Tweede Kamer maakt experimenten bij het onderwijs mogelijk Onderdirecteur K.L.M. reist naar Djakarta viïciiiio! Geen landelijke actie tegen hondsdolheid KLANKBORD Kapitein van Willem Ruys heeft muitersbloed in de aderen Overgangsfase in afwachting van effect mammoetwet Onderhandelen over landingsrechten BESTAND IN KATANGA KERNPROEF VAN V.S. MISLUKT Maatregelen tot Amsterdam beperkt Overleg tussen regering en Landbouwschap Carel Enkelaar directeur bij Starfilm Senaat akkoord met de wet bijzondere voorzieningen Het raadsel is opgelost De kool en de geit WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WETSONTWERP NA 5 JAAR AANGENOMEN (Van onze parlementaire redacteur) Na uitvoerige technische en soms ingewikkelde discussies heeft de Tweede Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming het reeds vijf jaar geleden bij de Kamer ingediende wetsontwerp tot het verlenen van grotere vrijheid voor de inrichting van het onderwijs aange nomen. Dit wetsontwerp beoogt uit de wet de beletselen weg te ne men, die de ontplooiing van de bestaande en de totstandkoming van nieuwe vormen van onderwijs in de weg staan. Men zal dus wat meer gelegenheid krijgen tot experimenteren. haar, dat een verbetering van de tekst van het ontwerp inhield, overnam. Het had de instemming van de Kamer dat de bewindsman toezegde om behalve met de onderwijsraad ook met onder wijsorganisaties over de invoering van vernieuwingen van het onderwijs overleg te plegen. Nadat de minister nog een amendement van de heer Van Bennekom en een van mejuffrouw Knol had aangenomen, hechtte de Kamer haar fiat aan het wetsontwerp. Ook de zogenaamde mammoetwet ver leent die grotere vrijheid van inrichting van het onderwijs. In het vooruitzicht van de totstandkoming daarvan is de behandeling van het nu aangenomen ont werp wat in de slof geraakt en zelfs heeft men zich een ogenblik in de com- Lieve mensen, goede lezeressen en lezers, laat voor een xoijle rund, zwijn en schaap hun rustig leven leven morgen: professor in de pan. Wij moeten professor eten. Eerst even iets over de zeer ge leerde McConnel en zijn wormen. Dr. James McConnel, die onder zoekingen verricht op het terrein van de psychologiebegon met een bepaalde soort wormen, planaria, door middel van elektrische schokjes te leren reageren op lichtstraaltjes. Wanneer hij zijn pupillen eenmaal gedresseerd had, zette hij ze als maaltijd voor aan andere, nog niet gedresseerde wormen. Zodra deze hun volleerde soortgenoten geconsumeerd had den, bleek, dat zij veel sneller in staat waren dezelfde kunstjes te leren, dan wanneer zij hun voor- gangers-in-de-stiel niet hadden opgegeten. Voor dr. McConnel is het zo klaar als een klontje, dat de tweede ca tegorie wormen met het consume ren van exemplaren uit de eerste groepook iets van hun nieuw- verworven „kennis" heeft verwor ven. I-Iij denkt, dat de dressuur iets in de molecuulstructuur van de lichaamscellen der wormen verandert en dat deze wijziging naar de lichaamscellen van de kannibalistische ivormen overgaat. Als u doctor McConnel net zo se rieus neemt als ik dit doe en u re deneert even door, dan zult u tot de conclusie komen: als je graag intelligent wil worden, eet dan eens een professor. Het is gek, maar zo komen wij met ons allen, met een grote boog door de beschaving, weer terecht bij de kannibalen, die hun over wonnen vijanden plegen op te peuzelen, niet omdat zij de vijand zo lekker vinden, maar omdat zij geloven dat de kracht en de intel ligentie van hun tegenstanders in hen zelf zullen overgaan. Nu ivil ik u wel ten zeerste aan raden niet al te generaliserend gulzig toe te happen, want er zijn professoren en professoren en ik heb