draion Plattelandsvrouwen kregen in Goes veel over hun werk te horen AGENDA FORUMAVOND OPEN DEUR WALCHEREN ZUID-BEVELAND KORT HERVERKAVELINGSDUEL OVER GELDELIJKE REGELING MARKTBERICHTEN GROTE BELANGSTELLING VOOR KERK VAN SINT-CATHERINA G0ES-ZUID00ST KRIJGT EEN AANSLUITING OP KL0ETINGE DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Najaarsvergadering afdeling Zeeland Interessante tentoonstelling van provinciale dek- en diencommissie Enkele honderden leden van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvronwen, die woensdag in „De Prins van Oranje" te Goes hun provin ciale najaarsvergadering hielden, zijn in de morgenuren geconfronteerd met en kele belangrijke aspecten van het werk van de bond. In vijf-minuten praatjes, welke vertegenwoordigsters van de diverse provinciale commissies kleding, woninginrichting, handwerken, redactieraad, zang, internationale commissie en dek- en diencommissïe hielden, kregen de uit alle leden van de provincie aan wezige dames een uitstekend inzicht in het veelomvattende werk van de platte- landsvrouwenbond. De vergadering werd geopend door de presidente, mevrouw D. Kugel-Swart, die de aandacht vestigde op verschillen de problemen, welke net platteland be zighouden. Zij noemde o.m. de huidige snelle ontwikkeling van de mechanisatie in de landbouw, het probleem van het pendelen, de veroudering van de bevol king en de achteruitgang van het aantal middenstanders in de plattelandsdorpen. Volgens de presidente moeten de platte landsvrouwen ook aan deze vraagstuk ken aandacht schenken, omdat zij er di rect of indirect mee te maken hebben. „Wij maken deel uit van een kwetsbare dorpsbevolking", aldus mevrouw Kugel. Zij riep de dames op eens na te denken over de vraag, welke artikelen zij in de stad kopen en waarom zij dat doen. Te vens is het voor de plattelandsvrouw in teressant om na te gaan, welke midden stand men in zijn dorp heeft, betoogde spreekster. „De behartiging van de be langen van het platteland gaat ons allen aan", besloot de presidente haar ope ningswoord, Bondslied Meegedeeld werd, dat het bondslied van de Zeeuwse plattelandsvrouwen in de toekomst zal worden gespeeld op het carillon van Emmeloord. Een mededeling, die een applaus van de aanwezigen ontlokte. De medewer king van de Zeeuwse plattelands vrouwen werd ingeroepen voor het maken van kleurenfoto's van mensen in Axelse, Walcherse of Bevelandse klederdrachten. De foto's zullen door gfi buitenland. Het plattelandsvrouwenkoor van de af deling Goes en Omstreken en het man nenkoor uit Kapelle zullen maandag 22 oktober tussen 18.25 en 18.50 uur voor de radio optreden in een uitzending van de A.V.R.O. Nadat mevrouw Smits-van Hoven uit Wemeldinge verslag had uit gebracht van de algemene voorjaars vergadering van de landelijke bond in Utrecht, volgde samenzang onder lei ding van de provinciaal secretaresse, mej. A. v. d. Leeden uit Goes. Alle afdelingen in Zeeland bleken in te stemmen met de voorgenomen contri butieverhoging, welke uitgaat van de landelijke bond. De contributie zal wor den gebracht van 6,75 op 8,50 per jaar. De provinciale kas zal er 1,50 per lid „beter" van worden. In het kort werd voorts nog gesproken over de al gemene najaarsvergadering, die volgen de week woensdag in Rotterdam wordt gehouden, Tal van Zeeuwse plattelands vrouwen zullen de vergadering bijwonen. Commissies Bijzonder iuist gezien van het be stuur was het op de agenda plaatsen van vijf-minuten praatjes door ver- tgenwoordigsters van de provinciale' commissies. „Het bestuur is van me ning, dat de werkzaamheden van de commissies meer onder de aandacht van de leden moeten worden ge bracht", lichtte de presidente toe. De aanwezigen kregen hierdoor een uit stekend inzicht in het brede arbeids veld. dat de Zeeuwse plattelandsvrou- wenbond bestrijkt. Ter vergadering werden mededelingen gedaan over de op 1. 2 en 3 november Openbare verkoping van woonhuis In het café „Nimrod" te Kamperland werd maandagavond 15 oktober ten overstaan van notaris J. J. W. Klop uit Kortgene in het openbaar verkocht, het woonhuis en schuurtje aan de Veerweg 64 te Kamperland met het erfpachts- rccht van de grond, groot 4,53 are, voor de erven van wijlen de heer A. Clement. De hoogste inschrijver was de heer N. Houterman te Colijnsplaat met fSOO. Koper werd de heer J. C. Noordhock voor een bedrag van f 1625, -. KERKNIEUWS NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te" Nijmegen, vacature J. Sprei, toezegging: H. Altena te Apel doorn; beroepen te Eemncs Buiten: B. G. A. van der Wiel tc Elburg; beroepen te Schoourewoerd: T. Langerak te Vin- keveen; beroepen tc Musselkanaal: M. Jorritsma te Vriescheloo; benoemd tot bijstand in het pastoraat te Ankeveen: ds- W. II, van den Berg, emeritus predi kant te Foudgum v.a. