakken ge had", meende adjudant Breiman. „Wat een getysem". ..Inspecteur? U is dus van de politie? En die vent had zich verdekt opgesteld hier? Tjonge wat eeuwig jammer, dat hij hem heeft kunnen smeren. Maar met die ene styvc poot van me... Wilt U geen borrel om weer wat op te kik keren „Het is erg vriendelijk van U", zei Perquin, die rilde by de gedachte aan alcohol door zijn gemaltraiteerde keel. „Maar ik ben erg bang dat myn keel in de toestand, waarin hy nu is, dat minder zou waarderen dan ik. Maar als ik een kop sterke, zwarte koffie zou hebben?" „Natuurlijk, natuurlyk. Verrekt stom van me. U kunt ternauwernood praten. Een geluk, dat Matjan zo'n kabaal maakte. Matjan is zo waaks als de beste waakhond", zei hij trots, „Ben je daar, kerel7 Ja, jij had het al in de gaten, toen die stomme baas van je nog niets merkte, hè, Je bent de bovenste beste hoor". Een grote Siamees was naar buiten ge komen en had zich met een zwaai op de rug van de baas geslingerd, waar hij rustig bleef zitten, spinnend met een geronk als van een middelzware motor, terwyl hij de felle blauwe ogen strak hield gevestigd op Perquin en zijn met gezel. Adjudant Breiman mompelde iets en deed een stap achteruit. „Ik hen je heel dankbaar. Matjan", zei Perquin beleefd. „Mag ik je de poot drukken Matjan gaf heel duidelyk te kennen, dat familiariteiten hem tegenstonden, waar door hoofdinspecteur Perquin, die altyd trots was geweest op zijn goede betrek kingen met al wat tot de soort felix domestica behoorde, zichtbaar wat in z(|n wiek was geschoten. „U moet het hem maar niet kwalijk ne men, hy is nu eenmaal erg eenkennig", zei zijn baas verontschuldigend. „Als hy dat niet was. zou hij ook lang niet zo waakzaam zijn. En die waakzaam heid is uw geluk geweest." ,,U kunt gerust zeggen, dat die waak zaamheid myn leven heeft gered. Maar u wilt ons nu verder wel excuseren? We hebben nog een heleboel werk voor de boeg". „Zeker, zeker. Als ik u misschien helpen kan?" Er kwam een uitdrukking van verwachting op het strenge gezicht. (wordt vervolgd) Indertijd schreven we over een in ont binding aangetroffen kop van een aal, die uitwees, dat deze kop moest hebben toebehoord aan een Kongeraal. Vind plaats: Kanaal door Zd.-BevelancL Een telefoontje van de heer Neervoort te Biezelinge refereerde aan dit artikel, waarvan ik het bestaan al bijna was vergeten. Mevr. M. Neervoort-Kaian had namelyk aan de werphengel een grote paling buitgemaakt, die wegens de forse li chaamsbouw en de grote ogen vermoe- delyk tot de genoemde soort, de zeepa ling of kongeraal moest behoren. Het exemplaar was gevangen op 17 oktober bij de Biezelingse Ham, dus vrij ver de Westerschelde op. Deze vangst werd echter voorafgegaan door het verschal ken van een kleiner exemplaar onge veer één kilometer verder oostwaarts. Dit visje, dat toch nog 40 cm mat werd verschalkt door de visser, de heer i. P. de Vos te Goes, die rijn vangst reeds als een zeepaling had herkend. Het exemplaar van mevr. Neervoort haalde 76 cm en een gewicht van byna 1.5 kg. Hoewel de Kongeraal meer dan twéémaal, ja byna driemaal zo lang kén worden, kon men hier van een mooi exemplaar spreken. De heer Neervoort merkte nog een aardige biologische by- .zonderheid op by deze zeepaling. In een DINSDAG 23 OKTOBER 1962 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00— 4.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Oude muziek (gr.). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Inleiding hoogmis. 8.20 Hoogmis jaar feest ziekenapostolaat te Bloemendaal. 9.30 Grammofoonmuriek. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Klassieke grammofoon- muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lich te grammofoonmuziek. 11.50 Volaan vooruit. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Licht lunchconcert (gr.). 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestwerken (gr.). 14.00 Lichte grammofoonmuziek. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Tierelantynen, gevarieerd programma. 15.45 Franse chansons (gr.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Rege ringsuitzending: De natuurwetenschap pelijke studiekring SurinameNeder landse Antillen, door prof. dr. J. Lan- jouw. 18.00 Instrumentaal kwartet met zangsolisten: lichte muziek. 18.20 Kaar ten op tafel, gesprekken over actuele problemen. 18.30 Lichte grammofoonmu ziek. 18.50 En nu mijn geval, vragenbe- antwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actua liteiten. 19.30 Lichte grammofoonmu ziek. 20.00 Gregoriaanse muziek. 20.20 Maria Stuart, treurspel. 22.25 7 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans. 23.10 Lichte gram mofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma overzicht. S.20 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.). 