Prinses Beatrix nabije en op reis naar het verre oosten 0p 15 naar mei de stembus Blaasjesziekte van nu heel iets anders dan infectie van 1960 KLANKBORD Bouwers willen vóór 1 mei naar Nederland In november uitslag verwacht van een tweede onderzoek naar zogenaamde Planta-ziekte Open een nieuw koffie-tijdperk VROUW ZAT 15 JAAR IN KELDER OPGESLOTEN Russen lanceren Kosmos 10 NAZI LEEFDE ONDER EEN VALSE NAAM EN TROUWDE TWEEMAAL Vanmorgen vertrek van Soesterberg Verkiezing Tweede- Kamerleden Charge tegen links DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERKLARING VAN DR. SIMONS TEGENGESPROKEN (Van onze Haagse redactie) Ingewijden in de geneeskundige hoofdinspectie wijzen de conclusie af van de Amsterdamse huidarts dr. R. D. P. G. Ph. Simons dat de Planta-margarine niet de oorzaak kan zijn geweest van de blaasjes epidemie van twee jaar geleden omdat de blaasjes, die thans optreden, precies dezelfde zijn. Er is geen enkel wetenschappelijk bewijs dat ook de oorzaak dezelfde is, aldus een bevoegde zegsman, die daaraan toevoegde: „Men kan ook door verschillende oorzaken verkouden worden". De blaasjes noemde hij een huidaandoe ning, welke sinds jaar en dag bekend is en regelmatig terugkomt. Weliswaar is de wetenschap er nog nooit achter ge komen wat gewoonlyk de blaasjes ver oorzaakt (weersomstandigheden, voe dingsstoffen, etc.), maar in ieder geval is al wel duidelijk, dat de oorzaken van nu en van 1960 moeten verschillen. Er is dit jaar geen sprake van een epi demie. Er zijn slechts enkele tientallen Sersonen bekend, die de blaasjesziekte ebben. In 1960, toen honderdduizend personen waren aangetast, moest wél gesproken worden van een epidemie, bovendien bleek dat de zieken van toen allen Planta hadden gegeten. Men blijft er derhalve bij dat de epidemie van 1960 veroorzaakt is door de Planta. Dr. Simons twijfelt sinds lang aan de schadelijkheid van het anti-spatmiddel. Ook heeft hij kritiek op de wijze waarop in 1960 het onderzoek naar de oorzaken van de blaasjesziekte is gevoerd. In de „Geneeskundige Gids" van maart jJ. heeft hij zijn twijfel en kritiek in een uitvoerig artikel onder woorden ge bracht. Bezwaren Onze zegsman neemt het dr. Simons kwalijk dat deze in zijn artikel in de „Geneeskundige Gids" onthullingen heeft gedaan over een geheime brief, welke de minister van sociale zaken en volksgezondheid aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen en waar in. volgens ds. Simons, wordt terug gekomen op de stelling dat de blaas jesziekte van 1960 veroorzaakt moet zijn door het anti-spatmiddel in de Planta omdat hetzelfde spatmiddel een epidemie veroorzaakt zou hebben in Berlijn in 1958. De samenhang tussen de Berlijnse epi demie en die in Nederland is door de minister van sociale zaken en volks gezondheid lange tijd gebruikt als een van de bewijzen van de schuld van anti- spatmiddel en dus van de Planta. „Deze zaak is voor de bewijsvoering Een deskundige, die destijds meewerkte van de schuld van Planta als verwek- aan het onderzoek naar de oorzaken 1 ker van de blaasjesziekte van 1960 on- van de blaasjesepïdemie in 1960 ver- belangrijk. Door deze zaak als be- klaarde ons thans te erkennen dat dr. langrijk naar voren te schuiven ver- Hij heeft dit artikel, dat tot dusverre alleen in de kleine kring van betrok kenen met de afwikkeling van de Planta-affaire de aandacht had ge trokken, algemene bekendheid gege ven door het aan te halen bjj zijn verklaring van enkele dagen gele den dat de blaasjesziekte van nu ge lijk is aan die van 1960. Deze verkla- 's niet overal in goede aarde ge ring 1! vallen het anti-spatmiddel de verwekker van de blaasjes is geweest. Bij proeven is dit inderdaad nog niet bewezen. Hij zei het aan de andere kant echter geheel eens te zijn met de