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te South Gippsland. Victoria. Australië (Reformed Church): W. van Wijk te Hoogvliet; beroepen te Wijckel en te Zoutkamp; F. B. Fennema, kandi daat to Warns (Friesland); bedankt voor Pernis, vacature J. H. Halsema: M. Grashoff te Bleiswijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Broek onder Akkcnvoude: F. Bakker te Driebergen en P. van Zonne veld te Bennekom; bedankt voor Schie dam en Zutphen: M. H. Nieuwenhuijscn te Amsterdam-West. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Deventer: R. J. Vóórhaar te Vroomshoop. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Borssele: A. F. Honkoop te Goes. Rijd veilig in het verkeer met EEN BRIL DOCKHEER BELLAMYPARK 38 VLISSINGEN Middelburg Electro: De schrik van de onderwereld, 7.30 uur, 18 Jaar. Vllsslngen Alhambra: Bittere rijst. 20 uur, 18 Jaar. Lux or: De molen van de ver steende vrouwen, 20 uur, 18 Jnar, fines - Grand: Bittere rijst, 20 uur, 18 jaar. Uergcn op Zoom Roxy: De familie Trapp, 20 uur. a.l. Luxor: Mijn dochter mijn minnares, 20 uur. 18 Jaar. in Wemeldinge te houden tentoonstelling van bloemen, grassen en dergelijke. De dames werden opgewekt een bezoek te brengen aan deze unieke expositie. Aan deze bijeenkomst was een tentoonstel ling verbonden van de provinciale dek en diencommissie, die een vijftal ge dekte tafels had neergezet, zoals ontbijt, lunch, warme maaltijd feestelijke war me maaltijd en kindertafel. Een en an der was mede dank zij de hulp van en kele Goese middenstanders opgezet, zo dat de dames een goede indruk kregen hoe zij op aantrekkelijke wijze de tafel kunnen opmaken. Het middagprogramma betekende en kele uren ontspanning voor de platte landsvrouwen. Het poppentheater „De Schelleboom" onder leiding van Cia van Boort, bracht een vrolijk poppenspel, ge titeld: „De appels en de vrouwen", waaraan de Zeeuwse plattelandsvrou wen veel plezier beleefden. MIDDELBURG ARNEMUIDEN Afdeling Groene Kruis bestaat zestig jaar Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan had de Open Deur-commissie te Middelburg woensdagavond tijdens een bijeenkomst in de Gouden Poorte enkele ingezetenen verzocht een forum te vor men, dat geruime tijd aandacht heeft besteed aan vragen, die over twee onderwerpen werden gesteld. „Het voor en tegen van televisie in het huisgezin" en „De vrijetijdsbesteding in verband met de vrije zaterdag". Het forum stond onder leiding van de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drïjber; voorts maakten er deel van uit mevrouw E. StufkensLodewijk, drs. P. Boer, de heer M. I. van Houte, dr. L. P. Roeg- holt, de kunstschilder Piet Rijken, de heer W. de Ruijter en ds. M. Enker, die er als voorzitter van de Open Deur commissie in zijn openingswoord op wees, dat deze forumavond wil de monstreren hoe wijd de deuren van de kerk openstaan. Over de eerste „T.v.-vraag": Of door de televisie de passiviteit in de hand ge werkt wordt, werd opgewekt gediscussi eerd. Het forum concludeerde, dat er in het algemeen een gevaar voor passivi teit bestaat, vooral in de eerste- expe rimentele jaren. Men achtte het bijzon der belangrijk, dat men leert kijken naar de programma's, terwijl men die tevens moet leren selecteren. Over het algemeen achtte het forum de televisie een belangrijk middel voor vorming en algemene ontwikkeling. De meerder heid was niet zozeer bang voor een fu neste invloed op de jongere jeugd. „Als het gebodene hun petje te boven gaat. is de interesse voor het programma toch verloren", zo luidde de stelling van die meerderheid. Ook over de tweede vraag: „Moet de t.v. de mensen geven wat nodig is of wat gewenst is?" ontstond een gedach- tenwisseling, waarbij het forum als beste weg aangaf: meer dan een pro gramma, waarbij naast het „entertain ment" ook de cultuurprogramma's een kans moeten krijgen. Het tweede onderwerp, de vrije-tijdbe- steding, was aanleiding voor de forum leden om zich onder meer bezig te hou den met de vraag waarom vele mensen op die vrije zaterdag toch werken. De vraag kwam niet tot een volledige be antwoording, maar over het algemeen was het forum toch wel overtuigd van het nut van de vrije zaterdag, met name in het belang van de gezinsband, die op zondag verstevigd kan worden. VLISSINGEN TOVIDO" speelde voor bejaarden Dezer dagen gaf de mandolinevcreni- ging „TOVIDO" in de recreatiezaal van het Vlissingse bejaardentehuis een con cert. Onder leiding van de heer Meul- meester brachten de leden van de ver eniging een aantal aantrekkelijke num mers ten gehore. Directrice zuster J. W. A. Bijl bedankte dirigent en leden na afloop van