MENTAAL STERK FEUENOORD VERSLOEG SERVETTE NA 1-0 ACHTERSTAND: 3-1 Hulster Reinaertstoet wordt geliquideerd Brug over Grevelingensluis ligt er EEN DIEPE y GEZ0NDET SLAAP OP Goes wil 10 burgers weg laten betalen Psychiatrie onderwerp contactdag in Goes ROTTERDAMMERS NU WARE CUP-STRIJDERS Girobiljetten raakten zoek MIDDELBURGSE TAXI W ERD EEN WATERTAXI Bijdrage herstel Oostwal gevraagd DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 PROVINCIAL!] ZEEUWSE COURANT Beslissing in Europa-cup-wedstrijd viel pas tijdens de verlenging (Van een speciale verslaggever) Negentig minuten lang heeft het enorme Rotterdamse legioen tevergeefs ge wacht op het bevrijdende doelpunt dat Feyenoord in de volgende ronde van de Europa-cup zal moeten brengen. Negentig minuten lang van echt keihard cup voetbal tegen Servette in de beslissingswedstrijd in het Rheinstadion te Düssel- dorf, dat „eigen terrein" leek voor de Rotterdammers, zoveel Nederlanders wa ren er. Het bleef 1-1 in die normale speeltijd, maar in de eerste minuut van de verlenging was het dan zover. Het dramatische gebaar van de dappere Servette doelman Schneiders toen hij een keihard schot van Cor van der Gijp uit een pass van Kruiver slechts met de vuist kon keren, onderstreepte de wanhoop van de Zwitsers, die de nederlaag zagen aankomen. Want Frits Bouwmeester dook uit het niet op en schoot droog en hard raak, 2-1. Vier minuten daarna stelde Cor v. d. Gijp de zege veilig met een beheerste voetbeweging naar een lichter tikje van Bouwmeester. De bal raakte Schneiders nog wel aan, maar het was niet voldoende om een derde treffer te voorkomen, 3-1. Voor de rest toonden vooral Piet Krui ver („Wat ben ik blij dat ik toch nog mee mag doen", zei hij vlak voor de wedstrijd) en de jeugdige invaller-rechts buiten Hordijk zich zeer actief. Kruiver vooral met zuivere passes als binnen- speler afgegeven, Hordijk als duveltje uit de doos, die overal op liep en overal opdook. „Hordijk, Hordijk" riepen duizenden Feyenoorders en tekens loeiden de sire nes in sneltreintempo als hij ten aanval toog. Wat een heerlijk enthousiasme van deze elf Rotterdamse jongens, die na 32 minuten de zeer grote teleurstelling te venverken kregen... De rest van de tweemaal vijftien minu ten durende verlenging, die volledig moest worden uitgespeeld, was voor de vermoeide spelers een verschrikkelijke opgaaf. Velen kregen last van kramp. Hordijk moest zelfs een poosje buiten de lijn op een draagbaar om tot zichzelf te komen en slechts het Feijenoord- legioen beleefde de grote glorie volko men. Tot op de lijn stonden ze, de jon gens, die met banieren en vlaggen, met sirenes en toeters naar de messe-stad waren gekomen. Al die supporters ver stilden, toen Servette de leiding nam, maar de nederlaag was niet gekomen. Feijenoord had zich er bovenuit gevoch ten en in de echte cup-mentaliteit ge toond. Hard van stapel Feijenoord liep hard van stapel in de eerste fase van de strijd. Steeds Kamerleden „keken in eigen boezem" (Van onze parlementaire redacteur.) Het heeft in de woensdag gehou den openbare vergadering van de vaste commissie voor binnenland se zaken uit de Tweede Kamer de eerste openbare commissiever gadering in een intieme omgeving en bezocht door een beperkt aan tal leden, waardoor er een gemoe delijke sfeer hing niet aan vro lijkheid ontbroken. Op een gegeven ogenblik zei de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus: „En dan kom ik met de beantwoording op wat de heer Kodde heeft gezegd, als fair La iets". hij mee i „My 1 Lady": doe Er klonk een hartelijk gelach en ie heer Kodde maakte een afwe rend gebaar. Later in de vergadering beleefde men weer een genoeglijk ogenblik, waarbij de heer Kodde het mid delpunt was. Het ging om de ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 21 jaar. De heer Kod de, hierover sprekend, zei onge veer: „Men zegt wel dat de jonge lui vroeger rijp zijn dan vroeger, maar dat ligt dan waarschijnlijk op