verklaring van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid dat het epidemiologisch (statistisch) bewijs van de samenhang tussen de Planta-ziekte en de Planta- consumptie als geleverd moet worden beschouwd. „Wie Planta at kreeg de blaasjes wel, wie geen Planta at, kreeg ze niet. Zelfs al zou het gebruikte anti-spatmiddel niet de oorzaak zijn geweest, dan was er iets anders in de Planta, welke als verwekker van de blaasjes is opgetre den". Onthullingen Simons het wetenschappelijke recht heeft er aan te twijfelen of in 1960 groot" men vooral ook de juridische twijfel aan de schuld van Planta". In dit verband zij erop gewezen dat dr. Simons een van de vijf deskundi gen is geweest, die door de rechter commissaris van de rechtbank in Rot terdam, belast met het vooronderzoek in de zaak tegen de Unilever, was aangewezen rapport uit te brengen over de schadelijke werking van de omstreden Planta. Van Nelle's Nieuwe mélange Vers gemalen Vacuum-in-pak GESPIERDE KINDEREN. De bekende Engelse zwemster Anita Lonsborough, winnares van een gouden medaille op de Olympische Spelen in Rome, Euro pees kampioene, kampioene van Britse Gemenebest en wereldrecord houdster stopt na november met de wedstrijdsport. In Perth zal zij In no vember Engeland nog vertegenwoordi gen op de kampioenschappen van het Gemenebest, maar daarna houdt zij er definitief mee op. De reden? Anita, die nu 21 is, vindt dat zwemmen meer een sport voor goed gespierde kinderen van 13, 14 en 15 jaar is geworden. UNIEKE OVERTREDING. Een Lon- dense rechtbank heeft twee Canadezen beboet wegens dronken zwemmen. De 22-jarige Gary Anderson en de 23-j; ge Joel Scott kregen ieder een boete van 20 pond sterling, omdat zij gewei gerd hadden uit de Theems te komen, waar zij onder de invloed van alcoholi sche drank, aan het zwemmen waren. Er moest een motorboot van do rivier politie aan te pas komen om hen op het droge te brongen. Nieuw onderzoek De officier van justitie te Rotterdam deelde ons terzake mee het rapport van de commissie, waarin dr. Simons zitting heeft gehad, een jaar geleden te hebben ontvangen, maar nog niet tot het uitbrengen van een dagvaarding tegen de Unilever te kunnen overgaan omdat hg wacht op het rapport van „een ander deskundig onderzoek". Waar dit andere onderzoek over gaat wilde hij niet zeggen. Hjj verklaarde te verwachten in november met de zaak rond te zijn. Het leek hem onwaarschijn lijk dat de Planta als zodanig en niet het anti-spatmiddel het (nieuwe) cri terium zou zijn van de „bezwaren" te gen de Unilever. Een woordvoerder van het ministerie van justitie zei ons in dit verband dat de minister de Planta-affaire wel volgt, maar het al of niet uitbrengen van een dagvaarding tegen de Unilever in de eerste plaats een zaak acht van het eigen beleid van de rechterlijke macht, in dit geval de officier van justitie in Rotterdam. Een Bulgaarse dorpsarts heeft een gruwelijke vondst gedaan, meldde een dagblad uit Sofia. Hij ontdekte in een smerige kelder een uitgemergelde geestelijk gestoorde vrouw, die daar vijftien jaar terug door haar ouders was opgesloten. Zij hadden dit gedaan omdat hun dochter, die haar verkering met een jongen uit het dorp had moe ten verbreken, tekenen van krank zinnigheid ging vertonen. Volgens de arts was het meisje lijk bleek en niet in staat om rechtop te staan. Het vuile haar hing tot op de knieën en haar nagels waren vier tot vjjf centimeter lang. Haar lichaam en de rafels waarmee zij het bedekte, krioelden van ongedierte. De ouders reikten haar voedsel door een getra lied luik, en zij sliep op de kale vloer. Dekens had zij niet, aldus de arts. Rusland heeft gisteren de 10e van een serie onbemande kunstmanen gelan ceerd, waarmee men de ruimte bestu deert. De nieuwe satelliet is de Kosmos- 