y y s? J I Nieuwe uitvinding voor het rooien van bieten Industriële produktie in de Sowjet-Unie sterk gestegen is Slechts Brugse één bod op scheepswerf Plaats kerncentrale niet bekend (nog) ari£ Li DE BÖEKEIPLMK T.v.-interviews met Bomans Geen departement voor recreatie te m m Achthonderd jaar oud graf geopend voor controle DEMONSTRATIE IN TH0LEN WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Volgens Russische cijfers Volgens cijfers van het Sowjet-ministerie voor de statistiek is de groei van de industriële produktie in de Sowjet-Unie ongeveer twee maal zo groot als in de landen der Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) en meer dan driemaal zo groot als in de Verenigde Staten. De produktie was in de eerste negen maanden van dit jaar in omvang 9Vz procent groter dan in dezelfde periode van 1961. De ver gelijkbare cijfers, die de afgelopen maanden voor de E.E.G.-landen zijn gepubliceei'd geven, een groei van ongeveer 4% procent aan, en die voor de Verenigde Staten een toeneming van ongeveer 3 procent. Staalproduktie haalde gestelde doel niet Volgens de bekendmaking beeft d« staalproduktie in de eerste negen maan den 56.5 miljoen ton bedragen en waf daarmee 8 procent groter dan in dt overeenkomstige tyd van verleden jaar De produktie bleef echter beneden het m s morgens jf* DEHEERBRANDSMA LID TWEEDE KAMER gehouden vergadering Kamer is tot lid geïn stalleerd de heer C. Braiulsma (p.v.d.a.), voorzitter van de Alg. Nederlandse Bouwvakarbeidersbond, wonende in Heemstede. De heer Brandsma volgt de heer C. J. van Lienden op, die tot lid van Gedepu teerde Staten' van Noord-Brabant de eerste socialistische gedeputeerde in de ze provincie is benoemd. 0 Aan boord van het nieuwe Britse fregat ..Ashantl", dat proefvaart in de Caribische Zee, is sabotage gepleegd aan de elektrische installatie, zo heeft een woordvoerder van de Britse marine in Plymouth bekendgemaakt. gestelde doel. Op jaarbasis komt deze hoeveelheid staal overeen met iets meer dan 75 miljoen ton in plaats van bijna 77 miljoen ton, zoals eerder deze maand als produktie werd genoemd door het Sow- jet-persbureau Tass. Gelijk aan Amerika Gedurende een deel van het jaar zijn de Amerikaanse staalproduktie en die van de Sowjet-Unie vrijwel aan elkaar gelijk geweest, maar uit krin gen van de Amerikaanse ambassade in Moskou wordt vernomen dat het nog te vroeg is om te beoordelen of de Russische produktie de Amerikaan se zal overtreffen, omdat de fabrie ken in de Verenigde Staten hun pro duktie gemakkelijk kunnen vergro ten, aangezien zij niet gebruik maken van hun volledige capaciteit. De Russische produktie van ruwe olie steeg in de eerste negen maanden met 12 procent tot 137 miljoen ton, onge veer de helft van de Amerikaanse pro duktie. De kolenproduktie vermeerderde met 2 procent tot 387 miljoen ton. Verbruiksgoederen Op het gebied van de verbruiksgoederen is de Sowjet-produktie in veel gevallen kleiner dan die van Groot-Brittannië, Frankrijk of West-Duitsland afzonder lijk, maar ook hebben zich enkele grote percentuele toenemingen voorgedaan. De vervaardiging van koelkasten steeg met 22 procent tot 613.000 stuks in de eerste negen maanden van 1962, die van was machines met 43 procent tot 1.3 miljoen stuks. Hiermee moet een bevolking van ongeveer 225 miljoen mensen worden voorzien. De produktie van personenwa gens nam met 10 procent toe tot 123.000 stuks en de produktie van alle motor voertuigen was met 432.000 stuks 3 groter. Opgemerkt kan worden dat de volkswagenfabrieken alleen per jaar meer dan 1 miljoen personenauto's en kleine bedrijfswagens vervaardigen. Over het algemeen betwijfelen de weste lijke economen of de Sowjet-Unie haar gestelde doel om de Verenigde Staten omstreeks 1970 wat de produktie