Presidentenwisseling Zeeuwse herv. vrouwengroepen in Goes Dr. C. Blankestijn uit Den Haag sprak over Gezond gezin" AGENDA NOORD-ZEELAND GEEN VERHUUR LOOPSTEIGER IN DE HAVEN VAN SINT-ANNALAND MARKTBERICHTEN GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING TER BEHARTIGING RECREATIE WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE C OVRANT BESTURENDAG IN „DE PRINS VAN ORANJE" De hervormde vrouwengroepen in Zeeland (C.J.V.F.) hebben sedert dinsdag een nieuwe presidente. Mevrouw I. A. Jebbink-Paap uit Kapelle, die zes jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd, is in de gisteren in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden besturendag als presidente opgevolgd door mevrouw M. Dijk- meyer uit Colijnsplaat. De scheidende presidente werd in hartelijke bewoordingen toegesproken door de vice-presidente, mevrouw A. J. Willekes uit Kortgene, die mevrouw Jebbïnk een voorbeeld noemde van een blijmoedig en opgewekt leidster. Als blyk van waardering voor 't vele werk, dat de scheidende presidente voor de de Zeeuwse hervormde vrouwengroepen heeft gedaan, werd haar een bloemen hulde gebracht. De besturendag van de hervormde vrou wen was druk bezocht. Op enkele uit zonderingen na waren alle plaatselijke afdelingen vertegenwoordigd. Mevrouw Jebbinlc sprak omstreeks half elf een liturgisch openingswoord tot de circa 150 aanwezige dames, waarin zij v*""" LEZERS SCHRIJVEN ONTGROENING, HOOGMOED OF ANTISEMITISCHE Met genoegen las ik in de P-Z.C. het bezadigde stuk van dr. D. A. de Graaf te Goes. Het ingezonden stuk van den heer J. C. J. van Schagen. te Domburg daarentegen deed me sterk denken aan den student die, voor z'n examen biolo gie, zich in hoofdzaak op „de wormen" had gespecialiseerd en toen nu de exa minator hem over „de olifanten" begon te ondervragen, antwoordde de exami nandus ongeveer als volgt: „Een olifant is een zoogdier met een grootc. worm vormige, slurf". Waarna hij het verder over de wormachtigen hoopte te mogen hebben. Zoo zijn er lieden, die, het koste wat het wil, het over den (tot het verleden be hoorenden) klassen-strijd meenen te moeten hebben. Waarbij zij eenvoudig vergeten, dat, met name in Amsterdam, tegenwoordig óók de corpsleden uit een heel ander milieu plegen voort te komen dan vroeger. Overigens: wordt er niet wat al te veel kabaal gemaakt over dat (inderdaad misselijke!) Amsterdamsche studenten- geval Er gebeuren erger antl-Joodsche misselijkheden in ons land! Ten bewijze daarvan knip ik het hierna-volgende stukje uit het „Nieuw-Israëlietiscli Weekblad" (N.I.W-) van vrijdag 12 Oc tober j.l. 14 Tisjrie 5723: „Tijdens Rosj Hasjana zijn door nog onbekende vandalen ernstige vernielin- fen aangericht op de begraafplaats aar e Kneedweg te Enschede. Kettingen zijn losgerukt of doorgeslagen, stenen palen omgegooid en marmeren platen verschoven. De vernielingen zijn vorige weck maan dag al ontdekt, maar pas enige dagen later bekendgemaakt. Dc begraafplaats is omgeven door een muur en is vrij moeilijk te bereiken. De aard der ver nielingen alsmede de kracht die ervoor vereist is, maken het duidelijk dat hier volwassenen de hand in hebben gehad. Het onderzoek wordt door de recherche voortgezet". Tot zover dit bericht- Zouden deze vandalcn-gravenschenders misschien óók (volgens den inzender Van Schagen) behooren tot de-groepee ring van de klasse der hoogmoedige „rijke-lui's jongetjes"? Neen! zij be hoorden, zonder twijfel, tot een geheel andere klasse der bevolking. Zieriksec, dr. mr. H. P. Schaap 15 october '62, (Ben Chajlm) BIJTENDE HONDEN IN AMSTERDAM Bij het hondsdolheidondcrzock in Am sterdam is gebleken, dat daar gemid deld 748 hondebeten per week medisch behandeld moeten worden. Aannemende dat niet alle personen, die door honden worden gebeten, zich onder medische behandeling stelt, mag rustig geconclu deerd worden, dat de Amsterdamse honden een zeer bijtlustlg gezelschap zijn. Het moet daarom verbazing wekken, dat het Amsterdamse gemeentebestuur niet ogenblikkelijk een afdoende maat regel tegen dat bflten heeft genomen, nu in Amsterdam hondsdolheid voor komt; In vele landen, waar hondsdolheid pleegt voor te komen, neemt men die maatregel wel. Daar wordt, zodra in een streek een geval van hondsdolheid is gesignaleerd, aan alle honde-cigena- ren bevel gegeven hun hond slechts dan op straat te laten lopen, als dat dier ge muilkorfd is. De vraag mag gesteld worden of het Amsterdamse gemeente bestuur niet een veel te groot risico neemt, nu het dc honden ongemuilkorfd laat rondlopen. Vlissingcn. Hondonliefhebber. „De kermis is dood. Zy leeft nog in het verleden: haar bestaan was fel en kort stondig. Wie nog iets van de kermis volksfeest wil beleven moet in historie teruggaan. Naar de tijd van stoomcarrousel en de wafelkraam met zyn koperen ketels en