Eind 1964 „bochtenwerk" rijksweg Sloedam-Arnemuiden verleden tijd BILT Landschapsplan voor Canisvlietkreek mm m j! ALMANAK TROMPET ALS JAZZINSTRUMENT EN IN DE KLASSIEKE MUZIEK ADVERTENTIECHEF S. RIJKEBOER VEERTIG JAAR IN ONS BEDRIJF „HOME" VOOR VEERSE KLEUTERS VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 Slot van pag. 1) gedachten kunnen worden verwezenlijkt. Het benodigde gebied van 35 ha zal in gendom iheerd. Volgens het rapport zal de stichting beheer landbouwgronden waar mo gelijk bijdragen aan de verwezenlij king van de plannen. De door haar verworven grondeigendom zal mede ter beschikking worden gesteld van eigenaren, die bereid zijn hun land bouwgrond rondom de kreek te ver kopen ten behoeve van de recreatie. Voor wat betreft de recreatieve ele menten, zal zo nodig een beroep op de INCOR worden gedaan. De samenstellers van het rapport me nen dat by een goed begrip voor de mo gelijkheden, in dit gebied een welvaarts peil kan worden bereikt waarvan alle betrokkenen zullen profiteren. Toch staat men in de streek zelf nog wat af wachtend tegenover deze vooruitzichten. Slecht ontsloten Men kent het gebied slechts zoals het nu is- Slecht ontsloten en met wegen die hoofdzakelijk worden gebruikt voor landbouwdoeleinden. Welke invloed het nieuw geprojecteerde wegenstelsel op een goed uitgevoerd landschapsplan kan uitoefenen, wordt nog niet algemeen gezien. De heer G. C. van Haalst, ge meentesecretaris van Westdorpe, kan er nog geen groot enthousiasme voor op brengen. Misschien trekt het straks wat meer sportvissers en vogelliefhebbers en wellicht wat meer bezoekers naar het café het „Vissershuis", maar grote ver wachtingen heeft hij er nog niet van. „Maar misschien zien de planologen het beter dan ik" voegt hg er aan toe. Dat er honderd ha uit het krekengebied wordt opgespoten, noemt hij winst. „Zoals het er nu bij ligt is het een grote rommel en volkomen waardeloos", aldus de heer Van Haalst- Meer verwachtingen heeft hij van het saneren van de Molenkreek, juist ten zuiden van Westdorpe. „Als die kreek helemaal is schoongemaakt en daar omheen de nodige groenvoorziening is aangebracht dan wordt dat een prachti ge natuurlijke begrenzing van ons uit breidingsplan", zegt de gemeentesecre taris. Tussen kreek en het in aanbouw zijnde r.-k. bejaardenhuis is men reeds bezig met de aanleg van een plantsoen met wandelpaden. „Over het plan tot opspuiten van hon derd ha krekengebied is uiteraard over leg gepleegd met de natuurwetenschap pelijke commissie van de voorlopige na- tuurbeschermingsraad", zei ons de heer B. J. Franke van de cultuurtechnische dienst in Zeeland. Tegenover dit elders te lijden verlies, is een compensatie ge bonden in het scheppen van het land- chapsplan. „Een compromis", aldus de heer Franke. Winst aan land- en tuin- bouwgronden door verlies van een ge deelte van de kreken. Maar anderzijds handhaving van natuurwetenschappe lijke waarden en uitbreiding van recrea tie. De heer Franke meent dat door ontslui ting van en 'n betere communicatie in 't gebied, het leefklimaat ongetwijfeld zal worden verbeterd. De 115.000, beno digd voor uitvoering van het land schapsplan zullen ten **- worden bijgedragen. Advertentie C. J. Kooman benoemd tot directeur avondschool Goes De heer C. J. Kooman, leraar aan de chr. kweekschool te Middelburg, is be noemd tot directeur van de avondschool te Goes ter opleiding van leraren voor de lagere technische scholen. H.L.O.-diploma Het H.L.O.-diploma (Harmonische Lichaamsontwikkeling) vierde graad werd behaald door de heer M. K. van der Linde te Nieuwerkerk. Aeeuwse Bollebozen Gelukkig, de eer is gered! En nog wel voor er in feite iets te redden viel. Nadat diverse bladen melding hadden gemaakt van de voorgeno men oprichting in Nederland der afdeling Europees vasteland fan Mensazijn er twee leden aan genomen, zo lezen wij in de „Volkskrant". .