Nieuwe opzet nodig van sportorganen Zierikzee Man vermoordt zijn dochter vrouw en AGENDA BEGROTING KOUDEKERKE KON SLUITEND WORDEN GEMAAKT ARBEIDSTIJDVERKORTING NOG PROBLEEM IN DE LANDBOUW VERMOEIDE CHAUFFEUR SLIPTE IN POORTVLIET TEGEN EEN BOOM MAANDAG 22 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B. en w. stellen raad voor: Sportcommissie werkte te veel langs sportraad ZIERIKZEE wil op korte termijn ko men tot een nieuwe opzet van de over-' koepelende organisaties, die zich in de stad bezighouden met de sportbelangen. Tot nu toe bestaat er een sportraad, samengesteld uit vertegenwoordigers van de sportwereld, terwijl daarnaast een sportcommissie van raadsleden een belangrijke adviserende taak vervult. Overigens hebben beide organen de laatste jaren meer langs elkaar heenge- werkt dan dat er sprake was van een intensief contact over en weer. Daarom vonden b. en w. het nodig om een her ziening voor te bereiden en een nieuwe verordening op te stellen, waarbij een sportcommissie in de sportraad wordt geïncorporeerd. Volgende week dinsdagavond oktober zal de raad van Zierikzee een beslissing moeten nemen over het voorstel van b. en w. tot reorga nisatie op dit punt- De herziening van de huidige situatie is bevorderd doordat de voorzitter van de sport raad, dr- J. C. Röhner, en de secre taris, de heer L. Dey, hun ontslag hebben ingediend. In overleg met de in september noemde raadsleden in de gemeentelijke sportcommissie, zijn b. en w. van Zie rikzee thans met het plan uit de bus komen, de bestaande verordeningen in te trekken en de bevoegdheden van het nieuwe orgaan eveneens te noemen sportraad te regelen. Tot lid van dit nieuwe overkoepelende lichaam zouden dan benoemd dienen te worden verte genwoordigers uit de sportwereld, uit de gemeenteraad en het college van b- en w- Uit deze sportraad wordt, aldus het voorstel, een dagelijks bestuur ge vormd, dat de naam van sportcommis sie krijgt. De herziening van de verhouding tussen de beide huidige lichamen bleek nodig omdat met name de taken van ganen in de loop der jaren een geheel ander karakter hebben gekregen. De sportcommissie van de raad is in 1949 ingesteld met als taak b. en w. voor te lichten over vraagstukken rond om het sportpark „Bannink". „Volko men te begrijpen is, dat deze taak zich heeft uitgebreid en dat de commissie ook tot haar taak is gaan rekenen het adviseren over de sportbeoefening en de bevordering daarvan", zo schrijven b. w. ter toelichting in hun voorstel. In 1955 werd de sportraad leven ingebla zen. De doelstelling was: het bevorderen van de sportbeoefening in het algemeen door met name genoemde mogelijkhe den. Daarbij diende de sportraad de sportcommissie uit de raad van voor lichting. „Ontmoetingsbasis' „Nu de sportraad gedurende ruim ze ven jaar naast de sportcommissie heeft gewerkt, is gebleken, dat de doelstelling van beide organen niet of niet volledig tot haar recht is gekomen", zo wordt ZEEUWSCH-VLAANDEREN BIERVLIET Raad komt bijeen De gemeenteraad van Biervliet komt dinsdag 23 oktober a.s. des avonds om 7.30 uur In openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt o.m.verzoek van het r.-k. kerkbestuur te Biervliet om medewerking ingevolge art- 72 der La- gcronderwyswet voor de stichting van een nieuwe 3-klassige r.-k. lagere school, ter vervanging van het bestaan de schoolgebouw, dat in slechte staat verkeert.; voorstel tot andere vaststel ling van de jaarwedde van de gemeen- tcopzichter; vaststelling van een veror dening tot toekening van een huurcom- pensatle aan het gemeentepersoneel, met ingang van 1 sept. 1962; wflzlging van de kindertoelage-verordening voor het gemeentepersoneel. Verder zal in deze vergadering de door burgemeester en wethouders in concept opgemaakte gemeentebegroting voor 1963 worden aangeboden. De gewone dienst dezer begroting sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 732.901,01. Op de post „onvoorziene uitgaven" sluitpost van de gewone dienst is een bedrag van 3.817,88 sluitend tc maken is onder de sten van dc gewone dienst een bedrag van 4.619,31 geraamd, zijnde 1/30 ge deelte van de saldireserve. De inkom sten van de kapitaaldienst bedragen I 1.401.622.61. de uitg. 1.857,362.90. Het nadelig saldo van de kapitaaldienst bedraagt aldus 455.740,29. SINT-JANSTEEN Raad komt bijeen Donderdagmiddag om half vflf komt de raad van Sint-Jansteen bijeen. Op de agenda staat onder meer een voorstel tegelpaden aan te leggen op do beide r.-k. bijzondere begraafplaatsen. Dc to tale kosten worden geraamd op 2084,60. De r.-k. kerkbesturen van Sint-Jansteen en Heikant zullen de helft van de kosten voor hun rekening nemen. VANDAAG. Middelburg City: Privéleven, 20 uur, 18 Jaar. Electro: Nachtclub „Dc Groene Spin", 19.30 uur, 14 jaar. Vlissingen Athambra: Privéleven. 