De Schelde" bouwt twee fregatten Zeeuwse landbouw: goed jaar in 1962 Kleine meerderheid Goese raad was voor afbraak van schuur &eemb£ Zeeuwse ALMANAK Mogelijk nieuwe ambtswoning voor Goese burgemeester GEMEENTELIJKE HERINDELING VAN WALCHEREN BEGIN SLOOP EN HERBOUW VAN BRUG VAN „SLOT HAAMSTEDE" „Mooiste schuur in buurt van krotten moet nu verdwijnen" WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 Opdracht van marine SAMENWERKING INN.V. „NED. VER. SCHEEPSBOUW" Bij de N.V. Kou. Mij. „De Schelde" te Vlïssingen zullen ïn opdracht van de staatssecretaris van defen sie (marine) twee fregatten in de zogenaamde „Van Speyk"-klasse worden gebouwd. De schepen zul len in 1965 voor de proefvaart ge reed zijn. De „Van Speyk"-klasse zal gebouwd worden conform de Engelse Leander- klasse, aangepast aan de wensen van de Koninklijke Marine. In bet Engelse ontwerp worden enige wijzigingen aan gebracht, die beogen verbetering te brengen in de accommodatie van de schepelingen, terwijl tevens voor een deel Nederlandse radar- en vuurlei dinginstallaties zullen worden toege past. De gehele voortstuwingsinstalla tie van deze schepen wordt in Neder land vervaardigd. Het betreft hier schepen met een lengte over alles van 113,5 meter en een standaard-water verplaatsing van circa 2200 ton. Vol toegeladen is de waterverplaatsing ca. 2S00 ton. In totaal zullen er voor de vier fregatten in deze klasse worden voor de beide andere ging „Schelde" verwacht redelijk resultaat over 1962 Ondanks liet feit, dat de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen dit jaar meer schepen zal opleveren dan vorig jaar, verwacht men over 1962 geen hogere bedrijfsuitkoms- ten dan over '61 als gevolg van de ongunstige voorwaarden, waarte gen een aantal nu afgeleverde or ders moest worden gecontracteerd. De omstandigheden in aanmerking nemende, verwacht men over 1962 evenwel een redelijk resultaat. Over de gang van zaken gedurende de eerste negen maanden van 1962 wordt gemeld: De volgende opdrachten werden tot dus verre in 1962 afgeleverd: 1 motortank schip van 32.000 ton d.w.; 2 motor vrachtschepen van 12.000 ton d.w.; i motörvrachtschepen van 9400 ton d.w.; 1 Schelde-Sulzer dieselmotor; 5 scheeps- tandwielkasten; 1 ketelinstallatie voor een elektrische centrale; een groot aan tal scheepsreparatie-orders; 1 lichtme talen gevel en diverse kleinere opdrach ten. De hevige concurrentie ïn de scheeps- nieuwbouw noopte tot scherpe inschrij ving ter verkrijging van nieuwe orders. Op deze wijze werd van de Koninklijke Marine opdracht ontvangen voor de bouw van twee fregatten. De overige bedrijfsafdelingen kreger volgende grote opdrachten: 4 Schelde-Sulzer dieselmotoren; scheepstandwielkasten; 1 ketelinstallatie voor een elektrische centrale en de le vering van onderdelen voor 2 landketel- ïnstallaties, alsmede de daarbij behoren de staalconstructies inclusief de com plete montage; 2 zuigercompressoren; 1 lichtmetalen gevel. De werkzaamheden voor de Sloewerf verlopen naar wens. Dit complex zal vermoedelijk eind 1963/begin 1964 in be drijf genomen kunnen worden, waardoor de reparatie-activiteit belangrijk kan worden opgevoerd. (Advertentie) prijsverhoging. MEENK'S POEI Meenk's Poeders! pijn, hoest, griep, rheumatiek. koortsipeid bij gevatte kou. periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar etuis met 6 poeders maar ook in ...j handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MbENK'S POEDERS helpen! Er zijn de opdracht naar de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Mij. te Am sterdam. Bij de uitvoering van deze opdracht zul len voorts medewerking verlenen de Rotterdamsche Droogdok Mij., de Dok en Werf Mij. Wilton-Fijenoord en de N.V. Werkspoor te Amsterdam, die eveneens deelneemt in de sinds 1934 in de „N.V. Ned. Verenigde Scheepsbouw Bureaux voor marineopdrachten" sa menwerkende werven. Tot de