PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEVECHTEN BIJ BETOGING IN BRUSSEL Epidemiologisch bewijs voor Planta-ziekte in twijfel getrokken Kadar ontdoet zich van „tweede manMarosan Walen en Vlamingen gingen elkaar te lijf Toezeggingen zonder resultaten wettigen conclusie: „rust op wetgevingsgebied" Ballingen vielen Cubaans jacht aan STORM IN V.S. 45 DODEN VERTROUWELIJKE BESPREKINGEN TUSSEN A.R.P. EN C.H.U. Extra verlof werknemers G.S.W. P. J. J. Dekker voor Polder- en Waterschapsbond Dijkrecreatie een vraagstuk in Zeeland WEER CHINEES PROTEST BIJ INDIA 205e jaargang no. 243 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week 8,00 per kw.; fr. per post 8,25 per kw. L< Vlisslngen; Walstraat 58-60, tel. 2355 (bj.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3180, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv, 5213), Oostburg: tel. Zierikzeered. tel. 2425, adm. tel. 2094 Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,- Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. f 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 15 cent. Bureaus: Terneuzen: tel. 2116; 300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 15 oktober '62 Mild vonnis voor Oranje-team Pagina 3 PROTESTMARS MET „VELDSLAGEN" BETOGERS GEWOND DOOR ZELFGEMAAKTE BOMMEN „Brussel Vlaams". Uit duizenden kelen klonk gisteren deze kreet in de straten van de Brusselse binnenstad tijdens de „tweede mars op Brussel". Ruim drie uur lang trok een indrukwekkende stoet Vla mingen uit de vijf Belgische provincies door het centrum van de hoofdstad. Het „Vlaams aktiekomitee", dat de betoging organiseerde, schatte het aantal deelnemers op meer dan 200.000, het dubbele van de eerste grote manifestatie, die het vorig jaar oktober werd gehou den. Volgens de eerste ramingen van de Brusselse politie werd echter het aantal van 45.000 niet overtroffen. De Vlaamse invasie van Brussel verliep niet zonder incidenten. Op tal van plaatsen ontstonden vechtpartijen met Franstalige tegenbetogers en volgens nog onvolledige mededelingen werden vijftien personen gewond, onder wie drie politieagenten. Een van de gewonden, in het been getroffen door een exploderende met kruit gevulde bus, liep vrij ernstige kwetsuren op. Tientallen betogers werden doör de politie op gebracht. In de stad waren uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. De straten rond om de grote boulevards waren door de rijkswacht, waarvan 4000 man in reser ve werd gehouden, met Spaanse ruiters afgezet. De Brusselse politie was geheel voor deze dag gemobiliseerd. Dit verhinderde niet, dat de eerste inci denten al begonnen toen de eerste Vlaamse groepen op de Anspachlaan het beursgebouw naderden. Hier hadden tientallen burgemeesters van Vlaamse gemeenten en andere autoriteiten op het bordes plaatsgenomen om de stoet gade te slaan. Franstalige tegenbetogers be groetten de optocht met kreten als „Bruxelles Francais" en het zingen van de „Marseillaise", waarbij een aantal Walen met uitgestrekte hand de „Hitler groet" brachten. Straatgevechten Bij het over en weer schreeuwen bleef het echter niet. Een regen van rotte eieren, voetzoekers, donderbus sen, flesjes inkt, pakken roet, flesjes mayonaise, mosterd en groene zeep daalde op de betogers neer. Een straatgevecht op grote schaal dreig de te ontstaan, dat. met de grootste moeite door de ordedienst van de be toging en de politie, waar nodig bij gestaan door de gewapende rijks wacht, kon worden voorkomen. Het kwam nu tot een heftig handge meen tussen kleine groepen, waarbij aan beide kanten vele rake klappen wer den uitgedeeld. Terwijl het geluid ambulances zich mengde in het gejoel en gefluit van betogers en tegenmani- festanten en het ontploffen van het overigens lang niet altijd onschuldig vuurwerk, trok de stoet, zij het met ver traging, verder. Gewond De orde bij het beursgebouw werd eerst hersteld, nadat enkele tegenbetogers bij een vrij hevige ontploffing werden ge wond. De explosie werd veroorzaakt door een met kruit