pannen, naar de periode toen men zich vergaapte aan vuurvreters en berentemmers, aan ge- wïchtsheffers en messenvechters. De tijd ook, toen de burgemeester en de raad Pro Juventute-kalender Donderdag a.s. zal een aantal dames de Pro Juventute-kalender op de Markt te Middelburg verkopen. Voor dit doel zal er tegenover Rivière een kraampje opgesteld worden. Pro Juventute. Middenstand reikte prijzen uit Zaterdag zijn in het dorpshuis van Nis- se de prijzen bekend gemaakt van de enige tijd geleden gehouden winkelweek. Niet alleen de ouderen maur ook de kinderen kwamen tijdens deze prijsuit reiking aan hun trekken. Dc muziekver eniging zorgde voor de muzikale noot De feestavond stond onder leiding van de heer A. M. Jansen, voorzitter van de middenstandsvereniging. Middelburg Cily; Das Hlesenrnd, 14 Jaar. 0 uur. Electro: Orteu Negro, 14 Jaar. 7.30 uur. Concert- en Gehoorzaal: r.-k kerkkoor „Cantate Domino", 8 uur. Gou den Poorte: Forumavond Ned. Herv. Kerk, 8 uur. Vlissingen Alhambra: Het mysterie van het zwarte museum. 20 uur, 18 Jaar. Luxor: De molen van de versteende vrouwen, 20 uur. IR Jnnr. Goes Grand: Het mysterie van het zwarte museum. 20 uur. lt Jaar. Christelijk ly ceum: verg. vereniging Zeeuws leraren- contact, 10.15 uur. Prins van Oranje: prov. najaarsverg. Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, 10.30 uur. Gemeente raadsvergadering Goes: 19 uur. Zierikzee Concertzaal- schoolvoorstellin gen Ned. Jeugdtoneel. 10 en 14 uur. Film liga met Whisky Galore. 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: De miljoenen van mynheer -Jules. 20 uur, a 1 Teriieuzcn Luxor: De moordende minnaar. 20 uur, 14 iaar. Oosthurg Ledeltheater: Oordeel te Neu renberg, 20 uur, 14 Jaar. op de taak van de vrouw in haar gezin. Zij herinnerde er in haar openingswoord aan, dat deze week in het teken van het gezin staat. Voor het bestuur is dit aan leiding geweest als spreker uit te nodi gen dr. C. Blankestijn uit Den Haag, die het onderwerp „Gezond gezin" behandel de. Spreker verklaarde, dat het gezin in het gehele leven een belangrijke plaats in neemt. Wijzende op de taak van de kerk ten aanzien van het gezin, zei hij, dat et- een tijd is geweest, waarin de kerk zich vrijwel uitsluitend bepaalde tot het bren gen van het evangelie. Zij begaf zich nauwelijks buiten de grenzen van de verkondiging van het evangelie. In later jaren en vooral na de oorlog heeft de kerk zijn taken uitgebreid. De kerk heeft zich na de oorlog begeven op ge bieden, waarvoor zij niet rechtstreeks de verantwoording heeft. V erantwoordelijkheid Spreker was van mening, dat de ver antwoordelijkheid van de kerk echter rechtstreeks te maken heeft met het gezin. Vroeger heeft de kerk zich al tijd afzijdig gehouden van de gezins vorming. Spreker wees er op, dat daarin verande ring is gekomen. Momenteel is er eer landelijk protestantse stichting voor ver antwoorde gezinsvorming, welke stich ting over vrijwel alle provincies zijn vertakkingen heeft. Het gaat er om hulp te kunnen bieden ten aanzien van de problemen van het gezonde gezin, be toogde dr. Blankestijn. De geboortere geling zag hij als een zegen van de we tenschap. Als we daawan gebruik ma ken, maken we gebruik van de zegenin gen van God, aldus de inleider. In de middagvergadering werden ver schillende verenigingsbelangen aan de orde gestold. Nadat een nieuwe presidente was ge kozen, verkreeg mej. H. Carel, secreta resse van de C.J.V.F. het woord, die de dames aan de hand van dia's het een en ander vertelde over het werk van de wereldbond. Haar causerie werd afge wisseld met koorzang, solozang en sa menzang. ZIERIKZEE Nutsdepartement zag „Kermis in vroeger tijden" met, de leden van het nutsdepartement Zierikzee dinsdagavond een wandeling gemaakt langs „Do kermis invroeger tijden". Hij deed dat met een lezing, waarin vele typische gebruiken en aan dit oude volksfeest verwante vormen van vev- maalc naar voren kwamen. En de be zoekers van deze eerste nutsavond in het nieuwe seizoen kregen via een serie kleurendia's, ontleend aan schilderijen en prenten van de Hollandse Schilders school en de atlas van Stolk een aardig beeld van wat er vroeger op een kermis te beleven was. Breugeliaanse taferelen waren daarvan een belangrijk onderdeel. In het ophalen van de historie ging de heer Pool terug tot de regering van graaf Willem V en zijn opvolgers, die aan verschillende steden het recht van een jaarmarkt toekenden. Daar lag het begin van de latere kermis, die aanvan kelijk werd ingeluid met een processie. De geestelijkheid ging in volle statie voorop, met kruis en vaan. Na de i-efor- matie verloor de kerk-mis haar kerkelijk karakter en werd het een zuiver volks feest. De kermis duurde toen meestal acht dagen. De heer Pool haalde vele typische kermisklanten naar voren: dè boer van Lekkerkerk