BOYCOT WANNEER BERLIJN WEER BEDREIGD WORDT VLOOT BESCHERMT BRITSE SCHEPEN OP CUBA-ROUTE „Metaal" eist hogere lonen Twee doden, drie zwaar gewonden bij ongeluk ^iles Voor J> UW honcl en kat. tel. 30839 Verkoop aandelen Vlissingen in „Britannia" aan Landbank N.V. HERINDELING WALCHEREN Verklaring in Londen Handel met communisten wordt voortgezet Vandaag... Bakkers verhogen eigenmachtig broodprijs Krijgsraad van de Gaulle onwettig Ontwerpresolutie kernstop „Overheidsorgaan niet geschikt om onrendabele periode te overbruggen" Bod r 205e jaargang - no. 248 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN nummers 15 cent. Bureaus: 2395; Temeuzen: tel. 2116; 359300 P.Z.C.. Middelburg. Zaterdag 20 okt. 1962 Ton voor Bron als kastjesverbaal klopt Pagina 3 SCHRODER TERUG UIT V.S. Gromyko was allerminst toeschietelijk De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Gerhard Schro der, heeft gisteravond gezegd dat het westen in sommige gevallen zijn toevlucht kan nemen tot „zeer strenge economische sancties" in geval van nieuwe bedreigingen voor Berlijn. In een vraaggesprek voor de Westduitse televisie-omroep zei hy er zeker van te zijn dat „de andere zijde haar econo mische positie niet in gevaar wenst te NIEUWE VERKIE7MEN INHUISSENOP 14 NOVEMBER B. en w. van Huissen hebben in de gis teren gehouden vergadering de datum van de nieuwe gemeenteraadsverkiezin gen vastgesteld op woensdag 14 novem ber. Er zal geen nieuwe kandidaatstelling gehouden worden. De kandidatuur voor de verkiezingen van 30 mei jl (13 iqsten met 75 kandidaten voor 13 zetels) blijft gehandhaafd. Wel wordt weer gelegen heid gegeven om bij volmacht te stem men. Gebleken is, dat de manipulaties in het kiesregister niet van die omvang zijn geweest als aanvankelijk was ver wacht. Deze zijn tot enkele gevallen be perkt gebleven. Het door de rijksre cherche ingestelde onderzoek naar de gepleegde onregelmatigheden is bijna voltooid. Men is thans bezig het opma ken van het proces-verbaal dat mede in verband met het verhoren van onge veer 250 ingezetenen een lijvig boekwerk zal worden. Minister Toxopeus wil met ingang van 1 januari 1964 het aantal gemeenten op Wal cheren terugbrengen van ne gentien tot tien. Bij de Tweede Kamer is thans het dezer dagen in de vergadering van de vaste commissie voor binnenlandse zaken aangekondigde wets ontwerp ingediend. Op pagina 7 geven wij een uitvoerig uittreksel uit de memorie van toelichting op dit wetsontwerp. fn dit nummer o.m.: pagina 2: twintig jubilarissen bij de Cokes- fabriek en „Brand in champignon- kwekerjj; pagina 3; Hondsdolheid duurt voort; pagina 5: Dodelijk ongeval voor rechter; pagina 9: Polder Walcheren akkoord met be groting en in het voor het eerst in dit seizoen weer de P.Z.C.-jeugdpagina, met de meningen van kweekscholleren over het vormingscentrum trHede- nesse" en een artikel over de af deling Middelburg van „Jeugd en Muziek". Pagina 11: „Be dood van Roose velt" en 't verhaal over twee Ne derlandse meisjes, die in Italië een kippenfarm exploiteren; Pagina IS: Zigzag-jeugdpagina mét bovendien een artikel over de training van Zeeuwse schaatsers: Pagina 13: Hans Warren be spreekt het laatste boek van Mar- nix Oijsen, de beschouwing van een medicus over de nieuwste me dische encyclopedie en „Hoogte punten uit de Berliner Festwo- chen"; Pagina 13: Kleuters in beeld, een radio- en t.v.