gevulde bus, die uit de stoet werd teruggeworpen naar de contra-manifestanten. Gewapende rijks wacht veegde hierna de straten rondom het beursgebouw schoon. Elders langs de route zetten de scher mutselingen zich voort. „Keer terug naar uw dorp" iwerd op vele plaatsen de Vlaamse betogers op borden aangeraden. „Antwerpen hoofdstad" was een van de slagzinnen, die Vlamingen uit de haven stad meevoerden. Enkele tegenbetogers slaagden erin een der Vlaamse leeuwenvlaggen te veroveren, die zij verscheurden en op de grond vertrapten. Dit leidde nieuwe vechtpartijen in, waarbij de stokken van de aanplakborden als wapens dienden. Handgranaat Een tegenbetoger, die een handgranaat in zijn zak had, werd gearresteerd. Ruim drie uur duurde het voorbijtrek ken van de stoet. De grote lanen in het centrum van Brussel boden daarna een aanblik, of er een ware veldslag was leverd. Een beeld van de zondag in Brus sel gehouden massale betoging van de Vlamingen: tegendemon- stranten zijn slaags geraakt met de betogers en halen de Vlaamse Leeuw" neer. Een van de vlaggen ligt reeds op de grond. De politie en de rijkswacht hadden nog enige uren werk om de orde in de stad te handhaven. Rijkswacht te paard en manschappen met geweer in aanslag, met op de achtergrond de waterkanon nen, dreven vechtenden en tegenbeto gers uit de binnenstad. Volgens hét Cubaanse ministerie van defensie heeft een „donkergrijs piraten- vaartuig" een Cubaans jacht met een mitrailleur beschoten waardoor twee personen werden gedood. Het ministerie verklaarde, dat de aan val zaterdagmorgen vroeg b\f White Key, ongeveer 24 km ten noordoosten van de haven Cardenas, provincie Ma- tanzas, werd ondernomen. De overle venden zouden hebben gezegd dat de aanvaller naar het noorden vluchtte. „Dit is een van de daden van agressie van het Noordamerikaanse imperialis me, waarvan onze natie voortdurend het slachtoffer is" aldus het ministerie. In Miami zeiden Cubaanse ballingen dat zij verantwoordelijk voor de aanval waren geweest en twee Cubaanse zee lieden gevangen hadden genomen en twee anderen gedood. Een van hun ge vangenen zou politiek asiel in de V.S. hebben aangevraagd. Mr. Roosjen trok zich definitief terug (Van onze parlementaire redacteur.) Aan het begin van het zaterdag in Utrecht gehouden partijconvent van de Anti-Revolutionaire Party kreeg mr. A. B. Roosjen, thans 68 jaar en sinds 8 juni 1987 voor de A.R.P. lid van de Tweede Kamer, om wiens kandidatuur voor de in het voorjaar van 1963 te houden ver kiezing voor de Tweede Kamer de laat ste tyd moeilijkheden zjjn gerezen, de gelegenheid tot het afleggen van een verklaring, die deze in de A.R.P. nog al onverkwikkelijke zaak voor goed uit de wereld helpt. Mr. Roosjen constateerde dat de kwes tie van zijn kandidatuur onrust en span ning in de partij heeft gewekt. Om daaraan een einde te maken verzocht hij de kiesverenigingen om niet af te wijken van het voorlopige advies van het centraal comité der A.R.P. en zijn naam niet op de groslijst te plaatsen, aangezien hij thans besloten had geen kandidatuur te aanvaarden. AFRIKAANS „TOP-GESPREK Thami Oeazzani, secretaris-gene raal van de groep der „Casablan- calanden", heeft meegedeeld, dat in het komende voorjaar in Addis Abeba een topconferentie van alle Afrikaanse staatshoofden zal wor den gehouden. Zij zal worden voor afgegaan door een bijeenkomst van Afrikaanse ministers van bui tenlandse zaken. De hevige storm, die de laatste da gen langs de westkust van de Ver enigde Staten heeft gewoed, heeft minstens 45 doden geëist en enor me materiële schade. Alleen al in de staat Oregon werd een schade van ongeveer 550 miljoen gulden aangericht. Volgens de gouverneur van Oregon, was dit de grootste ramp die deze staat ooit heeft getroffen. Zaterdag was de storm boven Canada uitgewoed, na soms snel heden van 275 kilometer per uur te hebben bereikt. DR. BERGHUIS OP PARTIJCONVENT: Geen commentaar op rapport over kernbewapening De voorzitter van de Anti-Revolutio naire Party, dr. Berghuis, heeft