een ander terrein". De afge vaardigden hadden uitbundig ple zier, dat nog toenam toen de neer Kodde voortging: „In sommige kringen heeft men misschien an dere ervaringen opgedaan dan ik, maar laat ieder dan eens in eigen boezem kijken". Blijkbaar kon de algemeen ge waardeerde afgevaardigde niet zo gauw komen op de Nederlandse zegswijze „de hand in eigen boe zem steken" Opnieuw lachte de vergadering gul, nadat de heer Smallenbroek van de A.R.P. gesproken had over de verbinding van lijsten bij verkiezingen en de heer Fransen van de P.v.d.A., daarop ingaande o.a. zei: „Als bijvoorbeeld de lijs ten verbonden worden van de A.R. P. en de C.H.U. en de K.V.P., een soort C.D.U. dus ..Neen, ik sprak van twee Hjsten", interrumpeerde de heer Smallen broek. „Als dat voor de heer Smallen broek gemakkelijker te begrijpen is dan wil ik ook wel van twee lijsten spreken", antwoordde de heer Fransen onder grote vrolijk heid. De publieke tribune bleek zelfs in het plezier te delen, want er be gon iemand te klappen, vermoe delijk in de waan dat hij in het intieme zaaltje in een cabaret te recht gekomen was. De voorzitter keek even boos in zijn richting, waarmee dit incidentje meteen gesloten was. Tengevolge van klachten, voornamelijk van mensen, die op hun eigen giroreke- ning geld hadden gestort aan enkele postkantoren, is aan het licht gekomen dat een aantal stortingsformulieren in het einde van de vorige, week niet het centrale postgirokantoor in Den Haag hebben bereikt en dat derhalve de re keninghouders, op wier rekening gelden waren gestort, niets ontvingen. Na een onderzoek is gebleken, dat het ging om stortingen op het postkantoor te Rijswijk (Z.-H.), het postkantoor in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag en het hulpkantoor naast het Kurhaus in Scheveningen, dat inmiddels zijn winterslaap is ingegaan. In totaal waren 572 formulieren zoek. Vijfhon derd hiervan zijn alweer terecht: zjj wa ren abusievelijk in de postzak voor de rijkspostspaarbank terechtgekomen. Vermoedt wordt, dat iets soortgelijks is gebeurd met de 72 formulieren uit Sche veningen en het Binnenhof. De P.C.G.D. verwacht dat deze dan ook weer terecht zullen komen. AUTO RIJDT DRIE MEISJES AAN Op de Noordelyke Parallelweg in Arn hem zyn gisteren drie meisjes aangere den door een personenauto. De 9-jarige Alfrina Knoops werd bjj deze aanryding zodanig gewond dat zy kort daarop e«n ziekenhuis is overleden. Een 10-jarig vriendinnetje liep een her senschudding op en her, derde meisje werd licht gewond. De aanrijding ontstond doordat een per sonenauto een vrachtwagen wilde in halen op het moment dat de bestuurder van de vrachtwagen naar links wilde afslaan. De bestuurder van de personenauto week toen uit en reed daarbij de meisjes aan. zwermden de Rotterdammers rond de veste van doelman Schneiders en op gewekt klonk het clublied van de tri bunes. Daar in Diisseldorf was het al rood-wït wat de klok sloeg. Servette hal slechts een mat verweer tegen al die steekproeven van de Feijenoord- voorwaartsen. Toch vielen er geen doelpunten. Er werd van te ver ge schoten en de strakke pas midden door werd te weinig gebezigd. De Zwitserse wonderdoelman Schneiders die in Rotterdam zyn club in het laat ste kwartier had gered, mocht dan wat minder klemvast zyn dan toen hij liet enkele ballen vallen er kwamen geen doelpunten uit te voorschijn. Eén- maa was Cor van der Gijp er zeer dicht bij, daar hij eerder bij de bal was na een inzet van Kruiver dan Schneiders, maar via diens vingertoppen ging de bal toch nog over de lat. Alarmklok Want het tweede bezoek dat de Zwitsers aan de Feijenoord-veste brachten lever de een totaal onverwachts doelpunt op. Daarvoor had de alarmklok al even ge beierd bij een misser van Kreijermaat. De bal kwam by Bosson terecht, die in de haast om te scoren het onbescherm de doel vergat en naast schoot. Niemand zag enig gevaar in de cor ner waaruit de technicus Nemeth de bal met een draaiende