„Mensa" (het betekent gewoon „tafel") is een Engels-Ameri kaans praatgenootschap van men sen met een hoger intelligentie quotiënt dan Uf8 en wie (o, wie zou daar niet bij willen horen f Er zijn tenminste al honderden brie ven binnengekomen van de trotse bezitters van hoge I.Q.'s. Alle maal bollebozen, die samen rond de tafel willen gaan zitten om ein delijk ook eens als jongens onder elkaar te kunnen babbelen, zonder geestelijk alsmaar gehurkt te hoe ven zitten vanwege de minder met super-intelect bedeelden in het gezelschap. En wat onthult de Volkskrant T De organisatie van de Mensa op het vasteland is in handen van „de vriendelijke en... intelligente mr. 8. A. l'Honoré Naber (59), die nog geen lid is maar Mensa zo sympathiek vindt, dat hij er zijn beste krachten en zijn ruime kan toor aan wil wijden....". Streekgenotende eer is gered. Want mr. Naber is een Zeeuw. Hij werd geboren in Zierikzee. En met een variant op een uitspraak van Wim Kan, zouden wij willen zeggen: „Wat ook nog bollebozer kan da's een géboren Zeeuw, man!". ....een recreatieoord met ongerept natuurschoon (Foto P.Z.C.) Sas van Gentenaar vrijgesproken van botersmokkel Het Haagse gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen de 32-jarige veehouder J. M. te Sas van Gent. M. stond in hoger beroep terecht in ver band met het smokkelen van 1600 kg boter naar België. De rechtbank te Mid delburg had M. indertijd veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. Tegen dit vonnis had de veehouder ho ger beroep aangetekend. Voor het hof ontkende hij iets met smokkel uitstaan de te hebber». Wel was er bij hem in de auto boter geweest, maar volgens M. was die van hem gestolen en naar het station gebracht. De procureur-generaal constateerde echter, dat zich in de auto van M. een luikje bevond, waaruit vol gens hem geconcludeerd kon worden, dat het voertuig voor de smokkel werd gebruikt. Het hof achtte het tenlastege- legde echter niet bewezen en sprak M. vrij. EXAMENS Voor het kandidaatsexamen geneeskun de slaagde dezer dagen aan de rijksuni versiteit te Utrecht J. L. van Doorn te Scherp enisse. Potige aardappelen te Groede gevonden Bij het aardappelrooien op het landbouwbedrijf van de heer I. M. de Hullu-Cornelis onder Groede kwam dezer dagen een grote aardappel bloot te liggen. De aardappel woog 1100 gram. Op hetzelfde perceel werd nog een knol aangetroffen van ruim 800 gram. Kerstgroeten voor de militairen in de West De dienst Welzijnszorg van het leger organiseert in samenwerking met de dienst Ontwikkeling, Sport en Ontspan ning van de Marine, evenals vorige ja ren een kerstgroetenactie voor de fa milieleden van militairen, die tijdens de kerstdagen in Suriname of de Neder landse Antillen verblijven. Op maandag 29 oktober zijn de familie leden van genoemde militairen in de gelegenheid hun groet uit te spreken. Men zal van deze groeten een gram mofoonplaatje maken en dat op kerst dag aan de betrokken militairen uitrei ken. Het programma voor Zeeland luidt: Terneuzen: hotel „Des Pays Bas", Nieuwstraat 11, van 11.00-11.45 uur; Vlissingen: Protestants Militair Tehuis, „De Meerpaal", Bellamypark 43, van 13.0014.00 uur; Middelburg: Protes tants Militair Tehuis, Zuidsingel 126, van 14.30-15.30 uur; Colijnsplaat: de heer J. C. van der Hoven, W. Kerk straat IS, van 16-30 uur; Renesse: me vrouw C. de Vrieze-de Meij, Lage Zoom 6, van 19.00 uur. Efficiëntere ma'isoogst met nieuwe maaikneuzer Op het landbouwbedrijf van de heer J. P. Geerse aan de Geëfseweg te Middel burg is dinsdagmiddag een demonstratie gegeven met een nieuw model mobiele maaikneuzer, die gebruikt wordt voor het macliinaal oogsten van maïs. Deze demonstratie werd mogelijk gemaakt door de vereniging voor bedrijfsvoor lichting „Walcheren", de arbeidsratio- nalisatiekern en de rljkslandbouwvoor- lichtingsdienst in