PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DIJKRECREATIE in Zeeland vraagt grote KORTE PAUZE IN 0.A.S.-AANSLAGEN De Gaulle voorlopig veilig Adenauer 7 november naar V.S. Nog geen opheldering in Nijmegen Inenting in Amsterdam tegen hondsdolheid Vragen van kamerlid over ontgroening aandacht van waterschappen Loonbeleid Ex-kolonel Argoud belooft Prinses Beatrix opende centrum voor industriële vormgeving A.S.C. stelt een commissie in Hond nog niet gevonden Voor ieder die gehete en is NOG GAUW EVEN EEN SOUVENIR... Vandaag.. Begrip aan beide zijden nodig voor oplossing probleem 205e jaargang - no. 244 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. VlisslngenWalstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 1 Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4.— Ingez med. 3 x tarief. Kl";J Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2i de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week 8,00 per kw.; fr. per post 855 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus, ïd. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; adv (max 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 16 oktober 1962 Wereen in Brugge onder de hamer Pagina 3 De leider van de organisatie van het geheime leger in Frankrijk, ex-kolonel Antoine Argoud, heeft gisteren laten weten dat vóór de volksstemming van 28 oktober geen nieuwe aanslag op het leven van president de Gaulle zal worden gepleegd. Ar gouds handtekening stond on der een brief die uit Lyon was verstuurd naar 't bureau in Parijs van Agence France Presse. In de brief stond dat de Nationale Ver- zetsraad, het orgaan dat de anti-Gaul listische activiteiten van de OAS heeft overgenomen, had besloten zijn pogingen om generaal de Gaulle uit de weg te ruimen had opgeschort tot na het besluit van het Franse volk. Argoud zei dat de raad zowel als de OAS de Fransen aanried bij de komen de volksraadpleging „nee" tegen de Gaulle te zeggen. De Nationale Verzets- raad gaf toe dat h(j stond achter de aanslag van 22 augustus op de auto van president de Gaulle. Argoud zei dat beide verzetsorganen wensten dat de Fransen niet hun be langstelling in de volksstemming van 28 oktober zouden verliezen, noch in de parlementsverkiezingen van november. President de Gaulle heeft met zoveel woorden gezegd dat hij zal heengaan als het referendum hem niet een overtui gend aantal positieve stemmen oplevert. Kortsluiting in kelder van bankgebouw Tijdens werkzaamheden aan een hoog- spanningsschakelkast in de kelder van het gebouw van de Amsterdamse Bank in Rotterdam, is maandagavond kort sluiting ontstaan. Een meterslange steekvlam was het gevolg, waardoor de 44-jarige elektrotechnicus S. Goossen uit Rotterdam, die samen met drie collej van een elektriciteitsbedrijf bij de sc kelkast aan het werk was, zeer ernstige brandwonden opliep en in zorgwekkende toestand naar het Dijkzigtziekenhuis werd overgebracht. De 36-jarige H. J. N. Labaar liep eveneens verwondingen op toen hij de brandende kleren van zijn collega wilde blussen. Wachtmeester door kogel in hoofd getroffen N";uir eerst gisteren bekend is gewor den is zaterdagmiddag omstreeks vijf uur in de „Van Essenkazerne" in Ede de ongehuwde dienstplichtige wacht meester L. Th. Jansen uit Velp door een kogel in het hoofd getroffen. In zeer ernstige toestand werd hij naai het „Julianaziekenhuis" in Ede ver voerd. Wachtmeester Jansen, die wachtcom mandant was, bezocht de keukens van de onderofficiersmess met een geladen „Uzi", een pistoolmitrailleur die nog niet zo lang bij het leger in gebruik is. Hfj legde het wapen even op een tafel in het voorportaal van de keuken, waarna het ter hand werd genomen door de ongehuwde, dienstplichtige wachtmeester M. uit Nijmegen. Plotse ling gingen er vier schoten af. Eén ko gel raakte het hoofd van wachtmeester Jansen. Wachtmeester M. kreeg een shock en werd overgebracht naar het militair hospitaal in Utrecht. jyiAnn/wwti i ..heng 5 van d ..hengehvedstrijden, van dijkrecreatie een vorm Het gaat erom of in de toekomst de Franse presidenten door een volksstem ming moeten worden gekozen. Intussen blijft de Franse politie de persoon van de Gaulle met uit gebreide maatregelen beschermen. In Clermont Ferrand, waar de Gaulle een grote