het programma. De bejaar den zelf beloonden de „TOVIDO"-leden met een hartelijk applaus- CRESCENDO HEEFT NIEUWE DIRIGENT Met ingang van 15 oktober, heeft de eer ste vlissingse accordeonvereniging „Crescendo", de heer G. D. Audenaerdt benoemd tot dirigent. De heer Aude naerdt is momenteel accordeonlcraar aan dc „Stichting Zeeuwse Muziek school" en studerende voor hel: einddi ploma voor accordeon en piano aan het conservatorium te Tilburg. De verf oktober, haar toenmalige dirigent, de heer Joos- se, onder leiding gestaan van de waar nemend directeur de heer C. Labruyère. Met deze benoeming hoopt de vereni ging, welke het laatste jaar ook te kam den heeft gehad met vermindering van iet ledental wegens vertrek naar elders, weer op. te mogen bloeien. verband met deze benoeming zullen repetitieavonden in de voormalige Willem III aan de Oranjestraat 's maan dags worden gehouden. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 9 oktober t.m. 15 oktober zijn aan het bureau van de ge meentepolitie te Vlissingcn de volgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd: enkele rijwielen, autopeds, diverse sleu tels, portemonnees, padvindersriem, sjaal, kindersokje, snoer parels, rol- schaatssleutel, schooletui, gymschoe nen, driekleurenvulpotlood, bedelarm- bandje, damealiandschoen. Aan het bureau zijn inlichtingen te be komen omtrent de adressen waar de volgende voorwerpen zijn te bevragen: padvindersriem, bril, dameshandschoen, damesvest. bedelarmbandje. pakje kin derzakdoekjes, kanarie, sjaal, dames handtas, portemonnee, plastic tusjc en parkiet. Burgerlijke stand VLISSINGEN Bevallen: M. M. de Rijke—Hoogcsteger. d.; E. N. Haasdijk—Arends. z.; N. Leemburg— Huijbrecbt, z.: A. Louwerse—Snijder, d.; E. J. Hermes—Griep, z.; H. C. Frejd—Hefjncn. z.: M. de Wispelaere—Start, z.: M. M. C. Buk- kensTournool], d. Ondertrouwd: A. van Rijswijk, 38 j. en G. A. Pluijmers, 24 J.; C. L. Holclce, 22 j. en .T, Keersemaker. 20 j.: J. de Kam, 19 j. en J A, Hubregtse, 20 j. Getrouwd: G. E. Snip, 27 en E. C. A. M. Pyckevet. 20 j.; A. Kamphuis. 22 J. en A. J. Rosier, 21 j J. Mulder. 64 J. en C. Jasperse, 67 j.: W. H. Kosten. 24 j. en T. W. van de Grijp, 21 J.: G. J. J. Jansen, 25 j. en S. Rits, 26 j.; M. J. van Zweoden, 24 J. en G, M. A, Poelje, 21 j. Overleden: P. C, de Bakker. 72 j.; P. W. C. Lok, 18 j.; E. Andviessen, 01 j. e.v. M. van Heese. vereniging heeft sedert vorig jaar ber, na het vertrek naar elders van De vereniging „Het Groene Kruis" te Arnemuiden zal op 26 oktober aan haar leden een jubileumavond aanbieden in verband met het 60-jarig bestaan der vereniging. Het Groene Kruis is te Arnemuiden een begrip geworden. Praktisch alle gezin nen in Arnemuiden zijn lid van deze vereniging. Zuster A. P. A. van der Klooster, draag ster van de zilveren medaille Oranje Nassau heeft te Arnemuiden in dienst van „Het Groene Kruis" baanbrekend werk verricht onder zeer moeilijke om standigheden. Het bestuur van het Groene Kruis heeft ook op materieel gebied niet stil gezeten. Er is een heel complex van gebouwen gekomen. Het magazijn werd gebouwd in 1930 onder voorzitterschap van wijlen J. J .van Doeselaar, onder voorzitter schap van de heer J. J. Huijssen werden nog bijgebouwd een verpleegsterswoning in 1949, het badhuis in 1956 en een me disch centrum in 1959. Alle gebouwen staan naast elkander aan de Zuidwal en mag .als de trots van de gemeente be schouwd worden. Gunning bestrating De gemeente Arnemuiden heeft aan de firma Boone en Besuijen te Oostkapelle de aanbesteding gegund van de bestra ting van de Molenweg vanaf Molenweg 83 tot vóór de Molen met aan de linker zijde een trottoir. Hierin is ook begre pen de bestrating van de Roelses weg met de uitkomende stenen van de Molen weg. Verder zal men in het tuindorp een nieuwe straat aanleggen met een weg- breedte van 6 meter met aan beide zij den trottoirs waarin ook de oprit naar de haven begrepen is. De 1 meter hoge ligusterhagen in het tuindorp zullen dan verdwijnen. Dit alles werd gegund voor de prijs van 98.350.