betreft te overtreffen, kan bereiken, maar wel zijn zij van oordeel dat dit op een aantal terreinen mogelijk is, vooral op die van de grondstoffen en de zware industrie. KERKNIEUWS Mogelijk Grieks-Orthodoxe waarnemers naar concilie Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat de Grieks-Orthodoxe kerk toch nog waarnemers naar het concilie te Rome zal zenden, Dinsdag is de klei ne synode bijeen geweest om een datum vast te stellen voor een bijeenkomst van de grote synode, de vergadering van alle metropolieten en bisschoppen van Griekenland. Deze bijeenkomst wijst op een dringende beslissing, vermoedelijk een herziening van het besluit, dat de metropoliet Chrysistomos op 4 oktober bekend maakte om geen waarnemers naar het tweede Vaticaanse concilie te zenden omdat de Russisch-Orthodoxe Kerk ook afwijzend had beschikt- Na de onverwachte verandering in de Russi sche houding, terstond na het bezoek van mgr. Willebrands aan Moskou, heb ben woordvoerders van de Grieks-Or thodoxe Kerk hun verontwaardiging over de beslissing van „Moskou" niet onder stoelen of banken gestoken. Ds. J. M. Lindeijer - vroeger Groede - 75 jaar Ds. J- M. Lindeijer te Hoom. emeritus predikant vAn de Evangelisch Luther se Kerk, wordt donderdag 18 oktober 75 jaar. Johannes Matthijs Lindeijer werd in 1887 uit een hoofdonderwij- zersgezin te Kethel en Spaland gebo ren. Nadat de heer Lindeijer in 1914 was aangesteld tot proponent in de Evangelisch Lutherse Kerk, werd hij 10 januari 1915 door wijlen ds. J. J- L. Duyvendak bevestigd als predikant van de evangelisch lutherse gemeente van Groede in Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1916 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Pelcela. Patriarch Athenagoras in Londen overleden Aartsbisschop Athenagoras, hoofd van de Grieks-Orthodoxe "Kerk in westelijk en midden-Europa, is dezer dagen in een ziekenhuis te Londen overleden. De aartsbisschop is 78 jaar geworden. Hij zetelde reeds tien jaar in Londen. EEN DER CONCILIEVADERS IN ROME OVERLEDEN In een ziekenhuis in Rome is gisteren overleden mgr. Joseph Burke, de 76- jarige bisschop van Buffalo (V.S.). Hij is do eerste concilievader die na de ope ning van liet concilie is overleden. De burgemeester van Ramat-Gan, een stad bij Tel Aviv, heeft het kamerorkest van zijn stad gewaarschuwd dat de gemeente geen subsidie meer zal verlenen als het orkest uit voeringen geeft in Duitsland. Ook zou d< naam van de stad dan niet meer door het orkest mogen worden gebruikt. Het orkest, dat een toernee door. Europa gaat maken, heeft toestemming van de Israëlische rege ring, voor één bezoek aan West-Duitsland. Overleg over ontwerp pensioenwet afgesloten De pensioenraad schryft in zijn verslag over 1961 onder andere, dat het inten sieve overleg met het ministerie van binuenlandse zaken over het ontwerp van een nieuwe pensioenwet in het be gin van het verslagjaar goeddeels kon wordeii afgesloten. De totstandkoming van deze nieuwe wet ziet de pensioenraad reikhalzend tegemoet, omdat hij meent, dat zy een gaver en reëler conceptie vormt dan de bestaande, in de loop der jaren uit zijn voegen geraakte en niet meer by de maatschappelijke ontwikkeling aan sluitende wettelijke regeling. In het najaar van 1961 heeft de pen sioenraad gemeend een bijdrage te moe ten leveren tot een zijns inziens rede lijke oplossing van het zgn. „samenloop probleem" door de minister van binnen landse zaken een conceptie voor te leg gen, beogende een „vrije" samenloop ambtelijke pensioenen met a.o.w.- a.w.w.