militaire parade ifnam, waren ruim vierduizend agenten op de been. Bondskanselier Konrad Adenauer zal president Kennedy volgende maand meedelen dat liij niet ak koord kan gaan met de huidige denkbeelden inzake het internatio nale toezicht op de toegangswegen naar West-Berlijn, zo is gisteren bericht. Adenauer zal zich op 7 november naar Washington begeven om met president Kennedy te spreken. Hij zal twee of drie dagen in deze stad blijven, zo werd door bet hoofd van de regeringsvoor lichtingsdienst, Günther von Hase, ver klaard. Hase bevestigde dat de bondskanselier en Kennedy het zouden hebben over de plannen om toezicht te gaan uitoefenen op 'de toegangswegen naar West-Berlijn. Hij zei dat Bonn het denkbeeld „in principe" goedkeurde maar slechts „ja of neen kan zeggen indien een defini tief voorstel wordt gedaan". Tenslotte verklaarde Von Hase dat men in West-Duitsland geen aanwijzingen had gekregen volgens welke de Sow- jet Unie na de Amerikaanse congres verkiezing van 6 november stappen zou ~;aan nemen in verband met de kwestie Jerltjn. Prinses Beatrix heeft gistermorgen het centrum voor industriële vorm geving geopend, dat gevestigd is in een daartoe verbouwd deel van de koopmansbeurs van Berlage aan het Damrak in Amsterdam. De prinses schreef in de hal op een glazen plaat haar naam, waardoor in een grote plastic bol een metalen schijf met het I.V.-embleem ging draaien. De opening van deze nationale toonzaal van het beste wat de Nederlandse industrie produceert werd ondermeer bijgwoond door de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, en graaf Sigvard Bernadotte, voorzitter van de Internationale Raad van Verenigingen voor Industriële Vormgeving. De verbouwing en inrichting van het centrum, dat een oppervlakte heeft van 1000 mli, is geschied onder leiding van de architecten Gerrit Rietveld sr. en Kho Liang Ie. Foto: de prinses tijdens de rondgang gefotografeerd bij een modern theeservies. Regering om onderzoek verzocht Het Tweede-Kamerlid de heer Ver- mooten (p.v.d.a.) heeft verzocht mondelinge vragen te mogen stel len naar aanleiding van de studen tenontgroening in Amsterdam aan de ministers van onderwijs, kuns ten en wetenschappen, landbouw en visserij en justitie. Aangezien de Kamer donderdag niet verga»- dert, is de voorzitter voornemens in de vergadering van vandaag, voor te stellen in deze vergadering onmiddellijk gelegenheid tot het stellen van bedoelde vragen te ge- Indien de Kamer zich met dit voorstel verenigt, zal de heer Vermooten de vol gende vragen stellen: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de ernstige gebeurtenissen, die zich bij de ontgroening van adspirant-leden van het Amsterdams Studenten Corps in de afgelopen weken hebben voorge- 2. Zijn de ministers niet van gelet op de in de laatste jaren bij her haling gehoorde ernstige klachten over kwalijke ontgroeningspraktijken, dan aan deze, dan aan gene inrichting van wetenschappelijk onderwijs, dat er in het algemeen bij de ontgroening, met name van de mannelijke studenten, sprake is van een toenemende verruwing, die de grenzen van het strafbare bij herhaling bedenkelijk nadert en nu en dan zelfs overschrijdt 3. Zijn de ministers bereid, een com missie in het leven te roepen, die een grondig onderzoek instelt naar de ontgroeningspraktijken aan alle rijksuniversiteiten en hogescholen, voor zover het de mannelyke studen ten betreft, en de Kamer van de resultaten van dat onderzoek in ken nis te stellen? A.S.C.-commissie Op een dezer dagen gehouden vergade ring van leden van het Amsterdams Studentencorps is op voorstel van de se naat van het A.S-C. met algemene stemmen een commissie tot herziening van de groentyd benoemd en geïnstal leerd. Déze bestaat uit zes corpsleden, zo is in een communiqué meegedeeld. Bij acclamatie schaarde de vergadering zich achter de uitspraak van de rector, waarin deze onder meer stelde dat: de groentijd in zijn huidige vorm we zenlijke wyziging behoeft, de actie, door enkele leden te goeder trouw ondernomen om handtekeningen te verzamelen voor de wijziging van de groentijd, ten onrechte de indruk heeft gewekt, dat niet het gehele A.S.C. deze mening toegedaan zou zijn, dat het de taak van genoemde com missie is om op korte termijn een plan