met zijn legenda rische lichaamslengte van 2.95 meter, de speellieden en de kwakzalvers, dc latere uitvinders, die tussen de markt kramen met hun wonderprodukten heb ben geëxperimenteerd, Jan Klaassen met zijn poppenkast en nog veel meer van dergelijke figuren. Ook memoreerde de nuts-inleider nog de historische kermis- spelen zoals ganstrekken, katknuppelen, honden- en hanengevechten en meer van dergelijke „gebruiken" uit de tijd zonder een vereniging voor dierenbescherming. Kortom dc kermis uit vroeger tijden werd voor het Zierikzeese publiek in „Mondragon" weer levend. Overigens waren de bezoekers van deze eerste seizoenavond bijna van een koude ker mis thuisgekomen, omdat de inleider zich in datum had vergist en halsover kop uit zijn woonplaats naar Zierikzee moest afreizen, waar h(j een uur na het eigenlijke aanvangstijdstip van de lezing arriveerde. BROUWERSHAVEN Jaarvergadering van het Nutsdepartement Het departement Brouwershaven van de Maatsehapjj tot Nut van 't Algemeen hi-sld dezer dagen haur jaarvergadering in hotel Jacob Cats. In zyn openings woord verwelkomde de voorzitter, de heer II. Stouten in liet bijzonder de erevoorzitter de lieer P. Lybaart. Het afgelopen jaar kan als zeer goed ge kwalificeerd worden, aldus de voorzit ter, vooral voor wat betreft de nuts- bibliotheek, die zich ieder jaar in een grotere schare lezers mag verheugen. Aanbevelingswaardig is wel het hou den van een „eigenkrachten" toneel avond, wanneer dc tonelisten hiervoor beschikbaar z(jn. Na goedkeuring van de notulen door de secretaris, de heer H. P. de Munck volgde het financieel verslag door dc penningmeester de heer J. A. v. Schelven. De bescheiden wer den nagezien en goedgekeurd door de kascontrolecommissic, bestaande uit de heren J. van Nieuwenhuize en J. B Grootjans. De heer A. Gunst gaf ver volgens een verslag namens de biblio theekcommissie. Hieruit bleek, dat in de periode 1Ö61-1962 door gemiddeld 73 gezinnen boeken werden gelezen. De bibliotheek bevat, thans 1503 boeken, waarvan 1087 stuks voor volwassenen en 416 jeugdboeken. Uitgegeven werden in het afgelopen seizoen 4984 boeken, terwyl 101 nieuwe boeken werden aan geschaft. Het aftredende lid van voornoemde commissie, mevrouw Bcrrevoets, were in haar functie herkozen. BU de be stuursverkiezing van het Nut werd de heer H. Stouten opnieuw herkozen. De voorzitter deelde mode, dat hij wegens werkzaamheden bulten het eiland niet meer in staat zal zijn het voorzitter schap te blijven vervullen. Uit het be stuur zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. Bij de bespreking van het a,s. winterprogramma kon de vergadering zich verenigen met de voorstellen van het bestuur. In november zal een film avond worden gegeven, in januari zal een avond worden verzorgd door een voordrachtskunstenares, en het seizoen zal worden besloten met een toneel avond, zo mogelijk door eigen krachten. Mocht dit laatste niet te realiseren zijn, dan zal een andere toneelvereniging worden uitgenodigd deze avond te ver zorgen. BURGH Brommer contra hond Zondagavond reed de lieer A. v- d. Z. uit Burgh op z(jn bromfiets met achter op de duo mej. M. W. ter hoogte van pension „Even buiten" aan de Zand straat te Burgh een hond aan. Beiden kwamen hierdoor te vallen, waarbij mej. W. een knicwonde opliep. Dc brommer werd beschadigd. THOLEN Zeeuwse Collecte Dc Zeeuwse collecte heeft in Tholen f767,30 opgebracht. Wedstrijden Tholense Boys Zaterdag speelde Tholense Boys 1 een uitwedstrijd tegen Dinteloord 2 en ver loor deze wedstrijd met 21. Tholense Boys 3 speelde uit tegen Dinteloord 3 en de uitslag was 44. Tholense Boys 2 speelde thuis tegen Vrederust 2 en won met 41. Het vierde elftal van Tholense Boys speelde uit tegen Vosmeer en ver loor met 6.1. Tholense Boys 5 speelde tegen Smerdiek 3 en won met 61. ZONNEMAIRE Collectes Do nationale reclasseringscollecte hoeft in Zonnemaire 57,14 opgebracht. De Zeeuwse collecte bracht 58,50 op. NIEUWERKERK Katoenmiddag Schouwse plattelandsvrouwen Ecu modeshow op het witte doek is dinsdagmiddag voorby getrokken aan de leden van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen op Schouwen-Dui- veland, toen de beide eilandelykc af delingen zich in het Dorpshuis te Nieu- werkerk hadden verzameld voor een programma, verzorgd door het Katoen- instituut. Ongeveer zestig dames wa ren daar getuige van deze fleurige pa rade in dc vorm van een serie dia's, die alle katoenen dessins tot onderwerp hadden. Het was een boeiende reportage van verschillende modeshows, die in liet afgelopen seizoen voor het propageren van do katoenmode zijn gelopen. En de dames konden zich na de presentatie op het witte doek nog vergewissen van de kwaliteit, want de vertegenwoordigster van het Katoeninstituut had gezorgd voor een dik pak 3talcn. Aan de fanta sie werd