mij laten vertellen, dat er on der hen zijn, die niet zó intelli gent zijn als zij zelf geloven. Laat die dus maar lopen. En informeer eerst even bij de rector magnificus of bij h.li. cura toren wie waard zijn om geconsu meerd te worden. Wat mij betreft: ik heb trek in De Quay. Want dat wordt twee vliegen in dén hap. De intelligentie der hooggeleerd heid in vereniging met groot staatsmanschap. Hij ziet er niet echt mals uit,, maar met een bordje compote en een glas moezel zal het wel luk ken. ELIAS missie van voorbereiding afgevraagd, of het ontwerp nog wel nodig was. Minister Cals echter stelde wel degelijk prijs op de uitvaardiging ervan, omdat het nog verscheidene jaren zal duren, voordat mammoetwet in zyn volle c is ingevoerd. Men zal dan tenmi vast met het experimenteren kunnen beginnen. Enkele leden, die weinig voor de mam moetwet voelden, waren allerminst rou wig om dit uitstel, maar de socialistische heer Tans sprak er duidelijk zijn spijt over uit en werd daarin gesteund door de minister. Over het wetsontwerp voer den van de zijde van de Kamer het woord mejuffrouw Knol van de K.V.P., mevrouw Van Someren-Downer van de V.V.D. en de heren Tilanus (c.h.). Van Bennekom (a.r.) en Tans (p.v.d.a.) Amendementen Het meeste bezwaar tegen het wets ontwerp had de heer Tilanus, die van een stuk noodwetgeving sprak. De heer Van Bennekom maakte zich on gerust over de kans dat bepaalde scholen, zoals de h.b.s., door bepaalde experimentele maatregelen hun ka rakter verliezen. Hij wilde redelijke waarborgen, dat dit niet zou gebeu ren. Daartoe had hij enkele amande- menten ingediend, die hij echter in trok, nadat minister Cals een wijzi ging in het ontwerp had aangebracht, die voor een deel aan zijn verlangens tegemoet kwam. TWEEDE KAMER VÓÓRPARKEERMETERS Door aanneming zonder hoofdelijke stemming van een wijziging van de mo torrijtuigenbelastingwet heeft de Twee de Kamer het in haar gisteren gehou- n vergadering mogelijk gemaakt, dat de toekomst parkeergeld wordt gelie- u door middel van parkeermeters, op gelijke wijze als reeds eerder is geschied ten aanzien van de heffing van rechten voor het gebruik van daartoe in het by- zouder ongerichte parkeerterreinen. Tot nu toe was dit niet mogelijk. De wenselijkheid van deze regeling is ont staan door het steeds nijpender gebrek aan parkeerruimte in de kernen van de steden. Het wetsontwerp kreeg de stemmen van alle aanwezige leden. Dat wil niet zeg gen, dat er geen aanmerkingen gemaakt werden. De heer Roolvink van de K.V.P. noemde het een onbevredigende ontwik keling dat grote bedrijven zich aan de rand van de stad, in dorpen en tussen dorpen in gaan vestigen om voldoende parkeergelegenheid aan hun relaties te kunnen aanbieden. De heren Bommer (p.v.d.a.) en Verkerk (a.r.) lieten duidelijk blijken, dat zij van de invoering van parkeermeters aller minst de oplossing van de verkeerspro blemen verwachten. De maatregel brengt alleen een tijdelijk soulaas. De heer Van der Peyl van de C.H.U. achtte de invoering van parkeermeters gewenst met het oog op de snelle uit breiding van het Nederlandse wagen park. In 1955 was er in Nederland één auto op elke veertig inwoners, in 1961 was er één op elke negentien inwoners! verlangde, dat de heffingen aan re- eisen zouden voldoen en dat be- maxima niet worden overschre- Eerste Nederlander die Indonesisch visum kr>igt (Van onze Haagse redactie) Dr. E. van Konijnenburg, de on derdirecteur van de K.L.M. die steeds nauwe betrekkingen heeft onderhouden met president Soe- karno en andere Indonesische lei ders, is gistermorgen onverwacht naar Djakarta vertrokken voor be sprekingen met de Indonesische regering over „alle voor de K.L.M. belangrijke