20 uur, uur, 18 Jaar. Luxor: Degens, dolken en doodsgevaar, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Nacht over Parijs, 20 uur, 18 Jaar. Prins van Oranje: Filmavond We tenschappelijke Belangen, 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: El Cid, 20 uur, 14 Jaar. Tcrneuzon Luxor: De dode ogen van Lon den, 20 uur, 18 Jaar. Mulst: Bioscoopgebouw: Loving you, 20 uur, a.l. Axel Het Centrum: Maclste, zoon van Her cules. 20 uur, 14 Jaar. Sas van Gent Olympiatheater: 100 man nen cn een meisje. 20 uur. 14 Jnar. Oostburg Lcdeltheater: Tarzan en Tanya, 20 uur, 14 Jaar. Zierikzee Concertzaal: Het mysterie van het zwarte museum. 20 uur. 18 Jaar. Herv. Verenigingsgebouw: algemene ledenver gadering ver. vrijzinnig hervormden, Zierikzee, 20 uur. Haamstede Bioscoop Bom: Het drijfzand der begeerte, 20 uur, 14 Jaar. concluderend gesteld. Overigens haasten b. en w. zich daaraan toe te voegen, dat zij aan de adviezen van een sportcom missie grote waarde blijven hechten. Evenzeer zijn zij overtuigd van het nut van het voortbestaan van een sportraad. In deze raad is een ontmoetingsbasis geschapen voor de verschillende sport verenigingen en sporten, wat tot het scheppen van een juiste verhouding tus sen verenigingen en sportbeoefenaren, door het tonen van begrip voor eikaars problemen en dergelijke kan leiden. Maar van het dienen van voorlichting door de sportraad aan de sportcommis sie is in de praktijk niets terechtgeko men. De officiële weg voor de sportraad om via de sportcommissie het college van b. en w. te bereiken, wordt te lang geacht. Een remmende werking was het gevolg van het langs elkaar heenwer- ken, dat hieruit voortvloeide. Vandaar het voorstel tot de nieuwe regeling, waarmee wordt beoogd een betere be hartiging van de sportbelangen te ver krijgen. ZUID-BEVELAND YERSEKE Plattelandsvrouwen kwamen bijeen In het hervormd verenigingsgebouw „De Haven" kwamen dezer dagen de le den van de afdeling Yerseke van de Plattelandsvrouwen bijeen. Als spreek ster voor deze avond was aanwezig mevrouw Huysman-Griep die het boek van mevrouw Roosevelt „Alleen verder" besprak. Deze lezing werd door de aan wezige dames met grote aandacht ge volgd. Nieuwe bestrating van Burenpolderweg In Yerseke is men met een nieuwe be strating van een gedeelte van de Buren polderweg begonnen. Hiervoor hebben vele bewoners van deze straat een stuk je van hun tuintje moeten offeren. Daar ter hoogte van het Wagthoplein een oprit moet komen voor de nieuw aan te leggen haven, zal straks ook de daar gelegen brandput verdwijnen om plaats te maken voor parkeerruimte. KAPELLE Onderlinge damcompetitie De leden van de damclub „Kapelle" hebben weer enkele partijen voor het persoonlijk clubkampioenschap ge speeld- De uitslagen zijn: L. Adriaanse- G. J. Lepoeter 2-0, J. de Neef-H. A. v. d. Vrie 2-0 en Iz. op 't Hof-J. C. Wal- :n 2-0. OP 30 OKTOBER IN DE RAAD Belangrijke groniverkopen in het plan „Dishoek" „Het doet ons genoegen U te kunnen mededelen, dat de begroting met de beschikbare middelen sluitend kan wor den gemaakt. Wanneer we ons realise ren, dat daarin de financiële consequen ties zijn verwerkt van een aantal om vangrijke projecten, die ten dele nog ir uitvoering zijn. dan stemt het uiteinde lijke resultaat des te meer tot voldoe ning". Aldus luidt de toelichting van b. en w. van Koudekerke op de gemeente begroting voor het dienstjaar 1963, die tydens de raadsvergadering op 30 okto ber In behandeling zal komen. Momenteel worden de volgende plannen gerealiseerd: de voltooiing van de rio lering in de dorpskom, de bouw van een nieuwe lagere school aan de Tramstraat, de vernieuwing van het wegdek in de Noordstraat en op het Dorpsplein, de restauratie van de toren en de restau ratie tevens herstel van de zout- schade van de openbare lagere school. In de begroting 1962 is een krediet ge raamd voor de verbetering van dt Kerkhoflaan. Omdat de verbetering van an gedeelte van de Tramstraat b. meer urgent voorkomt geeft men er de voorkeur aan dit werk met voorrang te laten uitvoeren. De Kerkhoflaan kan dan in het kader van de realisering van het uitbreidingsplan aan de orde komen. Zodra de aanleg van de riolering is vol tooid zal de reeds eerder gebouwde zui veringsinstallatie volledig kunnen gaar functioneren. Met de provincie is con tact opgenomen om de verwijdering van het verkeersopstakel aan de Middel burgse straat te bevorderen, zodat het nog ontbrekende stuk moerriool ter plaatse kan worden gelegd. Dit bete kent, dat de gehele riolering van plan West en omgeving ook op de zuive ringsinstallatie kan worden aangesloten. Het totaal van de inkomsten en uitga ven van de gewone dienrt bedraagt 544.304. De kapitaaldienst geeft ver der het volgende beeld: uitgaven 1.671.927 en inkomsten 1.256.964. Het verschil, 414.963 is in hoofdzaak een tekort aan vaste financieringsmid delen dat door het aangaan van een oi meer geldleningen kan worden gedekt. Genoemd verschil is met name ontstaan door enige belangrijke grondaankopen aan de Beatrix- en Kerkhoflaan. n de toekomst zullen er echter belang rijke grondverkopen plaatsvinden in het plan „Dishoek" zoals de verkoop van bouwgrond voor de stichting van een r.