-artilcël plus de puz zel; Pagina 17: Kerken en Maatschap pij, met een onderzoek naar de financiële bijdragen der gemeen teleden aan de diverse kerken in Zeeland en de rubriek „Stemmen ■lit de kerken"; Pagina l'J: Kroniek van Zwin tot Zijpe. Amsterdamse Beurs en 'c uillcton. brengen." Schroder die vijf dagen lang in Washington besprekingen met Ken nedy zijn ministers heeft gevoerd, ver klaarde dat „er een onverbrekelijk on derlinge afhankelijkheid bestaat tussen het geallieerde militaire verkeer en het burgerlijke verkeer" op de toegangswe gen tot West-Berlijn. Indien de andere zijde dit verkeer zou bemoeilijken, aldus Schroder, zal hij „de consequenties daarvan moeten dragen". „Want dan zullen in be paalde gevallen zeer strenge econo mische sancties tegen het ooster noodzakelijk kunnen zijn", voegde hij eraan toe en noemde in dit verband de handel tussen West- en Oost- Duitsland. Gromyko De woordvoerder van het Amerikaanse State Department, Lincoln White, deelde verslaggevers gisteren mede, dat er „geen vooruitgang" was geboekt bp de besprekingen met Gromyko. Minister Rusk zou er tp'dens het onderhoud niet in zijn geslaagd bij Gromyko werkelijke belangstelling te wekken voor onder handelingen. Gromyko liet blyken, dat Rusland slechts bereid is over een punt te pra ten en daarover wil het westen niet on derhandelen: de westelijke garnizoenen in Berl\jn. Amsterdamse hond wordt gemuilkorfd K/Z3 V_T\rn^wi De Britse marine zal de Britse koopvaardijschepen beschermen als deze op zee aangevallen zullen worden door pirateneenheden van Cubaanse ballingen, die zich „Al-^ pha 66" noemen, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van marine gisteren te Londen verklaard. Er zijn echter nog geen maatregelen hirtoe genomen en de Britse vloot in de Caraibische Zee is nog niet versterkt, aldus werd officieel bekendgemaakt. Tegelijkertijd lieten regeringskringen er geen twijfel over bestaan dat de Britse houding ten aanzien van de handel op Cuba in principe ongewijzigd zou blp'ven. De Britse houding werd in nen als volgt aangegeven: 1 crote lij- Sngeland (Van onze Haagse redactie.) De drie samenwerkende vakbonden in de metaalindustrie hebben een aantal .'oorstellen bjj de werkgevers ingediend .•oor de nieuwe c.a.o., die moet ingaan op l januEri 1963. Tot deze voorstellen behoort ook een loonsverhoging. Een percentage zal echter eerst worden ge noemd, nadat de regering een beslissing heeft genomen over liet volgende week te verwachten S.E.R.-advies inzake de begrenzing der loonkosten in het ko mende jaar. Behalve verhoging van het loon, willen de vakbonden een verlenging van de vakantieduur, een herindeling van de gemeenteklassen, het opvoeren van de lonen van de vrouwelijke werknemers tot 90 procent van het loon van de mannen, een toeslag van 50 procent op overwerk, verricht op zaterdag en een verbetering van de ziekenuitkering. Een verkorting van de arbeidsduur is niet in de voorstellen opgenomen, maar de vakbonden willen hierover toch zo spoedig mogelijk besprekingen gaan voeren met de werkgevers, omdat zij vasthouden aan de opvatting dat in 1965 een werkweek van 42% uur zal moeten worden ingevoerd. Mede hierom dient de nieuwe c.a.o., aldus de vakbon den, een looptijd te hebben van één jaar en geen drie jaar, zoals aanvanlte- lljk in het voornemen lag. De brandweer van DUsseldorf heeft een lien m«»ter hoge schoorsteen van een gymna stiekzaal moeten openbreken om een knaap je van zeven jaar te bevrijden. De jongen wns langs de schoorsteen naar boven geklau terd maar boven aangekomen, verloor hij blijkbaar zijn evenwicht en gleed In de schoorsteen. staat welwillend tegenover de Ame rikaanse politiek jegens Cuba en deelt de bezorgdheid over de com munistische dreiging in het Caraibi sche Zeegebied. Engeland kan echter zijn handel met Cuba, waarmee het diplomatieke betrek kingen onderhoudt, niet opgeven. Het is echter