burgerluehtvaartza- ken", zoals een woordvoerder van de K.L.M. gisteravond verklaarde. Tot deze zaken behoren zowel de mo gelijkheid van landingsrechten voor de K.L.M. in Djakarta, als die in Biak, zo werd van deze zyde toegegeven, in te genstelling tot eerdere berichten als zouden landingsrechten in Djakarta niet ter sprake komen. Ook de positie van de Kroonduif, de in Nieuw-Guinea opererende dochteronderneming van de K.L.M., zal tijdens het verblijf van dr. Van Konijnenburg in Djakarta worden besproken. Katanga is gisteren met de cen trale Kongolese regering en de Verenigde Naties overeengekomen de vijandelijkheden in Noord-Ka- tanga onmiddellijk te staken, alle troepenbewegingen in dat gebied stop te zetten en gevangenen uit te wisselen, aldus is door functiona rissen te Elisabethstad bekendge maakt. Het akkoord is tot stand gekomen tij dens een bijeenkomst van de gemeen schappelijke militaire commissie en on dertekend door de Katangese minister van defensie, Joseph Yav, de Kongolose minister van onderwijs, Joseph Ngalula en de V.N.-vertegenwoordiger te Elisa bethstad, Eüud Mathu. De kernproef op grote hoogte, die de Verenigde Staten gisteren in de Stille Oceaan boven het proefgebied rondom het eiland Johnston zouden nemen, is mislukt. De Thor-raket, waarmede het proefwa- pen tot een hoogte van tussen 48 en 64 kilometer in de dampkring zou worden gebracht, werd zes minuten na de lan cering vanaf de grond vernietigd. Op Johnston kwamen radio-actieve brokstukken neer na de mislukte proef. Een woordvoerder van de groep weten schapsmensen, technici en militairen, die met de kernproeven is belast, zei dat er geen gevaar voor het personeel te ver wachten was wegens ae strenge veilig heidsmaatregelen. (Advertentie) Het Wereldgebeuren Een huid f die leeft is mooi! Een jonge, levensfrisse huid - hoe kunt u die behouden of. herwinnen? Hier is het wetenschappelijke antwoord dat miljoenen vrouwen dankbaar stemt: Vitamol. Vitamine- cosmetica die het tekort aan opbouwstoffen in uw huid weer aanvullen. Nieuwe levenskracht door reddende vitaminen...nieuwe charme door Vitamol! \j/ Vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID Vitamol Dagcrème: De volmaakte bescherming. Vitamol Nachtcrème: De beste voedingscrème. In tuben 4.25 Dr. Van Konijnenburg, lange tijd een der voornaamste leden van de z.g. groep-Rijlcens, en een der vertegen woordigers van de groep-Rijkens, die in 1961 in Rome en Wenen be sprekingen heeft gevoerd met presi dent Soekarno, is voor zover valt vast te stellen de eerste Nederlander die een Indonesisch inreisvisum heeft gekregen sedert het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. De Indonesische regering nam tot nu toe het standpunt in, dat geen visa aan Nederlanders zouden worden verstrekt voor het bestuur over Nieuw-Guinea in mei 1963 aan Indonesië zou zijn overge dragen. Op de vraag of het initiatief tot het bezoek van dr. Van Konijnenburg aan Djakarta door Indonesië of door de K.L.M. was genomen, antwoordde de Iv.L.M.-woordvoerder ontwijkend met de mededeling, dat dat heer Van Konijnen burg een dienstreis voor de K.L.M. maakt- In december 191f2 is een Engelse Lancaster-bommenwerper bran dend neergestort in het Volewijclc- parlc in 'Amsterdam-Noord. Tij dens graafwerkzaamheden voor de IJtunnel kwamen de resten van het vliegtuig te voorschijn. De hulpverleningsdienst heeft ook de stoffelijke resten van de vier be- manningsleden kunnen bergen. Op de foto wordt een motoras met propellor uit de kuil opgehaald. (Van onze Haagse redactie) De veterinaire hoofdinspectie vindt het vooralsnog niet noodzakelijk de voorzichtigheidsmaatregelen, welke in Amsterdam zijn uitge