tot wijziging van de groentijdstructuur op te stellen, waarvan de hoofdlijnen op 23 oktober aan de corpsvergadering zullen worden voorgelegd. B. en w. van Nijmegen hebben een schrijven aan de leden van de «ge meenteraad gericht, waarin zij zeggen zich te kunnen voorstellen, dat de raad zeer belangstellend is iets naders te vernemen over het onderzoek naar de ingediende oor logsschadeclaims van de gemeen te Nijmegen. Na de verklaringen, die eerder over deze kwestie zijn afgelegd, leeft bij het college van b. en w. sterk het verlan gen opheldering van zaken te geven. Als hiertoe een mogelijkheid zou heb ben bestaan, zou zeker de gemeenteraad in speciale vergadering bijeen zijn ge roepen, aldus b. en w. De burgemeester en de officier van jus titie in Den Haag hebben echter afge sproken, hangende het justitiële onder zoek, geen mededelingen te doen. B. en w. zeggen in dit verband hun spijt hieraan nog steeds te moeten confor meren en daarom ook in het huidige stadium nog geen inlichtingen te kun nen verstrekken. Zodra dat echter mo gelijk is, zal de kwestie van de schade claims In de gemeenteraad aan de orde worden gesteld, aldus b. en w. in een schrijven, dat twee dagen voor de eerst volgende openbare raadsvergadering aan de leden van de raad is verzonden. De directeur van de hoofdstede lijke G.G. en G.D., dr. K. Ittmann, heeft gistermiddag bekendge maakt, dat alle inwoners van Am sterdam die verse hondebeten heb ben, in de gelegenheid zullen wor den gesteld dagelijks ingeënt te worden om een mogelijke honds dolheid tegen te gaan. Naar aanleiding van het grote aantal gevallen van gebeten mensen, die zich de laatste dagen in Amsterdam hebben aangemeld, heeft men in overleg met het rijksinstituut voor de volksgezond heid in Utrecht besloten, dat een des kundige van dit instituut de inentingen, die dagelijks moeten geschieden, op het hoofdkantoor van de G.G. en G.D. te Amsterdam zal verrichten. Er zijn nu reeds patiënten (twee op zondag en vier gisterochtend) in Amsterdam uit voor zorgsmaatregel in behandeling genomen. Tot de zes mensen, die thans dagelijks zullen worden ingeënt, behoort ook een broer van de 3-jarige jongen, die op 8 september is overleden. Het gestorven kind heeft tydens zijn ziekte in een agressieve bui zijn oudere broer gebe ten. Dr. Ittmann zei tijdens een persconfe rentie op het Amsterdamse stadhuis, dat overigens nog niet voor honderd per cent vaststaat, dat het eerste slacht offertje inderdaad aan hondsdolheid is overleden, al „is voor ons de zaak kli nisch wel duidelijk". Voorts werd medegedeeld, dat vac cinatie tegen hondsdolheid niet ge heel ongevaarlijk is. De eerste week van het inenten is de kans op ge vaar praktisch nihil maar als men daarna verplicht is met de vaccinatie door te gaan bestaat een kans van één op 2000 tot 20.000, dat een ge vaccineerde een de dood tengevolge hebbende hersenvliesontsteking krijgt. Aan de andere kant, aldus dr. Ittmann, kan het niet vaccineren van Zwemmend naar de vrijheid In het afgelopen weekeinde is een groep van twaalf Oostduitsers er in geslaagd ongemerkt naar West-Berlijn te ont snappen door het overzwemmen van een rivier tussen Oost- en West-Berlijn. Twee mannen, die als voorhoede fun geerden, hadden eerst de prikkeldraad versperring op de Oostduitse oever doorgeknipt, om vervolgens als eersten het water over te zwemmen. Daarna volgden nog vier vrouwen en zes man nen. Het hoofd van de afdeling volksgezond heid van de G.G. en G.D., dr. A. L. Noordam, zei van mening te zijn, dat het hier ook stellig een probleem voor de omliggende gemeenten van de hoofd stad kan zyn omdat dolle honden soms over een gebied van honderden kilo meters gaan zwerven. Maatregelen Tenslotte werd medegedeeld, dat, mocht de hondsdolheid ernstiger vormen gaan aannemen, van de zyde van de overheid nadere maatregelen zullen worden over wogen om het gevaar tegen te gaan. Alle warmbloedige dieren kunnen honds dolheid krijgen en overbrengen, de hon den aouden echter het gevaarlijkst zyn. Maandagmiddag is koningin Ingrid van Denemarken, die met haar dochters Be nedikte en Margarethe een particulier bezoek aan het Nederlandse koninklijke gezin had gebracht, naar Kopenhagen teruggekeerd. De beide prinsessen namen de gelegen heid te baat om in de belasting-vrije winkel op Schiphol nog gauw even te kopen. Zeedijken toegankelijk voör ieder Zo ongeveer alle instanties, die in Ne derland met het loonbeleid te ma ken hebben, gaven in de achterliggende weken hun mening over dat beleid voor 1963. De regering verklaarde, dat „een zekere matiging op het gebied van de lonen noodzakelijk is". Het Centraal Planbureau, dat de stij ging van de loonsom per werknemer over 1962 becijfert op 7,5 rekende voor het komende jaar nog op een stijging van 6,5 De heer H. J. Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse werkgevers, verklaarde vorige week onder meer: „Centraal voor het beleid in de naaste toekomst is matiging van de loonkostenstijging". Hij legde er daarbij de nadruk op, dat hij niet alleen sprak over de witte, maar ook over de zwarte en de grijze lonen en over de secundaire en de ter tiaire arbeidsvoorwaarden. Van verdere werktijdverkorting wilde hij niets ho ren. Geheel andere verwachtingen werden en worden geuit in de kringen van de vakbeweging. Eind vorig' jaar werd tijdens het „loon- beraad van Oud-Wassenaar" overeen gekomen, dat voor 1962 een zekere matiging zou worden betracht, maar dat zou tijdelijk zijn en voor 1963 ver wachtte men een hervatting van de op- taande lijn. !r zijn toen heel wat C-A.O.'s op net laatste nippertje voor slechts één jaar aangegaan. Vele van die C.A.O.'s werden daardoor bedrijven een enorme rompslomp bij het berekenen van de „terugwerkende kracht". Uit die narigheid had men de les moeten trekken, dat de instanties, die te zamen vorm geven aan de loon politiek tenminste in de maand septem ber gereed behoren te zijn met him aan wijzingen voor het komende jaar, dat daarna in snel tempo door de werk gevers en werknemers onderhandeld moet worden, dat vervolgens in een even vlot tempo de goedkeuring van de C.A.O.'s dient af te komen en dat dan per 1 januari van het nieuwe jaar de nieuwe lonen ingevoerd moeten worden. Op het ogenblik is de toestand helaas zó, dat er wel vele wijze woorden zijn gesproken, maar dat er nog geen „vas te" richtlijnen voor het loonbeleid 1963 bestaan en dat er menselijkerwijs geen sprake van kan zijn, dat de nieuwe C.A.O.'s op tijd worden goedgekeurd. Voorlopig wacht alles op het advies, dat de Sociaal-Economische Raad op 1 november a.s. moet uitbrengen over de vraag welke loonsverhogingen voor 1963 toelaatbaar geacht kunnen wor den. Dat is een heel belangrijk advies, vooral nu de conjunctuur in West- Europa een ietsje terugloopt en het er wel naar uitziet, dat we over het hoogtepunt van de welvaartsgolf heen zijn. De Sociaal-Economische Raad zal dU3 een diepgaand onderzoek wensen en daarna zal hij extra voorzichtig zijn met het formuleren van een antwoord. Pessimisten zyn daarom nu al van me ning, dat dit alles veel tijd zal kosten en aat de raad niet op 1 november met zijn antwoord gereed zal zfln. Het zit er wel in, dat pas omstreeks begin december de regering, met de werkgevers en de werknemers zal pra ten over het loonbeleid 1963 aan de hand van het S.E.R.-advies. En omdat nu eenmaal de werkgevers en de werknemers van een verschillend standpunt plegen uit te gaan, zal het dan nog wel enige tijd duren alvorens zij elkaar gevonden hebben Daarna komt dan nog de uitwerking van de richtlijnen in de nieuwe C.A.O.'s. Het is niet aan te nemen, dat die over eenkomsten in het eerste kwartaal van 1963 allen goedgekeurd zullen zyn. Dat moet wel betreurd worden, want zulke vertragingen vooral wan neer men C.A.O.'s voor de korte pe riode %'an één jaar aangaat werken vertroebelend. Zij maken de C.A.O.'s voor tienduizenden mensen in ons land, die toch al moeite hebben om het zo wikkelde loonbeleid e vólgen, tot een bron van t argwaan. Argwaan ln die zin, dat men zich af vraagt waarom dat spelletje van die vertragingen zo gespeeld moet worden en of er wellicht niet toch weer iemand het kind van de rekening wordt. Het is waarschijnlijk nu al te laat om nog op spoed te kunnen aandringen bij het vaststellen van het loonbeleid 1963. maar als het nog zou kunnenen als er nog iets te bespoedigen zou vallen, laat men het dan doen. Dat geldt dan voor het loonbeleid 1963. Over 1964 praten we maar niet! ...is het 450 jaar geleden, dat Coevorden by verrassing werd in