dus niet zo bar veel overge laten op deze middag voor de platte landsvrouwen. Tevoren werden de da mes ingelicht over de aanvoer en het winnen van de ruwe katoen, die in grote pakken uit verre streken wordt verscheept. Er werd nog de aandacht op gevestigd, dat katoen in het dage lijks gebruik zich veel vaker aandient dan menigeen wel beseft, bijv. in stof fen als corduroy en tinneroy. Aan het begin van deze gecombineerde vergade ring te Nieuwerkerk weiden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. De pre sidente van de afdeling Duiveland. me vrouw Van Eeten-De Vries, attendeerde onder meer op de cursus „Mensen dieck", die binnenkort op Schouwen van start gaat voor de- plattelandsvrouwen cn waarvoor nog deelnemers kunnen toetreden. HAAMSTEDE Bromfietser botste Ter hoogte van de boerderij van de gebr. Boot aan de Kloosterweg te Haamstede, kwam een bromfiets, be stuurd door de heer L. K. uit Haam stede in botsing met een hem tegemoet komend rijwiel, bestuurd door de heer P. S., eveneens uit Haamstede. De heer K. brak daarbij zyn gebit, terwijl zijn brommer werd beschadigd. Uitbreidingsplan Noord-II door G.S. goedgekeurd Het raadsbesluit van 27 maart 1962 tot vaststelling van de partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Axel, aangeduid als uitbreidingsplan Noord-II, dat de be stemming in onderdelen regelt van gronden, gelegen tussen de Nieuwedijk en de Oudeweg. is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 28 september 1962 goedgekeurd. WALCHEREN MIDDELBURG Lezing „Rome en Reformatie" voor geref. vrouwenverenigingen Een actueel onderwerp werd dinsdag avond behandeld door ds. M. V. C. de Craene uit Baarland, in de najaarsver gadering van de gereformeerde vrou wenvereniging Walcheren, gehouden te Middelburg. De predikant sprak over „Rome en Re formatie" en over de moeilijkheden, die men op het concilie moet overwinnen. Ds. De Craene, die vroeger katholiek priester in Gent is geweest, gaf onder meer een helder voorbeeld van de si tuatie. zoals die is in de katholieke en protestantse kerk. „Het katholicisme is een schilderij met veel kleuren", aldus ds. Craene, „maar er zit een stevige lijst om. Het pro testantisme is een schilderij, dat de hoofdkleuren van de eenheid in zich draagt, maar de omlijsting is gespron gen." In deze najaarsvergadering, die werd geleid door de voorzitster, mevrouw C. v. d. PuttePolderman, las de secreta resse, mevrouw J. A. KlercqWattez de verschillende jaarverslagen en kring rapporten voor. Na de pauze gaf de af deling Meliskerke nog een bijdrage. KOUDEKERKE Afdeling C.F.A. opgericht In Koudekerke is onlangs opgericht een afdeling van de Christelijke Filmactie, bestaande uit 90 leden. Er werd een bestuur van acht dames en heren geko zen. De filmvoorstellingen zullen steeds worden gehouden op de tweede zater dag van de maand, behalve in december. De laatste filmavond van dit seizoen is waarschijnlijk op 5 april. V LISSIN GEN Comité Jeugdnatuurwacht organiseerde excursies In het dezer dagen verschenen verslag van de Jeugdnatuurwacht te Vlissingen —ordt onder meer melding gemaakt van ;n groot aantal werkzaamheden, waar- an het grootste gedeelte gericht was op het organiseren van excursies en filmvoorstellingen. De secretaris van het comité Jeugdnatuurwacht. de heer J. van Maaren, geeft als zijn mening te kennen, dat de instelling van een bureau culturele- en jeugdzaken ter secretarie, met daaraan verbonden een ambtenaar die zich volledig met deze zaken kan bezighouden, zeer gewenst zou zyn. Het aantrekken van een dergelijk ambtenaar zou voor Vlissingen in een dringende be hoefte voorzien, aldus de heer Van Maa ren in zijn verslag. Niet alleen met het oog op allerlei jeugdzaken, maar even eens voor het houden van tentoonstel lingen van Zeeuwse beeldende kunste naars, het organiseren van concerten enzovoorts. Onderlinge wedstrijd h.s.v. „Vlissingen" Zondag hield de hengelsportvereniging „Vlissingen" de 7e onderlinge wedstrijd op het strand met 59 deelnemers. Er werden in totaal 99 vissen gevangen. De uitslag was als volgt: 1. G. van Luijk, 7 stuks, 955 punten; 2. S. Cla- risse, 3 stuks, 470 punten; 3. F. van Tatenhove, 5 stuks, 310 punten; 4. J. van Eek, 6 stuks, 260 punten; 5. J. Vo gel, 5 stuks, 170 punten; 6. W. F. van Veen, 3 stuks, 165 punten; 7. A. Lobbe- zoo, 4 stuks, 145 punten; 8. W. van Ham, 3 stuks, 140 punten; 9. W. C. v. d. Hoeven, 3 stuks, 125 punten; 10. H. van Ku(jk, 1 stuks, 95 punten; 11. J- van Geersdaele, 7 stuks, 70 punten; 12. J. W. Michieisen, 6 stuks, 60 pun ten; 13. J. de Rijke, 4 stuks, 40 punten; 14. J. Schoolmeester, 4 stuks, 40 pun ten; 15. J. de Nooijer, 4 stuks. 40 pun ten: 16. K. van Tatenhove. 