Begroting Wissenkerke voor 1963 niet sluitend Chauffeur maakte met auto gekke „grapjes Een ander was weer al te beleefd 'n Slank silhouet NOORD-ZEELAND AGENDA STAVENISSE WIL SUBSIDIE OP WERKEN AAN DE DIJK MARKTBERICHTEN Hebt U deze maand al gespaard NUTSSPAARBANK VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Kantonrechter Middelburg V I)e Vlissingse bestelwagenchauffeur F. G. de G. kreeg woensdag van de kanton rechter te Middelburg, mr. J. J. Moolen- burgh, een boete van 100.en 6 maanden onvoorwaardelyke ontzegging van de rijbevoegdheid vo-or zyn „grap pen" op de openbare weg. Bij het passe ren van twee fietsers in de Paul Kruger- straat in Vlissingen zwenkte hij met zyn bestelwagen zo snel naar rechts, dat do fietsers de „pas" werd afgesneden en zy krachtig moesten remmen om een hotsing te voorkomen. Even later toen het tweetal, P. J. E. en B. v. B. respec tievelijk uit Breda en Vlissingen, in de Walstraat liep, kwam de bestelauto weer aanrijden en reed recht op het trottoir af, waar de voetgangers zich bevonden. Als de B. v. B. niet tydig opzjj was ge sprongen, had de auto hem zeker ge raakt. Beide getuigen waren van oor deel, dat de chauffeur niet onder invloed van alcohol reed, maar dat het hier ge woon een misplaatste grap betrof. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, eiste voor iedere overtreding een geld boete van 50.subs. 10 dagen en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Dc vrachtwagenchauffeur J. A. S. uit 's-Heer-Arendskerke had beslist géén grap op het oog, toen hij geen voorrang verleende aan de brom fiets op de splitsing Teerpakhuizen- straatBlauwedijk in Middelburg. Er volgde een botsing, waarbij de bromfietsbestuurder, de melkcontroleur W. A. de V. uit Middelburg, een hersen schudding en handletsel opliep. Na het horen van de getuigen merkte de offi cier op dat het hier een- misverstand be trof: verdachte meende dat de bromfiets de voorrangsweg ging verlaten. S. had dit misverstand met ernstige gevolgen evenwel kunnen voorkomen, door iets langer te wachten. Dan had hij gezien wat de bromfietser ging doen. Hij eiste een boete van 40.De raadsman van S., mr. J. F .C. van Deinse, pleitte voor vrjjspraak. „Als verdachte een fout heeft gemaakt, dan is het mede te wijten aan de bromfietser", aldus mr. Van Deinse. De kantonrechter was het desondanks met de officier van justitie eens en von niste conform. J. S. uit Kruiningen kreeg een geldboete van 40. omdat hy door te snelle vaart zyn vrachtauto niet kon afrem men, toen een voor hem rydonde perso nenauto ging stoppen. Hy reed op de achtcrzyde van de personenauto, die op zyn beurt weer botste tegen een culti vator. W. J. K. uit Vlissingen overkwam een dergelyk ongeluk in Koudekerke. Hij reed op een stilstaande auto, die hij mede door_de zware mist niet op tijd e K. in opmerkte. De snelheid waarmee deze weersomstandigheden reed, 40 a 50 km, vonden zowel dc officier als de kantorechter te hoog. Het vonnis luidde 25.subs. 5 dagen. De auto mobilist die zijn wagen in de mist had geparkeerd, ging ook niet vrijuit. De kantonrechter veroordeelde deze chauffeur, de metselaar C. L. B. uit Koudekerke, tot een boete van 11. omdat hij de vrijheid van het verkeer moer dan nodig had belemmerd. Te beleefd Een automobilist J. P. uit Lewcdorp noodlot tig. Hy stopte op een voorrangsweg om con voorgesorteerde auto van de land bouwer J. V., die linksaf wilde slaan, doorgang te verlenen. De auto's die ach ter hem in dc filo reden, hadden op deze vriendelijke geste niet gerekend en een van hen botste op de auto van J. P. „Laat iedereen zyn eigen boontjes dop pen", raadde mr. Moolenburgh, „een te veel is in het leven meestal verkeerd" De officier, mr. Th. L. Lebret eiste I 20.de kantonrechter vonnniste 11.—. Parkeerverbod Een geldboete van 10 kreeg V. d. uit Middelburg voor overtreding van het parkeerverbod op het Plein 1940 te Mid delburg. De handelsagent B. uit Den Haag par keerde zijn auto ook op een verboden plaats en wel te Krabbendijkc. Verdach te voerde aan, dat hij van een wacht- Hij meester toestemming had gekregen kele koffers tc lossen in een winkel. was nog geen minuut binnen De wachtmeester verklaarde positief geen toestemming -te hebben verleend toen B. uit do winkel terugkwam, werd toen erg kwaad en rende naar burgemeester van Krabbendijkc om 2 beklag over doze rijksjr"" Hot hielp hem niets. over deze rijkspolitieman te doen. ielp hem niets. Voor overtreding van net wachtverbod eiste de officier van justitie, 10.