—. AAGTEKERKE C.J.V. GESTART MET HET WINTERWERK Het winterwerk van de C.J.V. van de ring Walcheren werd zondag geopend met een kerkdienst in de Nederlands hervormde kerk te Aagtekerke. Voor ganger was ds. Wapenaar van Grijps- kerke, voorzitter van de Provinciale Commissie C.J.V-Zeeland. Na afloop van de kerkdienst hield men in het ver enigingsgebouw Amicitia een gezamen lijke broodmaaltijd. Om 7 uur werd de vergadering weer ge opend met samenzang; een forum onder leiding van de districtssecretaresse me juffrouw R, Hertog en de districtssecre taris de heer Jac. Sinke kreeg vele ac tuele vragen betreffende het jeugdwerk te verwerken. Het forum werd gevormd door mejuffrouw Koene, jeugdouderlinge te Grijpskerke. mevrouw Wapenaar, 2e voorz. Ring Walcheren C.J.V. te Grijps kerke, de heer Roelse, clubleider C.J.V. te Domburg, de heer Bimmel, voorzitter Binnenschepen botsten in monding buitenhaven Maandagmorgen deed zich in de mon ding van de buitenhaven te Hansweert een aanvaring voor tussen twee Bel gische binnenschepen: het motortank schip „Turquoise" en de „René". De „Turquoise", die leeg van Antwerpen kwam, botste bij het binnenvaren van de haven tegen de geladen „René". Bij deze aanvaring liepen beide schepen schade op: het tankschip roerschade, terwijl de „René" schade aan de voor steven opliep. Voor verder onderzoek zijn beide schepen de vluchthaven in gevaren. Opbrengst Zeeuwse Collecte Met medewerking van de verschillende vrouwenorganisaties bracht de „Zeeuwse Collecte" in Wissenkerke, Kamperland Geersdijk liet totale bedrag van 991.40 op. LAATSTE NIEUWS Zware brand in Hilversum In de afgelopen nacht is een hevige brand uitgebroken in een restaurant (De Boer's ijssalon) aan de Groes In het centrum van Hilversum. Het pand brandde als een fakkel. Toen het blusslngswerk in volle gang was en vele honderden Hilversummers naar het centrum waren gestroomd om de spectaculaire brand gade te slaan, viel plotseling de voorgevel van het pand met een enorme klap voorover. Het puin kwam op een meter afstand van het publiek terecht. Een brandweerman slaagde er niet in tijdig opzij te sprin gen. Hij werd getroffen door het val lende puin en moest gewond aan benen en rug per ambulance naar het zieken huis worden vervoerd. Het gehele Hilversumse brandweerappa raat kwam in actie om uitbreiding van de brand te voorkomen. Omstreeks één uur was men het vuur meester. GOES Filmavond N.C.R.V. Vrijdag 2 november a.s. zal de film dienst van de Ned. Chr. Reisvereniging in „Slot Ostende" te Goes een interes sant toeristisch kleurenfilmprogramma vertonen onder de titel: „Wintersport, subtropen... en verder". Men zal onder meer beelden te zien krijgen uit Zwit serland, Brazilië, Israël, Joego-Slavië en Spanje. HANSWEERT Turnvereniging „Sportlust" hield jaarvergadering Maandagavond hield de gymnastiek vereniging „Sportlust" te Hansweert onder voorzitterschap van de heer Boon haar jaarvergadering in het zijgebouw van het dorpshuis „Kaj Munk". De secretaresse, mevrouw Verhage-Potter, memoreerde de belangrijkste gebeurte nissen voor de vereniging van het af gelopen jaar. Hieruit bleek dat „Sport lust" weer op een gezond verenigings jaar kan terugzien. De uitvoering was goed geslaagd, waardoor zich weer ver scheidene donateurs hadden aangemeld en het o.a. financieel mogelijk werd om een eigen vlag te gaan voeren. De jon geren hadden dit jaar voor het eerst deelgenomen aan een wandelwedstrijd, uitgeschreven door de P.Z.C., en daar van de eerste prys behaald in Goes. Uit het financiële verslag van mevrouw Kole bleek, dat de vereniging ook op dit punt weer winst had geboekt. De aftredende bestuursleden, de heer Boon, voorzitter, en mevr. Wagenaar, secretaresse, werden weer in dezelfde functies herkozen. De plannen voor het komende vereni gingsjaar bestaan uit het organiseren van een filmavond, waar de „Ned- Sportfederatie" een kleurenfilm zal vertonen van de „Olympische Spelen 1960" met commentaar van de heer Spaak. Eind januari 1963 hoopt men weer de uitvoering te kunnen geven en omdat de gymzaal nu uitgerust zal worden met de benodigde en goede turntoestellen, zal in de toekomst ook deelgenomen worden aan de vaardig- heidsproeven van de „K.N.G.V.". Bij de rondvraag werd er nog eens op gewezen dat de vloer van de zaal ge vaarlijk glad is en dat hierdoor al ver scheidene valpartijen zijn ontstaan die tot op heden goed zijn afgelopen, maar men zal toch contact opnemen met het gemeentebestuur om te trachten ook herin verbetering te krijgen. Winkelweek „HAWIC0" De Hansweertse winkelierscombinatïe .Hawico" houdt van vrydag 19 tot en met zaterdag 27 oktober een winkel week. Aan de klanten zullen bij de boodschappen een aantal lootjes worden verstrekt, afhankelijk van het bedrag, dat zij besteden. De trekkingen van de C.J.V. te Middelburg, de heer De Haan, wachtmeester R.P. te Aagtekerke. Ds. Van Boven uit Middelburg, die de sa menkomst in Amicitia geopend had, sloot ook de vergadering. Onder de vele belangstellenden bevonden zich ook ds. en mevrouw Duisterhof van Aagtekerke. Zowel wat het naar voren gebrachte als wat de opkomst aangaat, kan de Ring Walcheren terugzien op een goede start van het winterwerk 19621963. Op zon dag 11 november "s middags om half drie wordt in de hervormde kerk te Oostkapelle een gebedsdienst gehouden -'oor het werk van de C.J.V. loterg zijn op zaterdag, dinsdag, donder