-pensioenen, die echter paard gaan met een correctie van berekeningspercentage der ambtelijke pensioenen over dat deel van de pen sioensgrondslag, waarvoor het alge meen ouderdomspensioen en het alge meen weduwen- en wezenpensioen ge acht worden een gedeeltelijke voorzie ning aan te bieden. Aan een dergelijk stelsel ware in de ge- dachtengang van de pensioenraad een vermindering van het op de ambtenaar te verhalen deel der pensioenbijdrage, alsmede een waardevastlieidsclausule, als indertijd voorgesteld door dé staats commissie voor de pensioenwetgeving, te verbinden. V erkeersbezinningsdag „Wanneer wy onszelf zouden kunnen Ie ren ons ten opzichte van onze medeweg gebruikers weer gewoon menselijk er fatsoenlijk te gedragen, zou reeds veel zyn gewonnen. Dit heeft de minister var verkeer en waterstaat, drs. H. A. Kort hals, in een radiouitzending over beide zenders vanmorgen na de nieuwsberich ten van zeven uur gezegd ter gelegen heid van de verkeersbezinningsdag. De toespraak wordt na de nieuwsberichten van acht uur en één uur herhaald. De minister zei, dat voor de bestrijding van de verkeersveiligheid, die een epide misch karakter draagt, geen universeel "eneesmiddel is aan te wijzen. Ieder ieeft zich af te vragen wat hij zelf kan doen om aan de beangstigende toestand een einde te maken. Vervolgens wees de minister op het ge vaar van afstomping. Het spreekt ons niet meer aan te vernemen, dat er in ons land per jaar twee duizend dodelijke slachtoffers en meer dan vijftigduizend gewonden in het verkeer vallen. Alleen als een slachtoffer tot onze kennissen kring behoort, dringt nog tot ons door, welk ontzaglijk leed door de verkeerson gevallen wordt veroorzaakt. (Advertentie) ft ca m 's middags Door Amerikaanse fabriek au en ooor HET TIJDSCHRIFT „VLAANDEREN" De Uitgeversmaatschappij Mantoau, Den Haag, deed een keurig verzorgde uitgave het licht zien over de geschiede nis van het tijdschrift „Vlaanderen". De brieven en documenten rond dit perio diek, dat in het begin dezer eeuw ver scheen, zijn bijeengebracht door G. H 's-Gravenzande, die zich reeds eerder een nauwkeurig chroniqueur van voor bije literaire perioden toonde. Herman Teirlinck schreef er 'n inleiding bij. Het is een aardige bronnenuitgave, waarvan het belang echter naar ons gevoel toch mogen, rolbrugg* wel een vraagteken verdient. Ivoor de vooraft Tweede zitting uitgeschreven voor 30 oktober (Van onze Brugse correspondent) Onder grote belangstelling is gis teravond in het Huis der Notaris sen te Brugge de openbare verko ping gehouden van de Scheeps werven van Vlaanderen. De cura toren waren wel enigszins ontgoo cheld, onulaf na lang aarzelen slechts één bod werd gedaan. De heer uevvis, juridisch adviseur, bood 10 miljoen francs voor de werf in opdracht van de Ameri kaanse firma Cliten in Cleveland, Ohio. Het betreft hier een maat schappij die in Caracas is geregi streerd. Dit bedrijf vervaardigt onder andere plasticprodukten. Be doeling is een plasticfabriek te ves tigen op het terrein van de voor malige scheepswerf. Hoewel notaris Van Hoestenberge, die bijgestaan door drie collega's, de open bare verkoping voorzat, de talrijke aan wezigen ruimschoots de tijd gaf om zich te bedenken, werd geen hoger bod uitge bracht. Na deze eerste zitting kunnen cr echter nog twee volgen. Dan krijgt men de gelegenheid om opnieuw een bod te doen. dat tenminste 10 procent hoger moet liggen dan het vorige. De curato ren weten met zekerheid, dat verschil lende firma's van plan zijn om een hoger bedrag voor te stellen. Daarom is een tweede zitting uitgeschreven op 30 okto ber om 4 uur op dezelfde plaats. Zo staat reeds vast, dat een auto- montagebedrijf van plan is te bie den, terwijl de voornaamste schuld eiser, Het Belgisch Krediet aan de Nijverheid, dat aan de scheepswerf in 1959 een lening toestond van 6C miljoen francs zelf de werf zou wil len opkopen, wanneer geen aan vaardbaar bod zou worden uitge bracht. Het Krediet aan de Nijver heid zou dan