reeds bezig deze handel te ver minderen door middel van een strenger toezicht op licenties voor een aantal ar tikelen voor de uitvoer waarvan speciale regeringsgoedkeuring nodig is. Engeland verkoopt geen wapens en oor- losgmateriaal aan Cuba en zal hiertoe niet overgaan. Engelse schepen die in charter voor Rusland en andere communistische lan den varen vervoeren naar verluidt geen wapens naar Cuba. Reders zijn aange zocht er voor te zorgen dat Britse sche pen geen wapenladingen voor Cuba in andere landen aan boord nemen. ...wordt de Engelse dessinontwer per Enid C. D. Marx te Londen MORGEN ...is het 200 jaar geleden, dat H. W- Daendels, luitenant-generaal en gouverneur-generaal van Ne derlands Oost-Indië, te Hattem werd geboren. Op de Amsterdamse straten wa ren vrijdagavond geen honden meer te zien. Kennelijk waren al le hondebezitters reeds getraind op het uitgaansverbod voor hun viervoeters, die niet meer zonder muilkorf op straat mogen komen. Lang niet alle honden begroetten de nieuwe maatregel met enthou siasme. In de hondenwinkels loerd vrijdagmiddag al heel ivat gepro testeerd en tegengestribbeld. (Voor verdere bijzonderheden zie pagina 3). PROTEST HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft de minister van economische zaken telegrafisch verzocht maatregelen te nemen te gen het eigenmachtig verhogen van de verkoopsprijs van brood door de bakkers. Deze lopen daar mede vooruit op de ten deze nog te nemen beslissing van overheids wege, zo verklaart het hoofdbe stuur. De Franse Raad van State, het hoogste gezagsapparaat dat bepaalt of de Fran se wetten in overeenstemming zijn met de grondwet, heeft de speciale krijgs raad onwettig verklaard, die op 1 juni door president de Gaulle is ingesteld voor het berechten van leden van de O.A.S. De uitspraak van de Rnad van State betekent dat de O.A.S-er Canal niet ter dood gebracht kan worden tenzjj de uit spraak van de raad gewijzigd wordt. Dertig niet tot de kernmogendheden be horende landen hebben gistermiddag by de politieke commissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend waarin felle kernproeven worden veroordeeld en geëist wordt dat deze proeven onmid dellijk of op z'n laatst per I januari van het volgende jaar worden gestaakt. In de ontwerp-resolutie worden de voor stellen van de acht neutrale landen op de kernstopconferentie in Genéve „als ba- voor onderhandelingen" aanbevolen. Ook weekeinde droog (Van onze weerkundige mede werker) In de laatste 16 dagen is er op de meeste plaatsen nog geen mili- meter regen gevallen. Nog steeds bepaalt een groot en sterk hoge drukgebied boven West- en Mid den-Europa het weer. Met een noordwestelijke wind wordt weer iets vochtiger lucht aangevoerd. Doordat het water van de Noord zee voor onze kust nog een tem peratuur van bijna 15 graden Cel sius heeft, blijft de temperatuur nog op een aangenaam niveau. Ook tijdens het weekeinde blijven de regenkansen klein, maar wel drijven er van de Noordzee vrij veel wolkenvelden binnen. De tem peratuur blijft gunstig, zodat wij nog een redelijk goed herfstweek- einde kunnen verwachten. STUDENT BRAK SCHOUDER BIJ ONTGROENING IN ROTTERDAM Bij de ontgroeningsfeestelijkheden van studenten aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is de 18- jarige Pim van der Vegt uit Den Haag zodanig gewond geraakt, dat hij nu al ruim vier weken in het Haagse Rode Kruisziekenhuis ligt. De jongeman heeft zijn schouder gebroken. Het ongeval gebeurde, toen de groenen een sociëteit moesten bestormen, waar van de vensterbanken met groene zeep waren ingesmeerd. Pim is toen achter over op straat gevallen. De aangevallen