genomen door Roelof van Mun ster. Deze bleek echter niet be stand tegen de belegering van de stad door bisschop Frederik van Baden. Hij gaf Coevorden op 8 december prijs om echter op 25 mei 1513 terug te keren en de stad opnieuw te bezetten. ZEELAND heeft er een nieuw probleem bij: de dijkrecreatie. Weliswaar is deze vorm van ont spanning niet nieuw en wellicht al zo oud als de dijken zelf, maar wel is het zo, dat de dijk recreatie zich plotseling als pro bleem heeft aangediend. De pro bleemstelling komt voor reke ning van de voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Water- scliapsbond, de lieer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, die za terdag in Zierikzee de aandacht van het provinciaal bestuur van Zeeland vroeg voor dit vraag stuk en die zelfs de gedachte lanceerde een commissie ad hoe te benoemen om de kwestie- dijkrecreatie te bestuderen. In tegenstelling tot de meeste dui nen in Zeeland, zijn vrijwel alle zeewerende dyken totaal rond 450 km voor het publiek toe gankelijk. Er zou bepaald een storm van protesten opsteken, als deze 450 km zeedijk tot verboden terrein zou worden verklaard. Overigens: de bestuurders van polders en waterschappen lopen echt niet met dergelijke plannen rond. Er bestaat in waterschaps kringen voldoende begrip voor de dijkrecreatie. De waterschapsbe sturen staan er positief tegenover, maar aan de andere kant wijst men er op, dat ook de recreatie zoekenden begrip zullen moeten opbrengen voor de noodzaak, dat de dijken in het belang van de veiligheid van de bewoners van het Zeeuwse land in goede staat van onderhoud blyven. Brengt de dijkrecreatie gevaren met zich mee voor de zeeweringen zelf? In gesprekken met een aantal Zeeuw se waterschapsbestuurders is ons ge bleken, dat men in deze kring be paald niet gerust is. Wanneer de dijk recreatie in hetzelfde tempo blijft toenemen als thans het geval is en wanneer geen maatregelen worden getroffen om deze vorm van ont spanning in goede banen te leiden, wordt het niet uitgesloten geacht, dat men ooit nog eens voor onaangename verrassingen komt te staan. Veel begrip Toch moet worden opgemerkt, dat men in waterschapskringen veel be- grip heeft voor de thans ontstane situatie. Klachten van betekenis heeft men niet, hetgeen ongetwyfeld een pluspunt is voor degenen, die hun ontspanning langs de Zeeuwse zee dijken vinden. Wel achten de water schapsbestuurders het onaanvaard baar, dat met auto of motoren over bermen of dijkkruinen wordt gereden of op de dijkbelopen wordt gepar keerd. Ook het opzetten van tenten kan niet worden toegestaan. Het komt helaas al te vaak voor, dat een argeloze toerist, die met zijn gehele gezin ontspanning komt zoeken aan de Zeeuwse dijken, een tent opzet en het zich zo comfortabel mogelijk maakt op de zeewering. Dat zijn za- Ken, die polders en waterschappen niet kunnen tolereren, want iedere paal, die in de grond wordt gesla gen, elke vierkante meter gras, die wordt vertrapt, kan bij storm tot een zwakke plek uitgroeien. De dijkgraaf van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beve land", de heer P. J. J. Dekker, zegt er dit van: „We moeten positief staan tegenover de dijkrecreatie. Als waterschapsbestuurders willen we zeer zeker rekening houden met de belangen van de recreatiezoekenden, maar onze eigen belangen mogen daarbij niet in het geding komen". De heer Dekker is van mening, dat de dijkrecreatie lot nu toe geen on rustbarende vormen heeft aangeno men. Niettemin zullen de polders en waterschappen deze ontwikkeling nauwlettend moeten volgen. Niet voor niets heeft hy' zaterdag in de vergadering van de polder- en waterschapsbond te Zierikzee de ge dachte gelanceerd een commissie in het leven te roepen, die dit gehele probleem zal bestuderen en de resul taten van deze studie in een rapport vast te leggen. De waterschappen schenken reeds in dit stadium aan dacht aan het vraagstuk van de dijkrecreatie, omdat zij er alles voor voelen preventief te werken. Het oude spreekwoord; „Voorkomen is beter dan genezen", staat de water schapsbestuurders ongetwyfeld voor de geest. Preventief „Preventief werken", zijn ook de woorden, die de dijkgraaf van het waterschap Noord-Beveland, de (Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1