tydens het zaterdag in Utrecht gehouden par tyconvent medegedeeld, dat momenteel vertrouwelijke besprekingen tussen de A.R.P. en de C.H.U. aan de gang zijn over een vorm van samengaan. Dr. Berghuis vroeg de leden van de A.R.P. het hoofdbestuur daarin niet te storen. Hij vestigde de aandacht op de moge lijkheid van verbinding van de kandida tenlijsten van de A.R.P. en de C.H.U. voor de verkiezing van leden van verte genwoordigende lichamen als een begin van samenwerking. Op de rondvraag van dit partijconvent bracht een der aanwezigen de veront rusting bij velen over de voorlichting door „Trouw" ter sprake. De voorzitter antwoordde, dat hierover geregeld overleg met „Trouw" gevoerd wordt, hoewel de A.R.P. geen rechtstreekse in vloed op het redactionele beleid van „Trouw" kon oefenen. De uiterst belangrijke kwestie van het rapport van de synode van de Neder lands Hervormde Kerk, waarin de kern bewapening resoluut wordt afgewezen en dat dus in de christelijke partyen wel enige moeilijkheden zal opleveren, is slechts kort ter sprake gekomen. Een der aanwezigen noemde de conclu sie in het rapport verwerpelijk en ge- vaarlyk. Als gevolg zou worden gege ven aan de erin neergelegde boodschap, dan betekent dat de ondergang van de christeiyke samenleving, vreesde hy. De A.R.P. mag er volgens hem niet aan toegeven. De voorzitter, dr. Berghuis antwoord de hierop, dat het bestuur door kran tenartikelen nog maar kort globaal op de hoogte is van het rapport. Het heeft sterk de aandacht getrokken in alle christeiyke partijen in Nederland en ook in de christen-democratische groepen in de Europese vertegen woordigende lichamen. Als het „effectieve zwaard" van de kernbewapening in de westerse landen zou moeten worden prysgegeven, dan zou de bodem uit het overheidsbeleid worden geslagen, merkte dr. Berghuis op. Meer kon liy er op dit ogenblik niet van zeggen. „PRECAIRE AANGELEGENHEID" Bewijs berust slechts op enquête De minister van sociale zaken en volksgezondheid blijft bij het ge stelde in zijn brief van 28 novem ber 1961 aan de Tweede Kamer, waarin hij zegt, dat na de mening van deskundigen, die het onder zoek hebben verricht, het epide miologisch bewijs van de samen- g tussen Planta-ziekte en Plan- ta-consumptie als geleverd mag worden beschouwd. Weer zuivering in Hongarije „Ongerechtvaardigde kritiek" op de partij De Hongaarse communist Gyoergy Marosan, die werd beschouwd als de „tweede man" na Janos Kadar, is volgens een mededeling van ra- dio-Boedapest ontheven van zijn functie van secretaris van het cen trale comité van de Hongaarse communistische partij en lid van het politieke bureau. Volgens ra- dio-Boedapest was tot Marosans verwijdering besloten op grond van de „ongerechtvaardigde kri tiek", die Marosan heeft geleverd op het huidige kader van de Hon gaarse communistische partij. Tot de verwydering van Marosan werd besloten tijdens een vergadering van het centrale partycomité. Het partyoomité beschuldigde Marosan voorts van „scheurmakende activiteit" en stelde voor hem te pensioneren. Volgens ra- dio-Boedapest had Marosan beweerd, dat zich in de party bepaalde groepen hadden gevormd en dat de „collectieve leiding" en de leerstellingen van Lenin. werden verwaarloosd. VWWMAAMMVVUVUVVVVVUVUmAfliVVWnMfl/VVWVVVVVVimiWWIAfUWWWWUVVUVI/mUIAMAnAn VERZETSLEIDERS WILDEN DE ABSOLUTE MONARCHIE (Van een onzer verslaggevers) De leiders van het Nederlandse' verzet hebben kort na de be vrijding geprobeerd prins Bernhard te winnen voor de gedachte in ons land de monarchale dictatuur in te voeren, waarbij ko ningin Wilhelmina eii prins Bernhard gezamenlijk de absolute macht zouden krijgen. Prins Bernhard heeft deze gedachte onmiddeliyk verworpen. „De Oranjes zyn geen oosterse despoten" zei Ivy. En: „wij kiezen onze regeringen vol gens de voorschriften van onze grondwet. Zoudt U een einde willen maken aan dezie grote traditie om ons land te onderwerpen aan de onzekerheden van een dictatuur?" Dit staat onder meer te lezen in het 349 pagina's