—, bo vendien 5.voor het staan van dc auto op het voetpad. De kantonrechter wilde verdachte gelegenheid geven een getuige op tc roepen en hield de zaak aan tot 7 november. B. R. uit Hontenissc werd by verstek veroordeeld tot een boete van 10. voor overtreding van het wachtverbod. Het dienstmeisje E. P. H. uit Middel burg getuigde, dat zy op de Konings- brug in Middelburg was aangereden door de melksiyter P. M K., die in een bestelauto reed. K. had op deze brug voorrang moeten verlenen aan (Advertentie) het wordt U geschonken door 'n STURKA terlenka Man-about-town kostuum. In nieuwo dessins 129,50. HERENMODEHUIfi ,Qca Winkelgalerij - Middelburg een tegenligger die van de Houtkaai kwam. Hij reed de brug toch op en moest daarby ver naar rechts uitwy- ken voor de tegenligger. De uitste kende spiegel kwam tegen de schou der van het meisje, dat enigszins links op het trottoir van de brug liep. Voor de overtreding van het door gangsverbod eiste de officier, mr. Andreae, een boete van 10.voor de aanrijding noemde hy 25.De kantonrechter miniseerde deze laat ste boete tot 15.evenals de of ficier achtte hij de civiele vordering van 28.50 voor toewijzing vatbaar. De gepensioneerde L. K. uit O.- en W. Souburg was erg onvoorzichtig met zijn fiets de Ventweg te Souburg overgesto ken. Het kwam hem op een geldboete van 15.te staan. stuur, kwam daardoor op de linkerweg helft waar een tegenligger naderde. Het lukte me het stuur naar rechts te gooi en, maar toen kwam ik in de berm en botste tegen het paaltje", verklaarde de chauffeur van een gehuurde auto, de ar- beidsanalyst M. V. uit Utrecht. Het ge beurde op de grote weg by 's-Heer- Arendskerke, de auto sloeg na deze bot sing over de kop. Officier zowel als kan tonrechter weten „de klap aan het stuur" aan een te grote snelheid en mr. Broek of jas naar de maan Aan de „kledingbescherming" van de fietsen van veel kinderen hapert nog al eens wat. Hoe vaak ziet men geen fiet sen zonder kettingkast of jasbescher- mer. Om van de andere gevaarlijke ha peringen nog maar te zwijgen. De jon gelui laat het onverschillig. De fiets in de gaten houden is echt wel een taak van de ouders- De vakman de fiet senhandelaar heeft er de beste kijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hem toe al is het maar voor controle. Moolenburgh legde de verdachte een boete van 50.op. Sociaal café De verdachte, caféhouder C. M. uit Dom burg sprak, zonder het misschien te be- seffen, heel sociaal toen hij zei: „Wy moeten de mensen gelegenheid geven zich op verantwoorde wijze te amuseren, ze hebben toch al zo weinig ontspan ning". Hij doelde daarbij op het dansen in zyn café, waarvoor hy geen vergun ning heeft. „Ik heb niets tegen dansen", antwoordde de kantonrechter, „ik zou, als ik misschien niet te oud was, ook wel een dansje willen maken. Dat kan op zyn tijd erg gezellig zyn. Maar in uw café mag dat niet en U heeft door het toch toe te staan, een overtreding be gaan". Mr. Lebret achtte een geldboete van 30.op zyn plaats; hij maakte er verdachte bovendien op attent dat veel vuldige overtredingen als deze de gun ning in gevaar brengen. De kantonrech ter vonniste 20. ZIERIKZEE Filmliga opende het eerste seizoen met Engelse humor De splinternieuwe Zierikzeese filmliga liceft woensdagavond een sprankelend debuut gemaakt. De drie culturele in stellingen, die in Zieriltzeo werken het Nutsdepartement, de plaatselijke werkgroep van de Z.V.U. en de kunst kring Zierikzee zorgden er in de Concertzaal voor, dat hun initiatief op deze eerste voorstelling in het eerste seizoen een gul onthaal heeft gekregen. Als eerste in de cyclus artistiek en cultureel verantwoorde films kwam op het witte doek de rolprent „Whisky Ga lore" whisky als water een typisch voorbeeld van fijne Engelse humor- In de oorlogsjaren kwam een klein Engels eiland vanwege de drastische drank distributie droog te staan, dat beteken/Je een ramp voor de plaatselijke bevolking, wier enige genoegen bestond uit glaasje op z'n tijd". Er kwam pas uitkomst, toen een schip op de rotsen brak met als lading: dui zend kisten whisky. Nog op het nipper tje wist men een deel van de vracht ln tc palmen. De enige, die daartegen be zwaar maakte, was een overijverige commandant van de burgerwacht. Het conflict tussen hem en de bevolking le verde voldoende situaties, waarin de droge humor van de Engelse films het uitstekend deed. Het voorprogramma van deze eerste voorstelling van de pas opgerichte filmliga bevatte een jour naal, een documentaire over het leven op en boven rotsachtige kusten en een kort filmpje, dat alle gevoelens bij een bezoek aan de tandarts in beeld bracht. Een vrolijke start, deze voorstelling, die het komende winterseizoen nog door vier andere zal worden gevolgd- De eerstvolgende maal, 14 december, krij gen de leden de film „Wilde aardbeien" van- de bekende regisseur Ingmar Berg man te zien. Deze eerste avond werd met een kort woord ingeleid door de secretaris van de jonge filmclub, mr. W. P. Martens. NIEUWERKERK Zeeuwse Collecte Dc Zeeuwse collecte heeft te Nieuwer- kerk f 170,20 opgebracht. POORTVLIET N.C.V.B. kwam bijeen Dezer dagen hield de afdeling Poortvliet van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond de zevende jaarvergadering. De presidente heette allen hartelijk welkom en in het bijzonder de heer G. K. J. Krij ger, wethouder van de gemeente Poort vliet. Na de jaarverslagen van penning- mcesteresse cn secretaresse volgden nog enkele besprekingen. Na de pauze kre gen de dames gelegenheid enkele ge dichten voor te dragen. Daarna sprak wethouder G. K. J. Krijger over het on derwerp „Eenheid". Tot slot werden nog enkele vaderlandse liederen gezongen en werd de voordracht „Gors Woord houdt stand in Eeuwigheid" gebracht. OUWERKERK Zeeuwse Collecte De Zeeuwse collecte 1962 heeft tc Ou- werkerk opgebracht f217, Middelburg City: Privéleven, 20 uur. 18 jnnr Electro: Nachtclub Dc groene spin, 19 30 uur. 14 laar. Vlljjslngcn Alhiimbra: Privdlcvcn. 