dag en zaterdag. De uitslagen zullen worden bekendgemaakt in de etalages van de deelnemende winkeliers, met uit zondering van de trekking op donder dag. De uitslag zal men op die dag aan de weet kunnen komen tijdens een ca baretavond met bal na in zaal „Zeelandia". Deze avond zal worden verzorgd door het cabaretgezelschap Martens uit Breda. Voor de kinderen tot en met 15 jaar is er aan deze winkel week ook een wedstrijd verbonden. Zij zullen namelijk de namen van de poppen in de etalages moeten aanvullen waar van alleen de eerste letter staat ver meld. OVEZANDE Uitslag schieting op de liggende wip Uitslag van de schieting op de liggende wip gehouden door de boogsehuttersver- eniging „Willem Teil" te Ovezande. Ie zijvogel: C. Remijn, Spes Nostra, Ove zande: le bovenkal: J. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande; 2e bovenkal: P. Rentmeester, A.DiJM., Kwadendamme; le onderkal: mevr. Steenaart, A.D1.M,, Kwadendamme; le klep: Jac. de Baar. Willem Teil, Ovezande; 2e klep: W. de Wilde, Juliana, Oudelande; 3e klep. A. de Jonge-Rijk, Willem Teil, Ovezande; 4e klep: P. Rentmeester, A.D.L.M., Kwa dendamme; 5e klep; J. Doene, Willem Teil, Ovezande; 6e klep: Jac. Smalle- gange, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; meeste kleine vogels: mevr. Steenaart, A.DJLi. M., Kwadendamme. Uitslag schieting gehouden door Spes Nostra: Hoofdvogel: P. Verheijke, Zorgvliet, El lewoutsdijk; le zijvogel: G. Remijnse, Juliana, Oudelande: 2e zijvogel: P. Pan- tus. Zeelandia, Ovezande; le bovenkal: H. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande; 2e bovenkal: P. Rijk, Vios. 's-Heeren- hoek; le klep: J. de Rijke, Edele Hand boog, Oudelande: 2e klep: W. de Jonge. A.D.L.M., Kwadendamme: 3e klep: H. Koene, Spes Nostra, Ovezande: meeste kleine vogels: L. de Jonge, Concordia, 's-Heerenhoek. R.-K. VROUWENBOND OPGERICHT Tijdens een bijeenkomst in de St.-Agnes Nijverheidsschool te Ovezande heeft men een plaatselijke afdeling van de r.-k. vrouwenbond opgericht. Tijdens de oprichtingsvergadering werd mevrouw Wöstmann gekozen als voor zitster, terwjjl mevrouw Rijsingen vice- voorzitster werd. Secretaresse werd mej. Ph. de Jonge, penningmeesteresse mevr. De Winter-de Jonge en bestuurslid mevr. Priem-Van Tiggelén. Tevens zal men trachten een lid van de reeds bestaande boerinnenbond op" te nemen. Tijdens deze bijeenkomst hield pater Pontenagel uit Goes een lezing. Zeeuwse Collecte De Zeeuwse Collecte te Ovezande heeft 196.85 opgebracht. Rechtbank Middelburg „Ruiling" met of zonder gevolgen COÜP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Aardappelen 12—14, Andijvie 1523 per kg. Bloemkool IA, 6 St. 4362, 7 st. 3210, Bloemkool IXA: 6 st. 2442 per stuk. Dubb. bonen I 1.18—1.23, II 74—1.13, Pronkbonen 73—78, Kassnijbonenl.46—1.64, Rode kool 10 —15, Gele kool 816, Groene kool 9—15 per kg. Sla II 12 per stuk. Spinazie 61, Spruiten IA 53—76, 1LA 40—51, IB 63, ID 74—76 per kg. Komkommers 60/70 43—46. 50/60 36—40, 40/50 30—34 per stuk. Prei 21—31 per kg. Selderij 7—3 per bos. Grote peen 8—13. Uien 1316. Witlof IA 1.20—1.29. IIA 92—1.10, IB 1.08— 1.15, nB 74—86 per kg. Aanvoer 22.000 kg. Frankenthalers 1.531,71, Black Alicante 1.38 —1.48 per kg. Tomaten AI 3.60, BI 3.303.65 Cl 3.20 per bak. Cox's Orange Pippin IA 61 —82, LB 50—64, IC 33—50. James Grieve IA 45—54, IB 48—54. IC 44—50. HA 40—47, HB 39 —43. HC 33—38. Ellisons Orange IA 45—51. IB38—54. IC 35—43. Transp. de Cronsels LA 3942, IB 36—38. Bonne Louise d'Avranche IA 50—62, IB 38—57, IC 32—40. Beurrè Hardy IA 62—74, IB 62, IC 52—61. Conference IA 43 56, IB 39—55. IC 37—52, IIA 36—37, IIB 34— 40. HC 30—37, Leglpont IA 47—54, IB 35-^18, IC 36—37, IIA 46—50, IIB 37—42, IIC 21—36. Aanvoer fruit 195.000 kg. VEILING KAPELLE. 17 oktober. Bramen 2 116. 3 58. Goudrenet 1 85 50. 80 51,2052,10, 75 49-50—50. 70 46.60— 47.30. 65 40, 2 85 47. 80 48. 75 47. 70 43, 65 38— 40, 2 D 31, grof 35—37, fijn 26. Cox's Orange Pippin 1 80 71, 75 69.74, 70 71—75, 65 62,60— 65.50. 60 49,90—50.65, 55 34—36, 2 d 26, grof 40—42, fijn 24. Bramley's Seedling 1 90 35. 80 40. 70 33. 2 d 24. Laxton Superbe 1 80 31. 75 33. 70 36. 65 34, 60 27. 2 d 24. grof 35. Glorie van Holland 1 80 38, 75 41. 70 4142. 65 34, 2 7 531, 70 32. 65 30. 2 d 27. grof 24—29. fijn "L, James Grieve 1 75 44. 70 47. 65 39. 2 d 30. grof 2829. fijn 24, idem Neuman 1 75 45. 70 46, 65 41. 2 d 38. Legïpont 1 70 54, 65 57, 60 42, 2 65 51, 60 45, 2 d 20. grof 29. fijn 13. Doyenne du Cornice 1 75 90—91, 70 96. 65 90, 2 75 82—86, 70 88—92, f»5 78—90, 60 70—74, 55 46—57, grof 63—67. fijn 36—43. rijp: 1 70 100. 65 97. Saint Remy 1 75 24, 65 24. 2 d 18, fijn 15. Zwijndr. wijnpeer 1 60 25. 55 25. 50 19. 