beweging voor het doel had geplaatst. Kerkum wilde koppen, maar dook er onderdoor en Pieters Graafland zag tot zijn grote Weg was het Feijenoord-overwicht. De voltreffer was goed aangekomen en in eens liep de Servette-machine weer even gesmeerd als in Rotterdam. Mekhloufi vertoonde zich wat meer naar voren en voor het eerst kwam Kreijermaat die de zieke Kraaij op zijn spilplaats ver ving, oog in oog met de Algerijns-Fran se import. Dat ging „Beertje" gelukkig goed af, al werd het spel meteen heel wat forser. Vooral tegen de rust regen de het vrije trappen in een periode waarin Feijenoord met inspanning van heel wat krachten overeind probeerde te blijven en het initiatief weer tot zich te trekken. Eén minuut voor de pauze leek het dan toch te lukken. Een pass van Klaassens ►riemde de Zwitserse defensie in, waar -Iruiver al in volle spurt was. Aanvoer der Pazmandy greep naar de laatste af weer die nog mogelijk was. „Hands" brulden de Feyenoord-supporters. „Penalty". Maar de Duitse arbiter legde de bal vastberaden buiten het strafschopge bied en trotseerde een hels protest. Uit die vrije trap mikte Bouwmeester de bal juist over de lat.... Advertentie Rijd veilig in het verkeer met EEN BRIL DOCKHEER BELLAMYPARK 38 VLISSINGEN Gebrek aan belangstelling Bezittingen naar de gemeente De Reinaertstoet zal niet meer door de straten van Hulst trekken. Althans voorlopig niet. Er blykt namelyk by de bevolking van Hulst niet meer de min ste belangstelling te bestaan voor dit gebeuren, dat in de jaren 1956, 1959 en 1961 vele duizenden bezoekers naar de Reinaertstad trok. Tweemaal binnen drie weken hebben vertegenwoordigers van Hulsterse buurten de gelegenheid gekregen om zich over het voortbestaan te beraden. Beide malen was de belang stelling van de bevolking minimaal. Vier leden van het Reinaertcomité, die woensdagavond in hotel „Het Bonte Hert" te Hulst bjjeen waren gekomen om een definitieve beslissing te nemen, zagen dan ook geen andere mogelijk heid dan tot liquidatie over te gaan. Van de twaalf buurten, die regelmatig hun medewerking hebben verleend aan de voorbereiding en formatie van de Reinaertstoet, waren er slechts twee op de vergadering vertegenwoordigd. Besloten werd aan het gemeentebe stuur van Hulst een brief te richten met de vraag of het college bereid is tot onderhandelen over aankoop van de bezittingen van het comité. „In deze bezittingen", zo zal onder andere in de brief worden gesteld, „is voor tienduizenden guldens ge ïnvesteerd. Het comité zou het be treuren als deze waardevolle kle dingstukken en andere voorwerpen voor de stad Hulst verloren zouden gaan". „Nu hebben we helemaal niets meer in Hulst", verzuchtte een van de comité leden, toen was gebleken, dat er niets anders opzat dan tot liquidatie over te zeerste, dat twee comitéleden hadden gemeend het reeds zinkende schip te moeten verlaten, terwijl ook de ver tegenwoordigers van de plaatselijke V.V.V. zonder meer verstek hadden la ten gaan. Toch gingen er ter vergade ring nog stemmen op om te trachten de uitbeelding van het beroemde vos- senverhaal te behouden. Een voorstel werd gelanceerd om het „hele" land van Hulst bij de optocht te betrekken, maar daar had men weinig vertrouwen in, gezien de rivaliteit in de streek. Ook het idee om het de twee buurten te laten proberen, desnoods met een klei nere stoet, vond geen weerklank. T 'ten man De voorzitter van het Reinaertcomité, de heer J. H. Stolte, zette de nioeilyk- heden nog eens duidelijk aan het ge zelschap, dat nog geen tien man sterk was, uiteen. Slechts twee buurten, „Nieuw Hulst" en „Tivoli", bleken be reid aan een volgende sloetformering deel te „Voor de tweede maal schittert even wel het centrum van Hulst door afwe zigheid", zo moest de heer Stolte con stateren. Hij betreurde het verder ten f Advertentie) Laaiende Zuurbrand op de maag hoort ook bij tot het verleden bli de eerste Bennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rcnnies