20 uur. 18 Jnar. Luxor: Degens, dolken en doods gevaar, 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: Nacht over Parijs, 20 uur, 10 Jaar. Bergen op Zooiu Luxor: Hercules contra de vampiers, 20 uur, 14 Jaar. Xorncuzon Luxor: Dc dode ogen van Londen, 20 uur, 18 Janr. "as van Gent Olymplatheator: 100 mannen cn een meisje, 20 uur, 14 Jaar. Axel Hot Centrum: Lezing van Han Ren- senbrlnk over „Dieren zien zoals ze zijn" voor de Z.V.U.. 20 uur. STAVENISSE Brandje in een gladiolendrogerij Donderdagmorgen omstreeks zeven uur moest de brandweer van Stavenisse uit rukken voor een brandje, dat was uitge broken in de gladiolendrogerij van de wed. C. L. Potappcl. Omwonenden had den de brand reeds bedwongen toen de brandweer arriveerde. De schade was gering. Hengelwedstrijd van vereniging Zeebaars Zaterdag 20 oktober a.s. zal aan de Scheldedijk te Stavenisse de 4e en dc laatste bekerwedstrijd gehouden wor den van de hengelsportvereniging „Zee baars". De wedstrijd begint om 2 uur 's middags. OOSTERLAND Culturele vereniging opende het seizoen a groot aantal leden van de culturele .eniging Oostcrland heeft dezer dagen in de conferentiekamer de eerste byeen- komst in het nieuwe seizoen meege maakt. „En ecuwig zingen de bossen", zo heette de film die op deze avond werd vertoond. By ontstentenis van de voorzitter, opende de heer D. P. van der Werf deze avond met een welkomst woord tot de vele aanwezigen, in het byzonder tot burgemeester Van Eeten en zyn echtgenote. Spreker wees onder meer in zyn toespraak op het feit, dat kort geleden de beroemde Noorse schrijver Gulbranssen, naar wiens trilo gie „het geslacht Bjorndal" deze film werd gemaakt, op 68-jarige leeftijd is overleden. Te zijner nagedachtenis nam men een minuut stilte in acht. Aan de hoofdfilm ging een humoristische teken film vooraf. SCHERPENISSE Gevonden voorwerpen In Scherpenisse zijn als gevonden voor werpen opgegeven een motorbril, een, fietspompje en 'n dameshandschoen. In lichtingen zyn te verkrijgen bij de ryks- politie. Verkoopmiddag De Ned. herv. vrouwenvereniging „Wees een Zegen" te Scherpenisse houdt don derdag 25 oktober a.s. haar 'Jaarlijkse verkoping ten bate van de kerk. De verkoping wordt van 3 tot 9 uur in de consistorie gehouden. DE HEER E. ANDRIESSEN TER AARDE BESTELD Donderdagmorgen is op dc Noorderbe graafplaats te Vlissingen het stoffelijk overschot van de zondag overleden 81- jarige lieer E. Andriessen ter aarde be steld. De begrafenis werd bijgewoond door een groot aantal familieleden, vrienden en bekenden, alsmede door burgemeester van Vlissingen, mr. Kolff. Tijdens dc sobere plechtigheid aan de geopende groeve verklaarde burgemees ter Kolff in zijn toespraak tot de nabe staanden altijd veel waardering te heb ben gehad voor de persoon van de heer Andriessen. De heer L. P. van Oorschot releveerde de maatschappelijke en men selijke verdiensten van de heer Andries sen. Een zoon van de over' ;dene dankte voor het betoonde medeleven. Vóór de begrafenis was er een gezongen uit vaartdienst geweest in de r.-lc. parochie kerk. Zoals bekend was de heer E. An driessen drager van het gouden erekruis „Pro Ecclesia ct Pontifice", dat hem in 1947 door Paus Pius XII werd verleend. Serenade bij terugkeer Nieuw-Guineamililair Een harteiyk welkom is de heer C. Del- zenne uit Biezelinge bereid bij zyn terugkeer als militair uit Nieuw-Gui- nea. hïadat hij de avond tevoren na een afwezigheid van vele maanden in de familiekring was weergekeerd, kwam het tamboer- en pyperskorps „Jonge Kracht" hem woensdagavond een sere nade brengen. De buurtbewoners toon den bij deze welkomstgroet grote be langstelling. KERKNIEUWS Maakte psalmberijming Ds. H. Hasper 50 jaar gereformeerd predikant Zaterdag 20 oktober is het vijftig jaar geleden, dat ds. H. Hasper uit 's-Gra- venhage werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Neder land. Hij werd op 14 september 1886 te Enomatil in Groningen geboren. Zjjn vader behoorde tot de kerk van de .Af scheiding" en van moederszyde was hy' verwant met de kringen van het Réveil en met de Vrye Evangelische Gemeente van ds. Jan de Liefde. In de jaren 1912 tot 1927 heeft de ju bilaris zich intens beziggehouden met het christeiyk onderwijs in Friesland. Op verschillende plaatsen werden door hem christeiyke scholen gesticht. By de totstandkoming van de lager-onder- wyswet van 1920 werd door wylen dr. J. Th. de Visser, minister van onder- wys, meermalen zijn advies gevraagd. In