samen werking in het verband van deze N.V. werd, in overleg met de Koninklijke Marine, reeds door de vijf genoemde bedrijven in 1934 besloten. Men wilde tot onderlinge uitwisseling van erva ring en standaardisatie komen. De „N.V. Ned. Ver. Scheepsbouw Bu reaux" heeft een te Den Haag geves tigd ontwerp- en tekenbureau voor marineopdrachten. Door de samenwer kende bedrijven zijn alle door de Ko ninklijke Marine tot dusver bestelde grotere schepen gebouwd. De nu na gehouden inschrijving ver leende principiële opdracht wordt van groot belang geacht voor de werkgë- legenheid in de betrokken bedrijven. Telefoonverkeer met Z.-Vlaanderen viel uit Van circa negen unr tot rond elf uur is gisteravond het telefoonverkeer van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen gestoord geweest. De centrales ïn Hulst, Terneu- zen en Oostburg vielen uit. Vermoedelyk was hier sprake van een kabelstoring in de Westerschelde. In noodgevallen kon via een speciale lijn getelefoneerd worden. Slot van pag. 1 wel bijzonder gunstig af tegen 1960, toen grote oppervlakten aardappelland niet konden worden gerooid. Nog nimmer zijn met dè moderne machines zulke gro te hoeveelheden gerooid als tevoren. Een tweerijige rooier haalde een dagproduk- tïe van soms meer dan twee ha. De om standigheden om te rooien waren dan ook ideaal. Dit jaar is in Zeeland 15 van het to tale aardappelareaal losgestort geoogst. De verwachting is, dat dit met name bij het graan al veelvuldig toegepaste sy steem binnen enkele jaren het grootste gedeelte van de aardappeloogst voor zyn rekening zal nemen. De granen hebben dit jaar hoge op brengsten gegeven. Zowel de zomer en wintertarwe als de gerst brachten gemiddeld 500 tot 700 kg per ha méér op dan normaal. De opbrengst van de zomertarwe wordt geschat op 4500 a 5000 kg, van de wintertarwe op 5000 a 5500 kg en van de gerst op 4500 a 5000 kg. Hoewel op een laat tijdstip werd geoogst, heeft de oogst van het graan vrijwel geen moeilijk heden opgeleverd. Wat de erwten betreft hebben zowel de kleine groene als de schokkers het uit stekend gedaan. Kilogramopbrengsten van resp. 4500 kg en 4300 kg zijn het gemiddelde dit jaar, hetgeen 10 tot 15 irocent boven normaal is. Het vlas heeft iet niet ve- 'er gebracht dan een norma le opbrengst: 8000 tot 8500 kg per ha. Er waren echter nogal grote verschillen, zodat tal van percelen het gemiddelde niet haalden. De oppervlakte bieten in Zeeland is vrij wel constant gebleven. De opbrengst loopt per ba sterk uiteen: van 20 tot 60 ton met een gemiddelde van 40 ton, het geen vijf ton minder is dan de gemiddel de oogst. Het suikerpercentage ligt vrij normaal. Bij de oogst van de bieten ont staan vaak moeilijkheden door het hoge percentage zaadbieten. Meer dan 10 van de oppervlakte wordt op tal van per celen ingenortien door zaadbieten. De snijmais circa 75 ha in Zeeland die ter vervanging dient van de voeder bieten leverde 20 minder op dan nor maal. Op de vroege, lichte gronden viel de opbrengst niet tegen. Ook de op brengst van de uien is goed, hoewel er nogal wat dikhals ïn voorkomt. Het grasland heeft er ïn 1962 niet gunstig bijgelegen. Het winnen van wintervoer kwam nauwelijks tot de helft van een normaal jaar. Momenteel hebben vele boeren alweer wintertarwe ingezaaid, die hier en daar al boven staat. Deze percelen staan er goed voor. Vooral dank zij een gunstige rooiperiode voor de aardappelen is de achterstand van drie weken in het werk inmiddels belangrijk gereduceerd. Wan neer ditzelfde het geval zal zyn met de bieten, zal het landbouwjaar 1962 beslist niet later dan normaal worden afgeslo ten. Liedje Vandaag een liedje uit de oude loos, dank zij een bijdrage van ;en trouwe lezer. Het is bovendien sen lief liedje en daarom zullen •cij graag proberen het hier voor U te zingen. Het gebeurde een vijftig jaar ge leden, toen onder de Walcherse dorpsmeisjes heel schuchter het verlangen begon te leven naar net burgerpakjeNiet zelden tegen de wensen van oudere familiele den in, braken zij met de oude tra ditie en gingen voortaan „op zn burgers" door het leven. Zelfs de heel jeugdigen hadden soms al plannen in die richting, zoals een onderwijzer ontdekte, toen er in zijn klas, met ook meisjes van een jaar of acht, negen, een gedichtje gelezen werd. Het begon als volgt: „Och, kwam er eens bij ons in school een lieve toverfee, die alle dingen geven kon; ik wist wel wat tk dee....'