herstel len het evenwicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdovende substantie in de maag belandt, 'n Heer lijk middel, die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer zonder zorgen te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Vele bezwaren tegen hogere heffingen Landbouwschap (Van onze Haagse redactie.) In verband met de vele bezwaren, die by het Landbouwschap zyn ingekomen tegen de voorgestelde verhoging van de heffingen, heeft het bestuur gisteren besloten de begrotingspositie van liet Landbouwschap nader te bekijken. De behandeling van de begroting voor 1963, die op de agenda van de verga dering van gisteren stond, is daarom uitgesteld tot 14 november. Voorzitter Biewenga vond de begro tingspositie van het Landbouwschap bepaald niet gunstig. I-Iij zei, dat het bestuur voor enkele alternatieven staat, zoals vermindering van de sub sidies en minder werkzaamheden. Zouden de heffingen niet worden ver hoogd, dan zou het tekort over 1963 naar raming ruim f 960.000 bedragen. Offensief Welke club zal het vernietigende offen sief van Feijenoord onmiddellijk na de pauze hebben kunnen stoppen? Zeven volle minuten bombardeerden de Rot terdammers de veste van Servette. Schneiders dook als een tijger naar alle hoeken, hij stopte verschrikkelijke sto ten van de kleine Hordijk, van Kruiver en van Bennaars, hij zag tot zijn grote opluchting zelfs voor hem onhoudbare ballen vlak langs de paal suizen en één van teleurstelling met de hand naar het hoofd grijpende Hordijk hoorde zijn kop bal via de paal uitschampen. Maar in de zevende minuut juist voor de t.v.-uitzending over Neder land begon was het dan toch raak. Zo hard kogelde Bouwmeester uit een corner van Hordijk de bal op doel, dat Schneiders slechts half kon stoppen. Met twee, drie' reusachtige stappen beende Kruiver naar voren en deponeerde de terugspringende bal hoog in het Zwitserse doel: 1-1. Het veld was in een oogwenk over stroomd met honderden Rotterdammers die juichend en springend hun favorie ten omhelsden. Het was een compleet gekkenhuis en hoewel de verontruste Duitse speaker de aanwezige politie be val het terrein weer speelvrij te maken, duurde het minuten eer de referee het spel inderdaad kon laten hervatten. Steeds verder drongen onze landgenoten op, daarbij toch niet uit het oog verlie zend dat de ditmaal zo tam lijkende Makhoufi als een waakhond ver „voor" op de loer bleef liggen. En weer was daar Schneiders die vele malen redding bracht. Het regende corners op het Servette- doel en in een scrimmage verloor Schneiders zelfs de bal, die tenslotte door Pazmandy naast het doel werd deponeerd. Hoe het tenslotte in de verlenging ging weet men al. Feijenoord komt in de volgende ronde uit tegen de Hongaarse kampioen Vasa. (Advertentie) I DE ..HARDE" MATRAS MET-ALLE COMFORT VAN E*EN „ZACHTE" DRAKA ONTSTEMMING BIJ ZAKENLIEDEN Een aantal Goese zakenlieden en bedrijven hebben enige tijd gele den een brief van het college van b. en w. van Goes ontvangen, waarin lien om een bijdrage wordt verzocht in de kosten van verbe tering van het wegdek op de Oost- wal. Zelfs een Middelburgse zaken man, die gebruik maakt van deze voor verkeer afgesloten weg, is om een bijdrage verzocht. B. en w. van Goes hebben de zakenlieden destijds ontheffing verleend voor het rijden met een auto op de Oostwal, in hoofdzaak in verband met bevoorrading via de Oostwal van enkele panden in de Lange Vorststraat. In de brief wijzen b. en w. erop, dat de weg indertijd in hoofdzaak is aangelegd voor het voet gangersverkeer. „Mochten dan ook klachten uwerzijds ontstaan over dit wegdek, dan kunt U zich niet op ons beroepen over eventueel hieruit voort vloeiende schade", aldus het college. Het vervolgt: „Tengevolge van het intensief gebruik van ae Oostwal door zwaar verkeer zal wellicht in de toekomst deze wegverharding moe ten worden verbeterd. Het is mede uw belang, dat het wegdek ter plaat se in goede staat