sociëteit werd verde digd door tweedejaars-studenten. Hoe de Haagse jongeman kon vallen, is niet duidelijk geworden. Van zijn vader, de Haagse hoofdinspecteur van politie, de heer A. van der Vegt, vernemen wij, dat naar aanleiding van het gebeurde geen stappen worden overwogen. „We zijn er natuurlijk niet blij mee" zegt hij, maar hij is eerder geneigd het ongeluk als een „bedrijfsongeval" te beschouwen dan als een zaak van kwaadwilligheid. Hij vindt ook, dat de omstandigheden die de verwonding van zijn zoon bege leiden, geheel verschillend zijn van de excessen, die in Amsterdam werden ge signaleerd". Ontgroenen acht hij een niet-ongezond bedrijf „al moet men er wel voor waken, dat niet te ver wordt gegaan". Naar wij van de familie ver nemen, is de belangstelling voor de jon geman uit de kring van de studenten vereniging groot. Duitser maakte inhaalfout Vrachtwagen met ijzer boven op personenauto (Van onze correspondent) Een niet verantwoorde inhaalma noeuvre van een Duitse automobi list heeft gistermiddag even buiten Friezenveen, op de weg naar Al melo, tot een verschrikkelijk onge luk geleid, dat twee doden en drie zwaargewonden eiste. De Duitse personenauto afkomstig uit Gelsenkirchen, haalde een Enschedese vrachtwagen in juist op het moment dat er een tegenligger naderde. De Duitse bestuurder was daardoor verplicht te snel weer naar rechts uit te wijken. Daarbij raakte zijn auto de met ijzer beladen vrachtwagen. De Duitse auto sloeg over de kop en belandde in een droge sloot langs de weg. De vracht wagen kwam met een ontzettende klap boven op de personenauto terecht. Van de vijf inzittenden van de Duitse auto bleken er twee op slag te zijn gedood. Het waren de 65-jarige le raar E. Gloerfeld uit Gelsenkirchen, die de wagen vermoedelijk bestuurde, en zijn zuster, de 74-jarige mevrouw H. A. Wesemann-Gloerfeld uit Stadt Lengerich. Zwaargewond werden uit het wrak be vrijd, de 72-jarige mevrouw H. Goerfeld, de 75-jarige heer W. L. A. Wesemann (de echtgenoot van een der slachtoffers) en de 63-jarige mevrouw Gloerfeld, allen afkomstig uit Stadt Lengerich. Volgens de laatste berichten zouden zjj niet in direct levensgevaar verkeren. De bestuurder van de Enschedese vracht wagen kwam met de schrik vry. Voorstel aan de raad In de vrijdag a.s. te houden vergadering krijgt de raad van Vlissin gen, zoals gemeld, een voorstel te behandelen om aan de Landbank N.V. te Den Haag de aan de gemeente Vlissingen behorende 280 prioriteitsaandelen van 1000,in de N.V. Grandhotel „Britannia" over te doen tegen een koers van honderd procent. In een toelichting herinneren b. en w. er aan, dat „Britannia" in 1961 nog met een belangrijk verlies werkte, dat slechts weinig lager was dan over 1960. Ook voor 1962 wordt een vrij belangrijk verlies ver wacht, hetgeen grotendeels geweten wordt aan het koude voorjaar en de koude voorzomer, waardoor de bezetting van het hotel in het algemeen niet boven die van de overeenkomstige maanden in 1961 is uitgekomen. De geleden verliezen zijn dan ook nog van dien aard, dat de liquiditeit van het bedrijf telkens in gevaar wordt gebracht, zodat dus ter overbrugging opnieuw de helpende hand zou moeten worden ge boden, zo merken b. en w. op. Niettemin blijft het college met commissarissen en directie van de N.V. „Britannia" van mening, dat na een zekere aanlooptijd een gezonde bedrijfsvoering mogelijk zal blijken. De over het algemeen stijgende lijn in de exploitatiecijfers, heeft het col lege in die mening versterkt. Wel moet worden erkend, aldus b. en w., dat de in 1960 voor het hotel begonnen, noodzake lijke aanlooptijd, langer blijkt te duren dan