werf en materiaal af zonderlijk kopen. De Scheepswerven van Vlaanderen die zijn gelegen aan de Pathoekoweg langs het Boudewijnkanaa omvatten onder meer twee montagedokken voor sche pen tot 12 duizend brt., alsmede machi nes, las-inrichting en timmermanswerk plaatsen. De oppervlakte van de werf bedraagt 4 ha 58 are en 91 ca en de bebouwde oppervlakte beslaat ongeveer 10.400 vierkante meter. De gebetonneer- de oppervlakte beloopt circa 17.000 vierkante meter. Vorder zijn voorhanden twee torenkranen met een 20 tons ver mogen, rolbruggen, die de overkapping Ivoor de voorafgaande montage en de verschillende werkplaatsen bedienen, talrijke werktuigmachines, lasinrichtin- gen en werktuigen. De kantoren zijn uiterst modern uitgerust met stalen meubelen, tekentafels en meetinstru menten. De totale beleggingswaarde be draagt meer dan 100 miljoen Belgische francs. By de verkoping waren aanwezig af gevaardigden van de scheepswerven Boel uit l'emse, van Wilton Feijenoord uit Rotterdam en van verschillende an dere bedrijven. Advertentie of reumatiek? Flink wrijven met Kloosterbalsem, die diep in de weefsels dringt. Heilzame, diepwerkènde KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje Geen vrijwillig embargo op Cubaanse handel De internationale Kamer van Scheep vaart waarin de grote zeevarende mo gendheden in vertegenwoordigd zijn, heeft gisteren geweigerd een vrijwillig embargo op de handel op Cuba ïn te stellen. Op een bijeenkomst van het bestuur van de kamer te Londen gaven de aanwezi gen uitdrukking aan de „grootste be zorgdheid" inzake de door de Ameri kaanse regering voorgestelde maatrege len tegen schepen die op Cuba varen. Slechts de Amerikaanse vertegenwoor diger in het bestuur, J. Marshall Gaff- ney, was het niet eens met de bevindin gen van de andere bestuursleden over de polemische kwestie van de handel op Cuba. Aan de vergadering namen vertegen woordigers deel van Engeland, India, Nederland, Duitsland, Noorwegen, Fin land, Japan en de Verenigde Staten. Niet in Tiel of omgeving Aantal plaatsen wordt nader hekeken Omtrent de plaats van vestiging van een kernenergiecentrale in ons land is nog geen beslissing geno men. Wel worden hiervoor ver schillende plaatsen nader bekeken, zo deelde de directeur van de „Pro vinciale Geldersche Electriciteïts- maatschappij", ir. J. Oelmeijer, gistermorgen in antwoord op vra gen mede. Het is zo dat de Betuwe nog steeds in running" is. In Tiel of directe omge ving, zoals hier en daar werd gemeld, komt deze kernenergiecentrale echter beslist niet, aldus ir. Oelmeyer. Zoals al eerder bericht, lag het aanvan kelijk in de bedoeling om de in de N.V. „S.E.P." samenwerkende elektriciteits bedrijven over te gaan tot de bouw van een 150 megawatt kernenergiecentrale, maar om de becijferde verlieskosten te drukken gaan nu de gedachten uit naar een centrale van bescheidener omvang, namelijk van vijftig megawatt, uitgerust met een reactor van het kokend water type. Deze centrale zal grotendeels door de Nederlandse industrie kunnen worden gebouwd. Bij deze centrale staat voorop het opdoen van praktische ervaring in zake de nieuwe techniek met betrekking tot elektriciteitsproduktie. Met „General Electric" wordt nog onderhandeld over het maken van een volledig uitgewerkt plan. Of naar aanleiding hiervan al dan niet tot de beoogde bouw zal worden overge gaan, dient te worden afgewacht, totale investeringskosten zyn be groot op circa negentig miljoen gulden, het jaarlijkse exploitatienadeel op in to- 1 67.5 miljoen gulden. Bij de bouw van een 150 megawatt cen trale zou dit tweemaal zoveel hebben bedragen. Gehoopt wordt overigens dat door bijdragen van het rijk en „Eura tom" het nadelige saldo zal kunnen wor den teruggebracht tot dertig of vijfen dertig miljoen gulden. By het nemen van een beslissing om trent de plaats van vestiging is toestem ming vereist van verscheidene over heidsorganen, waarby, zoals ir. Oel meijer opmerkte, de gezondheidsraad een voorname stem in het kapittel heeft. (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) Godfried Bomans zal, voor het eerst be gin november en dan vervolgens om de twee maanden, voor de A-V-R-O-televi- sie worden geïnterviewd over onderwer pen die hem na aan het hart liggen. De eerste maal zal de interviewster Mies Bouwman zijn. Aan het K.R.O.