tellende boek „Prins Bernhard, zyn plaats en functie In de moderne monarchie", dat zaterdag van de hand van de Amerikaanse schryver Alden Hatch bij een Amster damse uitgeverij is uitgekomen. Het is één van de episoden, die slechts in kleine kring bekend zijn, maar die klaarblijkelijk nu de tyd wat rimpels in de historie heeft gladgestreken wel kunnen worden verteld. Op enkele andere episodes uit dit boek komen wij deze week nog nader terug. Anti-Stalinist Politieke waarnemer-s in Wenen toon den zich verrast over de val Marosan. Hy werd als de tweede man van Hon garije beschouwd en men had geen aanwijzingen dat hy zich in moeilyk- heden bevond. Hy werd gezien als een der felste anti-Stalinisten en zyn positie in de party werd zeer sterk geacht. Men zag in deze verwijdering een po ging van Kadar om iemand, die hem mogelijk naar de kroon zoji kunnen steken, voor het communistische party congres, dat volgende maand word! gehouden, onschadelyk te maken. Ir Wenen werd voorts verklaard, dat uit de maatregel was gebleken, dat in de partij verdeeldheid heerste en dat de kloof in de toekomst wellicht groter zou worden, mede door het feit, dat Marosan veel aanhangers had. Maro san was zeer geliefd cn de beste spre ker in de party. De 54-jarige Marosan heeft tijdens het „Stalinistische bewind" lange tyd in de gevangenis gezeten. Dit heeft de minister laten mededelen naar aanleiding van het voorkomen van een aantal gevallen van huidziekte in enkele plaatsen in ons land. In de krin gen van de huidartsen in ons land heeft deze mededeling nogal kritiek ontmoet. In de dermatologische kliniek van het academisch ziekenhuis in Utrecht zijn ruim dertig huidartsen bijeen geweest voor wie patiënten zijn verschenen, die lijden aan een huidziekte, die volkomen identiek is aan de zogenaamde Planta- ziekte van 1960. De Amsterdamse huidarts, dr. R. D. G. Ph. Simons, die verbonden is aan het burgerziekenhuis in Amsterdam ver klaarde desgevraagd aan het A.N.P., dat er geen twyfel behoeft te bestaan de overeenkomst tussen de huid ziekte van thans en die van 1960. De zelfde huidarts heeft de gegevens, die van de zijde van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid aan de Tweede Kamer en aan de pers zyn ver strekt, hoogst merkwaardig genoemd. In de medische uitgave de „Genees kundige gids" acht dr. Simons het epidemiologisch bewys van de oor zaak van de Planta-ziekte, die slechts op een enquête berust, een zeer precaire aangelegenheid en niet overtuigd. Volgens het verslag van de voorlich tingsdienst van het ministerie van volksgezondheid kan het aantal „Planta- patiënten" op 100.000 worden geschat. De directeur-generaal voor de volks gezondheid noemt in het „Tydschrift voor geneeskunde" een cijfer van 75-000- 100.000. Van deze 100-000 patiënten is niet minder dan 98 pet niet door de huidartsen in Nederland gezien, waar door de officiële schatting, waarop de statistiek is gebaseerd, hoogst- aanvecht baar wordt, aldus dr. Simons. De huidartsen verwijten voorts de dienst van de volksgezondheid, dat zij tydens epidemie aan de artsen geen voor lichting heeft gegeven. In de „Gqpees- kundige gids" wordt gesteld, dat in strijd met de primaire beginselen van elke enquête op de enquêteformulieren al wordt gesproken van de „Planta- enquête", terwijl er driemaal van Plan- ta en zelfs van Planta-ziekte gesproken wordt. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft bepaald, dat aan de werknemers, geplaatst onder de voorwaarden der G.S.W.