van onderhoud blyft verkeren. Gaarne zouden wij verne men of U in overleg met de medebe langhebbenden bereid bent bij te dra gen in de kosten van verbetering", besluiten b. en w. hun brief. verdubbeld. Verschillende zakenlieden betalen thans aan straatbelasting een bedrag van meer dan ƒ200,Ook al uit dit oogpunt gezien vinden de ont vangers van de brief het niet redelijk, dat de gemeente de kosten van herstel op hen wil verhalen. Desgevraagd verklaarde ons burgemees ter mr. F. G. A. Huber van Goes, dat nu en w. geen reacties op hun schrijven hebben gekregen, zij de belanghebben den hebben uitgenodigd voor een bespre king op het stadhuis. Deze bespreking wordt vanavond donderdag gehou den. „Er staat nog geen enkel bedrag vast als vergoeding. Wij willen in een bespreking de gevoelens van de betrok ken zakenlieden aftasten", aldus burge meester Huber, die verder verklaarde dat de gemeente minstens de helft van de kosten van het herstel zal betalen. Ontstemming Onder de 10 betrokken zakenlieden en bedrijven heeft dit schrijven enige ont stemming verwekt. Zij wijzen er op, dat vele anderen, zonder vergunning, even eens gebruikmaken van de Oostwal, evenals de verschillende diensten van de gemeente Goes -gemeentewerken, reiniging, plantsoendienst, de melk man, de bakker, de kolenman, doktoren enz. Men vindt het daarom onrechtvaar dig, dat b. en w. nu een bijdrage willen van de enkele mensen, die indertijd zo beleefd zijn geweest een vergunning te vragen. Verder wijst men er op, dat sedert enige tijd de straatbelasting is Montage binnen twee dagen klaar OPNIEUW torende woensdag hoog boven de huizen van Brui- nisse een machtige drijvende „Simson"-bok. In de stroppen daarvan hing 's morgens het rij- dek voor de brug over de nieu we schutsluis in de Grevelingen- dam. Later op de dag zweefde de strakke staalconstructie voor de balans van de brug boven de hoofden van de monteurs en een groepje nieuwsgierige mannen, nabij de Bruinisser vissersha- Het meest spectaculaire onderdeel van de b rugmontage over de nieuwe schutsluis voor dc Duivelandse wal heeft zich gisteren afgespeeld, nadat twee dekschuiten de staalconstructies van de N.V. Braat in Rotterdam de dag tevoren hadden aangevoerd. Bin nen enkele dagen is de brug over de sluis kant en klaar. Het eerste stukje van de parallelweg tussen het direc- tïekantoor van de Deltadienst kan er dan op aansluiten om de mannen van rijkswaterstaat, en de aanne merscombinaties een „raste oever verbinding" te geven met het ruim vier kilometer in de Grevelingen ste kende dijkgedeelte. Tot nu toe konden alleen voetgangers over de sluisdeuren van de ene kant naar de andere kant komen. Alle voertuigen, geruime tfld geleden met zolderbakken op de dam over de Plaat van Oude Tonge afgezet, wa ven verplicht daar te blijven. c de 110.000 kilo wegende brugplaat met zyn breedte van 15 meter kan men thans precies de importantie van de wegen over de Grevelingen- dam afmeten. Een royale snelver- keersweg met een parallelbaan aan de oostkant en over een groot ge deelte parkeerstroken. Op het ogen blik is de parallelweg al gereed tot aan de zuidelijke kop van de Greve- lingendam, waar hard wordt gewerkt aan de pylonen voor de kabelbaan over het sluitgat. Deze weg wordt voor het dienstverkeer gebruikt. Omzichtig tilde dc kranige bok gister morgen de brugplaat van de zolder schuiten. Enige tijd later lag het ge vaarte met zijn 18 cm dik houten dek, waarover nog een mastieklaag zal worden gelegd, op zijn plaats boven de betonnen sluiskoker. In middels was ook een begin gemaakt met het plaatsen van de twaalf meter hoge Hamei-stijlen, de twee stalen torens waarin het openen en sluiten van de brug via een tandradconstruc tie wordt geregeld, de loop van de middag hing de 65 ton zware balans voor de brug in de takels van de bolc. Langzaam maar zeker manoeuvreerden de mannen aan de driftige lieren het vierkante gevaarte boven zijn steunpunten. Morgen zal deze