-k. toeristenkerk. Ook in het komende jaar zal de liqniditeitspositie van de ge meente de vovortdnrende belangstelling hebben. ONVOORZIENE UITGAVEN Op de post onvoorziene uitgaven dt sluitpost van begroting is een be- van 10.607 geraamd. B. en w. zouden graag hebben, dat deze reserve hoger wordt geraamd, maar door enkele verhogingen als de verhoging van de omslag van het waterschap Wal cheren met 4600 waaraan niet kan .worden ontkomeri, bleek het niet moge lijk verder te gaan dan een raming van 10.607. Het subsidie ten behoeve van de ge meentelijke instelling voor maatschap- AXEL Bestuur van „Herwonnen Levenskracht" gehuldigd Dezer dagen kwam de afdeling Axel van „Herwonnen Levenskracht" in „Het Gezellenhuis" te Axel onder voorzitter schap van A. Hillacrt in vergadering bijeen. Onder de aanwezigen was kape laan F. F. Hermans uit Axel. Het hoofd bestuurslid van de landelijke vereniging, de heer M. Ahsma, gaf een uitvoerige uiteenzetting over het doel en de werk zaamheden van „Herwonnen Levens kracht". Wegens het vele en verdienste lijke werk ten bate van deze vereniging werd de gouden speld uitgereikt aan: mevrouw wed. C. Doppengieter-Verbeek, ^ingmeesteres, de heer P. P. M. de t, erevoorzitter, de heer A. Hillaert, voorzitter, de heer A. van Britsom, tweede voorzitter, de heer V. Brandt, se cretaris. Namens de K.A.B. sprak de heer E. A. Maas, afdelingsvoorzitter van organisatie. SCHOONDIJKE Afscheid ds. van Bottenburg Vele West-Zeeuws-Vlamingen hebben zondagmiddag in Schoondijkc afscheid genomen van dc gereformeerde predi kant ds. H. A. van Bottenburg in ver band met diens vertrek naar Noordwijk aan Zee. In het gereformeerde kerkge bouw werd namens de kerkeraad het woord gevoerd door de heer J. Mogré, die de scheldende predikant dank bracht voor al hetgene aeze voor de gemeen te heeft gedaan. Hij wenste dominee Van Bottenburg en diens gezin veel goeds toe in de nieuwe standplaats. De scheidende dominee werd daarna toege sproken door burgemeester J. C. Hoft- ijzer namens de burgerlijke overheid en door ds. P. A. L. Brinkman namens de hervormde gemeente en als vriend predikant. Dominee M. de Boer uit Zaamslag voerde het woord namens de classis. Na afloop hield men in het ge bouw Laus Deo een receptie, waarop velen persoonlijk afscheid kwamen ne men van het predikantengezin. Ds. Van Bottenburg zal op zondag 28 oktober a.s. in Noordwijk aan Zee worden be vestigd door ds. B. Bolma. pelijke zorg is geraamd op 30.000. Voorts stellen b. en w. voor het bedrag per leerling van het bijzonder lager on derwijs met twee gulden tot vijftig gul den te verhogen, mede in verband met de stijging van de exploitatiekosten. Wanneer de thans nog in uitvoering zijnde objecten zullen zq'n voltooid, zal het voorzieningspeil een redelijk niveau hebben. Het gemeentelijk „verlang lijstje" is dan voor een belangrijk deel gehonoreerd- De gemeente Koudekerke hoopt in het nieuwe begrotingsjaar aandacht te be steden aan de ontsluiting van het ge deelte „zuid-oost" van het uitbreidings plan „Kom-1958", verder ontsluiting van het uitbreidingsplan „Dishoek 1959" en het vraagstuk van de krotopruiming. Dit probleem draagt in de gemeente Koudekerke naar de mening van b. en w, een urgent karakter, nu in toene mende mate krotwoningen worden ver kocht voor recreatie-doeleinden. „Elke mogelijkheid zal volgens b. en w. van teentewege moeten worden benut om tten van gemeentewege aan te ko pen. Tenslotte hoopt men aandacht te beste den aan de vernieuwing van het plant soen op het dorpsplein. Men hoopt zodra de verbetering van het dorpsplein en de restauratie van de Ned. hervormde kerk hun beslag hebben gekregen, een kre- teringsplan te kunnen vragen. Land- diet voor de uitvoering van het verbe- schapsarchitect C. P. Broere maakte het plan tot verbetering vanv het plant soen op. Bevelandse NeVoBo heeft te weinig damesteams Do afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Nederlandse Volleybalbond hield dézer dagen in restaurant „De Opril" te Goes haar jaarvergadering onder lei ding van de heer J. van Kop uit Goes. Het ledental van de afdeling, dat reeds enkele seizoenen sterk terugliep, ver toonde in het seizoen 1961-1962 weer een kleine stijging. Over dit seizoen bedroeg het ledental 92, te weten 37 junioren en 55 senioren. Financieel ging het de af deling ook niet slecht. Het overzicht vertoonde een batig saldo van ongeveer 60,00. Voor het aanstaande seizoen schreven drie dames- en negen herenteams in van de verenigingen Astra uit Goes; Bazo uit Goes; Terhole uit Hulst; D.A.W. uit 's-Gravenpolder; E.G.V.C. uit Goes en Egaspo uit Ellewoutsdijk. Vooral de deel name van Egaspo met 1 dames- en he renteam wekt belangstelling, daar deze