vaardigd in verband met het ver moedelijke geval van hondsdol heid dat zich daar heeft voorge daan, uit te breiden tot het hele land. Het advies aan de Amsterdamse dieren artsen om extra aandacht te schenken aan honden en het advies aan de Am sterdamse politie loslopende honden op te vangen, wordt voldoende geacht. Toe passing van de veterinaire wet, waarbij een gebod kan worden uitgevaardigd honden en katten in huis te houden, is zelfs voor Amsterdam niet nodig. Gevallen van hondsdolheid doen zich de laatste jaren voor in Polen en oostelijke delen van Duitsland. Er is geen enkel bewijs dat de hondsdol- Het gesprek tussen het Landbouw schap en een aantal ministers, waarom het Landbouwschap on langs via de minister-president heeft verzocht, is gisteren in Den Haag' gevoerd. Het duurde van drie uur tot ongeveer zes uur. Minister Marijnen legde er de nadruk op, dat het gesprek oriënterend was en niet de bedoeling had, tot een direct re sultaat te komen. Over het gesprek vernam het A.N.P. na der nog dat voorstellen van het Land bouwschap betreffende kredietfacilitei ten voor de in moeilijkheden verkerende .emengde bedrijven door de bewindslie- len niet onwelwillend zouden zijn ont vangen. Wat betreft de wensen, die het Landbouwschap heeft op het gebied van het loon- en prijsbeleid voor de land bouw, gaven de bewindslieden te ver staan dat men hier afhankelijk is van het algemene loon- en prijsbeleid. Zoals bekend stelt het Landbouwschap dat er een achterstand is in de landarbeiders- lonen en pleit het voor het inhalen van die achterstand. heid over de Nederlandse grens zou zijn gebracht. De eerste overbrengers zijn meestal vossen. Op het inleveren van vossestaarten staat een premie. Men neemt aan dat weinig vossen, die over de Nederlandse grens ko men, hun bezoek aan Nederland overleven. Gisteren is op Schiphol een spoed- zending van 50.000 eenheden anti rabies serum uit de V.S. aangeko men. Het anti rabies serum vormt een be langrijke aanvulling op het vaccin van Pasteur, dat het rijksinstituut voor de volksgezondheid op het ogenblik ge bruikt in de bestrijding der hondsdol heid. Het serum wordt af en toe tcfege- past, wanneer bij een patënt ondanks in spuiting met het vaccin hondsdolheid in zo verontrustende mate wordt gecon- geachl In de loop van gisterochtend heeft de Amsterdamse G.G. en G.D. totaal zestig mensen tegen hondsdolheid gevaccineerd. Daarvan werden er 54 voor de eerste keer ingeënt ien zes voor de tweede keer. Naar het A.N.P. verneemt is tot direc teur van Joop Geesinks filmproduk- tie N-V. „Starfilm" te Duivendrecht benoemd de heer Carel Enkelaar, thans hoofdredacteur van het N.T-S.- journaal. De heer Enkelaar zal in zijn nieuwe functie deel uitmaken van het directorium der Geesink- filmbedrijven in binnen- en buiten land. Deze bedrijven omvatten behalve onder andere de Nederlandse ondernemin gen „Dollywood" en „Starfilm" ves tigingen in Frankrijk, Italië, de Ver enigde Staten en West-Duitsland. De heer Enkelaar zal zijn nieuwe func tie op 1 februari 1963 aanvaarden. Karei Enkelaar werd op 1 oktober 1955 als hoofdredacteur bij de N.T.S. be noemd en belast met dc voorberei ding en later de leiding van het „N-T.S.