balans steil omhoog staan. Dan worden de bakken van het onderste gedeelte volgestort met honderd ton beton als ballast. Een volgend karwei in de montage van deze brug, waarover straks het ver keer van Schouwen-Duïveland zijn nieuwe route naar de Randstad Hol land begint, is het afstellen van de machines in de kelders van het sluis- complex. ge tijd geleden zijn de vier laatste leuren in de 181 meter lange en 16 meter brede schutsluis gehangen. Binnenkort kunnen ook de bedie ningshuisjes aan weerszijden van de sluis in gebruik worden genomen. In snel tempo is men inmiddels op het werkterrein begonnen met de bouw van woningen voor de sluiswachters Nog even en het kunstwerk, dat 3% miljoen gulden heeft gekost, kan kant en klaar voor weg- en scheep vaartverkeer worden opgeleverd. (Foto P.Z.C.) Omstreeks half twaalf gister- s morgen is de taxi van de on- iernemer v. D. uit Middelburg ,u!t eigen beweging" de Turf- kaai aldaar ingereden. De S chauffeur had de auto aan de S Turfkaai geparkeerd, maar s hij had waarschijnlijk vergeten de handrem aan te zetten. Toen 2} v. D. nog geen tien meter van ie auto verwijderd was, hoorde S hij een luide plons en hij zag S langzaam maar zeker de taxi S 5 ander water verdwijnen. Later heeft men de „watertaxi" op- getakeld, zoals de foto laat S S zien. (Foto P.Z.C.) S I I mmmmmmmm/mmmmm Pokken aan boord van Italiaans schip Tweehonderd passagiers en de beman ning van het Italiaanse passagiersschip „Africa" zullen tot zaterdag aan boord in quarantaine moeten blijven in ver band met een geval van pokken dat zich tijdens de reis van Zuid-Afrika naar Ve netië heeft voorgedaan en aan een 22- jarige Britse jonge vrouw het leven heeft gekost. 42 andere passagiers, die in Brindisi van boord waren gegaan, worden thans in Italië opgespoord. ZEEUWSE LERAREN BIJEEN Zenuwarts hield lezing Enkele tientallen leraressen en leraren van middelbare scholen in Zeeland we ten sedert gistermiddag meer over „neurotische en andere psychisch afwij kende verscliijnselen bij leerlingen van de middelbare school". Over dit onder werp hield de Bredase zenuwarts F. J. M. Schmidt die middag namelijk een lezing in het christelijk lyceum in Goes, waar de jaarlijkse contactdag voor de Zeeuwse leraren werd gehouden. In ruim anderhalf uur sneed de heer Schmidt zo veel onderwerpen uit de psychiatrie aan, dat zyn lezing het ka rakter droeg van een vluchtige be schouwing, die een leidraad kan zijn voor een verder beraden op en bestu deren van dit onderwerp. De heer Schmidt begon met een be kentenis: „Wel heb ik over deze ma térie voor tal van ouderverenigingen gesproken, maar nog nooit voor le raren". Globaal verdeelde hij de psychische af wijkingen in zes groepen: 1. organische zenuwziekten; 2. vormen van krankzin nigheid: 3. vormen van zwakzinnigheid; 4. psychopaten: 5. neurosen en 6. psy chosomatische ziekte. De psychische afwijkingen, waarmee leraren bij hun leerlingen te maken krijgen, behoren vrijwel uitsluitend tot de groepen drie tot en met vijf. Ook met vormen van zwakzinnigheid zal een leraar overigens nauwelijks te maken krijgen, omdat een leerling „meer dan middelbaar begaafd moet zijn om middelbaar onderwijs te kun nen volgen", aldus de heer Schmidt. Psychopaten kampen met een aangebo ren afwijking in temperament (driften, neigingen)- „Het is een soort stoornis in de grondslag van het karakter", al dus deze zenuwarts, „die zich ook bij middelbare scholieren kan openbaren in een te zwak of te sterk tempera ment, bijvoorbeeld op het sexuele vlak". Vaak is deze psychische storing erfelijk. Neurosen Nog de minst onaantrekkelijke zo men wil: meest aantrekkelijke groep van de psychische afwijkingen is: de neurosen. „Wees blij een neu rose te zijn", luidt de titel van een Engels boekje, vertelde de heer Schmidt, die erop wees, dat neu rosen juist tot de meest begaafden behoren. Vooral met deze 'psychi sche afwijking zullen ook leraren nog al eens te maken krijgen bij een