samenwerking met de loonwerkerscombinatie Brasser-Markus- se te Koudekerke en Nienwland. De nieuwe maaikneuzer is van Canade se makelij en wordt voortbewogen door een tractor. Rechts aan de voorzijde van de machine bevindt zich een maaimond, die door de tractorchauffeur constant op de in een lange rij geplante maïs wordt gericht. In de maaimond bevinden zich een aantal rollen en messen. De maïs wordt door de maaimond gegre pen en daarin gehakseld, waarna een zuigmachine de „gekneusde mais" op een zelflossende aanhangwagen spuit. De nieuwe machine heeft de theoreti sche mogelijkheid een maïsveld van 1 hectare in 6 a 7 uur kaal te oogsten. Duidelijk kwam bij de demonstratie naar voren dat deze nieuwe maaiwijze zeer korte tijd in beslag neemt en met zeer weinig handenarbeid kan worden verricht. De maïs werd door de machine gehakseld, teneinde er een goed kuilnro- duct van te kunnen maken. Zoals be kend neemt de teelt van snijmaïs als vervanger van voederbieten steeds meer toe. De voordelen van sngmai's zijn in derdaad in het oog springend: hoge voe dingswaarde, hoge opbrengsten en een grote arbeidsbesparing. De oogst van snijmaïs beslaat 1/3 van de kosten in manuren, die voor de oogst van voeder bieten worden gemaakt. HARRY SE VENSTERN DEMONSTREERDE Geslaagd jeagdconcert voor Vlissingse scholieren Omstreeks 800 Vlissingse scholieren uit alle klassen van middelbaar onderwijs, ulo en nijverheidsonderwijs hebben dins dagmorgen in twee groepen een zeer ge varieerd jeugdconcert over de trompet in het Concertgebouw te Vlissingen bij gewoond. Het concert, waar optrad de trompettist Harry Sevenstern, begeleid dsor de pianist Harry Holtnian, was ex tra gevarieerd, omdat niet alleen de trompet in de ernstige muziek ter spra ke kwam, maar ook de functie van dit koperen blaasinstrument in de jazz en amusementssector. Harry Sevenstern speelde zowel op virtuoos-muzikale wijze een candenza uit het trompetconcert van J. Haydn als een improvisatie op het jazzthema „Lady be good" van George Gershwin. Sevenstern, eerste solotrompettist van het Radio Philharmonisch Orkest, be kend van zowel kerkconcerten als van zijn optreden in jazz- en amusementsor kesten, gaf eerst een overzicht van de trompet, die als voorloper had een ko perblaasinstrument, dat gesmeed werd door een zilversmid in de tijd van Mozes. Dit instrument werd gebruikt bij de godsdienstoefeningen. De ontwikkeling sinds die tijd ging zeer langzaam. De grootste verbetering moest worden ge vonden in het mondstuk, dat van de trompet één der belangrijkste onderdelen Plan past in totale verbetering 4-baansweg ^rnaml/jc/a 'wal; Franse monument wordt verplaatst OMSTREEKS EIND 1964 behoort het „bochtenwerk" voor het ver keer op de Zeeuwse rijksweg tus sen de Sloedam en Arnemuiden tot de verleden tijd! Rijkswaterstaat is thans druk bezig met de grond aankopen voor de 2300 meter lan ge nieuwe weg, die de drie bijzon der gevaarlijke bochten in het hui dige 2600 meter lange wegdeel tussen de Sloedam en Arnemuiden zal „afsnijden". De aanleg van de ze nieuwe weg past in het gehele verbeteringsplan van de verbin ding tussen Vlissingen en Bergen op Zoom, waaraan rijkswaterstaat thans druk aan het dokteren is. Het uiteindelijke doel van de wa terstaatsmensen is het uitbreiden van de Zeeuwse rijksweg tot een vierbaans-traject, welk project in gedeelten tot stand zal moeten ko men. De datum, waarop dit alles uitein delijk gerealiseerd is, ligt welis waar nog heel ver van 1962 ver wijderd, maar bij de plannen voor het nieuwe Walcherse rijksweg traject is al rekening gehouden met een eventuele vierbaansweg. De strook grond, waarop de weg wordt aangelegd, is namelijk 50 tot 60 meter breed. Rijkswater staat zal later beslissen (dat hangt van de verkeersontwikkeling af) of de nieuwe weg uit twee, dan wel uit vier banen zal bestaan, aldus vertelde ons ir.