10. Bekend is gemaakt dat de instrumenten prima werken. De kunstmaan draait in 90,2 minuut om de aarde, op afstanden variërend van 190 tot 375 kilometer van de aarde. Met de uitvoering van het ruimteprogram Kosmos, bestemd om ge gevens ten dienste van de bemande ruimtevaart te verzamelen, werd maart van dit jaar begonnen. Problemen in Nieuw-Guinea POGING om NIEUW CONTRACT MET U.N.TLA. AF TE SLUITEN Een viertal bouwmaatschappijen, dat op het ogenblik op Nieuw- Guinea verschillende werken ir uitvoering heeft, heeft gezamenlijk aan de „Untea" de wens te kennen gegeven nieuwe contracten af te sluiten. Hierin zou de clausule moeten worden opgenomen dat de werkzaamheden uiterlijk in april van het volgend jaar mogen wor den beëindigd, ook al zou men dan nog niet gereed zijn met de op drachten. Teneinde de onderhandelingen over de ze ingewikkelde kwestie met de „Untea" te voeren, hebben de maatschappijen enige juristen uit Nederland laten over komen. Zoals bekend heeft de „Untea" zich bereid verklaard dc lopende contrac ten voor bouwwerken van het Neder landse gouvernement over te nemen. De bouwmaatschappijen vrezen even wel dat zij daardoor tevens gebonden zijn om de onderhanden zijnde wer ken, die in mei van het volgend jaar niet gereed zijn, af te maken, het geen zy gezamenlijk weigeren. Tot de belangrijke werken die zeker in mei 1963 nog niet gereed zullen zijn, behoren het gebouw voor de Nieuw-Gui nea Raad in Hollandia, de bouw van de nieuwe oceaansteiger tc Biak. het hof van justitie in Hollandia en de aanleg van een sportcomplex te Fak-Fak. De bouwsom voor al deze werken be draagt in totaal ongeveer 6% miljoen gulden. De onderhandelingen, die gisteren zijn begonnen, hebben voornamelijk ten doel het oude contract uit te breiden met de clausule dat de maatschappijen vóór mei van het volgend jaar in de gelegen heid te stellen de bouwwerkzaamheden te beëindigen en het materiaal uit Nieuw-Guinea weg te voeren. Overigens liggen bijvoorbeeld de werkzaamheden voor het gebouw van de Nieuw-Guinea Raad in Hollandia reeds sinds 1 oktober geheel stil, omdat de Papoea-arbeiders zijn vertrokken. Een winterjaie met vaste leap van zwar te met bruine mohair uit de collectie van Morland. Getoond door Isabel Ba- bians/ca en gezien in Londen. Als een elcgant-gekledc man dan staat er op het etiket een altijd elegant blijft... magisch woord: Dat etiket met de olifant garandeert een ijzeren kwa liteitscontrole op stof en verwerking. Daarom: met Terlenka heeft u altijd zeker heid op voortreffelijke kle ding. op zorgeloos plezierig dragen lange, lange.tijd yelerleï>,Y/al i teïten ert prijs klasse.' MEVR. ANNE SINGER IN LAREN OVERLEDEN In de nacht van dinsdag op woensdag is in Laren op 83-jarige leeftijd overleden mevrouw Singer-Brugh, weduwe van de Amerikaanse kunstschilder William Singer. Na de dood van haar echtgenoot in 1943 woonde mevrouw Singer te La ren. Zij bracht steeds de zomermaanden door op haar landgoed te Olden in Noorwegen. Aan haar geboorteplaats Hagertown (Verenigde Staten) schonk de overlede ne een ziekenhuis- Een niet minder vorstelyk geschenk was in 1954 dat aan de gemeente Laren: het Singer-museum met concertzaal, waarvoor zij de Singer Memorial Foundation stichtte. Nog vorig jaar schonk zij benodigd ka pitaal voor uitbreiding van dit museum onder meer voor twee zalen voor de Jaap Dooyewaard-collectie. Het mu seum te Bergen in Noorwegen werd eveneens bedacht. Mevrouw Anne Singer was officier in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder in de Orde van St. Olaf van Noorwegen en draagster van de zilveren anjer. Zaterdag wordt haar stoffelijk over schot opgebaard in de Singelzaal van het Singermuseum in Laren (N.H.) Woensdag 24 oktober om vier uur zal daar een uitvaartdienst