2 d 9. grof 13. fijn 7. Br. Hardy 1 70 78. 65 66. 60 58. 2 70 68. 65 64, 60 54, 55 43. 50 30. fijn 26—23. Br. Alex ander Lucas 1 75 55. 70 58, 65 50. 2 d 27. grof 13, fijn 9.50. Conference 2 65 53. 60 61. 55 54, 2 d 25. grof 32. fijn 22, rijp 2 65 51. 2 60 49. 55 40. Triomphe de Vienne grof 27, fijn 16. Bonne Louisse 1 60 63, 55 59, 50 41, 2 d 28, grof 40. Emile d' Heijst 1 60 16, 55 14, 2 d 8.50. fijn 7.50. Maagdepeer 2 65 18, 60 18. 55 18. grof doordraai, fijn doordraai. Kroet- appelen gepl. 24, val 21. Goudrenet val 24. Verpakt fruit: Lobó 1 70 61, 65 53. BI. druiven 1 141—144, extra 149—154, 2 126— 135. Groene noten p. kg 1 3863. Noten p. st. 1 0.50—2.50. Aardappelen 1 10, 2 8. Groenten: Kropsla 3.50 10. Snijbonen 112120. Dubb. bonen 42—81. Uien 3.50. Bloemkool 1139, Rode kool 11. Sav. kool 10. Prei 27—29. Witte kool 9.50. Spinazie 22. Andijvie 16—22. Witlof 80—82. Kroten 4.50—7.50. Tomaten AB 1 39—44, AB 25—38, C-CC 25—33. Advertentie LICHT-ZACHT-WARM - SOEPEL De Tilburgse advocaat mr. J. II. Jacobs heeft woensdag tijdens de behandeling van een herverkavelingszaak voor de Middelburgse rechtbank waarvoor mr. Jacobs als gemachtigde optrad voor de Doniburgse landbouwer A. W. het principe verdedigd om op het moment, waarop vonnis gewezen wordt, de per spectieven van het herverkavelingswerk in guldens om te zetten. „Waarom zou den we de werkelijkheid negeren, nu deze op tafel ligt", betoogde mr. Jacobs tot bet rechtbankcollege, dat gepresi deerd werd door mr. F. van Empel. Mr. A. J. van der Weel, die het woord voer de namens de Iierverkavelïngscommissïe, was het hiermee niet eens. Niet het hui dige moment, maar de periode waarop de toedelingsiüst van de geldelijke rege ling ter visie gelegen heeft dat was in 1955 was volgens de Middelburgse advocaat het ogenblik, waarop de ver goedingen geregeld hadden moeten wor den. De Domburgse landbouwer, wiens twee pachtpercclen van De V. en mej. T. van P. bi] de herverkaveling waren vervan gen door een perceel van de erven De B,. had aanvankelijk geen schadevergoe ding ontvangen, omdat de herverkave- lingscommissie van mening was, dat deze „ruiling" geen geldelijke gevolgen opriep. Later was de commissie bereid gevonden om over 6 jaar een schade vergoeding toe te kennen voor 1.70 ha. Mr. Jacobs achtte het niet juist, dat slechts over die periode schadevergoe ding was toegekend. Voorts wees ny er op, dat de erven De bezwaren hadden tegen de wijze van Indeling. Deze familie wilde namelijk de grond zelf in gebruik nemen. Vol gens mr. Van der Weel zou dat eerst ,n 1958 bekend zijn geworden. Nadat beide gemachtigden hun standpunt op uitvoerige wijze verdedigd hadden, be paalde de president de uitspraak in deze zaak op 14 november a.s. Ook het echtpaar M. uit Biggekerke was het niet eens geweest met de gelde lijke regeling, die in de toedelingslijst was bekendgemaakt. Hun voornaamste bezwaar betrof een drainage, die dooi de herverkaveling was uitgevoerd, maat niet op voldoende wijze. Mevrouw M. betoogde, dat zy en haar man nu voor te grote kosten zouden komen te staan om de gehele drainering in orde te bren gen. Zfl verzocht daarom deze zaak als een buitengewoon geval te willen zien. Dat wilde de herverkavelingscommissie zeer zeker, verklaarde mr. Van der Weel. maar de commissie kan dit werk niet uitvoeren en wilde evenmin de kos ten voor haar rekening nemen. Ook hier volgt de uitspraak op 14 november. De landbouwer J. A. P. was blijven zit ten met een oude sloot, die hij in zijn oude perceel nooit gehad heeft. Doordat hij deze waterloop moet „schonen", heeft hij er niets dan schade van, verzekerde P. de rechtbank. De herverkavelings commissie heeft echter 303 aftrek in rekening gebracht. In totaal bleek, dat reeds 1670 in mindering gebracht is. „Dan blijft er toch niet zo griezelig veel meer voor U over", betoogde mr. Van Empel, die ook in deze zaalc op 14 no vember a.s. vonnis zal wijzen. Opgravingen nabij Oostbwg Vele bezoekers, ook uit België MARKT MIDDELBURG. 17 oktober. Tomaten A 1 2.35, A 2 2.20, B 1 2.40. B 2 200. C 1 1.68, C 2 1.50. Fruit: Appelen. Glorie van Holland 70-75 41—43, 65-70 38—42, 2 D 25—28, 3 grof 27, 3 fijn 14—24. Cox 3 grof 45-46, 3 fijn 18—28. Goudrenet 75-85 49, 3 fijn 38. Peren: Confe rence 65-70 48, 60-65 40—46, 55-60 35. 3 grof 33—39, 3 fijn 17—28. Legipont 60-65 40—41, 55-60 31. Druiven: Frankenthaler 2 149, BL Alicante 1 135. 2 110155. Ananasmeloen 38—65. Bloemkool 3 per kist 1814. 4 p. k. 21—41, 6 p. k. 11—31, 8 p. k. 11—22. Komkommers groen: 75-op 25, 60-75 13—27, 50-60 14—30. 40-50 12—14, 35-40 10—16, krom per kg 15. Andijvie 1 39. 