3 stuks, 30 punten: 17. L. Hendrikse, 3 stuks, 30 punten. ZUID-BEVELAND HANSWEERT LAATSTE WEDSTRIJD VAN „DE PILK" De vierde en laatste clubwedstrijd van dit seizoen van de Hansweertse Sport vissersvereniging „De Pilk" vond in het weekeinde plaats op het kanaal door Zuid-Beveland tussen Hansweert en de loswal van Schore. Er namen 27 vis sers aan deze wedstrijd deel en er wer den in totaal 32 bovenmaatse en 6 on dermaatse visjes gevangen met een to taal gewicht van 2540 gram. De eerste prijs, een werpmolen ging naar J. Griep (Jn.) uit Hansweert met 580 punten. De tweede prijs naar de heer De Smet uit Bergen op Zoom met 500 pnt (werp hengel). De derde prijs, een leefnet. voor 490 punten ging naar P, Pieters uit Hansweert en de vierde en laatste prijs, een visstoeltje, was voor J. Goetheer uit Hansweert, met 410 punten. Na deze laatste wedstrijd van dit sei zoen kreeg mevrouw Seyen uit IJzen- dijke de wisselbeker 1962, omdat zij over de vier wedstrijden het hoogste punten totaal van 1585 had verzameld. „Dc Pilk" zal dit seizoen nog aan het grote internationale visconcours deelnemen op 27 oktober a.s. DRIEWEGEN Jeugdclub in oprichting In Driewegen zal onder leiding van de dames Mol-Lalkens en Pieterse worden gestart met een jeugdclub voor meisjes en jongens van 8 t.m. 12 ja-r. Ook de echtgenote van de Ned. herv predikant, mevrouw Das, zal hierbij haar medewer king verlenen. Na afloop van bovenge noemde bijeenkomst worden alle meis jes en jongens thuisgebracht. Vrijdag 19 oktober wordt deze avond voor het eerst in de zondagsschool gehouden. Raad besliste „Alle gegadigden moeten een kans krijgen" De raad van St.-Annaland is dinsdag avond bij nader inzien niet ingegaan op een verzoek van de Antwerpse Jacht club te Deurne om een deel van de loopsteiger in de haven te mogen huren. B. en \v. hadden de raad voorgesteld daartoe over te gaan onder bepaalde voorwaarden voor de tyd van vijf jaar. Waarnemend wethouder A. Scherpenis- se tekende tegen de tijdsduur protest aan en wilde deze beperkt zien tot één jaar. Toen daarop de discussie werd geopend kwamen de heren steeds meer tot de overtuiging, dat liet verhuren van de loopsteiger minder gewenst is. St.-Annaland heeft namelijk ook van andere zijde verzoeken tot het meren van jachten ontvangen. Om alle gega digden een kans te geven zal dus met de Antwerpse Jachtclub geen huurcon tract worden gesloten. Aan het begin van de vergadering kon waarnemend burgemeester J. Moerland meedelen, dat het verzoek om in de toekomst dc cumulatie van functies burgemeester-secretaris in St.-Annaland op tc heffen door de Belfort-rally gewonnen door equipe Basting-De Kramer Het equipe A. Basting-S. dc Kramer uit Zuidzande heeft de zevende Belfort rally gewonnen. Dit equipe liep in de 60 km lange foto-oriënfatlerit 29 straf- mnten op en kwam daardoor in het iezit van het wisselschild van de ge meente Sluis. Burgemeester P„ F. van Hootegem reikte in café „Lamminsvllet" de prijzen uit. Daarvoor waren de deel nemers in het stadhuis ontvangen. Er was voor deze Belfortrally, die onder auspiciën van de W.Z.A. verreden werd, veel belangstelling. In Zuidzande gin gen 39 equipes van start. De overige uitslagen luiden: 2. H. F. Bogaart-P. 'de pelaire. Sluis, 33 strafp.; 3. A. van k, Terneuzen, 75 straf p.; 4. H. Oos- teroaan. Oostburg, 125 strafp.; 5. A. Buijsse. Zuidzande, 191 strafp.; 6. F. Bron, Waterlandkerkje, 206 strafp.; 7. H. Boekhout, Oostburg, 228 strafp.; 8. Boonman, Oostburg. 230 strafp.; 9- den Doelder. Axel, 231 strafp.; 10. van Esbroek, Sluiskil, 240 strafp.; A. de Jonge, Schoondijke, 240 straf- punten. Kroon is afgewezen. Verder stelde de waarnemend burgemeester de raad er van in kennis, dat in de staats courant een oproep is verschenen voor sollicitaties naar het burge meestersambt in St.-Annaland. Bij de rondvraag kwam de heer F. J. Stols (p.v.d.a.) nog even terug op de wethoudersverkiezing van 4 september j.l. Namens zijn fractie had hij zich per brief tot de commissaris der ko ningin en het college van G.S. gericht om te attenderen op een zijns inziens onjuiste procedure van de raadsvoor zitter. Deze had namelijk geweigerd om ue heer Stols voor de wethouders verkie zing in de raad van St.-Annaland het woord te verlenen over deze kwestie. In het antwoord uit „Middelburg-" aan de heer Stols was gesteld, dat dit „de mocratisch niet juist is geweest, maar dat er wettelijk bij deze wethoudersver kiezing geen fouten zijn gemaakt". Waarnemend burgemeester Moerland gaf daarop ruiterlijk toe. dat hij in deze een vergissing had begaan. VISMIJN COUJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 5631 kg, f 0.70— .29, handelsgarnalen, aanvoer 1209 kg, f 0.68—f 1.09. Schar 104 kg. Bot 191 kg. Wijting 104 leg. Tong 147 kg. Paling 5 kg. Kabel jouw 4 kg. Visiever 1 kg. Ongesorteerde vis 195 kg. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Eigenheimers 13.97. Bintjes 11.65, aanvoer 10 ton. Uien, bonken 19.46, middelsoort 55-70 20—20.05, 40-55 20.28—20.30, drielingen 26.55, pickiers 25.15—24.89, stek 4.11—3.51, aanvoer 155 ton. Collecte opbrengst van de collecte voor de kerkvoogdij der Ned. herv. kerk te Drie wegen bedroeg 91,39. s-HEER-ARENDSKERKE Zeeuwse Collecte - »e Zeeuwse collecte heeft in 's-Heer- Arendskerke opgebracht 156,51. Ge splitst over 4 dorpen was de opbrengst als volgt: Lewedorp 26,32, Nieuw- dorp 56,88, 's Heer Hendrikskinderen 25,61 en 's Heer Arendskerke 47,70. KRUININGEN Zeeuwse Collecte De Zeeuwse collecte heeft in de gemeen te Kruiningen in totaal een bedrag van 579,83 opgebracht. Over de dorpen verdeeld waren deze bedragen als volgt: Kruiningen 379,59, Hansweert 133,04 en Oostdijk 67,20. WEMELDINGE PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN De afdeling Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen hield dezer da gen een bijeenkomst. Mevrouw Almee van Tricht uit Rome hield een boeiende lezing over het sociale werk in Italië. De causerie werd toegelicht met kleu rendia's. De presidente mejuffrouw J. Dekker dankte de spreekster hartelijk voor haar lezing. ZEEUWSCH-VLAANDEREN SLUIS Plattelandsvrouwen kwamen bijeen De afdeling Sluis van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield in café Wilhelmina een algemene leden vergadering onder leiding van de waar nemend-presidente mevrouw J. Bosch- Corthals. In verband met het aftreden van mejuffrouw A. Huissen als presi dente, werd mevrouw S. Leenhouts- Wage in het bestuur gekozen. De te genwoordige bestuursleden zullen de uncties onderling verdelen. Het huishoudelijk gedeelte werd afge wisseld met een lezing en een dia- vertoning over Engeland door mevrouw Kugel uit Poortvliet, provinciaal voor zitster in Zeeland. Zij legde bij deze causerie het accent op het bezoek, dat Zeeuwse plattelandsvrouwen deze zomer aan Albion brachten. Mevrouw H. Clijncke werd aangewezen als afgevaardigde naar de provinciale voorjaarsvergadering in Goes. Verschil lende andere leden gaven de wens te kennen ook deze vergadering te wil Ien bezoeken. OOSTBURG Voorzitter Agrarische bond over landbouwpolitiek De Federatie Zeeuwsch-Vlaanderen van Algemene Nederlandse Agrarische Bond, aangesloten bij het N.V.V., houdt zaterdag in de Eenhoorn te Oostburg een ledenvergadering. De heer S van der Ploeg, algemeen voorzitter van genoemde bond, zal spre ken over de landbouwpolitiek. AXEL Vaste benoeming Mevrouw C. D. Beeldens-Heijnsdijk uit Axel is met ingang van 1 oktober 1962 benoemd tot bode-incasseerster in vas te dienst bij het gemeentelijk woning bedrijf te Axel. Raad Cadzand vergaderde De heer I. van Houte lid algemeen bestuur Burgemeester J. A. Leenhouts van Cad zand heeft tydens de dinsdagavond ge houden raadsvergadering van Cadzand medegedeeld, dat het plan tot aanleg van de Zwin weg, dat zal uitgevoerd worden door de gemeenten Cadzand en Retrancliement inmiddels door Gedepu teerde Staten van Zeeland voor sub sidie is voorgedragen aan de minister van economische zaken. Voorts deelde hij mede, dat een plan tot riolering van de Molenwijk en de verbetering van de Badhuisweg eveneens is doorgezon den voor subsidiëring aan het ministerie van economische zaken en de rijksdienst aanvullende werkgelegenheid. Overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders besloot men ver der een gedeelte van de Boulevard de Wielingen, groot 990 m2 van het wa- AVAROS geheel automatisch, staande start, de veilige brommer, vanaf 505 gld. JAWA, nieuw model, voor en ach- tcrvcring, 2 versn., staande start, met snelh. meter, v.a. 475 gld. ZÜNDAPP C WANDEL Nieuwerkerk Tel. 0H14-487 MET UW ADVERTENTIE KOMT U BIJ MEER DAN 35-000 ABONNEES SPORTIEVE, MODERNE HEREN EN JONGENSKLED1NG. Een ruime collectie in alle prijsklassen. HERENMODEARTIKELEN „DE MAGNEET" NIEUWERKERK BRUINISSE Telefoon 2G5 Telefoon 470 ER O - VULPENHOUDER voor school en kantoor. De vulpen met blijvende garantie. De vulpen waarop U kunt bouwen. ERO-vulpenhouders vanaf 3,45 tot 27,Mooie damespen v-a- 6,35. L. C. HOOGERHUIS RENESSE - Telefoon 0 1116 -343. -Skoda-dealer GARAGE WANDEL Nieuwerkerk Tel. 01114-482 Elke dag brengt ons nieuwe abonnees terschap „Het Vrye van Sluis" in eigen dom over te nemen voor de som van f 1.de massa. Met ingang van 1 ju- nuari 1963 zal de subsidie aan de stichting Zeeuwsch Vlaams Borgstel lingsfonds te Terneuzen gebracht wor den op 3 cent per inwoner. Do Heem kundige Kring voor West Zeeuwsch- Vlaanderen kreeg een jaarlijkse subsi die van 4 cent per inwoner met ingang van 1962 en tot wederopzeggens. De Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg kreeg voor het op 9 no vember a.s. te geven concert een bijdra ge van 4 cent per inwoner. Gemeenschappelijk Conform het voorstel van b. en w. be sloot dc raad van Cadzand een gemeen schappelijke