-journaal". In die functie werd hij de grondlegger voor de Eu ropese nieuwsuitwisseling. Hem werd in 1962 de televisieprijs van het „Prins Bernhardfonds" toegekend. Vóór 1955 was de heer Enkelaar ver bonden aan „De Volkskrant". Hij trad in 1938 in de journalistiek in Twente. Tijdens de oorlog redigeer de hij daar ook een uitgave van het ondergrondse „Parool"- Nieuw-Guinea Verzekering voor bedrijfsleven (Van onze parlementaire redac teur) Na een korte discussie heeft de Eerste Kamer gisteren het wets ontwerp inzake bijzondere voorzie ningen westelijk Nieuw-Guinea aanvaard. Deze wet stelt industri ële- en handelsondernemingen, die werkzaam zijn op Nieuw-Guinea, in de gelegenheid zich bij de Ne derlandse staat te verzekeren te gen molest- en politiekrisico. Volgens voorlopige gegevens kan het aantal adspirant-verzelcerden op circa 150 worden geschat, terwijl het verze kerde bedrag op ongeveer 30 miljoen gulden wordt geraamd. In geval van schade zal een eigen risico van 37,5 pro cent van de verzekerde waarde van de bedrijfsmiddelen en bedrijfsruimte ten laste van de verzekerde worden ge bracht. De heer Reijers (c.h.) had graag ge zien, dat de verzekering ook zou gel den voor agrarische ondernemers op westelijk Nieuw-Guinea. Hij sprak de hoop uit, dat de regering de wet soe pel zou toepassen. Minister Zijlstra wees er op, dat de opzet van het wetsontwerp niet is het geven van gehele of gedeeltelijke schadevergoe ding, maar een verzekering teneinde de transport- en distributie-activi teit, die anders zou komen stil te lig gen, in stand te houden. Zou men ook de agrarische belangen onder de wet brengen, dan zou men in een andere probleemstelling terecht komen. De minister wilde de wet wel met enige ruimheid bekijken, maar de criteria toch niet loslaten. Een commissie, die voor aanvullende deskundigheid zou moeten zorgen, vond de minister niet nodig. Verder aanvaardde de senaat zonder dis cussie of hoofdelijke stemming het wets ontwerp tot vaststelling van de begro ting van Nieuw-Guinea voor 1962 met bijbehorende begrotingen. Dinsdag 30 oktober zal de Eerste Ka mer weer in vergadering bijeenkomen. Dan is o.a. aan de orde het wetsontwerp tot heffing van een bijzondere belasting voor de provincie Friesland. Actie voor slaapzaal deze reis Gistermiddag is het vlagge- schip van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd, het ms. ..Willem Ruys", aan zijn 18e reis om de wereld begonnen, nadat het schip een grote dokbeurt heeft gekregen en het in alle opzichten weer in orde is gemaakt, of zoals de mensen van de Lloyd het noe men: het schip is geknipt en geschoren. Tot de passagiers, die gisteren vertrokken, behoorde de 88-jarige mevrouw Mansliolt, de oudste passagier aan boord, de moeder van oud-minister Mansholt. Ver der de heer Günther Stiel, een re porter van de Zweedse radio-om roep, die de wereldreis van de Ruys gaat meemaken om zijn luisteraars in Zweden van zijn impressies te vertellen. Kapitein H. van de Heuvel, die het schip commandeert, wacht in de buurt van Australië een bijzonde re taak. Er zullen dan twee jon gens en een meisje aan boord ko men, die met hun ouders de reis naar Europa zullen maken, maar die midden in een examen zitten. Met toestemming van de onder- wijsautoriteiten in Australië en Nieuw-Zeeland zal hun worden toegestaan, onder persoonlijk toe zicht van de kapitein, het tweede deel van hun schriftelijk examen aan boord van de „Willem Ruys" af te leggen. Bloedgroep Kapitein Van de Heuvel is even wel het een en ander gewend. Inmiddels is er, wat de kapitein betreft, iets merkwaardigs aan het licht gekomen. Tijdens zyn laatste verlof, dat gisteren afliep, is zijn bloed onderzocht. Daarbij is gebleken, dat hij eën voor Neder land zeer zeldzame bloedgroep heeft. Het merkwaardige is ech ter, dat deze bloedgroep op het eilandje Pitcairn, waar de afstam melingen van de muiter van de Bounty leven, onder leiding van Fletcher Christian, bijzonder veel voorkomt. Misschien is dit de verklaring waarom de kapitein van de „Wil lem Ruys" zo'n grote belangstel ling voor dit eiland heeft en er zo voor geijverd heeft, dat er een bloedbank tot stand kwam. Op de laatste reis