-pi gr-amina „De Kopstukken" zai de n< Bomans niet meer meewerken (waar door het hele programma meteen is ko men te vervallen) omdat het hem ver droot dat hij alleen maar grappig mocht zijn. Soms wil namelijk de heer Bomans ook eens ernstig zijn, al wil hij die ernst dan wel kruiden met een snuifje humor. Hij was in Spanje op vakantie en schreef vandaar aan de K.R.O., want in va- kantietijd wil men wel eens denken: ik vertik het verder. Die brief is nooit aan gekomen en terug in Nederland heeft hij, toen hij „De Kopstukken" weer zag aangekondigd, de fout meteen hersteld, maar het verdwijnen van „De Kop stukken" kwam dus wel wat on wacht. Flip van der Schalie is toen bij de heer Bomans geweest om zijn medewerking te verzoeken cn toen is dat idee voor de interviews op de proppen gekomen. Dat de heer Van der Schalie van de A.V R.O. was wist Godfried Bomans niet, dus hij is per ongeluk van zuil verwisseld. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschapjien, mr. Y. Scholten, acht de instelling van een speciaal departement voor de recrea tie niet noodzakelijk, omdat verschil lende departementen zoals verkeer en waterstaat, landbouw, sociale za ken, volkshuisvesting en bouwnijver heid maatregelen moeten treffen die het vlak van de recreatie raken. Het zou volgens hem fataal zijn, wan neer bijvoorbeeld O., K. en W. de na tuurbescherming en de recreatie van elkaar zou scheiden. Deze gebieden heeft men vroeger wel gescheiden, maar nu ziet men juist de noodzaak mensen toe te laten tot bepaalde ge bieden. Het subsidiebeleid moet niet alleen van de overheid komen, de vorm van het beleid dient voor een belangrijk deel te worden gevormd door de publieke opinie. De recreatie is een van de problemen die prioriteit hebben. In ons land is het recreatiebeleid gedu rende de laatste jaren sterker ge worden, maar het zal nog krachtiger moeten worden gemaakt, aldus Scholten. (Advertentie) 's avonds m Revolutionair type geïntroduceerd PITTIGE musette-klanken spet terden dinsdagmiddag over een bietenperceel in de zogenaamde 1500 Gemetenpolder bij Tholen. Tussen de Iuïdsprekermasten vér- drongen zich niet minder dan ze ven rooimachines om de oogst van dit veld binnen te lialen en rondom elk van deze voortrollende „bieten- verzamelaars" bewogen zich groepjes geïnteresseerde landbou wers uit de streek en de verdere omtrek. Het modernste op het ge bied van de mechanische bieten- oogst was op het bedrijf van de heer L. Sieling namelijk bijeenge bracht voor een groot opgezette demonstratie van de nieuwste ont wikkelingen en rationele methodes op dit gebied. En daarbij trok bij zondere aandacht het nieuwste type „BuUy", een recente uitvin ding van de heer D. Sieling, de constructeur van de volautomati sche „wonderploeg" uit Melissant. Voor het eerst trad de ontwerper op Tholen met zyn revolutionaire één- ryige rooimachine naar buiten. Een vernuftig apparaat, dat een combi natie van verschillende principes in zich bergt en daarbij een geheel nieuw systeem introduceert voor het reinigen van de bieten in de machine. De heer Sieling, directeur van de N.V. „De Lïgnie" in Melissant, heeft de methode van het bietenreinigen van grond en onkruid via een zeef