de winter 1912-1913 kwam ds. Has per in contact met wyien prof. dr. H. Th. Obbink uit Utrecht om te komen tot verbetering van de kerkzang, zo wel wat tekst als wat melodie betreft. Beider hoop was, dat daardoor meer eenheid zou komen in het geloofslied van de Nederlandse christenneid. Wij len prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne was als minister van onderwy's reeds uit cultureel oogpunt, afgedacht van enige religieuze betekenis, voorstander van het plan Obbink-Hasper. Sinds het voorjaar van 1937 wordt het werk van hervormde zyde bestreden, voorname- lyk door personen uit de commissie voor het nieuwe hervormde kerkboek. Desondanks won het beginsel Hasper veld. wyien mgr. Berends, de oud-ka tholieke bisschop uit Deventer en prof. Gerard Brom uit Nijmegen waren de eersten, die zich aan zyn zyde schaar den. De eerste kerk, die de psalmberijming geschikt verklaarde voor de eredienst (in diensten, waarin in het Nederlands owrdt gezongen) was de Rooms-Katho- lieke Kerk. Daarna volgden de Baptis ten Gemeenten, sommige Vrye Evange lische Gemeenten, de Protestantse Kerk in het voormalige Nederlands Oost-In- dië en in 1949 de Gereformeerde Ker ken in Nederland. (Deze kerken zijn later min of meer daarvan teruggeko men). In de tweede wereldoorlog circu leerden verschillende psalmbewerkin gen uit 1936 als lectuur Voor de ver zetsbeweging. Het ligt niet in de bedoeling van ds. Hasper om te recipiëren. Dat zal wel in verband staan met de tragische om standigheid, dat er reeds jarenlang in de twee grote protestantse kerkgenoot schappen een neiging bestaat om zijn levenswerk te vernietigen. Bekend is, dat de Gereformeerde Kerken in Ne derland in 1950 met de Stichting Gees- teiyke Liederen uit de schat van de kerk der eeuwen een exploitatieovereen komst hebben afgesloten tot uitgave van de in september 1949 definitief aan vaarde psalmberijming der stichting, waarbij haar in byzyn van vier getui gen verzekerd werd, dat de Gerefor meerde Kerken na de teleurstellende ervaringen met vertegenwoordigers van de Hervormde Kerk niet zouden gaan samenwerken met „hervormde dich ters" teneinde weer een andere bera ming te gaan maken. Staande de be doelde overeenkomst hebben de in ok tober 1952 benoemde deputaten dit nochtans gedaan, waardoor een conflict is ontstaan, dat nog niet is opgelost. Zo ziet de jubilaris terug op een leven van harde arbeid, met veel idealen voor christelyke eenheid. De regering erkende de verdiensten van ds. Hasper door hem ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, zes jaar geleden, te benoemen tot Officier Sn de Orde van Oranje-Nassau. Zeeuwse gemeenten ontvingen in 1960 284.000 méér Aan gemeenten in Zeeland i., over het jaar 1960 in verband met de lasten van de kapitaaluitgaven in 1961 een totaal bedrag van 284.000 aan subjec tieve verhogingen bij een uitkeringsj centage van 166 toegekend, Eén Zeeuw se gemeente in de groep van 20.000 50.000 inwoners ontving een nitkering van 10.000, 4 gemeenten in de groep van 510.000 inwoners kregen een uit kering van in totaal 106.000, terwijl 15 gemeenten in de groep van minder dan 5000 inwoners een uitkering van in totaal 168.000 kregen toegewezen. Vier Zeeuwse gemeenten hadden op de gemeentebegroting van 1961 een tekort van in totaal 116.200. Eén gemeente in de groep van 20.00050.000 inwoners had een tekort van 77.700, terwyi 3 gemeenten in de groep met een inwoner tal van minder dan 5000 een tekort t* J den van in totaal 38.500. Op de begroting voor 1962 bleken 10 Zeeuwse gemeenten een tekort te heb ben van in totaal 277.100. Dit bedrag was als volgt onderverdeeld: 1 gemeen te in de groep van 20.00050.000 inwo ners 62.700, 1 gemeente in de groep van 10.00020.000 61.900, 2 gemeen ten in de groep van 500010.000 in to taal 96.;100, 6 gemeenten met een in wonertal kleiner dan 5000 in totaal 55.600. In 1960 werden van de Zeeuwse meenterekeningen er 49, die wel op provinciale griffie zijn ingekomen, nog niet vastgesteld, terwyl er over dat jaar 39 nog niet ter provinciale griffie zyn ingekomen. Deze cijfers zijn respectie- veüjk over 1959: 9 en 60, over 1958: 3 en 7, over 1957: 1 en 1, over 1956: 1 en 1 en over 1955: 0 en. 1. Omzet van ruim f 60.000 tijdens winkelweek De winkelweek, georganiseerd door de winkeliersvereniging „Ons Aller Be lang" te Nieuwdorp, is weer een succes is omgezet. Vele gelukkigen konden een. prijs in ontvangst nemen. Deze winkel week werd gesloten met een gezellige avond op het dorpsplein waar „The Sing Singers" uit Nieuwdorp optraden. Gemeenteraad vergaderde Begroting voor 1963 aangeboden Tydens de gemeenteraadsvergadering te Stavenisse is donderdagavond de begro ting voor het dienstjaar 1963 aangebo den. Op voorstel van b. en w. wordt «leze voor onderzoek in handen gegeven van een commissie bestaande uit de he ren J. A. Nortier, G. M. Steendijk, C, Priem, E. .J. Poppe en A. J. Smits. De begroting sluit met een post van on voorziene uitgaven van 586.994. De veertiende