van de „Ruys" en op de cruises, die nadien in de Middellandse Zee zijn gemaakt, heeft kapitein Van de Heuvel bij zonder veel succes gehad met zijn actie voor de leerlingen van de doofstommen3chool van de nonne tjes uit Kortrijk in Colombo. Als op deze reis Ceylon wordt aangelopen, zal de commandant van de „Ruys" een bedrag van ruim 3000 grilden kunnen dispone ren. Dit zal het begin zijn van een fonds, dat de bouw van een slaap zaal bij de school mogelijk zal ma ken. Het is nl. zo dat tot nu toe de slaap- en eetzaal zyn gecom bineerd. Als 's avonds gegeten is worden de tafels aan de kant ge schoven en de matjes op de vloer uitgerold. Poppen Zoals bekend, heeft de „Willem Ruys" deze school geadopteerd en verloot kapitein Van de Heuvel op iedere reis door leerlingen van de ze school gemaakte poppen. Eer der schonk het schip de kinderen al een volledie uiteeruste speel tuin en nu is dus de slaapzaal aan de beurt. in nauwelijks een week tijd is Ben Bella, de premier van de Algerijnse regering, die een bezoek brengt aan het Amerikaanse continent, tweemaal met militaire eer ontvangen. De eerste maal gebeurde dat in Washington, waar de ex-rebel zijn opwachting maakte bij president Kennedy. Naar in Washing ton wordt verteld zou president Kenne dy lang hebben gewikt en gewogen voor hij besloot de erewacht voor zijn Algerijnse bezoeker te laten aantreden. Tenslotte heeft hij toch maar het bevel daartoe gegeven. De reden, waarom president Kennedy zo aarzelde, school in het wantrouwen, waarmee men in de Verenigde Staten Ben Bella beziet. Niet om zijn opstandig velleden, want daar heeft de regering-Kennedy nimmer be zwaren tegen gehad. Wel echter, omdat Ben Bella na zijn bezoek aan Washing ton en aan een aantal andere Ameri kaanse steden naar Cuba wilde vliegen om Fidel Castro te bedanken voor de daadwerkelijke en morele hulp, die zijn opstandige beweging van hem heeft ge kregen. Dat bezoek aan Cuba zat de Amerika nen danig dwars. Een vriend van Cuba kan onmogelijk een oprecht vriend van Amerika zijn, meende men en president Kennedy zat er echt wel een beetje mee in. Hij besloot echter Ben Bella toch maar niet voor het hoofd te sto ten. Daarom ging de ontvangst rustig door, nadat Adlai Stevenson, de Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, bij president Kennedy een goed woordje voor Ben Bella had gedaan. Een erewacht stond dus stram opgesteld bij het vliegtuig, waarmee de eerste premier van het onafhankelijke Algerije in Amerika landde. Nog op de dag van de aankomst had president Kennedy een gesprek met Ben Bella. Tijdens dat onderhoud is het ijs blijkbaar gebroken, want Kennedy heeft Ben Bella verder bijzonder vrien delijk behandeld. Het was weer precies als in de tijd, toen de president nog slechts senator voor de staat Massachu setts was en hij in de volksvertegen woordiging herhaaldelijk op het Alge rijnse onderwerp hamerde en steeds weer pleitte voor onafhankelijkheid van de Franse overzeese provincie. In Washington, waar officieel over dit soort affaires nimmer veel wordt ge zegd, maar waar de befaamde „goed- ingelichte kringen" officieus natuurlijk alles over zo'n politiek bezoek weten te vertellen, zei men, dat de Algerijnse premier president Kennedy van zijn goede bedoelingen had kunnen overtui gen. Wat die goede bedoelingen inhouden, is bekend, want Ben Bella heeft ze kort voor zijn vertrek uit Algiers in het pas- verkozen parlement uiteengezet. Alge rije zou wat de binnenlandse situatie betreft een geleide economie voorstaan en een democratische grondwet krijgen. Ten aanzien van het buitenland zou Al gerije een strikt neutrale politiek voe ren. Wat neutraliteit en „neutralisme" be tekent