-regelïng voor handarbeiders, op de maandagen 24 en 31 december extra verlof zal worden gegeven met behoud van loon. „Hoewel wij in een maatschap pij leven waar (1e veranderingen zich in snel tempo voltrekken en wij welhaast niet meer in staat zijn om alles bij te houden, schijnt er op wetgevingsgebied bij de waterstaat een zekere rust te zijn ingetreden", zo con cludeerde de voorzitter van de Zeeuwse Rolder- en Water schapsbond, de heer P. J. J. Dekker, zaterdag in zijn ope ningsrede voor de te Zierikzee gehouden a'gemene vergadering van deze bond. „De vage toezeg gingen die in voorzichtige be woordingen waren gedaan, zijn toezeggingen gebleven. Zij zijn enigszins anders geformuleerd, doch tastbare resultaten lieeft het verstreken jaar niet ge bracht", stelde de heer Dekker verder met teleurstelling vast. Het ontwerp Bydragenwet Deltawer ken en de Wet op de Waterveront reiniging zyn nog niet ingediend, zo dat wel aangenomen moet worden dat zy op het departement van Ver keer en Waterstaat nog steeds in stu die zijn. Met deze langzame en kenne- ïyic geen vooruitgang opleverende voorbereidingsprocedure wordt het geduld van de waterschapsbestuur ders wel byzonder zwaar op de proef gesteld, vond de heer Dekker. Doch dat niet alleen, het uitblyven van de Bydragenwet Deltawerken dreigt volgens hem afbreuk te doen aan de zelfwerkzaamheid van de wa terschappen en dreigt te leiden tot een passief afwachten van een posi tieve daad van de rijksoverheid. De voortdurende onzekerheid omtrent de definitieve kostenverdeling van de deltawerken blyft de waterschappen voor de vraag te stellen: hoever zal de medewerking van de regering gaan in de financiering van deze miljoe nen kostende werken? Omdat deze vraag voorlopig onbe antwoord zal blijven, kan de beklem mende onzekerheid een verlammende uitwerking hebben op de besluitvor ming van verschillende waterschap pen, die huiverig zyn de financiële aansprakelijkheid op zich te nemen voor de zo hoog nodige dykverbete- ringen, zo meende de heer Dekker. By de waterschappen, die desondanks toch met.de dijkverzwaringen zyn be gonnen, wordt twijfel gewekt over de meermalen door de van regeringszy- de gedane erkenning, dat uit een oog punt van goed bestuursbeleid van het rijk en de waterschappen de Bydra genwet snel moet volgen op de hoofd wet. Deze hoofdwet, de Deltawet werd ruim vier jaar geleden reeds aanvaavd. De heer Dekker meende dat het niet te veel gezegd is, dat de onrustbarende lange periode van voorbereiding voor de waterschappen een grote tegenvaller is en volkomen indruist tegen de voorwaarden voor een deugdelijk bestuursbeleid. Het is de hoogste tyd dat het wetsontwerp met de meeste spoed wordt ingediend en door de Staten-Generaal met voorrang wordt afgedaan, zo vond hij. Bijdragenwet Naar aanleiding van de mededeling in de memorie van toelichting op de begroting 1963 dat het vooruitzicht bestaat, dat het ontwerp Bijdragen wet in het aangevangen zittingsjaar door de Staten-Generaal behandeld zal kunnen worden, sprak de heer Dekker de hoop uit, dat dit vooruit zicht niet stoelt op de wens die de va der is van de gedachte. Maar hij kon een zekere vrees voor een te hoogopgevoerd optimisme moeliyk van zich afzetten omdat wij thans zijn in 't laatste jaar van een vierjarige parlementaire periode. Een (Zie slot pag. 2 kol. 6) Premier De Quay heeft zondag in Lang- ley in Buckinghamshire de doopplechtig heid bijgewoond van zijn kleinkind Emi ly. De moeder, is de schoondochter van de Nederlandse premier. Op de foto prof. De Quay als de trotse grootvader met zijn kleinkind. Communistisch China heeft in een nieuwe nota, die aan de Indiase vertegenwoordiger in Peking is overhandigd, „krachtig" geprotes teerd tegen „oorlogsvoorbereidin gen", bestaande uit „het onafge broken neerlaten van Indiase val schermtroepen in het gebied van Tsjangdo". Volgens het persbureau „Nieuw-China" protesteert Peking tevens tegen het feit dat „Indiase troepen op elf oktober de MaoMahonlijn hebben overschreden en Chinees grondgebied in Tibet, in het ge bied van Tsjedong, zijn binnengedron gen." „De Indiase aanvallers trachten na hun nederlaag bij hun openlijke aanval op Tsjihtoeng opnieuw tot actie over te gaan. De Chinese grenswachten zullen vastbesloten blyven terugslaan". De Amerikaanse componist van Russische afkomst, Igor Stravinsky, is van een bezoek aan de Sowjet-Unie, waar hij enkele malen als dirigent optrad en door premier Kroesj- tsjew werd ontvangen, teruggekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1