wijziging van de begroting voor bet dienstjaar 1962 gaf aanleiding tot diseussic. Deze wyziging houdt ver band met de to verlenen bydrage aan liet Waterschap Tholen inzake de ver zwaring van do havendjjken. De kosten van dit plan zyn begroot op 208.400,De helft daarvan dient de gemeente tc betalen, oftewel 104.200,De in de vergadering van 1 augustus j.l. vastgestelde wy ziging. waarby een bedrag van 135.000,was gevoteerd, dient te worden ingetrokken. Dc heer Nortier wees erop, dat deze post een grote uitgave voor de gemeente is. Hij drong er met klem op aan, alle po gingen in het werk te stellen om subsi die op dit werk te verkrijgen. Boven dien zullen burgemeester en wethou ders rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het rflk geen sub sidie verleent. Dit zal by een te voeren financieel beleid onder ogen gezien moe ten worden". De voorzitter antwoordde dat b. en w. geen mogelijkheid onbe proefd zullen laten om hiervoor subsidie te verkrijgen. Verder vond dc heer Nor tier het niet juist, dat de gemeente geeni aanspraak meer zou hebben op de even-fc tuecl vrykomende materialen als deg Deltawerken zyn voltooid. Wothoudcr C. J. Moerland zei, dat er* een afspraak met het waterschap hier-H over bestaat. De voorzitter antwoordde,* dat zulks alsnog in het besluit kan wor-g den opgenomen. Daarna werd de wijzi-J ging zonder hoofdelyke stemming aan-M genomen. KREDIET 5 Over het voorstel tot het verlenen vang ecu krediet voor de aankoop en ver-H bouw van het perceel Voorstraat 14h erd eveneens uitvoerig van gedachten* gewisseld. De heer Nortier kon zich hier"" niet mee verenigingen. De lasten vooi de gemeente /-Un naai groot. Hy stelde voor burgemeester enj wethouders te machtigen, te proberen^ de woning aan een particulier te ver-S kopen. De heer C. Priem deelde dc mening van* dc heer Nortier. Wethouder Moerland* as van voor over moet hebben om een wonjng te krijgen. „Dc gemeente heeft in geen jaren enige woningtoewyzing gekregen. Nu is er een mogelijkheid om de woning voorraad te vergroten en dio kans moe ten we zeker aangrijpen". De voorzitter zag echter geen andere mogelykheid. „Zoals de woning er nu bystaat is het een ontsiering van de omgeving. Bovendien is de Voor straat de voornaamste straat van het dorp. Het voorstel van burge meester en w. werd tenslotte aan genomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heer Nortier en Priem. Het voorstel van burgemeester en wet houders tot toekenning van een loon- compensatie in verband met de huur verhoging per 1 september 1962 ging onder de hamer door. Ook een verzoek van de vereniging „de Hollandse Mo len" werd afgewezen. RONDVRAAG In de rondvraag informeerde de hoer Priem wanneer de verlichting van het torenuurwerk zal worden verbeterd. Dc voorzitter zei hiervan, dat hy daarover al verschillende malen by de betrokken firma heeft geïnformeerd. Drukke werk zaamheden elders zijn er dc oorzaak van dat een en ander nog niet is gebeurd. Vervolgens wees hij clo heer Nortier op de toestand waarin do stoigor by het voer en een gedeelte van do haven ver keert. De voorzitter antwoordde dat deze zaak reeds de aandacht van b. en w. heeft en dat do raad te zyner tyd voor stellen zullen worden gedaan. EXAMENS De heer H. A. M. Gerritsen uit Goes is aan de Rooms-Katholieke Universiteit te Nijmegen geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde. slaagde aan 1 dam voor het diploma stuwer. Aan de ryksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen geneeskunde He gedeelte de heer J. L. Doorn uit Scherpenisse. VEILING GOES. 18 oktober. Export- en industrieveiling. Cox's Orange Pippin 1 85-90 65, 80-85 69—74, 75-80 70—78, 70-75 68—19, 65-70 60—73, 60-65 53.40 —62, 55-60 34.10—47, 2 d 25. Glorie van Hol land 1 85-90 38, 80-85 39, 75-80 41, 70-75 39— 40, 65-70 36—37, 2 85-90 40, 80-85 30, 75-80 31, 70-75 33, 65-70 33. 2 D 27. AUington Pippin 1 80-85 34, 75-80 35, 70-75 36, 65-70 32. 60-65 28. 2 D 25. Goudrenet 1 90-95 50, 85-90 49— 50. 80-85 50, 75-80 48.9059.70, 70-75 47, 65-70 40, 2 d 33—34, grof 36—38, fijn 31—32. Laxton Superbe 1 85-90 36, 80-85 33, 75-30 36, 70-75 36. 65-70 34, 60-65 29. 2 d 25. Br. Alex Lucas 1 80-85 52. 75-80 58, 70-75 61. 65-70 54, 2 D 25. Comtesse de Paris 1 75-80 22. 70-75 24, 65-70 25, 60-65 24, 55-60 22, 2 d 12. Zwijndrechtse wijnpeer 1 60-65 31, 55-60 29. 50-55 25. 2 d 14. Conference- 2 70-75 49, 65-70 53, 60-65 59. 55-60 55, 2 d 28. Doyenne du Cornice 1 80-85 90—96. 75-80 97—101, 70-75 101—103, 65-70 64— 96, 2 D 80. Div. appels val 22, geplukte kroet 24. St. Remy val 6.50. Bramen 2 112, 3 58. Totale aanvoer bard fruit 10.800 kisten. Gewone veiling. James Grieve 1 75-80 43, 70-75 42, grof 25. fijn 24. Ingrid Marie 1 85-90 42—47, 80185 45, 75-80 48. 70-75 45—52. Cox's Orange Pippin grof 3857. fijn 20 28. Glorie van Holland grof 26—28, fijn 22- 24. Allington Pippin grof 23, fijn 2022. Lax ton Superbe grof 27, fijn 24. Jonathan 1 75-80 45, 70-75 48—51. 