regeling aan te gaan ter behartiging van de ontwikkeling van de recreatie in het kustgebied van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Als lid van het algemeen bestuur werd aangewezen de heer I. van Houte en tot plaatsvervan gend lid de heer P. C. de Brutfne. De raad gaat er vanuit, dat overeen komstig de bij de regeling behorende toelichting „het bevorderen van de taken van de commissie in de prak tijk niet tengevolge zal hebben, dat in het algemeen de verantwoordelijk heden van de gemeente worden door kruist. en dat dc natnnrlykc ontwik keling van de badplaats niet belem merd zal worden". Voorts besloot de raad de commissie mede te delen, dat het gewenst wordt geacht dat de door Gedeputeerde Sta ten te benoemen voorzitter van het al gemeen bestuur van de gemeenschappe lijke regeling lid is van genoemd col lege. Een rechtstreeks contact tussen het college van Gedeputeerde Staten en het rechtspersoonlijkheid bezittende lichaam is in het belang van de streek, waarbij komt dat in soortgelijke geval len deze Werkwijze door Gedeputeerde Staten eveneens wordt toegepast. Met ingang van 1 januari 1963 zal men wegen en straten, die nog geen officlëële namen hebben, namen geven en de pan den. die aan deze wegen en straten liggen van nieuwe nummers voor zien. De nieuwe huisnummering betreft voorna melyk Cadzand-dorp en de bui tenwijken. Tot plaatsvervangend lid van de commissie van de Gemeenschappe lijke Regeling Schoolartsendienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd benoemd de heer P. C. de Bruyne. Zonder hoofdelijke stemming werd ten slotte besloten om in principe het gehele op het grondgebied van de gemeente Cadzand gelegen strand van de staat te huren. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 3243 stuks. Weekaanvoer 4979. Vette koeien en ossen 200. Gebruiksvee 1098. Vette kalveren 400. Graskalveren 429. Nuchtere kalveren 699, Varkens 8. Lopers 8. Biggen 73. Paarden 38. Veulens 14. Scha pen of lammeren 192. Bokken of geiten 81. Prijzen in cents per kg. (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). Vette koeien 270—290 230—270 210—230 Vette kalveren 200—210 180—190 150—170 Slachtpaarden 230 210 180 Prijzen in 1 per stuk. (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). Graskalveren 300 225 175 Lopers 90 80 70 Biggen 50 45 40 Schapen 100 95 85 Lammeren 120 100 85 Kalf- en melkkoeien 1100 1000 300 Vare koeien 700 600 500 Vaarzen 825 700 550 Pinken 525 450 375 Vette koeien: aanvoer als vorige week. han del kalm, prijzen onveranderd. Vette kalve ren: aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen prijshoudend, prima's boven notering. Gras kalveren: aanvoer groter, handel stroef, prij zen onveranderd. Nuchtere kalveren: aan voer ruimer, handel stug. prijzen vooral niet hoger. Lopers en biggen: aanvoer iets meer. handel traag, prijzen constant. Slachtpaar den: aanvoer matig, handel stil, prijzen on veranderd. Schapen en lammeren: aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen scha pen stabiel, lammeren iets stijver. Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets ruimer, handel stil, prijzen niet geheel prijshoudend. Vare koei en: aanvoer even kleiner, handel matig, prijzen staande. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, handel flauw, prijzen als vorige week. VEILING GOES. 16 oktober. Export- cn industrieveiling. Cox's Orange Pippin 1 85-90 G9, 80-85 6272, 75-80 66—74. 70-75 67—74. 65-70 61—66. 60-65 50—53, 55-60 33—37. 2 D 23—27. Allington Pippin 1 75-80 35. 70-75 35. 65-70 32—33. 65-65 26. 2 D 23. Glorie van Holland 1 85-90 38. 80- 85 39. 75-80 41, 70-75 41. 65-70 35. 2 D 29. Goudrenet 1 100-105 57. 95-100 56, 90-95 53 54. 80-85 53. 75-80 50.15—50.50, 70-75 47. 65-70 41—42. 2 D 35. grof 41. Br. Hardy 1 80-85 74, 75-80 77. 70-75 75. 65-70 67. 60-65 58. D 55-60 4142. D 50-55 28. 2 75-80 75. 70-75 72, 65-70 62—64, 60-65 52. Legipont 1 75-80 54. 70-75 58. 65-70 58, 60-65 54. 35-60 43. 2 D 21. Doyenne du Cornice 1 80-85 83, 75-80 89, ^0-75 94. 65-70 89. 2 80-85 73. 75-80 81. 70-75 84. 65-70 80. 2 D 71. Br. Alex Lucas 1 80-85 41. 75-80 47. 70-75 52, 65-70 45. 2 D 24. Con ference 1 65-70 52—55, 60-65 52—61, 55-60 41—58 2 70-75 48—52. 65-70 53—56. 60-65 49—54, 55-60 4046. 2 D 24. Div. appels val 20. gepl. kroet 23. St. Remy val 6.50. Div. peren kroet doordr. Bramen 2 118, 3 79. Totale aanvoer hard fruit 11.400 kisten. Gewone veiling. James Grieve 1 80-85 37 48. 75-80 41—52. 70-75 44—50, 65-70 37—43, 2 D 26—34, grof 20—32. fyn 18—27. Ingrid Marie 1 85-90 44. 80-85 49. 75-80 52. 70-75 50, 65-70 42, 2 D 30, grof 35, fijn 19. Notaris- appel 1 80-85 38, 70-75 35—39. Transp. de Croncels 1 75-80 44. 70-75 42. Cox's Orange Pippin grof 3452. fijn 1326, Glorie van Holland grof 31—34. fijn 18—23. Allington Pippin grof 23—24. Goudrenet grof 3539, fijn 31. SL Remy 1 65-75 24—26. 