ploeg voor het eerst aan de competitie deelneemt. Het damesteam van D.V.V. uit Kortgene zal dit seizoen wegens ge brek aan een trainer niet spelen. Het gering aantal inschrijvingen bij de dames baart enige zorgen. Men heeft contact opgenomen met de afdeling Wal cheren, waar zich hetzelfde euvel voor doet. Combinatie van deze twee afdelin gen zou dan ook de geschiktste oplossing zijn. Naar het zich laat aanzien zal dit dan ook wel gebeuren, waardoor de da mes van Marathon en E.V.V.C. n uit Vlissingen bij de afdeling Zuid- en Noord-Beveland deelnemen. Dit zal er zeker mede toe bijdragen, dat de span ning zal worden verhoogd. In tegenstelling tot voorgaande jaren zullen de wedstrijden niet meer centraal te Goes in de gymnastiekzaal van de Prinses Ireneschool worden gespeeld. Iedere vereniging, die over een goede wedstrijdzaal beschikt, kan de wedstrij den thuis spelen. Dit komt er op neer, dat er behalve in Goes ook in Hulst en in Vlissingen zal worden gespeeld. In verband met het vertrek van de voor zitter-competitieleider, de heer Brands- ma jr. uit Kortgene onderging het be stuur enige wijziging. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: voorzitter J. den Hertog te Goes; secretaris J. van de Kop te Goes; penningmeester P. C. Louwerse te Goes; leden J. Meijers te Goes en H. Flipse te Ellewoutsdijk. Als competitieleider zal fungeren de heer C. Hoek te Goes. Men zal trachten begin november met de competitie te beginnen. GOES Politiemannen vergaderden De afdeling Goes en omstreken van de Christelijke Bond van Politie-ambtena- ren in Nederland hield vrijdagmiddag een vergadering onder leiding van op perwachtmeester W. Louisse uit Kloe- tinge. Tijdens de geanimeerde bijeen komst besprak bondsvoorzitter D. Rook uit Amsterdam de uitwerking van de werkclassificatie van het z.g. rapport- Boot. Hierover ontstond nog een leven dige gedachtenwisseling. WALCHEREN MIDDELBURG Werkbezoek rijkskweekschool aan normaalschool te Lier Vorige week hebben kwekelingen van de rijkskweekschool te Middelburg een vierdaags werkbezoek gebracht aan de rijks lagere- en middelbare normaal school te Lier ijl België. De leerlingen van de twee vierde klassen maakten deze reis onder leiding van mevrouw R. Ham en de docenten J. Ham en F. L. Maandag. Gastheer in Lier was de direc teur de heer R. Mérecy. Het programma omvatte onder meer bijwoning der les sen, kennis nemen van de structuur van het Belgisch onderwijs, het Vlaamse pro bleem, excursies naar de steenfabrieken in de Rupelstreek, Mechelen, Brussel en Waterloo. In het voorjaar zullen de leerlingen van de normaalschool een tegenbezoek bren gen. Delta-filatelisten zijn bijzonder actief Er moesten heel wat tafels en stoelen bijgezet worden, om iedereen van een plaatsje te verzekeren, een feit, dat het bestuur van de filatelistenvereniging Delta te Middelburg tijdens de laatste vergadering met genoegen constateerde. De voorzitter van Delta, de heer H. Meimes, deelde mee, dat de primeur van de vereniging, het versturen van rond zendingen in kistjes, overal een gunstig onthaal had gevonden. Hij kondigde voorts aan, dat ijlings besloten moest worden om de leuze van het nieuwe sei zoen „Op naar de 200" te veranderen in „Op naar de 250". De heer Konraad hield een leerzame causerie over het rondzendverkeer van Nu zijn er al regelmatig 600 in circulatie (met rond 100.000 zegels) en binnenkort zal dat getal de 800 moeten overschrijden. Op 9 november zal er een vergadering in Souburg worden belegd in Rehoboth en op de volgende vergadering in Mid delburg zal de heer Spoorenberg uit Breda, een bekende figuur uit de wereld der filatelie, een lezing houden over het onderwerp „De thematische verzame ling". Op de statuten is thans de ko ninklijke goedkeuring aangevraagd en van de minister van justitie is bericht ontvangen, dat de statuten, behoudens een kleine wijziging, aan de gestelde eisen voldoen. Tot besluit van het officiële gedeelte van de bijeenkomst werd er een verlo ting gehouden. De prijzen bestonden uit albums, stockboeken en series postze gels. Hierna wijdde men zich nog een tijd lang aan het „postzegelen" waarbij menig getand papiertje van eigenaar verwisselde. Zoals reeds gemeld organi seert Delta volgende week een propa- gandatentoonstelling in het ontspan ningsgebouw van „Vrederust" te Bergen op Zoom. Zoutschade woningen aan Irislaan verbeterd De vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen heeft aan 13 woningen in de Irislaan de zout schade hersteld en tegelijk enige ver beteringen aangebracht, waaronder douchegelegenheid en geisers. De kos ten bedroegen totaal 111.000 waarvan het rjjk slechts ongeveer 71.000 ver goedt. B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor desgevraagd de verenigin gen voor het resterende een lening van ten hoogste 40.000 te verstrekekn. Voorzitter Agrarische Bedrijfsbond Ieder jaar verlaten 7000 