- Om aan de inhoud van dit schone lied meer reliëf te geven, liet de meester zijn leerlingen wensen doen. Het v:aren in het algemeen simpele zaken, die de kinderen begeerden: een pop, een fietsje, een hondje. Maar Rina had een bijzondere wens. „Da'k op me burgers moogde Het moclit niet van vader en moe der. Maar Rina keek in de toekomst en dacht ongetwijfeld: „Wacht maar, als ik groot ben!" Ze wérd groot, trouwde, kreeg kinderen en is nu grootmoeder. En ze is nog altijd „op d'r boers BRAND IN MACHINEKAMER VAN SCHIP OP HELLING INHANSWEERT Vermoedelyk door oververhitting als ge volg van laswerkzaamheden, is woens dagmorgen brand uitgebroken in de ma chinekamer van het motorschip „Cle mente", dat voor reparatie op de hel ling van de N.V. Terneuzense Scheeps bouw Maatschappij te Hansweert ligt. nïngen gewaarschuwd, die op haar beurt de hulp van de Yersekse brandweer in riep. Toen de beide brandweerkorpsen ter plaatse kwamen, bleek, dat het vuur reeds met eigen middelen van de werf was jjeblust. Enkele brandweerlieden van Yerseke met rookmaskers- op stel den een onderzoek in om te zien of er nog- kans was, dat de brand weer zou oplaaien. Nadat was gebleken, dat hun aanwezigheid verder overbodig was, rukten de brandweerlieden weer in. De materiële schade bleef beperkt. HUIDSECTIES VIELEN VAN SCHIP OP HELLING Op de werf van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen zijn woensdag omstreeks 12 uur twee huidsecties van elk ongeveer 4 ton van het in aanbouw zijnde schip met bouw- nummer 310, gevallen. De secties kwa men naast het schip op de helling te recht. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De materiële schade is gering. De platen raakten los toen een sectie met behulp van een kraan op haar plaats zou worden gebracht. Fietsende meisjes bij Driewegen aangereden Op de Oudelandseweg nabij Driewegen (gemeente Terneuzen) werden woens dagmiddag omstreeks kwart over vijf vijf twee fietsende meisjes aangereden door een inhalende bromfietsers. Deze bromfietsers M. van A. uit Axel raakte een van de meisjes bij de elleboog. Beide meisjes kwamen ten val. Een van hen mej. C. de P. uit Axel moest met een hersenschudding en een hoofdwond in het Julianaziekenhuis te Terneuzen wor den opgenomen. Tweede-Kamerlid sprak voor chr.-historische vrouwen Op dc eerste vergadering in dit seizoen van de christelijk historische vrouwen- ;p te Vlissingen trad als spreekster op het Tweede Kamerlid jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen. Zij belichtte de politiek der laatste maanden, in 't bijzonder de Nieuw-Guinea-kwestie, begroting en de sociale verzekeringen. Verschillende vragen kwamen uit deze goed bezochte vergadering naar voren. „ZELANDICA" In de Zelandica van 17 oktober stonden enige storende zetfouten, waardoor het zinsverband verloren ging. Na het noemen van de studie van Hee- ringa, wordt beschreven hoe de toestand door de sluiting van de Schelde in 1585 voor Zeeland nog hopelozer schijnt. Hier achter had de zin moeten komen: „Men heeft dan voldoende samenbundelende krachten, die Zeeland uit het dieptepunt opheffen". Zonder nieuwe alinea had dan de zin moeten volgen over het men selijk element, dat juist voor deze perio de in de Zeeuwse geschiedenis bijzonder spreekt. Verder is aan het slot van het eerste ge deelte achter commercie het woord -compagnie weggevallen. Het is niet Êrof. Slicker van Bath maar Slicher iath. Onrustige Zenuwen? Mi)nhardt/s Zenuwtabletton Het college van b. en w. van de gemeen te Goes denkt er over een nieuwe ambts woning te bonwen voor de burgemees ter. Dit deelde burgemeester mr. F. G. A. Hnber mede tijdens de woensdag avond gehouden raadsvergadering. De burgemeester herinnerde eraan, dat onlangs uit de raad het voorstel is geko men om de vorige bnrgemeesterswoning aan de A. J. Kade af te bouwen. „Het college heeft zich hierover beraden. De gedachten van het college gaan echter in de richting van nieuwbouw", aldus de raadsvoorzitter. Binnen het raam van een bepaald be drag, dat tijdens de vergadering niet werd genoemd, zal de directeur van ge meentewerken een ontwerp maken voor de woning. In de eerstvolgende verga dering van de gemeenteraad zal het col lege met een voorstel komen. Raad Goes benoemde onderwijzeres De gemeenteraad van Goes heeft in de woensdagavond gehouden raadsvergade ring tot onderwijzeres aan de openbare Prof. Dr. Kohnstammschool benoemd mevrouw J. W. van HoornTates. De heer A. Koopman werd beëdigd als waarnemend gemeenteontvanger. Besloten werd tot onteigening van het perceel Voorstad 2. Ter realisering van de voorgevelrooilijn ter plaatse was het volgens b. en w. van Goes noodzakelijk dat de gemeente spoedig de eigendom zou verwerven van het perceel. Vastgesteld werd het aantal lesuren van de leraren, verbonden aan de ge meentelijke gymnasiale afdeling van het Goese lyceum. Deze regeling geldt voor het cursusjaar 1962-1963. Aan mevrouw C. A. GriepDuinker werd eervol ont slag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Boerenleenbank Nisse-Ovezande 4.000. 000 vol Vorige week heeft de Coöperatieve Boe renleenbank Nisse-Ovezande en omstre ken, gevestigd to Nisse, het bedrag aan spaargelden van 4.000.000 volgemaakt. De gelukkige spaarder, die met zijn in leg de vier miljoen overschreed was de heer J. de Koster uit 's-Gravenpolder. Hem werd bij deze gelegenheid een ge schenk onder couvert aangeboden. WETSONTWERP LIGT GEREED (Van onze parlementaire redacteur) In de openbare vergadering van de vaste commissie van binnenlandse zaken heeft minister mr. Toxopeus woensdag tijdens de behandeling van zijn begroting voor 1963 meegedeeld, dat een wetsontwerp voor de gemeentelijke herindeling Walcheren gereed ligt voor aanbieding aan de Tweede Kamer. Over het uitblijven van een wetsontwerp voor Walcheren hadden verschillende afgevaardigden hun verwondering en hun afkeuring uitgesproken. Vooral de heer Scheps van de P.v.d.A. verweet de minister, dat hij er zo lang op Iaat wachten. De minister voerde te zijner verdediging aan, dat voor Walcheren bepaalde moei lijkheden overwonnen moesten worden. Eerste fase restauratie Rijksgoedkeuring nu verkregen Volgende week zal een begin wor den gemaakt met de sloop en de herbouw van de brug en de ge metselde toog, die toegang geven naar liet slot „Haamstede" ïn Haamstede. De rijksgoedkeuring oor dit onderdeel van de totale restauratie van deze zeldzame her innering aan het Hollandse Gra venhuis in de kom van liet Wester- schouwse dorp is afgekomen en het werk is gegund aan het aanne mersbedrijf L. C. Bom te Burgh. Meer dan een jaar geleden heeft de Mid delburgse architect, de heer M. J. J. van Beveren, voor de eigenaresse van het eeuwenoude kasteel, de N.V. Land goed „Slot Haamstede" een restauratie plan ontworpen, dat in totaal 700.000 ïl vergen. Voor de voltooiing daarvan ordt ongeveer zes jaar uitgetrokken. GOESENAAR BOUWDE ZONDER VERGUNNING maar wachten was ook bijna niet langer verantwoord omdat de toegang naar net „Slot Haamstede" dermate in verval is geraakt, dat de komst van de slopers de enige oplossing is. Wanneer de aan nemer met het werk begint, zal een loopbrug over de gracht worden gelegd, een stuk van dit water rondom het slot zal worden drooggepompt om daarna met de herbouw te kunnen beginnen. De nu totaal ingezakte en ontluisterde slot brug is een "laatste restant van e-cn fors poortgebouw. I-Iet is nauwkeurig in te kening gebracht, opgemetén en gefoto grafeerd en zal na de restauratie weer oegang geven naar het „Slot Haam stede", waarvan in 1226 voor het eerst melding wordt gemaakt. De verbinding tussen het toegangshek en het slotplein wordt in 18e eeuwse steen gerestau reerd en telt vier bogen. Vroeger heeft op de plaats van de huidige slotbrug waarschijnlijk een houten ophaalbrug gelegen. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) Rijd veilig in het verkeer met EEN BRIL van DOCKHEER BELLAMYPARK 38 VLISSINGEN KUNST s Uitvoering R.-k. Kerkkoor te Middelburg CONCERT- EN GEHOORZAAL. Welk een kostbare schat bezit tocK de R.-K. Kerk in het Gregoriaans. Gister avond klonken enkele fragmenten van deze liturgische zang in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg tijdens een uitvoering van het kerkkoor „Cantate Domino" en zij vormden voor ons het hoogtepunt van de avond. Een vroeg hoogtepunt, want de uitvoering begon mee, namelyk met Kyrie, Sanctus Agnes Dei, met De profundïs, als mede met de sequentie Victimae Pachali laudes. Kapelaan G. Rosenberg, de diri gent van het koor, had echter moeilijk een beter begin kunnen kiezen dan deze plastische, priesterlijke muziek. Voor de geïnteresseerde, die niet behoort tot de R.-K. Kerk, is het altijd weer een be levenis naar deze strenge zangkunst van de vroege Westerse kerk te mogen luisteren. Wy althans hebben er gister avond bijzonder van genoten. Dat was mede overigens te danken aan de ge disciplineerde uitvoering door „Cantate Domino" onder leiding van kapelaan Ro senberg. Het was een experiment, deze avond: de muziek uit de kerk verplaatst naar de concertzaal, een experiment echter, dat zeker niet ongeslaagd mocht worden genoemd. Er ontstaat op deze manier bij de geregelde luisteraars een andere vorm van contact dan tijdens de eredienst, waarbij het nu mogelijk bleek het accent duidelijk op dc muzikale pres taties van het koor te leggen, terwijl diegenen niet behorende tot de vaste „luisterkern" er gelegenheid was nu eens kennis te maken met een koor, waarvan men gewoonlijk weinig weet of hoort. Ons tot de laatste cate gorie. rekenend, moeten wij vaststellen, dat deze kennismaking de moeite waard was. Kapelaan Rosenberg heeft de laatste jaren een gedisciplineerd koor ongebouwd, waarmee hard is gewerkt. Bovendien bleek het te beschikken over een uitgebreid repertoire, dat een tijd vak omvat vanaf omstreeks 600 tot nu toe. Wij hebben groot respect voor de dirigent, die uit een beperkt aantal stemmen, een redelijke tot goede koor klank weet te halen. Ook het jongens koor bleek een hechte eenheid te vor- Enkele hoogtepunten: een Gloria van Perosl, een Kyrie van Refice en voor al het Gloria en Sanctus uit de mis „Ad modum tubae" van de Haarlemse componist Albert de Klerk. Aan deze compositie werkten vier koperblazers mee van de harmonie „Voorwaarts" uit Koudekerke, die geïnstrueerd waren door P. de Rooy. Het was de moeite waard: voor een klein koon als dit uitmuntend gedaan. Ondanks alle lof toch ook enkele kriti sche opmerkingen. Er werd nog wel eens tc hard gezongen, waarby de stemkwalifceiten van de leden indivi dueel niet altijd gelijkwaardig bleken. Voorts was dc vorming van de vocalen soms ongelijk, waardoor de koorklank werd geschaad. Met het nogal opval lend terugnemen van het geluidsvolume op accentloze lettergrepen in het Gregoriaans was de grens bereikt: het lijkt al spoedig een maniertje. En tenslotte: de bijzonder aardig en gedis ciplineerd zingende jongenssopraan vertolkte weliswaar het Alleluia uit het Exultatc Jubilate van Mozart, maar in feite had het in deze versie niet veel meer met Mozart te maken, ook niet in de begeleiding. Als geheel