of betekenen kan, heeft intussen het nieuwe Afrika wel aan de wereld geleerd. Door de politiek van het zo genaamde Afro-Aziatische blok is de term neutralistisch zeer populair ge worden. Neutraliteit en neutralisme zijn echter twee heel verschillende dingen en al sprak Ben Bella van „neutraal", uit alles blijkt dat hij „neutralistisch" bedoelde. En Ben Bella toont zich een echte neu tralist: hij wil zowel de kool als de geit sparen. In het kader van zijn neutra lisme bestelde Algerije een flink portie Russische steun. Omdat Fidel Castro destijds ook op die manier begon is het begrijpelijk, dat Washington wantrou wend tegenover Ben Bella staat en een eventuele vriendschap tussen de Alge rijnse premier en diens Cubaanse col lega niet aanmoedigt. Men zag Ben Bella in gedachten al als de Castro van Noord-Afrika en dat was een weinig vrolijke gedachte. Maar na de ontmoeting met Kenne dy is er toch iets veranderd in Washington. Ben Bella heeft blijkbaar president Kennedy gerustgesteld. Be halve met president Kennedy sprak Ben Bella ook met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, maar over dat gesprek is niets uitge lekt. Wellicht heeft Ben Bella duidelijk gemaakt, dat zijn reisje naar Havanna alleen maar bedoeld is om de linkse elementen in de Algerijnse regering wat milder te stemmen. ,,Je vangt meer vliegen met stroop, dan met azijn", heeft Ben Bella eens op zijn Frans ge zegd en daarmee bewees hij, dat hij be zig is een diplomaat te worden. Hoe wel h(j reeds in 1956, toen hij door de Fransen werd gevangen genomen, een belangrijke politieke functie had in de rebellenregering van de F.L.N., was hij toch méér militair dan politicus. In ok tober van dat jaar 1956 onderschepten Franse jachtvliegtuigen het Marok kaanse toestel waarmee Ben Bella van Casablanca naar Tunis zou vliegen. De piloot bracht het toestel naar Algiers, waar Ben Bella rustig uitstapte in de mening, dat hij in Tunis was. „Ben Bella, geeft acht", klonk het bars en Ben Bella sprong hakkenlikkend in de houding voor de Fransen, die hem ge vangen namen. Als militair verdween toen Ben Bella in de gevangenis om er vijf jaar later als een handige politicus weer uit te komen. In die vijf jaar had hij diep nagedacht en veel geleerd, dat hem bijvoorbeeld in het geschil met Ben Khedda van pas is gekomen. Hij greep op handige en onverzettelijke wijze naar de macht en schakelde al zijn te genstanders uit. Met zijn vlot aangeleerde- diplomatie heeft Ben Bella nu Washington weten te lijmen. Wat zal hij echter in Havana zeggen? Ook in de Cubaanse hoofdstad was gisteren het welkom warm. Er werd overvloedig gevlagd en overal prijkten portretten van de Alge rijnse premier voorzien van Spaanse en Arabische opschriften. President Dorti- cos en premier Castro stonden op het vliegveld te wachten en weer sprong een erewacht stram in de houding. Hoewel Ben Bella bij zijn afscheid in Amerika verklaarde niet te zullen be middelen in het Amerikaans-Cubaans geschil, zal de kwestie waarschijnlijk wel ter sprake komen. Daarnaast zal Cuba zeker proberen propagandistische munt uit dit bezoek te slaan. Wanneer Castro en Dorticos hem toespreken zullen er stellig anti-Amerikaanse woorden vallen. Dan zal Ben Bella heel diplomatiek moeten antwoorden om de "V.S. niet op de tenen te trappen. Een eerste moeilijkheid heeft hij al met suc ces vermeden. Ben Bella nam niet het lijnvliegtuig naar Havana maar reisde met een particulier vliegtuig. Hij wilde namelijk Miami niet aandoen. Er wonen daar veel anti-Castro Cubanen en daar had de Algerijnse leider niet van terug. PREMIER BEN BELLA ...vliegen vangen met stroop...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3