2 D 19. grof 24. fijn 15. Conference grof 3135. fijn 1623. Br. Hardy grof 42—48. fijn 2127. Doyenne du Cornice grof 3464. fijn 4056. Legipont grof 2830. fijn 14. Bonne Louisse 60-65 61—62. 55-60 57—58. 50-55 40—17. 2 D 27. grof 43. fijn 26- EIERNOTERING GOES. BEURSBERICHT GOES. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 'o. boerenschoon af boerderij f 26f 27 per 100 kg (zonder zaken. Tarwe, basis 17 id., f 29f 30.15 per 100 kg. Groene erwten, id., f 38f 45 per 100 leg. Schokkers, f 45 f 54. per 100 kg. Bruine bonen. id-, f 75— f 90 per 100 kg. Capucljners. id., f 45—f 55. Karwijzaad. id., f 100f 110 per 100 kg. Aardappelen. Bintje. 35 mm opw.. binnen landse sortering f 10—f 10.75 per 100 kg. id., 35 mm opw. export sortering, f 10.50—f 12 per 100 kg. "vering aan de sorteerinrich- ting. sorteer, sten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden f 3f 3.50 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 14 15 per kg. afgestaart geleverd aan de sorteerinrïchting. Hooi. Lucernehoo. geperst uit de ruiter f 145 -f 150 per ton. Weidehooi f 115f 130 per in. Dijkhooï f 105f 110. Veldbeemd. an dere beemdsoorten en raaigrassen f 60—f 65. ton. Roodzwenk f 50f 55 per ton. Gerstestro f 60—/ 65 per ton Tarwestro f 50 per ton Erwtenstro f 100f 105 per Haveistro f 40—f 45 per ton. VEILING STAV'ENISSE. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 16 oktober. Bramen industrie 2 122. 3 72. Goudrenet 1 85 51—53.40. 80 51.90—5250. 75 51.20—51 30. 70 47 2017 70. 65 40.95—41.20. 80 47. 2 75 48. 70 42. 65 39, 2 d 34. grof 38—39. fijn 30—31. Cox's Or. Pippin 1 80 71, 2—73. 70 74. 65 65. 60 53.15—53.40. 55 36— 37, 2 65 57, 60 49. 55 32. 2 d 24, grof 39. fijn 24. Bramley's Seedling 1 90 34. 80 38. 70 35. 35. 80 36. 70 32, 2 d 24. grof 24 Laxton Superbe 1 80 30. 75 35, 70 38, 65 37, 60 32. 2 d 24, grof 25. fijn 23. Ellisons Orange 2 75 35. 70 37. 65 36. 2 d 26. grof 25. fijn 23. Glorie Holland 1 75 38. 70 41. 65 34. 75 32. 70 35. 65 2732. 2 d 2425. grof 26. fijn 23. James Grieve 1 70 43. 65 43, 2 d 34. Insrid Marie 75 46, 70 49. 65 46. 2 d 30. grof 28. Alling- •n Pippin 1 80 31. 75 32. 70 33. 65 27, 60 24. 2 d 21. grof 22. Lombarls Calville 1 75 30. 70 31. 65 2 92. 75 27. 70 27, 2 65 25. 2 d 23. grof 24. fijn 22. Notarisappel 2 75 27. 70 29. 28, 2 d 24. grof 24. fijn 21. Crimson Cox's 75 69. 70 70. 65 62. 60 50. Nouveau Poiteau 65 13. 55 10. 2 d 6. fijn doordraai. Ponds- ncer 2 75 15. 65 16. 2 d 14. grof 12, fijn 9.50. Legipont 1 65 54. 60 52. 55 42. 65 48. 60 43. 55 33. 2 d 19. grof 28. fijn 14. Doyenne du Cornice I 80 76. 75 84. 70 89. 65 85. 2 75 75, 70 79. 65 78. 2 d 60 69, 55 53. grof 62—63, 43—46. St. Remy 1 75 23. 65 23. 2 d 17. fijn 9. Zwijndr wijnpeer 60 21. 55 18. 50 17. 2 d 8.50. fijn 9. President Lcoutruille 2 65 46. 60 37, 2 55 31. 2 d 8. Br. Hardy 1 75 75, "5. 65 67. 60 58. 2 7C 72. 65 62. 60 48—51, 55 41. 2 50 27. grof 44. fijn 27. kroet II. rijp 70 72. 65 66. 60 59. Br. Alexander Lucas 30 37. 75 44, 70 48. 65 42—43. 2 80 30. 2 75 37. 70 40. 65 35. 2 d 17. grof 19. fijn 12. Con ference 1 65 55. 60 62. 55 52. 65 52. 60 63. 55 58. 2 d 23, crof 34. fijn 19. rijp: 2 65 48. 60 47. 55 38. Br. Clairgeau 1 63 22. 60 20. 55 18. 2 d 9.50, grof 11, fijn 8 Bonne Louisse 56. 55 53. 50 36. 2 d 28. Triomphe de Vienne fijn 14. grof 29—33. kroet 6.50. Kroet- appelen gepl. 24. val 19. Goudrenet val 25. VEILING KRABBEN DUKE. 16 oktober, rngrid Marie 1 75-80 44. 70-75 50. 65-70 40. 2 D 27. Cox's Or. Pippin 1 80-85 59—71. 75-80 62—75, 70-75 63—"6. 65-70 61—69, •65 51—57. 55-60 35—40, 2 D 21—24. 3 grof 42—51 Crimson Cox 1 80-85 69. 75-80 73. 10-75 75. 65-70 67. 60-65 52. 55-60 42. 2 D 13, 3 grof 52. EU. Orange 1 75-80 35. 70-75 33. 65-70 35. 2 80-85 27. 75-80 31. 70-75 38. 65-70 29 2 D 23-24. 3 gr. 24. James Grieve '5-80 4!. 70-75 40. 65-70 41. 80-85 34. 75-80 70-75 44, 65-70 40. 2 D 32. Glorie van Holland 2 80-85 36. 75-80 36. 70-75 37. 65-70 35. 2 D 26. 3 grof 25. Div. appels fijn 23. kroet 23. val 18—20. Verpakte appels Cox's Or. Pippin 1 85-90 79. 80-85 87. 75-80 91. Peren: B. A. Lucas 1 80-85 33. 75-80 41. 10-75 46. 65-70 39. 2 D 16. 3 grof 26. fijn 15. Bonne Louisse 1 65-70 62, 60-65 62, 55-60 58. 1-55 42. 60-65 61. 55-60 56. 50-55 40. 2 D 27. 3 grof 41. fijn 27. kroet 7. Conference 1 65-70 48. 60-65 50. 55-60 47. 2 70-75 46. 65-70 4551. 75 47—58. 55-60 42—48, 2 d 24—29. 3 grof 3 fijn 16—22. kroet 6—8. Br. Hardy 1 75-80 70. 70-75 73. 65-70 68. 60-65 58. 2 D 37. 3 grof 41. J fijn 28. kroet 19. Legipont 1 70-75 55, 65-70 56, 60-65 54. 55-GO 42. 2 70- 75 48. 65-70 51. 2 D 18. D. du Cornice 1 80-85 78, 75-80 85, 70-75 87. 65-70 82. 75-80 80. 70-75 82. 65-70 82, 2 D 63, 3 grof 54. 3 fijn 3S.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17