2 18. Sav. kool 1 23, 2 22. Prei 1 29, 2 31. Kroten per kg 13—18. Sla 519. Kassnjjbonen 123—336. Snijbonen 54 7L Witlof A 2 125—129. B 2 107. Spinazie 39 —45. Postelein 2450. Pronkbonen 63—75. Dubb. bonen 77—121. Waspeen 1425. Breek- peen 8—16. Witte kool 7—17. Boskroten 8. Knolselderij 15—23. Rode kool 7—16. Uien 818. Bospeen II17. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 18 oktober. Exportgarnalen, aanvoer 3452 kg, 85116. handelsgarnalen, 1323 kg. 83114. Schar 428 kg Bot 140 kg. Wijting 206 kg. Tong 54 kg. Paling 1 kg. Rog 16 kg Visie ver 5 kg. Tarbot 5 kg. Kabeljouw 3 kg. Sprot, puf, 2500 kg. Onges. vis 3 kg. - VEILING GOES. 17 oktober. Export- en ïndustrieveiling. Cox's Orange Pippin 1 80-85 71—78. 75-80 73—82. 70- 75 71—82, 65-70 62.60—73. 60-65 51.40—57. 55-60 35—40, 2 D 27. Glorie van Holland 1 75-80 39, '0-75 41. 65-70 35. 2 D 23. Goudrenet 1 95-100 52. 90-95 53. 85-90 52. 80-85 51. 75-80 50. 70-75 47. 65-70 42. Legipont 1 70-75 54. 65-70 57, 60-65 56. 55-60 39. 2 D 23. 2 75-80 46. 70-75 48, 65-70 50. 60-65 48. 55-60 38. Doyenne du Co- 80-35 86. 75-80 93, 70-75 96, 65-70 87, 2 D 71, 2 80-85 82, 75-80 84, 70-75 87, 65-70 81. Conference 2 70-75 48. 65-70 49. 60-65 49—47. 55-60 41—43. 2 D 26. Br. Alex Lucas 1 80-85 43. 75-80 54. 70-75 57. 65-70 49. 2 D 19. Div. appels val 20. geplukte kroet 23. Div. peren feroet doordraai. Totale aanvoer hard fruit 6600 kisten. Gewone veiling. James Grieve 1 80-35 43, 75-80 47. 70-75 46. 65-70 42. 2 70-75 38—40. 65- 70 44. 2 D 24—33. grof 36, fijn 20—27. Ailing- Pippin 1 75-80 32—36, 70-75 33—34, 65-70 30 —36. 60-65 25—30, 2 D 23, grof 23—24, fijn 15 —20. Laxton Superbe 1 80-85 32. 75-80 36. 70- 37. 65-70 30. grof 22. fijn 17. Br. Hardv 10-65 55. 2 D 29 Cox's Orange Pippin grof -51, fijn 20—22. Glorie van Holland grof 28. fijn 27 Goudrenet grof 42. Bonne Louisse d' Avranches 1 60-65 62. 55-60 56. 50-55 43. 2 D 28. grof 44. fijn 28. St. Remy 1 65-70 23— 24. 2 D 16—20. grof 19—22. fijn 13. Confe rence grof 28—34. fijn 1322. Doyenne du Co rnice grof 40—61. fijn 2425 Legipont grof 30, fijn 12—13 Br. Alex Lucas grof 19. fijn 10. Groenten. Bloemkool A 1 36—46. A 2 35—48. 3 1 27—35. B 2 19—26. afw. 12—26. Kropsla 2 i—lO. C 1 47. Meloenen 17—57. Komkom- ners B 10. C 14. Wortelen tl—27. Kroten 5. Tomaten A 3341. B 35—44. C 25—33 Uien 4—8. Prei 20—28. Witlof A 2 125, B 2 104. Wittekool 4—8. Rode kool 1 17. 2 5—8. Gr. kool 1 20, 2 719. Veldsla 61. Andijvie 1 1317. Dubb. pr. bonen 2 8086. 2 B 57 3 47—56. Stoksnijbonen 1 130. Druiven 112—142. VEILING BERGEN OP ZOOM. 17 oktober. Andijvie 1!16. Sla 3.5015.50. Spinazie 3957. Bloemkool 1153. Bospeen 16—28. Waspeen 9—30. Slamb. dubb. pr. 59 111. Snijbonen 81116. Siaakpr. 85106. Spruiten 21131. Prei 17—27. Rode kool 7—12. Witte kool 8—18. Sav. kool 7—9. Tomaten 25 -56. Komkommers 1035. Kroten 613. Cox Orange 2178. James Grieve 1960. Ellisons 1963. Glorie van Holland 24—35. Transpa rant 2143. Goudrenet 224!. Br. Hardy 27 64. Legipont 1138. Conference 2343. Br. Alex Lucas 1242. St. Remy 923. William i—29. Br. Clairgeau 16—21. EIERNOTERING BERGEN OP ZOOM. Eiernoteringen van de coöp. Wouwse melkin richting Bergen op Zoom, ingaande donder dag 18 oktober. Prijsklas 0 16 ct„ 1 15 ct., 2 14 ct 3 13 ct„ 4 11 cent. VEILING KRABBENDIJKE. 17 oktober. Appels: Cox's Or. P. 1 80-85 70, 73—78. 70-75 73, 65-70 63—64, 60-65 54, 15, 2 D 24, 3 gr. 52. Div. appels 3 fijn 25. kroel 17. val 17. Peren: Conference 2 65-70 49, 60-65 43, 55-60 41, 2 D 26. 3 fijn 24. kroet 6. B. A. Lucas - 80-85 39. 75-80 48. 70-75 52. 65-70 43. 2 D 13. 3 grof 17. 3 fijn 6. Tri de Vienne 3 grof 31, 3 fijn 8. kroet 11. VEILING ST.-ANNALAND. Uien 40-70 19.31—19.59. bonken 18.10—18.40;.. drielingen 2620,24, picklers 26.15, aanvoer 178 ton. Er blijkt meer dan gewone belangstel ling te bestaan voor de kerk van St. Catharine, naby Oostburg, waarvan, zo als gemeld, de vorige week toevallig een stuk fundering bloot, kwam toen een dragline een sloot moest graven langs een nieuw aangelegde weg. Van alle kanten komen de mensen op de fiets, op de brommer, met de auto, vaak met vrouw en kinderen, Iqjken. Zelfs meerdere auto's uit België, streek is immers het vroegere Vlaande ren. De kerk van St. Catherine is reeds eeuwen verdwenen. Deskundigen in België wisten wel ongeveer waar de kerk gestaan had, maar boven de grond was er °;een spoor meer van tc ont dekken. Nu, achteraf, komen allerlei „gegevens" los. Ja, men had, bij diep ploegen, al vaak grote bakstenen om hooggehaald en ook wel doodsbeenderen gevonden. Maar als dan met een brede armzwaai wordt aangeduid waar die bakstenen omhoog kwamen, dan moet RONDVRAAG GEMEENTERAAD GOES Parkeren op Markt schept 's zaterdags problemen Het bouwplan zuid-oost te Goes krijgt een aansluiting op de Buys Ballotstraat te