-A. Nijdam van de rijkswaterstaat in het arrondisse ment Goes. De aanleg van dit nieuwe weggedeel te heeft tot gevolg, dat het herden kingsmonument voor de Frnase sol daten, die in de meidagen van 1940 op de Sloedam sneuvelden, verplaatst moet worden. De weg zal namelijk het terreingedeelte, waarop het mo nument aangelegd is, doorsnijden. In overleg met het gemeentebestuur van Arnemuiden is besloten een nieuwe plaats voor het verzetsnwinument in te ruimen boven op de Sloedam, bij de eerste dijk naar de Quarlespolder. Het monument zal weer op passende wijze omlijst worden, terwijl ryks- waterstaat er bovendien voor zal zor gen, dat er in de onmiddellijke om geving een parkeerterrein aangelegd wordt. Het is er de rijkswaterstaatsmensen in dit geval bepaald niet om te doen om zo maar eens wat bochtjes af te snijden teneinde daarmee de weg met 300 meter te bekorten. Het zal immers ieder, die dagelijks op de Zeeuwse weg rijdt, be kend zijn, dat juist het gevaarsargument de aanleiding voor deze verbetering is geweest. Vorige maand nog deden zich in de drie bochten in een tijdsbestek van één week niet minder dan veertien on gevallen voor, waarbij in de meeste ge vallen de automobilisten slipten en uit de bocht vlogen. i, hoe de drie bochten in de rijlcsweg tussen de Sloedam en Arnemuiden wor den „afgesneden" door de nieuwe S300 meter lange rijksweg, die de twee pun ten met een royale bocht zal gaan ver binden. Bij Arnemuiden is een zoge naamde staphorsteraansluiting gepro jecteerd met een dubbele rijvzeg 4 ba nen. ROYALE BOCHT Even voor de huidige plaats van het verzetsmonument tot villa VESTA rijdt het verkeer over ruim twee jaar in een zeer wyde en royale bocht met een straal van één kilometer van de Sloedam naar Arnemuiden. Ongeveer de eerste 500 meter volgt de weg de spoorlyn waar voor enkele noodschuren verdwijnen moeten en buigt, dan successievelijk af naar de aansluiting op de rijksweg aan de andere zijde. Daar, bij Arne muiden dus, wordt een zogenaamde Staphorstaansluiting met een baanver- dubheling aangelegd. Vlak voor Arnemuiden wordt de rijksweg namelijk in twee banen ge splitst. Alle verkeer uit Arnemuiden en uit de tegenovergestelde richting bereikt de nieuwe weg loodrecht en via twee zogenaamde „verkeersdrup- pels". De Oude Dijk vanuit Nieuw- land zal eveneens naar de weg vanuit „Edel instrument' In de middeleeuwen kende men in Duits land drie soorten, de signaaltrompet, de veldtrompet (jacht en oorlog) en de klarine. Er bestonden toen speciale trompetterskorpsen „Kameradschaften", die bijzondere privileges hadden. De trompet werd toen ook in tegenstel ling tot onder meer de viool in de kerken toegelaten. „Het is dan ook een edel instrument", vond Sevenstern, die op vlotte, humo ristische wijze vertelde en ondertus sen de verschillende soorten trompet ten liet zien en demonstreerde. Zo zijn er de ventieltrompet (onder an dere te bespelen in composities van Franck, Berlioz, Tsjaikofsky en Stra- winski), de kornet piston, die een veel rondere bouw heeft dan de trom pet en waarvan het geluid gedempter is. Op kornet speelde Sevenstern, daarbij begeleid door Harry Holtman, het „noodlotsmotief" uit de opera Carmen van Bizet, waarbij duidelijk het sombere, dreigende van dit motief tot uitdrukking kwam. Bach kon met de bestaande trompetten in zijn composities niet toe: voor specia le hoge tonen is er daarom de Bachtrom- pet en bovendien nog een „pockettrom pet" voor een bepaald Brandenburgs concert. Verder kent men de barok- trompet met een weke, zachte toon en de bastrompet, waarvoor onder meer L. Jan&cek schreef. Sevenstern bespeelt Jazzlrompet Arnemuiden geleid worden, zc men slechts via één weg en loodrecht er op dc nieuwe rijksweg kan oprij den. Besluit rijkswaterstaat tot dc aanleg van twee rijbanen, dan zal de verdubbeling even achter de Stap horstaansluiting