echter een geslaagde avond, waarvoor dirigent, de koorleden en or ganist D. Burm lof moet worden toe gezwaaid. Pastoor H. Snel overhandigde de dirigent als blijk van waardering een dirigeerstok en een grammofoonplaat. De belangstelling was betrekkelijk ge ring. dc K. Met de kleinst mogelijke meerderheid 9 tegen 8 stemmen heeft de gemeenteraad van Goes woensdagavond het beroep van de heer B. J. Joosten uit de Heernisseweg verworpen, dat deze had ingesteld tegen het weigeren van een bouwvergunning voor een reeds gebouwde schuur bij zijn woning. Dit besluit van de raad houdt in, dat de heer Joosten zijn schuur een van de mooiste in een buurt, waar vele schuurtjes staan, die van sinaasappelkisten of deuren zijn opgetrok ken, zoals een aantal raadsleden het stelde zal moeten afbreken. De acht tegenstemmers waren van oordeel, dat de heer Joosten weliswaar de bouwverordening heeft overtreden, maar zij zagen genoeg verzachtende omstandigheden om niet tot het uiterste te gaan. Hun vaak met veel verve naar voren gebrachte pleidooien mochten echter niet baten: de meerderheid van de raad besliste anders. Het was de 'heer A. Maijaars (s.g.p.), die als eerste b. en w. over hun voorstel aanviel. Hij was het met b. en w. eens, dat in dit geval in strijd met de bouw verordening is gehandeld, maar hij stel de daar tegenover, dat het één van de mooiste schuren in de buurt betrof. Hij gaf het college in overweging zijn voor stel terug te nemen en alsnog ontheffing te verlenen. De heer M. Haasdonk (v.v.d.) wilde uit menselijke overwegingen het schuur tje laten staan. „Als dit schuurtje wordt afgebroken heeft dit als consequentie, dat in geheel Goes een onderzoek moet worden ingesteld. Men zou dan voor ver ontrustende dingen komen te staan", aldus spreker. Ook de heer B. G. C. Kegge (c.h.) pleit te. voor de bouwer van de schuur. Hij zou graag zien. dat wat dit betreft de bouwverordening werd verruimd, een wens, die ook bij de heer J. H. Roose (k.v.p.) leefde. Voor dc heer M. Loeve (a.r.) woog de kwestie van het overtreden van de bouwordening en de voorschriften een te grote schuur nogal zwaar. Hij wilde evenwel niet direct over gaan tot afbraak. Dit raadslid voelde meer voor een correctie, waarbij zijn gedachten uitgingen naar een boete. De heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) vond het weliswaar sneu voor be trokkene, maar hij zou graag zien, dat één lijn werd getrokken. Hij wees er in dit verband op, dat enige 'tijd geleden aan de Heernisseweg een nieuw gebouwde garage moest wor den afgebroken, waarvoor geen bouwvergunning was aangevraagd. De heer F- p- J- Polderman (c.h.) zei dat de overheid dergelijke zaken in de hand werkt. „Vooral bij de woningwetwoningen zijn de schuur tjes te klein", aldus dit raadslid. Duidelijke lijn Raadsvoorzitter burgemeester mr. F. G. A. Huber betoogde, dat het er vooral op aankomt een bepaald beleid tot uit drukking te brengen. „Ook b. en w. vin den het geen prettigé zaak", merkte hij op. De burgemeester was echter van mening, dat het publiek moet weten, waar het aan toe is. „B. en w. streven naar 'n duidelijke lijn uit te stippelen. Dat kan niet van de ene dag op de an dere. In de loop der jaren zjjn al diverse circulaires over dit soort zaken ver stuurd. We mogen toch wel verwachten, dat men langzamerhand weet hoe de zaken liggen", zei mr. Huber. Hij vond het thans tijd de touwtjes strak aan te halen. „Zonder aanziens des per- aoons", voegde de burgemeester eraan toe. „De verordening op dit punt is dui delijk. Door dit geval toe te staan, zou den we precedenten scheppen", vervolg de spreker. Wethouder drs. J. J. Dijkgraaf (c.h.) was bang, dat de gemeente op den duur op het hellend vlak komt. als men in dit soort zaken niet volgens de regels op treedt. Wel was hij van oordeel, dat men te dezen aanzien tot meer differentiatie moet komen. Dit punt is dan