Kloetinge. Dit deelde burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes woensdag avond de raad mede naar aanleiding van een vraag van de heer M. Haas donk (v.v.d.). De heer Haasdonk drong er bh" het col lege van b. en w. op aan de Willem Zel- leweg of de Breitnerstraat door te trek ken tot de Buys Ballotstraat. Hierdoor zou dit bouwplan veel beter ontsloten worden, terwijl vele bewoners van de minder drukke overweg bij Kloetinge gebruik zouden kunnen maken om de ryksweg over te steken. De voorzitter verklaarde, dat de ge meente Kloetinge plannen uitwerkt in deze richting. Over 'dé grond verkoop is reeds overeenstemming bereikt tussen Kloetinge en de eigenares, wist mr. Huber te vertellen. Dc heer Haasdonk sneed voorts het parkeerprobleem op de Grote Markt aan gedurende de zaterdagmiddag. Volgens hem zouden meer auto's kunnen parkeren hij noemde een aantal van 20 tot 30 als de kra men in de breedte op de markt zou den worden geplaatst. Toegezegd werd, dat zfln suggestie zal worden bekeken. Voorts drong dit raadslid aan op een betere drainage in plan zuid. De heer A. Maljaars (s.g.p.) vroeg het college te willen bezien of de grond, welke de gemeente in eigendom ver werft voor woningbouw, mogelijk ge durende de periode van aankoop tot net tijdstip van de werkelijke bouw kan wor den uitgegeven als volkstuintjes. De burgemeester verklaarde, dat b. en w. dit punt zullen bekijken. Op een andere vraag van de lieer Maljaars deelde mr. Huber mede, dat van het Verificatie Bu reau een rapport is ontvangen over de reorganisatie van de gemeentelijke ad ministratie. Het college wacht thans nog op een aanvullend rapport om definitief zijn standpunt Le bepalen. men eigenlijk toch wel aan de juistheid van de „gegevens" twijfelen. Deskundi gen zeggen in een dergelijk geval ech ter nooit direct dat de inlichtingen on juist zijn. Alleen archeologisch onder zoek kan uitmaken of dit soort aanwij zingen juist is of niet. Een serieus on derzoek kost echter geld, en vaak meer geld dan er beschikbaar is. Dus wordt er dan niet gegraven. Deze kerk in St. Catherine of de ze kerk ook aan deze heilige was gewijd is niet bekend heeft waar schijnlijk wel iets te maken gehad met de verering van de Heilige Catherina van Alexandrië die in het jaar 307 werd onthoofd omdat zij 50 heidense wijsgeren in Alexandrië tot hei christendom had bekeerd. Toen men haar op een rad met scherpe ijzeren punten had gelegd om haar daarop dood te martelen, brak het rad. Daarna werd ze onthoofd. Het is niet uitgesloten dat haar gebeen te is overgebracht naar de berg Sinai. Zeker is, dat de pelgrims haar eredienst naar het westen hebben verbreid van uit het Sinaïgebied. Een belangrijke fac tor kan hierbij ook zyn geweest, dat ei zeer veel Vlamingen aan do kruistoch ten hebben deelgenomen. Vragen Heeft de oudste grafschildering in Sint-Bavo in Aardenburg, waarop i Catharina van Alexandrië met het rad is afgebeeld iets te maken met het reeds lang verdwenen Sint Catharine (of Cathelyne) Kunnen eventueel op te graven grafzerken tot waardevolle conclusies leiden? Wanneer en door wie is deze kerk ge bouwd? Zijn er in deze kerk net als in Aardenburg beschilderde graven Zyn uit eventueel te vinden skeletten gevolg trekkingen te maken omtrent het be volkingstype uit die rijd op deze plaats Allemaal vragen die dezer dagen reeds worden gesteld maar waarop nog geen antwoord kan worden gegeven. Alleen opgravingen kunnen misschien het antwoord geven. Nagekomen advertenties. Heden overleed on verwachts in de hope des eeuwigen levens onze lieve zwager en oom in de ouderdom van 81 jaar en 9 maan den, de heer ADRIAAN DE JAGER. Kapelle: M. C. Markusse W. Markusse-Rouw Wolphaartsdijk: M. J. E. Kloet- Markusse A- \V. Kloet N.- en St.-Joosland: C. Markusse M. W. Markusse- Hage N.- en St.-Joosland: J. J. Markusse M. Markusse- Wijkhuijs Kapelle, 17 oktober 1962. Van der Biltlaan 57. Heden overleed na een langdurig en geduldig gedragen lijden onze feliefde vader, be- uwd- en grootvader JAN WILLEM PIEl'ER BOK, weduwnaar van Jansje Buurman, in de ouderdom van ruim 82 jaar. Uit aller naam, Familie Bok Vlissingen, 17 oktober 1962, Bonedijkestraat 5. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 20 oktober a.s. om 11.30 uur vanaf het sterfhuis Heden overleed onverwachts, in de hope des eeu wigen levens, mijn lieve man, de heer ADRIAAN DE JAGER, in de ouderdom van 81 jaar en 9 maanden. Zijn diepbedroefde vrouw: E. L. de Jager-Markusso Kapelle, 17 oktober 1962. Van der Biltlaan 57. De begrafenis zal plaatshebben op vrijdag 19 ok tober op de algemene begraafplaats te Kapelle. Vertrek sterfhuis om 2 uur. Liever geen bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5