arbeiders de landbouwsector Tijdens een zaterdagmiddag in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg gehouden bijeenkomst van de Federatie Zeeuwsch- Vlaanderen van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond (AJV. A-B.) sprak de heer S. v. d. Ploeg uit Utrecht, landelijk voorzitter van A.N-A-B., over de problemen rondom landbouwpolitiek en de positie die de organisatie daarbij inneemt. Spreker stelde voorop, dat ten opzichte van de landbouwpolitiek zeker beseft dient te worden dat er sprake is van een vraagstuk aangaande de voedsel voorziening, omdat terwijl geklaagd wordt over een overproduktie in bepaal de gebieden, er nog 2/3 gedeelte van de wereld honger lijdt. Zich meer bepa lend tot de binnenlandse landbouwpoli tiek meende spreker te mogen stellen, dat de medezeggenschap van de zijde van de landarbeider hierin in de loop van de jaren zeker beter is geworden. Hoewel in eerste instantie ook de lonen goed zijn opgetrokken, aldus de heer 1. Ploeg, is er de laatste tijd weer een achterstand ontstaan, die op 16 is bepaald, daarbij de lonen iö de in- dustrie als maatstaf nemend. Om deze achterstand, die hij o.a, ook toeschreef de vooral In Zeeland steeds meer uit het gebruik gerakende akkoordbe loning, enigszins in te halen, is een tus sentijdse verhoging van het uurloon met 0,10 geëist. Ook de vertegenwoordiging van de landarbeiders in het Landbouw schap was een onderdeel van zijn in leiding, waarop spreker dieper in ging. Aan de hand van enkele cijfers toonde spreker aan. dat er elk jaar ongeveer 7000 werknemers uit de landbouwsector verdwijnen. Ook al zag spreker voor de toekomst een nog verdere daling van het leden tal, toch meende hij optimistisch te moeten blijven omdat door een ster kere teruggang van het totaal aan tal werknemers het ledenaantal pro- Officiële publikatie Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat i.v.m. bestratings werk zaamheden voor alle verkeer zullen zijn ge sloten: de Korte Delft van 22 oktober tm. 12 november a.s. of zoveel korter of langer als mogelijk of nodig zal blijken: dc Haringplaats tussen de Bleek en de Spanjaardstraat van 17 oktober l.m. 7 no vember a.s. of zoveel korter of langer als mogelijk of nodig zal blijken. Middelburg, 18 oktober 1902. Mr. J. Drijbcr. burgemeester. Mr. J. Hoot), secretaris. VLISSINGEN. RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 26 oktober 1962, des namiddags te 2 00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad zal wor den gehouden ten gemeentehuize. Vlissingen. 19 oktober 1962. centueel niet achteruit maar voor uit gaat en de bond dus relatief sterker is dan ze ooit geweest is. Onze doelstelling blijft, aldus de lande lijke A.N.AJB.—voorzitter, de landarbei der die in de landbouwsector blijft werken, datgene te geven waar hij recht op heeft, terwijl er ook voor ge zorgd dient te worden dat de van toe passing zijnde sociale voorzieningen bij blijven. Als de voornaamste problematiek zag spreker de arbeidstijdverkorting. Uit de na de pauze door enkele der aanwezi- ten gestelde vragen bleek overduidelijk at voor de z.g. „paardenknechten" ze ker nog niet het mogelijke is bereikt. Deze goed bezochte en voor de aanwe zige kaderleden leerzame middag werd geopend en gesloten door de federatie- voorzitter, de heer L. J. de Klerck uit Aardenburg. NOORD-ZEELAND BRUINISS E Toch een winkelweek in Bruinisse Donderdagavond kwam de afdeling Bruinisse van de Kon. Ned. Midden standsbond in vergadering bijeen café „Centrum". De hoofdschotel was bespreking van de jaarlijks terugkeren de winkelweek. Besloten werd om alles in het werk te stellen een zo attractief mogelijke week voor St.-Nicolaas samen te stellen. Een commissie zal deze zaak nader uitwerken. Vermoedelijk komt weer een deel ten goede aan het Polio fonds of het spastische kind. Ook de recreatie, waaraan Bruinisse mee zal moeten werken, wordt onder de loep genomen. Er zal contact worden gezocht, met de plaatselijke V.V.V., die momenteel schijnt te rusten. Ook zal de vereniging een verzoek richten aan de K.N.M.B., om vanaf de nieuwe weg over de Grevelingendam, een uitloper te maken naar het dorp Bruinisse. Beenbreuk bij voetballen Bij het voetballen kwam de 16-jarige J. K. te Bruinisse zo lelijk te vallen, dat h|j zijn been brak. Na eerste behande ling door dr. K. van Leeuwen, is de jongen naar het Zweedse Rode Kruis te zierikzee gebracht. Arm gebroken Donderdagmiddag is de scholier J. H. uit Bruinisse bq het naar huis fietsen van Zierikzee naar Bruinisse onder de gemeente Nieuwerkerk gevallen. Hij >rak daarbij zijn arm. In het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee is dc arm gezet. Acfie Boerenleenbank De coöp. boerenleenbank tc Bruinisse heeft in verband met de Raiffeissenweek een actie op touw gezet. Ieder die in die week een spaarbankboekje neemt, krijgt een premie van 2,50. Ook die reeds een boekje bezit, krijgt als 10e in legger 2,50. De 25ste krqgt 5. SINT-ANNALAND Kleuterleidster vertrekt Mejuffrouw J. Smidt heeft ontslag ge waagd als leidster van de chr. kleu terschool in St.