weer opgeheven worden. Voorts wordt de weg aange legd langs het zogenaamde „Oude Gat" (de vroegere Arne). De dijk daarlangs wordt gedeeltelijk afge graven, waardoor het verkeer een doorkijkje krijgt op het Oude Gat en even later op de nieuwe uitbreiding van Arnemuiden. OVERGANG EXIT Niet alleen het wegverkeer, maar ook het spoorwegverkeer zal met de aanleg van dit nieuwe weggedeelte gebaat ztfn. De weg zal door geen enkele zijweg ge kruist worden, terwijl bovendien de zeer gevaarlijke spoorwegovergang beter bekend als de overgang van Steendijk opgeheven wordt. In de plaats van deze spoorwegover gang wordt een parallelweg aange legd naar de tunnel bij het Franse herdenkingsmonument, die blijft be staan. Ook bij de Staphorstaanslui ting in Arnemuiden wordt aan beide zijden van de weg een parallelweg aangelegd, aan de noordzijde voor het verkeer naar dc Johannapoldcr. Bij Arnemuiden wordt dus een volle dig kruispunt gecreëerd, bij de Sloe dam blijft alleen een „kruisinkje" met de oude rijksweg die blijft bestaan over. Tot slot nog enkele technische gegevens: by een breedte van de huidige rijksweg van 7 meter, wordt de nieuwe ryksweg 7.25 meter, inclusief de kantstroken. Wordt het een vierbaansweg, dan wordt ook het andere deel 7.25 meter breed. De weg krygt een asfaltverharding de zogenaamde bitumineuze verharding terwijl de fietspaden er langs normaal doorgetrokken worden. Via improvisatie, waarvan Harry Holt man duidelijke voorbeelden demonstreer de, belandde men bij de jazztrompet, langer en breder gebouwd, een toon la ger dan de trompet voor het symphonie- en fanafreorkest, waardoor er meer mo- ;elijkheden op zijn. Sevenstern en Holt man experimenteerden hier met een bandrecorder, waarop een ritmesectie (piano, bas en drums) „Lady be good" in moderne jazzstijl vertolkte. Terwijl de bandrecorder aanstond, gaf Seven stern een vaardige improvisatie op de fliigelhom (bugel) op dit thema, terwijl Holtman even later met voornamelijk ondersteunende en aanvullende akkoor den op de piano inviel. De bugel wordt als jazztrompet gebruikt voornamelijk in de vroegere cooljazz, zoals deze is gepresenteerd door onder meer Miles Davis en Shorty Rogers. Met een moei- 3, maar bijzonder fraai geïnterprc teerde serie variaties op „Carnaval de Venise" werd het interessante jeugdcon cert besloten. Het was georganiseerd door de stichting Zeeuwse Volksuniver siteit in samenwerking met „Het School- concert". De eerstvolgende bijeenkomst voor de Vlissingse scholieren is maandag 5 no vember in „Britannia". Dan treedt op de stichting Ned. Pantomime onder leiding van Jan Brofck. Deze voorstelling is be stemd voor de scholieren uit de lagere klassen. Waardering en geschenken in huldigingsbijeenkomst Het was gisteren veertig jaar geleden dat de heer S. Rykeboer, chef van de advertentieafdeling van de Provinciale Zeeuwse Courant, zyn eerste schreden in ons bedrijf te Vlissingen zette. Een jubi leum, dat niet onopgemerkt voorby kon gaan. Vele Vlissingse personeelsleden en een delegatie uit het Middelburgse be- dryf waren gistermorgen in de rotatie hal aanwezig, waar de directie voor de heer Rijkeboer en zijn familie een huldi gingsbijeenkomst had belegd. De heer F. v. d. Velde Jr, een der di recteuren, zei blij te zijn met deze dag. Hij haalde enkele herinneringen op, waarbij hij erop wees dat de heer Rijkeboer zich in die veertig jaar bij zonder trouw aan het bedrijf had ge toond. Soms waren de omstandighe den waaronder gewerkt moest wor den bijzonder moeilijk, maar dat weerhield de jubilaris er nooit van om nauwgezet zijn taak te vervullen. De heer Van de Velde onderstreepte de algemene waardering die de heer Rijke boer zowel in als buiten het bedrijf ge niet. Bij de overhandiging van het direc tiegeschenk, een enveloppe met inhoud, sprak hij de wens uit dat de komende jaren die de heer Rijkeboer