9.40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek cn zang. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Metropoleor kest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actualiteiten of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Blaaskwintet: mo derne muziek. 16.00 Voordracht. 16.15 Lichte grammofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateurprogramma. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Licht ensem ble. 18.35 Piano en orgel: lichte muziek. 19.05 Paris vous parle- gesproken brief uit Parijs. 19.10 Beiaardspel. 19.20 Inlei ding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.35 Nederlands kamerkoor. 20.00 Nws. 20.05 Gastenavond, gevarieerd program ma. 21.45 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Pianorecital: klassieke muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 Lichte orkestmuziek (gr.-). 23.5524 00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 19.30 Spiegel der kunsten. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. NTS: 20.35 Onbekend talent. VARA: 21.05 Het pronkstuk, t.v.-come- die. 21.3522.20 Bespiegelingen over het jaar 2000. forum Delftse studenten. VLAAMS-BELGISCH F. TELEVISIEPROGRAMMA'S 14.0514.40 Schooltelevisie. 19.00 De Socialistische gedachte en actie. 19.30 Franse les. 20.00 Nieuws. 20.25 Het man neke. 20.30 Valschermspringen: Ballet tussen hemel en aarde, documentair pro gramma. 21.30 Poging tot moord, poli tiefilm. 22.25 Nieuws. 18.30 Nieuws. 18.33 Voor de jeugd. 19.00 Kent U zelve. 19.30 Discussie. 20.00 Nieuws. 20.30 Boulevard des Passions, film. 22.05 Ruimtevaartprogramma. 22.35 Nieuws. emmer overgebracht veranderde de don kere kleur van deze aal zich heel spoe dig in een bleker, leï-achtige tint. Blijk baar kan dus ook de kongeraal zijn tint naar believen doen verbleken of verdon keren. In de tot myn beschikking staan de boeken is over dit gedragsdetail niets te vinden, zodat we het hier maar door geven. KENMERKEN. De kenmerken van de zeepaling waren aan deze grote vis goed waar te nemen. Vooral het neus-achtig uitsteeksel aan de bovenkaak, de kortere onderkaak, de zeer grote ogen met prachtig gouden weerschyn in de iris, de stand van borst vin tegenover het begin van de rugvin, de zware gewelfde kop en de kleine lich tende puntjes langs de zystreep lieten geen twyfel over. Barend Zwerfmans wil er graag meer van weten. We hebben getracht al deze kenmerken in de schets (op een weinig minder dan de ware grootte) duidelyk aan te geven. Een voorlopige informatie in onze om geving wees uit, dat de beide vangsten tot heden waarschijnlyk alleen staan. Redeke heeft een citaat uit Maitland, die het voorkomen in de Zeeuwse stro men vermeldt, zonder verdere details. De overige opgaven, weinig in getal, val len alle buiten onze provincie, het meest wordt Den Helder genoemd. De data lig gen tussen oktober en maart. Opvallend is één melding van dr. Hoek over het in oktober 1890 aantreffen van een aan tal exemplaren in een fuik bij de Helder- se zeedijk. Gecombineerd met de dubbele oktobervangst van dit jaar in de Wester schelde kan dit wyzen op een binnen trekken in onze streken van de zeepa ling tijdens de oktobermaand, met een mogelijk weer verdwijnen in de maanden februari en maart. Ook hier is dus de vermelding van rao- gelijk andere vangsten in deze maand in de Zeeuwse stromen van groot belang ter versterking van de gegevens over de beweging van deze op onze kust blijk baar vrij zelden voorkomende rissen. MOOIE VANGST. We danken hier vooral mevr. Neervoort, die haar mooie vangst „met gemengde gevoelens" in onze fietstas zag verdwy- nen. In deze had echter de prettige ge dachte, dat zij met het afstaan van de ris, de wetenschap kon dienen sterk de overhand. Als gezegd is de vis reeds on derweg naar Leiden en zal wanneer dit artikeltje verschynt reeds deel uitmaken van de grote vissenverzameling aldaar, waaronder zich, dank rij de medewer king van onze lezers, reeds vele belang- ryke exemplaren bevinden. We hopen op berichtjes van hengelaars, die de gegevens over het voorkomen van de Kongeraal kunnen aanvullen. De sterke beoefening van de hengelsport, onbekend In de tijd van Redeker (1945) biedt een prachtkans meer te weten te komen over de bewegingen van voor Ne derland (of Zeeland) zeldzame rissen. Al bij voorbaat dank. KINDERDIJK 1 HOOG EN LAAG WATER 23 oktober Vlïssingen Terneuzen Hansweert Ziei'ikzee Wemeldinge 4- nap uur meter 10.45 1.34 11.14 1.50 11.29 1.69 11.46 1.05 12.09 1.23 nap uur meter 23.24 1.60 23.49 1.76 nap uur meter 4.34 1.23 4.57 1.39 5.22 1.53 5.21 1.10 5.29 1.22 nap uur meter 17.13 1.57 17.36 1.73 18.02 1.S7 17.48 1.40 18.01 1.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9