-Annaland. Zij is als hoofdleidster benoemd in Halsteren. In Zwagerveen bij Kollum heeft zater dagmorgen omstreeks half tien de 52- jarige betonwerker B. de B. rijn 48- jarïge echtgenote, Harruke de B.W. en zijn 15-jarige dochter Sijtske de in een vlaag van verstandsverbijstering van het leven beroofd. Het 9-jarig zc tje Lammert bleef gespaard, doordat hij op het moment van de moord niet thuis Toen de jongen later de woning binnen kwam en naar zijn zusje vroeg, wilde de vader hem pakken. De knaap vlucht- ïn het toilet en ontkwam door het raampje. De dader is kort daarop naar de vliering van het huisje gegaan, waar hij ge tracht heeft de hand aan zichzelf te slaan- Hij werd enkele uren later niet ernstig gewond aangetroffen en gear resteerd- Hij verkeerde in overspannen toestand. Wat het motief tot de dubbele moord is geweest kon nog niet worden vastgesteld, aangezien de dader nog niet kon worden gehoord. Wel werd in de nabijheid van de plaats waar hij op de zolder werd gevonden, een aardappelmesje aangetroffen, waar- i hij zichzelf heeft verwond. De po litie neemt in verband met de aard van de verwondingen van de vrouw en het meisje aan, dat zij met dit mesje zijn gedood. Installatie bestuur „Sportbelangen" Vrijdagavond heeft Middelburgs burge meester mr. J. Drijber op het stadhuis het bestuur van de Stichting Sportbe langen geïnstalleerd. Als voorzitter van de stichting wordt aan de raad voor gedragen de heer A. J., Berenpas, de wethouder van sportaangélegenheden. Tot waarnemend voorzitter is de heer W. A. Hesselink benoemd, tot waarne mend secretaris-penningmeester de heer J. J. Parent. Secretaris-penningmeester is de heer J. Scholten, de gemeentelijk ambtenaar voor de sport, die per 1 no vember in dienst treedt. Deze vier func tionarissen vormen het dagelijks bestuur van de sportstichting. VLISSINGEN Vrouwenvereniging van Lutherse Kerk 15 jaar In het Maarten Lutherhuis te Vlissin gen werd het 15-jarig bestaan gevierd van de Lutherse Vrouwenvereniging, voortgekomen uit vroegere kransen in de Lutherse Gemeente. De presidente, mevrouw G- M. ten Rouwelaar-Hunte- laar, sprak een feestwoord na lezing van Marcus 12 28-34, over „Het voor naamste Gebod". Mevrouw A. Floresse- v. d. Kreeke bracht het jaarverslag uit. Ds. Ten Rouwelaar leidde de sluiting en gaf als motto mede Gal. 5 13 „Dient elkander door de liefde". Aankoop van panden Voor de uitvoering van het sanerings plan voor de oude stad stellen b. en w. van Vlissingen de raad voor een twee tal panden aan te kopen, waarvoor zich thans de gelegenheid voordoet. Het be treft hier de panden Branderijstraat 20 en Noordstr. 24. Voor de doortrekking van de Spuistraat over de eerlang te dempen Spuiboezem en voor de uitvoe ring van het uitbreidingsplan wordt voorgesteld resp. de panden Glacisstraat 10 en Zwanenburgseweg 3 en 5 aan te kopen. Gereformeerde kerk heeft plannen voor clubhuis De gereformeerde kerk in Vlissingen is van plan een clubhuis te stichten. De kerkeraad heeft een verzoek aan de ge meenteraad van Vlissingen gericht om een perceel bouwgrond te mogen kopen nabij de hoek Irislaan-Presïdêht Roose- veltlaan. De grootte van het perceel be draagt 150 vierkante meter. De door b. en w, aan de raad voorgestelde grond prijs is 8,50 per vierkante meter. Drama in Kollum Zoontje weet te vluchten Vlissingen wil reinigingsrechten verhogen B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor met ingang van 1 januari 1963 de reinigingsrechten met ongeveer 25% te verhogen. De netto kosten worden na melijk voor 1963 op 356.292 geraamd, waartegenover volgens de huidige ta rieven slechts een bedrag van 75.000 of wel 21,1% van de nettokosten wordt ;eraamd. Het geraamde ongedekte te- :ort bedraagt dus 281.292. Naar de mening van b. en w. is het noodzakelijk dat de opbrengst van de reinigingsrech ten rond 25% van de netto kosten blyft bedragen. Voor het huisvuil wil men de tarieven nu als volgt vaststellen 3,25 (thans 2,50), 6,25 5), 12,50 10) en 22 (ƒ17.50). Voor het ophalen van het losse vuil, waarvoor thans een tarief van 4 per m3 geldt, wordt een tarief voorgesteld van 3 per m3 op woensdag en van 6 per m3 op de overige werkdagen. Ook de tarieven voor bedrijfsvuil in em mers zowel als in laadkisten worden ver hoogd. Er komt naast de laadkist van 1850 liter ook een soortgelijke kist van 1150 liter inhoud. De totale meerdere opbrengst wordt op 16.500 geraamd. De inkomsten zullen dan 25,7% van de nettokosten gaan bedragen. A.G.V. BRACHT „ER IS MEER TUSSEN HEMELENAARDE" De „Amateur Groep Vlissingen" is za terdagavond voor het voetlicht getreden met het toneelstuk „Er is meer tussen hemel en aarde". Voor een vrij talrijk publiek gaf de toneelgroep in het „Con certgebouw" te