worden gehou den. Het stoffelijk overschot wordt don derdag 25 oktober per vliegtuig overge bracht naar Noorwegen, waar het zal worden bijgezet in de kapel van het landgoed „Balheim" te Olden aan de Noordfjor4 waar ook haar echtgenoot reeds rust. Indonesische minister Moh. Yamin overleden De Indonesische regeringsradio heeft woensdagavond meegedeeld, dat de mi nister van voorlichting, prof. Moh Ya min, is overleden. Behalve minister van voorlichting was Moh Yamin in het Indonesische kabinet tevens plaatsvervangend premier, minis ter voor speciale zaken en coördinator tussen de regerings-instanties. Hij speel de een rol in de revolutie van 1945 en heeft sedertdien vele ambten bekleed, Onder andere was hij verscheidene ke ren minister, o.a. van justitie. PROCES TE KOBLENZ Bigamie Onderwijzer Wilke studeerde theologie De rechtbank in Koblenz heeft gis teren in het proces tegen 12 leden van de voormalige Gestapo en S.S. het verweer gehoord van de 52- jarige onderwijzer Arthur Wilke, die beschuldigd wordt als officier! van de S.D. 3000 personen om het leven gebracht te hebben. Luid snikkend deelde Wilke de recht bank mede: „ik erken als mijn schuld het feit, dat ik geloofde dat mijn vader land nooit iets misdadigs van mij zou eisen". Hij zei wijsbegeerte, oude talen en theologie gestudeerd te hebben en tot op heden zich te hebben beziggehou den met „evangelische theologie". In 1935 was hij echter uit de kerk getreden. In 1938 was hij lid geworden van de S.D. Wilke verklaarde alles geprobeerd te hebben om ingedeeld te worden bij de gevechtstroepen, maar dat hem dit ge weigerd was. In 1942 had hij opdracht gekregen zich naar Minsk te begeven, in het door Duitsland bezette gedeelte van de Sowjet-Unie. Naam van broer Na de ineenstorting van het derde rijk had hy kans gekregen aan boord van een onderzeeër uit Duitsland te vluchten, maar had hiervan afgezien. In plaats hiervan had hij zich tegen over de Engelsen die hem gevangen jaar lang had hij onder de naam van Walter geleefd. Als Walter werd hij door een denazificatie-hof vrijgespro ken en nam zijn oude beroep weer op, dat toevalligerwijze ook door Walter was uitgeoefend. E H.K.H. prinses Beatrix ver trekt vanmorgen om 8 uur van het vliegveld Soesterberg voor haar reis naar het Na bije en Verre Oosten, waarbij zij een bezoek zal brengen aan Perzië, Pakistan, India, Thailand, Philippijnen, Hong kong en Japan. Het doel van deze semi-officiële reis is in de eerste plaats onze banden met deze landen te ver sterken. Daarnaast is het verlan gen van de prinses om door per soonlijke kennisneming, zoveel als in de beschikbare tyd mogelijk zal zyn, inzicht te krjjgen niet alleen in de cultuur van deze landen, maar voor alles ook in wat daar, in het bijzonder op sociaal, op voedkundig, administratief en technisch gebied wordt onderno men en gepresteerd. Daartoe hoopt de prinses met de verantwoordelijke leidende perso nen, maar ook met jongeren te spreken en hun zienswijze te ver nemen. Het eerste bezoek geldt Perzië, waar de prinses morgen zal aankomen. Dit bezoek zal in het teken staan van de aardbe vingsramp, die dit land kortgele den heeft getroffen. Deze ramp was aanleiding tot uitstel van het staatsiebezoek, waarbij de prinses, fle koningin en de prins zou ver- fezellen. Koningin en prins willen oor dit bezoek van hun oudste dochter, op persoonlijke wijze nog maals hun deelneming betuigen. De prinses zal de rampgebieden bezoeken om ter plaatse zowel de gevolgen van de aardbeving in ogenschouw te nemen als hetgeen tot leniging van de nood en tot herstel wordt ondernomen. De zuster van Z.M. de Sjah. prinses Shams, voorzitster van liet Per zische Rode Kruis, zal de prinses daarbij van voorlichting dienen. Pakistan Van Perzië vertrekt prinses Bea