65-70 36—39. Bonne Louisse d' Avranches 1 65-70 64, 60-65 64, 55-60 60, 50-55 41, 2 D 27. Saint Remy 1 65-75 22—24, 2 D 19—21. Maagdepeer 1 65-70 20, 60-65 20, 55-60 18, 2 d 6.50. Nou veau Poiteau 1 60-65- 1314, 55-60 913. Conference grof 30—36, fijn 18—28. Doyenne du Comice grof 6173, fijn 4146. Legïpont 1 75-80 48, 70-75 48—51. 65-70 48—51, 60-65 4247, 55-60 37, grof 22—26, fijn 14. Br. Alex Lucas grof 1319. fijn 10—13. MARKT BARNEVELD. Coöperatieve Veluwe Eierveiling. Weekaanvoer ca 1.200.000 stuks, waarvan 401.360 in veiling werden gebracht. Handel vlot. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 48 tot 54 gram 7.87—8.75, van 54 tot 58 gram 8.95—9.90. van 58 tot 63 gram 10.25—12.00, van 63 tot 67 gram 12.30—13.05. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 470.040 stuks, handel vlot. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 49 tot 56 gram 815—9.06, van. 56 tot 59 gram 9.31—10.15, van 59 tot 64 gram 10.61—12.47. Eendeëieren van 64 tot 70 gram 8.41—9,86, van 71 tot 82 gram 10.0310.50. Eiermarkt. Aanvoer 2.300.000 stuks, handel redelijk. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 61 tot 65 gram 11.80—12.80, alg. prijs 12.30, kiloprijs 1.98 op basis van 62 gram. Henneëieyen van 47 tot 60 gram 7.65—11.50, kiloprijs 1,63—1.92. KAPITAALWERKEN EN ANDERE UITGAVEN RADICALE VERHOGING VAN STRAATBELASTING NODIG De begroting: voor het jaar 1963 van de gemeente Wissenkerke is niet sluitend. De kapitaaldienst heeft een nadelig slot pro resto van 461.254,07 met aan uit gaven 2.236.924,76 en aan inkomsten 1.775.670,69. De gewone dienst is slui tend met 440.619,67. „Sedert het op maken van de begroting 1962, die slechts met moeite sluitend kon worden ge maakt, zijn diverse uitgaven in min of meerdere mate weer gestegen", aldus schryven het college van b. en w. aan de raad. Gedeeltelyk hangt deze stijging sa men met kapitaalswerken, die de laatste jaren zijn uitgevoerd. Zo zyn op de haven in de gemeente herstra- tingswerkzaamheden hoodzakeiyk, terwyl ook het onderhoud van do zuiveringsinstallatie te Wissenkerke een nieuwe uitgaaf is. Andere kosten voor wegen, gemeentereiniging enzo voorts moesten eveneens op een ho ger bedrag worden geraamd- Onderwijs Andere verhoogde uitgaven zijn de kos ten voor het onderwijs per leerling bij g.l.o. en u.l.o. Bovendien zijn de kosten voor een vakleerkracht tekenen aan de u.l.o. in de begroting opgenomen. Een hogere uitgaaf van 23.000 in de socia le sector is geraamd voor subsidie aan het burgerelyk armbestuur en voor de kosten in verband met de tijdelyke bij standsregeling voor mindervaliden. De rente voor de kasgeldleningen werd op een aanmerkelyk hoger bedrag geraamd In rijksbegroting f 62.700 voor Rode-Kruisziekenhuis De begroting van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid voor 1963 bevat voor financieel-economisclic volksgezondheidszaken een verhoging van f 62.700. Minister dr. G. M. J. Veldkamp wijst er in de memorie van toelichting op. dat dit aangevraagde bedrag verband houdt met het feit, dat het voor het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis te Zie rikzee ook in 1961 niet mogelyk was te voldoen aan zijn verplichtingen, die voortvloeien uit de door het rijk ge garandeerde geldlening van ƒ1.115.000. Beiaardiers luiden volkszangweek in De Nederlandse Vereniging voor de Volkszang, waarvan H.M. de Koningin beschermvrouwe en H.K.H. Prinses wil- helmina buitengewoon erelid is, ont wikkelt de laatste jaren tal van activi teiten. Maandag 22 oktober start in Ne derland de volkszangweek, die wel. in heel letterlijke zin wordt ingeluid door ca. 80 beiaardiers over geneel Neder land, met een programma van volkslie deven. In Veere zal deze carillonbespc- ling worden gegeven op maandagmid dag 15.30-16-30 uur; in Vlissingen wordt het carillon bespeeld van 20-21 uur- in verband met de eis van het provin ciaal bestuur, dat dc aflossing en rente van de nieuwe kapitaalsuitgaven, volle dig berekend over een geheel jaar, in de begroting tot uitdrukking moeten ko men. Dit is nodig omdat moet kunnen worden aangegeven wat de financiële gevolgen van de nieuwe kapitaalsuit gaven zullen zijn en dat deze financiële gevolgen passen in het raam van een sluitende begroting. Ook de verhoging van de jaarwedden is een niet onbelang rijke factor. Straatbelasting Tegenover de verhoogde uitgaven staan ook enige belangrijke verhogingen der inkomsten, waarvan kan worden ge noemd de algemene uitkering uit het gemeentefonds 5000 hoger o.a. in ver band met groter oppervlak van de ge meente). „Aangezien het ons niet moeilijk lykt nog uitgaven te verlagen is gezocht naar nieuwe middelen en dit kan alleen in het beperkte gebied van de gemeentebelas ting", aldus b. en w. in hun toelichting. B. en w. zullen in de eerstvolgende raadsvergadering dan ook een voor stel tot verhoging van de straat- belasting aan de raad voorleggen. Men wil de straatbelasting optrekken tot 5 en 10 procent van resp. de be lastbare opbrengst ongebouwd