Vlissingen een geslaagde uitvoering van dit vrolijk mysterie in drie bedrijven van Collin Robertson. Het stuk handelt over een gevierd ro manschrijver, Paul Dayton, wiens aan gebedene, Patricia Winton, niet met hem wil trouwen omdat zij hem een te slappe figuur vindt. „Leek je maar wat meer op de hoofdpersoon uit je romans, op Max" verwijt zij hem. De schrijver blijkt tenslotte wel anders te willen. De spiri tist Harmon Steele brengt hem in slaap en de schrijver krijgt dan een droom, waarin zijn verborgen wensen de vrije loop krijgen. Op het toneel verschijnen dan de twee hoofdpersonen uit zijn ro mans, Max en zijn vriendinnetje Kitty. Zij bakken verschillende personen, die de schrijver minder sympathiek zijn, poet sen aan de lopende band. Tenslotte wordt het Paul Dayton wel iets te bar en hij slaagt er in zijn opstandige romanfigu ren zijn wil op te leggen. De droom heeft uiteindelijk een goede uitwerking voor de schrijver en aan het eind van net stuk loopt alles naar wens. Na afloop van het toneelstuk was er een gezellig samen zqn. BIGGEKERKE Gemeenteraad komt bijeen Vrijdagmiddag half vier komt de ge meenteraad van Biggekerke bijeen. On der meer is er een voorstel tot vast stelling van de gemeentebegroting voor 1963. Voorts wordt een krediet ge vraagd voor de plaatsing van een straatlantaarn op de hoek Kaasboer- weg-Provincialeweg. KANTONGERECHT THOLEN Alle verkeersovertreders van buiten de eilanden De kantonrechter tc Tholen, mr. W. E. van Vloten, had vrijdagmiddag weer een serie verkeersovertredingen op de rol staan, die alle waren begaan door weggebruikers van buiten het rayon. Zo moest de Bergen op Zooms© chauf feur A. J. B. komen vertellen, waarom hij eigenlijk op 2 augustus op de rond weg te Poortvliet in de buurt van café „De Tol" met rijn bus tegen een boom. was gereden. „Ik had t© lang gewerkt en ben toen op een onbewaakt ogenblik geslipt", zo bekende verdachte. In het proces verbaal werd opgemerkt, dat B. te hard reed. Hoe dan ook, de klap was aangekomen, de bus kwam in een tuin aan de overkant van de weg te recht, richtte daar nogal wat scha de aan cn vernielde voor 29.75 aan een boom van de rijkswaterstaat. De officier van justitie, mr- J. L. An- dreae, vorderde 50 of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter vonnis te conform. Op rijksweg 18 bij Philipsland ontstond op 17 mei een aanrijding, toen J. de F. uit Tilburg met zijn vrachtauto onge merkt de zijweg voorbijreed, die zijn doel bleek tc zijn. De chauffeur remde vrij fors en begon daarop achteruit te rijden: zonder te letten op een achterop komende personenauto van E. M. J. de J. uit Breda, waarmee hij in botsing kwam. De chauffeur ontkende beide feiten. De 15-jarïge bijrijder voerde het zelfde aan. Maar tenslotte moest de jongen toegeven, met zijn hoofd tegen de voorruit te zijn geslagen, toen de chauffeur krachtig remde. Helemaal duidelijk werd de zaak nog niet. Daar om besloot de kantonrechter de zaak aan te houden om de verbalisant te horen. Op een van de polderwegen bij Oud- Vossemeer verzuimde P. B. uit Fijnaart met zijn auto voorrang te verlenen aan de bestelauto van aannemer A. J. te Halsteren. „Niet gezien" Een aanrijding was het gevolg, waarbij enkele inzittenden verwon dingen opliepen. „Er stond een waar schuwingsbord". zo stelde de kan tonrechter om te beginnen vast. „Dat heb ik niet gezien was de een voudige verklaring van de verdachte. De affaire liet weinig vragen open. De officier vorderde 75 of 15 da gen. De kantonrechter maakte er 50 of 10 dagen van, rekening hou dend met de mogelijk wat onover zichtelijke situatie ter plaatse. Snel was ook de zaak beslist tegen S. G. uit Bergen op Zoom, die van zqn buurman een auto had overgenomen zonder geldig kentekenbewijs. Hij reed er mee in Scherpenisse en raakte „op de bon". Vijftien gulden of 3 dagen wa ren eis en vonnis. Tien kilometer te hard gereden met een bromfiets in de kom van Poortvliet, kostte J. J. M. G. uit Bergen op Zoom 20 boete of 4 da gen. De officier had 25 of 5 dagen ge- eist. De dader werd een jaar geleden en kele maanden in een psychiatrische inrichting verpleegd. Ook de laatste tijd vertoonde de man tekenen van gestoordheid. Volgens de buren was hij erg stil. Toen er in de overigens rustige huishou ding zaterdagmorgen ruzie ontstond, ging de buurman kijken- Hij vond de deur gesloten en keerde onverrichter zake naar huis terug. Hij besloot dr. C. Ehrenburg uit Kollumerzwaag te waarschuwen. Toen deze in de woning kwam trof hij de dader in de gang aan. De man maakte een rustige indruk. Hij zei tijdens het gesprek dat zijn vrouw niet thuis was- Vast staat, dat de man toen reeds zijn vrouw en dochter had vermoord en de slachtoffers op elkaar in de kelder had geworpen. De arts viel niets bijzonders op. Toen de ontvluchte jongen, die van de moord niets afwist en naar de buurman was gegaan, kort na twaalven niet werd