trix naar Pakistan, waar zij op 23 oktober zal aankomen. In Ra walpindi, Pakistans hoofdstad, zal de prinses in de eerste plaats de president Ayoub Khan ontmoeten. In Lahore staan gesprekken met de gouverneur van die provincie op het programma, ais ook bezoe ken aan onderwijsinstellingen en contacten met jongeren. Ook zal de prinses daar en elders niet al leen monumenten en bezienswaar digheden uit het verleden van deze oude beschaving ook de ontwikki moderne bouwwerken, heden tot stand worden gebracht. Hierna volgt nog een kort ver- blyf in Karatsji, ook voor gesprek ken met verschillende persoonlijk heden, terwyl de prinses daar evenals bij baar verdere bezoeken de gelegenheid wil hebben tot ontmoeting met daar verblijvende landgenoten. India De reis wordt begin november voortgezet naar Delhi, waar een soortgelijk programma ten behoe ve van de prinses voor haar be zoek aan het uitgestrekte India zal allereerst gesprek! ten mot de president dr. Radjak- risjnan, met minister-president Nenroe, met parlementsleden, pro fessoren, studenten. Voorts zal het inhouden bezoeken aan scholen, sociale instellingen en ontwikkelingsprojecten, die ge deeltelijk met Nederlandse hulp tot stand komen. Uiteraard ook zullen de rijkdommen en kunst schatten uit het cultureel en re ligieus zo rijk verleden van India worden bezichtigd. De prinses zal ook manifestaties van toneel en dans bijwonen. Thailand In Thailand is prinses Beatrix de fast van de koning. Haar gast eer stelt een programma in het vooruitzicht, dat de prinses zijn land in de veelheid van zijn be langwekkende aspecten zal leren kennen. Hier zal de prinses tevens de oorlogsgraven bezoeken, waar ook zovele Nederlanders begra ven moesten worden. De liefderij ke verzorging van deze graven door de Thailandse bevolking be tekent een bijzondere band met ons land. Philippijnen De reis wordt dan voortgezet naar de Philippijnen, waar de prinses een bezoek zal brengen aan presi dent Maoapagal. Ook hier staan bezoeken aan instellingen en or ganisaties op sociaal en onderwijs gebied weer op het programma. Na een kort particulier bezoek aan Hong Kong zal de prinses op 30 november, wederom per K. L.M., in Tokio aankomen, waar zy door Z.M. de keizer ontvangen zal worden. Met een verblijf van een week in Japan vindt liet of ficiële reisprogramma zijn afslui- ting. In 1948 was hij hertrouwd zonder eerst gescheiden te zijn van zijn eerste echt genote, die nu in Oost-Duitsland woont, lijn tweede vrouw en de kinderen uit ijn tweede huwelijk kenden hem als Valter Wilke, tot zijn arrestatie in 1959. De drie kinderen uit zijn eerste huwelijk die later bij hem in Stederdorf kwamen wonen, noemden hem „oom Walter" Van de zijde van het openbaar ministerie is vernomen, dat een aanklacht tegen Wilke wegens bigamie wordt voorbereid. Verdaagd Het proces is verdaagd tot maandag. De zittingen zullen slechts op de eerste drie dagen van iedere week worden gehou den, de overige dagen zal de rechtbank besteden aan een bestudering van docu menten en een afschrift van het getui genverhoor. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen op vijftien mei 1963 worden gehouden, zo.heeft de rege ring besloten. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus gisteravond in de open bare vergadering van de commis sie voor binnenlandse zaken mede gedeeld. De minister deelde verder mede, dat de daarmede samenhangende wijzigingen in de grondwet deze week wel bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. De regering is voornemens de leeftijds grens voor het actief lciesrecht terug te •rengen tot 21 jaar. Zij is van oordeel dat in de leeftijdsgrens voor het passief kiesrecht voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (30 jaar) voorshands Teen wijziging