ook ter nadere uitwerking doorgegeven aan de dienst van gemeentewerken. De heer J. Andringa (k.v.p.) wees nog op enkele verzachtende omstandigheden, en de heer D. Leupen (p.v.d.a.) stelde voor betrokkene een jaar gelegenheid te geven zijn schuur te veranderen. De heer J. H. Roose (k.v.p.) was van me ning, dat het rechtsgevoel niet wordt bevredigd als men tot afbraak van de schuur zou besluiten Het voorstel van b. en w. om het beroep van de heer Joosten tegen het weigeren van eer bouwvergunning tc verwerpen, werd tenslotte in stemming gebracht. Vóór afbraak stemden de lieren J, S. Visscher, Ph. Haverhoek, D. Leupen, D. van Loon en M. van Gorp (allen p.v.d.a.), M. Loeve en mr. J. G. v. d. Burgt (bei den a.r.) en drs. J. J. Dijkgraaf en F. P. J. Polderman (c.h.). Tegen afbraak wa ren de lieren J. If. Roose, J. Andringa en mr. H. P. J. M. Koopmans (allen k.v.p.), M. Haasdonk en J. Ifnringman (beiden v.v.d.), A. G. Heiiboer en B. G. C. Kegge (heiden c.h.) en A. Maijaars (s.g.p) Bramenseizoen is bijna afgelopen Het is met het bramenseizoen in Zeeland zo goed als afgelopen. Er is nog aanvoer, maar deze is niet meer van grote betekenis, Op de veiling te Kapel- ïo is men er dan ook toe overgegaan de aanvoerdagen te beperken tot drie per week. Aan de struiken hangen nog on rijpe vruchten, maar verwacht mag wor den, dat deze door het verlate seizoen niet meer tot rijpheid zullen komen. Het aanbod bedroeg deze week in Zeeland ruim vijfduizend kilo. Veertien dagen te rug was dat nog enkele tonnen pér dag. Overwegend is het voor de kwekers van bramen een goed seizoen geweest. De kilogram-opbrengst is bij de meesten niet tegengevallen, ondanks het feit, dat ook voor dit produkt het begin van de oogst vier weken later kwam dan op andere jaren. Bovendien wist de indus trie een goede prjjs te besteden, die naarmate net seizoen vorderde nog bij na de 1,50 bereikte. Van de zacht- fruitteeltproduktcn zal de bramenteelt dit jaar dan ook zeker de beste resul taten afwerpen, ofschoon het ook in de andere sectoren van de kleinfruitteelt niet slecht is gegaan. Van buitenlandse zijde toonde Zwitserland ook dit jaar weer goede interesse voor bramen. Naar dat land konden er grote hoeveelheden worden verzonden doordat de kwaliteit zeer goed was. EXAMENS De heer J. A. Hoste, secretaris van de gemeente Kloctinge, slaagde te 's-Gra- venhage voor het examen gemeente administratie II, èerste gedeelte. Aan de universiteit van Amsterdam slaagde de heer J. van 't Hof te Mid delburg voor het kandidaatsexamen rechten. Dc stichting werkgemeenschap van de Nederlandse accordeon- en mondharmo nicaorganisaties te Rotterdam, heeft za terdag in Goes accordeonexamens afge nomen. Van de kandidaten behaalden ondermeer twee leden van de accordeon vereniging W-I.K. te Wissenkerke, Hen- akker en Lena Vcrsluys op dit exa- het elementair diploma voor accor deon. Beide meisjes zijn leerlingen van de heer P. B. van Sprang uit Goes. BOTSING EN STRANDING OP DE WESTERSCHELDE Even over negen uur is gisteravond op de Westerscheid© de Nederlandse coas ter „Hovlede-Singel", die onder Wals oorden by boei 56 ten anker lag, in dich te mist aangevaren door de 5376 ton metende .JKatsedjjk" van de Holland- Amerikalijn. De coaster had geen assis tentie nodig en kon de reis naar Vlis singen voortzetten. De schade is nog niet hekend. Niet veel verder van deze ■laats, in het Nauw van Bath, is woens dagavond rond zeven uur de 399 ton metende Nederlandse coaster „Pegasus" in de mist aan de grond gelopen. Bjj hoog water zal vanochtend geprobeerd worden de coaster vlot te krijgen. (Advertentie) Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN WEING VERANDERING. Droog weer met nu cn dan opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 19 oktober Zon op 7.10 onder 17.39 Maan op 22.23 onder 13.54 v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2