geroepen voor het eten, kreeg de buurman weer argwaan en waarschuw de opnieuw de dokter. Toen deze in huis kwam en er niemand vond, ging hij op onderzoek uit en vond de doden in de kelder. De dader werd pas enkele uren later gewond op zolder gevonden. Mr. de Roos' afscheid van Volksonderwijs De „Vereniging Volksonderwijs" heeft zaterdag in de middagzitting van de al gemene vergadering der vereniging in Bellevue te Amsterdam afscheid geno men van haar algemeen voorzitter, mr. A. de Roos. In zijn afscheidswoord zeide de heer De Roos dat wanneer hij zich op 1 no vember zal moeten terugtrekken uit het strijdgewoel van het maatschappelijke en politieke leven, tevens een einde zal zijn gekomen aan zijn openbaar optre den voor volksonderwijs. In de loop van de veertien jaren, dat hij algemeen voorzitter der vereniging was, is er, al dus mr. De Roos, veel strijd gevoerd om de positie van de openbare school in ons land te verdedigen, om de rechten van ouders, die voor hun kinderen open baar onderwijs verlangen, veilig te stel len en om de wettelijke positie van het openbaar onderwijs te versterken. De openbare school is z.i. een ontmoe tingspunt waar kinderen van alle gele dingen samen worden onderwezen en opgevoed door leerkrachten, die hun pedagogische arbeid doen steunen op hun eigen levensovertuiging. Stewardess uit vliegtuig geslingerd Een 29-jarige Franse stewardess van een Amerikaans vliegtuig is vrijdag avond ten noorden van New York op een hoogte van 500 meter nit het toe stel geslingerd door een deur in het staarteinde die open was gegaan. Haar stoffelqk overschot werd enkele uren later teruggevonden aan de rand van Vredesboodschap van concilie Het tweede Vaticaanse oecumenische concilie heeft zaterdag tot de gehele wereld een boodschap gericht om sa men met de Kerk te bouwen aan een rechtvaardige en broederlijke gemeen schap. In deze boodschap, aangekondigd als een „boodschap van heil, liefde en vre de, die Jezus Christus, de Zoon van de levende God, de wereld gebracht heeft en aan zijn Kerk heeft toever trouwd", verklaren de bisschoppen uit de gehele wereld, dat de Kerk zich op dit concilie wil vernieuwen en aan alle mensen de goddelijke waarheid wil ver kondigen, opdat zij deze begrijpen en van harte beamen. Eén der concilievaders de 76-jarige mgr. Edoardo Facchini, bisschop van Alatri bij Rome is gistermorgen aan een hartaanval overleden. De bisschop werd in een bus in Rome onwel en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Nederlands lutherse zendingsraad bijeen Dezer dagen werd in Amsterdam de jaarlijkse vergadering van de Neder landse Lutherse Zendingsraad gehouden. Prof dr. P. Boendermaker deelde in zijn openingswoord mee, dat hjj in de loop van dit jaar zijn mandaat ter beschik king stelt, nadat hij 20 jaren in deze tak van Zendingsarbeid heeft gewerkt Bij de bespreking van het omvangrijke ver slag (De Luth. Zendingsraad doet de arbeid, die men vroeger in- en uitwen dige zending noemde) kwamen onder meer ter sprake: het Open-Deurwerk, waarin de Ev. Luth. Kerk met de Ned Herv. Kerk samenwerkt, het evangeli satiewerk van de Luth. Wereldfederatie „Stewardship and Evangelism", dat in nieuwe banen zal worden geleid onder de naam „Dienst en Getuigen". Het Lutherse Dagboek (in plaats van de vroegere dagkalender, die begint met het kerkelijk jaar op de le Advent), de kerkdag en het Kilomboro project in Afrika, waar protestanten en r.-k. sa men kerkbouw bevorderen. In de middagsamenkomst sprak mrs. R. Dibble, secretaresse van de British Ludhiana Fellowship over het werk in India. De gemeenten Middelburg en de kring Goes waren vertegenwoordigd door de heer J. B. van Splunder, de ge meenten Vlissingen en Groede door ds. W. F. ten Rouwelaar uit Middelburg. Marktberichten AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht van de makelaars Cantzlaar Schalkwijk N.V., Rotterdam). Van enige activiteit kon in de afgelopen week nauwelijks gesproken worden, zoals ook blijkt uit de omzet, n.l. 164 contract, te gen 266 contracten in de voorafgaande week. De prijs voor Bintje 35 mm opw. april leve ring schommelt nu al wekenlang rond f 16 en men kan zich afvragen of dit nu oorzaak óf gevolg is van de lusteloze stemming op de termij nmarkt. week werden prijzen van f 15.90 tot f 16.30 betaald en wel voor 154 contracten, terwijl verder gedaan werden 10 contracten pootaardappelen Bintje „A" 35/45 mm no vember levering, tot f 22 per 100 kg, een prijs welke sinds een maand geen enkele wijziging onderging. Het slot was hier f 22 30 verko pers met f 21.50 kopers, terwijl Bintje 35 mm opw. april sloot met f 16.10 laten f 16 bieden. Het aantal openstaande contracten was bij het slot van de namiddagcall J.L vrijdag to taal "05 (vorige week 682) waarvan Bintje 35 mm opw. april 6S3 (650) Bintje ,.A" novem ber (28) en december 4 (4) c

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5