oorspronkelijk geschat is. Aanvaardbaar bod Deze situatie, gevoegd bil de verwach ting dat nog enkele verliesgevende ja ren in het vooruitzicht liggen, heeft b. en w. tot de conclusie gebracht, dat een bod van honderd procent op de aandelen redelijk en aanvaardbaar is. De aande len staan alle op naam, zijn nog nooit verhandeld en er is na de herbouw in 1955 cn 1960 van het bedrijf nog geen dividend uitgekeerd, zo merken b. en w. nog op. B. en w. zijn voorts van mening, dat de gemeente Vlissingen als over heidsorgaan niet het geschikte or gaan moet worden geacht om de on rendabele periode van het bedrijf verder te helpen overbruggen. Daar om ook achten zij het geraden tot verkoop over te gaan. In het aanbod zien b. en w. bovendien het uitspre ken van een vertrouwen in de toe komst van het bedrijf, voortvloeiend uit de omstandigheid, dat Vlissingen in 'n gebied ligt met „in de naaste en verdere toekomst zeer gunstige ont wikkeling". B. en w. delen dit ver trouwen en wijzen nog op de ontwik keling van het Deltaplan, de vaste verbinding over de Oosterschelde, de ontwikkeling van het Sloehavenpro- jeefc en de algemeen toenemende be hoefte aan recreatie. Statutenwijziging Voor het ten uitvoer leggen van de be oogde transactie moeten de statuten der vennootschap in die zin worden gewij zigd, dat de prioriteitsaandelen niet slechts in het bezit kunnen zün van de gemeente Vlissingen, de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Zeeland", Konink lijke Ned. Postvaart N.V. en de N.V. Kon. Mij. „Do Schelde", maar ook van de Landbank N.V. Voorts herinneren b. en w. er nog aan. dat Heinekens Brouwerijen Nederland N.V. garant is voor de prompte beta ling van rente en aflossing van een 4% procent geldlening, met 20-jarige loop tijd, pro resto groot 288.000,ver strekt door de Nationale Levensverze keringsbank N.V. te Rotterdam. Heineken N.V. heeft zich bereid ver klaard naast deze garantie ook de ga rantie van de gemeente over te nemen, omvattende de prompte betaling van rente en aflossing van een 4% procent geldlening met 40-jarige looptijd, pro resto groot 304.000,en eveneens verstrekt door de Nat. Levensverzeke ringsbank. Indien de raad het voorstel van b. en w. aanvaardt, zal de gemeente Vlissin gen geheel uit de N.V. Grand Hotel „Britannia" zijn getreden en ook voor de toekomst geen enkele financiële ver plichting hebben te dragen, samenhan gend met de exploitatienitkomsten van de vennootschap. D' dut lij Het bericht, dat de Landbank een bod heeft gedaan op N.V. „Britannia" zal met name in Vlissingen met een gevoel van grote opluchting zijn ver nomen. Men weet: de gemeente had grote belangen in deze naamloze ven nootschap, maar deze interessen waren evenredig aan de zorgen van het ge meentebestuur. Want tot dusver heeft dit hotel alleen maar geld gekost en niets opgebracht, hetgeen voornamelijk werd geweten aan de aanloopperiode, een tijdvak dat men nu eenmaal eerst moest overbruggen wilde winst moge lijk zijn. Maar het zag er niet naar uit, dat er spoedig grote winsten zou den worden gemaakt, al werden de vooruitzichten beter. Wel werd het steeds duidelijker, dat de gemeente hier een taak op zich had genomen, die ver buiten haar strikte werkgebied lag. Nu zal zij dus deze taak beëindigen en daarover moet men zich verheugen. ze vreugde betreft ook de koers, waartegen de aandelen zullen wor den overgenomen. Het bod is namelijk uitgebracht op honderd procent en dat nu is voor het gemeentebestuur even eens een reden dunkt ons om een hartgrondige zucht van verlichting te slakenmen springt gaaf uit en achter af gezien behoeft men zich geen verwijten te maken. Ja, het