en ge bouwd. Momenteel zyn deze percen tages respectievelijk 3 en 6 procent. B. en w. achten deze verhoging bil lijk, aangezien de laatste jaren be langrijke voorzieningen zyn getroffen voor straten en rioleringen. De hoge re opbrengst hierdoor zal omstreeks 7000 zijn, waardoor een sluitende begroting voor 1963 zal worden ver kregen. De uit te voeren kapitaalswerken voor 1963 omvatten onder meer restauratie van de toren te Wissenkerke in verband met de algehele restauratie van de N.h, kerk (ƒ56.800), rioleringswerkzaamhe- den te Geersdijk, aan de Dorpsdïjk en in Tuindorp tc Wissenkerke, „plaatsen"' al dus b. en w„ waar de afvoer van af valwater e.d. zeer beslist niet voldoet aan de tegenwoordige eisen". Voor de riolering in Geersdijk is 48.000 geraamd, voor een zuiveringsinstallatie in deze plaats 60.000 en voor de rio lering Tuindorp plus Dorpsdïjk en aan sluiting aan het gemeenteriool ƒ40.000. De begroting omvat verder een bedrag van 42.000 voor de aankoop en bewer king van een sportveld in- Kamperland en 12.000 voor de bouw van een stenen kleedlokaal in Wissenkerke. De haven exploitatie geeft op deze begroting een vermoedelijk nadelig slot van ƒ5233,17 te zien, tegenover ƒ17.141,69 aan uit gaven en 11.908,52 aan inkomsten. Recreatie Kosten in verband niet de ontwikke ling van het recreatiegebied Veerse Meer zullen in 1963 naar verwacht f 3000 vergen en de kosten van het in exploitatie gebrachte recreatiege bied (onderhoud zomerwoningen ter rein Onrustpolder) 9408,51. Subsi dies en andere kosten ter bevordering van het vreemdelingenverkeer komen de gemeente te staan op 250. Dc Wereldspaardag, hoogtepunt van de spaarbankmaand nadert snel. Zo niet stel het dan niet langer uit- Zo ja, U bewijst Uzelf de grootste dienst door er een goede en steeds herhaalde gewoonte van te maken spaargeld te brengen naar de HAVENPARK 16 - ZIERIKZEE na e* EEN bondsspaarbank De heer T. Duym 25 jaar bij de P.Z.E.M. Donderdag vierde de heer T. Dnijm te Vlissingen, technisch ambtenaar bij de 2 Provinciale Zeeuwsche Electricïteits- H Maatschappij, en werkzaam in de elek- trische afdeling van de centrale Zee- land te Vlissingen, zyn zilveren dienst- 5 jubileum. Des morgens werd de jubila- nris met zyn echtgenote ontvangen in de directiekamer van het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg. De directeur van de P.Z.EJVI., ir. T. Michielsen, bracht hem hartelijk dank 5 voor de aan het bedryf bewezen dien- Bsten. Hy bood de heer Duym een grati- Hficatie aan. De technisch adjunct-öirec- tcur ir. H. Broekhoff, bracht de jubila- ris dank voor zyn grote y'ver en toc- 5 wijding, terwyi de technisch hoofd- —aambtenaar de Sprees om zyn voor het bedt OKTOBERMAAND SPAARBANKMAAND ïeer H- Stok de jubilaris rote accuratesse en zorg voor het bedryf en hem tevens dankte J voor de prettige samenwerking. Dc Bi voorzitter van dc personeelsvereniging, de heer J. Huser, bood een platebonÏW, aan. Later op de dag werd de Jubilaris jeen belangryk deel opgeheven; zo heeft 2namens het nersoneel een nanrienker»nnRsr mon-r ✓in orrmfn VEILING KRABBENDIJKE. 18 oktober. Appels. Ell. Orange 1 80-85 31, 75-80 33—36, 70-75 38—41. 65-70 35—38, 2 d 24—27, 3 gr. 23. M. Codlin 2 70-75 28. 65-70 28, 60-65 25, 2 d 21. James Grieve 2 75-80 41, 70-75 44, 65-70 42, 2 d 32. Glorie van Hol land 2 85-90 30, 80-85 27, 75-80 28, 70-75 32, 65- 70 29—32, 2 d 24, 3 grof 26. Dlv. appels 3 fijn 23, kroet 22, val 19. Cox's Orange Pippin 1 80-85 68—75. 75-80 72—76, 70-75 69—76, 65-70 58—67. 60-65 46—56, 55-60 30—39» 2 d 24. 3 grof 40—55. Peren: Legïpont 1 70-75 53. 65-70 53, 60-65 49, 55-60 37, 2 d 25, 3 grof 27, 3 fijn 15. Con ference 2 65-70 49, 60-65 46. 55-60 40. 2 d 3 grof 34, 3 fijn 23, kroet 9—10. B. A. Lucas 1 75-80 50. 70-75 55, 65-70 46, 2 d 16. Bonne Louisse 2 60-65 63, 55-60 59, 50-55 42, 2 D 28, 3 grof 44. 3 fijn 29. D. du Comice 1 80-85 86. 75-80 91, 70-75 94. 65-70 90, 2 75-80 82, 70-75 05, 65-70 77, 2 d 67, 3 grof 62, 3 fijn 52. Triomphe de Vienne 3 grof 22 —26, 3 fijn 14. kroet 6. Verpakte appels: Cox'6 Or. P. 1 80-85 7983, 75-80 82—88. VEILING KAPELLE. 18 oktober. Goudrenet 1 85 50.50—51.30. 80 51.8052.30, 75 50.40—50.90, 70 46.20—46.90. 65 40.75, 2 85 43. 80 45—47. 75 42, 70 41. 65 38, 2 d 32. grof 34.80—35.70, fijn 27. Glorie van Holland 1 80 37, 75 37. 70 38. 65 34, 2 75 30, 70 34. 65 31, 2 d 26. grof 22—29, fijn 22. Cox's Orange Pippin 1 80 70, 75 64, 70 65—68, 65 61—62, 00 55.10—56.20, 55 35—36, 2 75 63, 2 70 59—62, 65 54—58, 60 45—51. 55 31, 2 d 22—25, grof 4346, fijn 24. Laxton Superbe 1 75 37_ 70 35. 65 34. 60 28, 2 d 22. James Grieve 1 75 43. 70 46. 65 43, 2 d 31. grof 32, fijn 20. Jonathan 1 75 4346. 70 49. 65 46, 2 75 23, 70 30, 65 28, grof 24. fijn 20. Crimson Cox 1 55 29. 2 d 22. Ellisons Orange 2 70 34. 65 33, 2 d 26, grof 23. fijn 20. Legï pont 1 70 54. 65 57. 60 53. 55 40. 60 46. 55 33, 2 d 23, grof 29. Doyenne du Comice 1 75 91, 70 100. 65 91. 2 75 87. 70 91. 65 85, 60 76. 