moet worden gebracht. Minister Toxopeus zei voorts dat hij voorshands niet voornemens is het ver binden van lijsten der verkiezingen weer mogelijk te maken. Deze lystverbindin- Ten waren wel mogelijk toen de Tweede Camer nog 100 leden telde. De minister herinnerde eraan, dat de minister-president bij de onlangs gehou den algemene politieke beschouwingen reeds bezwaren had geopperd tegen net weer mogelijk maken van verbinding van lijsten. NIET INGEWIKKELD achtte het van belang het voor de kiezer niet te ingewikl moet worden gemaakt. Het is helaas niet zo, aldus Se minister, dat alle kie zers weten waar zij bij het kiezen aan toe zijn. Publikaties van verbonden lijs ten betekent geenszins dat de kiezers dan ook weten wat dit betekent. VOORZITTER COMMISSIE PROBLEEMGEBIEDEN GEÏNSTALLEERD De nieuwbenoemde voorzitter van de interdepartementale commis sie voor de probleemgebieden, ir. J. W. Wellen, is gistermorgen door de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé geïnstalleerd. Ir. Wellen, directeur-generaal van de landbouw, werd benoemd in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer H. Oosterhuis. De commissie adviseert dc regering over de sociale planning in de probleemgebieden en over de coördinatie terzake op rijks- Het Wereldgebeuren D°. zuela zyn weer rnoeilykheden. Het is eigenaardig, maar in het Zuldameri- kaanse land van de aardolie is het in de laatste maanden van het jaar vaak roe rig. De revoluties van de afgelopen twintig jaar begonnen bijna allemaal in het najaar en ook nu hangen weer don kere wolken boven Caracas. Oorzaak van de huidige onrust in het land is een actie van de regering tegen de linkse oppositie. President Betan- court heeft strenge maatregelen bevo len tegen de communistische partij en tegen de revolutionair linkse beweging, die met de communisten tegen de westers-georiënteerde regering samen spant. President Betancourt heeft het hooggerechtshof verzocht de commu nistische partij en de linkse beweging buiten de wet te stellen. Tegen de lei ders van de twee partijen zal een aan klacht worden ingediend wegens het aansporen tot verzet tegen het wetti ge gezag. Aan deze stap van de president is een grootscheepse actie tegen de communis ten en hun linkse vrienden voorafge gaan. Overal in het land zijn razzia's gehouden en arrestaties verricht. Bij ie actie heeft de politie van Betan court een goede vangst gedaan. In de staat Lara arresteerde men Fabricio Ojeda (34), de Fidel Castro van Vene zuela, een van de belangrijkste tegen standers van de president. U dl de Caraïbischi uitstapjes nogal revolutionaire ideeën mee, die de regering van president Be tancourt bepaald niet aanspraken. De lolitie liet Ojeda echter met rust al tad ze hem graag ingerekend, omdat hjj zo hoog van de Cubaanse toren blies want Ojeda was lid van het parle ment- En de parlementaire onschend baarheid is zelfs voor een doortastend man als president Betancourt heilig. Zijn regering steunt bovendien op de le den van de Christelijk Sociale Partij en dat is een beweging die grote waar de hecht aan de democratische verwor venheden. Vandaar waarschijnlijk dat de president het hooggerechtshof heeft ingeschakeld bij zijn strijd tegen de re volutionaire partijen. Algemeen had men verwacht, dat Betancourt heel ei genzinnig zijn tegenstanders zou heb ben uitgeschakeld door middel van een presidentieel decreet. In de kringen van de Christelijk Sociale Partij werd evenwel heftig geprotesteerd en de christelijk-sociale ministers dreigden zelfs uit het kabinet te treden, wan neer de linkse parlementsleden zouden worden ontslagen. Om een crisis te voorkomen heeft Be tancourt daarna afgezien van di recte maatregelen. De rechter zal nu over het lot van de communistische en revolutionaire