afgezworen. Bij het ontwikkelen van het nieuwe type met een bunker of verzamelbak heeft de constructeur gebruik gemaakt van het verschil in veerkracht tussen de biet en de „ballast", die het produkt bij het oogsten mee naar boven brengt. De bieten lopen in de machine via twee bandjes, kaatsen tegen een rubberblad In Tholen werd een nieuwe vin ding op het gebied van bieten- rooien gedemonstreerd, (Foto P.Z.C.) RIE CRAMER 75 JAAR Bij stralend weer heeft Rie Cramer de zer dagen te midden van de Hollandse kolonie in Portals Nous (Majorca) haar 75e verjaardag gevierd. Van 11 tot 2 uur waren de vrienden in haar gastvrij huis samen gekomen om haar geschenken aan te bieden en har telijk toe te spreken. Maar niet alleen uit Portals Nous zelf ontving zij blijken van vriendschap en waardering, ook in Nederland bleek men haar niet vergeten, te zijn. De secretaresse van H.M. Koningin Ju liana stuurde haar het volgende tele gram: „Hare Majesteit de Koningin wenst U hartelijk geluk met uw 75ste verjaardag" en van de secretaresse van prinses Wilhelmina mocht zij het vol gende telegram ontvangen: „Prinses Wilhelmina heeft mij opgedragen U haar oprechte gelukwensen te willen overbrengen bij de viering van uw 75ste verjaardag. De prinses had waardering voor uw onverschrokkenheid tijdens oorlog en bezetting en wenst dit op uw feest nog eens tot uitdrukking te bren- J. Hulsker stuurde haar namens de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen een telegram. omhoog en schieten daar schoon en wel in de verzamelbak. De nieuwe ma chine kan dezelfde snelheid ontwikkelen als de bestaande „bunkertypes" en is be langrijk goedkoper. De ontwerper heeft octrooi aangevraagd op zijn vinding. Dinsdagmiddag trok de gele „nieuwe ling" bij de demonstratie veel bekijks en maakte zij een goede beurt. Ook de andere eén- of meer rijige rooi machines, al of niet begeleid door naast rijdende wagens, de keur van transport middelen bij het bietenrooien, de ver schillende laad- en lossystemen werden grondig bestudeerd door de honderden belangstellenden, die een ruim stoppel veld in een druk bezette parkeerplaats voor hun auto's hadden veranderd. MATERIEEL-PARK Om een algemene indruk te geven van de mogelijkheden op dit gebied hadden de bedrijfsstudiegroep Tholen en Sint- Philipsland, de streekverbeteringscom- missie Tholen en de rijkslandbouwvoor- lichtingsdlenst deze eerste demonstratie van de werkmethodes in de hietenoogst georganiseerd. Een uitgebreid materieel- park van loonbedrijven en landbouwers uit de omgeving stond aan het begin van de middag klaar op het bietenveld. Er werd gerooid op meerijdende wagens van verschillend type, in een verzamel bak op de machine, in een bak op de trekker. Het mechanisch laden in com binatie met machines, die het pi-odukt op de grond deponeerden kreeg het agrarisch publiek deze middag te zien in de vorm van een bietenlader en trekkervoorlader. Bij het lossen van de wagens werden diverse systemen ge toond, waaronder kipwagens, doeklos- sers en kettingen. Ook kreeg men een goede indruk van het mechanisch ver werken van loof via enkele typen op- laders. Ook werd een methode gede monstreerd waarbij het bietenloof werd geklapt en alleen de koppen en bieten werden verzameld. Kortom alle mogelijke aspecten van het bietenrooien, -laden, -transport en -los sen werden op dit enkele hectares grote terrein tegenover elkaar gezet: voor de bezoekers de taak, hieruit hun conclu sies te trekken. Over het gedemonstreer de materiaal werd in de loop van de middag nog een beschouwing gehouden door de heer .J. T. Andringa, specialist voor landbouwwerktuigen en arbeids- metboden van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Het was een leerzaam en aantrekkelijk oogsten daar in de