nog in het bedrijf werkzaam zal zijn, voorspoedige jaren mogen worden. Directeur F. B. den Boer wees eveneens op de plichtsbetrachting van de jubilaris, waaraan, naar hij zei „de groei van het bedrijf mede te danken is". De adjunct-directeur, de heer W. de Pagter, legde de nadruk op de goede sa menwerking die hij altijd van de heer Rijkeboer had ondervonden, en de wel willendheid die deze daarbij altijd had ■etoond. Een der hoofdredacteuren, de .jeer W. Leertouwer, wees in zijn korte toespraak op de belangrijke plaats die een chef van de advertentieafdeling heeft bij de samenstelling van een krant. Hij overhandigde de heer Rijkeboer een boekwerk. De heer L. Florusse, sprekend als oudste personeelslid, haalde enkele herinnerin gen op. voordat hij de heer Rijkeboer het geschenk van het personeel^ aanbood: burgse personeelsleden toonde evenals andere sprekers zijn waardering voor de "roede samenwerking: met de jubilaris, lij las een felicitatiebrief voor van de collega's van de Regionale Dagblad Pers, een dagbladcombinatie waarbij de P.Z.C. is aangesloten, en namens de R. D.P.-directie kon hij de heer Rijkeboer een electrisch scheerapparaat aanbieden. De heer L. J. Breel feliciteerde de heer Rijkeboer en zijn familie ten slotte als voorzitter van de personeelsvereniging - bood een dia-viewer aan. In zijn dankwoord memoreerde de heer Rijkeboer de geschiedenis van het be drijf tijdens de veertig jaar welke hij erin werkzaam was. vervolgens dankte hij de sprekers en andere aanwezigen voor do woorden en geschenken bij dit veertigjarig jubileum. Bromfietser reed na aanrijding door Op de Oudelandseweg tussen Driewegen Terneuzen werden dinsdagmorgen kwart over acht twee scholieren uit Axel aangereden door een uit de rich ting Terneuzen komende bromfiets. Bei de jongens en de achter hen rijdende bromfietser kwamen te vallen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Wel was cr enige materiële schade. De uit de richting Terneuzen komende bromfietser is na de aanrijding doorge reden. Daar ook de identiteit van de achter de scholieren rijdende bromfiet ser niet bekend is, wordt deze verzocht zich te melden bij de gemeentepolitie te Terneuzen of bij de politie in zijn woon plaats. Ruim 1000 via school-zegelactie Met een zegelactie voor scholenbouw in het rampgebied van Perzic, hebben de leerlingen van de 5e en 6e klas van de lagere school der Gereformeerde Ge meente aan de Verwerijstraat te Mid delburg het fraaie bedrag van f 1051 bijeengebracht. Een voorbeeld, dat na volging verdient. Eervol ontslag De heer A. J. P. Geerlnck te Axel is met ingang van 1 november 1962 eei> vol ontslagen als brandwacht tweede klas bij de vrijwillige brandweer. ■t 4 rrrr Tl ri rt jg, I IL. A— 1 Sinds enkele weken is het bestuur van dc ver eniging van kleuteron derwijs te Veere in het bezit van de rijksgoed keu ring voor de houw van een nieuwe kleuter school. Voor mej. Slager met haar kleuters zal dan een lang gekoester de wens in vervulling gaan: een eigen home. In opdracht van liet be stuur ontwierp de archi tect L. Beye te Vcere een plan, dat inmiddels alle vereiste goedkeurin gen heeft gekregen. Het gebouw zal verrijzen op dc plaats van de in middels gesloopte oude chr. school. Het plan omvat het stichten van een schoolgebouw, één geheel vormend met dc omgeving zonder een eigentijds stempel te missen, terwijl de inrich ting moet kunnen vol doen aan de modernste eisen. Het gebouw bevat een speelwerklokaal van 6^x12 meter, aparte garderobe, hal, toilet groep, kamer voor dc leidster enz. Door een laag geplaatst raam in de achtergevel hebben de kinderen zicht op de gevel van het aangren zende pand. Deze gevel zal worden voorzien van een soort tableau met etageres van blokken be ton. welke dienen voor het plaatsen van voor werpen, die door de kleu ters zelf zijn gemaakt. Op de speelplaats zijn een speelvijver, zandbak en zitbanken geprojec teerd. Het gebouw za worden opgetrokken in handvormsteen met grij ze Hollandse pannen. Aan de fa. S. Kodde Zn. te Veere, de laagste inschrijver, is opdracht verstrekt het plan uit te voeren. De bouwkosten belopen plm. 60.000,- In de P.Z.C.