parlementsleden beslis sen. Voor Ojeda maakt dit al niets meer uit. Hij had reeds zijn ontslag als parlementslid genomen. Dat maakte het voor de politie dus mogelijk deze oud-journalist te arresteren. In zjjn ontslagbrief schreef Ojeda in dertijd, dat hij niet langer deel wenste uit te maken van een college, dat toch maar een wassen neus bleek te zijn. Hij maakte de regering bekend met zijn nieuwste plannen: net als zijn vriend en voorbeeld de premier van Cuba inder tijd zou hij zich in de bergen terugtrek ken, een guerillaleger op de been bren gen en de heren ministers in de kortst mogelijke tijd uit hun huizen en depar tementen verjagen. Het was erg vrien delijk van Ojeda dat hij dat van te voren bekendmaakte. Een verrassing was het natuurlijk niet, want na éen van zijn pelgrimages naar Cuba was Ojeda al eens in de straten van Caracas ver schenen in het uniform van Castro's militie. Hij demonstreerde op die ma nier zijn romantische bewondering voor de Cubaanse communisten. Direct nadat Ojeda zich in de bergen had teruggetrokken nam de rege ring haar tegenmaatregelen. Reeds wa ren in de dorpen op het platteland wachtbrigades van bewapende boeren opgericht om eventueel het begin van een revolutie onmiddellijk te kunnen signaleren en de kop in te drukken. Die wachtbrigades waren er bijzonder op gebrand om Ojeda gevangen te nemen, 'e revolutionaire leider had buiten de ze boeren gerekend, toen hij zich bui ten zijn schuilplaats in het gebergte waagde. Hy kwam naar een dorp om er aanhangers te winnen voor zijn sub versieve acties, maar vond er alleen maar tegenstanders. De boeren sloten Ojeda op en waarschuwden de politie, die haar arrestant in triomf naar de gevangenis van Caracas overbracht. Daar heeft Ojeda nu de tijd om te filo soferen over zijn revolutionaire bewe ging. Zijn Cubaanse koorts was hevig maar duurde kort. President Betancourt heeft dezer dagen het Venezolaanse volk op de hoogte ge steld van de actie tegen de linkse poli tici. In een radio- en televisierede zette hy met nadruk uiteen welke gevaren er schuilen in de praktijken van de linkse partijleden. De regering is vastbesloten om eens en voor altijd een eind te ma ken aan de terreur, die geleid wordt vanaf de banken van het parlement, verklaarde de president, die voorts zeer nadrukkelijk ontkende, dat hij onder druk van het leger handelde. Het leger, dat ook in Venezuela een machtige fac tor in de politiek is, zou volgens hard nekkige geruchten aandringen op ont binding van het parlement. Leger en regering van Venezuela zijn sterk westers-georiënteerd. Vene zuela is een van Amerika's vooruitstre vende bondgenoten in het conflict met Cuba. Als het aan Betancourt lag zou geen buitenlands schip Havana "meer bereiken. Toch was Betancourt eens de leider van de linksgerichte beweging in Venezue la. Hij maakte toen in zyn land zovele vijanden, dat hy twintig jaar in balling schap leefde. Toen hy aan het hoofd van een groepje hoge officieren in het najaar van 1945 na een korte maar bloedige strijd de dictator Angarita van de macht be roofde moest hij na twee jaar even dic tatoriaal te hebben geregeerd als zijn verjaagde voorganger het president schap zelfs overdragen aan Romulo Gallegos, een schrijver, die met Betan court in 1940 de linkse „Democratische Actie Groep" oprichtte. Maar nog in hetzelfde jaar maakte het leger een eind aan de regering van Gallegos en Betancourt ging voor de zoveelste maal naar het buitenland. In 1958 viel dicta tor Jimenez en sindsdien zit Betan court vrij vast in het zadel. Achterin zijn auto liggen echter altijd vier of vijf vuurwapens en zijn dochter woont veiligheidshalve in de Verenigde Sta ten. ROMULO BETANCOURT ....pistolen achterin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3