leerling. Na een korte pauze sprak de heer Schmidt over de intelligentie van de jeugd. Vaak moet vastgesteld worden, dat een kind niet over voldoende intel ligentie beschikt om het middelbaar onderwys te volgen. „Het grote pro bleem is vast te stellen of het kind in derdaad onvoldoende intelligent is", al dus deze zenuwarts. Het is ook goed mogelijk, dat het „niet mee kunnen ko men" een gevolg is van neurotische remmingen of zomaar, omdat leraar en leerling niet met elkaar overweg kun nen. Intelligentie Vele talenten samen vormen de intel ligentie: de verbale intelligentie (sym bolen, begrippen, woorden), de moto rische intelligentie (objecten, het mon teren), de sociale Intelligentie (mensen, omgaan met mensen), de creatieve in telligentie en de droom- of onbewuste (onderbewuste) intelligentie. Intelligen tie is voor driekwart erfelijk en voor een kwart een zaak van milieu. Ook vertelde de heer Schmidt, dat uit een huwelijk van partners met beiden een hoog intelligentiequotiënt kinderen voortkomen i.iet een relatief lager i.q., terwyl omgekeerd een huwelijk van partners met een laag i.q. kinderen met een relatief wat hoger i.q. voortbren gen. Middenweg In de randstad Holland ligt gemiddeld het i-q. het hoogste, in Drente en delen van Groningen, Brabant, Overijsel en Limburg het laagst. Den Haag is de „knapste stad" met een gemiddelde van 104% en Den Bosch de „domste stad" met een gemiddelde van 96. Zeeland bewandelt de gulden middenweg: 100 tot 100%. Voor het middelbaar "onder wijs acht men in het algemeen een in telligentiequotiënt van 120 a 125 nood zakelijk. Tot slot sprak de heer Schmidt ook nog over de toelatingsexamens. Aan de discussie werd onder meer deel genomen door dr. J. L. P. Brants, in specteur van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. 's Ochtends hadden de leraren zich be ziggehouden met sectievergaderingen. In hotel Terminus werd een gemeen schappelijke lunch gebruikt. Geen eerste prijs in de sporttoto Voor de sporttoto van dit afgelopen, weekeinde zijn geen deelnemers, die alle dertien uitslagen juist hebben voorspeld. De eerste prijs groot f 155 738.wordt nu samengetrokken met het beschik bare bedrag van de tweede prijs f84.948. Dit totaalbedrag van f240.686 zal worden verdeeld over 27 deelnemers, die met 12 goede uitslagen uit de bus kwamen. Iedere winnaar ontvangt een nettobedrag van f7577,15. De 96 deelnemers die vijf gelijke spelen juist op hun .totoformulier hadden 'inge vuld verdelen f 42.474 en krijgen ieder ongeveer f443. Regeringsstandpunt overheidspensioen voorlopig bepaald De regering heeft thans haar standpunt inzake de samenloop van overheidspen sioen met het bodempensioen alsmede de aanpassing van de overheidspensi- oenen aan de salarisontwikkeling voor lopig bepaald. Een dezer dagen zal hiervan mededeling worden gedaan aan de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken. Na ontvangst van het ad vies van deze commissie zal de regering haar definitieve voorstellen terzake bij de Tweede Kamer indienen. Gezien de urgentie van deze aangelegenheden zal hiermee niet gewacht worden tot de in diening van het ontwerp van een nieu we pensioenwet. Dit zegt de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H- Toxopeus, in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Blom (p.v.da.), Ritmeester (v-v.d.). Van der Zanden (k.v.p.), Smallenbroek (aj.p en Beernink (c.h.u.). Aanzienlijke omzetstijging „Simon de Wit" De gang van zaken bij Simon de Wit N.V. gedurende de eerste negen maan den van 1962 wordt, zo heeft de directie medegedeeld gekenmerkt door een aan zienlijke styging der omzetten in het kruideniersbearijf. De in de loop van het jaar voornamelijk als gevolg van het tot ontwikkeling brengen van nieuwe activiteiten en de voortgaande modernisering van het wift- kelapparaat aanmerkelijk gestegen kos ten, konden hierdoor ruimschoots wor den gecompenseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9