-rotatiehal te Vlissin gen, is de chef advertentieafdeling Vlissingen, de heer S. Rijkeboer, hartelijk gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum in ons bedrijf. Op de foto: een der directeuren, de heer F. v. d. Velde Jr. (links) feliciteert de heer Rij keboer en overhandigt hem als ge schenk een enveloppe met inhoud. Foto P.Z.C.) COMMERCIËLE T.V. IN NEDERLAND ONGEWENST G. H. Hoek in Middelburg Het Is beslist voor Nederland niet nodig, het is zelfs ongewenst, dat er commer ciële televisie komt. Tot deze uitspraak kwam de heer Gerard Hoek, de pro grammaleider van de N.C.R.V., in een inleiding over „Overheid, radio en tele visie", die hy dinsdagavond in de Scha kel voor de Middelburgse A.R.-kiesver- eniging hield. De heer Hoek voegde daaraan toe, (lat het om economische, noch programmatische redenen nodig is. terwjjl hy van een dergelijke com merciële televisie naar het Engels voorbeeld alleen maar „entertain ment" verwacht. De heer Hoek ver klaarde, dat in de Engelse commerciële '--.-uitzendingen de serieuze program i's met opzet buiten de topuren ge houden worden. „Het peil van de t.v. daalt door de commerciële invloed steeds meer, omdat men zich richt naar de laagste wensen", aldus dc N.C.R.V.- programmaleider. Het toegeven aan commerciële televisie betekent volgens de heer Hoek tevens, dat de invloed van de christelijke poli tieke partijen ondermijnd wordt. Voorts achtte hij het niet te voorkomen, dat commerciële stations met gecamou fleerde extra-gages voor het personeel voor de dag komen. „Dat is voor Phi lips, Unilever, bierbrouwerijen enz., als die er achter staan, toch echt zo moei lijk niet dat te verwezenlijken", merkte hij op. Verder vroeg dc heer Hoek zich af of het in de huidige welvaartsstaat nog wel nodig is dc besteding via dc commerciële televisie nog hoger op te voeren. Hfj achtte het ongetwyfeld nodig, dat er een tweede tv-programma komt, maar dat zal dan verzorgd moeten wor den door ordentelijke omroepverenigin gen. Ook een derde radioprogramma achtte de heer Hoek gewenst, waarbij nog meer rekening zal moeten worden gehouden met de gedifferentieerde wen sen van de luisteraars. „Het gaat er by dit alles om of de stem van het evan gelie zal blijven doorklinken tot het gehele Nederlandse volk", aldus de heer Hoek. De situatie op hot gebied van de pers heeft er volgens de heer Hoek toe bygedragen, dat er thans een nota over do rcclametelevisie is verschenen. De liberale en neutrale pers. zo merkte de heer Hoek op, hebben in ons land een onevenredig grote invloed. De roep van de industriëlen om commerciële tele visie, vindt by deze pers een byzon- dere weerklank. In het begin van zqn beloog was de heer Hoek nader inge gaan op de overheidsbemoeiing met net radio- en tv-wezen en op de ontwikke ling van de radio, waarbh hij er op wees, dat het falen van de pogingen om een nationale omroep op te richten er een bewijs van was. dat het Neder landse volk' een dergelijke omroep niet wenst. „Dat is gebleken uit de snelle en overtuigende groei van de omroep verenigingen", verklaarde dc heer Hoek. Dc vergadering werd geleid door dra. G. M. Kerkhof, die de leden opriep zich niet te laten misleiden door de .ombouw" in de A.-R.-Party, maar juist steun te verlenen. WEINIG VERANDERING Op de meeste plaatsen droog weer niet verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke wind, overwegend noordweste lijk. Weinig verandering in tempera tuur. ZON EN MAAN 18 oktober Zon op 7.08 onjler 17.41 Maan op 21.27 onder 12.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2