is zelfs mogelijk om achteraf het beleid van het gemeente bestuur alsnog te appreciëren: het heeft van begin af aan zich tot taak ge steld Vlissingen een „Grand-hotel" te geven, zoals dat in vroegere tijden ook bestond, het heeft menigmaal dwars en met veel moeite tegen de stroom moeten oproeien, het heeft veel kritiek te verduren gehad en er was zelfs in menige kring een stemming gekomen van: „De gemeente moet het zelf maar weten, dat zal een reuze strop wor den". Die strop is echter uitgebleven, het gemeentebestuur heeft achteraf ge lijk gekregen dank zij dat voortreffe lijke bod en daarom: er is reden tot gepaste feestvreugde in de gemeentelijke sector. vraag zou nu kunnen luiden: waarom heeft de Landbank dit bod gedaan? Vermoedelijk niet uit filantro pie, maar om er uiteindelijk mee te ver dienen. En in dit verband moet er op worden gewezen, dat deze bank de laatste tijd grote belangstelling heeft voor allerlei projecten op Walcheren. Zij heeft terreinen gekocht in Vrouwenpol der, waar men een heel nieuw plan wil uitvoeren, namelijk een „hotel", een aanleggelegenheid voor jachten met bijbehorende gebouwen, zij heeft voorts belangstelling voor andere projecten in Vlissingen, waarbij zelfs enige malen het woord „pier" is gevallen, terwijl voorts niet onbekend is dat er con tacten bestaan met het gemeentebestuur van Middelburg. De werkzaamheden van deze bank op het gebied van de re creatie doen vermoeden dat zij zich met haar projecten niet in de allereerste plaats op het sociaal-toerisme zal rich ten, maar meer op duurdere sectoren van de recreatie. In deze gedachten- gang past ook de verwerving van „Bri tannia". Deze aankoop zal dus vermoe delijk niet gezien moeten worden als een op zichzelf staande aangelegenheid, maar is zonder twijfel een element in een politiek om een bepaalde vorm van toerisme op Walcheren tot ontwikke ling te brenge.n. Voor Zeeland is deze vorm weliswaar niets nieuws, maar tot dusver was van een dergelijke syste matische opzet nog geen sprake. Wij weten met deze veronderstellingen ons enigszins te begeven op het gebied van speculatieve beschouwingen, maar wij menen dat zij niettemin verantwoord zijn. In ieder geval zal het de moeite lonen de ontwikkeling op Walcheren in deze sector van het toerisme met belangstelling te volgen. De. TSJECHEN ARRESTEREN „AMERIKAANSE SPION" Tsjechoslowaakse grensbewakers heb ben „een Amerikaanse spion" gearres teerd, aldus meldt het Tsjechoslowaakse persbureau. De arrestatie is op 7 oktober verricht, toen de man, de 37-jarige Emil Sevec, uit Oostenrijk Tsjecho-Slowakije pro beerde binnen te komen. Sevec nad „bezwarend materiaal" bij zich. Braadkuikens nu voor f2,20 (Van onze corerspondent) Nadat de kuikenfokker G. Goossens te Asten enkele weken geleden de knuppel in het hoenderhok gooide en de prjjs van de piepkuikens drastisch verlaag de van 4,50 tot 2,98 per kilo hebben nadien enkele andere bedrijven dit voor beeld gevolgd. De pouiier Doemges in de St Christoffelstraat te Roermond die de kuikens zelf in de eigen exportslach terij te Herten fokt heeft nu voor 'n nieu we stunt in deze „braadkuikenoorlog" gezorgd en is gestart met de verkoop van de diepvriesbraadkuikens voor 2,20 per kilo. Hy plaatste een groot bord voor zyn winkelraam met. het opschrift: Is det den niks, Marie? De malse piep- kuikes 220 per kilo. Toen de jonge Madrileen Francisco Alonso Munoz op weg was naar zijn baas, werd hij plotseling aangevallen door een troep van twintig honden. In het ziekenhuis veerden over het hele li chaam van de knaap achttien grote wonden geteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1