55 55. grof 71, fijn 49. Bonne Louisse 2 60 63. 55 57, 50 41, 2 d 27, grof 40, fijn 25. Zwijndrechtse wijnpeer 1 60 27, 55 27, 50 22, 55 22, 50 18, 2 d 12. grof 15, fijn 8.50.Triomphe de Vienne grof 27—29, fijn 14—15, kroet door draai. Br. Hardy grof 41, fijn 35. kroet 6. St. Remy 1 75 25, 65 23. 75 22. 65 22. 2 d 19, grof 15. fijn 13. Conference 1 65 55, 60 56, 55 54. 65 51, 60 57. 55 53, 2 d 26. grof 34, fijn 22, rijp 2 65 50, 60 47. 55 39—42. Br. Alexander Lucas 1 80 52, 75 59. 70 59, 65 53. 2 75 52, 70 53. 65 46. 2 d 24, grof 19, fijn 13. Comtesse de Paris 1 70 24, 65 24—26. 60 23, 55 21. 2 d 10. grof 10. fijn 8. Pondspeer 2 75 16. 65 17, 2 d 14. Maagde peer 2 65 11, 60 10, 55 8, 2 d 6. Kroetappelen gepl. 24, val 20.85. Goudrenet val 25, St. Remy val 7. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. 18 oktober. Eigenheimers 13.79. Bintjes 11.50 11,55, aanvoer 10 ton. Uien. bonken. 22.63. middel 55-70 22.60, 40-55 22.82. drielingen 27.06, picklers 26.10, stek 4.10. Aanvoer 160 ton VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 3153 kg. 70—172, handelsgarnalen, 2159 kg. 93—108. Schar 30 kg. Bot 189 kg. Wijting 26 kg. Tong 57 kg. Paling 5 kg. Rog 2 kg. Zalm 2 kg. Ongesor teerde vis 21 leg. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild. vanaf: donderdag 25 oktober 1962 Jonathan ,alle maten, vol doende gekleurd, op 5 mm sorteren, 18 kg per kist; Golden Delicious, alle ma ten, met gele tint, op 5 mm sorteren, 19 kg per kist; Zoete Ermgaard. alle ma ten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist: overige rassen appelen, be halve Winston. Tafelappelen op 5 mm, moesappelen op 10 - mm sorteren, 20 kg per kist. Donderdag 1 nov. 1962: Winston, alle maten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist. Openbare aanbesteding verouderde methode NIRIA Zeeland vergaderde De afdeling Zeeland van het N.I.R.I.A. (Nederlands Instituut van register-inge- nicurs en afgestudeerden van h.t.s.) hield donderdagavond in Middelburg een byeenkoriist, waarop drie leden een in leiding gehouden hebben. De inleidingen handelden over „De bouw en het herstel van de kademuur in de Vlissingse bui tenhaven" door de heer P. v. d. Leyé; „Het aanbestedingswezen" door de heer J. A. Letzer; en „Gietijzer, een modern constructiemateriaal", door afdelings voorzitter-secretaris K. Reinders. Over het aanbestedingswezen zei dc heer Letzer onder meer, dat aanbesteden in het openbaar een yerouderde methode is geworden. In het kader van de vrij in- grypende wyzigingen, die op het gebied van de aanbestedingen doorgevoerd zyn en nog verder doorgevoerd zuilen wor den, gaat men steeds meer over tot de onderhandse aanbesteding en de aanbe steding met open begroting, waarby het werk direct door de' opdrachtgever aan de aannemer aanbesteed wordt. In tegenstelling tot de openbare aanbe steding, waarby hoewel het niet nood zakelijk is het werk veelal gegund wordt aan de laagste inschrijver, waai-- by kwaliteit en service terzyde gescho ven worden, leidt de directe aanbeste- tot sneller, goedkoper en beter vooral en daar legde de heer Letzer de nadruk op wanneer de aannemer vroegtydig ingeschakeld wordt. De heer Letzer wees speciaal op het belang van goede samenwerking tussen opdrachtgever, architect en aan nemer. In antwoord op een vraag merk te de- heer Letzer op. dat de soms zeer grote verschillen in de aannemingssom het gevolg kunnen zijn van het feit, dat een aannemer aan de weg wil timmeren zonder een serieuze kandidaat voor het werk te willen zyn, terwijl hierby voorts plannings- en personeelsfactoren een rol spelen. De heer Van der Leijé behandelde de -;eschiedenis van de Vlissingse haven en Ie bouw van de kademuur in 1927. Na de tweede wereldoorlog hebben de En gelsen de muur provisorisch hersteld, waarna men thans met het volledige herstel begint. Een meter vóór de huidi ge kademuur wordt een damwand ge slagen, terwyl de ruimte er tussen wordt opgevuld met zand (van onder) daarna puin en vervolgens grof beton. Teneinde er voor te zorgen, dat de waterstand aan beide zyden geiyk blijft worden er in de muur en de steunberen gaten ge boord. die in lengte variëren van rond 6 tot rond 4 meter. Zyn betoog over de bouw in 1927 verduidelykte de neer Van der L-eijé met dia's. De heer Reinders verklaarde, dat giet ijzer in de loop der jaren dermate ont wikkeld is, dat het thans met een ge rust hart als een modern constructie- materiaal gebruikt kan worden. Hij be toogde. dat de treksterkte van gietyzer nadat die van begin 1900 tot 1940 was opgevoerd van 1240 kg per vier kante mm door de ontwikkeling van bolgrafiet-gietijzer na de oorlog was op- -evoerd tot 60 kg per vlerkante mm. 'aardoor werd het zwakte-nadeel voor mening dat dc gemeente cr wat Simmen, het personeel een aandenken onder meSr'de auto-in"dustrie grote in- mening oat ae gemeente '■•■■■■■■■■■■«■■■■■■■■■■■■■■■MHMlHUHMIIIlUHUlni aangeboden. Iteresse voor het moderne gietijzer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21