buurt van Tholeu. Op het kerkhof bi) de Vesterviglcerk op West-Jutland, Denemarken, heeft een interessante historische opgra ving plaatsgevonden. Volgens oude Deense volksvertel lingen, sou het bewuste graf de gebeenten bevatten van de jonge Deense edelvrouwe „Liden Kirtsen", een zuster van de Deense koning „Valdemar Sejr" (1131-1182)en de. Duitse prins Buris. Liden Kirsten werd door haar broer ter dood gebracht omdat zij met prins Bures een verboden liefde had on- derhouden. Bij prins Buris werden de ogen uitgestoken cm de handen afgehakt. De prins werd toegestaan de rest, van zijn leven bij het graf van zijn geliefde door te brengen. Ten einde de geschiedenis op waarheid te toetsen is het graf onder leiding van de archeoloog dr. Maller Chris- tensen geopend. Er werden twee skeletten gevonden, waarvan een afkomstig is van een man in de leeftijd van ongeveer veertig jaren. Bij dit skelet waren de handen echter nog aanwezig. Het onderzoek zal zich nu lichten op het andere gebeente. Sinds de middeleeuwen is het een gewoonte van paar tjes, die in de Vesterviglcerk trouwen, bloemen op het graf te leggen als een eerbeivijs aan een oude grote lief de, welke zo tragisch is geëindigd. Links op de foto een pas getrouwd paar, dat bloemen op het graf legt. Rechts hei n-.-at mr7.»f skelet va» Liden Kirstev t ^^^^n^/vnR/vwvwvvwwi/vwvwvwwwvwvwvvwwvvivvvvvwuvwvwvwvuvvvvvwvvvvwwwwwvynrtfwwvvvvwviwvvwvwvvwi Zebraploegen tegen de Rotterdamse Turnkring Zatërdag a.s. wordt te Rotterdam de jaarlijkse wedstrijd tussen de dames- en herenploegen van de Rotterdamse Turn kring en de Zeeuws-Brabantse Turn kring gehouden. De Zebraploegen zijn oor deze ontmoeting als volgt; samen- esteld: dames M. de Nooijer (Vlissin- en), M. v. d. Plasse (Yerseke), M. Bon ers (Vlissingen), W. Vreeke (Breda). Muller (Breda) en P. Fritz (Breda); heren: B. Weststrate (Goes). J. de Wee (Yerseke), C. Meesters (Bergen op Zoom), B. Vermandei (Sas van Gent), P. Vermeersche (Sas van Gent) en J. van de Sande (Vlissingen). De heer De Keyzer is leider van de da- mespioeg, de heer Mijnsbergen van herenploeg. Hellas Il-01ympus II8-9 In de sportuitslagen in de krant van maandag en in het handbaloverzicht var dinsdag stond als uitslag van de wed strijd Hellas Il-Olympus n 9-8 ver meld. Echter niet Hellas, maar Olym pus won deze wedstrijd met 9-8 Nederlandse volleyballers versloegen Tunesië De Nederlandse heren-volleybalploeg heeft dinsdag in de voorronde van de wereldkampioenschappen volleybal in de vierde groep met 3-0 gewonnen van Tu nesië. De setstanden waren: 15-3, 15-3, 15-4. De ontmoetine- werd in Moskou gespeeld. Nagekomen advertenties. Heden overleed na een kortstondige ziekte on ze geliefde kleinzoon en neef CORNELIS LEENDERT JANSE op de leeftijd van 21 jaar. Uit aller naam, C. Janse Middelburg, 13 oktober 1962. Kleverskerksew- 12. Heden overleed na een kortstondige ziekte on ze zorgzame vader, be huwd- en grootvader CORNELIS GILLIS VALK, weduwnaar van L- K. v. d. Klooster, in de ouderdom van 81 jaar. Den Haag: A. Logemann-Valk F. Logemann Goes: L. Sinke-Valk H. Sinke J. H. van der Loo- Valk G. P. van der Loo En kleinkinderen Goes, 16 okt. 1962, Grote Markt 26. De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 19 oktober. Ver trek van Grote Markt 26 om 14 uur. Liever geen bezoek. Heden overleed nog geheel onverwachts tot onze diepe droef heid onze geliefde va der, behuwd- en groot vader, de heer VAN DEN BROEKE op de gezegende leef tijd van 90 jaar. Uit aller naam, Fam. Dieleman- van den Broeke Zuidzande, 16 oktober 1962. Oostburgsestraat 46. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 18 oktober 1962 om 2.30 uur op de algemene begraaf plaats te Zuidzande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7